z NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN (T-genda J. MAUAARS UIT AAGTEKERKE WERD ZEEUWS B-KAMPIOEN FELLE STRIJD IN MARATHONS INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN MAANDAG 21 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Chr. H.B.S. te Middelburg in 1953? Vergadering Chr. Lyceum te Goes Zaterdagmiddag kwam het alge meen bestuur van het Chr. Lyceum voor Zeeland in het schoolgebouw aan de Singelstraat te Goes bijeen welke bijeenkomst gevolgd werd door een buitengewone ledenvergade ring van deze schoolvereniging. In de bestuursvergadering hei-dacht de voorzitter de heer J, Laport, het overleden bestuurslid, de heer A. M. Wessels. De tijdelijke leraren, drs. J. Kwekkeboom en drs. P. G. wiers- ma werden in vaste dienst benoemd Het bestuur besloot verder met al gemene stemmen om zo mogelijk, volgend jaar een Chr. H.B.S. te Middelburg op te richten. In de hierna volgende buitengewo ne ledenvergadering werd het be stuur gemachtigd tot het vestigen van een hypotheek ten behoeve van het Rijk. Dit in verband met het feit, dat het Rijk zich garant heeft gesteld voor de aflossing en rente van de door de schoolvereniging geleende gelden. De vergadering machtigde voorts het bestuur tot het aangaan van een of meer geld leningen tot een bedrag van ten hoogste 100.000, opdat het bestuur eventuele kasgeldlemngen en lenin gen ten behoeve van de school houw kan aangaan, wanneer de hiervoor reeds geleende gelden niet toerei kend mochten zijn. Vervolgens moest in een vijftal bestuursvacatures worden voorzien, door het vertrek van de heren C. Boljjn, Haamstede en C. Verschuu- re, Middelburg, het overlijden van de heer A. M. Wessela Goes en het bedanken van ds. A. Hordijk en de heer J. Kattenberg, beiden Goes. In deze vacatures werden rest\ be noemd de heren ds. J. P. van Roon, Zierikzea A. J. Schot, Middelburg, C. Los, Souburg, C. de Putter. Axel en A. J. Busch, Borssele. Als laatste punt kwam aan de or. de een wijziging der statuten, welke beoogde, een andere formulering van de grondslagen. De voorzitter, de heer J. Laport sprak er hierbij zijn vreugde over uit, dat alle kerkelijke groepen me dewerken in de vereniging en het Chr. Lyceum, hetgeen een unicum in Nederland is. De formulering van de huidige statuten is echter nog zo danig, dat enkele kerken zijn uitge sloten. Dit werd niet eerlijk en juist geacht. Over een en ander werd uit voerig van gedachten gewisseld, doch men kon nog geen defiilitief besluit nemen. Besloten werd daarom dit punt tot een volgende vergadering aan te houden. Ernstig auto-ongeval bij Grote Abeele. Zaterdagmiddag om 2 uur reed een personenauto uit Middelburg bij Grote Abeele in de gemeente Sou burg uit een bocht in de weg. Het voertuig kwam eerst in een sloot naast de weg terecht vervolgens op een daarachter gelegen weiland en hierna weer in de sloot, waarbij het enige malen over de kop vloog De bestuurder, de heer V. uit Middel burg die buiten kennis was, werd naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Zijn toestand is thans bevredigend. De auto werd zwaar be schadigd en moest worden wegge sleept. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval Middelburg GESLAAGD. Geslaagd voor het examen Binnenhuis kunst van het Instituut voor Kunstnijver heidsonderwijs te Amsterdam, Ad' Ga- briëlse, te Middelburg. Zoutelande J ON GEN SBUITEXD AG Uitgaande van de Werkcommissie der Christelijke Jongensclub werd Za terdagmiddag op het Noorderstrand te Zoutelande een zeer goed geslaag de buitenmiddag gehouden. Verschil lende afdelingen waren vertegen woordigd. De jongens deden allerlei spelen en besloten hun middag met een wedstrijd in het vormen van randfiguren. De leiding berustte bij de heer Th. Wijtman uit Middelburg, terwijl de dagsluiting gehouden werd door de heer D. Vergers uit Koude- kerke. VOETBAL ZOMERAVONDVOETBALLERS VERSLOEGEN ZATERDAG. ELFTAL. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Nadorstweg te Middelburg speelden Zaterdagavond een selectie elftal van de Zomeravondvoetbalcom petitie Middelburg en het kampioens elftal van de v.v. Middelburg in de Zaterdagvoetbalcompetitie een voet balwedstrijd, welke door tamelijk veel publiek werd bijgewoond. De zomer avondvoetballers slaagden er in na spannende strijd met 3—0 over de Zaterdagvoetballers te zegevieren. Het spel dat vertoond werd was over het algemeen niet altjjd even aantrek kelijk. Het plaatsen was wel bijzonder slecht. Voor de rust waren de zomer avondvoetballers, die in wit shirt en zwarte broek speelden, het sterkst en hadden ook het beste van het spel. In dez periode wisten zij hun meerder heid clan ook uit te drukken door doelpunten van Buizer (Boele en van Eesteren) en Bas Melse ;V.C.N.M.). Na de rust kwamen de Zaterdagvoet ballers meer opzetten, maar de ver dediging der wit-zwarten wist stand te houden en zelfs het spel weer te verplaatsen. Uit een scrimmage voor het Middelburg-doel wist Buizer het derde doelpunt te scoren (30). De groen-witten deden nog wel hun best de eer te redden, maar dit lukte hen niet. MIDDELBURG. Vandaag: Stadhuis, Schuttershof en Kunstmuseum: Tentoonstelling „Oost- Vlaanderen vlagt", 96 en 7—10 uur; Concertzaal: Vergadering Belgische en Nederlandse landbouwafgevaardigden, 10.30 uur: Markt: Concert Kon. Fan fare „Nut en Vermaak" uit Aalst, 1 uur: rondwandeling Kon. Fanfare „St. Gecilia" uit Demze, 2.30 uur; parade Vlaamse reuzen, 3.30 uur- Markt: con cert „St. Cecilia", 4.15 uur: Markt: „Oogstjubel" en reidansen, 5 uur; Electro: „Showboat" (a.!), 7 cn 9.15 uur; Schouburg: „Robin Hood Junior" (14 J.), 8 uur. Morgen: Tentoonstelling „Oost-Vlaan- derera vlagt", als vandaag: Electro: „Showboat" (a.l.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Nationaal Toneel van België, „De getemde feeks" van Sha kespeare, 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „Show Boat" (a.l) 7 en 9 uur; Luxor: „Tarzan en de Aapmens", (18 j,), 8 uur; Cosy Cor ner: Trio Poljoni 3—6, 8—11.30 uur: Zeilmarkt en Nieuwendijk: Kermis. Morgen: Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: „Achter de brede Mis souri" (14 J.). Cosy Corner: De Cori- ta's, vanaf 8 uur; Zeilmarkt en Nieu wendijk: Kermis; Concertgebouw: Variété: Faveur met Lou Bandy, 8 u. Vlissingen BOTSING TUSSEN WIELRIJDER EN AUTO. Op het Betje Wolffplein te Vlissin gen kwam een bejaarde wielrijder, de heer van N. Zaterdag in botsing met een auto. Hij bekwam een vrij ernsti-. ge hoofdwonde en waarschijnlijk een hersenschudding. In het ziekenhuis „Bethesda" is hij ter verpleging opge nomen. Aangezien de heer van N. nog niet gehoord kon worden, staat nog niet vast of hij van zijn fiets gevalien en zo tegen de auto gekomen is of dat hier sprake is van een aanrijding. De politie heeft dit geval nog in onder zoek. BEJAARDE MAN DOOD IN ZIJN WONING GEVONDEN De politie te Vlissingen werd Zater dag gewaarschuwd, dat men in het huis van de 76-jarige heer J. aan de Koudekerkseweg aldaar sedert enige dagen niets meer hoorde. De heer J. bewoont dit huis alleen en daarom maakte men zich ongerust. De politie heeft een onderzoek ingesteld en de heer J. dood in zijn bed aangetroffen. Waarschijnlijk is hij in de nacht van Donderdag o p Vrijdag tijdens zijn slaap overleden. DIEFSTALLEN Zaterdagavond zijn bij een café aan de Boulevard Bankert te Vlissin- fen twee rijwielen gestolen. Boven- ien werd aan de Boulevard Evertsen een ruit ingeslagen van een. daar op- gesteldef-'consumptiewagen. Er. werd