NIEUWS UIT ZEELAND Ztoin Zijpe WALCHEREN (4-genda AMSTERDAMSE STEMBUREAUX MAAKTEN UROVE FOUTEN N NoleJop WOENSDAG 16 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Kwade dag voor de zilvermeeuwen. In de dominiale duinen van West- Schouwen is men druk doende het aantal zilvermeeuwen, dat zich de laatste jaren sterk heeft uitgebreid, in te krimpen. De afdelingen Schou- wen-Duiveland, Tliolen en St. Philips- land en Zuid-Beveland van de Ne derlandse Jagersvereniging houden vandaag in de duinen een jachtpar tij. welke waarschijnlijk een drasti sche opruiming onder de meeuwen teweeg zal brengen. GESLAAGD. De heer L. B. Bakker te Oosterland behaalde aan de M.T.S. te Dordrecht het diploma chemische techniek en het diploma suikertechnologie. Opvoering van „Het Woord" Op Initiatief van de Hervormde provinciale commissie voor cultureel werk in Zeeland zal het Nederlands Volkstoneel in vjjf Zeeuwse gemeen ten het bekende toneelstuk „Het Woord" („Ordet") van de Deense predikant-dichter Kaj Munk opvoe ren. Dit geschiedt in Middelburg op Donderdag 25 September. De opvoe ringen in Goes waar twee voor stellingen worden gegeven Oost burg, Terneuzen en Zierikzee worden in dezelfde week gegeven. In elk dier gemeenten heeft zich een Hervormd comité gevormd, dat zich voor de uitvoering financieel garant heeft gesteld. Het ligt in het voornemen de kerk diensten op de Zondagavond volgen de op de utvoering, speciaal te wijden aan het vraagstuk, dat aan dit to neelstuk ten grondslag ligt. Middelburg CJF.A. VERTOONDE „PINKY." In de Schouwburg te Middelburg vertoonde de Chr. Filmactie de be kende Amerikaanse film „Pinky", het door ons naar aanleiding van de eerste vertoningen in Zeeland reeds uitvoerig besproken meesterwerk van Elia Kazan. Deze ontroerende rolprent, die het probleem van de zogenaamde blanke negers" in de Zuidelijke staten van Amerika op menselijke en waardige wijze behan delt en waarin Jeanne Crain, Ethel Waters, Ethel Barrymore en Willi am Lundigan opmerkelijk spel te ge nieten geven, behoort tot het beste, wat de Verenigde Staten ons na de oorlog hebben gebracht en maakte ook nu weer diepe indruk. LANGE JAN KOMT VERDER UIT DE STEIGERS. Dinsdag is de zogenaamde lantaarn van de Lange Jan-spits te Middelburg van ramen voorzien. De peer van de spits is thans nagenoeg gereed; dezer dagen worden luikjes in de dakkapel len geplaatst, waarna volgende week het noodsteigertje wordt afgebroken. Daarna begint men aan de afwerking van het open gedeelte der spits. CONCERT OP DE MARKT. Het programma van het concert, dat de muziekvereniging „Excelsior" Vrij dagavond om 8 uur onder leiding van de heer J. J. Laroes op het versierde podium op de Markt geeft, luidt als volgt: 1 In het zigeunerkamp, mars, Oscheit; 2. Ouverture Drusus, Jakma; 3. Rozen uit het Zuiden, wals, Strauss; 4. Chinese straatserenade, Siede; 5. Fantasie Rosamunde, Schubert; 6. Ap pèl aux trompettes, mars, Ney; 7. The Gladiators, mars. Sousa; 8. Fantasie The Geisha, Jones; 9. Potpourri van Strausswalzen; 10. Fantasie Le Trou- vère, Verdi; 11. The Middy, mars, Al- ford. AANWINSTEN O.L.B. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Middel burg werd aangevuld met de volgen de werken: Karst, Om het ven; Kloek, Renske ontdekt de wereld; Martin, Hoog spel; Rutgers van der Loeff-Basenan, Mens of Wolf? Con rad, Een banneling van de eilanden; Cronin, Twee werelden; Dostojew- ski, Een droom; Churchill, Mémoires deel 8; Lamberty, Met de „Kraja" naar Taha-Uki; Moeders' levens kunst; Macfie en Westerlund, Wasa- wasa. In Juni werden 3497 boeken uitge leend, waarvan 648 studiewerken wa ren. De leeszaal werden door 521 per sonen