NIEUWS UIT ZEELAND WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND Politierechter Middelburg EERSTE BEDRIJFSCOMMISSIES WERDEN GEÏNSTALLEERD MARKTBERICHTEN fin een NdcJop DONDERDAG 17 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wegschap Hulst-De Paal. Geen accoord bereikt. De afdelingen der Provinciale Sta ten van Zeeland behandelden het voorstel van Gedeputeerde Staten om een ontwerp-reglement tot oprichting van een waterschap (wegschap; „Weg Hulst-De Paal" vast te stellen. In de laatste winterzittmg werd door de Staten besloten dat de deel. nemende lichamen zouden trachten op basis van vrijwilligheid een betere regeling met betrekking tot de kos tenverdeling tot stand te brengen, waarvoor deze lichamen een, inmid dels verstreken, termijn van zes maanden werd gesteld. Een nieuwe regeling kwam niet tot stand. In éen der afdelingen sprak een lid zijn teleurstelling uit over de hou ding van de gemeenteraad van Hulst in deze en wel te meer nu uit een brief van de Commissie van beheer en onderhoud van de weg Hulst-De Paal is gebleken, dat in deze com missie wel overeenstemming was be reikt op basis van 50% der kosten voor de gezamenlijke polders en wa terschappen en 50% voor de beide gemeenten tezamen. Een ander lid zou het op prijs stellen, indien Ged. Staten alsnog pogingen zouden doen om te bereiken, dat Hulst wel mede werking aan de nieuwe kostenverde ling verleent. In hun schriftelijk antwoord herin neren de Gedeputeerden aan de reeds eerder gedane mededeling, dat aan de oprichting van een waterschap geen motief kan worden ontleend, eenzijdig wijziging te brengen in de bestaande verdeling van de onder, houdskosten tussen de gemeenten enerzijds en de polders en water schappen anderzijds. Zij zouden tegen een andere wyze van kostenverdeling geen bezwaar hebben gemaakt, in dien deze op basis van vrijwilligheid tussen partyen bereikt zou zijn. Aan gezien geen accoord werd bereikt, bieden Ged. Staten het ontwerp-re glement tot oprichting van het weg schap wederom ter vaststelling aan. MUTATIES PERSONEEL P.Z.EJM. In Juni deden zich by de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij de volgende personeels- mutaties voor: de heer G. van der Bij te Temeuzen werd aangesteld als technisch ambtenaar 3e klas in vaste dienst. Bevorderd werden tot dis trictsmonteur le klas de heer C. J. Verploeg te Aardenburg, tot voor man-vakman de heer T. Duijm te Vlis singen, tot meterijker de heer P. J. Geldof te Middelburg en tot electri- cien de heer J. Spaeter te Westkapel- le. Op eigen verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heer P. van Hekken te Vlissingen. CONCERT „KUNST EN EER". Zaterdagavond 19 Juli a.s. zal de har monie „Kunst en Eer" uit Zierikzee, onder leiding van haar directeur, de heer Jac. Kikke, een concert geven te Colijnsplaat. Het programma luidt als volgt: 1. Semper Fidelis, Soussa; 2. Orphée aux Enfers, Jac. Offenbach; 3. Rèves sur l'Oceau, J. Gungl; 4. Suite- Ballet, F. Popy; 5. Cing-Kotton, Sous- sa. Pauze. 6. National Emblem, A. E. Baegbey; 7. Cavalerie-legers, Fr. von Suppé; 8. The Linnet; 9. Colonel Bo gey on Parade, K. Alford; 10. Saint Triphon, A. Ney. POLITIE-EXAMEN. De brigadier van de gemeente poli tie te Bergen op Zoom, de heer G. J. C. Wouters, is bij het te Hilversum ge houden examen geslaagd voor inspec teur van gemeentepolitie en officier der Rijkspolitie. De heer Wouters begon zijn politie loopbaan in 1940 bij de Rijkspolitie in Vianen. Hij werd vandaar achtereen volgens overgeplaatst naar Nieuwdorp, Heinkenszand, Overslag, Stoppeldijk en St. Jansteen. In beide laatste plaat sen was hij post-commandant van de Rijkspolitie. In 1948 kwam hij in dienst van de gemeentepolitie te Bergen op