enig snoepgoed vermist; terwijl ook heel wat snoeperijen over het omlig gende terrein verspreid werd terug- fevonden. Waarschijnlijk betreft het ier dus meer een geval van baldadig heid dan een echte „inbraak". De po litie stelt een onderzoek in. Grijpskerke RIJTOER OUDEN VAN DAGEN. De rijtoer, welke dit jaar voor de ouden van dagen van Grijpskerke wordt georganiseerd, zal op Don derdag 24 Juli a.s. worden gemaakt naar Tilburg, waar een bezoek aan het Dierenpark zal worden gebracht, bracht. Van onze adverteerders. „BYOU" VERPLAATST. De lederhandel en parfumerie „Byou", welke in de Korte Delft te Middelburg was gevestigd, is Zaterdag verplaatst naar het fraaie grote pand op de hoek van de Lange Delft en de Segeerstraat. De heer A. J. Schuitema beschikt thans over een zeer ruime zaak. waar in de artikelen op de meest opvallen de wijze kunnen worden geëtaleerd. In de winkel is een mooie betimme ring en een doeltreffende verlichting aangebracht en ook aan de étalages is veel zorg besteed. Achter de yer- koopruimte bevindt zich een flink ma gazijn. Het publiek legde Zaterdag middag een grote belangstelling voor deze zaak aan de dag en vele fraaie bloemstukken in de winkel boden een feestelijke aanblik. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Beyallen C. J. Huijsse—de Jonge, z.; J. Joosse—Kaboord, d.; E. A. van LooJa cobs, z.; J. BostelaarPeene, d.; E. Kamp huis—Pijl, d.; A. Sanderse—van Tuinen, d.; J. KloostermanKole, d'.; A. M. Net ten—Schanck, d.; L. W. Harmsen—v. d. Meene, d.; C. M. TlggelmanSmit, d.; N. Vermeulen—Blok, d.; J. M. La Brujeere Faro, d.: C. W. BekenkampJobse, z.; T. Franckên—Baas, d. Ondertrouwd: S. E. Schreudering, 28 j. en A. R. Moosel, 27 j.; J. H. van Bogge- len, 53 j. en J. van Dijke, 51 j.; P. Wattel, 45 j. en L. M. Roskam, 38 j.; M. C. Dage vos, en F. E. Leenhouts, 22 j.; F. Ver- duijn, 27 3. en C. P. Machgeels, 26 j. Overleden: C. Joosse, 42 j., geh. met J. Joziasse; J. M, Moermond, 76 j„ geh. met K. J. Brouwer; E. M. Smans, 90 j„ geh. met J. van Eikeren; H. Vreeke, 78 j., wedn. J. de Visser; W. M. Caljouw, 6 j.; L. Barnstorf, 47 j.; J. Nieuwenburg, 76 j., wedn. C. J. Wadd'e van Roon; A. A. Nijhoff, 78 j., geh. met L. Bolhuis Getrouwd: J. J. van den Berge, 22 j. en T. Kuijs, 21 j.; P. B. S. van Hooijdonck, 25 j. en W. A. Hartman, 23 j.; J. Moes, 24 j. en L. Cevaal, 23 j.; J. Landman, 25 j. en E. C. Dekker, 23 j. OOSTKAPELLE. Bevallen: W. M. Jobsevan den Berg. d.; P. VolmerJoosse, d. Getrouwd: W. Janse, 25 j. en L. P. Francke, 22 j.; J. Dekker, 26 j. en S. Jan sen van Rosendaal, 26 j. Ondertrouwd: A, van de Parel, 25 j. en P. Roelse, 22 j.; A. de Rijke, 23 j. en J. F. Volmer, 25 j. VEERE. Bevallen: J. MaljersLoomeijer, z. Mulo-examens Goes. Voor het Mulo-diploma A slaagden Zaterdag te Goes: J. Marcusse, Kam perland, G. H. de Jong, L. Berrevoets, C. W. Schot en VV. M. H. v. d. Bout, Zlerikzee, A. Bastiaanse, Brouwers haven. L. J. Joosse, W. Damen, P. Adriaanse, P. A. v. Gilst, J. Reijnhout, J. M. Olijslager Jh. C. J. Sandberg, J. A. Tilroe, allen Middelburg, H. Cortie, Biggekerke, C. J. Hagestein, Kerk- werve, H. H. J. v. d. Heuvel, Breskens, E. A. de Smidt. Cadzand, P. T. den Engelsman en D. C. P. Schieman, Axel, E. de Lege en M. de Baar, Vlis singen, W. J. Balkenende, Kapelle, C. M. Braamse, Nieuwdorp en A. Dek ker, Wolfaartsdijk. Voor de te Bergen op Zoom gehou den Mulo-examens slaagden: P. v. d. Dries, Lewedorp; C. Huizen en L. de Jonge, Heinkenszand; M. Maes, Vlis singen; J. Martens, 's Heerenhoek; E. Vermue, 's-GravenpolderC. Ver aart. Oud Vossemeer; L. P. de Maat, F. Maes en J. van der Meulen, uit St Janstcen; C. van Mossevelde en M. Verwilghen uit Terneuzen; F. Onge- nae en L. van Waterschoot uit