GROTE BELANGSTELLING VOOR JAARVERGADERING VREDERUST OOST-VLAANDEREN, WELIG HUIS r PLANTSOENEN VAN BEVELAND EN WALCHEREN BEKEKEN NEDERLANDSE FRUITTELERS KWAMEN NAAR ZEELAND 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 17 JULI 1952 GEBREK AAN VERPLEEGSTERS. Geen overheidssteun voor de inrichting voor zwakzinnige kinderen. In het vriendelijke kerkje van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom Werd Woensdag onder grote belangstelling de jaarvergadering ge houden van de Vereniging tot Christelijke verzorging van Geestes- eu Zenuwzieken in Zeeland. De voorzitter van de vereniging, ds. J. de Vries uit Goes, wees er in zijn openingsrede op, dat in het afgelopen jaar een nieuw zusterhuis en een nieuwe werkplaats gereed kwamen. Deze werk plaats voorziet in een dringende behoefte, omdat de arbeidstherapie in de behandeling van de patiënt een grote rol speelt. Helaas neemt het aantal patiënten niet af, aldus ds. De Vries. In dit verband noemde spr. enkele landelijke cijfers: In Nederlandse inrichtingen werden eind 1941 25.039 patiënten verpleegd, welk aantal in de oorlog verminderde tot 20.987. Deze vermindering was een gevolg van inbeslagneming enz. van diverse inrichtingen. Eind 1949 waren er echter reeds 24.037 patiënten, terwijl deskundigen hebben berekend, dat er eind 1955 aan 29.000 ver pleegden hulsvesting moet worden verleend. Hoewel in „Vrederust" het aantal patiënten niet vermindert, is uitbrei ding thans niet urgent, doordat de bevolking in Zeeland niet toeneemt, terwijl ook het aantal geesteszieken niet groter wordt. Niettemin drukte ds de Vries zijn hoorders het woord terrein van de gezondheidszorg ge beurt en stipte voorts de taak van de predikant en de arts bij de therapie aan. Er volgde op dit referaat een uitgebreide discussie, waarbij vooral gesproken werd over de gebedsgene zing en de preventieve geneeskunde, van de Prediker op het hart: „Wat gezien vanuit het standpunt van de tt... j JChristen. Deze discussie werd door ds. J. de Vries op waardige wijze beslo ten. Vermeld zij tenslotte, dat de •tweede voorzitter, de heer J. J. Du- vekot uit Goes, woorden van warme waardering sprak tot de voorzitter voor zyn eminente leiding en dat ons werd medegedeeld, dat de vereni ging thans meer dan 11000 leden telt. Uw hand vindt te doen, doe dat met al Uw macht". Spreker herinnerde aan de plannen voor een inrichting, waar zwakzinni ge kinderen kunnen worden ver pleegd. Ruim 2000 informaties wer den ingewonenn bij kerkeraden enz. in het Zuiden van het land. Hierop werden ruim 1300 inlichtingen ont vangen. Voorts werd met de over heid zowel van rijk als provin cies contact opgenomen, o.a. met staatssecretaris dr. Muntendam. Ge bleken is echter, dat de vereniging zelf voor de financiering moet zorg dragen. Dit moet evenwel worden verricht door Protestant Zeeland, „omdat God ons daartoe roept", al dus spreker. Hij besloot met de woorden: „God van de hemel, die zal het ons doen gelukken. Wij, zijn knechten, zullen ons opmaken en bouwen". HUISHOUDELIJKE ZAKEN De notulen en de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden na een korte bespreking goedgekeurd. Hierbij kwam o.a. de aanstelling van niet.protestantse noodhulpen ter sprake. Opnieuw kwam vast te staan, dat „Vrederust" te kampen heeft met een groot ge brek aan verpleegsters, waarbij er op fewezen werd, dat meisjes uit eeuwse protestantse kringen blik baar te weinig belangstelling voor dit werk der barmhartigheid heb ben. Bij de bestuursverkiezing waren aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar