z NIEUWS UIT ZEELAND ZUID-BEVEL A ND Poliiierechier Middelburg EERSTE BEDRIJFSCOMMISSIES WERDEN GEÏNSTALLEERD SI JVcfedcp WISSEL BEVELANDEN DONDERDAG 17 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wegschap Hulst-De Paal. Geen accoord bereikt. De afdelingen der Provinciale Sta ten van Zeeland behandelden het voorstel van Gedeputeerde Staten om een ontwei'p-reglement tot oprichting van een waterschap (wegschap) „Weg Hulst-De Paal" vast te stellen. In de laatste winterzitting werd door de Staten besloten dat de deel. nemende lichamen zouden trachten op basis van vrijwilligheid een betere regeling met betrekking tot de kos tenverdeling tot stand te brengen, waarvoor deze lichamen een, inmid dels verstreken, termijn van zes maanden werd gesteld. Een nieuwe regeling kwam niet tot stand. In één der afdelingen sprak een lid zijn teleurstelling uit over de hou ding van de gemeenteraad van Hulst in deze en wel te meer nu uit een brief van de Commissie van beheer en onderhoud van de weg Hulst-De Paal is gebleken, dat in deze com missie wel overeenstemming was be reikt op basis van 50% der kosten voor de gezamenlijke polders tn wa terschappen en 50% voor de beide gemeenten tezamen. Een ander lid zou het op prijs stellen, indien Ged. Staten alsnog pogingen zouden doen om te bereiken, dat Hulst wel mede werking aan de nieuwe kostenverde ling verleent. In hun schriftelijk antwoord herin neren de Gedeputeerden aan de reeds eerder gedane mededeling, dat aan de oprichting van een waterschap geen motief kan worden ontleend, eenzijdig wijziging te brengen in de bestaande verdeling van de onder, houdskosten tussen de gemeenten enerzijds en de polders en water schappen anderzijds. Zij zouden tegen een andere wijze van kostenverdeling geen bezwaar hebben gemaakt, in dien deze op basis van vrijwilligheid tussen partijen bereikt zou zijn. Aan- fezien geen accoord werd bereikt, ieden Ged. Staten het ontwerp-re- glement tot oprichting van het weg schap wederom ter vaststelling aan. NOORD-BEVELAND Kats WEDVLUCHT „DE POSTDUIF". De postdui venhouders vereniging Postduif" te Kats-Colijnsplaat nam deel aan een wedvlucht uit Orleans. De snel heid van de eerst aankomende duif was 1103 meter per minuut. Onderstaande eigenaren behaalden met hun duiven de volgende prijzen: G. Eikenhout, Kats 1; L. van Liere 2 en 3; H. C. Noordhoek 4 en 7; J. Verburg 5; D, Verhulst 6. MUTATIES PERSONEEL P.Z.E.M. In Juni deden zich bij de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappy de volgende personeels- mutaties voor: de heer G. van der Bg te Terneuzen werd aangesteld als technisch ambtenaar 3e klas in vaste dienst. Bevorderd werden tot dis trictsmonteur le klas de neer G. J. Verploeg te Aardenburg, tot voor man-vakman de heer T. Duijm te Vlis- singen, tot metergker de heer P. J. Geldof te Middelburg en tot electri- cien de heer J. Spaeter te Westkapel- le. Op eigen verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heer P. van Hekken te Vlissingen. POLITIE-EXAMEN. De brigadier van de gemeente poli tie te Bergen op Zoom, de heer G. J. C Wouters, is bij het te Hilversum ge houden examen geslaagd voor inspec teur van gemeentepolitie en officier der Rykspolitie. De heer Wouters begon zijn politie loopbaan in 1940 bij de Rijkspolitie in Vianen- Hij werd vandaar achtereen volgens overgeplaatst naar Nieuwdorp, Heinkenszand, Overslag, Stoppeldijk en St. Jansteen. In beide laatste plaat sen was hij post-commandant van de Rijkspolitie. In 1948 kwam hij in dienst van de gemeentepolitie t" Bergen op Zoom. Kortgene WEDVLUCHT. De postduiven houders vereniging „De Blauwe