C 3 Koning Boudewijn presenteerde zich aan zijn volk Synode van Ned. Hervormde Kerk is bijeen geweest De Blauwe Wimpel is... een zilveren trophee DONDERDAG 17 JULI 3952 PROVINOIALB ZEEUWSE COURANT IN 48 UUR VOOR DE TROEPEN GEREED. Onbrandbare(?„United States" werd zonder hout gebouwd (Van onze correspondent) Southampton, a.b. s.s. „United States". De nieuwe oceaanreus, de „Uni ted States", die deze week de Blauwe Wimpel heeft veroverd, is ongetwijfeld het interessantste schip, dat ik ooit gezien heb. De 53.000 ton metende boot kan net zoveel passagiers bergen als de 81.000 ton metende „Queen Mary" (2000), terwijl haar gemiddelde snelheid aanmerkelijk groter is (34 tegen 30 knopen per uur). In het hele schip is geen houten plank té ontdekken. Alles, tot de vloeren en wanden toe, is van een speciaal soort aluminium gemaakt. De enige houten voorwerpen, welke zich aan boord bevinden, zijn, naar beweerd wordt, de muziekinstrumenten van het scheepsorkest.... Hoewel ik een groot aantal brand- blusapparaten in de „United States" heb gezien, zeggen de Amerikanen, dat ze onbrandbaar is. De praktijk alleen kan bewijzen of dit zo is, maar het is een feit, dat gordijnen, stoelen, vloerkleden en wat dies meer zij, moei lijk vlam kunnen vatten. De lezer zal me vergeven, dat ik onder het toeziend oog van een bellboy ge probeerd heb een gordijn in brand te steken. De onderkant van de stof bla kerde weliswaar, doch de vlam van de lucifer, die ik tussen de vingers hield, weigerde over te springen. door L. VAN BRUGGEN. der stoelen welker poten van soort plastiek zijn gemaakt. Het geheim is, dat alle voorwerpen, welke zich aan boord van het schip bevinden, van onbrandbaar materi aal zijn gemaakt, of met brandweren de chemische middelen geprepareerd zijn. Ook de zittingen en rugleunin gen der stoelen, een EENVOUDIG. De „liner" ziet er van binnen aller minst luxueus uit. Hij is van alle ge makken voorzien: liften, douche-cel len en een telefoon-centrale incluis, maar de salons zijn eigenlijk maar stülloze, koud-aandoende ruimten. Ik heb in één zaal gezeten, waarin een vloerkleed van een helgroene kleur lag, terwijl er sofa's en stoelen van het hardste blauw en het felste geel in stonden Deze betrekkelijke eenvoudigheid niet het gebrek aan stijl dus! heeft een oorzaak. In oorlogstijd zal de „United States" namelijk direct als troepenschip worden omgebouwd, Wanneer, zoals sommige verheerlij- kers van onze eeuw willen doen, de ontwikkeling van het baden, het bad en de badgélegenheden, als graadmeter voor de ontwikkeling der beschaving zou worden aangelegd, komen de aan onze eeuw voorafgaande tijdperken ei- wel bijzonder bekaaid af, zulks in te genstelling tot de oudheid en de mid deleeuwen. Over de badgelegenheden uit de oudheid willen we het hier niet heb ben, noch over de redenen, waarom deze in verval geraakten. Toch dienen we er op te wijzen dat, hoewel de Christelijke gezaghebbers der eerste eeuwen zich fel kantten tegen de, vaak om haar uitspattingen beruchte bad gelegenheden, men zich vün Christe lijke zijde niet tegen het baden als zo danig keerde. Dat blijkt wel hieruit, dat het systeem in vereenvoudigde vorm in de kloosters bleef voortbe staan. Over de badcultuur der eerste 12 Christelijke eeuwen zijn we dan ook alleen door kloostergebruiken on derricht. In de 13de eeuw ontstond in verschillende W est-Europese landen weer een sterke voorliefde voor het baden, niet alleen als verfrissing, doch ook als amusement, zodat er vele open bare badinrichtingen ontstonden, waar in na verloop van tijd hier en daar weer de bekende misbruiken binnen slopen. Vooral in de 16de eeuw