dg heren J. Biert, A. L Catsman, M. Krijger en C. van Zwee. den, terwijl de heer J. W. van den Doel zijn zetel beschikbaar stelde. In hun plaats werden gekozen burge meester L. A. Verburg, Stavenisse; notaris H. van Mazijk, Sluis burge meester A. A. van Eeten, Nieuwer- kerk, notaris J. Chr. Kram te Kapelle en dc heer J. A. van Waveren te Haamstede. De voorzitter sprak de scheidende bestuursleden in hartelij ke bewoordingen toe, waarop de heer M. Krijger antwoordde. Besloten werd tot oprichting van een „Stichting Pensioenfonds" in verband met de nietwe wettelijke bepalingen op het terrein van de pensioenen. BIDSTOND Voordat de vergadering begon was er onder leiding van ds. G. N. Lam mens een bidstond gehouden, waar bij deze zijn gehoor wees op het ver. schil tussen Kain en Christus. De een zeide: „Ben ik mijn broeders hoeder", van de ander klonk het milde woord tot Petrus: „Weidt mijne schapen". Ds. Lammens wees op het werk van „Vrederust", waarin dit woord van Christus moet worden uitgedragen. De tweede geneesheer, dokter C. Dekker, vertelde vervolgens iets over het gebruik van muziek bij de be- thanaeling van de patiënten, waarbij hij een opname liet horen van een gedeelte uit een „Lentecantate", die onder leiding van de geestelijk ver zorger, ds. J. F. van den Berg, de huismeester H. D. C. Geuze en hem zelf was ingestudeerd. Na een gemeenschappelijke koffie, maaltijd sprak dokter J. M. van Daal, arts voor longziekten te Goes, over het onderwerp „Gezondheid, ziekte, geloof'. Uitvoerig ging dokter van Daal na, wat er in Nederland op het Een aanvaring op de W ester-Schelde Het 375 ton metende Nederl. m.s. „Ary Scheffer", op weg van Ant werpen naar Le Havre, is op de Wester-Schelde in aanvaring geko men met het binnenvaartuig „Door God Gegeven" uit Rotterdam. Laatst- genoemd schip kreeg daardoor schade aan bakboord achterzijde. De „Ary Scheffer". eigendom van de C. V. „Havreboot" te Rotterdam, is aan. vankelijk in de buurt van het bin nenvaartuig gebleven, maar heeft de toen assistentie niet reis vervolgd, nodig bleek. Nieuwe R.K. kerk te Schoondijke Dinsdagmiddag werd op het ter rein van de te herbouwen ILK. Kerk, aan de Prinses Beatrixstraat te Schoondijke. tijdens een korte plech tigheid een kruis geplant op de plaats waar het altaar zal worden opgericht- Na de godsdienstige ceremoniën hielden achtereenvolgens de pastoor, de deken en de burgemeester van Schoondijke een korte toespraak tot de aanwezige parochianen. De aanleiding tot een en ander was, dat 75 jaar geleden, óók op 15 Juli, een soortgelijke plechtigheid werd gehouden voor de stichting van de in 1944 verwoeste R.K. Kerk te Schoondijke. Met de herbouw van de kerk hoopt men dit jaar aan te vangen. Advertentie. NIET LANGER „DE ONBEKENDE In filmrelaas van Gerard de Boe is de schoonheid van dit gewest gevangen. Dr Gontran van Severen schreef vorig jaar in opdracht van de Federatie voor toerisme in Oost-Vlaanderen een alleraardigst, met vlotte schetsen van Herman Verbaere verlevendigd boekje met een veelzeggende titel: „Oost-Vlaanderen, de onbekende". Deze provincie heeft geheel ten onrechte voor de vacantïegangers lang niet die aantrekkingskracht, waarop mag neten als de Ardennen, Brussel en de Belgische kust kunnen bogen, hoewel zij toch een zeer aparte, zeer bijzondere schoonheid bezit. Onbekend maakt onbemind en de Federatie, die blijkens haar activiteit dit spreekwoord kent, heeft dan ook dankbaar dé gelegenheid, welke de Oost-Vlaamse Veertien daagse in Middelburg haar