NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSCH-VLAANDF.REN Poliiierechier Middelburg EERSTE BEDRIJFSCOMMISSIES WERDEN GEÏNSTALLEERD jn: Wissel Zeeuws-Vlaanderen DONDERDAG 17 JULI 1952 PROVINCIALE ZE EU W BE COURANT 3 Wegschap Hulst-De Paal. Geen accoord bereikt. De afdelingen der Provinciale Sta ten van Zeeland behandelden het voorstel van Gedeputeerde Staten om een ontwerp-reglement tot oprichting van een waterschap (wegschap) „Weg Hulst-De Paal" vast te stellen. In de laatste winterzitting werd door de Staten besloten dat de deel. nemende lichamen zouden trachten op basis van vrijwilligheid een betere regeling met betrekking tot de kos tenverdeling tot stand te brengen, waarvoor deze lichamen een, inmid dels verstreken, termijn van zes maanden werd gesteld. Een nieuwe regeling kwam niet tot stand. In één der afdelingen sprak een lid zijn teleurstelling uit over de hou ding van de gemeenteraad van Hulst in deze en wel te meer nu uit een brief van de Commissie van beheer en onderhoud van de weg Hulst-De Paal is gebleken, dat in deze com missie wel overeenstemming was be reikt op basis van 50% der kosten voor de gezamenlijke polders f.i wa terschappen en 50% voor de beide gemeenten tezamen. Een ander lid zou het op prijs stellen, indien Ged. Staten alsnog pogingen zouden doen om te bereiken, dat Hulst wel mede werking aan de nieuwe kostenverde ling verleent. In hun schriftelijk antwoord herin neren de Gedeputeerden aan de reeds eerder gedane mededeling, dat aan de oprichting van een waterschap geen motief kan worden ontleend, eenzijdig wijziging te brengen in de bestaande verdeling van de onder, houdskosten tussen de gemeenten enerzijds en de polders en water schappen anderzgds. Zij zouden tegen een andere wijze van kostenverdeling geen bezwaar hebben gemaakt, in dien deze op basis van vrijwilligheid tussen partgen bereikt zou zijn. Aan gezien geen accoord werd bereikt, bieden Ged. Staten het ontwerp-re glement tot oprichting van het weg schap wederom ter vaststelling aan. MUTATIES PERSONEEL P.Z.E.M. In Juni deden zich bij de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij de volgende personeels- mutaties voor: de heer G. van der Bij te Terneuzen werd aangesteld als technisch ambtenaar 3e klas in vaste dienst. Bevorderd werden tot dis trictsmonteur le klas de neer C. J. Verploeg te Aardenburg, tot voor man-vakman de heer T. Duijm te Vlis- singen, tot meterijker de heer P. J. Geldof te Middelburg en tot electri- cien de heer J. Spaeter te Westkapel- le. Op eigen verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heer P. van Hekken te Vlissingen. CONCERT „KUNST EN EER". Zaterdagavond 19 Juli a.s. zal de har monie „Kunst en Eer" uit Zierikzee, onder leiding van haar directeur, de heer Jac. Kikke, een concert geven te Colynsplaat. Het programma luidt als volgt: 1. Semper Fidelis, Soussa; 2. Orphée aux Enfers, Jac. Offenbach; 3. Rèves sur l'Ocean. J. Gungl; 4. Suite- Ballet. F. Popy; 5. Cing-Kotton, Sous- sa. Pauze. 6. National Emblem, A. E Baegbey; 7. Cavalerie-legers, Fr. von Suppé; 8. The Linnet; 9. Colonel Bo gey on Parade, K. Alford; 10. Saint Triphon, A. Ney. POLITIE-EXAMEX. De brigadier van de gemeente poli tie te Bergen op Zoom, de heer G. J. C Wouters, is bij het te Hilversum ge houden examen geslaagd voor inspec teur van gemeentepolitie en officier der Rijkspolitie. De heer Wouters begon zijn politie loopbaan in 1940 bij de Rijkspolitie in Vianen. Hij werd vandaar achtereen volgens overgeplaatst naar Nieuwdorp, Heinkenszand, Overslag, Stoppeldijk en St. Jansteen. In beide laatste plaat sen was hij post-commandant van de Rijkspolitie. In 1948 kwam hij in dienst van de gemeentepolitie te Bergen op Zoom. AANBESTEDING. Door het bestuur van het water schap „Het Vrije van Sluis" te Oost burg werd aanbesteed het maken van een betonnen brug in de Elisabethpol- der te Biervliet. Er werd ingeschre ven als volgt: J. en K. T. de Oude, Biervliet, f 20.575.