NIEUWS UIT ZEELAND z ZEEUWSCH-VIAANDEREN J. MAUAARS UIT AAGTEKERKE WERD ZEEUWS B-KAMPIOEN FELLE STRIJD IN MARATHONS INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN Wissel Zeeuws-Vlaanderen MAANDAG 21 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Chr. H.B.S. te Middelburg in 1953? Vergadering Chr. Lyceum te Goes Zaterdagmiddag kwam het alge meen bestuur van het Chr. Lyceum voor Zeeland in het schoolgebouw aan de Singelstraat te Goes bijeen welke bijeenkomst gevolgd werd door een buitengewone ledenvergade ring van deze schoolvereniging. In de bestuursvergadering herdacht de voorzitter de heer J. Laport, het overleden bestuurslid, de heer A. M. Wessels. De tijdelijke leraren, drs. J. Kwekkeboom en drs. P. G. Wiers- ma werden in vaste dienst benoemd. Het bestuur besloot verder met al gemene stemmen om zo mogelijk, volgend jaar een Chr. H.B.S. te Middelburg op te lichten. In de hierna volgende buitengewo ne ledenvergadering werd het be stuur gemachtigd tot het vestigen van een hypotheek ten behoeve van het Rijk. Dit in verband met het feit. dat het Rijk zich garant heeft gesteld voor de aflossing en rente van de door de schoolvereniging geleende gelden. De vergadering machtigde voorts het bestuur tot het aangaan van een of meer geld leningen tot een bedrag van ten hoogste 100.000, opdat het bestuur eventuele kasgeldleningen en lenin gen ten behoeve van de schoolbouw kan aangaan, wanneer de hiervoor reeds geleende gelden niet toerei kend mochten zyn. Vervolgens moest in een vijftal bestuursvacatures worden voorzien, door het vertrek van de heren C. Bolijn, Haamstede en C. Verschuu- re, Middelburg, het overlijden van de heer A. M. Wessels, Goes en het bedanken van ds. A. Hordijk en de heer J. Kattenberg, beiden Goes. In deze vacatures werden resp^ be noemd de heren ds. J. P. van Roon, Zierikzee. A. J. Schot, Middelburg, C. Los, Souburg, C. de Putter. Axel •en A. J. Busch, Borssele. Als laatste punt kwam aan de or. de een wijziging der statuten, welke beoogde een andere formulering van de grondslagen. De voorzitter, de heer J. Laport sprak er hierbij zijn vreugde over uit, dat alle kerkelijke groepen me dewerken in de vereniging en hét Chr. Lyceum, hetgeen een unicum in Nederland is. De formulering van de huidige statuten is echter nog zo danig, dat enkele kerken zijn uitge sloten. Dit werd niet eerlijk en juist geacht. Over een en ander werd uit voerig van gedachten gewisseld, doch men kon nog geen definitief besluit nemen. Besloten werd daarom dit punt tot een volgende vergadering aan te houden. V.V.V. feestweek te Terneuzen „ingeschoten". Het door de V.V.V. 'te Terneuzen voor dit seizoen samengestelde pro gramma van feestelijkheden werd Za terdagmiddag geopend met een inter nationale boogschutterswedstrijd op het schietterrein bij de Oostkolk, ge organiseerd in samenwerking met de handboogmootschappij „De Wester- Schelde". De belangstelling was vrij groot, 93 schutters van 30 verschillen de verenigingen namen deel. De uitslag luidt als volgt: Hoogvo gel: A. de Jonge, „Soranus", Heinkens- zand. Zijvogels: (na loting) B. Plas- schaert „De Friezen" Graauw; J. Smal- legange Mzn., „Zorgvliet", Eilewouts- dijk. Kallen: W. v. d. Kreke, „Doel naar hoger", Wolfaartsdijk; P. Raes. „Willem Teil", Kloost'/rzande. Medailles: 1. R. Begheijn „De Wes- ter-Schelde", Terneuzen. 2. de'Munck, „Sint Sebastiaan", Zuiddorpe. 3. L. Goossens, „Sint Sebastiaan", Zelzaete (B.). 