verhieven kerk en overheid haar stem tegen het publieke baden, zulks op grond van zedelijke ongeregeldheden en het be smettingsgevaar. Tot diép in de 19de eeuw had dit ook in het, om zijn uiter lijke reinheid vermaarde, Nederland een vermindering van het baden ten gevolge die iedere zindelijkheid tot een illusie maakte. Bij fatsoenlijke lieden ontstond een bad- en watervrees, die tot de vreemdsoortigste vertogen leidde. Zo werd in een geschriftje uit 1780 in koelen bloede beweerd, dat bij het zwemmen in zee het zeewater de bader in het bloed zou dringen met als ge volg een langzame dood door een nooit meer te lessen dorst! Anderzijds gingen de pioniers van het baden in zee zich aan uitbundige loftuitingen te buiten en stelden, te genover de verschrikkingen, welke de tegenstanders opriepen, heerlijkheden zonder weerga. Een der Nederlandse pioniers genoot in het begin van de 19de eeuw overigens slechts met mate. Volgens zijn eigen enthousiaste be schrijving, liet hij zich drie maal in het water onderdompelen en hield het ver der voor gezien. Nochtans waren zijn gewaarwordingen „met geen pen te beschrijven"! Toch wilde men aanvankelijk de zeebaden meer als genees-, dan als reinigingsmiddel zien en, naar het voorbeeld der Kurorten, stelde men de gelegenheid open dagelijks enige be kers klinklaar zeewater te drinken, hetgeen zelfs de hardnekkigste badgast wel niet lang zal hebben volgehouden. Nu we het toch over Kurorten heb ben, kunnen we wel publiek maken dat ook de Hoogovens te IJmuiden, ongewild overigens, genezend bron water vervaardigen! teneinde plaats te maken voor een volledig uitgeruste divisie ter sterkte van 14.000 man. De „United States Lines" die het schip exploiteert, heeft in ruil voor een vorstelijk regermgs- subsidie (160 millioen gulden, of wel zestig procent der totale bouwkosten) beloofd de „United States" op de eer ste dag van een eventuele oorlog aan de staat over te dragen. Het is daarom nonsens te beweren, dat de Amerikanen de „United Sta tes" alleen hebben gebouwd met het doel de Engelsen de Blauwe Wimpel te ontfutselen. In geval van oorlog is het van het grootste belang sche pen te bezitten, die snelheden kun nen bereiken, waaraan geen onder zeeër of andere oorlogsbodem kan tippen. In de laatste oorlog bijvoor beeld heeft Engeland enorm van zijn „Queen's" geprofiteerd. Ze onderhiel den een geregelde dienst met de nieuwe wereld en de Duitsers hebben ze, ondanks herhaalde pogingen, nooit kunnen beschadigen. Sinds het begin van deze eeuw hebben de zeevarende mogendheden groot belang aan de snelheidsrace over de Atlantische Oceaan gehecht, land, Italië en ook Nederland, heb ben verwoed om het bezit van de Blauwe Wimpel gevochten en schepen als de „Mauretania", de „Bremen", de „Europa", de „Rex" en de „Norman- dië" hebben bepaald historie ge maakt. Wat grootte en snelheid van schepen betreft, kan Engeland zonder twijfel op de beste staat van dienst bogen. Sinds 1938 was de 81.000 ton metende „Queen Mary" het snelste schip ter wereld, terwijl de 83.000 ton metende „Queen Elizabeth" als het grootste schip ter wereld te boek staat. Tegenwoordig is de snelheid te water echter minder belangrijk dan vroeger. Iemand, die snel wil reizen, neemt een vliegtuig en voor degene, die een bóót neemt, komt een dag meer of minder er over het algemeen weinig op aan. Maar dit neemt niet weg, dat hét bezit van de Blauwe Wimpel nog altijd een prestige-kwes- tie is. En men kan wel begrijpen dat het, in deze tijd van neergang, bijzon der zuur voor de Engelsen is, óók nog op dit gebied van de scheepvaart door Amerika overtroffen te worden. De Britse pers