bood, aangegrepen om de bezoekers van de ten toonstelling er enig idee van te geven hoeveel er voor de toerist te genieten valt in het land van Schelde en Lieve, van Leie en Dender. Oost-Vlaanderen, de onbekende, is na het bezoek aan het Schuttershof niet zo onbekend meer, want de Fede ratie weet doeltreffend reclame te maken. Daar is allereerst op het po dium in de grote zaal de fraaie stand met kleurige, geschilderde panelen en sterk vergrote foto's, die bepaald een berigs (die ook de muziek brj het Lam Godsspel in Gent componeerde) over heerst nimmer. De apotheose van de film. een montage van Oost-Vlaande- rens beroemdste toren3, vormt het in drukwekkend slot en men kan het slechts betreuren, dat De Boe vei> zuimd heeft, de verlichting van de verlokkend beeld geven van onze Gentse monumenten in zijn filmrelaas buurprovincie. Dat doen trouwens ook op te nemen. J- ...no.- (- IHott de tientallen folders en boekjes, waar mee één der tafels beladen is. Maar de beste indruk van Oost- Vlaanderens veelzijdige schoonheid doet men op in het bioscoopzaaltje, waarin de groene zaal van het Schut- tershof is getransformeerd. Hier ver- is niet alleen artistiek zeer geslaagd, toont de Federatie vrijwel doorlo- j maar ook voldoet zij geheel aan het Dat „Vlaanderen, o welig huis" op het Film-festival-1951 te Venetië de grote prijs kreeg als de film, die het beste het karakter en de sfeer van een streek weergaf, behoeft niemand, die haar gezien heeft te verbazen. Zij Oost-Vlaamse Almanak EPOS IN BRONS Het is goed, dat hy er staat, daar in het Kunstmuseum. Temidden van de Oost-Vlaamse kunstschatten mocht hij niet ontbreken: de havenarbeider, zo als de beeldhouwer George Minne hem zag. In brons gegoten vertegenwoor digt hy beter dan plattegronden en statistieken de levende, stoere, wat onbehouwen kracht van de havenstad, welke Gent is. ,X>e havenarbeidervan de in Gent geboren beeldhouwer Minne vertelt u in de zwijgende rol, die hem is toebe deeld méér, dan in woorden mogelijk is. Het is een boeiend epos in brons, dat verhaalt van de stugge werk kracht, welke jaar na jaar wordt op gebracht door deze categorie werkers; een categorie zonder welkè geen ha venstad groot zou kunnen worden. Een ras apart, een ras, dat ge terugvindt in Antwerpen, Rotterdam en overal el ders, waar schepen gaan en komen, waar havens zijn, die zonder arbeiders ten ondergang gedoemd zouden zijn Zonder havenarbeiders wel te ver staan, zonder de kerels, zoals George Minne er een heeft uitgebeeld: fors, schoon van stille werkkracht tot in de toppen van de vingers. Een prachtig, permanent getuigenis; een monument in miniatuur voor de eenvoudige, zonder wie geen haven waarde zou hebben. Voor de haven arbeider. Deze taal spreekt Minne's zwijgen de beeld. pend de in haar opdracht vervaardig de, voortreffelijke geluidsfilm „Vlaan deren, o welig huis die geen tentoon stellingsbezoeker eigenlijk zou mo gen missen. Deze rolprent heeft een vertonings- duur van twintig minuten en in dat tijdsbestek rijst Oost-Vlaanderen in zijn volle, majestueuze pracht voor de toeschouwer op. Gérard de Boe, de Vlaamse cineast, die deze film maak te, zocht zijn heil niet in een overbluf fende effectenjacht, hy experimen teerde niet en wilde evenmin teveel tegelijk laten zien; zijn bewonderens waardig vakmanschap en zijn onmis kenbare liefde voor dit verrukkelijk fewest waren voldoende om de weel- e van Oost-Vlaanderen op het witte doek te ontvouwen. GEEN „SIGHTSEEING TOUR" In rustige, vloeiende, buitengewoon mooie beelden heeft hij de