n: Kleine Nederlandse hockeyzege over Duitsland NEDERLANDS TEGENSTANDERS IN HELSINKI TELEURSTELLENDE TIJDRIT IN TOUR DE FRANCE Helsinki leuws m ZATERDAG 19 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE OLYMPISCHE SPELEN. Na spannende strijd met 1-0 naar demi-finale En daarin tegen Pakistan. In het Velodrome te Helsinki, dat na twee dagen regen in een heerlijk zonnetje lag te baden, heeft het Nederlands hockey-elftal in de wedstrijd tegen Duitsland, de eerste wedstryd van Nederland in dit tournooi, een 1o overwinning behaald. Bevochten, zouden wij beter kunnen zeggen, want hoewel de Nederlandse ploeg voor driekwart van de ontmoeting een duidelijke meerderheid demonstreerde, was het een uiterst Tzvvare strijd van de onzen, die maar weinig de gelegenheid kregen hun eigen spel te spelen. Het was zeker geen beste wedstrijd van het Nederlandse elftal, dat vooral in de voorhoede enkele zwakke plek ken vertoonde. Zo heeft de rechter vleugel, bestande uit Van Heel en Boerstra, tweemaal 35 minuten lang naar zijn vorm lopen zoeken en ook Wery kon op de linksbuitenplaats niet tot grootse dingen komen. Kruize en vooral linksbinnen Esser weerden zich echter geducht met snelle indi viduele acties en enkele malen ook met flitsende combinaties. Maai- ge vaarlijk was onze voorhoede daarme de al lei-minst en nadat de Duitse ver dedigers aanvankelijk geen raad had den geweten met de snelle wendingen en handige schijnbewegingen van het Haags tweetal, kregen zij er in de tweede helft beter het oog op en toen zijn de oranjehemden maar heel wei nig tot doelman Schmidt dooi-gedron- gen. De middenlinie was verreweg het sterkste deel van de ploeg. Loggere en zijn secondanten Ancion en Tiel zaten voortdurend achter de voorhoe de aan, wat de stootkracht van de Nederlandse aanvallen ten goede kwam. Het nadeel van dit aanvallend spelen was dat Tiel en Loggere, die nu juist niet tot de beste sprinters be horen, nogal eens moeite hadden met het zich tijdig herstellen wanneer de Nederlandse aanval was afgeslagen en de Duitsers er op hun beurt tus senuit trokken. Maar Derckx en Drijver waren er ook nog en met achter zich doelman Mulder in uitstekende vorm, konden beide backs het naderend onheil voor komen, zij het een paar maal ten kos te van een strafcorner. Vlak tegen het einde voorkwam Ancion een ze ker schijnend doelpunt en moest daar voor een nog zwaarder tol betalen dan een strafcorner, maar daarover straks. Het bezoek van zieken aan genees krachtige bronnen heeft na de beide wereldoorlogen een geweldige terug slag ondervonden. Dit verschijnsel, als mede het feit dat de badplaatsen die dergelijke bronnen exploiteerden méér geleken op oorden van zeer wereldse vermaken dan op centra, waar zieken genezing konden zoeken, deed bij ve len de mening postvatten dat het be zoek aan de Kurorten niet meer dan een modegril was en dat men de ge neeskracht van de bronnen ook niet al te ernstig behoefde te nemen. Wat de eerste conclusie betreft, sta ik ge heel aan de zijde der cynici, doch we gaan wat te ver wanneer wij aan de veroordeling van de smaak van een zeker soort publiek tevens koppelen de ontkenning van de geneeskrachtige althans weldadige werking van bepaalde bronwateren. Een overzicht te geven van de soor ten bronnen of van de samenstelling hunner wateren is een onmogelijkheid. Buiten Rusland zijn er over Europa alleen reeds honderden badplaatsen verspreid met een nog groter