Eindsprint van Fausto Coppi was Jan Nolten te machtig BOEKEN hl NEDERLANDS HOCKEYTEAM TEGEN DUITSE PLOEG HANDEL MET HET BUITENLAND GEDEKT DOOR VALSE PAPIEREN Dr KORTENHORST AANVAARDDE PRESIDIUM TWEEDE KAMER VRIJDAG 18 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LAATSTE BERGETAPPE IN DE TOUR. Fraaie tweede plaats voor de uitstekend klimmende Limburger Weer is de naam van een Nederlander tijdens de Tour de France Don derdag vele malen in Frankrijk over de tong gegaan en wel de naam van Jan Nolten, de nieuweling in het grote gezelschap, maar ook de ver rassing van de Tour. Deze Nolten heeft het namelijk gepresteerd in de zware bergetappe van Limoges naar Clermont-Ferrand over een afstand van 245 km. tweede te worden achter het fenomeen Coppi, daarby ver maarde klimmers als Bartali, Geminiani en Ruiz ver achter zich latende. Er is zelfs een ogenblik kans geweest op een tweede etappezege van de Limburger. Immers, toen hy er samen met Bartali van door was gegaan, gelukte het hem de Italiaanse veteraan van zich af te schudden en een kleine voorsprong te nemen. Hij had echter buiten de waard, in casu Fausto Coppi gerekend, die onmiddellijk reageerde, toen Bartali ontsnap te. Laatstgenoemde stond derde in het algemeen klassement en Fausto wilde niet, dat zijn positie gevaar liep. Eenmaal Bartali gepasseerd, zette Coppi een felle eindspurt in, waartegen Jan Nolten niet meer opgewassen bleek. Naar de Nederlander later tegenover een radioverslaggever ver klaarde, had hy niet meer gerekend op deze aanval van Coppi. Nochtans kunnen wij weer juichen met deze tweede plaats voor Nolten, de renner, die zoveel belooft voor de toekomst. De gele trui-drager legde behalve op een eerste plaats in deze etappe eveneens beslag op de grote bergprys. Precies om half acht werd het startsein gegeven voor de overgeble ven 78 renners. De eerste 85 km. ge beurde er niets bijzonders. Het tem po was zo laag, dat het peloton niet minder dan 1 uur achterstand op het tijdschema had. In de daling naar Meymac (93 km.) werd de groep geleid door de Zwitser Diggelman. Het tempo werd enigs zins opgevoerd toen de renners toe bereidselen maakten voor de beklim ming van de steile helling naar Saint Dezery. Tengevolge van deze inspan ning viel het peloton in twee groepen uiteen en bij Ussel (110 km.) had de hoofdgroep, o.a. geleid door de Itali aan Coppi, de Belg Ockers en de Zwitser Weilenmann 300 meter voor sprong op een vijftiental renners, on der wie de Fransen Dotto, Gauthier en Lazarides. Aan de voet van de helling waren de groepen weer samengesmolten en in een vrij rustig tempo werd de be klimming aanvaard. Bij La Bourboule, toen nog 83 km. moesten worden afgelegd, had het pe loton tengevolge van de hitte ander half uur achterstand op het schema. Ook bij de beklimming van de derde klasse bergpas van La Roche Ven- deix (1139 meter hoog) bleef alles bij een onder leiding van de Italianen. Op de top was Coppi eerste, gevolgd door Bartali. De afdaling was zes ki lometer lang, waarna onmiddellijk de beklimming van de Col de Diane (1401 meter hoog) volgde. Het pelo ton begon nu onder de druk van Ge miniani, Bartali en Robic uiteen te vallen en op de top van de Diane kwam Bartali als eerste door, ge volgd door Geminiani, Gelabert, Robic en Marinelli. In de nu volgende -af daling naar de bevoorradingscontröle te Chambon du Lac, 55 km voor Cler mont-Ferrand, werden de renners op nieuw gegroepeerd. Zonder hun proviand in ontvangst te nemen maakten Geminiani, Bauvin en Marinelli gebruik van de verwar ring bij deze controle en liepen uit het peloton weg. Bartali en onze land genoot Nolten zetten de achtervol ging in en slaagden er in bij de drie vluchtelingen te komen. Coppi nam Intussen de leiding van