weergaloze schoonheid van de oude steden en de wijdse landschappen gevangen. Zon der voor de gids van 'n „sightseeing tour" te willen spelen, voert hij ons langs de historische gebouwen, de kerken en kastelen, de belforten en de beiaarden, neemt hij ons mee over het water en langs de boorden van Leie en Dender, leert hij ons de inti miteit van de dorpen, de rust van de plassen en de rijkdom van de bossen kennen. De beeldenreeks wordt ver duidelijkt door een goed geschreven en ook goed voorgedragen tekst en de illustratieve muziek van Robert Her- Zeereizen voor toeristen Het s.s. Mecklenburg van de stoom, vaartmaatschappij Zeeland heeft zijn eerste toeristenreis VlissingenHoek van Holland en omgekeerd gemaakt. Dinsdag werd afgevaren van Vlissin gen met 90 passagiers en Woensdag keerde het schip terug met 110 passa giers. Deze aantallen zijn nog niet groot, maar voor de komende weken worden grotere aantallen passagiers verwacht als de vacanties begonnen zijn. De afvaarten van Vlissingen zijn bepaald op 22 en 29 Juli, 5, 12 en 19 Augustus. Steeds vaart het schip de daaropvolgende dag terug van Hoek van Holland naar vlissingen. Het défilé te Middelburg Naar wij vernemen zal aan het de- filé dat op Donderdag 17 Juli te Mid- delburg wordt gehouden, ook worden deelgenomen door een detachement van de Koninklijke Marechaussee uit Zeeland. BELASTINGEN Bij besluit van de minister van fi nanciën is de heer L. J. Oudeman, controleur van 's rijks belastingen ter inspectie der belastingen t© Goes, be- noemd tot controleur-A van 's tyks beT*,-tlr°">n pldaar. doel, waarmee zij werd vervaardigd na deze rolprent te hebben aan schouwd, is men geneigd onmiddellijk zijn koffers te pakken en de reis naar Oost-Vlaanderen te aanvaarden! NOT AR IE EL-EXAMEN Te 's Gravenhage is geslaagd voor het notarieel examen 2e gedeelte J. W. de Beijl uit Vlissingen. Oost-Vlaamse schilder exposeert te Middelburg. Ter gelegenheid van de Oost-Vlaam se Veertiendaagse heeft de kunsthan del Minderhoud te Middelburg een kleine tentoonstelling ingericht van schilderijen van de Vlaamse kunst schilder Leo Paret uit Oudenaarde. Deze heeft in de oorlogsjaren 1914 1918 in Middelburg gewoond en heeft daar ook nadien wel vertoefd. Het werk van Paret herbergt geen verrassingen, maar van sommige zij ner doeken gaat toch ontegenzeggelijk een zekere bekoring uit- Een fors pen seel, warme tinten, een scherpe visie zijn kenmerken van zijn Schelde-ge- zichten, die op dezeexpositie het be langrijkste zijn. Vooral de lichtval op het water is zeer goed weergegeven en met fijne nuances heeft de schilder bepaalde stemmingen opgeroepen. Van het werk, dat hij als jongeling in zijn Middelburgse tijd maakte, dient „Weg bij het slot Ter Hooge" genoemd te worden. Tenslotte valt ook zijn uit beelding op van de „Lam Godshulde" te Gent. Internationaal bezoek aan „Oost-Vlaanderen vlagt" Dagelijks twee speciale rondleidingen. Niet alleen Nederlanders en Belgen tonen belangstelling voor de tentoon stelling „Oost-Vlaanderen vlagt" te Middelburg, die elke dag méér. be zoekers trekt. Woensdag maakten ook vele Amerikanen en voorts Engelsen. Fransen en Zwitsers een rondgang over de expositie. Tevens verschenen grote groepen schoolkinderen, alsmede talrijke leden van de Vereniging van vrouwelijke soroptimisten uit Neder land en uit Gent. Zij hadden na af loop niets dan lof voor het vele, dat zij hadden kunnen bewonderen en voor de wijze waarop de tentoonstel ling is ingericht. In verband met het feit, dat op „Oost-Vlaanderen vlagt" een unieke collectie