—; C. D. de Ruijs- scher en Zn., Biervliet, f 22.238.J. T. v. Housselt, Bergen op Zoom, voor f 22.900.P. J. v. d. Sande en H. A de Exter, Breskens, f 22.987-P. Mollet, Hoofdplaat, f 23.270.—; Gebr en G. v. Steenberghe, Philippine, 23.500.—; L. Martens en Zn., Hoofd plaat. f 23.750.—; A. J. Blijlevens te Breda, f 23.945.—; L. Waals en M. K. Krijger, Rotterdam, f 24.280.Gebr. de Bokx, Terneuzen, f 25.647.—; P. de Regt, Terneuzen, f 26.700. Schoondijke WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvSreniging „Vrije Vlucht", Sasput en E.D.B., Schoondijke, hielden een wedvlucht uit Dourdan met oude en jonge duiven. Snelheid eerste oude duif 1444 meter. 1 en 2 Gebr. Calon, 6 Ch. de Poorter III, 4 J. Roofack, 5 P. Dobbelaere, 7 Th. de Smidt, 8 G. de Wever, 9 G. Dusarduijn, 10 Gebr. Huygh, Snelheid eerste jonge duif 1428 meter: 1 Iz. Leenhouts, 2 en 5 H. de Bliek, 3 R. Blaakman, 4, 8 en 9 G. de Wever, 6 W. de Zwart, 7 Cyr. Pycke, 10 Ch. de Poorter I. Breskens WEDVLUCHT. De postdtiivenhoudersvereniging „Strijd in Vrede" te Breskens hield een wed vlucht uit Dourdan met jonge en oude duiven. Snelheid eerste oude duif 1455 m. 1, 2 en 3 G. Dusarduijn, 4 Jac. Ras, 5, 8 én 10 R. Dusarduijn, 6 H. v. d. Hemel, 7 J. Vermeulen, 9 J. den Dekker. Snelheid eerste jonge duif 1398 meter: en 3 F. v. d. Wcge, 2 Moset en zn. Een aanvaring in de mist In Maart van (Ut jaar voer, tijdens een dikke mist, die over de Wester- Schelde hing, in de z.g. Pas van Terneuzen, de sleepboot „Tony", die een tweetal sleepschepen voorttrok, toen een tegenligger", het zeeschip „Tento" naderde. Een aanvaring tussen de „Tento" en een der sleep, schepen, de „Tamporas" vond plaats, waarbg laatstgenoemd vaartuig vrij ernstige schade opliep en thans stond de kapitein van de ,,Tony", A. v. d. B. uit Dordrecht, terecht, omdat hy niet met matige snelheid zou hébben gevaren, niet tijdig zou hebben doen stoppen en niet juist zou hebben gemanoeuvreerd. Kapitein v. d. B. bleek over de nodige welbespraaktheid te beschik ken en bestreed de tenlastelegging uitvoerig en nadrukkelijk, waarbij hij o.m. aanvoerde, niet met zijn sleep voor anker te zijn gegaan, om dat de plaats waar hg door de mist werd overvallen, niet veilig genoeg was. Bovendien zou hij slechts met zeer matige snelheid hebben geva ren. De verklaringen van een getuige deskundige van de politie te water, die echter slechts herhaalde, wat getuigen hem hadden verklaard bleken de sleepbootkapitein te „be_ ledigen", doch de kantonrechter meende, dat kappie het niet al te gek moest maken. Na veel over en weer gepraat, waarbij vooral de kapitein zich niet onbetuigd liet, kwam het te snel varen te vervallen en eiste de amb tenaar voor elk der beide andere feiten 30 of 20 d.h. De kanton rechter meende echter, dat slechts het niet voorzichtig manoeuvreren bewezen was en veroordeelde v. d. B. deswege tot 50 of 30 d. TOUR DE FRANCE. „Of hy winnaar was van de Tour de France", vroeg mr. Van Meer. wijk belangstellend aan J. J. uit Hoek, die in een kanariegeel truitje op de mat piaats nam. Dit bleek niet het geval te zgn en de kantonrech ter scheen over de kledij waarin de beschuldigde voor hem verscheen, niet erg te spreken te zgn. Met een „premie" van 10 of 5 d. verdween de imitatie Coppi, die op een onoverzichtelgk weggedeelte geen signaal had gegeven, waardoor zgn auto in botsing kwam met die van een even nalatige tegenligger, weer van het toneel. A. B. J. de B., slager te Sas van Gent, maakte aan de Oostdam al daar, achter een stilstaande autobus, een