4. P. de Baar, „De Friezen". Graauw: 5. O. Dekert, „De Vrede" (Katten gem. Zelzaete B.). De tweede hoogvogel, waarvoor een prijs was beschikbaar gesteld, werd gewonnen door D. v. Jole, „Willem Teil" Kloosterzande. De wisselbeker voor de meeste vogels verwierf J. de Jonge van „Willem Teil", Ovezande met vijf afgeschoten vogels. De voortzetting van de puntenschie- ting voor het jaar 1952 om een lau werkrans had tot resultaat, dat O. De kert'te Katten (Zelzaete) de leiding heeft met 6 punten. Tijdens de wedilrijd bracht de har monie Terneuzen, die een muzikale rondwandeling door de stad maakte, een bezoek aan het terrein en gaf daar enkele nummers ten beste. Eveneens op Zaterdagmiddag speel de het Terneuzense politie-elftal aan het Westelijk Bolwerk een voetbal wedstrijd tegen de collega's uit Lolce- ren, waarbij de gastheren zich de sterksten toonden en met 4^0 de zege behaalden. Tot besluit" van de eerste feestdag gaf de harmonie Terneuzen des avonds een concert op de Markt, waarvoor vrij veel belangstelling 'bestond. Sluis SCHOOLREIS. De hoogste klassen van de Chr. lagere school te Sluis hebben Don derdag een reisje gemaakt naar Rotterdam. In Rotterdam werd een vaartocht gemaakt door de havens en een bezoek gebracht aan de die rentuin en de Maastunnel. Schoondijke TWEE AUTO'S ERNSTIG BESCHA DIGD TE SCHOONDIJKE. In Schoondijke heeft zich op de weg naar Oostburg een aanrijding voorgedaan tussen een Belgische Dodge, waarin zich behalve de be stuurder, de heer L. de G. uit Zel zaete, twee dames en twee heren bevonden, en een kleine Peugeot, bestuurd door mevrouw T. de K. H. uit Schoondijke. Mevrouw de K., die. bij de Gereformeerde kerk een passagier had afgezet, stuurde haat- wagen de rijweg op, juist toen de Dodge, die via IJzendijke op Weg was naar Cadzand, de Peugeot zou passeren. Hoewel de Belgische wa gen op dat ogenblik geen grote snelheid had, was krachtig remmen toch niet meer voldoende om' een aanrijding te voorkomen. Met een harde klap trof de Dodge de klei nere wagen van terzijde en schoof deze van de weg af. De Belgische auto zelf kwam in de berm aan de linkerzijde van de weg terecht, schampte daar langs een boompje en werd tenslotte al remmende in zijn vaart gestuit door een kilome terpaaltje. Hoewel de inzittenden ontsteld uit hun beschadigde Voer tuigen te voorschijn kwamen, werd bij het ongeval niemand verwond. De wegenwacht was spoedig ter plaatse om assistentie te verlenen. De verkeersgroep van de Rijkspoli tie uit Sluis en de ambtenaren van de plaatselijke groep der Rijkspolitie stelden een onderzoek in. Na. enige provisorische reparaties konden de beide wagens de tocht vervolgen. Axel SCHOOLREISJE. De leerlingen der lagere klassen van de openbare lagere school te Axel maakten Vrijdag een school reisje naar het sprookjespark te Efteling bij Kaatsheuvel. De-sprook jes uit de kinderjaren kwamen weer tot nieuw leven voor de opgetogen jeugd. Het droomkasteel van Asse poester, Sneeuwwitje, enz. herleef den voor de kinderen. Na een kor te pauze in de speeltuin werd de te rugreis aanvaard. Boschkapelle KRINGVLUCHT? OP DOURDAN. Een .aantal Oost Zeeuwsch-Vlaam- se postduivenhouiders nam te Bosch kapelle aan een kringvlucht op Dourdan deel. In concours waren 419 oude en 116 jonge duiven. De afstand bedroeg 332 km. Snelheid eerste oude duif 1551 meter. De prij zen werden als volgt behaald: Ou de duiven: 1. H. Lippens, Axel; 2. C. v. Acker, Axel; 3. Th. Borgstijn, Axel; 4. J. Wieland, Axel; 5. A. v. Kerkhoven, Sluiskil; 6. D. Dobbe laar, Boschkapelle; 7. A. Schouw- vlieger. Sas van Gent; 8. J. Nijssen, Sluiskil; 9. J. Bogaert, Boschkapel le; 10. R. de Smet, Westdorpe. Jonge duiven, snelheid eerste jon ge duif 1458 meter. Onderstaande eigenaars behaalden hier de prijzen als volgt: 1. en 2. R. Geirnaerdt, Sas van Gent; 3. A. Beersman, Axel; 4. A. v. d. Bilt, Sas van Gent: 5. H. Marqini, Sas van Gent; 6. G. de Vijn, Sas van Gent; 7. A. v. Reeth, Sas van Gent; 8. J. Wieland, Axel; 9. E. Pieters, Axel; 10. A. Claays- sens, Sas van Gent. GEEN SPOKERIJ. In de buurt Kijkuit te Axel liep het gerucht, dat het