bezocht. GEITENKEURING. Onder goede belangstelling hield de geitenhoudersvereniging „Ons Be lang" op het Molenwater te Middel burg haar jaarlijkse keuring. Aangevoerd waren 27 geiten, te we ten negen lammeren, drie éénjarige melkgeiten, twee overlopers, vier twee-jarige geiten, vier drie-jarige en oudere geiten en vijf stamboekgeiten. De navolgende geitenhouders be haalden prijzen: lammeren: eerste pr. J. W. Willemse, tweede prijs G. Da- vidse, derde prijs J. W. Willemse, vier de prijs P. C. Janse, vijfde prijs P. Labruijère; overlopers: eerste prijs A. de Boks; éénjarige melkgeiten: eer ste prijs J. W. Willemse. tweede prijs G. Davidse; twee-jarige geiten: eerste prijs M. Peene, tweede prijs J. W. Wil lemse, derde prijs J. Polderman; drie jarige geiten: eerste prijs M. Peene, tweede prijs P. C. Janse, derde prijs M. Moes; stamboekgeiten: eerste prijs A. Dobbelaar, tweede prijs M. Peene, derde prijs J. Polderman, vierde prijs C. J. Gabriëlse, vijfde prijs P. C. Jan se- De stambo .^eit van A. Dobbelaar werd kampioene en de twee-jarige geit van M. Peene reserve-kampioene. MIDDELBURG. Vandaag Tentoonstelling „Oost-Vlaan- deren vlagt", 106 en 7—9 uur; Elec tro: „Tokio Joe", (18 jr.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: CFA „Pinky", 8 uur. Morgen Tentoonstelling „Oost-Vlaande- ren vlagt", 10—6 en 7—9 uur. Congres Vereniging van Nederlandse Gemeen ten: Concert- en Gehoorzaal: Vocaal concert Gentse Oratoriumvereniging. 8.30 uur; Electro: Culturele filmvoor stellingen ,,A11 the Kings Men", (18 jr.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Morgen ben Ik rijk", (a.L), 7 en 9 uur; Luxor: „Ge jaagd in de dood", (18 j.), 8 uur; Cosy Corner: Trio Poljoni 36 en 811.30 uur; Hotel Noordzeeboulevard: Jaar- verg. Ver. v. Hoofden van beplantin gen in Nederland. 8 uur. Morgen Alhambra: „Gejaagd in de nacht", 7 en 9 uur; Luxor:. Als van daag, 8 uur; Cosy Corner: Trio Pol joni 3—6, 8—11.30 en 12—4 (Club). Buitenhaven a. b. s.s. .Mecklenburg" Receptie Comm. der Koningin, 14.30 —19.30. Twee geiten werden in het stamboek ingeschreven en zeven lammeren in het jongvee-register. Tenslotte werd nog een aantal geiten opgegeven voor de fokdag, welke op 18 September in Middelburg wordt gehouden. Vlissingen VRIJZ CHR. JEUGDBOND „DE JONGE VOGELS", De afd. Vlissingen van de Vrijz. Chr. Jeugdbond „De Jonge Vogels" heeft dezer dagen een aantal nieuwe leden geïnstalleerd. Na een welkomst woord van de Vlissingse hoofdleider, de heer W. Bos, in de Nutskleuter- school, werd een wandeling door de stad gemaakt tijdens welke bloemen werden gelegd bij het bevrijdingsmo nument en de standbeelden voor Mi- chiel de Ruyter en Frans Naerebout. Bij het bevrijdingsmonument werden bovendien enkele ogenblikken stilte in acht genomen. In de Engelse Kerk geschiedde de eigenlijke installatie. Deze plechtig heid stond onder leiding van de heer T. Talen uit Bergen op Zoom, die een verhaal van Jeanne Ötterdahl voor las. Verschillende ouders en ook en kele genodigden, o.w. burgemeester mr. B. Kolff, woonden de bijeenkomst bij. Tenslotte werd in de kleuter school nog een kampfilm vertoond. OPENBARE LEESZAAL Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlissingen werd uitge breid met de volgende werken: Ples- sen. Inleiding tot 't denken van J. P. Sartre; Buber, De weg van den mens; Heyster, Levende opvoedkun de; Schrijver, Spiegeltje, spiegeltje aan de wand; de Wolff, Sport ency clopaedic; Bruggeman, Nieuw land; Fierens, Rembrandt; Treves, De brief van Don Juan; Miller, Death of a sa lesman. STRAAT- EN STRANDOOGST. Bij het politicbureau te Vlissingen zijn in het tijdvak van 2 tot en met 8 Juli 1952, de volgende voorwerpen als gevon den gedeponeerd: sleutels, zonnebrillen, visfuik, wollen vestjes, diverse sokjes, kinjlerschoentje. 