aantal bronnen, welker wateren, van ver schillende samenstelling, inwendig wordt toegepast per drinkkuur, als in halatiemiddel, als clysma, óf uitwendig als verschillende soorten van baden, douches, bespuitingen, begietingen, enz. enz., alles naar de aard der ziek ten en der plaatselijke gebruiken. Vol gens Russische gegevens zijn er tn de Sowjet-Unie bovendien méér dan 2500 plaatsen waar de minerale wateren over of in de Sowjet-burgers worden gestort, zodat we ons gevoegelijk ont slagen kunnen achten van iedere na dere specificatie, zo óók van de wer king dezer wateren op de talloze ziek ten en aandoeningen. Vooral het ach terwege laten van dit laatste is zeer belangrijk, wijl er eigenlijk nog maar weinig van bekend is. Ook Nederland kent enige bronwa teren, die in de regel echter weinig uitwendige toepassing vinden en voor namelijk gebotteld worden geleverd. Om niet de indruk te wekken, dat wij een deel der verkoopsorganisatie uit maken, zullen we de namen hier bui ten beschouwing laten. Dit argument geldt echter niet voor het water van de hoogovens te IJmuiden, dat uit den aard der zaak sterk ijzerhoudend is en bovendien zwavel bevat. Reeds gerui me tijd deed bij de aldaar werkzame arbeiders het gerucht de ronde dat dit water een heilzame werking zou hebben, in het bijzonder bij rheumati- sche aandoeningen. In Rusland nu, is de werking van dergelijk ijzer- en zwavelhoudend water bij rheumatische gewrichtsaandoeningen clinisch onder zocht, waarbij bevredigende resultaten zouden zijn bereikt. Dus: óp naar de bronnen van het afvalwater der hoog ovens! Deze hoogovens brengen ons in her innering, dat onze beschaving na de Steen-, de Brons- en de Ijzertijd in het Stalentijdperk is beland. Het staal kan immers slechts bogen op een leeftijd van ruim 200 jaar, sinds Huntsman uit Sheffield dit product door een geheim proces wist te vervaardigen. Ja. dat dachten we, maar ook het staal blijkt zich weer op een ouderdom van enige duizenden jaren te kunnen beroemen! H. Pétillon. HET SPELVERLOOP. De Nederlanders ontketenden de eerste aanvallen, die niet wilden vlot ten. Pas toen op kort spel was over geschakeld ging het beter, maar toen verstreek de tija zonder doelpunten. Iedereen had zich al verzoend met een puntloze eerste helft, toen plot seling het enige doelpunt van de wed strijd viel. Nadat een Nederlandse strafcorner, door Dryver ingeslagen, voor sticks was afgefloten door de Belgische scheidsrechter Van der Heyden, kreeg Kruize bij een overrompelende aan val via de rechtervleugel een prach tige kans. Op twee meter voor het doel schoot hij de lage voorzet ineens Ln tegen het been van Hans Dol- heiser, de rechtsback. Straf bully! besliste de scheidsrech ter. Esser genoot de eer zijn bully- techniek te demonstreren en hij deed dat goed. Tweemaal liet de scheids rechter de bully overnemen omdat hy een ongerechtigheidje had ontdekt, maar ook de derde maal rolde de bal ongehinderd in het Duitse doel en on der de yell: „Holland, Holland spreekt een woordje mee" wandelde het Nederlands elftal even later met een 10 voorsprong van het veld. Na de rust kwamen de Duitsers steeds sterker opzetten, terwijl de "Ne derlandse aanval het moeilijk kreeg. Gelukkig was onze defensie met doel man Mulder aan het hoofd goed op dreef. Tegen het einde bereikte de span ning haar hoogtepunt. Bij een gemeenschappelijke Duitse aanval liep rechtsachter Derckx linksbinnen Gruber ondersteboven, hetgeen