daar spookte. Er werd aan deuren gerammeld en geklopt. De politie toog op onderzoek uit. Ze deed een huiszoeking en vond daarbij geen spook, maar wel diverse gereedschap pen en een vuurwapen, waarvan ze de herkomst wilde weten. Het bleek, dat de bezitter'deze voor- werpen'had geruild voor een oude 'mo- torfiets bij"'-een werkman G., die bij de Azote Werkte. Na dit onderzoek was er geen spokerij meer en G. was zijn baantje kwijt, want de gereed schappen enz. had hij verduisterd ten nadele van de Azote. JEUGDHERBERG BLEIJENHAGE De jeugdherberg Bleyenhage te Axel, mag zich in druk buitenlands bezoek verheugen. Er zijn reeds Engelse. Deense, Franse, Duitse en andere bui tenlandse trekkers geweest. Ze waren vol lof over de inrichting van het ge bouw en maakten het tot springplank voor tal van trips door Zeeland en door België. Zaamslag SCHOOLREISJE. Donderdag maakten de kinderen der Geref. school te Zaamslag een reisje naar Rotterdam, waar de die rentuin werd bezocht en de kinde ren per Spido-boot een rondvaart door de havens maakten. Aardenburg ONDERLINGE BRANDWEER WEDSTRIJDEN. Zaterdagmiddag werden op de Markt te Aardenburg onderlinge brandweer- wedstrijden gehouden, onder leiding van de brandweercommandant van Aardenburg, de heer H. Beun. Aan wezig waren o.a. burgemeester J. M. A. C. van Dongen, ethouder C. Stur- tewagen en de inspecteur van het Brandweerwezen, de heer Kortes. De uitslag luidt als volgt: 1. St. Kruis, 7 min, en 34 sec.; 2. Aardenburg I 10 min. en 48 sec.; 3. Draaibrug, 11 min. en 12 sec.; 4. Aardenburg II, 12 min en 46 sec. Na afloop hield burgemees ter van Dongen nog een kleine toe spraak in café Centraal, waarna hij de door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde wisselbeker uitreikte aan de winnaar St. Kruis. WALCHEREN Ernstig auto-ongeval bij Grote Abeele. Zaterdagmiddag om 2 uur reed een personenauto uit Middelburg bij Grote Abeele in de gemeente Sou burg uit een bocht in de weg. Het voertuig kwam eerst in een sloot naast de weg terecht, vervolgens op een daarachter gelegen weiland en hierna weer in de sloot, waarbij het enige malen over de kop vloog, De bestuurder, de heer V. uit Middel burg, die buiten kennis was, werd naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Zijn toestand is thans bevredigend. De auto werd zwaar be schadigd en moest worden wegge sleept. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval BEJAARDE MAN DOOD IN ZIJN WONING GEVONDEN De politie te Vlissingen werd Zater dag gewaarschuwd, dat men in het huis van de 76-jarige heer J. aan de Koudekerkseweg aldaar sedert enige dagen niets meer hoorde. De heer J. bewoont dit huis alleen en daarom maakte men zich ongerust. De politie heeft een onderzoek ingesteld en de heer J. dood in zijn bed aangetroffen. Waarschijnlijk is hij in de nacht van Donderdag o p Vrijdag tijdens zijn slaap overleden. Mulo-examens Goes. Voor het Mulo-diploma A slaagden Zaterdag te Goes: J. Marcusse, Kam perland, G. H. de Jong, L. Berrevoets, C. W. Schot en W. M. H. v. d. Bout, Zierikzee, A. Bastiaanse, Brouwers haven, L. J. Joosse, W. Damen, P, Adriaanse, P. A. v. Gilst, J. Reijnhout, J. M. Olijslager Jh. C. J. Sandberg, J. A. Tilroe, allen Middelburg, H. Cortie, Biggekerke, C. J. Hagestein, Kerk- werve, H. H. J. v. d. Heuvel, Breslcens, E. A. de Smidt, Cadzand, P. T. den Engelsman en D. C. P. Schieman, Axel, E. de Lege en M, de Baar, Vlis singen, W. J. Balkenende, Kapelle, C. M. Braamse, Nieuwdorp en A. Dek ker, Wolfaartsdijk. Voor de te Bergen op Zoom gehou den Mulo-examens slaagden: P. v. d. Dries, Lewedorp; C. Huizen en L. de Jonge, Heinkenszand; M. Maes, Vlis singen; J. Martens, 's Heerenhoek; E. Vermue, 's-Gravenpolder; C. Ver aart, Oud Vossemeer; L. P. de Maat, F. Maes en J. van der