CHIEF WHIP HIEUW-GUINEA Internationale Rotary-meeting in Middelburg VIERDAAGSE 1952 Oost-Vlaamse Almanak NORMALE VERHOUDINGEN BIJ HET E.T.I. TERUGGEKEERD Ned. Detachement Verenigde Naties 2 PROV IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 21 JULI 1952 ACHT STEDEN VERTEGENWOORDIGD Gouverneur van Oost-Vlaanderen woonde ontvangst bij Rotarians uit Gent, Brugge, Oostende, Dordrecht, Breda, Den Bosch, Goes en Middelburg hielden Zaterdag ter gelegenheid van de Oostvlaamse Veertiendaagse in de Zeeuwse hoofdstad een meeting, welke een bijzonder prettig verloop had en waaraan de vele deelnemers en hun dames onge twijfeld goede herinneringen zullen bewaren. Zaterdagmiddag werd het grote gezelschap In de Statenzaal officieel door het gemeentebestuur van Middelburg ontvangen. De gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerde, was hierbij aanw ezig. Burgemeester mr. dr. N. Bolltestein riep zijn gasten een hartelijk welkom toe en verzocht de Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel, het provinciaal bestuur de dank van het gemeente bestuur over te brengen voor het ge bruik van de Statenzaal. Spreker meende in dit gezelschap de vrijheid te kunnen vinden om even over zijn eigen beroep te spreken en verklaar de, dat een stadsbestuurder in Mid delburg in de eerste plaats een bou wer is. Vijftig procent van de" arbeid, welke het gemeentebestuur verricht, houdt direct of indirect verband met de herbouw en de nieuwbouw. De burgemeester sprak vervolgens over het Opbouwplan en verklaarde, dat het de Middelburgers van later gegeven zal zijn, een oordeel te vellen over het werk van de architecten en het gemeentebestuur, dat thans wordt verricht. Hoe men daar momenteel ook over denkt, enige waardering voor het enthousiasme, waarmede aan de herbouw is en wordt gewerkt, is stellig op haar plaats. De voorzitter van de Rotary-club te Middelburg, mr. P. van Empel, dank te het gemeentebestuur hartelijk voor deze ontvangst. Hg constateerde, dat de burgemeester er in geslaagd was, een stuk Zeeuwse werkelijkheid voor zijn toehoorders te laten leven en daarmee bewezen had een sieraad van zijn club te zgn. Na dit meer officiële fedeelte bleef men nog enige tijd on er het genot van een kopje thee in gezellige stemming bijeen. VERRASSING VOOR TIENDUIZENDSTE. De tentoonstelling „Oost-Vlaande ren vlagt", welke Zondag voor het publiek gesloten was, werd Zaterdag door circa 1700 mensen bezocht. On der de Belgische bezoekers merkten wij de bekende Vlaamse schilder ba ron Opzomer op. De tienduizendste bezoeker (ster), die in de komende dagen kan worden verwacht, krijgt, naar wij vernemen, een door de Middelburgse schilder Louis Heymans vervaardigde aquarel van de Leie bij Afsnee ten geschenke. Tot nu toe is de tentoonstelling door ongeveer 8000 mensen bezocht. DRUK BEZOEK AAN VEERE. De bijzonder artistieke verlichting van Veere trok Zaterdagavond een record aantal toeschouwers. Vier ex tra bussen waren „afgeladen" en voorts bewoog zich over de Veerse- weg een strooin van auto's en wielrij ders. Op de kade en in de smalle stra ten van Veere was het zwart van de mensen, die genoten van de schone aanblik, welke de verlichte gebouwen bood en van de carillonklanken, die uit de sprookjesachtige stadhuistoren over Veere werden uitgestrooid. Het Middelburgs Mannenkoor gaf Zondagmiddag van 12 tot 1 uur onder leiding van de heer Jan Kuiler ter ge legenheid van de tentoonstelling