Doffer" uit Kortgene nam met 32 duiven deel aan een wedvlucht uit Pont St. Maxence. Onderstaande eigenaren behaalden met hun d'uiven de volgende prijzen: M, Clement 1; L. de Fouw 2, 3, en 5; Z. C. van Damme 4, 7 en 9; O. Scherp 6; gebroeders Balkenende, Kamperland 8: W. Filius, Kats 10. Bij de wedvlucht uit Orleans, waaraan de „Blauwe Doffer" met 26 duiven deel nam, vielen de prijzen als volgt: 1 en 6 L. de Fouw; 2 en 3 N. Clement; 4 en 8 gebr. Balkenende, Kamperland; 5 eebr. Wilderom, Kamperland; 7 O. Scherp: 9 A. de Fouw, Kats. WEDVLUCHT MET JONGE DUIVEN. Bij een wedvlucht met jonge duiven uil Hulst, georganiseerd door de postdui- venhoudersvereniging „De Blauwe Dof fer" uit Kortgene, werden door onder staande eigenaren met hun duiven de volgende prijzen behaald: 1, 3, 6 en 23 J. S. Versprille, Kats: 2 A. de Fouw, Kats; 4, 10 en 21 Joh. Platschorre, Kats, 5 en 19 J. C. Priester, Kats; 7, 13, 14, 17 en 26 M. Clement; 8, 24 en 28 L. de Fouw; 9 C. Klein; 11 en 16 J. Kesteloo; 12 J Boot; 15 I. Oele; 18 G. Eikenhout, Kats; 20, 25 en 27 O, Scherp; 22 gebr. Wilderom, Kamperland. GESLAAGDEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Aan de landbouwhuishoudschool te Kruiningen slaagden voor het eindexamen van de tweejarige pri maire cursus de volgende leeningen: J. Poleij, J. Komejan, C. Kome- jan, M. C. Malgo, A. M. Grootjans, C. Saaman, J. J. Cok en P. M. La- voog te Kruiningen; M. S. Korstan- je en L. Paauwe te Hansweert; E. van Koeverintre, G. van Koeveringe en J. M. Stevense te Schore; A. J. Mol en M. Korstanje te Kapelle; J. Schrgver te Goes; G. J. Janse te 's- Heer Arendskerke; S. Bom. W. Dan. ker, S. M. de Jager, C. Wisse, C. D. Paauwe. P. J. Koster, M. Huis- soon, P. Klaasse en A. M. Verwgs te Yerseke; J. Weststra te en P. M. Vogelaar te Rilland-Bath; C. F. van Velzen en W. Griep te Krabbendg- ke; M. Bom en J. S. Blok te Waar de. Voor het examen van de 1-jarige vervolgcursus primairen slaagden: P. Vogelaar te Krabbendijke; H. van Fraassen te Waarde; B. Pol- derdgk en A. Vette te Yerseke; N. Akkerman en J. Almekinders te Rilland-Bath; B. de Bourgraaf en J. Verhage te Wemeldinge; M. Ver- schuure en M, Dronkers te Hans- weert en J. Rijn te Schore, Goes ONGEWENSTE KLANT In de nacht van Maandag op Dins dag rond twaalf uur zag een bewo ner van de Oude Vismarkt te Goes dat een man door een raam in de consumptietent van Z. naar bin nenklom. Even later kwam hij weer door het raam naar buiten en ver dween in de richting van de Oostwal. De ongewenste bezoeker had geen geluk, want hg liep juist een surveil lerende agent in de armen, wien het gedrag van de man verdacht Voor kwam. Hg nam hem mee naar het bureau, waar de 24-jarige P. uit Goes werd gefouilleerd en een aantal re. pen chocolade en andere ingrediënten uit de consumptietent in zgn bezit werden aangetroffen. De man bleef !t veel andf bekennen. WEDVLUCHT. De uitslag van de wedvlucht Dourdan door de P.V. „De Zeeuw" te Goes was als volgt: 1. P. Voois: 3, 3, 5, 8 en 9 F. van Hese; 4 en 10 J. Reierse; 6 en 7 D. Stolk. Op het nippertje gered. Dinsdagavond kwam bet zoontje van ds. E. op zijn step over de Haven ge reden. Het ventje wilde de schuine kant bij het Havenkantoor afrijden, en wist zijn vaart niet te minderen. Hij reed daardoor over de rand van de havenmuur en viel van vier meter hoogte met zijn hoofd naar beneden in de modder. Gelukkig zag schipper Landa het ongeluk gebeuren. Zonder zich te bedenken sprong hij naar be neden. Hij wist de knaap, die hele maal onder de modder zat, te grijpen en daardoor van een verstikkingsdood te redden. ZEEHONDENVANGST. De zeehondenjagers