een strafcorner tot gevolg had. Hard en hoog werd de bal door Gruber zelf ingeslagen, maar rechts half Ancion, die in de linkerhoek was blijven staan, reageerde goed en met Bondselftal won in Finland met 21. DRIE MIDDENVOORS IN DE VOORHOEDE Het Nederlands bondselftal heeft in Karkola, 50 km. van het IJzeren Gordijn, 'n 21 overwinning behaald op een gecombineerd team van de stad Kantka, een elftal, dat ongeveer van de kracht van een zwak Pins B- elftal was. Onze bondsploeg speelde uitgesproken slecht. De vondst van drie midvoors in het binnentrio (Van Roessel, Van Melis en Van der Gijp) bleek een volslagen failure en vooral Van Roessel miste elke beweegelijk- heid. de hand sloeg hy de hal uit het doel. Een fraaie redding, ilie helaas, doch volkomen rechtvaardig, met 'n straf- bully tegen de Nederlandse rechtshalf moest worden bestraft. Ancion verloor zijn beheersing ech ter niet en kalm werkte de Kampong man de bal uit de cirkel. Nog even bleven de Duitsers op de Nederlandse helft, toen was het tijd en Nederland had zich in de halve finale tegen Pakistan, dat met 60 van Frankryk won, geplaatst. Helaas betekent de loting tegen Pakistan, de beste hockeyploeg ter wereld, dat Nederland practisch is uitgeschakeld voor de tweede plaats. Slechts de derde plaats ligt nog bin nen ons bereik Tegen Pakistan wordt Zondag ge speeld. Mevr. Fanny Blankers-Koen is na aankomst in Helsinki onmiddellijk weer aan de slag gegaan en heeft do training hervat. Wij zien haar hier tezamen met de Amerikaan Marrison. Waterpolo tegen Rusland in de 2e heat tegen Polen, Finland, Nieuw-Zeeland en Joego-Slavië. Vrijdag is te Helsinki geloot voor de zwemwedstrijden, het waterpolo- tournooi, het schoonspringen en het roeien. De oud-Vlissinger Joris Tjebbes komt in de 8e serie 100 meter vrije slag tegen de Rus Edassi, de Noor Ol son, de Ceylonees Marks, de Italiaan Guano Core, de Japanner Goto en de Z.-Afrikaan Ford. Voor zover bekend is alleen de Japanner Goto sneller, zo dat Tjebbes een goede kans heeft zich in de halve finale te plaatsen. Niet de plaats in de serie is daarvoor evenwel be slissend, maar de gemaakte tijd. Uit de series, waaraan 66 zwemmers deel nemen, gaan de 24 snelsten over naar de demi-finales. Uit de demi-finales gaan de 8 snelsten naar de finale. Op de 400 meter zwemt Tjebbes in zijn serie tegen de Hongaar Csordas, de Zweed Olsen, de Argentijn Bona- cich, de Bermudees Cook, de Ameri kaan Konno en de Fin Paatsalo. Er zijn 59 deelnemers. De 24 snelsten uit de series gaan naar de halve finale, de acht snelsten daaruit naar de fi nale. Ook de zwemsters hebben geloot, maar daar ook hier geldt, dat de tij den beslissen en niet de in de series bereikte plaatsen, zijn de namen van de tegenstandsters slechts van wei nig betekenis. DE ROEIERS. Ook voor de roeiwedstrijden werd geloot. In de 4 met stuurman komt Nederland in de 3e heat tegen Japan, Tsjecho-Slowakije en Noorwegen. In de twee zonder stuurman komt Ne« derland in de derde serie tegen Uru guay, Frankryk en Rusland. De Ne derlandse vier zonder stuurman roeit J- Record aantal deelnemers. Aan de Olympische Spelen te Helsinki nemen niet minder dan 5870 personen deel, 5297 mannen en 573 vrouwen. Het Londens record van 1948 is daardoor met 1764 deelnemers ^geslagen. Vijfde plaats voor van Est De voorlaatste etappe van de Tour de France van Clermont-Ferrand naar Vichy heeft Nederland niet het succes gebracht, dat