Zoom. Zierikzee VERGADERING PLATTELANDSVROUWEN In het „Huis van Nassau" te Zie- rikzee vergaderde de afdeling Schou wen van de Bond van Plattelands vrouwen, onder voorzitterschap van mevrouw Deïst—Gast, die bij haar openingswoord de spreekster van ae middag, mevrouw DekkerHerder uit Vlissingen, aan de aanwezigen voorstelde. Hiema sprak mevrouw DekkerHerder over het onderwerp: „Wat betekent rauwkost voor onze gezondheid" Aan de hand van talrijke voorbeelden toonde spreekster aan, welke voeding ons lichaam het beste verdraagt. Zij herinnerde aan het ge val van de Deense dr Christine Nolfi, die van een ernstige ziekte volkomen genas door nauwkeurige observatie van de reacties van haar lichaam op verschillende voedingsmiddelen en door het gebruiken van rauwkost. Al gemeen propageerde de spreekster het gebruik van levend voedsel, waar onder wordt verstaan rauwe groenten en fruit, honing, eieren, enz. Ook mevrouw DekkerHerder zelf had gunstige ervaringen met het nuttigen van rauwkost; men verzekert zich hierdoor van een blijvende vitaliteit, aldus spr. Na afloop van de causerie kreeg spreekster van diverse zijden vragen te beantwoorden. De voorzit ster dankte tenslotte voor de leer zame causerie. OUDEN VAN DAGEN NAAR WALCHEREN. Voor de ouden van dagen van Zierikzee was het Dinsdag een ware feestdag. 217 oudjes vertrokken des morgens met de Provinciale Boot voor een tochtje naar Walcheren. Te Katse Veer wachtten zes autobus, sen. welke het gezelschap naar Vee- re brachten. Hier werd o a. de Gro te Kerk bezichtigd. Van Veere reed Een aanvaring in de mist In Maart van dit jaar voer, tijdens een dikke mist, die over de Wester- Schelde hing, in de z.g. Pas van Terneuzc.n, de sleepboot „Tony", die een tweetal sleepsehepen voorttrok, toen een tegenligger", het zeeschip „Tento" naderde. Een aanvaring tussen de „Tcnto" en een der sleep, schepen, de „Tamporas" vond plaats, waarbij laatstgenoemd vaartuig vry ernstige schade opliep en thans stond de kapitein van de „Tony", A. v. d. B. uit Dordrecht, terecht, omdat hij niet met matige snelheid zon hebben gevaren, niet tijdig zou hebben doen stoppen en niet juist zou hebben gemanoeuvreerd. Kapitein v. d. B. bleek over de nodige welbespraaktheid te beschik ken en bestreed de tenlastelegging uitvoerig en nadrukkelijk, waarbij hij o.m. aanvoerde, niet met zijn sleep voor anker te zijn gegaan, om dat de plaats waar hij door de mist 15 Juli. Fraternite 3, Poppelier. Boileau, Wilser. Mansard, Liby, Magda 1, van Bal- legooy. Maco, Pik. Butania 2, Zwartbol. Canard', Kegels. Macedonië, Feenstra. Cor- moran, van Houte. Catalonia, Driessen. Cornelia Adriënne, Arntz, allen naar Rot terdam. Vertrouwen, Schram. Puccini, Meeusen. Baden 22, Trapp, allen naar Dordrecht. Ingona, Broeders, naar Den Helder. Twee Gebroeders, Koopman, naar Groningen. Adrians, Den Herder, naar Rijnsbui-g. Bonna 2, Domenie, naar Hans- weert. Verwisseling, de Jong, naar Drei- schor. Jacjo, Heek, naar Deventer. Lero 1, Jongekrijg, naar Krommenie. Risico, Jis- coot, naar Hengelo. Joelle, van Berchen, naar Afferden. Hoop op Zegen, Ooster hof, naar Naarden. Scheldezonen, de Ko ning, naar Kerkdriel. Scheepmakershaven, Pols, naar Bergambbacht. Wilhelmina W, Wildeman, naar Svenborg. Linquenda, Hartman, naar Noordscharwouoe. Zee- lands Luister 1, v. d. Vliet, naar Delft. Si- donie, Drijgas, naar Velsen. Bastina Adri ans, Visser, naar Amsterdam. Fortuna, Danz. Niedersachsen 5, Kühne. Janna Cornelia, Schouten. Jober, Didden. Liber- tas, Erxleben. Caruso, Heylan. Bella, Ost. Stad Meenen, Carpenlie. Fluvlale 28, Bak ker. Dalmatia, Wilting. Rafale, de Kimpe. Haniël 94, Ott, allen naar Duitsland. Coad- ja, van Vossen. Piz Kesch, Versteeg. Arol- lo, Spier. Rotondo, de