uit Groningen, met hun schepen „Usquert 855 en „Us- quert 15", zijn weer op de Zeeuwse Stromen gearriveerd en de zeehonden vangst heeft bereids weer een aanvang genomen. Colijnspla3i CONCERT „KUNST EN EER". Zaterdagavond 19 Juli a.s. zal de har monie „Kunst en Eer" uit Zierikzee, onder leiding van haar directeur, de heer Jac. Kikke, een concert geven te Colijnsplaat. Het programma luidt als volgt: 1. Semper Fidelis, Soussa; 2. Orphée aux Enfers, Jac. Offenbach; 3. Rèves sur l'Ocean, J. Gungl; 4. Suite- Ballet, F. Popy; 5. Cing-Kotton, Sous- sa. Pauze. 6. National Emblem, A. E. Baegbey; 7. Cavalerie-legers, Fr. von Suppé; 8. The Linnet; 9. Colonel Bo gey on Parade, K, Alford; 10. Saint Triphon, A. Ney. Een aanvaring in de mist In Maart van dit jaar voer, tijdens een dikke mist, die over de Wester- Schelde hing, in de z.g. Pas van Terneuzen, de sleepboot „Tony", die een tweetal sleepschepen voorttrok, toen een ,,tegenligger", het zeeschip „Tento" naderde. Een aanvaring tussen de ,,Tento" en een der sleep, schepen, de „Xamporas" vond plaats, ivuurby laatstgenoemd vaartuig vry ernstige schade opliep en thans stond de kapitein van de ,,Tony", A. v. d. B. uit Dordrecht, terecht, omdat hy niet met matige snelheid zou hebben gevaren, niet tgdig zou hebben doen stoppen en niet juist zou hebben gemanoeuvreerd. SCHOOLDAG PRINSES BEATRIXSCHOOL De leslokalen en de gang van de Prinses Beatrixschool te Goes hadden Woensdag voor één dag meer het ka rakter vav tentoonstellingszalen. Met de grote vaeantie in zicht werd weer de jaarlijkse schooldag gehouden, waarop behalve het gewone •,chooi- werk de vele werkstukken op het gebied van handwerken en handen arbeid werden getoond. De vele ouders en verdere belangstellenden konden zich ervan overtuigen dat ook in deze vakken waarin de kinderen gelegenheid krggen hun eigen iedeeën uit te werken, reeds aardig werk wordt geleverd. Als extra attarxtie werden op het schoolplein nog enke le gymnastische oefeningen en volks, dansjes uitgevoerd. Heinkenszand COLLECTE De te Heinkenszand gehouden collecte voor de Christelijke Blindenzorg „De Fakkels Bijeen", heeft opgebracht f 71.74. SCHIETWEDSTRIJDEN „SORANUS". Ter gelegenheid van de „Heinkenszand- se Markt" organiseerde de schutterssocië- teit „Soranus" te Heinkenszand schiet wedstrijden op de staande wip, waaraan door een 100-tal schutters werd deel ge nomen. De uitslag luidde: wisselbeker gemeen te Heinkenszand, geschoten door A. Geen- sen, Zorgvliet, Ellewoutsdijk. Hoofdvogel: P. Verheijke, Zorgvliet, Ellewoutsdijk. le Zij vogel: A. v. d. Dries, Eensgezind heid, 's Heerenhoek. 2e Zyvogel: M. van de Kreeke, Doel naar Hoger, Woifaartsdijk. le Bovenkal: A. Hengeveld, Jacoba van Beieren, Goes. 2e Bovenkal: Jac. Vermeulen, Soranus, Heinkenszand. Onderkal, na loting, P. van Steenbergen, Zeelandia, Ovezande. le Klep: A. Geensen, Zorgvliet, Elle woutsdijk. 2e Klep: J. Stouthamer, Zorgvliet, Elle woutsdijk. 3e Klep: H. Driedijk,. Poel naar Ho ger, Woifaartsdijk. 4e Klep: P. Koens, Soranus, Heinkens-' zand'. Meeste kleine vogels: J. Clarijs, Al doende leert men, Kwadendamme. Woifaartsdijk AUTO IN DE SLOOT. Toen een bromfietsberijder uit Apel doorn onverwacht de provinciale weg naar het veer te Woifaartsdijk over stak, reed een personenauto, die de bromfietser van achteren naderde, bij een poging om deze nog te ontwijken met een scherpe zwenking in de sloot langs de weg. De bestuurder van de wagen, die afkomstig was uit Den Haag, liep, evenmin als de berijder van de bromfiets enig letsel op. De wagen werd licht beschadigd en moest door een kraanwagen weer op de weg worden