Meulen, uit St Jansteen; C. van Mossevelde en M. Verwilghen uit Terneuzen; F. Onge- nae en L. van Waterschoot uit Hulst; G. Vioen, uit Axel; W. Zwartele, Sas van Gent; J. Bun, Ossenisse; M. Cor- nelissens, Terhole; L. Versecken, Lamswaarde; L. Verassel, Stoppel dijk. Veiligheid op het bouwwerk. Zoals bekend wordt thans hard ge werkt aan de bouw en montage van de PZEM-centrale Zeeland te Vlissin gen. Diverse aannemers werken er met vele arbeiders, zodat alle zorg besteed moet worden aan het voorko men van ongevallen. Met het oog hierop werd reeds vorig jaar de hulp ingeroepen van de heer H. C. Jonge- pier, oud-ambtenaar van de Arbeids inspectie te Breda, die de PZEM-di- rectie van voorlichting moet dienen met betrekking tot veiligheidskwes ties en die door middel van geregelde inspecties controle moet uitoefenen op het nakomen van de verplichtin gen, welke de wet voorschrijft. Het werd nodig geoordeeld om het toezichthoudend personeel van alle aannemers, die bij de bouw van de centrale betrokken zijn, bij elkaar te' roepen om met hen over het veilig werken en wat daarmee samenhangt te spreken. Hiervoor werden twee avondbijeenkomsten belegd in de kof fiekamer van het PZEM-gebouw te Middelburg, waarvan de eerste Don derdag werd gehouden. Ruim vijftig mensen gaven blijk van hun belang stelling, onder wie vertegenwoordi gers van de Arbeidsinspectie en de Raad van Arbeid. De bijeenkomst werd geopend door de directeur van de PZEM, ir T. Mi- chielsen, die de betekenis van het vei- ligheidswerk naar voren bracht en toelichtte, welke taak hier voor de bouwdirectie, de aannemers en de ar beiders zelf is weggelegd. Nimmer mogen risico's genomen worden en van elk ongeval, ook van die. welke zich nog juist niet hebben voorge daan, dient men een analyse té" maken. De heer Jongepier wees er op, dat het bouwvak in Nederland momenteel per week één dode en twee zwaar verminkten eist; niet minder dan 20 pet. van alle bouwarbeiders loopt drie of meer dagen achtereen in de Onge vallenwet en deze aantallen nemen nog steeds toe. Men heeft de morele plicht om hierin verandering te bren- fen. "Uitvoerig behandelde spreker de ëiligheidswet, het Veiligheidsbesluit en allerlei andere wetten en bepalin gen en grote aandacht besteedde hij aan de verplichtingen en verantwoor delijkheden van bouwdirectie, aanne mers, uitvoerders en arbeiders. Na een pauze werd de film „Het kan wel veilig" vertoond, waarna de heer Jon gepier aan de hand van lantaarn plaatjes veilige en onveilige werkme thoden bij het bouwen besprak. FAILLISSEMENTEN. In dc maand Juni 1952 werden in Nederland in totaal 157 faillissemen ten uitgesproken tegen 169 in dezelf de periode van 1951. De meeste fail lissementen werden uitgesproken in Amsterdam, n.l. 26 (vorig jaar 19), daarop volgde Noord Holland met 22 faillissementen (vorig jaar 16). In Zeeland werden in de maand Juni 3 faillissementen uitgesproken tegen 5 in Juni van het vorige jaar en onder aan de lijst staat Drente met slechts één faillissement (ook vorig jaar één). In de periode van 1 Januari tot en met 30 Juni 1952 werden in geheel Nederland 988 faillissementen uitge sproken, vorig jaar bedroeg dit aan tal 950 over dezelfde maanden. Het faillissement werd uitgesproken van M. Gunst te Goes, curator mr. H. C. J. Zaayèr, Goes en J. C. Meeuwse, Nisse curator mr. C M. Kegge, Goes." MOSSELVERZENDING GESTEGEN In de week van 7 tot 12 Juli wer den uit Bruinisse 1735 tonnen mos selen verzonden naar Yerseke en Tholen voor export naar België. Deze hoeveelheid is byna het dubbele van die welke in de voorafgaande week kon Worden verzonden. BRANDWEERWEDSTRIJDEN IN NIJMEGEN Zaterdag werden te Nijmegen de landelijke brandweerwedstrijden ge houden, waaraan 66 groepen deelna men. Kampioen in de eerste klasse