kunstschatten is te bewonde ren, zullen voortaan zowel 's morgens om 11 uur als 's avonds om 8 uur des kundigen rondleidingen verzorgen. Woensdag werd in de Lange Delft en de Langeviele een begin gemaakt met het aanbrengen van versieringen. De stad krijgt een steeds feestelijker aanzien. De gemeente heeft gezorgd voor een bijzonder fraaie verlichting van de spuitende fontein op de Balans en de rotstuin op de hoek van de Se- geerstraat wordt thans met jonge den- nebomen verlevendigd. Woensdag is men op de Markt begonnen met de vervaardiging van het podium, waar van in de komende weken de muziek corpsen, enz. een druk gebruik zal worden gemaakt. J Oost-Vlaanderen vlagt Ter gelegenheid van de ten toonstelling „Oost-Vlaanderen vlagt" komen morgen een groot aantal Hei-vormde predikanten uit Zeeland en uit België in Middelburg bijeen. Om half elf wordt een bezoek gebracht aan de tentoonstelling, waarna men zich omstreeks twaalf uur naar Kinderzorg begeeft. Hier houdt dr Verheijden, leraar aan een Brusselse onderwijsinrich ting, een lezing, 's Middags be zichtigt het gezelschap het Ab dijcomplex en de Nieuwe- en Koorkerk. V PLANTSOENDIRECTEUREN OP BEZOEK. Officiële ontvangst te Middelburg. Woensdagmorgen arriveerde te Goes een gezelschap „deskundige hoof den van beplantingen in Nederland" aangesloten by de landelijke organi saties, die deze uitvoerige naam draagt. Zij kwamen naar Zeeland voor een excursie en voor het houden van hun jaarvergadering. Te Goes be zichtigde het gezelschap onder leiding van de heer J. Oranje de plantsoe nen, waarby druk gediscusieerd werd. Des middags werd geluncht te Goes, waarby ook de burgemeester van Goes en de directeur gemeentewer ken, de heer J. Oranje aanzaten. Daarna maakte het gezelschap een rond. rit langs de Bevelandse dorpen om de beplantingen te bezien. Bjj Hoede- kenskerke werd een kijkje genomen langs de Westerschelde. Van Beve land begaf men zich tenslotte naar Middelburg. FRUITTEELT OP DUINGROND. Zij bewonderden West Schouwen De Zeeuwse fruittelers fungeerden Woensdag en vandaag als gastheren van een 68-tal collega's uit alle delen van het land. Toevallig op precies dezelfde dagen als vele jaren geleden de Ned. Pomologische Vereniging haar eerste excursie naar Zeeland organiseerde, heeft namelijk de Ne derlandse Fruittelers Organisatie ditmaal haar jaarlijkse landelijke ex cursie naar deze omgeving gehouden. Reeds op de eerste dag waren alle deelnemers vol lof over hetgeen op fruitteeltgebied in deze provincie kon worden getoond. Na een bezoek aan de tentoonstelling „Oost-Vlaanderen vlagt" te hebben ge bracht, werd het gezelschap om 6 uur officieel in het Stadhuis te Middelburg ontvangen. In de kamer van B. en W. waren ter begroeting aanwezig de burgemees ter. mr. dr. N. Bolkestein, drie wet houders, de heren J. W. Kögeler, L. J. Geers en A. J. Berenpas, de gemeente secretaris, de heer J. Ph. Koene en de directeur van Gemeentewerken, de heer A. J. W. Matthijssen. De burgemeester hield een toespraak, waarin hij de leden der vereniging een hartelijk welkom in de Zeeuwse hoofd stad toeriep en zeide er wel van be wust te zijn, dat hij hier te maken had met een gezelschap „dure" mensen, duur in de letterlijke zin van het woord, omdat zij beslag leggen op een deel van het budget hunner gemeente. Daar staat tegenover, aldus mr. dr. Bolkestein. dat de plantsoenaanleg in Nederland op een zeer hoog peil staat. Het ligt in de aard van de Nederlan der om deze aankleding van zijn stad of dorp te verlangen. De spreker me moreerde