2 flesjes met rode vloei stof. capuchon, dames- cn herenrijwiel. Inlichtingen zijn aan dit bureau te ver krijgen over de volgende voorwerpen: kousje, sokje, passer met trekpen, ball points. badpak, map met foto's, diverse handschoenen, portemonnaies prismakij ker met tas, diverse ballen, speeltuin penning, vulpen, jasjes, leesbril, levend hondje, directoir. bustenhouder, arm bandje. damesshawls, kettinkje, knipmes, staaf batterij, motorketting, zonnebrillen, damesblouse, strandhoedje, kindervestje, spaarvarken, driewielig kinderfietsje, zandschop. Zoutelande JAARLIJKSE GEITENKEURING Te Zoutelande werd de jaarlijkse geitenkeuring gehouden onder leiding van de heren Cevaal, voorzitter van de kring Walcheren, en C. den En gelsen sr. Er was vrij veel aanvoer van goede kwaliteit, zodat er 17 die ren voor de in September te houden kringkeuring in aanmerking komen. Er werden 24 dieren aangevoerd. De uitslagen luiden als volgt: Afd. Zoutelande: Lammers 2 stuks, A. Louwerse le prijs; K. Francke Mz 2e urijs; 1 jarige 1 stuks: P. Stroo le prijs. Oudere geiten 3 stuks: P. v. Sluijs Wz. le prijs; K. Francke 2e prijs; P. v. Sluijs Wz. 3e prijs. Een stamboekgeit: P. Stroo le prijs. Afdeling Boudewijnskerke, lam mers 6 stuks: A. Boogaard le prijs; K. Kleinepier 2e prijs; Js. de Witte Fz. 3e prijs; J. Sturm 4e prgs. Eén jarige 4 stuks: K. de Witte le prijs; K. Kleinepier 2e prgs; P. v. Sluijs Kz. 3e prijs. Een twee-jarige: P. J. Klei nepier 2e prgs. Twee drie-jarige: A. Boogaard le prijs; P. de Visser Pz. 2e prijs. 3 stamboekgeiten: C. v. Slug's Kz. le prgs; K. Kleinepier 2e prgs. Koudekerke OUDJES OP REIS. Het comité, dat te Koudekerke een reisje voor de oudjes organi seert, heeft dit jaar de oudjes uit het dorp en uit de rusthuizen Der Boede en Ter Hoge in 21 personen auto's en enkele autobussen een rondrit over het nieuwe Walcheren laten maken. Via Dishoek werd naar Vlissingen en over Souburg naar Ritthem gereden, waar in het dorpshuis de thee werd gebruikt. Van Ritthem ging het via Mid delburg en door de Schellach naar Vrouwenpolder en vervolgens naar Domburg, waar gegeten werd. Dank zij de hulp van enkele ver pleegsters uit de rusthuizen en per soneel van het Rode Kruis, verliep alles heel vlot. Over Westkapelle ging het via de nieuwe herverkavelingswegen op huis aan. Te Koudekerke verwel komde de muziekvereniging „Voor waarts" de reizigers met opgewek te klanken. Bij de muziektent werd een rondedansje gemaakt en tot slot volgde nog een rondgang door het dorp. Burgemeester J. L. Dregmans dankte als voorzitter van het comi té allen, die meegewerkt hadden en de voorzitter van de plaatselijke af deling Bond Ouden van Dagen, dankte de burgerij en het comité. Toeristendagen 1952 te Groede. Ook dit jaar worden te Groede weer speciale dagen georganiseerd voor de vreemdelingen-gasten, en wel in de eerste helft van Augustus. Behalve de kristaltentoonstelling van het Koninklijk Huis en die van de Nederlandse Glasfabrieken Leer dam, staan ditmaal tevens enige concerten op het programma. Zo zal op 26 Juli a s. de bekende muziekmaatschappij „Kunst en Va derland" uit Brussel een bezoek aan Groede brengen en een concert geven in hotel „Het Vlaemsche Duyn." Aan de voorbereiding van de ten toonstelling wordt hard gewerkt. Een aparte stand zal een indruk geven van het ingewikkelde, maar Boeiende proces van de glasfabrica- ge. Verder wordt bijzondere aandacht gewijd aan het z.g. kunstnijverheids- glas, zowel als aan het kookglas. In het trappenhuis van het fraaie, en voor dit doel bijzonder