werd Wageningen afd. Hl. Van de bedrijfsbrandweren tweede klasse was nummer een de Lederfa- briek Oisterwijlï (N.B.) met 1242 p. In de tweede klasse werd eerste Rotterdam. Achtste was Goes I. Er waren 19 deelnemende ploegen. In de derde klasse werd kampioen Abcoude. In deze klasse bezette Ove zande de 14de en Kortgene de 22ste plaats. Er waren 24 deelnemende In de derde klasse bedrijfsbrandwe ren werd nummer 1 N.V. Ned. Lino- leumfabr. te Wijhe. EXAMEN De heer C. J. L. Legemaate te Zie rikzee behaalde het diploma B van het Instituut voor de Autohandel (I.V.A.) te Driebergen. Fata Morgana boven Zeeland. Boven een deel van de Neder landse kust was Zondag een fata morgana te zien. Het ver schijnsel, dat optreedt bij een groot temperatuursverschil tussen de luchtlagen, was bij zonder helder. Men heeft hét in een gebied van 's Gravenha- ge tot Middelburg gezien. De heer M. A. Romijn te Middel burg deelde ons mede: „De fata morgana duurde van ongeveer half twee tot half drie Ik zag de Noordzee onmiddellijk ach ter de huizen van het park „De Griffioen", waar ik woon. Ook de duinen en dijken van Schou- wen of een ander eiland ver schenen in het gezichtsveld". De heer A. L. Helden in Den Haag zag de luchtspiegeling boven de nieuwe Moerwijk al daar. Hij vertelde: „Het was een groot fata morgana, juist zoals je in boeken wel eens leest. Ik zag heuveltjes en bossen, waar een riviertje door heen liep. Ook was er een stuk zee te onderscheiden, waarbo ven meeuwen rondvlogen". Te 's Gravenhage was de luchtspiegeling om half een het scherpst. Ook anderen hebber de luchtspiegeling waargeno men. .VAN "TOT WIN IJPE" Te 's-Gravenhage slaagde voor het exa men Archiefverzorging A, mej, J. van Luijk, werkzaam bij de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" te Zierikzee. By het te Breda gehouden examen voor het textielbrevet slaagde de heer W. van Leeuwe nte Terneuzen. Mej. B. de Muynck te Borssele wera benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Barneveld. De te Bruinisse gehouden collecte voor de Stichting Het Hoge Land bracht op f 38.67. Met ingang van 1 September werd be noemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Nieuwerkerk (vacature bij de Vaate). mej. Mats van den Berg. Wd. te Bruinisse. Voor de betrekking van onderwijzer (es) aan de O.L. school te Bruinisse heb ben zich 12 sollicitanten gemeld. Bij het zwemmen verdronken. Zaterdagmiddag is nabij Dinteloord de heer P. Borghouts uit Bergen op Zoom bij het zwemmen in het volke rak verdronken. De heer B. was ge huwd en laat een vrouw en twee kin deren achter. RINCRIJDERSFEEST TE WESTKAPELLE. Middelburg behaalde de eerste prijs bij de drietallen. Zestig ringrljders hebben Zaterdag in Westkapelle de gehele dag niet veel elan gestreden om het B-kampioenschap ringryden van Zeeland. Als overwinnaar uit het strijdperk trad tenslotte J. Maljaars uit Aagtekerke, die met 23 ringen in 30 beurten kampioen 1952 werd. Voor deze bijzondere prestatie mocht hij uit handen van de Commissaris der Koningin in Zee. land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, diens persoonlijke prijs, een wissel- beker en voorts een medaille van de P.Z.C. ontvangen. Het beste drietal was de ploeg uit Middelburg met 57 ringen. Van dit drietal werd J. van Wallenburg met 21 ringen Zeeuws reservekampioen. De meeste volgringen stak C. Abrahamse van St. Laurens, namelijk 12 en de pollepel was voor I. Wisse van dezelfde ploeg. Nadat in totaal 727 ringen in 1800 beurten waren gestoken en de kam pioenen bekend waren, werden in de muziektent de prijzen, wisselbekers, lauwertakken, medailles en tal van fraaie voorwerpen uitgereikt. De heer J. Brasser, voorzitter van de Zeeuwse ringrijdersvereniging noem de in zijn toespraak deze dag een hoogtijdag