het peloton en zette een felle jacht op de vluch telingen in. De voorsprong van de koplopers verminderde geleidelijk en te Cler mont-Ferrand (230 km.) lagen de vyf ontsnapten nog maar een minuut 20 seconden vóór op him achtervolgers. Twee kilometer verder begon de be klimming van de „Baraque". Drie ki lometer van de top werden Bauvin en Marinelli gelost, terwijl Coppi en Ro bic vervaarlijk kwamen opzetten. Oc kers was door de drager van de gele trui gelost en worstelde 150 meter achter deze met achter zich zijn land genoot Close, die, volkomen uitgeput, wanhopig zijn zesde plaats in het al gemeen klassement verdedigde. Op de top van de Baraque ont plooide Coppi al zijn Icrachten en spurtte langs al zijn tegenstanders, ook langs onze landgenoot Nolten, die zich hier zijn tweede etappezege zag ontgaan. DE KLASSEMENTEN De uitslag van de 21e etappe luidt: 1 Coppi (It.) 9.39.21 (bon. inbegr.); 2 Nolten (Ned.) 9.30.16 (bon. inbegr.) 3 Bartali (It.) 9.41.22; 4 Geminiani (Fr) 9.41.37; 5 Carrea (It) 9.41.42; 6 Robic (Fr) 9.42.04; 7 Gelabert (Sp.) 9.42.30; 8 De Gribaldy (NOC Fr) 9.43.16; 9 Wagtmans (Ned.) 9.43.23; 10 Ockers (Belg) 9.43.24; 11 Magni (It) 9.43.58; 12 Weilenmann (Zwits) 9.44.07; 13 Ruiz (Sp) 9.44.15; 14 Van Ende (Belg) 9.44.27; 15 Neyt (Belg) 9.45.13; 16 Close (Belg) 9.45.17;; 36 Dekkers (Ned) 'oer naar Heisin KROONPRINS Olaf van Noorwegen en zijn twee dochters, de prinsessen Ragnhild en Astrid, zijn Donderdag uit Oslo naar Helsinki vertrokken, waar zij de Olympische Spelen zullen bij wonen. DE NEDERLANDSE gezant te Hel sinki vertelde aan de Nederlandse sportpers, dat een vraag is of de kosten van de Olympische Spelen gedekt zui len worden. Men heeft de raming van het aantal buitenlandse bezoekers te ruggebracht van 60.000 op 35.000. ZOWEL COMMUNISTISCH China als nationalistisch China werden toe gelaten tot de Olympische Spelen. AAN HET DEFILE bij de openings plechtigheden op Zaterdag 19 Juli voor de Spelen zullen 70 Nederlanders deel nemen. HIER VOLGEN basketballuitslagen: CanadaEgypte 6157, Bulgarije Cubö 6256, ItaliëRoemenië 5359, PhiHvpvnenHongarije 4835. 9.52.10; 45 Van Est (Ned) 9.53.17; 47 Roks (Ned) 9.54.10; 52 Voorting (Ned) 9.54.24; 65 Faanhof (Ned) 10.0017; 66 Van Breenen (Ned) 10.01.41. Na de 21e etappe luidt het alge meen klassement: I Coppi (It) 138.48.31; 2 Ockers (Belg) 139.19.45; 3 Robic (Fr) 139.22.01; 4 Bartali (It) 139.23.31; 5 Ruiz (Sp) 139.24.24; 6 Close (Belg) 139.27.32; 7 Magni (It) 139.30.55; 8 Dotto (Fr) 139.34.21; 9 Carrea (It) 139.40.45; 10 Gelabert (Sp) 139.44.31; II Geminiani (Fr) 139.50.14; 12 De Hertog (Belg) 139.52.06; 13 Weilen mann (Zwits) 139.54.11; 14 Van En- de (Belg) 140.04.18; 15 Nolten (Ned) 140..15.03; 16 Van Est (Ned) 140.41.04; 21 Voorting (Ned) 140.53.49; 23 Wagtmans (Ned.) 140.54.53; 51 Roks (Ned) 142.09.47; Dekkers (Ned) 142.26.38; 70 Van Breenen (Ned) 143.00.42; 76 Faan hof (Ned) 144.07.53. Het ploegen klassement luidt: Italië 416.45.36; 2 Frankrijk 417.05.54; 3 België 417.34.24; 4 Span je 419.22.34; 5 Nederland 419.30^1. COPPI WON BERGPRIJS Het eindklasesment voor de grote bergprijs luidt: 1 Coppi (It) 92 p.; 2 Gelabert (Sp) 69 p; 3 Robic (Fr.) 60 p.; 4 Ockers (Belg) 53 p.; 5 Geminiani (Fr.) 51 p.; 6 Bartali (It.) 42 p.; 7 Dotto (Fr) 35 p.; 8 Ruiz (Sp.) 28 p.; 9 Carrea (It.) 23 p.; 10 Nolten (Nederland) 22 p.; 17/18 Bertaina (Z.O. Fr) en Wagtmans (Ned.) elk 5 p. Straffen voor Wagtmans en Ockers. De wedstrijdleiding van de Tour de France heeft onze landgenoot Wagt mans 30 seconden straf opgelegd, omdat hij de Belg Ockers had gehol pen. Hierdoor is hij in het algemeen klassement één plaats gezakt en is dus thafis 24e met 140 uur, 54 minu ten en 23 seconden. De Belg Ockers, die de hulp heeft aanvaard, kreeg