steekt haar teleurstel ling dan ook niet onder stoelen of banken. En het is jammer, maar waar: verschillende commentators behandelen de hele zaak op bepaald onsportieve wijze. GEEN WIMPEL Tenslotte zal het voor degenen, die dit nog niet wisten, een verrassing zijn, dat er géén tastbare Blauwe Wimpel bestaat. Er is niet zoiets als een blauwe vaan, die het snelste schip ter wereld in de mast mag voeren, of die in de hut van de kapitein aan de wand wordt geprikt. De Blauwe Wimpel is in feite een anderhalve me ter hoge, zilveren trophee, die pas in de dertiger jaren in opdracht van een particulier vervaardigd is. De bezitster van de „Queen Mary", de „Cunard Steamship Company", heeft de trophee nooit willen aan- vaarden, omdat ze, zoals ze zei, veiligheid der passagiers boven de snelheid van haar schepen" stelde. Op het ogenblik kan men het zil veren gevaarte nog by een juwelier in het Engelse plaatsje Hanley be wonderen, maar het zal waarschijn lijk niet lang meer duren, of de Ame rikanen zullen de trophee voor zich opeisen. Belgsiche oppositie blijft weg. Toen de Belgische Kamer Dins, dagmiddag haar vergadering open de, waren alleen de leden der rege ringspartij, de Christelijke Volkspar tij, aanwezig. De oppositie was niet verschenen. Zy heeft de vorige week verklaard niet meer aan de beraad slagingen te zullen deelnemen zolang het voorstel De Gryse, over beta ling van wegens collaboratie opge legde boeten, niet in behandeling wordt genomen. Het nieuwste Amerikaanse mailschip, de „United States" veroverde de blauwe wimpel. Bij de aankomst te S outliampton van het zeekasteel, dat 53.300 ton meet, bestond zowel op het water als op de wal enorme be langstelling. GEEN „BLIJDE INTREDE" MEER Hij legde de grondslag voor een gezonde populariteit (Van onze Belgische correspondent). Nu van het Paleis de officiële mededeling is gekomen, dat na Antwer pen, Luik, Gent en Namen, geen „BLyde Intrede" meer volgen zal, om. dat .,dg komende maanden weinig geschikt zijn wegens de verkiezings campagne en de wintermaanden wegens het weer", is het misschien nut tig het saldo van de vier „Blijde Intredes", eens na te gaan en te zien hoe het Belgische volk erop gereageerd heeft. Toen Koning Boudewijn I aan de regering kwam en hoe kort is dat geleden was hij vrijwel onbekend. Hjj had niet de gelegenheid gehad, zoals andere vorsten, lang zaam in te groeien in de sympathie van het volk, waarover hjj straks ge roepen zou w orden te regeren. Natuurlek begreep men wel, dat de vraag of hij als Koning bevallen zou, pas op de lange duur beantwoord zou kunnen worden. Maar als mens? Zou hij als mens bevallen? Zou de af gescheidenheid, waartoe de omstandigheden van zjjn jeugd hem gedwon gen hadden, hem wel geschikt maken om zich temidden van zijn volk op zyn gemak te gevoelen? ter de rug zijn en men gelegenheid heeft de balans op te maken, ge loof ik te mogen zeggen dat de in druk gunstig voor de koning is ge weest en dat Boudewijn de gelegen heid om zich populair te maken niet verzuimd heeft. Drie dingen zijn vooral opgevallen. Ten eerste, dat hjj inderdaad geen gelegenheid heeft laten voorbijgaan om m zijn korte of langere speeches, aan zijn vader alle eer, liefde en hoogachting te bewyzen. Dit zat hem blijkbaar toch De voortekenen waren niet geluk kig, Naast een zekere karakter, somberheid en aanleg tot zwaarmoe digheid, werd er gefluisterd, dat de jonge vorst sterke ressentimentsge- voelens zou hebben tegen de rege ring van het land, die immers zijn koninklijke vader, ondanks een 'in zijn voordeel luidende volksuitspraak, als koning aan de kant zette. Hoe zou alles aflopen De tekenen