voor Westkapelle. De Commissaris der Koningin reikte de prijzen aai, de kampioen uit en zeide te hopen, dat deze typische Wal- cherse boerensport nog lang zou voortbestaan. De prijs voor het beste drietal, werd evenals de volgende prijzen uitgereikt door de burge meester van Westkapelle, mr. M. Tydeman, die verheugd was, dat de wedstrijden in Westkapelle gehou den waren en die tenslotte de or ganisatoren dankte voor het welsla gen van dit ringrrjdersfeest. DE UITSLAGEN. De eerste tien individuele prijs winnaars waren: 1. J. Maljaars, Aagtekerke 23; 2. J. van Wallen burg, Middelburg 21; 3. J. Cevaal, Middelburg 20; 4. C. Abrahamse, St. Laurens 20; 5. A. Kluyfhout, Koudekerke II, 19; 6. P. Roose, St. Laurens 19; 7. J. Wisse, Domburg n, 18; 8. A. de Nood, Veere 17; 9. Jac. Pauwe, Gapinge 17; 10. A. Din. gemanse, Zoutelande 17. De prijzen voor de geklasseerde drietallen vielen als volgt: 1. Middel burg 57 ((J. v. Wallenburg 23, J. Cevaal. 20, G. M. Nrjpjes 16); 2. St. Laurens 51 (C. Abrahamse 20, P. Roose 19, I. Wisse 12); 3. Koude kerke I, 47 (S. Reynierse 15, A. v. d. Heyden 16, M. v. d. Heyden 16): 4. Aagtekerke 47 (S. de Visser 10, J. Maljaars 23, A. Peper 14); 5. Gapinge 43 (Jac. Pauwe 17, W. J. Vos 16. W. Melis 10); 6. Domburg I 38 (G. Provoost 15. J. Brand 10, L Provoost 13); 7. Vrouwenpolder 36 (C. Geldof 9, W. Duvekot 12, P. Duveltot 15); 8. Biggekerke 35 (P. Lampert 17, W. Roelse 6 A. Melis 12); 9. Serooskerke 34 (C. Steen blok 6, C. Coppoolse 16, D. Coppool- se 12)10. Veere 33 (P. Maljaars 10. Jac. de Nood 6, A. de Nood 17). OPNIEUW EEN ZEEUWS RECORD GESNEUVELD Schoondijke zag sport van goed gehalte. De internationale atletiekwedstrijden, die Marathon in Schoondijke heeft gehouden, zijn een succes geworden. Een vrjj groot aantal toeschou wers is er getuige van geweest, dat de athleten van de ploegen uit Vlier- zele en Brugge uit België en een vertegenwoordigende Zeeuwse ploeg met delnemers uit verschillende Zeeuwse sportclubs felle strijd leverden op de diverse nummers, luid toegejuicht door een talrijke schare supporters. En wat meer is, terwijl aller aandacht uitging naar de lopers op de grotere af. standen, slaagde Willy Cüsouw van Marathon erin, voor de zoveelste maal een record te doen sneuvelen. Zij liep voor. de eerste maal op de 80 meter en liet een tyd van 10.5 noteren, daarmee 0.1 seconde onder het Zeeuwse record blijvend. Toen al enige juniorennummers wa- •en gelopen, konden de wedstrijden officieel worden geopend. Nadat „O.K.K." de beide volksliederen had gespeeld, werden de beide ploegen voorgesteld. Burgemeester F. A. van Rosevelt sprak ae deelnemers toe en wenste hen een sportieve kamp. Hij stak de athleten een herinnerings speldje op de borst. Hierna was het woord aan de heer F. Kolijn. de voor zitter van het K.N.A.U.-aiscrict Zee land, die namens de Zeeuwse vereni gingen in een korte toespraak af scheid nam van Gerrit de Pagter van De Zeeuwen, de zoals bekend in Schoondijke voor de laatste maal in wedstrijdverband uitkwam. De voor zitter van Marathon, de heer F. Nae- rebout, bood „Gerrit" bloemen aan, terwijl deze ook nog andere geschen ken in ontvangst mocht nemen. Tal rijke aanwezigen kwamen de schei dende athleet de hand drukken. Drie ploegen bonden toen de strijd om de titel aan. Antwerpen was niet ver schenen, daar de ploeg door deelname van leden aan de Olympische Spelen te veel was verzwakt. FELLE STRIJD jd had vaak een zeer op windend karakter. Op de 400 meter was het B. Walker van De Zeeuwen, die na een snelle start juist voor de finish door twee Belgen werd gepas seerd en de 1§00 meter werd een overwinning voor een nijdig vechten de Staf Dobbelaere, die er slechts op het laatste rechte eind in slaagde Huylcbroeck van Vlierzele van zich af te schudden. Het was een totaal leeggelopen" overwinnaar, die de fi- lieVi tr-i.