praatje met een kennis, toen hij plotseling, zonder eerst uit te zien naar ander verkeer, rnet zijn bromfiets aan de hand, de straat overstak, waardoor hij in botsing kwam met een juist naderende wiel- rgdster, die tegen de wereld ging en zich later onder dokters behan deling moest stellen. Volgens de slager en een getuige zou dit op 15 December van het vorig jaar zgn gebeurd, twee ande re getuigen verklaarden, dat de juis te datum 5 Januari j.l. was. Waar na de kantonrechter de B. veroor deelde tot 10 of 5 d. voor dit feit, gepleegd „omstreeks" 5 Januari en waarbij rekening werd gehouden met de omstandigheid, dat nog een aanzienlgke civiele vordering tegen de slager zal worden ingesteld. J. H. de V. landbouwer te Bou- choute (B.), die betrokken was bij een smokkelaffaire, liet bij die ge legenheid een koe en kalveren lo- pen op andermans grond. Voor het smokkelen had de V. reeds 32 dagen opgeknapt en voor deze kleine landbouwer, die het niet zo erg breed heeft en ook door de oorlog zwaar werd getroffen, streek de kantonrechter, die niet wenste, dat de „periode van Oss", waarin men bgv. ging inbreken om zijn ad vocaat te kunnen betalen, zou te rugkeren, de hand over het hart, en zo werd het, voor de beterschap belovende Zuiderbuur, twee maal 5 of 3 d. NOG EEN KANS. J. H., landarbeider te Graauw, thans wegens een „knokpartg" ge detineerd te Middelburg, was te Hontenisse in kennelgke staat aan getroffen. Mr. van Meerwijk wilde hem nog een kans geven en dus werd de uit. spraak 3 d. hechtenis voorw. met 1 jaar proeftgd. Tussen de personenauto van J. A., aardappelhandelaar te Terneuzen, die geen voorrang gaf, en de vracht auto van R. van K.. chauffeur te Hontenisse, van welke auto de stuurinrichting niet deugöelgk was, ontstond te Zaamslag een botsing. Uitspraak voor beiden 35 of 20 d. J. L. J., woninginrichter te Ter neuzen. stopte te Sas van Gent met zijn auto te veel aan de linkerzijde van de weg, wat 5 of 3 d. kostte. Zijn medereiziger P. F. K., vracht rijder te Terneuzen, die het portier van de auto op ondoordachte wgze opende, waarvan een passerend wiel rijder het slachtoffer werd, hoorde zich voor deze gevaarlijke stunt veroordelen tot 20 of 10 d. M. E. P., handelaar en opkoper te Sint Jansteen, had 140 kippen die bij een landbouwer waren gekocht, niet' in zijn register aangetekend. De ambtenaar eiste 15 of 10 d„ doch de kantonrechter meende dat hier niet gesproken kon worden van tweede hands goederen of ongere gelde handel en sprak de man vrij. A. de F., landbouwer te Zaamslag, sloeg in Hulst geen acht op een ver keersbord en reed met zgn auto in verboden richting. Eis en uitspraak 2 of 1 d. C. de S. te Vogelwaarde, reed in Hulst met zgn kar aan de linker- zgde van de straat. Toen hg plot seling moest uitwijken voor een te genligger, werd een geparkeerd staande auto beschadigd. Eis 5 of 3 d. met toewijzing civiele vordering ad 49.90. Uitspraak conform. J. W. S., veehandelaar te Axel, gaf in die gemeente met zyn auto geen voorrang, wat hem op 25 of 10 d. kwam te staan. K. D. te Zaamslag zou aldaar en. kele lokaliteiten zonder vergunning in gebruik hebben genomen. Het bleek echter, dat hg deze lokalitei ten niet in gebruik had genomen, doch wel gegeven. Vryspraak volg de. DE ST. VINCENTVLUCHT. In aansluiting op ons bericht van giste ren laten wij hier voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen de volledige uitslag volgen van de grote vlucht op St. Vincent, waar aan de West-Zeeuwsch-Vlaamse concorus- en verzendbond met 156 duiven deelnam. 