eveneens 30 seconden straf. Hij be houdt echter zijn tweede plaats in de algemene rangschikking, hoewel zijn tijd veranderd is in 139 uur, 20 minu ten en 15 seconden. Een beeld uit de Woensdagavond te Turku in Finland gespeelde wedstryd tussen de voetbalploegen van Nederland en Brazilië, welke strijd door de Brazilianen met 51 werd gewonnen. Op deze foto zien we de Nederlanders in de aanval. DE OLYMPISCHE SPELEN. Alles nog in drukke training Vandaag 18 Juli speelt het Nederlandse hockeyteam zijn eerste Olympische wedstryd en wel tegen Duitsland, dat er in geslaagd is Polen uit te schakelen. Pakistan komt dezelfde avond in het veld tegen Frank ryk, dat in de eerste ronde van Italië won. De winnaars van beide wed strijden ontmoeten elkaar Zondag 20 Juli in de halve eindstrijd. India, dat Oostenryk versloeg, en Groot-Brittannië, overwinnaar van de Bel gische ploeg, hebben de halve finales reeds bereikt. De wedstryd NederlandDuitsland wordt geleld door Van der Heyden (Belg.). Er was Donderdagavond in het Ve lodrome te Helsinki van veel goed hockey te genieten. Het weer was slecht. De regen sloeg met vlagen op 't veld en de tribunes. Vooral voor de spelers van India, die in het eigen land nooit in de regen spelen en die harde, droge velden gewend zijn. was dit slechte weer een handicap. In de wedstrijd, die de India-mannen speel den tegen Oostenrijk, was dat duide lijk te merken. Het duurde tot de 32e minuut aleer India door een straf- corner de leiding nam. Toen in de tweede helft de stand door een nieuwe strafcomef op 20 kwam, was de te genstand van de Oostenrijkers spoe dig gebroken. De India-spelers ont plooiden him korte spel met gecamou fleerde tikjes en prachtige razend snelle stokvoering. De eindstand werd 40. Wedstrijdleider was onze land genoot Kwist met de Pool Zelynsky. De ontmoeting tussen Groot-Brit tannië en België was de fraaiste wed- HAAGS ZAKENMAN IN ARREST Documenten hadden betrekking op handel met communistische landen. Op 7 Juli j.l. is door de Economische Controledienst van het ministerie van economische zaken, ouder leiding van de rechtercommissaris en de officier van justitie, huiszoeking verricht by de Haagse zakenman Van D., die er van werd verdacht met gebruikmaking van falsificaties van of ficiële Nederlandse en buitenlandse documenten, handel met het buiten land in het bijzonder met communistische landen te drijven. Tijdens deze huiszoeking zijn in de woning van verdachte voor gebruik gereed zijnde valse documenten aangetroffen. Tevens kon de hand worden ge legd op een aantal voor de vervalsing benodigde attributen, zoals valse handtekening-stempels. Voorts werd blanco briefpapier aangetroffen met briefhoofden van al dan niet bestaan- Churchill zal drastische maatregelen aankondigen. ingrijpend in het Engelse economische leven. Minister-president Churchill heeft in het Engelse Lagerhuis meegedeeld dat er binnenkort een belangrijk de bat over de economische toestand gehouden zal worden, dat twee da gen zal duren en waarin zeer ern stige en verstrekkende maatregelen, die betrekking hebben op het Engel se nationale leven ter sprake zullen komen. Volgens welingelichte kringen zou de periode van uitvoering van het herbewapeningsprogramma worden verlengd tot vijf jaar, de invoer en het verbruik zouden opnieuw wor den beperkt, de exportindustrieën gereorganiseerd, in het bijzonder de machine- en de auto-industrie, en tenslotte zouden de investeringen opnieuw worden beperkt, waardoor meer machines en zwaar industrieel materiaal voor export vry zouden komen. Honderdduizend dollar uit de Seine opgevist. BILJETTEN WAREN ECHTER VERVALSINGEN. Een sergeant van de Parijse poli tie zag Donderdag een oude koffer in de Seine drijven. Hij viste de kof