-.rr.f «ntr-l Hl? TJfl.RSO.orde. On de nish triomfantelijk passeerde. Op de 5000 meter toonde de Bruggeling Lankriet ondubbelzinnig zijn hegemo nie op de langere afstanden, onbe dreigd en opmerkelijk fris finishte hij met bijna een ronde voorsprong op nummer twee, v. d. Hoeven. Piet van Acker uit Cadzand wist zich op fraaie wijze als derde te plaatsen. De man nen uit Vlierzele tenslotte bereikten bij het polsstokhoogspringen een hoogte, die het nodig maakte de mas ten op een bierkistje te plaatsen, uiteraard tot grote hilariteit van de aanwezigen. De vier maal 1500 meter estafette leek aanvankelijk een over winning voor de Belgen te zullen wor den, maar het was hier Bilius die een flinke achterstand in een voorsprong omzette en Walter Rootsaert zorgde voor de „finishing touch" aan een klinkende Zeeuwse zege. DE UITSLAGEN. De uitslagen konden tenslotte als volgt word'en genoteerd: 60 meter meisjes 1011 jaar: 1. S. Seen, Marathon. 9,2; 2. B. Toussaint, Mar. 9,3; 3. T. Kok, Mar. 10. 60 meter meisjes 12—14 jaar: 1. B. v. d. Weijde, Mar. 8,5: 2. R. Peters, Mar. 8,8; 3. T. Rosseel, Mar. 8,8. 80 meter meisjes: 1. W. Cüsouw, Mar. 10,5 (nieuw Zeeuws record); 2. A. Plompe, E.M.M. 10,6; 3, E. Wijgman, De Zeeuwen, 11,1. 100 yards junioren: 1. Wijns, Vlierzele, 10,4; 2. Rubrecht, Vlierzele 10,5; 3. Brack- man, Vlierzele 11. Vèrsprin#en meisjes: 1. W. Cijsouw, Mar. 4.91 meter; 2. A. Plompe, E.M.M. 4,26 meter, 100 yards trialmeet: 1. J. Fonck, VI. 10.1; 2. Boesuit, VI. 10,4; 3. Duynslager. Brugge 10,7. 400 meter heren: 1. De Bock, VI 50,9; 2. W .Rontsaert, Zeeuwse ploeg 54,6; 3. Spitaels, VI. 55,9, 1500 meter heren: 1. G. Dobbelaere, Z. 4.13,3; 2, Huylebroeck, VI. 4.13,8; 3. Bi lius, Z. 4,26,5. 800 meter heren: 1. Matthijs, VI. 2,7,5; 2. De Bakker, VI. 2.7,6; 3. E. Steyns, Z. 2.11,8. Hoogspringen: 1. V. d. Linden, VI., 1,74 mtr.2. A. Bove, VI. 1,62 mtr.; 3. Houte pen, Z., 1,57 mtr. 5000 meter heren: 1. Lankriet, Brugge 16.7,8; 2. V. d. Hoeven, VI. 16,48,7; 3. P. van Acker, Z. 16.57,6. Vèrspringen heren: 1. Baetens, VI. 0,28 mtr.: 2. Grootjans, Z. 5,85 mtr.; 3. J. Bosch, Z. 5,75 mtr. 4 x 100 meter estafette: 1. Vlierzele, 45,1; 2, Zeeland, 45,2; 3. Brugge, 48,4. Kogelstoten: 1. Groot jans, Z. 11,68 mtr.; 2. Langbeen, Br. 11,13 mtr.; 3. Galle, VI. 10.75. 4 x 400 meter estafette: L Vlierzele 3.50,1. 4 x 1500 meter estafette: 1. Zeeland (1) 18.12,7; 2. Vlierzele, 18.19,2; 3. Brugge, 18.21,6. Speerwerpen: 1. Wolters, Z. 43,64 meter; 2. Neste, Br. 42.94; 3. Grootjans, Z. 38,24. Polstokhoogspringen: L. De Groot, Vlierzele 3 meter; 2. Kornil, Vlierzele^ 3 meter. Einduitslag ploegen: 1. Vlierzele. 108 punten; 2. Zeeland, 71 punten; 3. Brugge, 46 punten. De andere drietallen behaalden de volgende resultaten: Koudekerke II 45 (W. Koole 11, A. Kluyfhout 19, Jac. Wisse 15); Domburg II 42 (J. Riemens 11, A. Dourleyn 13, J. Wis se 18); Oostkapelle 33 (Fr. Dekker 11, G. Poppe 13, K. Poppe 9); Zou telande 30 (C. de Groot 3, A. Pro voost 10, A. Dingemanse 17)N. en St. Joosland 30 (P. Meyers 11, P. Huebeke 13, P. Pleyte 6)Sou. burg 29 (Joh. de Witte 8, J. Bras ser 16, L. Jobse 5): Ritthem 29 (P. Dieleman 7. J. de Pagter 12, A. Ce vaal 10): Westkapelle 27 (R. Roel se 4, H. Verhuist 13. P. Jobse 10); Meliskerke 25 (A. Poppe 9. P. Ge- schiere 7, P. Dekker 9); Klevers- kerke 16 (H. Janse 6, P. Lous 5. P. Francke 5). C. de Groot van Zou telande stak slechts drie ringen, waarvoor hij als troostprijs een kratje bier ontving. Zeilwedstrijden „De Maas" op de Zeeuwse Stromen. De koninklijke roei- en zeilvereni ging „De Maas" uit Rotterdam hield Donderdag. Vrjjdag en Zaterdag j.l. haar internationale en nationale zeil wedstrijden op de Zeeuwse stromen. De einduitslagen waren als volgt: Handicap-klasse 1-2, open: 1. For- tuyn II, 2. Hollandia VI, 3. Kicker) e, 4 Atalanta, 5. Sirene; kruisers: 1. Win dekind, 2. Scaidis, 3. Eleonore n. Handicap-klasse 3, open: 1. Honte, 2. Margaretha, 3. Abel Tasman, 4. Zuiderzee; kruisers: 1. Marie Chris- tiane. Handicap-klasse 4, open: 1. Doki, 2. Marina, 3. Japara, 4. Vrijheydt. 