KAPPIE en de reis met Zroeteltje PICK WICK-MELANGE BIJ HET EEUWFEEST VAN DE RIJKSTELEGRAAF Oranjeboom wint steeds meer vrienden en vriendinnen ALS HET HART SPREEKT.... 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 JULI 1952. ALTIJD EEN ZORGENKIND GEWEEST Telefoon en radio waren hulpmiddelen die niet gemist konden worden (Van onze speciale verslaggever.) Op 1 December 1852 opende de Rijkstelegraaf haar eerste lijn tussen Am sterdamDen HaagRotterdamDordrecht en Breda met verbinding naar Brussel. Dit honderdjarig bestaan van de Rijkstelegraaf wordt te 's-Gravenhage herdacht met een imposante tentoonstelling, waar de oudste Morse-toestellen naast de modernste teleprinters in volle werking te zien zyn. In de postzegelgalery zjjn enige objecten tentoongesteld, welke door H. M. de Koningin werden afgestaan en wel: een vel Nato-zegels, welke H. M. van president Truman ten geschenke ontving en het album met' de oudste en de nieuwste Nederlandse postzegels, dat by de opening van de I.TJC.P. aan de koningin werd aangeboden. Het eeuwfeest van de Rijkstele graaf Is niet het eeuwfeest van de telegrafie in ons land. Het particu lier initiatief had zich al eerder van deze nieuwe vinding meester ge maakt. In 1845 nam de Hollandse IJzeren Spoorweg Mij. de wijzertele- graaf voor haar dienst in gebruik tussen Amsterdam en Haarlem. In 1847 werd deze telegraaflijn door. getrokken naar Rotterdam en daar na opengesteld voor het publiek. In vervolge hierop opende de Ne derlandse Telegraaf Maatschappij in 1851 een lijn voor openbaar verkeer ben de telefoonverbindingen haar belangrijke rol in het telegraafkan toor gehandhaafd. VOORUITGANG. Intussen heeft de ontwikkeling van het telegraafverkeer niet stil gestaan. De Morse-tekens worden al lang niet meer gebruikt. Tegenwoor dig wordt het normale letterbeeld overgeseind. Het bedrijfsleven be. dient zich in steeds grotere mate van de zogenaamde teleprinters, die de P.T.T. in huur beschikbaar stelt, en die een rechtstreekse geschreven 100 JAAR T ELEG RAAFVERK<EER tussen Amsterdam en de zeehaven Den Helder, waarbij voor het eerst in Nederland Morsetoestellen werden gebruikt. GEHEIMZINNIG Nooit heeft de telegraaf zo tot de verbeelding van iedereen gesproken als andere vindingen, die het tempo van de tijd enorm versnelden. Dit laat zich ook wel begrijpen, omdat het geen apparaat was, dat in han den gesteld werd van het grote pu bliek. Men kon zijn telegram opge ven. maar daarmee was de publieke activiteit dan ook afgelopen. De P. T.T.-ambtenaar zorgde voor de ver zending ervan. Nog zou dit feit al leen de populariteit van deze vinding op de lange duur misschien niet in de weg gestaan hebben. Maar op 15 Februari 1881 werd hier te lande ook de telefoon in gebruik genomen en deze verkeersmogelijkheid nam een enorme vlucht. Merkwaardig genoeg geschiedde die ingebruikneming van de telefoon ten behoeve van het telegraafver. keer. De kleinere postkantoren of hulppostkantoren waren namelijk niet telegrafisch verbonden met de grotere centra. De telefoon opende voor de plattelanders nu ook de mo gelijkheid telegrammen te gaan ver zenden. Het Texelse De Cocksdorp was het eerste dorp van ons land, waar 15 Februari 1881 een telefoon kantoor voor de telegraafdienst werd ingericht. Tot op de huidige dag heb- verbinding geven met abonnees In binnen- en buitenland. Ook de wereldpers bedient zich er van. De telex, die in ons redactie kantoor dag en nacht doorratelt en ons dagelijks een stroom van nieuws doet toevloeien, zou in de heden daagse wereld niet meer gemist kun. nen worden. Maar er is meer in het debet te schrijven van de honderdjarige Rijks telegraaf. En dan denken we aan het feit, dat reeds in 1853 een rechtstreekse kabelverbinding tussen Nederland en Engeland