1, 4 en 11 D. Luteijn, Zuiazande; 2, 5 en 23 P. de Smit, Sluis: 3 J. de Meester, Breskens; 6 en 29 Gebr. Temmerman. Hoofdplaat: 7, 9 en 17 J. Risseeuw, Bres kens: 8, en 3 C. Braakman, Groede; 10, 14, 16, 20, 22, 26, 27, 28 en 32 G. Dusar duijn,'Groedè; 12, 18 en 24 A. de Coninck, Schoondijke; 13 Joh. Carels, Breskens; 15 P. van Hee, .Oostburg; 19 en 35 R. Groos man, Hoofdplaat; 21 R. Jansen, Oostburg; 25 A. Risseeuw, Óostburg; 30 G. Paridaen. St. Kruis; 33 T. Vermeulen, IJzendijke; 34 W. Bruijnooghe, Breskens; 36 J. Evers, Aardenburg; 37 Ch. van Vooren, Bier vliet; 38 J. Dierkx, Retranchement: 39 P. Temmerman, Oostburg. St Jansteen GESLAAGDE CIRCUSVOORSTELLINGEN. De voorstellingen, welke het beken de „Cirque Géant" van Jos Mullens in St. Jansteen heeft gegeven, zijn een volledig succes geworden. Beide avonden was de tent tot de laatste plaats bezet met toeschouwers, die van heinde en ver waren gekomen om van dit unieke gebeuren in deze gemeente getuige te zijn. Het geboden program ma was-dan ook van dien aard, dat men er over het algemeen opgetogen over was. Sluis E.H.B.O.-EXAMENS. Bij de te Sluis gehouden examens voor E.H.B.O., slaagden de dames: M. Maenhout, Germanie Maanhout, Alma van Deurssen, Anneke Aer- noudts en de heren A. Baas, F. Cop- pens, Alf. Coppens, F. Maenhout, J. van Rijnberk en G. de Meyer. Het examen werd afgenomen door I. Buskop uit Oostburg. WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „Tot Weerziens" nam met oude en jonge duir ven deel aan prljsvluchten op Dourdan. Onderstaande eigenaren behaalden volgende prijzen met oude duiven: 1 en 7. C. v. d. Walle; 2. C. de Meijer; 3, 6 F. a'e Waestecker; 4 F. van Deurssen, 8 en 10 P. Maenhout: 9 A. le Clercq. Bij de jonge duiven was de uitslag: 1 en 7 I. Goossen; 2 P. Rijkborst: 3, 4, 9 en 10 C. de Meijer; 5 en 8 A. Baert, Op het nippertje gered. Dinsdagavond kwam het zoontje van ds. E. op zijn step over de Haven ge reden. Het ventje wilde de schuine kant bij het Havenkantoor afrijden, en wist zijn vaart niet te minderen. Hg reed daar.door over de rand van de havenmuur en viel van vier meter hoogte met zijn hoofd naar beneden in de modder. Gelukkig zag schipper Landa het ongeluk gebeuren. Zonder zich te bedenken sprong hg naar be neden. Hij wist de knaap, die hele maal onder de modder zat, te grijpen en daardoor van een verstikkingsdooJ te redden. ZEEHONDENVANGST. De zeehonden jagers uit Groningen, met hun schepen „Usquert 855 en „Us- quert 15". zijn weer op de Zeeuwse Stromen gearriveerd en de zeehonden vangst heeft bereids weer een aanvang genomen. Goudsmokkel met Neder lands schip te Hongkong De politie te Hongkong heeft Dins dagavond, 12 uur, voordat het schip naar Indonesië zou vertrekken, een inval gedaan op de „Tjiluwah" van de Kon. Java-China Paketvaartlijnen en daarbij 145 kg. goud in beslag ge nomen, met een waarde van 62Ö.00U. Het goud was op een zeer han dige wgze verborgen tussen machi nedelen in de machinekamer van het schip. Advertentie. Arbeiders moeten ook bij de gecompliceerde bedrijfs voering inzicht in gang van zaken hebben De staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Khyn, heeft Woensdag de eerste be drijf scommissies in de zin der wet op de onderne mingsraden geïnstalleerd, te weten die voor de textielbranche, de vleeswa- renlndustrie, het slagersbedryf en de schoen- en leerindustrie. Voordat de staatssecretaris tot de installatie overging, hield prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, voorzitter van de commissie ondernemingsraden van de sociaal-economische raad, een rede, waarin hy enige mededelingen deed over de stand der voorbereidende werkzaamheden, die tot de volledige uit voering van de wet op de ondernemingsraden moeten leiden en over enige punten, die een belemmerende invloed biyken uit te oefenen. Behalve dat in een vgftal takken van bedrijf van heden af een begin kan worden gemaakt met de effectie ve uitvoering van de wet, zgn nog an dere