waren niet gunstig. Nu de vier „Blijde Intredes" ach- STEMMEN UIT DE KERKEN (II). De nieuwe psalmberijming In de tweede plaats waren er bij de zaken, welke behandeld zijn op de laatste zitting van de Synode der Herv. Kerk punten, die ook andere ker ken ralten. Allereerst valt daaronder de richtlijn voor het overgaan van een belij dend lid van een andere kerkgemeenschap tot de Hervormde. Aan hen die lidmaten zyn van de R.K, Kerk, de Remonstrantse Broederschap en de Doopsgezinde Sociëteit, zullen alle drie belijdenisvragen ter beantwoording worden voorgelegd. Aan lidmaten van een groot aantal andere kerken zal alleen de derde vraag worden gesteld. Wanneer wij vragen naar de reden van dit onderscheid, laat het korte verslag ons in de steek. Allerlei vragen rijzen er. Naar wy van een onzer provinciale synodeleden vernamen, is deze beslissing genomen, na overleg met andere kerken. eZ hangt samen met de wijze van openbare belijdenis des geloofs in die andere kerken, of het ontbreken daarvan. De eerste be lijdenisvraag is trinitariseh. In de tweede wordt de belofte afgelegd de Hei. land te volgen in leven er. in sterven. In de derde vraag komt de N.H. Kerk naar voren, waarin de lidmaten geroepen zyn tot opbouw van de gemeen te van Christus Bij de zaken van Kerk en Kerken willen we ook noemen de psalmbe rijming. Dit zou een interne zaak kunnen wezen ware het niet dat er de laatste 20 jaren heel wat over te doen is geweest in ons land en ware het niet dat er in alle Protestantse kerken in ons land de wens leeft de eenheid in het psalmgezang te handhaven. In de Herv. Kerk heeft men een commissie voor een nieuwe psalm berijming, die in deze zitting verslag heeft gedaan van haar werkzaam heden. Niet minder dan 14 dichters zyn uitgenodigd him gaven te be proeven, opdat de bijbelse psalmen, op de oude melodie, in de taal van deze tijd, kunnen worden gezongen. Van deze 14 trokken zich twee te rug, terwijl by één de dichterlijke ader blijkbaar verstopt heeft geze ten. Het resultaat, na drie jaar, is, dat er 20 psalmen in nieuwe berij ming op tafel konden worden ge legd. Op deze beryming is er bij de hoogeerwaarde heren nog al wat H. Petition. critiek geweest, zodat met gezegd Kerk van Engeland geschiedt. Maar wanneer men gaat berijmen, houdt dit onherroepelijk in, een uitleg. Waarom mag er in een nieuwe be rijming nu niet meer van het Nieu we Testament doorschemeren? Waar om mogen wy hier de bloemknop niet iets verder laten open gaan? DE LEGERPREDIKANTEN. In de derde plaats zijn er behan deld zaken die liggen op het vlak van de Kerk en de wereld waarin wij leven. Natuurlijk is er een naklank ge hoord van de schoolkwestie Harde- garijp, die het voornaamste punt vormde van een vorige synodale zitting. Nieuwe gezichtspunten kwa men hierbij niet naar voren. Voor de zoveelste keer is gespro ken over het werk van de leger- predikanten. Dit zal ook wel niet de laatste maal zijn dat er over ge- sproken wordt. In het werk van de veldpredikers is, sedert de laatste oorlog, een grote verandering geko men, vooral omdat het leger zelf veranderd is. Denk slechts aan de mechanisatie en het feit dat telkens weer legergroepen naar het buiten land gaan om mee te oefenen in in ternationaal verbond. In 1954 zul len er 275 prot. legerpredikanten nodig zijn. Met hun opleiding mo gen de betrokken kerken zich inder daad wel heel ernstig bezig houden. Een rapport over het burgerlijk en kerkelijk huwelijk, met al de pro blemen daarmee samen hangende, is door een desbetreffende commis sie in dc vergadering gebracht. Lang is men daarmee bezig geweest. Vra gen, waarover een vyftal jaren ge leden reeds gesproken was, kwamen weer naar voren, nu in breder ver band en na grondiger bestudering. Hoeveel moeilijkheden liggen er niet op dit terrein Het rapport zal wor den gepubliceerd. Wanneer dit ge beurd is, hopen we op deze belang rijke zaak terug te komen. Als laatste willen we in deze ru- een beryming dit nu niet tot uiting briek noemen de vragen van oorlog komen? Men is ten dezen zeer voor- en vrede. Op de Classicale Vergade- zichtig geweest, omdat men de tekst ringen is daarover gesproken. Ook van ae O.T.