tot stand kwam. dat in ons eigen land in 1860 de eerste zeekabel gelegd werd in de Zuiderzee tussen Stavoren en Enk huizen, in 1948 een speciaal kabel schip een coaster in gebruik genomen werd bij P.T.T., dat in in. ternationaal verband voor het onder houd en het leggen van zeekabels zorgt in de Noordzee. We denken ook aan het eerste kuststation „Scheveningen" dat in 1904 in gebruik gesteld werd, en waarbij een dankbaar gebruik gemaakt werd van de jonge wetenschap der radio techniek. „Scheveningen" werd de schakel tussen het telegraafnet op het vaste land en de radiostations op de sche pen. Het pleit weer voor ons land, dat Scheveningen-radio zich sindsdien (sedert 1926 te IJmuiden) heeft ont wikkeld tot het tweede kuststation dat VorgtelIJk glaa bier./ ter wereld. Nummer één op de rang lijst is het Engelse Portishead. Ook Kootwijk, de radiozender voor rechtstreekse verbinding met Indo nesië mag in dit verband genoemd worden. In 1923 werd dit zendstati. on opgericht om onze onafhankelijk heid te verzekeren van buitenland se zeekabels in het telegraafverkeer. Alzo een ongetwijfeld luisterrijke historie van de eerste T. uit P.T.T. Een historie, die stellig waard is herdacht te worden, al is de Rijkste legraaf deze honderd jaar dan altijd een kind gebleven, dat nooit zich zelf kon onderhouden. Een zorgen kind dus. Maar dat alleen, omdat de techniek geen stilstand kende en het ouderhuis het kind altijd maar weer opnieuw naar de laatste mode kleedde. LEZERS SCHRIIVEN (Opname van Ingezonden stukken bete kent niet. dat de redactie met de inhoud Instemt. Plaatsing geschiedt bulten ver antwoordelijkheid der redactie. De redac tie behoudt zich het recht voor Ingezon den stukken te bekorten of plaatsing te weigeren. Over deze rubriek wordt geen correspondentie gevoerd Stukken waar van naam en adres van Inzender onbe kend zijn, worden niet opgenomen Niet geplaatste stukken worden niet terugge zonden) BEDORVEN EIEREN. Zover mij bekend zijn wij verplicht gestempelde eieren te kopen. Die gestempelde eieren zijn dus ge keurd. Zaterdag kocht ik eieren. Bij gebruik bleek eén ei bedorven, met 't gevolg dat 't hele gerecht bedorven was. Dit ei werd niet vergoed. Ze zjjn gekeurd, dus zouden die eieren goed moeten zjjn. Hier was dit niet 't ge val, dus: lste. Wie weet hoe oud die eieren z\jn. 2de. Je koopt iets wat niet deugt en de schade moet je zelf betalen. Daar klopt toch iets niet. Een hulsvrouw. In 1951 64 millioen bioscoop bezoekers in ons land. Nog geen nadelige gevolgen van de televisie. In het jaarverslag over 1951 van de Nederlandse Bioscoopbond heeft de directeur, de heer J. G. H. Bos man er op gewezen, dat vooralsnog het Nederlandse film- en bioscoop bedrijf geen gevolgen ondervonden heeft van de televisie. Wel moet re kening gehouden worden met het feit, dat een machtig industrieel appa- raat kunstmatig behoeften gaat I kweken, die op de uiterst gevoelige bestedingsmogelijkheden in de ont- I spanningssector van invloed kunnen j z\jn, temeer naar gelang de koop kracht laag blijft. Daarentegen zijn de middelen, die de populariteit van de film en de bioscoop kunnen ver hogen nog niet uitgeput. In het verslag wordt er op gewe zen, dat in de moeilijke situatie van het Nederlandse filmproductiewezen geen enkele wijziging ten gunste is gekomen. Indien men in aanmerking neemt, dat de Nederlandse films evenveel aan vermakelijkheidsbelas ting moeten opbrengen als de kos ten bedragen, dan wordt het begrij pelijk, waarom de vervaardiging een hachelijk avontuur is. Het aantal bioscopen bedraagt thans 506, het aantal filmfabrieken 10, productiezaken 6 en reisbiosco pen 20. Het bioscoopbezoek bleef stabiel. Er werden 64 millioen be zoekers geteld, waarvan 40 pet. in de grote steden en 60 pet. in de overige