Bruijn. Vicosopra- no, Stienissen. Navexmotor 9, van Dam me. Neska 5, v. d. Berg, allen naar Basel. Voor den tijd. Kornet. Res Nova, Vort- horn. Johanna, de Jonge. Poolster 2, Borms. Tyma, van Laar. Werra, Glorie. Levina, Sakko. Umberto, Kieboom. Hol- landia, Versluis. Cornelia, Vendeville. Dora, Melsen. Leentje, van Yzerlooy. Ber- nina, de Lamper. Libia, Mudde. Butania 3, Vredenborg. Adri, van Wijk. Charles, van Leeuwen. Sijalude, de Looff. Schou wen, Tack. Citerna 3, van Drom. Fiat, Kars. Wiladcor, v. d. Starre. Schelde- stroom, Faasse. CEM 3, Joele. Moravia, Kalis. Anna, Gort. Goeland, de Haas. Stad Amsterdam 3, Durinck, Persia, Bom. Eli sabeth, den Boer. Havel, Höfken. Wijk dienst 32, Mauthaan, Martha Ahrens, Ahrens. Afhankelijk, Potters, Rio, d'e Looff. Henja, v. d. Zet. Navexmotor 3, van Heygen. Comptoir 3. Meijer. Verlaine, Lösken. Ambroise Pare, Groenhof. Tessin. Keek. Ite Miseréres, Auwerkerk. Valcava. Grob. Montana, Hendriks. Energie, Hart- mans. Piz Sol, Kieffer. Delt3, Oosting. Adara, v. d. Veen. Joko, van Parijs. Ex press 36, de Boef. Nlgritella Bauwens. Diavolezza, Reinert. Nooir~ Gedacht, Schouten, allen naar België. werd overvallen, niet veilig genoeg was. Bovendien zou hij slechts met zeer matige snelheid hebben geva ren. De verklaringen van een getuige deskundige van de politie te water, die echter slechts herhaalde, wat getuigen hem hadden verklaard bleken de sleepbootkapitein te ..be. ledigen", doch de kantonrechter meende, dat kappie het niet al te gek moest maken. Na veel over en weer gepraat, waarbij vooral de kapitein zich niet onbetuigd liet. kwam het te snel varen té vervallen en eiste de amb tenaar voor elk der beide andere feiten 30 of 20 d.h. De kanton rechter meende echter, dat slechts het niet voorzichtig manoeuvreren bewezen was en véroordpelde v. d. B. deswege tot 50 of 30 d. TOUR DE FRANCE. „Of hij winnaar was van de Tour de France", vroeg mr. Van Meer. wy'k belangstellend aan J. J. uit Hoek, die in een kanariegeel truitje op de mat plaats nam. Dit bleek niet het geval te zijn en de kantonrech ter scheen over de kledij waarin de beschuldigde voor hem verscheen, niet erg te spreken te zijn. Met een „premie" van 10 of 5 d. verdween de imitatie Coppi, die op een onoverzichtelijk weggedeelte geen signaal had gegeven, waardoor zijn auto in botsing kwam met die van een even nalatige tegenligger, weer van het toneel. UITSPRAKEN ECONOMISCHE POLITIERECHTER De economische politierechter te Middelburg zette de zaak voort tegen de brandstoffenimndel A. V. uit Ter. neuzen, welke firma in conflict was geltomen met de economische voor schriften. Zij zou diverse soorten brandstollen tegen iets te hoge prijs hebben verkocht. Daar de ten laste gelegde 'feiten niet bewezen konden woxden, werd de firma echler vrijge sproken. Ook de brandstoffenhandel O. H. te Terneuzen en de brandstoffenhan- delaar F. A. L. V. uit Ercskens. die zich voor een dergelijk feit hadden te verantwoorden, werden vrijgespro ken. De fruitteler J. Ch. C. uit Born- hem (B.) had in Maart in stry'd met art. 7 van de Tuinbomvteeltveforde- ning 1947 ongeveer 1% ha. appels er peren geteeld in de gemeente Koe wacht. Hy had hierover geen vergun ning. Thans werd hij veroordeeld tot 250 of 1 maand. De bakkers A. M. en J. v. O. Tholen werden ieder wegens overtre ding »van het Winkelsluitingsbesluit veroordeeld tot 1 of 1 dag. men via Oostkapelle naar Domburg, waar koffie werd gedronken. Daar na ging de tocht naar Vlissingen, waar na het diner een rytoer door de stad werd gemaakt. Van hieruit werd tenslotte de terugreis aanvaard. Bij aankomst in Zierikzee werden de oudjes opgewacht door „Kunst en Eer." GESLAAGD. Het 4e graads H.L.O.