fer er uit en opende hem. Er bleek een bedrag van ongeveer honderd duizend dollar in te zitten. Na een onderzoek kwam evenwel aan het licht, dat de dollarbiljetten vervalsin gen waren. De Parijse politie poogt uit te vinden door wie en onder wel ke omstandigheden de koffer met het valse geld in de Seine is geworpen. de in het buitenland gevestigde fir ma's. Gebleken is, dat deze certifica ten reeds op grote schaal waren ge bruikt ten einde belangrijke hoeveel heden koper, aluminium, lood, nikkel, pyriet, wolfram enz. te kunnen be trekken, zogenaamd ten behoeve van de Nederlandse industrie. Deze do cumenten zouden moeten dienen om tenslotte de buitenlandse autoriteiten hiermede te overtuigen van de Ne derlandse eindbestemming der goe deren en hen te bewegen tot .afgifte van de vereiste uitvoervergunningen. De verdachte is op last van de of ficier van justitie in verzekering ge steld en in het Huis van Bewaring opgesloten. Door de rechtercommis saris bij de arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage is op 11 Juli j.l. een bevel tot bewaring van Van D. afgegeven, terwijl op een van de komende dagen betrokken voor de raadkamer van de rechtbank zal ver schijnen. Het onderzoek wordt als •gerechtelijk vooronderzoek door de rechter-commissaris voortgezet. Werklozen en Duw- arbeiders richten zich tot dr. Drees. Het comité van werklozen en Duw- arbeiders heeft de minister-president schriftelijk meegedeeld, dat van de nieuwe regering vooral doeltreffende maatregelen worden verwacht tot be strijding van de werkloosheid. Het co mité zegt verder het noodzakelijk te achten, dat een absoluut ontslagver bod wordt afgekondigd en dat een toestand van volledige werkgelegen heid wordt nagestreefd. Tevens dringt het comité met grote klem aan op een drastische verhoging van de zogenaamde B-uitkering en op het opnemen van alle werklozen in deze regeling, zodra zij zijn uitgetrokken van de werkloosheidswet en de A- regeling. Verder is het een gebiedende eis, aldus het adres, dat de grond- en stopionen bij de D.U.W. met tenmin ste 10 pet. worden verhoogd. Tenslot te acht het comité het een eis van so ciale rechtvaardigheid, dat aan werk loze arbeiders onder alle omstandig heden over de vacantieperiode een toeslag wordt toegekend van mini maal een week uitkering. strijd van de dag. De Engelsen ver schenen met vrijwel dezelfde ploeg, die enkele maanden geleden te Am sterdam een ruime overwinning op 't Nederlandse elftal behaalde. De En gelsen hebben tegen de Belgen hard moeten vechten. Tenslotte ging de overwinning naar de beste ploeg, die zowel technisch als wat snelheid be treft de meerdere was. Het enige doelpunt van de wedstryd kwam van de Engelse linksbinnen Nugent. Een strafbully werd door de Engelsen ge mist. In de laatste minuten ontketen den de Belgen nog een offensief, maar enkele kansen werden door onbe heerstheid verknoeid. De Nederlandse arbiter Isselman bi-acht het er niet zo goed af. VOETBAL. Na de loting voor de achtste finales werden de data en plaatsen voor het Olympisch voetbaltournooi als volgt vastgesteld: 20 Juli, Kotka: Luxem burgBrazilië; 21 Juli, Turku: Polen Denemarken; 20 Juli, Tampere: Joego-SlaviëRusland; 21 Juli, La thi: TurkijeNederlandse Antillen; 19 Juli, Helsinki: OostenrijkFin land; 21 Juli, Tampere: Noorwegen Zweden; 20 Juli, Turku: Duitsland Egypte; 21 Juli, Helsinki: Hongarye revanches gehouden van de Olympi sche Spelen, waarvoor het program ma nog nader zal worden samenge steld, maar één nummer van het pro gramma is in beginsel reeds vastge legd en wel de voetbalwedstrijd, waarbij het Nederlands elftal zal uit komen tegen de Olympische ploeg, waarmede Egypte te Helsinki speelt. Egypte maakt na de Olympische Spe len een toer door