ervan gehoopt werd. Iedereen vlaste erop, dat Wim van Est nu de etappewinnaar zou worden in deze tijdrit. Het heeft niet zo mogen zijn, al was hy de beste Nederlander. Hij werd slechts vyfde. Van Est ging nerveus van start en kreeg enige malen pech onderweg. Eerst werd hy in een valpartij betrok ken en moest daardoor zijn beide wie len verwisselen. Hij liep bij deze val partij enkele schaafwonden op, zodat het verzorgen van zijn blessures hem wederom tyd kostte. Een vijfde plaats onder deze omstandigheden mag be slist fraai genoemd worden. De andere Nederlanders stelden enigszins teleur. Vooral Wout Wagt- mans van wié men in deze tijdrit meer had verwacht. Hij eindigde zelfs nog achter Gerrit Voorting, die het ook maar tot de 42e plaats kon bren gen. Opnieuw hebben onze landgeno ten tijd verloren op de Spaanse ploeg, zodat hun de eerste plaats in het klassement van de kleine ploegen wel zal ontgaan. Het moet immers niet mogelijk worden geacht dat de Nederlanders in de laatste 345 km. lange etappe naar Parijs nog ruim 10 minuten zullen kunnen terug winnen op de Spanjaarden. Coppi ging in deze etappe niet zo Dest. Hoewel hjj de grote favoriet was voor deze tijdrit kan men van de Italiaan toch niet verlangen, dat hij elke dag als eerste aankomt. Voor al niet omdat de moeheid hem na de bergetappe naar Clermont-Ferrand nog in de benen zat. De Belg Stan Ockers heeft zich in tussen practisch verzekerd van de tweede plaats. Hij zou de eerste plaats bereikt hebben in het dagklas sement, als hij vijf kilometer voor de finish niet gevallen was. Zyn voor naamste concurrenten liggen thans echter behoorlijk ver achter hem. De uitslag luidt: 1. Magni, Italië, 1.33.11; 2. Ockers, België, 1.33.13; 3. Carrea, Italië, 1.34.16; 4. Corrieri, Ita lië, 1.34.18; 5. Van Est, Nederland, 1.34.31; 6. Teisseire, Frankrijk, 1.34.44 7. Kebaily, Noord-Afrika, 1.34.46; 8. Ruiz, Spanje. 1.34.55; 9. De Cock, Bel gië. 1.34.59; 10. Remy, Frankrijk, 1.35.22; 11. Close, België, 1.35.41; 12. Goldschmidt, Luxemburg, 1.35.42; 13. Lauredi, Frankrijk, 1.35.56; 14. Fran- chi, Italië, 1.36.05; 15. Gil, Spanje, 1.36.10; 16. Coppi, Italic. 1.36.10; 21. Bartali. Italië, 1.36.35; 42. ex aequo Neyt, België en Voorting, Nederland, 1.38.14; 53. ex aequo Wagtmans, Ne derland, en Weilenmann, Zwitserland, 1.39.03; 63. Dekkers, Nederland, 1.39.51; 66. Nolten, Nederland, 1.40.12 72. Faanhof, Nederland, 1.41.45; 75. Van Breene», Nederland, 1.42.53; 78. Roks, Nederland, 1.44.29. Na de 22e etappe luidt het algemeen klassement: 1. Coppi, Italië. 140.24.41; 2. Ockers, België, 140.52.58; 3. Ruiz, Spanje, 140.59.19; 4". Bartali, Italië, 141.00.06; 5. Robic. Frankr., 141.00.06 6. Magni, Italië, 141.03.06; 7. Close, België, 141.03.13; 8. Dotto, Frankrijk. 141.12.42; 9. Carrea, Italië, 141.15.01; 10. Gelabert, Spanje, 141.22.57; 11. Geminiani, Frankryk, 141.27.28; 12. De Hertog, België, 141.31.56; 13. Wei lenmann, Zwitserland, 141.33.14; 14. Van Ende, België, 141.42.18; 15. Nol ten, Nederland, 141.55.15; 16. Van Est, Nederland, 142.15.35; 22, Voor ting, Nederland, 142.32.03; 24. Wagt mans, Nederland, 142.34.26; 55. Roks, Nederland, 143.53.46; 60. Dekkers, Nederland, 144.06.29; 70. Van Bree- nen, Nederland, 144.43.35; 76. Faan hof, Nederland, 145.49.38. Het ploegenklassement luidt thans: 1. Italië 421.26.21; 2. Frankryk 421.51.38; 3. België 422.18.43; 4. Span je 424.11.57; 5. Nederland, 424.22.39. Eerste deelnemers nu reeds