geschikte gemeentehuis zal een interessante foto.collectie de geschiedenis van het glas in beeld brengen. Ringrijdersfeest in Westkapelle. De Zeeuwse Ringrijdersvereniging organiseert, zoals gemeld, Zaterdag a.s. in Westkapelle de ringrijderij voor het kampioehschap klasse B. De organisatoren verwachten een spannende strijd. Er zijn zestig deel nemers, die in twintig drietallen uit komen. Voor de winnaars zijn zes wisselbekers beschikbaar, alsmede nog enkele medailles. De Zeeuwse Ringrydersvereniging heeft van de Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. de toezeg ging ontvangen, dat hij deze West- kappelse ringrijderij zal bezoeken. Vermoedelijk zullen die dag ook talrij' ke vreemdelingen naar het dorp ach" ter de dijk komen. Belgische gemeente secretarissen bezochten Sluis. De Federatie van Belgische gemeen tesecretarissen die thans te Heist aan Zee in congres bijeen is. bracht Dins dagmiddag een bezoek aan Sluis Daar werden de secretarissen, waarvan ve len in gezelschap van hun echtgenote waren, in het gemeentehuis door de burgemeester van Sluis, de heer P. F van Hootegem, verwelkomd. Er werd ook nog gesproken door de voorzitter van de secretarissenbond, de heer A. de Greef, gemeente-secretaris van de stad Schaerbeek nabij Brussel. Na de officiële ontvangst maakten de heren, onder leiding van het gemeentebestuur van Sluis, een rondwandeling door de gemeente. Uit de gesprekken, bleek, dat men nauwer contact met gelijk soortige organisaties in Nederland, te weten de Bond van Nederlandse ge meenten en de Nederlandse Bond van Gemeentesecretarissen, op prijs zou stellen. Als vertegenwoordiger van de Nederlandse secretarissen was o.m. de gemeente-secretaris van Maastricht aanwezig. FILMS IN ZEELAND Humphrey Bogart en Jennifer Jones. De films, die van Dinsdag af in Electro te Middelburg en Luxor te Vlissingen worden vertoond, hebben wg beide reeds eerder besproken. Electro brengt de Amerikaanse film „Tokio Joe", een sensationeel ver haal, waarin de begaafde karakter speler Humphrey Bogart, die nog on langs de „Oscar" ontving voor zijn creatie in „The African Queen", mee dogenloos optreedt tegen de Japanse onderwereld en na een reeks van spannende gebeurtenissen en een niet minder spannende climax zgn doel bereikt. In Luxor kan men de Engelse kleurenfilm „Gejaagd in de dood" zien, een verfilming van Mary Websters roman „Gone to earth". Zg werd gemaakt door het bekende ci neastenteam Michael Powell en Eme- J ric Pressburger. De Amerikaanse Jennifer Jones geeft een aardige ver tolking van de rol van het ongetem de, in de natuur levende meisje Hazel, dat bemind wordt door een goedwil lende predikant (Cyril Cusack) en begeerd door een woeste jager (Da vid Farrar). Een sterk emotioneel verhaal, knap verfilmd, met bijzonder fraaie natuuropnamen. Vrouwenpolder GEITENKEURING Dinsdag werd te Vrouwenpolder de jaarlijkse geitenkeuring gehouden. Keurmeesters waren de heren Brum- mel, den Engelsen en Cevaal. Aange voerd waren 19 stuks en de uitslag was: Lammeren: le pr. J. Louwerse; 2e pr. P. Duvekot; 3e pr. P. Duvekot; 4e pr. A. Osté. 1-jarige geiten: le pr. P. Boone; 2e pr. P. Duvekot; 3e pr. A. Osté; 4e pr. J. de Voogd. 2-jarige geiten: le pr. W. Vermeu len (opgenomen in stamboek); 2e pr. H. Janse; 3e pr. J. de Voogd. Oudere geiten: le pr. A. Osté; 2e pr. P. Boone; 3e*pr. W. Vermeulen; 4e pr. W. Vermeulen. ZOMERAVONDVOETBAL. De uitslag van de in de week van 7 tot en met 12 Juli gespeelde wed strijden voor de bedrijfs- en zomer avondvoetbalcompetitie luiden: Rayon Middelburg: Boele e.v. E. P.G.Z. 3—1; V.C.N.M.E.M.V.V.V. 3 —2; Focus—P.Z.C. 1—3; S.V.Z.— Pingelaars 03; OlympiaHeidemg. 