Pluist; G. Vioen, uit Axel; W. Zwartele, Sas van Gent; J. Bun. Ossenisse; M. Cor- nelissens. Terhole; L. Versecken, LamswaardeL. Verassel, Stoppel dijk. Veiligheid op het bouwwerk. Zoals bekend wordt thans hard ge werkt aan de bouw en montage van de PZEM-centrale Zeeland te Vlissin gen. Diverse aannemers werken er met vele arbeiders, zodat alle zorg besteed moet worden aan het voorko men van ongevallen. Met het oog hierop werd reeds vorig jaar de hulp ingeroepen van de heer H. C. Jonge- pier, oud-ambtenaar van de Arbeids inspectie te Breda, die de PZEM-di- rectie van voorlichting moet dienen met betrekking tot veiligheidskwes ties en die door middel van geregelde inspecties controle moet uitoefenen op het nakomen van de verplichtin gen, welke de wet voorschrijft. Het werd nodig geoordeeld om het toezichthoudend personeel van alle aannemers, die bij de bouw van de centrale betrokken zijn, bij elkaar te roepen om met hen over het veilig werken en wat daarmee samenhangt te spreken. Hiervoor werden twee avondbijeenkomsten belegd In de kof fiekamer van het PZEM-gebouw te Middelburg, waarvan de eerste Don derdag werd gehouden. Ruim vyftig mensen gaven blijk van hun belang stelling. onder wie vertegenwoordi gers van de Arbeidsinspectie en de Raad van Arbeid. De bijeenkomst werd geopend door de directeur van de PZEM. ir T. Mi- chielsen, die de betekenis van het vei- lighcidswerk naar voren bracht en toelichtte, welke taak hier voor de bouwdirectie, de aannemers en de ar beiders zelf is weggelegd. Nimmer mogen risico's genomen worden en van elk ongeval, ook van die, wg^ke zich nog juist niet hebben voorge daan, dient men een analyse te maken. De heer Jongepier wees er op, dat het bouwvak in Nederland momenteel per week één dode en twee zwaar verminkten eist; niet minder dan 20 pet. van alle bouwarbeiders loopt drie of meer dagen achtereen in de Onge vallenwet en deze aantallen nemen nog steeds toe. Men heeft de morele plicht om hierin verandering te bren- fen. Uitvoerig behandelde spreker de ëiligheidswet, het Veiligheidsbesluit en allerlei andere wetten en bepalin gen en grote aandacht besteedde hij aan de verplichtingen en verantwoor delijkheden van bouwdirectie. aanne mers, uitvoerders en arbeiders. Na een pauze werd de film „Het kan wel veilig" vertoond, waarna de heer Jon gepier aan de hand van lantaarn plaatjes veilige en onveilige werkme thoden bij het bouwen besprak. FAILLISSEMENTEN. In de maand Juni 1952 werden in Nederland in totaal 157 faillissemen ten uitgesproken tegen 169 in dezelf de periode van 1951. De meeste fail lissementen werden uitgesproken in Amsterdam, n.l. 26 (vorig jaar 19), daarop volgde Noord Holland met 22 faillissementen (vorig jaar 16). In Zeeland werden in de maand Juni 3 faillissementen uitgesproken tegen 5 in Juni van het vorige jaar en onder aan de lijst staat Drente met slechts één faillissement (ook vorig jaar één). In de periode van 1 Januari tot en met 30 Juni 1952 werden in geheel Nederland 988 faillissementen uitge sproken, vorig jaar bedroeg dit aan tal 950 over dezelfde maanden. Het faillissement werd uitgesproken van M. Gunst te Goes, curator mr. H. C. J. Zaayer, Goes en J. C. Meeuwse, Nisse. curator mr. C M. Kegge, Goes. MOSSEL VERZENDING GESTEGEN In de week van 7 tot 12 Juli wer den uit Bruinisse 1735 tonnen mos selen verzonden naar Yerseke en Tholen voor export naar België. Deze hoeveelheid is bijna het dubbele van die welke in de voorafgaande week kon worden verzonden. BRANDWEERWEDSTRIJDEN IN NIJMEGEN Zaterdag werden te Nijmegen de landelijke brandweerwedstrijden ge houden, waaraan 66 groepen deelna men. Kampioen in de eerste klasse werd Wageningen afd. UI. Van de bedrijfsbrandweren tweede klasse was nummer een de