vertrokken. De eerste deelnemers aan de Olympische Spelen, Roemeense voet ballers, die in de voorronde werden uitgeschakeld, zijn reeds vóór de openingsplechtigheid uit Helsinki ver trokken. WATERPOLO TEGEN RUSLAND. De 21 landen, welke aan het wa- terpolo-tournooi zullen deelnemen, worden ondergebracht in twee groe pen. De eerste groep, groep A, be staande uit de zogenaamde geplaat ste landen, bestaat uit 11 teams, de tweede groep, groep B, uit 10. In de eerste ronde welke Vrydag 25 Juli begint, spelen tien geplaatste landen Van der Zande bezocht Marathon-parcours. De kleine Janus van der Zande uit Halsteren voelt zich in het Olympisch dorp Kapyla al volkomen thuis. Vrijdagochtend heeft hij met de speciale A.NJP.-vcrslaggever het Ma rathon-parcours verkend. Van der Zande vond het parcours uitstekend en het ligt in zijn bedoe ling om Zondagmorgen op dit tra ject te trainen en daarbij een af stand af te leggen van ongeveer 20 km. waarbij coach Rinkel en de Olympische arts dr. Verrijp hem zullen volgen. Gerrit de Pagter beëindigt athletiek-ioopbaan Gerrit de Pagter, de populaire Z.eeuwse athleet ,van de A.V. de Zeeu wen uit Vlissingen zal zijn athletiek- ioopbaan beëindigen. Op verzoek van het district Zeeland komt hij Zondag te Schoondijke voor het laatst uit in Zeeuwse ploeg tegen Vlierzele, Ant werpen, Brugge/Oostende. De Pagter heeft 15 jaar lang als sprinter de toon aangegeven in Zeeland. Tweemaal smaakte hij het genoegen Nationaal B kampioen op de 200 m. te worden. Al die jaren kwam hij uit in de Zeeuwse ploeg en elk jaar haalde hij een aantal Zeeuwse titels binnen op sprint en technische nummers. Het hoogtepunt van zijn carrière was wel toen hij in 1943 te Roosendaal op de 100 m. in 10,9 sec. won en daarmede het Zeeuwse record onbereikbaar scherp zette. Als bestuurslid van het vroegere A.V. '35, de A.V. De Zeeuwen en het district Zeeland heeft hij ook op be- stuursterrein zijn sporen verdiend. Verder boekte hij als trainer in zijn club opmerkelijke successen. Een van zyn pupillen is o.a. ook Hans Harting geweest, die thans te Helsinki deel neemt aan de Olympiade. Als all-round athleet is de Pagter een figuur van betekenis geworden in de Zeeuwse athletiek. In de laatste districtsvergadering der K.N.A.U. werd hy benoemd tot lid van ver dienste van Zeeland. Zondag zal het districtsbestuur van Zeeland officieel afscheid nemen te Schoondijke van deze populaire ath leet, voor wat betreft zijn actieve sportloopbaan. Zeeland zal in hem een athleet verliezen, die moeilijk te vervangen zal zijii. tegen tien zeventallen uit groep B. Een land van groep A loot voor deze ronde vrij. In de 2e ronde spelen de tien verliezers tegen elkaar waarbij vijf landen opnieuw zullen worden ^ge plaatst naar aanleiding van het in de eerste ronde vertoonde spel. Met de elf landen uit de eerste ronde vormen de vijf winnaars van de tweede ronde een aantal van zestien zeventallen, die, weer by loting, zullen worden verdeeld in vier groepen van vier. De ze groepen spelen elk een halve com petitie waarna de twee landen, die in elke groep bovenaan eindigen, tot 2 groepen van vier worden samenge voegd. De twee winnaars van deze halve finale-groepen komen tegen elkaar uit in de eindstrijd. De num mers twee spelen een wedstrijd om de derde plaats. Bepaald is dat de lan den slechts éénmaal tegen elkaar zul len uitkomen, zodat de reeds gespeel de wedstrijden in de ranglijsten van de afzonderlijke