Besluit Uw maaltijd met één of twee Rennies. Om dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. Meer en meerwordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch ver pakt en onopgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smake lijk ook. Vraag Rennies brj Uw apo theker of drogist. „Oost-Vlaanderen vlagt" een concert op de Dam te Middelburg. De belang stelling hiervoor was groot; in stille aandacht luisterde het talrijke pu bliek naar de fraaie vertolking van veertien gewijde liederen. Vooral het „Ave verum corpus" van Mozart werd voortreffelijk gezongen. Het lied „Nachtstilte" van Kuiler was. een aangename verrassing op het pro gramma. Er werd goed op hoogte ge zongen en de voordracht was uitste kend. Een concert van bijzondere al lure, dank zij de fijnzinnige uitvoering van de liederen, maar ook dank zij de sfeer, waarin het werk gegeven. RECEPTIE PROVINCIAAL BESTUUR. Ter gelegenheid van de landbouw- dag, welkê vandaag in Middelburg wordt gehouden, zal het provinciaal bestuur van Zeeland hedenmiddag om half vijf in de Statenzaal recipiëren. PRALENDE POPPEN Hooghartig in haar stoffen starheid, staren zij U aan, als schimmen uit een glazen vitrine en getooid met de soms waarlijk schone, soms protserige pracht van eeuwen. Een bonte menge ling van weelderige gewaden, gehan gen om de dode schouders van tot mi niatuur-mannequins gemaakte poppen. Een statische modeshow in de grote zaal van het Schuttershof. Géén show evenwel van de laatste Parijse model len, doch een welke U een blik in het mode-verleden laat werpen. Ge kunt U vermeien in de aanblik van robes uit de dertiende, veertiende en vijftiende eeuw, van een Bourgon dische robe, van gewaden waarin de Lodewijken XV en XVI hunne dames hebben bewonderd en van een droom in tere, maar ook wufte weefsels uit het tweede Franse Keizerrijk Ook, uit de jaren 1894 en 1906 tonen de bereidwillige poppen U de mode, welke toen heerste en zo kunt ge uw ogen te gast doen gaan: van robe tot robe, van eeuw tot eeuw.... Op de parade der merendeels mid deleeuwse modepopen, zoals zij dag in di uit gehouden wordt gedurende de Oostvlaamse Veertiendaagse Ge kent reeds de Parade der Tinnen Soldaatjes? Welnu: dan moogt ge niet verzuimen ook kennis te maken met de Parade der Pralende Poppen! Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlöke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltpleklcen en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.35 be« epaart U veel ellende. Literatuurprijs voor dr. Paul de Rijck. De gemeentelijke literatuurprijs van Gent is dit jaar toegekend aan dr. Paul de Rijck voor zijn essay „Bezinning over Van Ostayen." Dr. Paul de Rijck, provinciaal in specteur voor culturele en sociale aangelegenheden in Oost-Vlaanderen, schreef voor ons blad enkele bijdra gen ter gelegenheid van de tentoon stelling „Oost-Vlaanderen vlagt in Middelburg." Van steiger te Hansweert gevallen. Belgische watertoerist verongelukt Zaterdagavond heeft zich op de sluizen te Hansweert een ernstig on geval met dodelijke afloop voorge daan. De 49-jarige F- M. uit Antwer pen, die zojuist met zijn motorjacht „Orion" uit Antwerpen te Hansweert was gearriveerd, stapte aan wal om zich te melden bij de douane en de marechaussee. Doordat hij nog eens omkeek om te zien of het scheepje wel goed was gemeerd, deed hij een verkeerde stap en viel van de steiger op een betonnen voetstuk, dat zich 6 meter lager bevond. De ijlings ont boden geneesheer liet onmiddellijk een geestelijke waarschuwen en vroeg om een ziekenauto. Nog voor deze gear riveerd waren, was de heer M echter reeds overleden. Het stoffelijk over schot werd naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Mevrouw M., die zich eveneens aan boord van het jacht be vond, was geheel overstuur. Er wérd voor gezorgd, dat zij naar Antwerpen kon terugkeren. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 tot en met 12 Juli kwamen in Zeeland drie geval len van besmettelijke ziekten voor: een geval van roodvonk te Hein- kenszand; een geval van paratyphus B; en een geval van diphtherie te Kloetinge. WEDEROM PROVINCIAAL SUBSIDIE. Ontslagen personeelsleden waren niet onbekwaam. De afdelingen van de Zeeuwse Provinciale Staten hebben zich naar aan leiding van de mededeling, welke de Gedeputeerden daaromtrent hadden gedaan, bezig gehouden met de gang van zaken bij het Economisch Tech nologisch Instituut te Middelburg. In verband daarmee hebben de Gedepu teerde Staten verklaard, ervap overtuigd te zijn, dat de commissie van on. derzoek uit de Provinciale Staten nuttig werk heeft verricht, dat de ver houdingen bij het E.T.I. thans zjjn, zoals het behoort en er dus op mag worden vertrouwd, dat dit instituut zijn belangrijke taak ter bevordering van de welvaart in Zeeland op bevredigende wijze zal vervullen. Op grond daarvan stellen zij voor om te* besluiten aan het E.T.I, met ingang van 1951 tot wederopzegging een jaarlijks subsidie toe te kennnen van ten hoogste 10.000.—. In één der afdelingen merkte een lid op. dat het pad van de door de Staten ingestelde commissie niet over rozen is gegaan. De werkzaamheden werden ter zeerste bemoeilijkt door het feit, dat het E.T.I-bestuur alle me dewerking weigerde. Voor de wijze, waarop G.S. aan de commissie alle ge wenste inlichtingen verstrekte, zegde dit lid dank. Uit de besprekingen, wel ke met de ontslagenen zijn gevoerd, heeft men een indruk kunnen verkrij gen van de juiste toedracht. Maar dat is dan ook alles, zodat het rapport wat mager is uitgevallen. Aan het bestuursbeleid en dat der directie heeft wel wat gemankeerd. Er is op financieel beleid door de di- racteur niet tijdig ingegrepen, tenge volge waarvan twee mensen werden ontslagen. De wijze, waarop dit ge schiedde, deugde niet, aldus dit lid. Hij achtte het ontactisch van de meer derheid van het bestuur, dat het de commissie niet heeft willen ontvangen. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen spoedig op haar besluit om het E.T.I. haar steun te ont houden. zal terugkeren. Ook een ander lid was onaangenaam getroffen door de houding van de meerderheid vai het bestuur, die niet alleen de Statencommissie weigerde te ontvangen, doch ook de directeur toe stemming weigerde tot het verstrek ken van inlichtingen. Een kleinzielige houding, aldus dit lid. De ontslagenen kon weinig ten laste worden gelegd en eigenlijk zou rechtsherstel nodig zijn geweest. In een andere afdeling vroeg een lid, of bij het verlenen van een bijdra ge niet de voorwaarde moet worden gesteld, dat gevraagde inlichtingen aan de Prov. Staten behoren te war den verstrekt. Het resultaat van het onderzoek wordt algemeen zeer onbe vredigend geacht Wat is er bereikt? De Prov. Staten zijn genegeerd en ogenschijnlijk is er geen verandering gekomen. WIJZE VAN ONTSLAG ONJUIST. Van de zijde der Gedeputeerden werd geantwoord, dat