vervolgens het herstel van de Middelburgse bolwerken en consta teerde met vreugde, dat de adviseur, de heer C. P. Broerse, zich onder zijn gehoor bevond. Het gemeentebestuur is hem nog altijd zeer dankbaar voor wat hij tot stand heeft gebracht. De voorzitter der vereniging, de heer S. H. Frederiks uit Arnhem, dankte voor de officiële ontvangst. Het is de eerste keer in de veertig jaar van het bestaan der organisatie, dat men naar Zeeland komt, omdat men tot voor kort in deze provincie geen enkel lid bezat- De heer Frede riks zei verder, dat aan een plant soen voldoende zorg moet worden be steed, daar anders het publiek er mis bruik van maakt. Het plantsoenwerk kost inderdaad geld, maar men dient niet te vergeten, dat men er de ge hele bevolking een groot genoegen mee doet en ook op de vreemdelingen een goede indruk maakt. Na deze toe spraken werden verversingen rondge diend. TE VLISSINGEN. Het gezelschap dineerde in het Schut tershof, waarna het zich naar Vlissin gen begaf vor het houden van de jaarvergadering in hotel Noordzee- boulevard. In zjjn openingswoord heette de heer Frederiks in het bijzonder welkom wethouder M. A. van Popering, die namens de gemeente Vlissingen de vergadering bijwoonde en prof. dr. ir. E. J. B. Verleyen uit Antwerpen,"aan wie hij o.m. verzocht bij een volgende gelegenheid meer Belgische collega's naar de vergadering van de vereniging mede te brengen. Het jaarverslag van de penningmeester gaf een batig saldo aan van 5.08. Tot hilariteit van de vergadering werden de leden gemaand hun achterstallige contributie te vol doen om het beangstigend kleine ba tig saldo op te voeren. Onder applaus werd de heer S. H. Frederiks bij accla matie als voorzitter herbenoemd. Hierna hield de heer Kr. Goudzwaard uit .Goes een causerie over de moei- De excursie nam Woensdagmorgen een aanvang in Roosendaal, waar het gezelschap, onder wie de voorzitter en de secretaris, de heren C. Boude- wijn en ir. A. Groot, alsmede het ere lid van de N.F.O., prof. A. M. Spren- ger en verschillende hoofd- en kring bestuursleden, namens de Kring Zee land van de N.F.O. werden verwel komd bij monde van de voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek. Ook de ryks- tuinbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden en West-Brabant, ir. W. van Soest, was aanwezig om de heren op hun tocht te vergezellen. Nadat een bezoek was gebracht aan het moderne fruitbedryf van de heer P. Woets aan het Hollands Diep en de koffiemaaltijd in Steenbergen was genuttigd, werd overgestoken naar Schouwen en Duivelana, waar in twee bussen een tocht over het eiland werd gemaakt met als eerste doel een be zoek aan het bedrijf van de heer I. C. Boot te Haamstede. Het bestuur van de afdeling Schouwen bereidde de gasten een hartelijke ontvangst, terwijl de heer C. A. Hartog uit Haamstede door een explicatie tijdens de tocht 't gezelschap bijzonder deed genieten van 't Schouwse landschap. Uiteraard trok het fruitbedrijf van de heer Boot, gelegen op de duingron- den een unicum in Nederland de bijzonder aandacht. de betekenis van de fruitteelt in deze omgeving. VANDAAG VOORTZETTING. Vandaag wordt de excursie voort gezet met een bezoek aan het bedrijf van de heer P. J. J. Dekker te We- meldinge. Na een pauze op 't hof „Maalkote" aldaar, wordt vervolgens een rit door Zuid-Beveland gemaakt, gevolgd door een bezoek aan het fruitteeltbedrijf van de heer T. Staat te Nieuw- en Sint Joosland. Na het afscheidsdiner in hotel „Noordzee- boulevard" te Vlissingen, zal van middag tenslotte nog een