5. Jan van Gent: kruisers: 1. Glaukos, 2. Hollands Glorie H, 3. Jan Bart, 4. Noorman, 5. Goeree. Ronde- en platbodem jachten 6: 1. Jan Klaassen, 2. Piet Hein II, 3. Sex tet, 4. De Vrijheid. Internationale drakenklasse: 1. Klaas Compaen, 2. Morena. In hotel „Mondragon" té Zierikzee werden de prijzen uitgereikt. De bur gemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, bood hier na een welkomstwoord, als waarnemend voorzitter van het. Zeilcomité te Zie rikzee aan de eerste prijswinnaars een aantal ingelijste oude gravures aan, benevens een door de heer Van Tin bergen aangeboden zilveren wisselbe ker. De voorzitter van de kon. roei- en zeilvereniging ,,De Maas", de heer B. E. Ruys jr., dankte het comité voor de telkens weerkerende prijsaanbie- dïng. Dit geeft een sterke band tus sen „De Maas" en Zierikzee, welke nu reeds onverbrekelijk genoemd kan "worden, aldus de heer Ruys, die ver volgens de prijzen uitreikte. Daarna sprak burgemeester Schuurbeque Boeije de aanwezigen toe. Hij wees op de prettige samenwerking tussen „De Maas" en het zeilcomité en bood voor het clubhuis te Rotterdam ttfree inge lijste gravures aan. Nadat de voorzit ter een dankwoord had gesproken, werd de avond besloten met een gea nimeerd bal. De uitslag van dé door de kon. roei- en zeilvereniging „De Maas" gehouden zeilwedstrijden te Veere lui den als volgt: Klasse 1 en 2: open vaartuigen: 1. Kickerle, 2 uur 13 min. en 28 sec.; 2. Hollandia VI, 2.17.54; 3. Atalanta, 2.19.54; 4. Fortuyn n, 2.34.39; krui serklasse: 1. Windekind, 2.27.15; 2. Zilveren kruis, 3.02.08; Klasse III: open vaartuigen: 1. Zuiderkruis, 2.01.55; 2. Honte, 2.04.50; 3. Margaretha, 2.06", 15; 4. Orca, 2.19.18; 5. Aalscholver, 2.20.32. Klasse IV: open vaartuigen: 1. Do ki, 2.35.04; 2. Marina. 2.35.07; 3. Jan van Galen, 2.45.29; 4. Verre-kijker, 2.45.49; 5. Jan van Gent, 2.49.00: 6. Vrijheidt, 2.49.30; 7. Jan de Ruyter, 2.49.40; 8. Jan Haselar, 2.57.48. Krui serklasse: 1. Glaukos, 2.35.38; 2. Noorman, 2.37.55; 3. Kluut, 2.43.52; 4. Hollands Glorie II, 2.46.05; 5. Jean, Bart, 2.50.05; 6. Bonaire, 3.02.07; 7. Christobel, 3.05.51. Klasse VII: DH 7 Klaas Compaen, 2.47.12; Klasse VI: 1. Sextet. OC 32, 4.45.11; 2. Piet Hein, OB 8, 4.46.34; 3. Jan Klaassen, OB 9, 4.47.36; 4. Vryheidt, OB 14, 4.57.17; 5. Waterman, OC 26, 5.03.20. VOETBAL Voor het leven geschorst. Gino Capello, een van de beste vcor- hoedespelers van het Italiaanse elftal, is door de Italiaanse voetbalbond voor het leven geschorst, Dit is de straf voor het feit, dat Capello tijdens een wedstrijd van zijn club Bologna de scheidsrechter geschopt en hem en kele vuistslagen toegediend heeft. MHLETIEK Willie Cijsouw komt in Rotterdam uit. Het Marathon-meisje Willy Cijsouw, dat in de laatste maanden zo vaak van zich heeft deen spreken door haar uit zonderlijke prestaties op het gebied van de athletiek, za la.s. Zaterdag als besluit van het seizoen, deelnemen aan wedstrijden van de R.A.C. te Rotter dam. Op Zaterdag 2 Augustus zal zij in Den Haag uitkomen. Beide malen komt Willy uit tegen de sterkste loop sters uit geheel Nederland. TENNIS NEDERLANDSE DAMES LEDEN NEDERLAAG TEGEN FRANKRIJK De Nederlandse dames-tennisDloeg heeft een tweedaagse wedstrijd tegen Frankrtjk in Hilversum met 112 verloren. Slechts Fenny ten Bosch (enkelspel) en het paar Roos-Blaisse i (dubbel) wonnen haar partijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11