Lederfa- briek Oisterwijk (N.B.) met 1242 p. In de tweede klasse werd eerste Rotterdam. Achtste was Goes L Er waren 19 deelnemende ploegen. In de derde klasse werd kampioen Abcoude. In deze klasse bezette Ove- zande de 14de en Kortgene de 22ste plaats. Er waren 24 deelnemende ploegen. In de derde klasse bedrijfsbrandwe ren werd nummer 1 N.V. Ned. Lino- leumfabr. te Wijhe. EXAMEN De heer C. J. L. Legemaate te Zie- rikzee behaalde het diploma B van het Instituut voor de Autohandel (I.V.A.) te Driebergen. Fata Morgana boven Zeeland. Boven een deel van de Neder, landse kust was Zondag een fata morgana te zien. Het ver schijnsel, dat optreedt bg een groot temperatuursverschil tussen de luchtlagen, was bij zonder helder. Men heeft het in een gebied van 's Gravenha- ge tot Middelburg gezien. De heer M. A. Romijn te Middel burg deelde ons mede: „De fata morgana duurde van ongeveer half twee tot half drie Ik zag de Noordzee onmiddellijk ach ter de hulzen van het park „De Griffioen", waar ik woon. Ook de duinen en dijken van Schou wen of een ander eiland ver schenen in het gezichtsveld". De heer A. L. Helden in Den Haag zag de luchtspiegeling boven de nieuwe Moerwyk al daar. Hij vertelde: „Het was een groot fata morgana, juist zoals je In boeken wel eens leest. Ik zag heuveltjes en bossen, waar een riviertje door heen liep. Ook was er een stuk zee te onderscheiden, waarbo ven meeuwen rondvlogen". Te 's Gravenhage was de luchtspiegeling om half een het scherpst. Ook anderen hebber de luchtspiegeling waargeno men. .VAN 'TOT WIN IJPE" Te s-Gravenhage slaagde voor het exa men Archielverzorging A, mej. J. van Luijk, werkzaam bij de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" te Zierikzee. Bij het te Breda gehouden examen voor het textielbrevet slaagde de heer W. van Leeuwe nte Terneuzen. Mej. B. de Muynck te Borssele wera benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Barneveld. De te Bruinisse gehouden collecte voor de Stichting Het Hoge Land bracht op i 38.67. Met ingang van 1 September werd be noemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Nieuwerkerk (vacature bij de Vaate), mej. Mats van den Berg. Wd. te Bruinisse. Voor de betrekking van onderwijzer (es) aan de O.L. school te Bruinisse heb ben zich 12 sollicitanten gemeld. Bij hei zwemmen verdronken. Zaterdagmiddag is nabij Dinteloord de heer P. Borghouts uit Bergen op Zoom bij het zwemmen in het volke rak verdronken. De heer B. was ge huwd en laat een vrouw en twee kin deren achter. RINGRIJDERSFEEST TE WEST KAPELLE. Middelburg behaalde de eerste prijs bij de drietallen. Zestig rlngrijdcrs hebben Zaterdag ln Westkapelle de gehele dag met veel elan gestreden om het B-kampioenschap rlngr(jden van Zeeland. Als overwinnaar uit het strijdperk trad tenslotte J. Maljaars uit Aagtekerke, die met 23 ringen In 30 beurten kampioen 1932 werd. Voor deze bijzondere prestatie mocht hij uit handen van de Commissaris der Koningin ln Zee- land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, diens persoonlijke prijs, een wissel- beker en voorts een medaille van de P.Z.C. ontvangen. Het beste drietal was de ploeg uit Middelburg met 57 ringen. Van dit drietal werd J. van Wallenburg met 21 ringen Zeeuws res ervekamploen. De meeste volgrlngen stak C. Abraham se van St. Laurens, namelijk 12 en de pollepel was voor L Wisse van dezelfde ploeg. Nadat ln totaal 727 ringen in 1800 beurten waren gestoken en de kam pioenen bekend waren, werden in de muziektent de prgzen, wisselbekers, lauwertakken, medailles en tal van fraaie voorwerpen uitgereikt. De heer J. Brasser, voorzitter van de Zeeuwse ringrgdersvereniging noem de in zijn toespraak deze dag een hoogtijdag voor Westkapelle. De Commissaris der Koningin