1—3; V.S.V.—Z.C.F. 1—1. Rayon Vlissingen: Bakkers IIS. G.V. 2—2; S.M.Z.V.S.T. I 2—6; Coal 52—Bakkers I 1—1; V.S.T. II— Bakkers II 30. Rayon Terneuzen: Van de Sande Z.V.T.M. 5—1; Waterstaat—Scheeps werf 12. Marktberichten VEILING KAPELLE. 15 Juli. Grote velling. Zwarte zure bes sen 31.70—32'. Zwarte bessen 61. Frambo zen 65.10. Zure morellen ontsteeld 41.90. D Princessebonen I 34.10—37.10, la. II 29.20, ld. afwijkend 23. Yellow Transpa rant A 54.70. BC 40.85—40.95, I 39.70, II 19.10—2320. Kleine veiling: Kersen: Klerken 51—77 Krieken 38—56. Zure Morellen 3353 Mo rellen 4144. Varikse zwarte 3544. Vlees kersen 4354. Citroen kersen 29—36. Insp. Lhóner 51. Markiezen 49. Oranje pruimen 832. Tollenaars pruimen 6—15. Occula- nen 1821. Ruth Gerstetter 952. Laxton 35—90. Rode bessen 2861. Kruisbessen 6—20. Frambozen 53—90. Bramen 76—1.06 Yellow Transparant K 18-32 F 924. Kroet 514, val 216. Jan Baaspeer 2126. VEILING KR ABBEND1J KE. 15 Juli. Grote velling: Yellow verpakt 39—64. Yellow gewoon 5—48. Laxton 4— 70. Oranje pruimen 8—17. Prolifex 42—59. Frambozen 5374. Bramen 69—71. Bonen 33—41. VEILING ZUID-BEVELAND GOES. 15 Juli. Grote veiling: Zwarte bes sen 60.10. Rode bessen 31.8033.50. Zu re Morellen 42.10. Dubb Princessebo nen I 40.3040.80. id. II 36.10—37.50. Kleine veiling: Yellow Transp. A 46 -52. id. BC 32—41, I 29—48, II 17—28, keuken 1629, kroet 217. Blauwe Druiven 1.80- Kruisbessen 625. Rode bessen 29—48. Frambozen 50—91. Kler ken 5766. Zoete Morellen 4446. Zw. Vleeskersen 4061. Eierkrieken 4148. Meikersen 46. Hedelfinger 5051. Oranjepruimen 10^-27. Early Laxton 2682. Tollenaars 1019. Ruth Ger stetter 3142. Okkelanen 1014. Per ziken 56. Meloenen 5470. Groenten: Komkommers 1018- Kropsla 1014. Bloemkool 1021. An dijvie 10—16. Dubb. Princessebonen 22 41. Saxabonen 1626. Stamsnijbonen 3233. Stoksnij bonen 57. Gele bonen 4 12. Tomaten 27—51. Postelein 8— 15. Kroten 5—6.50. Uien 9—17. Worte len 1617. Aardappelen 89, drielin gen 7—8, kriel 3—5.50. VISMIJN VEERE. 15 Juli. Export garnalen 1329 kg 1.24 70. Schar 64 kg 38-47. Bot 424 kg 30—40. Middel tong 165 kg 86—1.31. Rog 40 kg 3747. Ongesorteerde vis 6 kg 4044. VOORZITTERS EN LEDEN IN GEBREKE. Griffier der Tweede Kamer gelastte nieuwe tellingen, welke overigens aan het resultaat niets veranderden. ZoaJs men elders in dit nummer kan lezen, heeft het Ttveede Kamerlid, de heer Hofstra, in de Kamerzitting van gistermiddag ernstige crltiek geuit op de gang van zaken in sommige Amsterdamse stembureaiix by de onlangs gehouden verkiezingen. HIJ deed dit namens de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven vun de nieuw gekozen Kamerleden en baseerde z(Jn ertiek op afschriften van de processen-verbaal van de boofd- stemburcaux, waaruit bleek, dat in de kieskring Amsterdam vry grote afwijkingen zyn voorgekomen. Niet alleen bleken hier afwijkingen tussen de aantallen uitgereikte en in dc stembus aangetroffen biljetten vrywel regel te zyn en was het laatst bedoelde aantal in tal van gevallen groter dan het eerste, maar ook waren de verschillen van zodanige aard, dat zy redeiykerwyze niet meer uit een voudige vergissingen verklaard konden worden. Bovendien waren in de cyferoptelllngen van een groot aantal processen, verbaal veranderingen aangebracht, die niet door het stembureau gepara feerd waren en die alle van dezelfde hand afkomstig waren. Een en ander was voor de griffier der Kamer reden om zich niet de on derafdeling verkiezingen van de ge meente-secretarie van Amsterdam in verbinding te stellen. Tijdens een on derhoud, dat met twee amDt.er.aren uit Amsterdam ter griffie plaats vond, kon allereerst vastgesteld wor den, dat een