gemeenten. Canadees ambassadeur in Nederland benoemd. De Canadese regering heeft de be noeming bekend gemaakt van de heer Thomas A. Stone, thans Canadees ge zant in Zweden en Finland, tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur in Nederland. Verwacht wordt, dat de heer Stone begin September zjjn werkzaamheden in Den Haag zal aanvangen. Nieuwe theesoort van zuiver Engels karakter. Meer en meer gebeurt het, wanneer er damesbezoek ls. dat de huisvrouw zegt„Nu moet je toch eens die echte P I c k- wick-melange van Dou- we Egberts proeveneen zuivere Engelse thee Maar meer en meer luidt het lachen de antwoord: „We drinken ze zelf ook al!" Wonderlijk, zo snel als de nieuwe Pickwick Thee (met groen etiket) vrienden en vriendinnen wint. Deze zuivere Pickwick-me lange, van heerlijk Engels ka rakter, geeft een bijzonder rijke afschenk en een opvallend Pickwick Thee nog niet mocht volle smaak Wie de nieuwe hebben geprobeerd, doet dan ook bijzonder verstandig, eens een pakje te bestellen - Herhalingsoefeningen zouden mislukt zijn Het Tweede Kamerlid Ritmeester van de WD heeft aan de minister van oorlog schriftelijk vragen gesteld over de driedaagse oefening bij Roer mond en Venlo. Zo wil de heer Rit meester weten of deze oefening als onderdeel van herhalingsoefeningen naar het oordeel van de betrokkenen mislukt is en waarom deze oefeningen in Limburg werden gehouden, terwijl de oorlogsbestemming van de betrok ken onderdelen Deventer en Zutfen is. De heer Ritmeester vraagt tenslotte of, indien de oefeningen werkelijk mis lukt zijn, tegen de verantwoordelijke personen maatregelen worden ge nomen. Englebert - die is goed 61 „Och, jongen, maar je hebt zo'n buitengewoon slechte smaak!" „Dat ls niet waar en die smaak wordt in elk geval beter". Barbara hoorde dit gesprek toen ze de hall binnenging en haar kof fer neerzette. Jenkins zou die wel te gelijk met de koffers van Bryan en Joan naar boven brengen. „Waar drinken we thee, moeder?" vroeg Joan. „In de bibliotheek. Daar zijn we al- ONT WIKKE LING VAN HET TELEGRAAFNET Verduisteringen te Groningen berecht Van 1939 tot 1952 zijn door perso neel van de Aankoopcentrale te Gro ningen verduisteringen gepleegd. Hierbij waren zeventien personen be trokken. Gestolen werden ten minste 40.000 zakken, grote hoeveelheden persdraad, brandstoffen, kippenvoer en soda. Deze zeventien verdachten werden met hun helers veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërende van 1 jaar met aftrek, waarvan vrjf maanden voorwaardelijk tot twee maanden voorwaardelijk. Alle ver oordeelden hebben enige maanden proeftijd en soms vrij hoge boeten ge kregen. Het wordt „warmer" óp de Noordpool Acht Amerikaanse geleerden hebben de top van de Takoe glet- scher, ten Noorden van Juneau, de hoofdstad van Alaska, bereikt. Zij zullen gedurende twee maanden een studie maken van het klimaat en hopen hier in staat te zijn tenden- zen van het weer in de gehele we reld te voorspellen. Het Amerikaans aardrijkskundig genootschap, dat dit mededeelt ver klaart. dat er vele aanwijzingen zijn, dat het klimaat in het Noord poolgebied met het jaar warmer wordt. N.R.U.-voorzitter over heengaan van Willem Vogt Prof. dr. J. B. Kors, de voorzitter van de N.R.U.. tevens voorzitter van de K.R.O. wijdt in de gids van deze omroepvereniging een hoofdartikel aan het heengaan van Willem Vogt als directeur van de A.V.R.O. Prof. Kors betreurt dit heengaan voor de N.R.U. Deze radio-pionier, die de A.V.R.O. groot gemaakt heeft, is tot het laatst voorvechter gebleven van zijn oude inzichten omtrent het radiobestel en was daarmede onze tegenstander, al dus prof. Kors. De algemene waarde ring van zijn collega's van de andere omroepen is een doorslaand bewijs, dat zijn ernstige wil tot samenwer