reikte de prgzen aar. de kampioen uit en zeide te hopen, dat deze typische Wal- cherse boerensport nog lang zou voortbestaan. De prijs voor het beste drietal, werd evenals de volgende prgzen uitgereikt door de burge meester van Westkapelle, mr. M. Tydeman. die verheugd was, dat de wedstrijden in Westkapelle gehou den waren en die tenslotte de or ganisatoren dankte voor het welsla gen van dit ringrijdersfeest. DE UITSLAGEN. De eerste tien individuele prijs winnaars waren: 1. J. Maljaars, Aagtekerke 23; 2. J. van Wallen burg Middelburg 21; 3. J. Cevaal, Middelburg 20; 4. C. Abrahamse, St. Laurens 20; 5. A. Kluyfhout, Koudekerke H, 19; 6. P. Roose St. Laurens 19; 7. J. Wisse. Domburg n, 18; 8. A. de Nood, Veere 17; 9. Jac. Pauwe, Gapinge 17; 10. A. Din. gemanse. Zoutelande 17. De prijzen voor de geklasseerde drietallen vielen als volgt: 1. Middel burg 57 J. v Wallenburg 23, J. Cevaal 20. G. M. Nijpjes 16); 2. St. Laurens 51 (C. Abrahamse 20, P. Roose 19 I. Wisse 12); 3. Koude kerke I, 47 (S. Reynierse 15, A. v. d. Heyden 16, M. v. d. Heyden 16); 4. Aagtekerke 47 (S. de Visser 10, J. Maljaars 23, A. Peper 14); 5. Gapinge 43 (Jac. Pauwe 17, W. J. Vos 16. W. Melis 10); 6. Domburg I 38 (G. Provoost 15. J. Brand 10, L Provoost 13); 7. Vrouwenpolder 36 (C. Geldof 9. W. Duvekot 12. P. Duvekot 15); 8. Biggekerke 35 (P. Lampert 17, W. Roelse 6 A. Melis 12)9. Serooskerke 34 (C. Steen blok 6, C. Coppoolse 16. D. Coppool- se 12); 10. Veere 33 (P. Maljaars 10. Jac. de Nood 6, A. de Nood 17). OPNIEUW EEN ZEEUWS RECORD GESNEUVELD Schoondijke zag sport van goed gehalte. De internationale athletiekwedstrgden, -die Marathon in Sehoondyke heeft gehouden, zgn een succes geworden. Een vry groot aantal toeschou wers is er getuige van geweest, dat de athleten van de ploegen uit Vlier- zele en Brugge nit België en een vertegenwoordigende Zeeuwse ploeg met delnemers uit verschillende Zeeuwse sportclubs felle stryd leverden op de diverse nummers, luid toegejuicht door een talrijke schare supporters. En wat meer is, terwijl aller aandacht uitging naar de lopers op de grotere af. standen, slaagde Willy Cgsouw van Marathon erin, voor de zoveelste maal een record te doen sneuvelen. Zij liep voor de eerste maal op de 80 meter en liet een tijd van 10.5 noteren, daarmee 0.1 seconde onder het Zeeuwse record blijvend. Toen al enige juniorennummers wa ren gelopen, konden de wedstrijden officieel worden geopend. Nadat ,O.K.K." de beide volksliederen had gespeeld, werden de beide ploegen voorgesteld. Burgemeester F. A. van Rosevelt sprak de deelnemers toe en wenste hen een sportieve kamp. Hg stak de athleten een herinnerings speldje op de borst. Hierna was het woord aan de heer F. Kolijn, de voor zitter van het K.N.A.U.-district Zee land, die namens de Zeeuwse vereni gingen in een korte toespraak af scheid nam van Gerrit de Pagter van De Zeeuwen, de zoals bekend in Schoondijke voor de laatste maal in wedstrijdverband uitkwam. De voor zitter van Marathon, de heer F. Nae- rebout, bood „Gerrit" bloemen aan, terwijl deze ook nog andere geschen ken in ontvangst mocht nemen. Tal rijke aanwezigen kwamen de schei dende athleet de hand drukken. Drie ploegen bonden toen de strijd om de titel aan. Antwerpen was niet ver schenen, daar de ploeg door deelname van leden aan de Olympische Spelen te veel was verzwakt. FELLE STRIJD Deze strijd had vaak een zeer op windend karakter. Op de 400 meter was het B. Walker van De Zeeuwen, die na een snelle start juist voor de finish door twee Belgen werd gepas seerd en de 1500 meter werd een overwinning voor een nijdig vechten de Staf Dobbelaere, die er slechts op het laatste rechte eind in slaagde Huylcbroeck van Vlierzele van zich af te schudden. Het was