de commissie zich in hoofdzaak heeft beperkt tot twee feiten, het superviserend be stuurslidmaatschap van ir. M. de Vink en het ontslag aan twee employé's. Het eerste feit behoefde niet te worden behandeld, omdat het inmiddels teniet was gedaan. De ontslagenen zijn ge hoord. De ene is nu in dienst van het provinciaal bestuur van Noord-Hol land en de andere werkt op de griffie van de provincie Zeeland. Eerherstel is hun niet gegeven door middel van publicatie, doch zij hebben nu een werkkring gevonden. Een beslissing omtrent het wachtgeld is nog hangen de. De commissie heeft verklaard, dat zij de wijze van ontslag niet juist acht en dat de bekwaamheid van deze per sonen geen reden tot hun ontslag kon zijn. Verder werd opgemerkt, dat het mo gelijk is om bij het geven van bijdra gen voorwaarden te stellen, doch G.S. achten het niet juist als voorwaarde te stellen, dat aan een commissie uil de Staten inlichtingen moeten worden verstrekt. Het college van Ged. Staten is immers het aangewezen lichaam om inlichtingen te vragen en te verkrij gen. In het bestuur van het E.T.I. heb ben thans'twee Gedeputeerden zitting. BENOEMING. Bij besluit van de minister van Justitie van 17 Juli jl. is herbenoemd met ingang van 29 Augustus 1952 tot lid van de Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-no- tarissen te Middelburg, de heer J. A. Pieterse, hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen te Rotterdam. VIER DAGEN GEZONDE ONTSPANNING EN ALS TOPPUNT VAN GENOT DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID./ Kath. onderwijzers uit Zeeland bijeen te Gent. Samenwerking met Belgische onderwijzersorganisatie. De Katholieke onderwijzers van Zeeland en van de provincies Oost- en West Vlaanderen (B.) kwamen Zater dag bijeen in het Casino te Gent. Eerst werd te 10 uur in de St. Baafskerk een dienst gehouden door de Zeereerw. heer Weemaes, proost van het Chr. Onderwijzersverbond van O. Vlaanderen. Na de dienst werd onder geleide een rondwandeling gemaakt door de kerk, waarbij uitleg werd gegeven van de betekenis der aanwezige kunstschatten zoals „Het Lam Gods" van de gebrs. Van Eyck. In de trouwzaal van het stadhuis w,erd het gezelschap ontvangen door de schepen van onderwijs, de heer Lammens, die de onderwijzers aan spoorde zich tot het uiterste te geven voor de jeugd, ofschoon de taak dik wijls moeilijk en ondankbaar is. „Volhouden en enthousiast blijven", zo riep de heer Lammens tenslotte uit. Daarna ging de erewijn rond. Men begaf zich vervolgens naar het Casino, waar de voorzitters van de Nederlandse en de Belgische kath. on derwijzersorganisaties spraken over de huidige onderwijstoestanden in de beide landen en over de mogelijkheid om de samenwerking tussen de bon den blijvend en Vruchtdragend te doen kijn. De heer A. v. d. Berghe, Kamerlid en voorzitter van het Belgische C.O.V., belichtte de doelstellingen van het C.O.V., dat streeft naar be- roepsvervolmaking om daardoor het prestige van zijn leden te verhogen en te komen tot betere levensvoorwaar den voor die leden. De heer J. Derksen, voorzitter van het Kath. Onderw. Verbond ïn Ne derland, betoogde, dat de Nederlandse organisatie dezelfde principes huldigt, maar op het stuk van de „betere le vensvoorwaarden" staat men in Ne derland achter by de Belgische colle ges. Spr. achtte het van betekenis, wanneer in de school aan de kinderen kennis werd bijgebracht, die er op ge richt is de broederschap