Europa. ALLES TRAINT. In en om Helsinki wordt thans druk getraind. De Olympische roeibaan bij Meilathi is weinig ideaal, omdat het water nogal onrustig is. De Neder landse roeiers trainen er meestal des morgens om 8.30 uur en 's avonds om half zes. By het trainen werd al vast- Eesteld, dat de Engelse acht van eander 'n uitstekende indruk maakt, terwijl de Russische ploegen het zo voor het oog heel wat minder deden. Op het trainingsveld vlak bij de in gang van het Olympisch dorp oefe nen de Nederlandse athleten. Mevr. Blankers-Koen werd by de eerste training door een zo grote horde van persfotografen overvallen, dat ze aan oefenen niet meer toekwam. Ze hoopt voor de -est van de week op rustiger dagen. Zij logeert in een gebouw, dat dient als opleidingsinstituut voor ver pleegsters en als ze bezoek krijgt van haar man, moet ze van de achtste verdieping afdalen naar de hall, want mannen mogen daar niet verder ko men dan de hall. In een reusachtig schoolgebouw aan de rand van de stad Helsinki oe fenen de tien meisjes, die de Neder land turnploeg vormen. Men verwacht, dat ze met een knotsoefening tot de beste deelneem sters zullen behoren. Mej. N. Ver- hoeff leidt deze ploeg. Wij tekenen hierbij aan, dat in ons blad van gisteren de uitslag van de wedstrijd LuxemburgEngeland on juist werd vermeld. De wedstryd werd met 53 door Luxemburg ge wonnen, dat nu tegen Brazilië uit komt. Onze landgenoot Karei van der Meer zal de wedstrijd Hongarije Italië leiden. TEGEN FINS ELFTAL. Hedenavond om 7 uur wordt te Kur- hula, een stadje op de hoogte van Kotka gelegen, een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Nederlandse bondsploeg en een Fins elftal, dat wordt samengesteld uit spelers, die niet voor de Olympische ploeg van dit land zyn gekozen. Het bondsteam is als volgt samen gesteld: Doel; Landman (Sparta). Achter; De Jong (A.D.O.) en Oden- thal (Haarlem). Midden; Van Schijn- del (S.V.V.), Hendriks (Vitesse) en Biesbrouck (R.C.H.). Voor: Van der Tuyn (Hermes D.V.S.), Van der Gijp (Emma), Van Melis (Eindhoven), Bennaars (Dosko) en Clavan (A.D. O.). IN AMSTERDAM. Op 10 Augustus worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam de West-Duitse Bondsdag contra Vakverbond. De Westduitse bondsdag heeft be sloten om, ondanks het verzet der socialisten, nog deze week het Duitse vakverbond een duidelijke nederlaag toe te brengen. De regeringspartijen hebben een 1 voorstel aanvaard, om Zaterdag een extra zitting van het parlement te houden, teneinde het wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie, dat de werk nemers medezeggenschap geeft, defi- tief te aanvaarden. De socialisten hadden getracht om een uitstel der beslissing te voorkomen door het de bat in de tweede lezing vijftien uren te rekken. Gerrit de Stotteraar vrij en weer gevangen De beruchte Amsterdamse Sn- en uitbreker Gerrit de Stotteraar, die 20 Januari jl. op zijn verjaardag in voorwaardelijke vrijheid werd gesteld, is Woensdagmiddag om Lalf twee op een zolderkamer in de Com- melinstraat te Amsterdam gearre steerd. Gerrit trachtte in te breken op de derde verdieping, maar had geen erg in een zieke man, die pp een divan, in het vertrek, waar de in breker bezig was een buffetla ieeg te halen, lag te slapen. Deze oude baas dacht aanvankelijk, dat zijn zwager op bezoek was gekomen, maar net zonderlinge gedrag van deze deed hem spoedig van gedachten verande ren. Na een korte worsteling vlucht te Gerrit naar het dak, waar hij door de politie gegrepen werd. VERANTWOORDELIJKHEID EN ZELFTUCHT. Amendementsrecht binnenkort in studie. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat in de Donderdagmiddag gehouden by eenkomst van de Tweede Kamer het koninklijk besluit, waarbij dr. L. G. Kortenhorst tot voor zitter van de Tweede Kamer werd benoemd, was voorgelezen, aanvaardde dr. Kortenhorst deze benoeming onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. Hy wees op de eigen verantwoordelijkheid, zowel van de regering als van de Staten-Generaal, onderstreepte de noodzake lijkheid van een synthese van gezag en volksinvloed en kenschetste de Kamervoorzitter tenslotte als het levende zinnebeeld van deze synthese. Hel wereldgebeuren Ike's programma Nu in de Ver. Staten de eerste overwinningsroes van de aan hangers van Eisenhower wat geluwd is en men leeft in de ietwat onzekere periode tussen de beide partyconventies in, ligt de vraag hoe de kansen voor Eisenhower ten op zichte van de eigenlijke beslissing (in November) liggen, voor de hand. Zal Eisenhowers populariteit inderdaad sterk genoeg bfyken om straks als overwinnaar het Witte Huls te kun nen binnentrekken? Wij hebben er in de beschouwing, welke wij direct na zijn verkiezing tot republikeins candidaat voor het pre sidentschap schreven, reeds de aan dacht op gevestigd, dat in dit opzicht veel, zeer veel zelfs, afhangt van de a.s. keuze van de democratische par tij voor hdér candidaat. En wij voeg den daaraan de opmerking toe, dat het wellicht nog niet eens zo gek zou zijn, wanneer de democratische partij zou trachten de aftredende president te bewegen terug te komen op zijn besluit om zich niet herkiesbaar te stellen. Inderdaad is uit het nieuws van de laatste dagen duidelijk geworden, dat deze opmerking ook de mening weer gaf, welke in belangrijke democrati sche groeperingen in de Ver. Staten heerst. Men hééft aandrang op Tru man uitgeoefend met name in de bei de grote Amerikaanse vakorganisa ties, maar tot dusver nog zonder suc ces. Truman heeft elke aandrang te ruggewezen met het argument, dat een nieuwe ambtsperiode hem te zwaar zou vallen („U wilt toch niet dat ik tussen vier planken uit het Witte Huis tal worden gedragen...") en voorlopig ziet het er dus met naar uit, dat de komende maanden in de States door een verkiezingsstrijd tus sen Ike en Harry beheerst zullen wor den. Maar er is meer nodig dan alleen maar de meest populaire candi daat te zijn. Ook van de pro- rmma's, welke beide partijen aan kiezers zullen voorleggen, hangt zeer veel af. En op dat punt wonnen de democraten het in het verleden in vele gevallen van de republikeinen. Hiermede hangt natuurlijk ook de aard van elk der partijen ten nauw ste samen en wanneer men zich hier op bezint, is het merkwaardig telkens weer te moeten constateren, hoe wei nig werkelijk principiële verschillen er aan te wijzen zijn. Men kan hoog stens vaststellen, dat de democraten wat soepeler zijn, wat meer vooruit strevend en ook dynamischer, dan hun republikeinse concurrenten, maar vooral nu door Eisenhowers invloed de al te scherpe kanten aan het repu blikeinse verkiezingsprogramma zijn ontnomen, zal het de democratische candidaat niet meevallen uit de ver schillen van de programma's veel munt te slaan. Het zal dus vooral aankomen op de tactiek van de ver kiezingsactie, op de welsprekendheid van de beide candidaten en op de re actie van een aantal onbekende mid dengroepen op hetgeen hun door de beide concurrenten in de stryd om het presidentschap wordt geboden. Liever dan ons nu reeds in specu laties omtrent de kansen te ver liezen, willen wij in dit overzicht ons nog een ogenblik bezighouden met het republikeinse verkiezings programma, zoals dit vorige week in Chicago werd vastgesteld. Dat der democraten komt volgende week pas aan de orde. Zoals hiervoor reeds werd opge merkt, heeft Eisenhowers invloed het „platform" der republikeinen wat minder star en conservatief doen uit vallen, dan waarschijnlijk het geval zou zijn geweest wanneer Taft