-diploma werd behaald door mr. K. A. Keuning en Erika Lugt, beiden te Zierikzee. Nieuwerkerk LEDEN BUURTVERENIGING OP REIS. De buurtvereniging „Capelle" te Nieuwerkerk tracteerde 1.1. Zaterdag de kinderen en de oudere leden van de vereniging op een busreisje. Allereerst werd het Mastbos by Breda bezocht waar de kinderen werden getracteerd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Burgers Dierenpark, een uitge strekt complex, waar men de dieren in open ruimte kan bezichtigen en aan de daar in de nabijheid zich bevinden de speeltuin. Op de terugweg werd nog even in het Liesbos vertoefd, als ook in Steenbergen, waarna de tocht weer naar huis werd ondernomen. Bruinisse LEDENVERGADERING. De afdeling Bruinisse van de Alg. Ned. Bond in het Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf, hield Maan dagavond een ledenvergadering in „Het Centrum", onder leiding van de heer W. van den Ouden. De heer J- van Hakken, districtsagent voor het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw. hield daarbij een referaat over de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering. De onbekendheid met deze nieuwe wet, geeft nog tot veel misverstand en misnoegen aanleiding, zodat talrijke vragen werden gesteld, die bevredi gend werden beantwoord. TENTOONSTELLING AQUARIUMVERENIGING. Aangemoedigd door het grote suc ces van het vorige jaar zal de aquariumvereniging „Willem Deutz" te Bruinisse, ook dit jaar weer een tentoonstelling organiseren. Het is de bedoeling deze tentoonstel ling te houden begin Augustus in hel Nederi. Herv. Verenigingsgebouw. Een vijver met koudwater zoetwater vissen en bijpassende beplanting, een grote bak met zoutwaterfauna en flo ra. die zoveel mogelijk alles zal be vatten, wat onze eigen Zeeuwse Stro men opleveren, de gewone bakken met tropische visjes, schelpen en op gezette dieren uit het Middellandse Zee-gebied, een volledige huiskamer met aquarium, ziedaar een greep, van wat straks in het Jeugdgebouw weer zal zijn te bewonderen. Natuurlijk zul len ook de attracties en de oliebollen niet ontbreken. Oosterland BENOEMING. Met ingang van 21 Juli a.s. is tot tijdelijk ambtenaar ter gemeente secretarie te Oosterland benoemd, de heer A. J. Vogelaar, thans als zodanig werkzaam te Dinteloord. THOLEN BENOEMD TOT ONDERWIJZERES Mej. R. Bierens te Tholen slaagde te Breda voor het examen onderwij zeres. Zij is thans met ingang van 1 September benoemd tot tijdelijk vijfde leerkracht bij de Chr. school aan de >oelweg te Tholen. Op het nippertje gered. Dinsdagavond kwam het zoontje van ds. E. op zijn step over de Haven ge reden. Het ventje wilde de schuine kant bij het Havenkantoor afrijden, en wist zijn vaart niet te minderen. Hij reed daardoor over de rand van de havenmuur en viel van vier meter hoogte met zijn hoofd naar beneden in de modder. Gelukkig zag schipper Landa het ongeluk gebeuren. Zonder zich te bedenken sprong hij naar be neden. Hij wist de knaap, die hele maal onder de modder zat, te grijpen en daardoor van een verstikkingsdood te redden. ZEEHONDENVANGST. De zeehonden jagers uit Groningen, met hun schepen „Usquert 855 en „Us- quert 15", zijn weer op de Zeeuwse Stromen gearriveerd en de zeehonden vangst heeft bereids weer een aanvang genomen. Goudsmokkel met Neder lands schip te Hongkong De politie te Hongkong heeft Dins dagavond, 12 uur, voordat het schip naar Indonesië zou vertrekken, een inval gedaan op de „Tjiluwah" van de Kon. Java-China Paketvaartlijnen en daarbij 145 kg. goud in beslag ge nomen, met een waarde van 620.000. Het goud was op een zeer han dige wyze verborgen tussen machi nedelen in de machinekamer van het schip. Advertentie. Arbeiders moeten ook bij de gecompliceerde bedrijfs voering inzicht in gang van