en de cultu rele samenwerking tussen de beide landen te bevorderen. België en Ne derland strijden immers voor eenzelf de beschaving: de christelijke. Spr, meende, dat een blijvende en intense samenwerking tussen de on- derwyzersbonden van nut zou zijn. De heer J. Cornelis uit IJzendïjke dankte de beide sprekers. Daarna werd de heer De Boer uit Haarlem gehuldigd voor de vele arbeid, die hij verricht als voorzitter van de onderwijzers wereldorganisatie. Na sluiting der vergadering bracht men in groepen een bezoek aan het Gravensteen, Bijloke, het Schoolmu seum en het Museum van Schone Kunsten. Uiteindelijk werd een voor stelling van het Vreda-cabaret bijge woond, waarna men nog geruime tijd gezellig bgeenbleef. EXAMENS ENGELS M O. Te Amsterdam slaagde voor het exa men Engels M.O.. de heer G. J. Pon- teyne te Vlissingen. Voor grootverlofgangers bestaat de mogelijk heid om voor de Koninklgke Landmacht leger j in militair verband uitgezonden te worden naar Nieuw-Guinea. Inlichtingen en aanmelding mon deling of schriftelijk by het Aanmeldingsbureau Nieuw-Guinea, Nieuwe Frederikkazerne, Van Alkemadelaan, geb. E 4t kamer 17, 's Gravenhage, telefoon 185070. In verband met de aflossing van Korea-vrijwilli gers, die een jaar in Korea hebben gediend, be staat bij het opnieuw gelegenheid tot dienstneming Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe Frederikkazerne, Van Alkemadelaan, geb. E 4, kamer 19a, 's-Gravenhage. Telef. 185070. Ook zy, die nimmer in militaire dienst zgn ge weest, komen voor uitzending in aanmerking. Leeftgdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onder officieren tot 35 jaar). Vergeetachtige voorlichter. De Goese politie hield een zekere D. uit Apeldoorn aan, die er zijn beroep van maakte om in diverse gemeenten lezingen te houden over emigratie naar Australië en Nieuw-Guinea. De voorlichter „vergat" echter telkens bij vertrek zijn hotelrekening te beta len. Talrijke politieinstanties, o.a. in Terneuzen, Zeist, Texel, Leeuwarden, vroegen daarom zijn aanhouding. D. is nu wederom op' „tournee", doch nu onder politiegeleide. De Goese politie heeft hem aan de politie te Terneuzen overgegeven, die voor verder transport zal zorgdragen. Commissaris der Koningin waarschuwt voor bisamrat. Door de Commissaris der Koningin in Zeeland is een rondschrijven ge richt aan de polders en waterschap pen in Zeeland' inzake de bestrijding van de muskus- of bisamrat, welke een gevaar vormt voor de waterke ringen. Tot nu toe werden er slechts 8 van deze dieren in Zeeland gevan gen. Ingevolge het muskusrattenbe- sluit 1951 moet ieder aangifte doen van de aanwezigheid der muskus, ratten en wordt een premie van 5 per rat verstrekt door de Planten- ziektëkundige dienst te Wageningen. De ratten komen uit België en daar om bestaat het meeste gevaar voor Zuid-Nederland. De ratten zijn her. kenbaar aan de ,z.g. platte paling- staart. Oost-Vlaanderen vlagt. NATIONAAL TONEEL VAN BELGIË. Ter gelegenheid van de ten toonstelling „Oost Vlaanderen vlagt", geeft het Nationaal To neel van België morgenavond om 8 uur in de Schouwburg te Middelburg een voorstelling van „De getemde feeks" van William Shakespeare. Het stuk wordt gespeeld in de Neder landse bewerking van dr L. A. J. Burgersdijk. De regie van deze opvoering berust bg Mau- rits Balfoort. Wegverbetering te St. Annaland. In verband met de slechte toestand, waarin de Dorpsweg te St Annaland verkeert, hebben