resultaten bereikt, die naar spr. hoopte, binnen afzienbare tijd in het licht der openbaarheid treden. In tal- ryke bedrijfstakken is het overleg in eigen kring in volle gang, in verschei dene zgn reeds belangrijke vorderin gen gemaakt. Over het algemeen, aldus spr., mag gezegd worden, dat de gelegde con tacten ons gesterkt hebben in de overtuiging, dat zowel de organisa ties van werkgevers als die van werk nemers ten volle bereid zgn hun me dewerking aan de verwezenlijking der ondernemingsraden te geven. Mr. dr. A. A. van Rhijn zeide in zijn rede. dat het van het grootste belang is dat de arbeider ook bg de moderne gecompliceerde be- g inzicht heeft in de economische en sociale gang van zaken binnen de onderneming en begrip heeft voor de betekenis van zijn aandeel in het geheel, waar door hij zich niet langer een num mer voelt, maar een integrerend onderdeel in het gehele productie proces. Daarvoor is de ontwikkeling van de femeenschapsgedachte binnen de on- erneming van zeer groot nut. Tussen de samenwerking in de on- UITSPEAKEN ECONOMISCHE POLITIERECHTER De economische politierechter te Middelburg zette de zaak voort tegen de brandstoffenhandel A. V. uit Ter. neuzen, welke firma in conflict was gekomen met de economische voor schriften. Zg zou diverse soorten brandstoffen tegen iets te hoge prys hebben verkocht. Daar de ten laste gelegde feiten niet bewezen konden worden, werd de firma echter vrijge sproken. Ook de brandstoffenhandel O. H. te Terneuzen en de brandstoffenhan- delaar F. A. L. V. uit Breskens, die zich voor een dergelgk feit hadden te verantwoorden, werden vrijgespro ken. De fruitteler J. Ch. C. uit Born- hem (B.) had in Maart in strijd met art. 7 van de Tuinbouwteelt verorde ning 1947 ongeveer 1% ha. appels en peren geteeld in de gemeente Koe wacht. Hg had hierover geen vergun ning. Thans werd hg veroordeeld tot 250 of 1 maand. De bakkers A. M. en J. v. O. te Tholen werden ieder wegens overtre ding van het Winkelsiuitingsbesluit veroordeeld tot 1 of 1 dag. Terneuzen CIRCUS GEANT TRAP OP TE TERNEUZEN. Een vrijwel uitverkocht circus Geant gaf Woensdagavond in Ternepzen zijn eerste voorstelling, die buitengewoon geslaagd kan worden genoemd. Een voortreffelijk en zeer gevarieerd pro gramma, waaronder veel dressuurnum- mers met ijsberen, tijgers en olifan ten werd op vlotte wijze uitgevoerd en getuigende het veelvuldige en vaak langdurige applaus met groot succes. Bijzonder in de smaak viel de paar- dendressuur, terwijl zowel de Burketts aan de vliegende trapeze, de Medini's in hun acrobatische toeren, de dames Mona en Jeanette aan het hellende koord als" de twee Pivoto's met hun .trapezewerk en de overige medewer kenden op een buitengewoon succes vol optreden kunnen terugzien. Een speciale vermelding verdienen zeker ook Juan Coll met zijn gedresseerde chimpansee's en de vier jonge circus kinderen, die op twee podia verba zingwekkende staaltjes van lenigheid en kracht gaven. Een der hoogtepun ten van de avond vormde wel het af schieten van het mensejijke projectiel. Circus Geant. dat heden (Donder dagavond) nog ee nvoorstelling te Ter neuzen geeft, Vrijdag een te Sas van Gent, vertrekt van daaruit naar Oost burg en te verwachten valt, dat het bij zijn verder optreden in Zeeuwsch- Vlaanderen zeker niet over gebrek aan belangstelling te klagen zal heb ben. Groede SCHOOLKINDEREN OP REIS. Onder leiding van het onderwgzend personeel en de oudercommissie maakten de kinderen uit de vier hoogste klassen der openbare lagere school te Groede een schoolreisje naar Tilburg. Via het veer Kruiningen Perkpolder ging het naar Roosendaal, waar *en bezoek werd gebracht aan „Vrouwenhof", waarin de kinderen zich volop vermaakten. Daarna werd de reis voortgezet naar