groepen zullen wor den veiwerkt. Dit systeem behoeft nog goedkeu ring van het Intemiationaal Olym pisch Comité, doch men twijfelt er niet aan of het I.O.C. zal het systeem goedkeuren- De loting voor de eerste ronde had het volgende resultaat (de A-landen zijn het eerst genoemd): wedstrijd 1: HongarijeMexico;" 2. EgyptePor tugal: 3. DuitslandRoemenië: 4. BelgiëZuid-Afrika; 5. Zuid-Slavic— Australië; 6. ItaliëIndia; 7. Spanje Brazilië; 8. Groot-BrittanniëOos tenrijk; 9. ZwedenVerenigde Sta ten; 10. NederlandRusland. Argen tinië lootte vrij. KLEIN NIEUWS uit NIET IEDEREEN IN HELSINKI is sportief! Honderden mensen hebben de laatste dagen gratis gegeten in het Olympische dórp Kapyla, in de tent, waar de maaltijden voor de deelne mers worden verstrekt. Ook Nederlan ders hebben zich helaas aan deze sportiviteit schuldig gemaaktDe Finnen hebben er resoluut een eind aan gemaakt ONZETURNSTERS zijn Vrijdag door de burgemeester van Helsinki ontvangen. Burgemeester Rudman had voor deze gelegenheid twee woorden Nederlands geleerd: Hartelijk welkom! IN HET BASKETBAL-tournooi sloeg Cuba België met 7163, waardoor Bel gië is uitgeschakeld. Hongarije sloeg Griekenland met 4744, waardoor ook de Grieken zijn uitgeschakeld. Egypte won met 6662 van Italië, waardoor de Italianen ook uitgespeeld zijn. DE NEDERLANDSE OLYMPISCHE PLOEG heeft zowaar al een uitvaller! Onze kleiduivenschieter, Jurgens, die in Hamburg woont, heeft zich terugge trokken, omdat hij niet in conditie is als gevolg van een ongeval. De Nederlandse DAMES-ATHLE- TEN hebben Vrijdag buiten Helsinki een rustige trainingsgelegenheid ge vonden, waar zij, samen met Ameri kaanse en Australische meisjes hun startjes maakten en de horden pro beerden. Een paar persfotografen maakten nog een plaatje van mevr. Blankers-Koen, maar kregen toen de boodschap, dat zij moesten verdwijnen, hetgeen zij met een „Quite right" aan vaardden. In Levis, Quebec hebben zich wan ordelijkheden voorgedaan voor de woning van de plaatselijke succesvol le candidaat in de verkiezingen in de provincie Quebec. Er werden ruiten verbrijzeld, auto's omvergeworpen en autobanden in brand gestoken. In een voorstad van Montreal zyn botsingen voorgekomen, waarbij met revolvers is geschoten. Er werden 27 personen gearresteerd. Leon Jouhaux, de win naar van de Nobelprijs voor de vrede 1951, heeft verklaard, dat hij een nieuwe beweging in het leven wil roe- f>en, die de „gewone man" meer wil aten deelnemen aan het internati onale leven. De nieuwe beweging zou „strijdende democratie" heten. Mi nister-president Grotewohl van Oost- Duitsland heeft aan zijn kabinet een wetsontwerp voorgelegd, dat het be stuur van Oost-Duitsland hervormt, naar Oost-Europees model. Een Braziliaans professor heeft een uit eenzetting gegeven van een nieuwe vinding: electriciteit in pil vorm. Men kan thans stroom van een bepaalde sterkte blijvend bewaren en langs electrische weg vrijmaken. De Bel gische Senaat zal voortaan stemmen met behulp van een electrisch sy steem. Door het inschakelen an ver schillend gekleurde lampjes brengen de leden hun stem uit, waardoor een stemming slechts drie minuten tyd kost. Op het Griekse schiereiland de Peloponnesus is een tweede reeks graftomben van voorm. Griekse ko ningen gevonden. Donderdag is in Roosendaal overleden de heer P. Bar- telen, die de leeftijd van 102 jaar be reikte en daarmede de oudste inwo- cn ^£©l««l©p ner van de stad was. De