autotocht over Walcheren worden gemaakt, met zo mogelijk een kort bezoek aan Veere. Te kwart voor zes vertrekt 't gezelschap weer per trein uit Goes huiswaarts. De folkloristische dag te Middelburg. LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN EN AMBTENAREN *S MIDDAGS VRIJ. Ter gelegenheid van de folkloristi sche dag te Middelburg met optocht van de reuzen van Wetteren, zit- en wandelconcerten door de koninklijke fanfares „Nut en Vermaak" uit Aalst en „St. Cecilia" uit Deinze en uitvoe ring van reidansen en het symbolisch spel „Oogstjubels" door Oost-Vlaam se Boerinnejeugd, zullen de ambtena ren der gemeente Middelburg en de leerlingen van de openbare scholen Maandagmiddag vrij hebben. CHR. LANDBOUW- HUISHOUDSCHOOL MIDDELBURG Per 1 September a.s. is tot tijdelijk directrice aan de Chr. Landbouw- huishoudschool te Middelburg be noemd mejuffrouw A. M. Boudeling te Middelburg, thans lerares N XIX aan genoemde school, EXAMENS TECHNISCHE HOGESCHOOL. Voor het candidaatsexamen civiel ingenieur slaagden te Delft de heren W. de Steur, Vlissingen, en L. A. van der Walle, Hulst. Voor het candidaats examen werktuigkundig ingenieur slaagde de heer U. P. de Rijk, Honte- nisse. lijkheden waarmee Zeeland in ver band met de waterkering en de water voorziening heeft te kampen. Een cau serie, welke tot spijt van de aanwe zigen aanzienlijk moest worden bekort door tijdgebrek. De vergadering be sloot vervolgens om tijdens de win tervergadering o.m. het sportvelden- vraagstuk en problemen der water huishouding, te laten behandelen door diverse sprekers, die zich hiertoe reeds bereid verklaarden. Hoofdzakelijk op voorstel van prof. Verleyen werd be sloten aan de jaarvergadering van 't volgende jaar een tweedaags bezoek aan Antwerpen vast te knopen in het begin van September. By de rond vraag maakte de heer C. Augusteijn, technisch ambtenaar van de Planten- ziektekundige dienst, van de gelegen heid gebruik om nogmaals te wijzen op verschillende gevaren, die de land en tuinbouw bedreigen, zoals de mus kusrat, waarvan hy op verzoek van de voorzitter een nauwkeurige beschrij ving gaf, de chrysantengalmug en de beruchte loodglansplaag. Namens het gemeentebestuur van Vlissingen sprak wethouder van Popering een kort woord. Tenslotte maakte het gezel schap per bus nog een tocht over de boulevards om er van het fraaie uit zicht op de verlichte schepen te ge nieten alvorens men naar Middelburg terugkeerde. Zoals reeds gemeld zal men vandaag in Vlissingen de beplan ting bezichtigen en daarna o.m. een bezoek aan Toorenvliedt bij Middel burg en aan Veere brengen. Twee auto's gestolen. Vrijdag moet voor de rechtbank te Middelburg terecht staan de fa brieksarbeider H. J. W. W. uit Axel, die thans gedetineerd is en die er van wordt beschuldigd zowel in Ter. neuzen als in Hulst een auto te heb ben gestolen. Mulo-examens. Voor het Mulo-diploma A slaagden Woensdag te Goes: C. J. van Mourik. H. M. Verhoeff, F. K. P. Schets, H. W. Schiiys, J. Meer man, C. van Splunder, P. A. de Vis ser, J. Theune, allen Vlissingen, M. C. Hollestelle, Souburg, J. de Looff, Kamperland, M. J. de Visser, Kat- tendijke, M. J. Wisse, Heinkenszand, J. J. v. Wijck, Kloetinge, A. v. Loo, Goes, G. J. Andriessen, Sluiskil, M. C. de Bruyn, Terneuzen, S. C. de Smidt, Axel, J. Louwerse, Vrouwen polder, J. P. Pietserse, A. J. de Kam, M. Dubois, C. Boüer, allen Middel burg, W. M. Commelin, Veere, M. J. Vasseur, Cadzand, I. M. Houg Re tranchement, K. A. de Die, Biervliet" Afgewezen twee candidaten. Voor het op 15 Juli te Bergen