king steeds zegevierde, aldus de voorzitter van de N.R.U. door Kenée Shaiin lemaal. O, a propos, die aardige me neer Charrington is hier ook. We hebben hem dikwijls op bezoek, gehad dit weekeind. Heather en hjj zijn dik ke vrienden". „Dus u vindt hem aardig, moe der?" vroeg Joan. „Natuurlijk, Joan, waarom vraag je dat op die toon?" „Och", zei Joan schouderophalend, „ik bedoel, dat Heather gelukkiger schijnt dan ik!" Meteen snelde ze de trap op, terwijl mevrouw Melrose haar nakeek. „Ik hoop, dat ze niet moeilijk wordt nu ze weer thuis is. Het is met Joan zo lastig, dat ze nooit genoeg van iets kan krijgen. Ik dacht, dat een weekeind in Londen haar humeur ten goede zou komen". „Maakt u geen Zorgen, moeder. Ze is best in orde". „Wat heeft ze uitgevoerd, juffrouw Newcombe? Zelf zal ze me het niet vertellen, Joan vertelt me nooit iets". „Ik geloof, dat ze werkelijk heel veel pret heeft gehad". „Met die vervelende jongeman „Ja, ze heeft hem wel ontmoet. U had me niet gezegd, dat het niet mocht". „Natuurlijk niet, want ik wist, dat ze het toch zou doen, wat ik ook zei. Als ze maar niet de hele tijd met hem samen is geweest". „O, neen", zei Barbara, niet geheel naar waarheid. „Ze was ook dikwijls bjj mij". Mevrouw Melrose stak de hand door Bryan's arm. „Kom", zei „laten we gaan theedrinken. Estellé verlangt naar je. En Bryan, beste jongen, wees een beetje lief tegen naar". Bryan beloofde zijn best te doen. En vroeg, met een blik naar Barba ra: „Ga je ook mee?" ,.Ik wil me eerst boven wat op knappen". Ze besteedde extra zorg aan kap sel en gezicht en bekeek zich kritisch in de spiegel. Ineens zei een stem ach ter haar: „Is dat allemaal voor Bry an?" Toen ze zich omkeerde, zag ze Joan staan. „Neen, Joan, alleen uit eigenliefde". „Barbara", sprak Joan snel. „Het spijt me, dat ik op de rit naar huis zo lelijk heb gedaan. En dat ik jou en Bryan zo lang heb laten wachten". „Nu, dat is dan weer in orde". „Zie je, ik voelde me zo ellendig. Het is zo akelig als een paar heerlij ke dagen plotseling zijn afgelopen". „O, er komen nog veel meer heer lijke dagen". „Je bedoelt, dat ik nog wel eens met je mee kan?" vroeg Joan gretig, met schitterende ogen. „Zeker". „Wanneer denk je weer eens te gaan?" „Nu, voorlopig nog niet". „Och, als moeder maar goedvond, dat Benny hier kwam! O, alle Joan sloeg Barbara's kastdeur dicht en betuigde toen haar spijt over het lawaai. „Ik heb lust om met een of ander te gooien, Barbara". 't Schijnt me verstandiger als je het niet doet, al ken ik dat gevoel". „Voel jij het dan soms ook zo?" „O, ja en dat doen we allemaal op onze beurt. Maar laat ons nu gaan theedrinken". „Ik voor mij heb er helemaal geen zin in. De lunch was zo enorm". „Dus de liefde beneemt je de eet lust niet?" „Neen; moet dat?" „Natuurlijk niet", lachte Barbara. „Maar ik geloof wel dat sommige mensen er last van hebben". „Gelóóf je het?Heb je het zelf nooit geconstateerd?" (Wordt vervolgd). 10. Ah Sing vertelde Kappie, dat de maat naar zijn hut was ge gaan, waar een Tloetel- tje was, die op een draak leek. Kappie rende op hoge benen naar de hut van de maat toe en sprong naar binnen. De maat was juist bezig zijn Troe- teltje uit het aquarium te tillen. „Kom dan maar bij de maat!" kweelde hij. „Je bent toch niet bang, hè? De maat zal je heus geen kwaad doen, hoor! Durven ze jou een draak te noe men?" „Nu is het genoeg!" bulderde Kappie. „Hoe durf je het stuurrad in de steek te laten, aard appel, die je bent! Voor uit! Gooi dat beest de zee in!" „Nooit!" gilde de maat. „Ik zal het een touw aanbinden en het met me meenemen. Overal met me meenemen. Het is mijn TroeteltjeIk spring nog liever zelf in het water!" Kappie zag de maat er voor aan, dat hij dat dreigement werkelijk zou uitvoeren, dus be sloot hij te