gezet. Hoedekenskerke REISJE OUDEN VAN DAGEN. De ouden van dagen uit Hoede kenskerke zullen Vrijdag 18 Juli a.s. een tochtje maken naar Vlissingen en Breskens en door West- en Oost- Zeeuwsch Vlaanderen. Voor de tocht zullen personenauto's worden ge bruikt. Borssele AFSCHEID ONDERWIJZER ZONDAGSSCHOOL. Na ongeveer 35 jaar als zodanig werkzaam te zgn geweest, heeft de heer J. Blok Jz. te Borssele zijn functie als onderwgzer van de plaat- selgke Ned. Herv. Zondagsschool neergelegd. Goudsinokkel met Neder lands schip te Hongkong De politie te Hongkong heeft Dins dagavond, 12 uur, voordat het schip naar Indonesië zou vertrekken, een inval gedaan op de „Tjiluwah" van de Kon. Java-China Paketvaartüjnen en daarbg 145 kg. goud in beslag ge nomen, met een waarde van 620.000. Het goud was op een zeer han dige wgze verborgen tussen machi nedelen in de machinekamer van het schip. Advertentie. Arbeiders moeten ook bij de gecompliceerde bedrijfs voering inzicht in gang van zaken hebben De staatssecretaris van sociale zaken, rar. dr. A. A. van Rhyn, heeft Woensdag de eerste bedryfscomml9sies in de zin der wet op de ondernc- mingsraden geïnstalleerd, te weten die voor de textielbranche, de vlecswu- renindustrie, het slagersbedryf en de schoen- en leerindustrie. Voordat, de staatssecretaris tot de installatie overging, hield prof. dr. F. J. H. iM. van der Ven, voorzitter van de commissi^ ondernemingsraden van de sociaal-economische raad, een rede, waarin hij enige mededelingen deed over de stand der voorbereidende werkzaamheden, die tot de volledige uit voering van de wet op de ondernemingsraden moeten leiden en over enige punten, die een belemmerende invloed blyken uit te oefenen. Behalve dat in een vgftal takken van bedryf van heden af een begin kan worden gemaakt met de effectie ve uitvoering van de wet, zyn nog an dere resultaten bereikt, die naar spr. hoopte, binnen afzienbare tgd in het licht der openbaarheid treden. In tal- rgke bedryfstakken is het overleg in eigen kring in volle gang, in verschei dene zgn reeds belangrijke vorderin gen gemaakt. Over het algemeen, aldus spr., mag gezegd worden, dat de gelegde con tacten ons gesterkt hebben in de overtuiging, dat zowel de organisa ties van werkgevers als die van verk- nemers ten volle bereid zyn hun me dewerking aan de verwezeniyking der ondernemingsraden te geven. Mr. dr. A. A. van Rhgn zeide in zijn rede, dat het van het grootste belang is dat de arbeider ook bg de moderne gecompliceerde be- g inzicht heeft in de economische en sociale gang van zaken binnen de onderneming en begrip heeft voor de betekenis van zgn aandeel in het geheel, waar- dooi hy zich niet langer een num mer voelt, maar een integrerend onderdeel in het gehele productie proces. Daarvoor is de ontwikkeling van de femeenschapsgedachte binnen de on- erneming van zeer groot nut. Tussen de samenwerking in de on- Kapitein v. d. B. bleek over de 1 nodige welbespraaktheid te beschik ken en bestreed de tenlastelegging uitvoerig en nadrukkelijk, waarbij lig o.m. aanvoerde, niet met zijn sleep voor anker te zijn gegaan, om dat de plaats waar hij door de mist werd overvallen, niet veilig genoeg was. Bovendien zou hij slechts met zeer matige snelheid hebben geva ren. De verklaringen van een getuige deskundige van de politie te water, die echter slechts herhaalde, wat getuigen hem hadden verklaard bleken de sleepbootkapitein te „be. ledigen", doch de kantonrechter meende, dat kappie het niet al te gek moest maken. Na veel over en weer gepraat, waarbij vooral de kapitein zich niet onbetuigd liet. kwam het te snel varen te vervallen en