ambtenaar van het bu reau van statistiek der gemeente Amsterdam, die inzage van de pro- cessen-verbaal had verkregen, daarin de aangetroffen fouten had verbeterd. Op het ongeoorloofde van deze han delwijze werd van de zgde der grif fie met nadruk gewezen. Ook werden bij de natelling van de cyferoptelllngen verscheidene telfou ten ontdekt. Zo kon b.v. een verschil van 101 tot een verschil van 1 wor den teruggebracht. Intussen bleven na dit onderzoek een tiental grotere afwijkingen onop gelost. Op verzoek van de griffier heeft daarop de voorzitter van het Academische examens. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats- examen werktuigkundig ingenieur, de heer U. de Rijk uit Kloosterzande. Voor het propaedeutisch examen ci viel ingenieur slaagde aan dezelfde school de heer I. W. Nortier uit Sta ven isse. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te De Bilt: H. Brouwer, candidaat te Groningen; te Nieuwe- Tonge: G. M. van Dieren te Ede De heer C. Boogaard, theologisch candidaat te Hoeaekenskerke, Heeft zich beroepbaar gesteld. GEREF. KERKEN. Beroepen te Uithoorn: G. T. Rot huizen, vlootpredikant te Den Helder; te Mechelen (België): P. A. E. Sille- vis Smitt, candidaat te 's-Gravenha- ge; te "s-Gravenhage-West: R. Ypma te Groningen: te Rotterdam-Chariois: J. Kremer te Utrecht. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Scheveningen: ds. F. Mallan te Bruinisse. VRIJ EVANGELISCHE KERK. Bedankt voor Kampen, ds. W. de Goede te Wemeldinge. leUUJS in een 0 in het Noorden des lands opereert gedurende de laatste weken ee nindividu, dat er zijn gewoonte van maakt, telefoon- abonné's op te bellen en de verlokkendste bestellingen te doen. Hotels moesten gro te diners gereed hebben, zaalhouders moesten een zaal klaarmaken, omdat een groot gezelschap zou komen en fabrikan ten kregen grote orders. In het bijzonder .hotel- en caféhouders zijn in tal van gevallen op hoge kosten gejaagd. De po litie te Assen heeft tegen deze praktijken gewaarschuwd. 0 Vijftien maanden gevangenisstraf hoor de de 22-jarige kantoorbediende A. J. V. de Utrechtse arrondissementsrecht bank tegen zich eisen. Hij had ruim f 5200 gestolen ten nadele van de NV. Mar ja technisch verkoopbureau. V, werd reeds eerder tot twee jaar Jeugdgevangenis ver oordeeld wegens vervalsing van een che que. 0 H.M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling der Staten-Generaal, die in het ge meente-museum in Den Haag wordt ge houden. 0 Het comité van de actie-AVRO zal Maandag 21 Juli a.s. een onderhoud hebben met het dagelijks bestuur van de AVRO om de gerezen moeilijkheden te VAN TOT Nu de bedrijven in dc Zuid-Sloepolder weldra zullen worden toegewezen, is de commissie, welke de tijdelijke pachters van kavels in deze polders destijds in het leven riepen, ontbonden. Er werden vrlen delijke woorden gesproken, o.a. door de rijk3!andbouwccRsuIent, ir. G. W. C van Beekom en de assistent de heer A. Nieu- wenhuijse ontving een geschenk. De heer M. v. d. Sande, vroeger te Nleuwerkerk, tot voor kort opvoedend ambtenaar aan het gesticht Valkenhelde is benoemd tot directeur van het particu lier Gereformeerd Burgerweeshuis te Ny- kerk. De heer M. Kik Kz. uit Bruinisse be haalde te Rotterdam het diploma derde machinist grote vaart. De in de kerk der Geref. Gemeente te Bruinisse gehouden collecte ten bate van het orgel bracht f 122.21 op. De nieuwe vuilophaalwagen te Brui nlsse welke in verschillende raadsverga deringen aanleiding is geweest tot uitvoe rige discussie is officieel in gebruik ge nomen. Het ligt in de bedoeling om, in tegenstelling met vroeger, al het vuil uit de gemeente nu in één dag op te halen. De