wachten tot het vieze beest een In Engeland toch export vóór bewapening Bevans standpunt zegevierde In de wandelgangen van het Engel se Lagerhuis is men van mening, dat de conservatieve regering op verzoek van de minister van financiën, Butler, het principe heeft goedgekeurd van absolute voorrang van de productie voor de export, zelfs ten koste van de uitvoering van het bewapeningspro gramma. De crisis der betalingsbalans, zo zegt men, heeft zelfs Churchill ge dwongen de noodzakelijkheid van een herziening van het bewapeningspro gramma toe te geven. Deze overwin ning van de mening van Aneurin Be- van in de conservatieve regering trekt in politieke kringen de aandacht. De gehele kwestie, die de leiders van de Labourpartij, Attlee en Morrison, op stellers van het Engelse bewapenings plan, in een moeilijke positie plaatst tegenover Bevan, zal vóór het parle mentaire reces besproken worden. Landsminister Lampe thans definitief met ontslag. Naar het A.N.P. te Willemstad ver neemt, is de ontslagaanvrage van de Antilliaanse landsminister Lampe van justitie ingewilligd. Premier dr. m. F. da Costa Gomez beheert de porte feuille thans ad interim. (Zoals bekend, vroeg minister Lam pe op 4 Juli ontslag uit zijn functie, omdat zijn partij, de Arubaanse volks partij, het niet eens was met zijn be leid inzake de veroordeling van de lei der van deze partij, de heer Henny Eman, tot een week hechtenis wegens een beledigingszaak. Red.) Advertentie. Geslaagd dank sy... Bekend» schriftelijke cursus HILVERSUM Prakt. Boekhouden en Handelscorr. Amsterdamse Beurs 17 Juli 18 Juli Bank v. Ned. Gem. 4ft 100% 100% Bank. v. Ned. Gem. 0-5-10 103 ft Nederland 1951 (3ft) 94% 94 ft Nederland 1948 (3ft) 87% Nederland 1947 (3ft) 3 89ft Nederland 1937 3 89ft Dollarlening 1947 3 94% Investeringscertif. 3 92 ft Nederland 1962-64 z.b. 3 92% Nederland 1962-64 m.b. 3 92% Nederland N.W.S. 2ft Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij A.K.U. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feijenord Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepv. Unie Stv. Mij. Nederland H.V.A. Deli-Batavia Mjj. Deli Mij. Baltimore-Ohio New York Centra! Pennsylvania Anaconda Bethlehem Stee! General Motors Kennecott Intern. Nickel Republic Steel U.S. Steel North American Cy. MidcontinentaJ Shell Union Tide Water 74ft 90% 89% 102ft 137 147ft 239 ft 118 ft 146 144 ft 172ft 202 154ft 165 324% 81 155 103ft 119 ft 123% 135ft 97ft 97 76 20ft 20% 47 51% 58% 81% 47% 42ft 40 70ft 79 23% 89ft 89% 95 92ft 92 ft 92 ft 73% 90% 90 100% 137 144 239 116 ft 146 142 171% 152% 160ft 318% 79% 156 103 119ft 122ft 135 96% 99 76% 22ft 20 20% 46% 51ft 58% 80 47% 41% 40 22% 69% 78% touw omkreeg. „Nu ben je net een klein hondje!" zei de maat teer. „Kan je al lopen? Ja, ja! Je hebt kleine pootjeskjjk eens hoe goed dat gaat! Nu mag je met de maat mee naar de brug! Hoe vind je dat?" „Een hondje!" smaalde Kappie, die ttt***-— hen aanliep. „Ah Sing had gelijk, toen hjj z< dat het een draak was. M'n kop er af, wai neer het niet zoiets is! Ik begrijp die klont van een maat niet, die toch anders altiid zo bang is!" en wel wederom met zes punten tot 318. Welke manipulaties in deze hoek worden uitgevoerd, is moeiljjk te ach terhalen. Wel neemt men als vast staand aan, dat ook Vrjjdag de vraag uit 't buitenland slechts mondjesmaat was en er van publ. zijde enige aanbod bestond. De stockdividenden werden vandaag met twee gulden minder be taald en de converteerbare obligaties kwamen van 117 op 115%. Hoewel de beurs in het geheel nog niet pessi mistisch is gestemd, zet deze ontwik keling in het hoofdfonds toch een lomper op de markt. ZON EN MAAN 20 Juli Zon: op 4.44 onder 20.48 Maan: op 02.36 onder 20.2?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6