eiste de amb tenaar voor elk der beide andere feiten 30 of 20 d.h. De kanton rechter meende echter, dat slechts het niet voorzichtig manoeuvreren bewezen was en veroordeelde v. d. B. deswege tot 50 of 30 d. TOUR DE FRANCE. ,*Of hg winnaar was van de Tour de France", vroeg mr. Van Meer. wijk belangstellend aan J. J. uit Hoek, die in een kanariegeel truitje op de mat piaats nam. Dit bleek niet het geval te zgn en de kantonrech ter scheen over de kledg waarin de beschuldigde voor hem verscheen, niet erg te spreken te zgn. Met een „premie" van 10 of 5 d. verdween de imitatie Coppi, die op een onoverzichtelijk weggedeelte geen signaal had gegeven, waardoor zijn auto in botsing kwam met die van een even nalatige tegenligger, weer van het toneel. UITSPRAKEN ECONOMISCHE POLITIERECHTER De economische politierechter te Middelburg zette de zaak voort tegen de brandstoffenhandel A. V. uit Ter. neuzen, welke firma in conflict was gekomen met de economische voor schriften. Zg zou diverse soorten brandstoffen tegen iets te hoge prijs hebben verkocht. Daar de ten laste gelegde feiten niet bewezen konden worden, werd de firma echter vrgge- sproken. Ook de brandstoffenhandel O. H. te Terneuzen en de brandstoffenhan- delaar F. A. L. V. uit Breskens, die zich voor een dergeiyk feit hadden te verantwoorden, werden vrggespro- ken. De fruitteler J. Ch. C. uit Born- hem (B.) had in Maart in strgd met art. 7 van de Tuinbouwteeltverorde ning 1947 ongeveer IVz ha. appels en peren geteeld in de gemeente Koe wacht. Hg had hierover geen vergun ning. Thans werd hg veroordeeld tot 250 of 1 maand. De bakkers A. M. en J. v. O. te Triolen werden ieder wegens overtre ding van het Winkeisluitingsbesluit veroordeeld tot 1 of 1 dag. Oudelande VACANTIEUITSTAPJES. De ouden van dagen uit Oudelan de hebben op hun jaarlijkse uitstap je ditmaal een bezoek gebracht aan Oisterwgk en omgeving en ook het feestelijk versierde Breda bezichtigd. De leerlingen van de bgzondere ia- gere school uit die gemeente trok- en naar Valkenburg en de plaat selijke reisclub maakte een tocht naar Spa in België en nam op de terugweg deel aan de feesten in Breda. Marktberichten VEILING KRABBENDIJKE. 16 Juli. Export veiling: Yellow A 50, B 35.20, I 70 en II 37.80, I 32.40, II 18.30. Zw. bessen 60. Plantuien 17.60. Grote veiling: Profilic 3237. Frambo zen 51—67. Bramen 1.10. Oranjepruimen 16—22. Laxton 1975. Yellow los 148, id. verpakt 2833. VEILING KAPELLE. 16 Juli: Grote veiling: Duitse zure bes sen 36.3036.70. Zure morellen (ontsteeld) 46.10. Frambozen 65.10. Zwarte bessen 60.80. Dubb. Princ.bonen I 3434,40, id. H 30.25—30.55, id. afw. 24.70. Appels: Yellow Transparant A 54.90, id. BC 41.80—42.60, id. I 42—42.30, id. II 19.40 —23.60, id. K 27.30, id. F 16, ia', kroet 1. Kleine veiling: Kersen: Klerken 5385. Krieken 32—55. Zure morellen 3856. Markiezen 57—70. Morellen 47—52. Vlees kersen 3855. Meikersen 49. Citroenkersen 3441. Mierlose zwarte 54. Wilhelmina 48. Insp. Lhöner 66. Varikse zwarte 58 Pruimen: Oranjepruim 10—35. Tolle naars 724. Occulanen 821. Citroenprui- men 913. Early Laxton 25109. Ruth Gerstetter 1562. Kaspruimen 75—115. Diversen: Rode bessen 3166. Witte bes sen 34. Kruisbessen 835. Frambozen 50 —108. Bramen 83151. Tomaten 1848. Yellow Transparant 728, id. val 48. Groenten: Aardappels 89.50. Sav. kool 12. Uien 1315. Doperwten 17. Dubb. pr. bonen 2035. Saxa bonen 15. Augurken 562. Kroten 4. Komkommers 815. VEILING THOLEN. 