een totaal iggelopen" overwinnaar, die de fi nish triomfantelijk passeerde. Op de 5000 meter toonde de Bruggeling Lankriet ondubbelzinnig zijn hegemo nie op de langere afstanden, onbe dreigd en opmerkelijk fris finishte hij met bijna een ronde voorsprong op nummer twee, v. d. Hoeven. Piet van Acker uit Cadzand wist zich op fraaie wijze als derde te plaatsen. De man nen uit Vlierzele tenslotte bereikten bij het polsstokhoogspringen een hoogte, die het nodi£ maakte de mas ten op een bierkistje te plaatsen, uiteraard tot grote hilariteit van de aanwezigen. De vier maal 1500 meter estafette leek aanvankelijk een over winning voor de Belgen te zullen wor- den, maar het was hier Bilius die een flinke achterstand in een voorsprong omzette en Walter Rootsaert zorgde voor de „finishing touch" aan een klinkende Zeeuwse zege. DE UITSLAGEN. De uitslagen konden tenslotte als volgt worden genoteerd: 60 meter meisjes 10—11 jaar: 1. S. Seen, Marathon, 9,2; 2. B. Toussaint, Mar. 9,3; 3. T. Kok, Mar. 10. 60 meter meisjes 12—14 Jaar: 1. B. v. d. Weijde, Mar. 8,5; 2. R. Peters, Mar. 8,8; 3. T. Rosseel, Mar. 8,8. 80 meter meisjes: 1. W. Cijsouw, Mar 10,5 (nieuw Zeeuws record); 2. A. Plompe, E.M.M, 10,6; 3. E. Wijgman, De Zeeuwen, 11,1. 100 yards junioren: 1. Wijn3, Vlierzele, 10,4; 2. Rubrecht. Vlierzele 10,5; 3. Brack- man, Vlierzele 11. Vèrspringen meisjes: 1. W. Cijsouw, Mar. 4.91 roeter; 2. A. Plompe, E.M.M. 4,26 meter. 100 yards trialmeet: 1. J. Fonck, VI. 10.1; 2. Boesuit, VL 10,4; 3. Duynslager. Brugge 10,7. 400 meter heren: 1. De Bock, VI. 50,9; 2. W .Rontsaert, Zeeuwse ploeg 54,6; 3. Spitaels, VI. 55,9. 1500 meter heren: 1. G. Dobbelaere, Z. 4.13,3; 2. Huylebroeck, VI. 4.13,8; 3. Bi lius, Z. 4.26,5. 800 meter heren: 1. Matthijs, VI. 2.7,5; 2. De Bakker, VI. 2.7,6; 3. E. Steijns, Z. 2.11,8. Hoogspringen: 1. V. d. Linden, VI., 1,74 mtr.; 2. A. Bove, VI. 1,62 mtr.; 3. Houte pen, Z., 1,57 mtr. 5000 meter heren: 1. Lankriet, Brugge 16.7,8; 2. V. d. Hoeven, VI. 16.48,7; 3. P. van Acker, Z. 16.57,6. Vèrspringen heren: 1. Baetens, VI. 6,28 mtr.; 2. Grootjans, Z. 5,85 mtr.; 3. J. Bosch, Z. 5,75 mtr. 4 x 100 meter estafette: 1. Vlierzele, 45,1; 2. Zeeland, 45.2; 3. Brugge, 48,4. Kogelstoten: 1. Grootjans, Z. 11,68 mtr.; 2. Langbeen, Br. 11,13 mtr.; 3. Galle, VI. 10.75. 4 x 400 meter estafette: 1. Vlierzele 3.50,1. 4 x 1500 meter estafette: 1. Zeeland (I) 18.12,7; 2. Vlierzele, 18.19,2; 3. Brugge 18.21,6. Speerwerpen: 1. Wolters, Z. 43,64 meter; 2. Neste, Br. 42.94; 3. Grootjans, Z. 38,24 Polstokhoogspringen: L. De Groot Vlierzele 3 meter; 2. Kornil, Vlierzele. 3 meter. Einduitslag ploegen: 1. Vlierzele, 108 punten; 2. Zeeland, 71 punten; 3. Brugge, 46 punten. De andere drietallen behaalden dc volgende resultaten: Koudekerke II 45 (W. Koole 11. A. Kluyfhout 19, Jac. Wisse 15); Domburg H 42 (J. Rlemens 11, A. Dourleyn 13, J. Wis se 18); Oostkapelle 33 (Fr. Dekker 11, G. Poppe 13, K. Poppe 9); Zou telande 30 (C. de Groot 3, A. Pro voost 10, A. Dingemanse 17); N. en St. Joosland 30 (P. Meyers llr P. Huebeke 13, P. Pleyte 6); Sou burg 29 (Joh. de Witte 8. J. Bras ser 16, L. Jobse 5); Ritthem 29 (P. Dieleman 7, J. de Pagter 12. A. Ce vaal 10); Westkapelle 27 (R. Roel se 4. H. Verhulst 13. P. Jobse 10); Meliskerke 25 (A. Poppe 9, P. Ge- schiere 7, P. Dekker 9); Klcvers- kerke 16 (H. Janse 6. P. Lous 5. P. Francke 5). C. de Groot van Zou telande stak slechts drie ringen, waarvoor hrj als troostprijs een kratje bier ontving. Zeilwedstrijden „De Maas" op de Zeeuwse Stromen. De koninklijke roei- en zeilvereni ging „De Maas" uit Rotterdam hield Donderdag, Vrijdag en Zaterdag j.l. haar internationale en nationale zeil wedstrijden op de Zeeuwse stromen. De einduitslagen waren als volgt: Handicap-klasse 1-2. open: 1. For- tuyn H. 2. Hollandia VI, 3. Kickerle, 4 Atalanta, 5. Sirene; kruisers: 1. Win dekind. 