-psalmen had te berij- hierbij kon men uitgaan van een men, zo verklaarde de commissieuitvoerig rapport, waarin kan worden dat deze 20 nu al klaar zijn. Wanneer het zo doorgaat, duurt het nog een 20 jaar. Nodig is, dat het psalmboek herzien wordt. Maar zullen we zo ooit komen tot één be rijming voor heel protestants Ne derland, ook al heeft de Synode, onder leiding van dr. Schuurman, geestdriftig enkele van deze nieuw- berijmde psalmen gezongen? Bij de discussie hierover is ook ter sprake gekomen „het christolo gisch perspectief" der psalmen. Wanneer wij tegenwoordig deze Oud Testamentische liederen zingen, doen wij dit als Nieuw Testamentische gemeente. Hoeveel woorden, juist uit de psalmen heeft Jezus Christus niet op zich zelf toegepast? Denk bijv. aan de kruiswoorden! Mag in wel heel hoog en nooit reageerde hij zo spontaan .vriendelijk op een of andere toespraak, die hy moest aan horen, dan wanneer daarin een waar derend woord aan het adres van zyn vader geuit werd. Een goede voor staander kan hieruit afleiden dat de zogenaamde Koningskwestie zwaar op de schouders van Boude wijn drukt. Daarom was het m.i. verstandig en deed het van veel goede smaak getuigen, dat men, ondanks kritiek, die men op Koning Albert II had, de waardering, die men daarnaast voor hem koester de, in allerlei toespraken tot zijn zoon gericht, duidelijk deed uitko men. GEEN POLITIECORDON. In de tweede plaats wordt er veel gesproken over s konings democra tische geest, die bij gelegenheid van de „Blijde Intrede" bleek. Tijdens de officiële bezoeken heeft men kun nen opmerken, hoe de koning by alle gevallen waar zulks van hem afhing, alle politiemaatregelen heeft geweigerd, die een rechtstreeks con. tact met het volk zouden belet heb ben. Een politiecordon rond de ko ninklijke wagen heeft hij afgewezen en er zelfs voor gewaakt, dat de ruiters van de koninklijke lijfwacht niet rond zijn auto reden. Op deze manier hadden honderden gelegen heid hem verzoekschriften, bloemen enz. te overhandigen. Onaangename incidenten, zoals te Luik, waar tij dens het bezoek, pamfletten met een request uit een vliegtuig geworpen werden, nam hij met waardigheid aan, blijkbaar met de wil de die pere volksverlangens, die achter dergelijke manifestaties aan de dag treden, te peilen. „DE KONING LACHT." In de derde plaats: het uiterlijk van de Koning. Onder een foto, waaroup men kinderen bloemen zag aanbieden, stond: „De koning lacht". En ook bij andere gelegenheden werd er op de koninklijke glimlach gezinspeeld. Men heeft dit gulle lachen, inderdaad afwijkend van wat men van hem gewoon was, in verband gebracht met vermoede ge beurtenissen rond een koninklyke verloving, maar niets lijkt my over- drevener dan dat. Wij geloven veel eerder, dat de jonge Vorst op zyn tournées door België de weldoende en ontdooiende invloed heeft ondervonden, die er altijd uitgaat van warme hartelijk heid en toegenegenheid. Boudewyn is zyn tournées waarschijnlijk be. gonnen met een zekere innerlijke fereserveerdheid, gepantserd van innen. Naar gelang de gulle ont vangst van zijn volk hem ontwa pende en vertederde, legde