16 Juli: Aardappelen, eerstelingen, gew. 8.308.99, bonken 8.75, poters 6.53, kriel 5. Doré. bonken 8.06, gew. 52—10.34; Witte eigenheimers, gew. 910.07. Aanvoer 30 ton. Stambonen zonder draad 32 cent per kg; Aanvoer 1245 kg. derneming en die in de bedrijfstak ia een verband gelegd, enerzgds door middel van de bearyfscommJssies uit de wet op de ondernemingsraden art- derzyds door middel van de bedryf- schappen uit de wet op de bcdrgfsor- ganisatie. Met de wens dat zich spoedig nog vele soortgelgke colleges bg de thans ingestelde bedryfscommissies mogen voegen verklaarde spr. de bedrijfs- commissles voor de schoenindustrie, de lederindustrie, de textielindustrie, de vleeswarenindustrie en het sla- gersbedrtjf voor geïnstalleerd. VEILING ZUID-BEVELAND GOES. 16 Juli. Grote veiling: Zwarte bessen 60.50. Rode bessen 35.50. Dubb. Prlncesse- bonen 1 32.10—35. id. H 28.40. Kleine veiling: Yellow Transp. A 50, id. BC 36—44, Id. I 40—46, ld. II 22.70—23.40, id keuken 25—30, id. kroet 4—19. Klerken 55—67. Vleeskersen 39—54. Eierkrieken 32 —49. Hedeiflnger 47. Zure Morellen 14— 47. kruisbessen 10—28. Rode bessen 34— Witte bessen 25—26. Frambozen 66— Bramen 89. Oranjepruimen 1029 Early Laxton 35—81. Ruth Gerstetter 25— 48. Tollenaars 8—17. Okkulanen 8—10, Groenten: Komkommers 11—18. Kropsla 6—13. Bloemkool 18—25. Dubb. Princesse- bonen 27—31. Saxabonen 18—25 Stamsnij- bonen 30—36. Stoksnijbonen 66. Groene kool 8—11. Rode kool 11—13. Tomaten 28 —49. Andijvie 10—15, Sjalotten 18. Rabar ber 3—4. Postelein 11—12. Aardappelen 8 —9, drielingen 6—7. Kroten 1—5. Uien 14-^15. VEILING BERGEN OP ZOOM. 16 Juli. Stamboon dubb. princessen 29—33. Sla 5—13. Andyvie 13—22. Bos- peen 12—18. Waspeen 8. Sav. kool 6— 10- Erwten 18—30. Krombekken 50—60. Bloemkool A 25—60, id. B 24—25. Tuin bonen 1516. Rode kool _68. Staak- snijbonen 6992. Stamsnijbonen 20 38. Komkommers 1317. Tomaten 26 —51. Aardappelen 7—11. Kersen 21— 46. Frambozen 5779. Pruimen 3973. Kruisbessen 1632. Net meloen 87. Rode bessen 25—48. Kas pruimen 4— 15. Yellow Transparant 1846. Ooms kinderen 2127. J- Baasje 20—29. VEEMARKT ROTTERDAM. 14 en 15 Juli. Aanvoer in totaal 4205 die ren. Aangevoerd werden in totaal 2140 stuks rundvee, waarvan naar schatting 1422 vette koeien en 718 gebruiksvee; 120 vette kalveren: 130 gras kalveren; 586 nuchtere kalveren; 630 varkens; 182 biggen; 116 paarden; 58 veulens: 193 schapen of lam meren; 50 bokken of geiten. Vette koelen per k. in ct. le kw. 275— 290, 2e kw. 255—275, 3e kw. 220—240. Vette kalveren per kg. in ct. le kw. 260 •270, 2e kw, 240—260, 3e kw. 230—240. Pr. in ct. p. kg. Pr. in gld. p.s.t KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Bedankt voor Poortvliet: candidaat C. v. d. Berg te Hilversum. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beyerland: J. B. van Mechelen te Oostburg. Bedankt voor Heinkenszand en aan genomen naar Vrouwenpolder: drs. O. Jager te Delft Ds. J. C. HOOIKAAS BEDANKT VOOR HOOGLERAARS BENOEMING Ds J. C. Hooik .ss, voorganger van de Vrije Hervormde Gemeente te IJs- selmuiden, vroeger Ned. Hervormd predikant te Arnemuiden, die het vo rig jaar in Frankrgk promoveerde, heeft bedankt voor zijn benoeming tot hoogleraar In Portugal. D3. Hooi kaas, die thans ongesteld is, hoopt, zodra zyn gezondheidstoestand dit toelaat, weer werkzaam te zgn als voorganger te Usselmuiden. Een beroep op prof. Berkouwer Enkele tientallen predikanten van de Gereformeerde Kerken uit de clas sis Amsterdam hebben zich in een ge meenschappelijk schryven gericht tot de hoogleraar in de dogmatiek aan de Vrge Universiteit te Amsterdam, prof. dr. G. C. Berkouwer, in verband met zijn benoeming tot hoogleraar in de dogmatiek aan het Calvin Semi nary te Grand Rapids. In deze brief menen de predikanten, dat prof. Ber