gemeente raad van Eindhoven heeft besloten een crediet van 50.000 gulden te ver lenen tot voorbereiding van een pro gram voor de stichting van een stads schouwburg. Gedurende de maand Juni is bij de spaarbanken in Neder land ingelegd f 71.24 millioen en te rugbetaald f 67.53 millioen. Te Rouen zijn de lijken uit de Seine op gehaald van de twee machinisten, die vorige week Vrydag bij de ontploffing op de Nederlandse kustvaarder „My- fem 2" zijn omgekomen. Het stoffe lijk overschot van het vierjarig doch tertje van kapitein Van Genderen is nog niet gevonden. De Nederlandse regering heeft het m.s. ..Fairsea" weer gecharterd voor 't vervoer van Nederlandse emi granten naar Australië. Minister Rutten is onderscheiden met 't Groot kruis in de Phenixorde van Grieken land: jhr. mr. F. H. van Kinschot- burgemeester van Leiden, is benoemd tot officier der Kroonorde van Bel- gie. De Haagse politie deed in een perceel aan de Groot Hertoginnelaan, waarvan bekend was, dat er gelegen heid tot spelen werd gegeven, een routine-controle. Hierbij werden vijf personen gearresteerd, terwijl speel materiaal in beslag werd genomen. Vrijdag is de 26-jarige getuige mej. L. F. K. uit Amsterdam ter zitting van de Amsterdamse rechtbank on middellijk in hechtenis genomen, om dat haar verklaringen in strijd wer den geacht met hetgeen zij in eerste instantie had medegedeeld over een zaak betreffende het beoefenen van roulettespel. Het wereldgebeuren Verrassend nieuws Van de gebeurtenissen in de afge lopen week was ongetwijfeld de belangrijkste dc ten slotte nog vrij onverwachte wending in de wapenstilstandsbesprekingen in Ko rea, welke de hoop heeft doen herle ven, dat op korte termyn toch een accoord zou kunnen worden be reikt. Het was al enige weken be kend, dat met name in India grote bedrijvigheid aan de dag werd gelegd om een uitweg te vinden uit de im passe. waarin de besprekingen in Pan Moen Djon nu reeds geruime tyd geleden waren vastgelopen. Op veel punten was een accoord bereikt, maar ten aanzien van het probleem der krijgsgevangenen kan men er niet uitkomen omdat de Noordelijken hardnekkig bleven vasthouden aan hun eis, dat de verbondenen alle ge vangenen zouden terugzenden, des noods tegen hun wil. En het lag voor de hand, dat de Ver. Naties daarin geen enkele concessie konden doen. Wanneer nu de gedachte zou worden aanvaard alle gevangenen van beide partijen naar een „neutraal" land India te doen overbrengen en van daar uit hun repatriëring te regelen, is het wellicht mogelijk een compro mis te bereiken, dat voor beide par tijen aanvaardbaar is. Voor de Noor delijken betekent dit natuurlijjt, dat zij toch hun starre houding zullen moeten loslaten, maar de vorm waarin men de oplossing nu wil gie ten, maakt het nun mogelijk dit te doen zonder hun „gezicht te verlie zen". Natuurlijk is het nog geenszins ze ker, dat het accoord in Pa\ Moen Djon nu werkelijk zal worden bereikt. De wereld heeft zich op dit punt al eens eerder blij gemaakt met een do de mus. Maar het plotseling onder breken van zijn vacantie door de Russische V.N.