hy het pantser af en vond het onmogelijk- schijnende wonder plaats, dat koning Boudewyn I van België de kracht vond om opgewekt en vrolijk te zyn en te lachen. Een lach die het Bel gische volk als een vreemde bloem plukte en dankbaar zal bewaren. verwerkt bij monde van prof. Smeük. was al hetgeen in de genoemde ver- Het is mogelijk psalmen onberijmd gaderingen naar voren was geko te gaan zingen, zoals bijv. in de I men." Er heerste vry grote eenstem- Documenten over de „Rose Mary" verdwenen Graaf Ettore de la Zonca, die als eerste heeft getracht olie uit Perzië naar Europa te voeren, heeft te Rome verklaard, dat belangrijke documenten van zijn Egyptische advocaten. die hem in Aden vertegenwoordigen, zijn verdwenen. Deze documenten mach tigden de advocaten namens hem op te treden bij de gerechtelijke behan deling van de kwestie over het inbe- slaggenomen tankschip „Rose Mary", dat de olie naar Italië vervoerde. De voorzitter van het hooggerechts hof te'Aden heeft Woensdag het op de olielading van de tankboot „Rose Mary" belegde beslag met 28 dagen verlengd. migheid over de aanvaardbaarheid van de inhoud." Zonder voorbehoud wordt gekozen tegen de ideologie en practijk van het communistisch beginsel Niettemin moet ook ge waarschuwd worden tegen de geva ren van de bewapening. Met 4 stem. men tegen is dit rapport aangeno men en het zal eveneens voor pu blicatie worden vry gegeven. Het geheel overziende krijgen we de indruk dat deze zitting van de Synode een vruchtbare is geweest. Hei wereldgebeuren Saarprobleem weer accuut Wanneer volgende week dc mi nisters van de zes „Schuman- landen" weer in Parijs bijeen komen, zal zo wordt algemeen ver wacht van Duitse zijde ongetwij feld de Saarkwestie opnieuw worden aangesneden. Nog slechts enkele da gen geleden heeft de West-Duitse li berale party tegenover bondskanselier Adeuauer haar ernstige bezorgdheid uitgesproken over de jongste politieke ontwikkeling in het Saargebied, waar bij het dan voornamelijk ging over het nieuwe uitstel van de toelating van Duitsgezinde partijen door de rege- ring-Hoffmann. Men vreest en wel licht niet ten onrechte dat deze partijen geen kans meer zullen krijgen om zich voldoende te ontplooien voor de verkiezingen, welke in October in het Saargebied zullen worden gehou den. En dat is natuurlijk toch van groot belang, want de dan te kiezen nieuwe Saarlandse landdag krijgt on getwijfeld toch wel enige stem in het kapittel, wanneer het er om zal gaan de toekomstige status van het gebied te bepalen. Van Duitse zijde vreest men en dit is de achtergrond van alle Duitse bezwaren en bezorgdheden dat het er de Fransen om te doen is een oplossing te forceren, waarbij het Saargebied. bijv. door de toeken ning van een onafhankelijke Europese status, voor goed van Duitsland zou worden afgescheiden. En daar voelt men in Bonn maar bitter weinig voor! Ook Eden en Acheson hebben tij- deqs him jongste besprekingen in Lon den reeds in deze richting gewerkt, toen zij hun Franse collega S-chuman in overweging gaven er naar te stre ven de besprekingen over een Europe se status voor de Saar te heropenen. Daarnaast heeft de West-Duitse mi nister voor „aangelegenheden, geheel Duitsland betreffende" zelf min of meer de knuppel in het hoenderhok geworpen door onlangs in een rede voering te betogen, dat men niet van Duitsland mag verlangen, dat het zich tegen een veronderstelde agressie in het Oosten zal verzetten, terwijl men het in het Westen zijn „nationale rech ten" zou onthouden. Het is in wezen natuurlijk niets anders dan de oude belangente genstellingen tussen Duitsland en Frankrijk, welke deze strijd