kouwer, die nu reeds een van de ou dere hoogleraren is, door zijn per soon en door het vak dat hij doceert, n.1. de dogmatiek, moeilgk gemist kan worden. Voorts vragen zij zich af, of de Vrge Universiteit, die de hoogle raar riep, niet min of meer recht heeft op de voltooiing van zgn „dog matische studiën" in de lijn van de grote gereformeerde dogmatici, voor al van belang in verband met de ge weldige omwenteling in het dogma tisch denken van de 20e eeuw. Voorts stir»pen de predikanten in hun schrij ven aan. het lot van de studenten en van de jonge predikanten, die mede hiertoe gestimuleerd door hun prae- ceptor, zich met grote liefde op de dogmatiek hebben toegelegd. Tenslot te wgzen zg, als wellicht belangryk- ste argument op de plaats, die prof. Berkouwer inneemt „in het contact tussen kerken en groepen en op het grote aandeel, dat ng heeft gehad en nog heeft in de besprekingen met Rooms-Katholieke, Hervormde en tal van andere prominente figuren". 1CU1US tn een 9' Volgens een bericht van Lloyds uit Port Said is het verkeer door het Suez- kanaal opgehouden, doordat er niet vol doende loodsen beschikbaar waren. Het West-Duitse kabinet heeft een wetsont werp goedgekeurd waarin de vrouw ju ridisch aan de man gelijkgesteld wordt en volgens hetwelk man en vrouw gelijkelijk aansprakelijk zijn voor het onderhoud van het gezin. 9 Op de conferentie te Genève ov£t de opleiding van vrouwen, hebben 66 mannelijke en 32 vrouwelijke afgevaardigden besloten aan de regerin gen van de staten, die bij de Unesco zijn aangesloten, te verzoeken, vrouwen de zelfde mogelijkheden van opleiding te geven als mannen. 9 51 Amerikaanse straaljagers zijn Woensdag uit de V. S. in Tokio aangekomen. Zij zullen tijdelijk in Japan dienst doen. 0 De West-Duitse bondskanselier Adenauer is Woensdag .n Berlijn aangekomen om de West-Berljj pers te bemoedigen in hun verzet tegen de Russische druk en communistische Oost- Duitsers. Bij K. B. Is prof. mr. P. Lief tinck met ingang van 1 Juli ontheven van zijn functie als gouvernor bij de Inter nationale bank voor herstel en ontwikke ling. 0 Dinsdag brak door hooibroel brano uit in een kapitale boerderij te Dubbe; aam. De schuur en de gehele inventaris ging verloren; de schade wordt geraamc op f 110.000.—'. De eigenaar is verzekero 0 Woensdagmorgen is het nieuwe gedeel te der telefooncentrale Zuid te Amstet dam geopend. Burgemeester A. J. d' AiUy stelde 1500 nieuwe aansluitingen door het overhalen van een handle in bedrijf. President Quirino van de Phlllppljnen is Woensdag te Djakarta aangekomen voor een tiendaags bezoek aan Indonesië. De vijfendertig jarige M. S. uit Am sterdam, die enkele weken geleden op heterdaad betrapt werd bij een inbraak in een Christelijke school te Overveen, heeft bekend na de oorlog In een tiental plaatsen van ons land1, o.a. Leeuwarden, te hebben ingebroken, bij voorkeur in scholen en kerken. De Bloemendaalse politie heeft aangehouden R. van E., een 24-jarige Haarlemmer, die de vorige maand ontvlucht is uit Vught, waar hij enkele jaren moest uitzitten. Hij heeft in de laatste weken op verscheidene plaat sen in Bloemen daal ingebroken en be kende, ook inbraken te hebben gepleegd te Velsen en Bergen (N.H.) Zijn vermoe delijke medeplichtige is te Amsterdam van zijn bed gelicht en eveneens in ver zekerde bewaring gesteld. 