leerlingen van de O. L. school te Stavenisse maakten onder leiding van het onderwijzend personeel een schoolreis naar Antwerpen, Brussel en Waterloo. Op de terugreis werd nog een bezoek ge bracht aan een speeltuin te Bergen op Zoom. De ouden van dagen uit Schoondijke zullen per toerwagen een reis door Bel gië maken. Bij een te Utrecht gehouaen examen ter verkrijging van het diploma handels- vertegenwoordiger slaagden de heren G. Raes, Cor Verstraete en R. de Greve, al len uit IJzendijke. Het muziekgezelschap „O.K.K." uit Wemeldinge behaalde in een te Hees ge houden concours met 94 punten een twee de prijs in de afdeling uitmuntendheid. Door de algemene overste van de con gregatie van Mill Hill werd voor hogere studies te Nijmegen aangewezen, fathet G. Doene uit Kwadendamme. De dames M. Jansen en M. Jasperse. opgeleid te Middelburg, slaagden voor bet coupeuse-examen te Groningen. bespreken 0 Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag de Russische ambassade te Washington be volen de publicatie en verspreiding van vlugschriften in de V S. stop te zetten. 0 De Gooi-Stichtse Aeroclub zal in de toekomst de rijkspolitie te water helpen bü het opsporen van vermiste zeilboten op het IJsselmeer. 0 Bij K.B. is toege kend het bronzen kruis aan de sergeant vlieger A. C. Springate van de Britse luchtmacht wegens zijn moedig gedrag in Nederland. Hij behoorde tot de vliegtuig- blmanning van een neergeschoten bom menwerper. dook onder in Friesland en trad daarop als marconist van de gehei me agenten. 0 Dezer dagen is overleden generaal-majoor Brewer van Vrijenes. Hij was ridder M.W.Oé 4e klasse, hem toe gekend wegens zijn dapper optreden in Oost-Indië in de jaren 19041906. WcktduiLse oppositie tegen conventie van Bonn. Verzoek aan het Constitutionele Hof. De 144 bondsdagleden van de So cialistische Partij en het Centrum en Beierse partij hebben het Westdultse constitutionele hof verzocht de con ventie van Bonn „in stryd met de grondwet" te verklaren. Het hof heefk reeds een verzoek van deze partgen in behandeling om het verdrag voor een Europees Teger ongrondwettig te verklaren. Voor een grondwetswijziging heeft kanselier Adenauer een meerderheid van tweederde in de bondsdag nodig en deze bezit hij op het ogenblik niet Als het haf het EVG-verdrag en de conventie van Bonn in strijd met de grondwet verklaart, zal dit zeker het aftreden van de huidige regering en nieuwe algemene verkiezingen tot gevolg hebben. De stemmingen over een aantal wetsontwerpen, die de vorige week niet konden worden gehouden door dat er na het vertrek van de oppo sitie geen quorum meer aanwezig was, konden Dinsdagmiddag voort gang vinden De voorzitter consta teerde dat het quorum aanwezig was en 'dat de wetsontwerpen waren aan genomen. Daarna kwam de oppositie opnieuw de Kamer binnen, onder gejouw van de regeringsparty. hoofdstembureau Amsterdam aan 4 ambtenaren van de afdeling verkie zingen opdracht gegeven de in aan merking komende pakketten met stembiljetten te ontzegelen en de tel lingen opnieuw uit te voeren. Van de ze tellingen zgn nieuwe processen- verbaal opgemaakt en door de vier bovenbedoelde ambtenaren onderte kend. Naderhand zgn deze duplicaten ter griffie vergeleken met de oor- spronkeiyke exemplaren. Daarby is opnieuw gebleken, dat In de tellingen verscheidene en soms ernstige fouten waren gemaakt. Resumerend blUkt het totaal te Amsterdam uitgebrachte stemmen 174 hoger te liggen dan volgens de opgaven van het centraal stembureau en wel zodanig, dat het aantal op ïyst 1 (K.V.P.) uitgebrachte stem men met 7 moet worden verminderd, dat van Igst 2 (P.v.d.A.) mot 202 verhoogd en dat ïyst 3 (A.R.) en ïyst 6 (C.P.N.) resp. met 1 en met 20 6temmen daalt. Een nauwlettend nagaan van het proces-verbaal van het centraal stem bureau tot het vaststellen van de uit. slag der verkiezing heeft aan het licht gebracht, dat deze wyzigingen geen invloed hebben op de aantallen, aan iedere groep toe te kennen ze tels noch in de aanwyzing van de ge kozen candidaten. De commissie voor de geloofsbrie ven meent te moeten uitspreken, dat zg de gang van zaken in de gemeente Amsterdam ernstig betreurt en af keurt. Hoewel zg de ambtenaren, die behulpzaam zgn geweest bg het na gaan van de vele onregelmatigheden in de processen-verbaal, erkentelijk is en het vooral aan hen te danken is, dat de gemaakte fouten vrijwel alle konden worden geredresseerd, is an- derzgds duidelgk aan het licht getre den, dat tal van voorzitters en leden van de stembureaux niet berekend waren voor hun taak of deze weinig nauwgezet hebben opgevat. Dat er stembureaux zgn, waarvan de proces sen-verbaal verschillen tussen het aantal uitgereikte en uit de bus ge komen stembiljetten aangeven van 100 en meer, zonder dat men aan stonds getracht heeft de oorzaken van deze verschillen op te sporen en tot een sluitend resultaat te komen, komt haar ten enemale onbegrgpelgk voor. Zij acht het wel in hoge mate wenselijk, dat wordt nagegaan, welke stembureaux ernstig in gebreke zgn gebleven, opdat in het vervolg hier mee bg de benoeming van voorzitters en leden rekening kan worden gehou den. Inmiddels is van de zgde der ge meente Amsterdam een mondelinge toezegging in deze geest ontvangen. KORFBAL Seolto met de hakken over de sloot. In de eerste klasse van de Zeeuwse Korfbalbond bleef Swift ongeslagen door een 72 overwinning op Zee- landia, dat verwoed tegenstand bood. Seolto kwam uit Colrjnsplaat tegen S.S.S. maar net met de .hakken over de sloot, maar de punten zgn binnen. Scampolo behield de tweede plaats en hield TOGO met 30 op afstand. Voorts bleef VIOS onderaan door een nederlaag tegen Tjoba. Olympia wist Swift 11 in de return match te verslaan, zodat de spanning blgft voortduren in de tweede klasse. De uitslagen luiden: le klasse: S.S. S.Seolto 34; SwiftZeelandia 7 —2; TjobaVIOS 41; Scampolo— TOGO 30. 2e klasse: Swift II Olympia 23; TOGO nEendracht afg. 3e klasse A: TOPSwift IV 5— 3; VKVBKC 2—4. 3e klasse B: K VL n—Madjoe 2—10; Animo—AKC I3. 3e klasse C: Zeelandia ELEL- TO I 0—9; VolhardingScampolo Hl II—1; ODS—VOPO 0—6. 3e klasse D: KatsWKV 5—6. Adspiranten A: De Poel—VOPO 3—0; Swift A— Zeelandia 01. Adspiranten B: Swift VlugAtlas 02; Swift Kwiek Animo B 30. ZEILEN Zeilwedstrijden op de Zeeuwse stromen. Zoals wg reeds meldden, zullen op Donderdag 17, Vrgdag 18 en Zater dag 19 Juli a.s. door de Kon. Ned. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" de bekende jaarlijkse zeilwedstrijden op de Zeeuwse stromen worden gehou den, waaraan door ruim 50 jachten zal worden deelgenomen. Donderdag is er een wedstrijd van Stavenisse naar Veere uitgeschreven, Vrydag 'n zeiltocht op de Oosterschelde en Za terdag een wedstrijd van. Veere naar Zierikzee. Des Vrijdags is Veere be gin- en eindpunt. Het verzamelpunt is de Vluchthaven van Stoofpolder te Zgpe. De prijsuitreiking geschiedt Za terdagavond om acht uur in Mondra- gon te Zierikzee. Behalve verschillende dagprgzen wordt gekampt om een peilkompas, de zilveren Atalanta-beker, de Mon- dragon-wisselbeker, de C. J. v. Dus- seldorp wisselbeker, alsmede een zil veren boeierjacht als wisselprijs. Er Izal gestart worden in zeven klassen, namelijk de handicapklasse, ronde- en platbodemjachten klasse en de inter nationale drakenklasse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3