Tilburg, waar het dierenpark bezocht werd. Om half vier aanvaardden de kinderen de te rugreis. Onderweg werd nog halt ge houden bg een kersenboomgaard in Zuid-Beveland, waarin de schoolkin deren zich tegoed deden aan het heer lijke fruit. Des avonds om half tien kwamen zg weer te Groede aan. ICUI8S Ïn 0 Volgens een bericht van Lloyds uit Port Said is het verkeer, door het Suez- lcanaal opgehouden, doordat er niet vol doende loodsen beschikbaar waren. Hel West-Duitse kabinet heeft een wetsont werp goedgekeurd waarin de vrouw ju ridisch aan de man gelijkgesteld wordt en volgens hetwelk man en vrouw gelijkelijk aansprakelijk zijn voor het onderhoud het gezin. Q Op de conferentie te Genève over de opleiding van vrouwen, hebben 66 mannelijke en 32 vrouwelijke afgevaardigden besloten aan de regerin gen van de staten, die bij de Unesco zijn aangesloten, te verzoeken, vrouwen de zelfde mogelijkheden van opleiding ie geven als mannen. 9 51 Amerikaanse straaljagers zijn Woensdag uit de V. S in Tokio aangekomen. Zij zullen tijdelijk Japan dienst doen. 9 De West-Duitse bondskanselier Adenauer is Woensdag m Berlijn aangekomen om de West-Berlij- ners te bemoedigen in hun verzet tegen de Russische druk en communistische Oost- Duitsers. Bij K. B. is prof. mr. P. Lief tinck met ingang van 1 Juli ontheven van zijn functie als gouvernor bij öe Inter nationale bank voor herstel en ontwikke ling. 0 Dinsdag brak door hooibroei branci uit in een kapitale boerderij te Dubbel dam. De schuur en de gehele Inventaris ging verloren; de schade wordt geraamr. op f 110.000.—. De eigenaar is verzekerd Woensdagmorgen is het nieuwe gedeel te der telefooncentrale Zuid te Amstei dam geopend. Burgemeester A. J. d'Ailly stelde 1500 nieuwe aansluitingen door het overhalen van een handle in bedrijf. President Quirino van de Philippijnen «SU is Woensdag te Djakarta aangekomen voor een tiendaags bezoek aan Indonesië De vijfendertig jarige M. S. uit Am sterdam, die enkele weken geleden op heterdaad betrapt werd bg een inbraak in een Christelijke school te Overveen, heeft bekend na de oorlog in een tiental plaatsen van ons lana, o.a. Leeuwarden, te hebben Ingebroken, bij voorkeur in scholen en kerken. De Eloemendaalse politie heeft aangehouden R. van E„ een 24-jarige Haarlemmer, die de vorige maand ontvlucht is uit Vught, waar hij enkele jaren moest uitzitten. H(j heeft in de laatste weken op verscheidene plaat sen in Bloemendaal ingebroken en be kende, ook inbraken te hebben gepleegd te V'elsen en Bergen (N.H.) Zijn vermoe delijke medeplichtige is te Amsterdam van zijn bed gelicht en eveneens in ver zekerde bewaring gesteld. 9 Vijf van grootste wapenfabrieken van Japan hebben zich tot de regering gewend met het verzoek bepaalde wapens, zoals explosieven, bommen en ontstekingen te mogen produceren. Deze zouden dan hoofdzakelijk aan de Amerikaanse troe pen worden geleverd, aldus een groot Ja pans blad. De autoriteiten van Noord Rijnland-Westfalen hebben gewaarschuwd tegen het zwemmen ln rivieren en kana len met het oog op gevaar voor besmet ting met kinderverlamming. In Catania Is een operatie uitgevoerd op een 42-ja- rige man wegens 'n nierkwaal. Hij bleek vier nieren te hebben, een geval, dat door de medici enig ln de medische ge schiedenis wordt genoemd. Retranchement LICHT IN DE DUISTERNIS. Verschillende boerdergen aan het z.g. Sluisse veer, ressorterende onder de gemeente Retranchement, konden deze week van electrische stroom worden voorzien. In de loop der vol. gende dagen zullen nog meer boer derijen op het net aangesloten wor den. Hoofdplaat KERMISWEDVLUCHT. Ter gelegenheid van de kermis organiseerde de postduivenhouders vereniging uit Hoofdplaat een wed vlucht uit Dourdan waaraan met 136 oude en 77 jonge duiven werd deel genomen. Voor de eigenaar van de eerst aankomende duif in beide groepen was als extra prgs 'n schoor- steenklok beschikbaar gesteld, die bg de eigenaars der oude duiven in het bezit kwam van de gebroeders Martens en bij de eigenaars der jon ge duiven het eigendom werd van R. Groosman. Met de oude duiven werden de prijzen als volgt behaald: C. de Waelê 1 en 30 met~dijloma in lijst; gebroeders Martens 2, 6, 32, 42 en 46; C. Soulimans 3, 4, 14. 