had gezegevierd. Wat de buitenlandse po litiek betreft, verwerpt het alle ver plichtingen, welke uit geheime inter nationale afspraken voortvloeien, met name wanneer deze zouden moeten dienen om de macht van Moskou over bepaalde volken te vergroten (Jal- ta!). Bijzondere aandacht zal moeten worden geschonken aan het Verre Oosten dit is eigenlijk op het ogen blik in rle verscherpte activiteit van Truman's democratisch bewind ook reeds merkbaar opdat het duide lijk worde, dat Amerika er niet over denkt het Verre Oosten op te offeren om tijd te winnen in het Westen. En ten aanzien van de West-Europese landen wordt in het programma voortdurende steun beloofd, met de voor het binnenland bestemde beper king, dat „de economische en finan ciële gezondheid van de Ver. Staten niet mag worden aangetast". Dit alles lijkt bedenkelijk veel op 'n voorzichtige critiek op de politiek van Truman met alle mogelijkheid om haar straits althans in hoofdza ken voort te zetten. Voor de verkiezingen in November zijn tenslotte vooral een paar ty pisch „binnenlandse" paragrafen van groot belang, n.l. die welke de boe ren een krachtige protectie en de kleurlingen ruime burgerrechten be loven. Maar dat het met deze belof ten gaat om het winnen van die stemmen, welke in 1948 de republi keinse candidaat juist deden verlie zen, is natuurlijk zonder meer duide lijk. Het antwoord op de vraag of al deze souplesse, tezamen met Eisenho wers onmiskenbare enorme populari teit, voldoende zal zijn om een herha ling van 1948 te voorkomen, ligt ech ter nog volkomen in de schoot der toekomst verborgen. Na de plichten van een Kamervoor zitter te hebben aangestipt, ging dr. Kortenhorst nog wat dieper in op de noodzaak van de spreektijdbeperking en wekte hij de leden tot zelftucht op. Deze zelftucht zal met name gewenst zijn als eventueel de Tweede Kamer straks 150 leden mocht tellen. In dit verband sprak de voorzitter over de moeilijkheden rond deze uitbreiding en vestigde hij de aandacht op de mo gelijkheid en de wenselijkheid om met name de kwestie van de stemover- dracht. die in de Eerste Kamer zo veel stof deed opwaaien, bij de a.s. algemene grondwetsherziening in groot verband opnieuw te bezien. Tenslotte deelde dr. Kortenhorst mede van plan te zijn de problemen van het amendementsrecht van de Kamer binnenkort grondig met de senioren, dat zijn de fractievoorzit ters. te bespreken en zo nodig met voorstellen tot wijziging van het re glement van orde te komen. Vervolgens ving de Kamer haar werkzaamheden aan met het instal leren van mevr. M. S. Lips-Odinot van de C.P.N., die inmiddels in plaats van de heer Van Staveren gekozen werd verklaard. De rest van deze vergadering was gewijd aan het benoemen van com missies, het trekken van afdelingen en andere huishoudelijke aangelegen heden. Het ligt in, de bedoeling, dat de Tweede Kamer op 23 Juli a.s. weer bijeen zal komen voor de open bare behandeling van de tweede le- VOOR: JONGE MEISJES Wederom zijn van de bekende schrijfster Sanne van Haelte enige boeken voor jonge meisjes in herdruk verschenen. Ditmaal zijn het „Onder de mimosa" 2, „Toen kwam Tjeerd" en „De rozen van Hofwyck", drie vlotte, frisse verhalen, waaraan de jeugdige en misschien ook menige oudere lezeressen ongetwijfeld me nig prettig uurtje zullen beleven. Eveneens in een fleurig foto-omslag gestoken, verscheen tegelijkertijd by dezelfde uitgever (Van Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam) een aardig boek van een andere schrijf- oare uenanuenng van ue tweeue ie- aaruig duck van een anuere sem yi- zing van het voorstel tot vergroting1 ster, Fenna Feenstra, n.l. „Een zo- van h<>t aantal Tweede Kamerleden, mer op „Heidehoeve".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5