B. en W. van deze gemeente zich met de belanghebben den in verbinding gesteld. Men zal trachten deze weg nog dit najaar te verbeteren, gelgktgdig met de weg St AnnalandStaveni$se. Het is de be doeling bg de uitvoering van deze werken werklozen in te schakelen, ter bestrgding van de grote seizoen werkloosheid op dit eiland. STREMMING VEER ANNA JACOBAPOLDER—ZIJPE. In verband met de baggerwerk- zaamheden in de haven van Zijpe zal de veerpont Anna Jacobapolder Zgpe in de nacht van Donderdag 24 op Vrgdag 25 Juli. tussen zeven uur 's avonds en vier üur 's morgens, en in de nacht van Vrijdag 8 op Zater dag 9 Augustus, tussen half acht 's avonds en half vijf 's morgens, niet varen, aldus de A.N.W B. Voetgangers, fietsers en motorrij ders zullen tijdens de stremmings- pcrioden echter wel worden overge zet. PROVINCIAAL BLAD VAN ZEELAND In het Provinciaal Blad van Zee land nummer 24 is het. besTuit van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van de grenzen der bebouwde kom men in Terneuzen gepubliceerd. In nummer 25 is de toekenning van bij dragen in de onderhoudskosten van tertiaire wegen afgekondigd. Het in de winterzitting 1951 door de Provinciale Staten vastgestelde reglement betreffende de „contact commissie uit de Staten met betrek king tot het functionneren van de Provinciale Stoombootdiensten" is in nummer 27 van het Provinciaal Blad gepubliceerd. Als gevolg van een grote hoeveel heid sportcopie, met name van de Olympische Spelen, zijn \vy helaas ge noodzaakt een aantal verslagen en be richten voor de rubriek Zeeuws i nieuws te laten overstaan. Prijsuitreiking van de Scheldebeker-wedstrijd, Jan Stender: in 1932 winnaar, thans voor de 10e maal onder de deelnemers. (Slot van pag. 1) De oudste deelnemer was de beken de zwemtrainer Jan Slender, die de 9de plaats wist te bereiken. Er is ten behoeve van deze Schelde- beker-Zwemwedstriid weer een voor treffelijk stuk organisatiewerk ver richt in Vlissingen. Het is ondoenlijk om de driehonderd mannen en vrou wen, die ervoor in het geweer zijn gekomen, afzonderlijk te noemen, maar een speciaal woord van dank aan de instanties, die de volgboten beschikbaar stelden en bemanden, mag zeker niet achterwege blijven. Er ont brak aan de organisatie niets en dat is iets, waarop Vlissingen trots mag zijn. Omtrent de medische keuring ver namen wij nog, dat alle zwemmers en zwemsters werden toegelaten, maar dat blijkbaar niet overal de strenge maatstaven worden aangelegd, die men in Zeeland kent. De keurende artsen verzekerden, dat verscheidene zwemmers hier voor dergelijke zware wedstrijden niet zouden zijn goedge keurd. Allen verlieten in de beste conditie het water, wat ook het ver melden zeker waard is. Voor het verslag van de prijsuitrei king en de daarbij gehouden toespra ken zie men elders in dit nummer. DE UITSLAG. De volledige uitslag luidt: Heren: 1. H. Willemsen, „De Vecht streek", Utrecht, 1 uur 10 min. 8.6 sec.; 2. A. Kayser, „De Robben", Hilver sum, 1.11.8,6; 3. J. van Rijk, D.J.K., Amsterdam, 1.15.51,6; 4. H. Kelder, „De Robben", 1.24.7,6; 5. H. Bouwmeester, D.J.K., 1.25.37,6; 6. C. Verbeek, „Zee hond", Vlissingen, 1.27.14,6; 7. J. C. Scheffer, D.J.K., 1.28.7,6; 8. K. de Rijk, „Luctor", Middelburg 1.28.27,6; 9. J. Stender, „De Robben", 1.34.27; 10. P. Binat, D.J.K. 1.36.21; 11. M. Caljouw, SZV, Souburg, 1.38.30; 12, J. Bogaert, Gentse Zwemver. Gent 1.42.17; 13. P. Oldman, Eastham Swimmingclub, Lon den, 