25, 28 en 39; A. Pielaet 5; C. Pijke 7 en 29; R. Lecluyze 8 en 23; M. Merrelaar 9; Gebroeders Blaakman 10 en 11. De uitslag voor de houders van jonge duiven was: R. Groosman 1 en 11; A. de Waele 2; gebroeders de Poorter 3 en 26; C. Cornells 4, 22 en 24; gebroeders Blaakman 5 en 9: gebroeders Bruycker 6; gebroe. ders Martens 7; E. Temmerman 8; G. Verstraeten 10, 18 en 23. Marktberichten VEILING TERNEUZEN. 16 Juli. Sla 5,70—9,10; Bloemkool 15— 42: groene komkommers 11>19; witte komkommers 12—20; Peen 10—18; Kro ten 59; Uien 310; Aardappelen, bint jes eerste soort 7,70—11,50; Doré eerste soort 8,2011,50; Eerstelingen oerste soort 8,9011,30; tweede soort 6,10; Eer stelingen kriel 45,40; Andijvie 2531; Princessebonen 2332; Kroten 15; Rode kool 7—15; Savoije kool 6—9: Witte kool 7—8; Rabarber 1416; Tomaten 3148; Uien 12—14; Zilveruien 40; Rode bessen 34—56; Zwarte bessen 61; Kruisbessen 11 —29; Frambozen 701,04; Oranjepruimen 223; Early Legstone 2474; Mutelanen 713; Yellow Transparant, huishoud, tweede soort 24; Yellow transport keu ken 1421; Yellow transparant vaal 1 —13. VEILING ZUID-BEVELAND GOES. 16 Juli. Grote veiling: Zwarte bessen 60.50. Rode bessen 35.50. Dubb. Princesse bonen 1 32.10—35, id. H 28.40. Kleine veiling: Yellow Transp. A 50, id. BC 36—44, ld. I 40—46, id. H 22.70—23.40, id. keuken 2530, id. kroet 419. Klerken 5567. Vleeskersen 3954. Eierkrieken 32 59. Hedelfinger 47. Zure Morellen 14 47. Kruisbessen 1028. Rode bessen 34— 38. Witte bessen 25—26. Frambozen 66— 109. Bramen 89. Oranjepruimen 10—29 Early Laxton 3581. Ruth Gerstetter 25 48. Tollenaars 817. Okkulanen 810. Groenten: Komkommers 1118. Kropsla 613. Bloemkool 1825. Dubb. Princesse bonen 27—31. Saxabonen 1825 Stamsnij- bonen 3036. Stoksnijbonen 66. Groene kool 811, Rode kool 11—13. Tomaten 28 —49. Andijvie 1015. Sjalotten 18. Rabar ber 34. Postelein 1112. Aardappelen 8 drielingen 67. Kroten 15. Uien 14—15. VISMIJN VEERE. 16 Juli. Export garnalen 905 kg 1.16— 1.50. Handels garnalen 411 kg 68—71. Schar 102 kg 43—47. Bot 230 kg 33—49. Middel tong 69 kg 65—1.30. Rog 39 kg 22—30. On gesorteerde vis 6 kg 29. Alles per kg. VISMIJN BRESKENS. Van 6—12 Juli. 2810 kg. bot van f 0.38— 0.16, 4550 kg. schar van f 0.50—0.16, 1502 kg. schol van f 0.58—0.26, 746 kg. Tong van f 1.84—1.19, 24 kg. tarbot van f 1.51—1.37, 244 kg. rog van f 0.42—0.16, 8065 kg. ex port garnalen van f 1.980.88, 403 kg. bin nenland garnalen van f 1.190.99, 46 kg. vis voor vismeel. derneming en die in de bedrijfstak ia een verband gelegd, enerzgds door middel van de bednjfscommissies uit de wet op de ondernemingsraden an derzijds door middel van de bedrgf- schappen uit de wet op de bedrgfsor- ganisatie. Met de wens dat zich spoedig nog vele soortgelgke colleges bij de thans ingestelde bedrijfscommissies mogen voegen verklaarde spr. de bcdrrjfs- commissies voor de schoenindustrie, de lederindustrie, de textielindustrie, de vleeswarenindustrie en het sla- gersbedrijf voor geïnstalleerd. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Bedankt voor Poortvliet: candidaat C. v. d. Berg te Hilversum. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beyerland: J. B. van Mechelen te Oostburg. Bedankt voor Heinkenszand en aan genomen naar Vrouwenpolder: drs. O. Jager te Delft. Ds. J. C. HOOIKAAS BEDANKT VOOR HOOGLERAARS BENOEMING Ds J. C. Hooi,, 'is, voorganger van de Vrge Hervormde Gemeente te LJs- selmuiden, vroeger Ned. Hervormd predikant te Arnemuiden, die het vo rig jaar in Frankrijk promoveerde, heeft bedankt voor zijn benoeming tot hoogleraar in Portugal. Ds Hooi kaas, die thans ongesteld is, hoopt, zodra zgn gezondheidstoestand dit toelaat, weer werkzaam te zijn als voorganger te IJsselmuiden. Een beroep op prof. Berkouwer Enkele tientallen predikanten van de Gereformeerde Kerken uit de clas sis Amsterdam hebben zich in een ge- meenschappelgk schrijven gericht tot de hoogleraar in de dogmatiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. dr. G. C. Berkouwer, in verband met zgn. benoeming tot hoogleraar in de dogmatiek aan het Calvin Semi nary te Grand Rapids. In deze brief menen de predikanten, dat prof. Ber kouwer, die nu reeds een van de ou dere hoogleraren is, door zijn per soon en door het vak dat hij doceert, n.l. de dogmatiek, moeilijk gemist kan worden. Voorts vragen zij zich af, of de Vrije Universiteit, die de hoogle raar riep, niet min of meer recht heeft op de voltooiing van zgn „dog matische studiën" in de lijn van cle grote gereformeerde dogmatici, voor al van belang in verband met de ge weldige omwenteling in het dogma tisch denken van de 20e eeuw. Voorts stippen de predikanten in hun schrij ven aan, het lot van de studenten en van de jonge predikanten, die mede hiertoe gestimuleerd door hun prac- ceptor, zich met grote liefde op de dogmatiek hebben toegelegd. Tenslot te wgzen zij, als wellicht belangrgk- ste argument op de plaats, die prof. Berkouwer inneemt „in het contact tussen kerken en groepen en op het grote aandeel, dat hij heeft gehad en nog heeft in de besprekingen met Rooms-Katholieke. Hervormde en tal van andere prominente figuren". Honderd jaar Haarlemmermeerpolder Ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan van de Haarlemmermeerpci- der is Woensdag op de begraafplaats aan de Vijfhuizerweg u» Hoofddorp een monument onthuld ter nagedach tenis van de grote pionier op land bouwgebied mr. P. J. v. Amersfoordt. Burgemeester J W. Jansonius, die de onthulling verrichtte, gaf een uit voerig overzicht van de verdiensten van deze landbouwpionïer. De mid dagfeesten werden geopend door de voorzitter van het feestcomité, de heer P. K. Kistemaker, die m zijn rede accentueerde, dat de Haarlem- meer in 1852 voor het eerst bewoon baar was geworden en dat daarom de landbouworganisaties hadden ge meend het feit in 1952 te moeten her denken. De heer M. Ruppert, voor zitter van de Christelijk Nationaal Vakverbond, gaf een overzicht van de noden, welke in den beginne bij het in cultuur brengen roog gekomen gronden heersten. Door nij. vere arbeid en doorzettingsvernogen van de „sterksten van de sterken is 18000 hectare cultuurgrond ont staan, waarop in de loop van deze 100 jaar duizenden mensen hun be staan hebben gevonden. Ook de algemeen secretaris van de stichting voor de landbouw, ir. G. P. F. Royackers, voerde het woord. Muitende gevangenen worden toch vervolgd. De procureur-generaal van Michi gan heeft gelast tegen 14 gedetineer den in de gevangenis van Zuid-Michi- gan alsnog een gerechtelgke vervol ging in te stellen, omdat zij bij een muiterg in April dertien bewakers als ggzelaars hebben vastgehouden. De ters indertijd toegezegd, dat e: geen leiding der gevangenis had de mui represailles tegen hen zouden wor den genomen. De Amerikaanse hulp aan Denemarken. Averell Harriman heeft in een rap port aan president Truman aanbevo len de Amerikaanse hulp aan Dene marken te handhaven ondanks de le vering van een tankbaot door Dene marken aan de Sowjet-Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11