om een klein, maar uitermate belangrijk gebied beheerst. West-Duitsland maakt er direct aanspraak op en Pa- rijs wenst, dat de Saar tenminste eco nomisch met Frankrijk verbonden blijft. De belangrijkste reden hiervoor is, dat de kolen van de Saar juist de doorslag geven welk van de beide landen het grootste aandeel zal heb ben in de gemeenschap voor kolen en staal. Frankrijk vreest overvleugeld te worden door Bonn en daarom wil het in geen geval verder gaan dan een onafhankelijk Saarland, dat, hoewel Duits van karakter, economisch aan Frankrijk gebonden is. Het denkbeeld van een zuiver Europese status, dat voor Parijs onder bepaalde voorwaar den wellicht aanvaardbaar zou zijn, stuitte, direct nadat het door de Saar landse premier Hoffmann was gelan ceerd, op een dermate hevig verzet in Bonn en heus niet alleen bij de op positie dat er van- besprekingen op dit punt niets kwam. De tegenstan ders van Hoffmanns plan zouden een Europese regering voor de Saar hoog stens immers als een voorlopige willen aanvaarden en voor deze beperking was men in Parijs nu eenmaal niet te vinden. De besprekingen in het comité van ministers van de Raad van Europa brachten enige tijd ge leden wel wat toenadering. Er werd althans besloten een gemengde Frans- Duits-Saarlandse commissie in te stel len, die er op zou toezien, dat de toe standen in het Saargebied zodanig wa ren. dat democratische verkiezingen gewaarborgd zouden zijn. De herfst komt in zicht en de twee Duitsgezinde partijen zijn door de regering van de Saar nog steeds niet erkend. Men acht in ingewijde kringen de kansen op erkenning zelfs gering en zoals gezegd, is men boven dien van mening, dat de vertraging van erkenning de partijen de mo gelijkheid ontneemt een behoorlijk partijapparaat op te bouwen en de verkiezingen voldoende voor te berei den. In dat geval zou de in het najaar te kiezen nieuwe landdag door Duits land natuurlijk nooit als „op demo cratische wijze gekozen" kunnen wor den erkend en dus ook niet als een orgaan, dat bij de oplossing van de eigenlijke kwestie, de definitieve sta tus van de Saar, zijn stem met gezag zou mogen laten horen. Vandaar ook de pogingen, welke in Bonn reeds in het werk worden gesteld om de ver kiezingen uitgesteld te krijgen. Het is een bijzonder moeilijk pro bleem geworden, deze Saarkwestie. en het gevaar is lang niet denkbeeldig, dat ze zelfs de integratie van Europa in den weg zou staan. Met name in Bonn. waar dr. Adenauer nog steeds moet vechten om de verdragen met het Westen en het plan-Schuman goedgekeurd te krijgen, kan de Saar ons op de weg naar een grotere Euro pese eenheid lelijk parten spelen. Van daar ook. dat West-Europa met grote belangstelling om niet te zeggen in grote spanning uitziet naaf hetgeen de ministerconferentie in Parijs vol gende week op dit punt zal opleveren. EEN BOEKJE OVER: PADDESTOELEN. Bij de uitgeverij W. J. Thienen Co. te Zutphen verscheen de vierde druk van het boekje „Wat vind ik daar?", waarin de auteurs padde stoelen, bessen en kruiden bespreken. De gevonden paddestoelen en bes sen kan men vergelijken met over het algemeen zeer goede, gekleurde afbeeldingen. De kruiden zyn zwart wit aangegeven. Het aantal soorten paddestoelen (meer dan honderd) Is voor de beginner ruim voldoende. De beschrijving bij de plaatjes dient wel nauwkeurig te worden gevolgd en in dien er iets „niet klopt", dient men aan te nemen, dat de gevonden pad destoel niet V* afgebeeld. Hiermede kunnen, soqé»-. noodlottige, vergissin gen voorkoüKen worden, welke men anders tea «fcrechte aan de schrijvers zou wijt»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5