2. Scaldis, 3. Eleonore n. Handicap-klasse 3, open: 1. Honte, 2. Margaretha, 3. Abel Tasman, 4. Zuiderzee; kruisers: 1. Marie Chris- tiane. Handicap-klasse 4, open: 1. Doki, 2. Marina, 3. Japara, 4. Vrijheydt. 5. Jan van Gent; kruisers: 1. Glaukos, 2. Hollands Glorie H, 3. Jan Bart, 4. Noorman, 5. Goeree. Ronde- en platbodemjachten 6: 1. Jan Klaassen, 2. Piet Hein H, 3. Sex tet, 4. De Vrijheid. Internationale drakenklasse: 1. Klaas Compaen, 2. Morena. In hotel „Mondragon" te Zierikzee werden de prgzen uitgereikt. De bur gemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, bood hier na een welkomstwoord, als waarnemend voorzitter van het Zeil comité te Zie rikzee aan de eerste prijswinnaars een aantal ingelijste oude gravures aan, benevens een door de heer Van. Tin bergen aangeboden zilveren wisselbe ker. De voorzitter van de kon. roei- en zeilvereniging „De Maas", de heer B. E. Ruys jr., dankte het comité voor de telkens weerkerende prijsaanbie- ding. Dit geeft een sterke band tus sen „De Maas" en Zierikzee, welke nu reeds onverbrekelijk genoemd kan worden, aldus de heer Kuys, die ver volgens de prgzen uitreikte. Daarna sprak burgemeester Schuurbeque Boeije de aanwezigen toe. Hij wees op de prettige samenwerking tussen „De Maas" en het zeilcomité en bood voor het clubhuls te Rotterdam twee inge lijste gravures aan. Nadat de voorzit ter een dankwoord had gesproken, werd de avond besloten met een gea nimeerd bal. De uitslag van de door de kon. roei- en zeilvereniging „De Maas" gehouden zeilwedstrijden te Veere lui den als volgt: Klasse 1 en 2: open vaartuigen: 1. Kickerle, 2 uur 13 min. en 28 sec.; 2. Hollandia VI, 2.17.54; 3. Atalanta, 2.19.54; 4. Fortuyn 33, 2.34.39; krui serklasse: 1. Windekind, 2.27.15; 2. Zilveren kruis, 3.02.08; Klasse Hl: open vaartuigen: 1. Zuiderkruis, 2.01.55; 2. Honte, 2.04.50; 3. Margaretha, 2.06,15; 4. Orca, 2.19.18; 5. Aalscholver, 2.20.32. Klasse IV: open vaartuigen: 1. Do ki, 2.35.04; 2. Marina. 2.35.07; 3. Jan van Galen, 2.45.29; 4. Verre-kijker, 2.45.49; 5. Jan van Gent, 2.49.00: 6. Vrijheidt, 2.49.30; 7. Jan de Ruyter, 2.49.40; 8. Jan Haselar, 2.57.48. Krui serklasse: 1. Glaukos, 2.35.38; 2. Noorman, 2.37.55; 3. Kluut, 2.43.52; 4. Hollands Glorie H, 2.46.05; 5. Jean, Bart, 2.50.05; 6. Bonaire, 3.02.07; 7. Christobel, 3.05.51. Klasse VH: DH 7 Klaas Compaen, 2.47.12; Klasse VI: 1. Sextet. OC 32, 4.45.11; 2. Piet Hein, OB 8. 4.46.34 3. Jan Klaassen, OB 9, 4.47.36; 4. Vrijheidt, OB 14, 4.57.17; 5: Waterman, OC 26. 5.03.20. VOETBAL Voor het leven geschorst. Gino Capello, een van de beste vcor- hoedespelers van het Italiaanse elftal, is door de Italiaanse voetbalbond voor het leven geschorst. Dit is de straf voor het feit, dat Capello tijdens een wedstrijd van zijn club Bologna de scheidsrechter geschopt en hem en kele vuistslagen toegediend heeit ATHLETIEK Willie Cijsouw komt in Rotterdam uit. Het Marathon-meisje Willy Cijsouw. dat in de laatste maanden zo vaak van zich heeft doen spreken door haar uit zonderlijke prestaties op het geoied van de athletiek, za la.s. Zaterdag als besluit van het seizoen, deelnemen aan wedstrijden van de R.A.C. te Rotter dam. Op Zaterdag 2 Augustus zal zij in Den Haag uitkomen. Beide malen komt Willy uit tegen de sterkste loop sters uit geheel Nederland. TENNIS NEDERLANDSE DAMES LEDEN NEDERLAAG TEGEN FRANKRIJK De Nederlandse dames-tennisploeg heeft een tweedaagse wedstrijd tegen Frankrijk in Hilversum met 112 verloren. Slechts Fenny ten Bosch (enkelspel) en het paar Roos-Blaisse (dubbel) wonnen haar partijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3