9 Vfjf van grootste wapenfabrieken van Japan hebben zich tot de regering gewend met het verzoek bepaalde wapens, zoals explosieven, bommen en ontstekingen te mogen produceren. Deze zouden dan hoofdzakelijk aan de Amerikaanse troe pen worden geleverd, aldus een groot Ja pans blad. De autoriteiten van Noord- Rijnland-Westfalen hebben gewaarschuwd tegen het zwemmen in rivieren en kana len met het oog op gevaar voor besmet ting met kinderverlamming. In Catania is een operatie uitgevoerd op een 42-ja- rige man wegens 'n nierkwaal. Hij bleek vier nieren te hebben, een geval. Gat door de medici enig In de medische ge schiedenis wordt genoemd. le 2e 3e le 2fe 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 320 280 180 Nuchtert kalveren 60 56 52 Varkens 1. g. 219 217 215 Biggen 56 52 48 Sl.paarden 230 220 210 Schapen 120 100 80 Lammeren 90 70 55 Kalfkoeien 1100 975 850 Melkkoeien 1100 975 850 Vare koeien 800 700 650 Vaarzen 825 725 680 Pinken 570 500 375 VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 14 Juli. Fruit. Aardbeien m. d. 4598, Pruimen 98—1,27, Perziken 8—36, alles per kg. of per stuk, Pruimen 6.20—12.80, per 100 kg. Yellow Transp. B 4950, C 3440, beide per kg. Aardappelen: grote 8—12, poters 59, kriel 34, alles per kg. Groenten: Andijvie 611, Bloemkool 1 a 17—45, idem 1 B 18—20, Snijbonen 34 —56, Stamprincessen 3949, Tuinbonen 15 —26 Komkommers 1319, Kroten 916, Rode kool 10—11, Groene kool 6, Spits kool 6—9, Bospeen 16—19, Waspeen 12— 19, Rabarber 7—9.70 per 100 kg., Sjalotten 15—17, Sla 5—7.40 per 100 krop, Spinazie 19—21, Tomaten A 3944, idem B 40, idem C 35, uien 7—19, alles per kg., per stuk of per bos. VAN "TOT WIN. IJPE" De kinderen van de O.L. school te Hoedekenskerke maakten hun jaarlijkse schoolreisje naar Tilburg en Oosterhout en omgeving. Opgetogen kwamen zjj des avonds laat weer thuis. De leerlingen uit de laagste klassen van de O.L. school te Borssele maakten onder leiding van het onderwijzend per soneel een uitstapje naar Breda, Honderd jaar Haarlemmermeerpolder Ter gelegenheid van het 100.jarig bestaan van de Haarlenimermeerpct- der is Woensdag op de begraafplaats aan de Vgfhuizerweg bs Hoofddorp een monument onthuld ter nagedach tenis van de grote pionier op land bouwgebied mr. P. J. v. Amersfoordt. Burgemeester J W. Jansonius. die de onthulling verrichtte, gaf een uit voerig overzicht van de verdiensten van aeze landbouwpionier. De mid dagfeesten werden geopend door de voorzitter van het feestcomité, de heer P. K. Kistemaker, die in zgn rede accentueerde, dat de Haarlem- meer in 1852 voor het eerst bewoon baar was geworden en dat daarom de landbouworganisaties hadden ge meend het feit in 1952 te moeten her denken. De heer M. Ruppert voor zitter van de Christeiyk Nationaal Vakverbond, gaf een overzicht v«m de noden, welke in den beginne bg het in cultuur brengen va:, v roog gekomen gronden heersten. Door nik vere arbeid en doorzettingsvermogen van de „sterksten van de sterken is 18000 hectare cultuurgrond ont staan, waarop ln de loop van deze 100 jaar duizenden mensen hun be staan hebben gevonden. Ook de algemeen secretaris van de stichting voor de landbouw, ir. G. P. F. Royackers, voerde het woord. Muitende gevangenen worden toch vervolgd. De procureur-generaal van Michi gan heeft gelast tegen 14 gedetineer den in de gevangenis van Zuid-Michi- gan alsnog een gerechtelijke vervol ging in te stellen, omdat zg bg een muiterij in April dertien bewakers als ggzelaars hebben vastgehouden. De ters indertyd toegezegd, dat er geen leiding der gevangenis had de mui- represailles tegen hen zouden wor den genomen. De Amerikaanse hulp aan Denemarken. Averell Harriman heeft in een rap- Krt aan president Truman aanbevo- 1 de Amerikaanse hulp aan Dene marken te handhaven ondanks de le vering van een tankbaot door Dene marken aan de Sowjet-Unle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9