1.54.42. Dames: 1 A. Veldhuïjzen, „D.e Rob ben", 1.16.7,6; 2. W. Willemsen, H.D-Z., Amsterdam 1.26.49,6; 8. R. Brouwer, H.D.Z. 1.31.29; 4. Th. de Vos, Woust- hag, Hengelo, 1.31.59; 5. A. de Bie, „De Zeehond", Vlissingen 1.36.25; 6. B. Schrauwen, „Surae", Breda, 1.40.0; 7. T. Castel, „De Zeehond", Vlissingen, 2.05.40. DE PRIJSUITREIKING. De prijsuitreiking van de Schelde- beker-zwemwedstrijd te Vlissingen geschiedde in de Nederlandse loodsen- sociëteit, waar de voorzitter van het Scheldebeker-comité, de heer J. W. Hupkes, in de eerste plaats een har telijk woord van dank sprak tot allen, die hebben meegewerkt om de om vangrijke organisatie van deze wed strijd wederom tot een goed einde te brengen. Dit volkomen verdiende dankwoord werd in het bijzonder ge richt tot de Koninklijke Nederlandse Marine, het Nederlands en het Bel gisch loodswezen, de Kon. Mij. „De Schelde", de Steenk'olen-Handels-ver- eniging, de h^ren medici en het bu reau voor de medische sportkeuring, de gastvrouwen en gastheren van de deelnemende zwemmers en zwemsters, de schenkers van de prijzen en het bestuur van de. Nederlandse Loodsen- sociëteit. Vervolgens reikte de heer Hupkes de prijzen uit, waarbij hij voor iedere deelnemer behalve de hei'innerings- medaille ook nog een persoonlijk woord van waardering had. Maar het spreekt wel vanzelf, dat de winnaars een bijzondere pluim kragen: de jeug dige H. Willemsen uit Utrecht, Annie Veldhuizen, die de fraaie zilveren wis- selschaal va'i dokter A. Staverman voor de twecyie maal mocht meene men „nog één keer Annie en dan is 'ie voor goed je eigendom" de kranige Zeeuwse deelnemers en deel neemsters en ten slotte ook de „vete raan" Jan Stender, die door de heer Hupkes aan de sportjeugd ten voor beeld werd gesteld als de man die 20 jaar geleden deze zware race reeds won en haar thans voor de tiende maal volbracht. Burgemeester mr. B. Kolfi', bracht hulde aan het organiserend comité, dat dit typisch-Nederlands schouwspel weer tot werkelijkheid deed worden. In 't bijzonder betrok hij hierbij nog de initiatiefnemers van 22 jaar geleden, o.w. zijn ambtsvoorganger, wijlen bur gemeester C. A. van Woelderen. Spr. zeide ten slotte zeer bgzonder getrof fen te zgn door de goede geest van vriendschap en gezonde sportivitcVt. welke specf.aal in de zwemwereld heerst. Laatste spreker was de heer M. J. B. Straatman uit Delft, lid van het hoofd bestuur van de Kon. Ned. Zwembond, die het Vlissingse comité huldigde voor de wijze, waarop het ook ditmaal deze wedstrijd weer heeft voorbereid. „Wie dit nooit heeft meegemaakt, kan zich geen voorstelling vormen, wat daaraan vastzit", aldus de heer Straat man, die voorts wees op de prachtige propaganda, welke van een wedstrijd als deze voor Vlissingen uitgaat. Én de jeugd kan uit een wedstrijd als deze een les trekken: alleen wanneer een goede geest ons leidt, zijn wij in staat het doel, dat wij ons gesteld heb ben, te bereiken Met drie hoera's voor het Vlissingse comité aan de zijde va nalle deelne mers werd de prijsuitreiking besloten. 's Avonds verenigden allen, die in de omvangrijke organisatie hun deel hebben vervuld, zich in het Schelde- kwartiér in een gezellig samenzijn. Vooral door de uitstekende muziek van de marine-band „De Jantjes", slaagde ook dit onderdeel van de elfde inter nationale Scheldebeker-zwemwedstrijd voor de volle honderd procent. Advertentie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2