-gedelegeerde Malik Is toch een hoopgevende aanwijzing. De komende dagen zullen moeten le ren of deze hoop gerechtvaardigd is. Ook uit Perzië is de laatste dagen verrassend nieuws tot ons ge komen. Mossadeq is, na een conflict met de Sjah over militaire aangelegenheden, van zyn opdracht om een nieuwe regering te vormen ontheven en de oud-premier Achmad Ghavam Soeltaneh heeft zijn taak overgenomen. Deze Achmad Ghavam Soeltaneh is een figuur van een uit nemende reputatie, speciaal door zijn vastberaden optreden tegenover de Russen in 1946. Hij werd met de lei ding van de Perzische regering be last juist toen de Russen het Noor den van het land hadden bezet met de bedoeling Perzië olie-concessies af te dwingen. Soeltaneh reisde persoonlijk naar Moskou en toen hij een jaar la ter aftrad, hadden de Russen Perzië weer ontruimd zonder de begeerde concessies te hebben gekregen. De nieuwe premier heeft inmiddels reeds een verklaring afgelegd, waar in hy zeide met straffe hand een nieuwe politiek te zullen voeren en daarbij in de eerste plaats te zullen streven naar oplossing van het olie geschil met Engeland. Hij achtte dit moeilijk, maar zeker niet onmogelijk, althans wanneer de „fouten" verme den zouden worden, welke in het ver leden hebben geleid tot wat Soelta neh noemde „vijandschap" tussen Perzië en Engeland. Inderdaad zal Soetaneh's taak geen eenvoudige zijn, maar wij geloven toch dat de kansen van deze vitale 77-jarige millionnair beter zijn dan die van Mossadeq. die met zijn hals starrigheid Perzië eigenlijk alleen maar in grote moeilijkheden heeft gebracht. Zweeds bisschop protesteert bij Oostduitse president. De Zweedse bisschop Andres Ny- gren heeft Vrijdag bij de Ocstduitse president Wilhelm Pieck geprote steerd tegen het niet verstrekken van paspoorten aan 5000 Oostduitse af gevaardigden naar de aanstaande conventie in Hannover van het Lu therse wereldverbond. „Ik verzoek U dringend uw vroe gere belofte te houden daar anders het vertrouwen in de Oostduitse re gering ernstig geschokt zou worden" aldus de bisschop, die president is van het wereldverbond. Enige tijd geleden had bisschoo Nygren een bezoek gebracht aan Oost-Berlijn om de kwestie met de Oostduitse regerings-autoriteiten te bespreken. Hij verklaarde toen. dat president Pieck en de Oostduitse premier Otto Grotewohl hem volledi ge steun hadden toegezegd. Labour-meerderheid bij tussen tijdse verkiezing in Schotland. In het kiesdistrict van de Schotse haven Dundee is een tussentijdse ver kiezing voor het Lagerhuis gehouden. Er werd weer een socialist gekozen, doch deze behaalde thans de overwin ning met 8126 stemmen meer dan zijn conservatieve tegenstander, te genover een zege met 3805 stemmen by de jongste algemene verkiezingen. Amerikaans bezoek aan Nederlandse werven. De Amerikaanse federale maritie me commissie zal de kosten van het bouwen van schepen op Nederlandse werven komen bestuderen. Op 23 Juli vertrekt de commissie met de „United States" uit New-York. Het doel van de studie is het ver gelijken van de bouwkosten in Ne derland en in de Verenigde Staten, zulks met het oog op de definitieve vaststelling der bijdrage van de „American Export Lines" aan de bouwkosten der passagiersschepen ..Independence" en .Constitution". Het is nog niet bekend of de dele gatie de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen zal bezoeken. Fabrikant verduisterde 60 a 80 mille. Te Cuyk is aangehouden de direc teur van een biscuitfabriek, de heer van T. Hij wordt er van verdacht een bedrag van 60 80 mille te hebben verduisterd en deze te hebben besteed om de verliezen in het bedrijf, dat een half jaar geleden failleerde, te stop pen. Dit bedrag zou hij als executeur- testamentar hebben beheerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5