zaken hebben De staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rh\jn, heeft Woensdag de eerste bedryiscommissles ln de zin der wet op de onderne mingsraden geïnstalleerd, te weten die voor de textielbranche, de vleeswa- renindustrie, het slagersbedryf en de schoen- en leerindustrie. Voordat de staatssecretaris tot de installatie overging, hield prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. voorzitter van de commissie ondernemingsraden van de sociaal-economische raad, een rede, waarin hjj enige mededelingen deed over de stand der voorbereidende werkzaamheden, die tot de volledige uit voering van de wet op de ondernemingsraden moeten leiden en over enige punten, die een belemmerende invloed blijken uit te oefenen. Behalve dat in een vijftal takken van bedrijf van heden af een begin kan worden gemaakt met de effectie ve uitvoering van de wet, zijn nog an dere resultaten bereikt, die naar spr. hoopte, binnen afzienbare tyd in het licht der openbaarheid treden. In tal rijke bedrijfstakken is het overleg in eigen kring in volle gang, in verschei dene zyn reeds belangrijke vorderin gen gemaakt. Over het algemeen, aldus spr,, mag gezegd worden, dat de gelegde con tacten ons gesterkt hebben in de overtuiging, dat zowel de organisa ties van werkgevers als die van werk nemers ten volle bereid zijn hun me dewerking aan de verwezenlijking der ondernemingsraden te geven. Mr. dr. A. A. van Rhijn zeide in zijn rede. dat het van het grootste belang is. dat de arbeider ook bij de moderne gecompliceerde be- jïring inzicht heeft in de economische en sociale gang van zaken binnen de onderneming en begrip heeft voor de betekenis van zyn aandeel in het geheel, waar door hij zich niet langer een num mer voelt, maar een integrerend onderdeel in het gehele productie proces. Daarvoor is de ontwikkeling van de gemeenschapsgedachte binnen de on derneming van zeer groot nut. Tussen de samenwerking in de on- VEILING WALCHEREN. 16 Juli. Appels: Madelemen 1739, id. fabr. 13—21, id. kroet 2—19. Pruimen: Oranjepruim, 20—30. Early Laxton 2191. Golden Japan p. stuk 3— 15., id. p. kg 1.04—1.09. Frambozen p. doos 1731, id. per kg. 89 Druiven: Frankenth. 1.81—1.94. Kersen: Klerken 62—71. Krieken 45—55, Vleeskersen 63—65. Zure Morellen 45. Tomaten 23—55. Rode Kruisbes 2941. Witte kruisbes 1836. Rode bessen 37—87. Witte bessen 45—61, Perziken 5—24. Net- meloenen 871.03. Aardappelen, bonken 1011.30, grote 8 —11, drielingen 56.70, kriel 4—5. Doré bonken 10, id. grote 910; Blauwe eigen heimers grote 1011. Koopmans Blauwe grote 10. Bintjes Bonken 8—9. Alles per 100 kg. Aanvoer 45 ton. Groenten: Bloemkool A 36—46, B 25— 38, C 21—32, Komkommers A 8—23, B 8— 21, C 8—14, krom kg 9—20. Sla 2—13. Dub bele Princessen 35—52. Snijbonen 2978 Tuinbonen 35—36. Boskroten 4—9. Bospeen 824. Andijvie 5—24. Postelein 3-41. Spits kool 11—14. Rode kool 6—21. Sav. kool 10—20. Witte kool 45. Doperwten 1638 Saxa's 3344. Rabarber 413. Augurken A 39—50. id. D 29—37, Wagenaars 29—32 Zilveruien 12—33. Heden werd de eerste witte kool aan gevoerd door de heer J. Louws te West- kapelle. VEILING ZUID-BEVELAND GOES. 16 Juli. Grote veiling: Zwarte bessen 60.50. Rode bessen 35.50. Dubb. Princesse- bonen I 32.10—35, id. H 28.40. Kleine veiling: Yellow Transp. A 50, id. BC 35—44, id. I 40—46, ld. H 22.70—23.40. id. keuken 2530, id. kroet 419. Klerken 55—67. Vleeskersen 39—54. Eierkrickcn 32 —49. Hedelfinger 47. Zure Morellen 14 47. Kruisbessen 1028. Rode bessen 34 Witte bessen 25—26. Frambozen 66 Bramen 89. Oranjepruimen 1029 Early Laxton 3581. Ruth Gerstetter 25— 48. Tollenaars 817. Okkulanen 810. Groenten: Komkommers 1118. Kropsla 6—13. Bloemkool 18—25. Dubb. Princesse- bonen 27—31. Saxabonen 18—25 Stamsnij- bonen 3036. Stoksnljbonen 66. Groene kool 8—11. Rode kool 11—13. Tomaten 28 —49. Andijvie 10—15. Sjalotten 18. Rabar ber 3—4. Postelein .1112. Aardappelen 8 —9, drielingen 67. Kroten 15. Uien 14—15. 