op Zoom gehouden Mulo-examen slaag den A. Hoek van Dijke uit Heinkens zand, P. de Jonge, 's-Heerenhoek, A. van Kruijssen, Kruiningen, A. Moison, 's-Heerenhoek, E. Pieters, Heinkens zand. Afgewezen werden 6 candidaten. Sociale bijstand voor werklozen. In „De Prins van Oranje" te Goes vergaderden de gemeente-ambtenaren van Zeeland, die speciaal belast zijn met de ondersteuning van werklozen. In deze vergadering gaf de heer T. C. J. v. d. Valk, rijksconsulent voor sociale bijstand in Zuid-Nederland, een uiteenzetting over de nieuwe re geling „sociale voorziening" voor werklozen. Na afloop beantwoordde de heer v. d. Valk tal van vragen uit de vergadering. Woensdag bijna 1100 bezoekers Na"een diner in „Concordia'^ teop Oost-Vlaamse tentoonstelling. Het aantal bezoekers van de ten toonstelling „Oost-Vlaanderen vlagt in Middelburg" blijft stijgen. Kon giste ren gemeld worden, dat de 3000 ge passeerd was, thans ging men reeds royaal over de 4000 'heen. Tegen slui tingstijd waren gisteravond bijna 1100 bezoekers door de controle gegaan sinds de tentoonstelling in de morgen uren was opengesteld. rikzee, waar de voorzitter, C. Boudewfln, reeds zijn waardering uitsprak over het welslagen van de eerste excursiedag, werd met de pro vinciale boot naar Katseveer geva ren. Te Goes werd de dag besloten met een gezellig samenzyn in hotel „De Korenbeurs waar de secretaris van de Kring Zeeland, de heer L Ph. F. v. d. Plassche, nog een korte lezing hield over het leven in Zeeland en TORENMUZIEK TE VEERE Van Donderdag heden af tot en met Vrydag 25 Juli a.s. zal er met uitzondering van Zondagavond elke avond een carillon-bespeling zijn te Veere van 1011 uur door de beiaar dier Jan Kwist. Congres te Middelburg. Naar wjj vernemen zal de algemene vergadering van de Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond in 1953 in Middelburg worden gehouden. Vlaamse Reuzen te Middelburg (Slot van pag. 1) Aanvankelyk bleef de reus in zyn gemeente, naderhand ontstond het gebruik, dat reuzen bij elkaar op be zoek gingen, zelfs trokken zoals nu weer het geval is sommige reu zen by feestelijke gelegenheden naar het buitenland, maar dat was uitzon dering. In elk geval heeft geen enke le belangrijke reuzenmanifestatie plaats, zonder dat andere reuzen uit andere plaatsen daarby genodigd worden. Om volledig te zijn dient nog ver meld, dat er naast de mensenfiguren ook reuzen-dieren bestaan. Aanvan kelijk gingen de reuzen inderdaad niet uit zonder vergezeld te zijn van een aantal dieren, die men alle samen de „reuzentrein" heette. Men kende o.m. de draak hij was de oudste het reuzenpaard, leeuwen, olifanten, dolfijnen, walvissen, kamelen e.d. Te Gent werd er in de 18e eeuw zelfs een reeks vogels by betrokken. Veel is van het eeuwenoude reuzen- bezit verloren gegaan, Vlaanderen, dat naast Spanje het rykst aan reuzen blijkt te zijn geweest, heeft er niette min talrijke exemplaren van bewaard, niettegenstaande de sansculotten, die in de tyd van de Franse republiek tal rijke reuzen als overblijfselen van het ancien regime op de brandstapel ver nielden. In minder gewelddadige ty- den richt ook de nietige mot veel schade aan en menige reus is er al thans in zyn costume aan ten offer gevallen. Het reuzengeslacht is noch tans onuitroeibaar, daarvan krijgt Middelburg het slaande bewijs op Maandag 21 Juli a.s. wanneer onder de toren van het stadhuis het Vlaam se reuzenlied zal klinken: „Tap broeders, tap van 't beste bier, De reus is hier, de reus is hier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2