9 Volgens een bericht van Lloyds uit Port Said is het verkeer door het Suez- kanaal opgehouden, doordat er niet vol doende loodsen beschikbaar waren. 0 Het West-Duitse kabinet heeft een wetsont werp goedgekeurd waarin de vrouw ju ridisch aan de man gelijkgesteld wordt en volgens hetwelk man en vrouw gelijkelijk aansprakelijk zijn voor het onderhoud van het gezin. Op de conferentie te Genève over de opleiding van vrouwen, hebben 66 mannelijke en 32 vrouwelijke afgevaardigden besloten aan. de regerin gen van de staten, die bij de Unescclzijn aangesloten, te verzoeken, vrouwen de zelfde mogelijkheden van opleiding te geven als mannen. 0 51 Amerikaanse straaljagers zijn Woensdag uit de V. S. in Tokio aangekomen. Zij zullen tijdelijk in Japan dienst doen. 0 De West-Duitse bondskanselier Adenauer is Woensdag .n Berlijn aangekomen om de West-Berlij- ners te bemoedigen in hun verzet tegen de Russische druk en communistische Oost- DuitSers. 0 Bij K. B. is prof. mr. P. Lief tinck met ingang van 1 Juli ontheven van zijn functie als gouvernor bij d'e inter nationale bank voor herstel en ontwikke ling. Dinsdag brak door hooibroei brand uit in een kapitale boerderij te Dubbel dam. De schuur en de gehele inventaris ging verloren; de schade wordt geraamci op f 110.000.—'. De eigenaar is verzekerd 9 Woensdagmorgen is het nieuwe gedeel te der telefooncentrale Zuid te Amster dam geopend. Burgemeester A. J. d'Ailly stelde 1500 nieuwe aansluitingen door het overhalen van een handle in bedrijf. 0 President Quirino van de Philippijnen is Woensdag te Djakarta aangekomen voor een tiendaags bezoek aan Indonesië 0 De vijfendertig jarige M. S. uit Am sterdam, die enkele weken geleden op heterdaad betrapt werd bij een inbraak in een Christelijke school te Overveen, heeft bekend na de oorlog in een tiental plaatsen van ons land', o.a, Leeuwarden, te hebben ingebroken, bij voorkeur in scholen en kerken. 0 De Bloemendaalse politie heeft aangehouden R. van E., een 24-jarige Haarlemmer, die de vorige maand ontvlucht is uit Vught, waar hij enkele jaren moest uitzitten. Hij heeft in de laatste weken op verscheidene plaat sen in Bloemendaal ingebroken en be kende, ook inbraken te hebben gepleegd té Velsen en Bergen (N.H.) Zijn vermoe delijke medeplichtige is te Amsterdam van zijn bed gelicht en eveneens in ver zekerde bewaring gesteld. 0 Vijf van grootste wapenfabrieken van Japan hebben zich tot de regering gewend met het verzoek bepaalde wapens, zoals explosieven, bommen en ontstekingen te mogen produceren. Deze zouden dan hoofdzakelijk aan de Amerikaanse troe pen worden geleverd, aldus een groot Ja pans blad. 0 De autoriteiten van Noord- Rijnland-Westfalen hebben gewaarschuwd tegen het zwemmen ln rivieren en kana len met het oog op gevaar voor besmet ting met kinderverlamming. 0 In Catania is een operatie uitgevoerd op een 42-Ja- rlge man wegens 'n nierkwaal. Hij bleek vier nieren te hebben, een geval, dat door de medici enig ln de medische ge schiedenis wordt genoemd. VEILING ZIERIKZEE. 14 Juli. Aardappelen 8.0010.0-, Andij vie 5,00—6.00, Prine. bonen 21.00—31.00, Stamsnijbonen 40.00, Stoksnljbonen 61.00, Postelein I 16,00—18.00, Tomaten 40.00— 56.00, Rode kool 10.00, Kruisbessen 30.00 —33.00, Rode bessen 65.00—74.00, Pruimen (Ontario) 71.00—74.00, idem (Early Lax ton) 33 ct41 ct. per doosje. Perziken 6.00 —17.00, Frambozen 18 ct.—25 ct. per doosje, Kropsla 6.00—10.00, Bloemkool 15.00—20.00, Komkommers 11.0027.00, Bospeen 9,00—15.00, Boskroten 3.005.00, alles per 10 kg,, per 100 stuks of per 100 bos. VEILING SINT ANNALAND. 16 Juli: Eerstelingen 10.07, eigenh. gew. 10 04—11.30, afw. 7.64—8.61, drielingen 8,20. Bintjes gew. 8.10—8.28, afw. 7.50. Aanvoer 55 ton. Bonen 25 cent per kg. VEILING SCHERPENISSE. 16 Juli: Eerstelingen gew. afw. 7.52 7.61, gew. 8,25. Doré gew. 8.75—9.25, afw. 7.037.30. Eigenh. gew. 10,50. Gele eigen heimers gew 8.138.53, drielingen 7.34. Bintjes 7.51—7.89. Aanvoer 35 ton. VEILING SINT .MAARTENSDIJK. 16 Juli. Eigenheimers 10.30—9.50, eerste lingen 8.70, bonken 8.80, 8.60 en 7.60, drie lingen 5.30—7.20, voer 4,80. Aanvoer 20 ton. Bonen 21.00. VEILING THOLEN. 16 Juli: Aardappelen, eerstelingen, gew. 8.308.99, bonken 8.75, poters 6.53, kriel 5. Doré, bonken 8.06, gew. 5210.34; Witte eigenheimers, gew. 910.07. Aanvoer 30 ton, Stambonen zonder draad 32 cent per kg. Aanvoer 1245 kg. VEILING BERGEN OP ZOOM 16 Juli. Stamboon dubb. princessen 20—33. Sla 513. Andijvie 1322. Bos peen 1218. Waspeen 8. Sav. kool 6— 10. Erwten 1830. Krombekken 5060 Bloemkool A 2560, id. B 2425. Tuin bonen 1516. Rode kool 68. Staak- snijbonen 6992. Stamsnijbonen 20 38. Komkommers 1317. Tomaten 26 51. Aardappelen 711. Kersen 21— 46. Frambozen 5779. Pruimen 3973 Kruisbessen 1632. Net meloen 87. Rode bessen 25—48. Kas pruimen 4— 15. Yellow Transparant 1846. Ooms kinderen 2127. J. Baasje 20—29. VEEMARKT ROTTERDAM. 14 en 15 Juli. Aanvoer ln totaal 4205 die ren. Aangevoerd werden irr totaal 2140 stuks rundvee, waarvan naar schatting 1422 vette koeien en 718 gebruiksvee; 120 vette kalveren: 130 gras kalveren; 586 nuchtere kalveren: 630 varkens; 182 biggen; 116 paarden; 58 veulens: 193 schapen of lam meren; 50 bokken of geiten. Vette koeien per k. in ct. le kw. 275 290. 2e kw. 255—275, 3e kw. 228-240. Vette kalveren per kg. in ct. le kw. 260 —270, 2e kw. 240—260, 3e kw. 230—240. Pr. in ct. p. kg. Pr. in gld. p.s.t le 2e 3e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 320 280 180 Nuchtert kalveren 60 56 52 Varkens 1. g. 219 217 215 Biggen 56 52 48 SLpaarden 230 220 210 Schapen 120 100 80 Lammeren 90 70 55 Kalfkoeien 1100 975 850 Melkkoeien 1100 975 850 Vare koelen 800 700 650 Vaarzen 826 725 680 Pinken 570 500 375 VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 14 Juli. Fruit. Aardbeien m. d. 4598, Pruimen 98—1.27, Perziken 8—36, alles per kg. of per stuk. Pruimen 6.2012.80, per 100 kg. Yellow Transp. B 49—50, C 34—40, beide per kg. Aardappelen: grote 8—12, poters 5—9, kriel 34, alles per kg. Groenten: Andijvie 611, Bloemkool 1 A 17—45, idem 1 B 18—20, Snijbonen 34 —56, Stamprincessen 39—49, Tuinbonen 15 —26 Komkommers 13—19, Kroten 916, Rode kool 10—11, Groene kool 6, Spits kool 69, Bospeen 1619, Waspeen 12— 19, Rabarber 7—9.70 per 100 kg., Sjalotten 15—17, Sla 5—7.40 per 100 krop. Spinazie 19—21, Tomaten A 39—44, Idem B 40, idem C 35, uien 7—19, alles per kg., per stuk of per bos. derneming en die in de bedrijfstak is een verband gelegd, enerzyds door middel van de bearijfscommissies uit de wet op de ondernemingsraden, an derzijds door middel van de bedrijf schappen uit de wet op de bedrijfsor ganisatie. Met de wens dat zich spoedig nog vele soortgelijke colleges bij de thans ingestelde bedrijfscommissies mogen voegen verklaarde spr. de bedryfs commissles voor de schoenindustrie, de lederindustrie, de textielindustrie, de vleeswarenindustrle en het sla gersbedryf voor geïnstalleerd. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Bedankt voor Poortvliet: candidaat C. v. d. Berg te Hilversum. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beijerland: J. B. van Mechelen te Oostburg. Bedankt voor Heinkenszand en aan genomen naar Vrouwenpolder: drs. O. Jager te Delft. Ds. J. C. HOOIKAAS BEDANKT VOOR HOOGLERAARS BENOEMING Ds J. C. Hooikaas, voorganger van de Vrye Hervormde Gemeente te IJs- selmuiden, vroeger Ned. Hervormd predikant te Arnemulden, die het vo rig jaar in Frankrijk promoveerde, heeft bedankt voor zyn benoeming tot hoogleraar in Portugal. Ds. Hooi kaas, die thans ongesteld is, hoopt, zodra zyn gezondheidstoestand dit toelaat, weer werkzaam te zyn als voorganger te IJsselmuiden. Een beroep op prof. Berkouwer Enkele tientallen predikanten van de Gereformeerde Kerken uit de clas sis Amsterdam hebben zich in een ge- meenschappelyk schrijven gericht tot de hoogleraar in de dogmatiek aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, prof. dr. G. C. Berkouwer, in verband met zyn benoeming tot hoogleraar in de dogmatiek aan het Calvin Semi nary te Grand Rapids. In deze brief menen de predikanten, dat prof. Ber kouwer, die nu reeds een van de ou dere hoogleraren is, door zyn per soon en door het vak dat hy doceert, n.L de dogmatiek, moeilijk gemist kan worden. Voorts vragen zy zich af, of de Vrye Universiteit, die de hoogle raar riep, niet min of meer recht heeft op de voltooiing van zijn „dog matische studiën" in de lijn van ae gTote gereformeerde dogmatici, voor al van belang in verband met de ge weldige omwenteling in het dogma tisch denken van de 20e eeuw. Voorts stippen de predikanten in hun schry- ven aan, het lot van de studenten en van de jonge predikanten, die mede hiertoe gestimuleerd door hun prae- ceptor, zich met grote liefde op de dogmatiek hebben toegelegd. Tenslot te wijzen zy, als wellicht belangrijk ste argument op de plaats, die prof. Berkouwer inneemt „in het contact tussen kerken en groepen en op het grote aandeel, dat nij heeft gehad en nog heeft in de besprekingen met Rooms-Katholieke, Hervormde en tal van andere prominente figuren". Honderd jaar Haarlemmermeerpolder Ter gelegenheid van het lOO.jarig bestaan van de Haarlemmermeerpol- der is Woensdag op de begraafplaats aan de Vyfhuizerweg t* Hoofddorp een monument onthuld ter nagedach tenis van de grote pionier op land bouwgebied mr. P. J. v. Amersfoordt. Burgemeester J. W. Jansonius. die de onthulling verrichtte, gaf een uit voerig overzicht van de verdiensten van aeze landbouwpionier. De raid- dagfeesten werden geopend door de voorzitter van het feestcomité, de heer P. K. Kistemaker, die in zijn rede accentueerde, dat de Haarlem- meer in 1852 voor het eerst bewoon baar was geworden en dat daarom de landbouworganisaties hadden ge meend het feit in 1952 te moeten her denken. De heer M. Ruppert voor zatter van de Christelyk Nationaal Vakverbond, gaf een overzicht van de noden, welke in den beginne bij het in cultuur brengen van -Ie -'.roog gekomen gronden heersten. Door ny, vere arbeid en doorzettingsvermogen van de „sterksten van de sterken is 18000 hectare cultuurgrond ont staan. waarop in de loop van deze 100 jaar duizenden mensen hun be staan hebben gevonden. Ook de algemeen secretaris van de stichting voor de landbouw, ir. G. P. Royackers, voerde het woord. Muitende gevangenen worden toch vervolgd. De procureur-generaal van Michi gan heeft gelast tegen 14 gedetineer den in de gevangenis van Zuid-Michi- gan alsnog een gerechtelyke vervol ging in te 3tellen, omdat zij bij een muiterij in April dertien bewakers als gijzelaars hebben vastgehouden. De ters indertijd toegezegd, dat er geen leiding der gevangenis had de mui represailles tegen hen zouden wor den genomen- De Amerikaanse hulp aan Denemarken. Averell Harriman heeft in een rap port aan president Truman aanbevo len de Amerikaanse hulp aan Dene marken te handhaven ondanks de le vering van een tankbaot door Dene marken aan de Sowjet-Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13