NIEUWS UIT ZEELAND ZUID-BEVELAND HOGE POLDERLASTEN VORMEN NOG STEEDS EEN PROBLEE'" WISSEL BEVELANDEN MAANDAG 14 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 2 Bijenmarkt in Goes trok weinig belangstelling. De belangstelling voor de jaarlijkse bijenmarkt, die Zaterdag in het Goese Schuttershof werd gehouden door de Noord- en Zuid-Beveland van de Ver eniging tot Bevordering van de Bij enteelt in Nederland, was ditmaal niet groot. De aanvoer bedroeg 55 korven, doch er waren geen afnemers zodat handel achterwege bleef. Het bleek, dat de tijd van het jaar niet eeschikt was om een markt te hou- en. De stand van het bijenvolkje was overigens goed. Des morgens werden de korven en verdere inzendingen ge keurd door een jury, bestaande uit de heren A. J. van Willegen uit Goes en S. Dekker uit 's-Heer Hendrikskinde ren. De navolgende prijzen werden uit gereikt: Beste kast met volk en bouw C. v. d. Schraaf, Kapelle, die eveneens de eerste prijs behaalde voor de beste korf met volk en bouw. De heer J. A. van Willegen uit Goes kwam in het bezit van een beker, aan geboden door de gemeente Goes, voor het grootst aantal aangevoerde vol ken. De prijs voor het beste zesraams Engels reiskastje werd toegewezen aan de heer P. de Jonge te Goes. Na afloop van de markt werden de prij zen r "ereikt door burgemeester W. C. ten Kate, die het idee naar voren bracht om de belangstelling van scho lieren voor het houden van bijen aan te wakkeren. Na hem voerden de he ren J. A. van Willegen en I. Ph. F. v. d. Plassche het woord. MULO EXAMENS Voor het Mulo examen slaagden te Bei-gen op Zoom de dames F. D. Hol- lestelle uit Yerseke; J. A. Kosten uit Wemeldinge; J. v. Koeveringe uit Kapelle; en de heer A. J. v. d. Bui'ght uit Yerseke. Afgewezen 9 candidal' Zaterdag zijn nog te Bergen op Zoom geslaagd voor het Mulo-exa men: mej. C. S. Blok uit Kruin ingen; M. A. de Visser uit Hansweert; J. D. v. Stee Yerseke en de heren H. Heezen uit Tholen en J. B. de Win ter uit Yerseke. Afgewezen 5 candi dates Botersmokkel in het klein. Het blijkt, dat men in de grensstreek op het ogenblik weer bijzondere aan dacht besteedt aan het smokkelen van kleine hoeveelheden roomboter. De douane is echter van een en an der op de hoogte en dank zij grote oplettendheid, is men er herhaalde malen in geslaagd deze „kruimel smokkelaars'' op heterdaad te be trappen. Naar verluidt bedraagt de winst, die te behalen is met het smok kelen van 1 kg. boter momenteel B. frs. 15 orderingen Chr. Lyceum voor Zeeland, Zaterdag werden in het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes bevorderd: Tot de 2e klasse 46 leerlingen, t.w.: Huib Boogert, Borssele; Rinus Sinke, Colijnsplaat; Wim Davidse, Tineke van Dokkum, Thony de Dreu, Jerphie Fabe- rjj d'e Jonge, Johan Florusse, Els Ge- schlere, Wouter van Joost, Jannie Kop- pejan. Kees de Munek, Jan Noordhoek, Tanny Pieterse, Willy Rombout, Wim Rombout, Willy Schouls, Jack Slimmen, Corrie Teerds, Greetje Velthuizen, Rini van der Wel en Bram van Zweeden, aljen te Goes; Anneke v. d. Berge, 's-Heer Hendrikskinderen: Jasper Radder, Kam perland; Mar Wisse, Kapelle: Tanny Louisse, Frankie Schimmelpenninck v. d. Oye en Jeantje Schimmelpenninck v. d. Oye, allen te Kloetinge; Hans Blok en Giljam Dekker, Kruiningen^ Piet vam Nes, Meliskerke; Kees Boender, Pieter Louisse, Chris Portier, Adri Sturm, Joop Tillema en Jozien van Wijk, allen te Middelburg; Wim de Jager, Nieuwd'orp; Piet Bruijnzeel, Rilland; Adri van Sluys, Souburg; les Meijer en Plet Schipper, Sint Laurens; Piet Hovestadt en Gerrit Korporaal, Wemeldinge; Dick Buteijn, Wilhelminadorp; Flip Bom en Jaap Stom, Yerseke. Niet bevorderd 15 leerlingen. Een herexamen werd opgedragen aan 2 leerlingen. Tot de 3e klasse bevorderd 48 leerlin gen, t.w.: Henk Bleuzé, Taco Bosma, Wim Doekes, Sari de Feyter, Karla van Joost, Joekie ten Kate, Joost van Ketel, Bertus Klaasman, Hans Kooman, Tiny Mol, Winny Pietersz, Fetje Siebenga, Hans Stam, Karei de Wee, Willem van Witzenburg, Frar.k van ÏJssel en Corrie Zachariasse, allen te Goes: Locty Kuijer, 's-Heerenhoek; Adri Verburg, 's-Heer Hendrikskinderen; Leen Oele, Hoede- kenskerke; Adrie Eversdijk. Saar Boste laar, Mattie Ganseman. Ina de Jager, Miep de Jager en Gerard van Willegen, allen te Kapelle; Tony Bel, Krabbendij- ke; Henk Sonke, Kruiningen; Jan Goed- bloed. Dirk Griep, Wim v. d. Hofstede, Johnny Portier. Frans Rothuizen, Sophie Rothuizen, William Rothuizen en Klaas van Tuinen, allen te Middelburg; Rijk van Antwerpen en Ser v. Ven. Nieuw- dorp; Piet Wattel, Serooskerke: Dies Koole, Sint Laurens; Jaap de Keijzer en Peter Los, Souburg; Peter Bikker en Wim de Muijnck, Vlissingen; Jaco Scherp, Wolfaartsdijk; Harry Booy, Co van Damme en Bas de Winter, Yerseke. Niet bevorderd 15 leerlingen. Een her examen werd opgedragen aan 2 leer lingen. Tot de 4e klasse der afd. gymnasium bevorderd 11 leerlingen, t.w.Marjolijn Barends, Henk Pieterse en Henk de Smit, allen te Goes; Ada van der Leek, Kapelle: Adri Wagenaar, Kloetinge; Arend Robbe, Scherpemsse; Evert Tange, Souburg: Piet Fey, Vlissingen; Ko Ge braad, Jaap van Iwaarden en Joos Sin ke, allen te Yerseke. Niet bevorderd 2 leerlingen. Tot de 4e klasse der afd. H.B.S. be vorderd 31 leerlingen, t.w.Kees Mesu, Arnemuiden; Bart Busch en Jan van Liere, Borssele; Karei v. d. Berge, Gert Doekes, Paula Faasse, Hans Jeremiasse, Els Wisse en Rob van IJssel, allen te Goes; Koos Zandee, 's-Heer Arendsker- ke; Bram van de Velde en Bram Bal kenende, Kamperland; Leneke Blok, Kruiningen; Johan van Bennekom, Nel lie Deurloo, Bram Dourleijn, Henny Hu- ser, Corrie Jonker, Coos Kamermans, Theus Kamermans, Jan Schot en Hannle Wattel, allen te Middelburg; Riet Los, Rinus v. d. Putte, Hans Steneker en Sjaak Wouters, allen te Souburg; Adri de Buck en Friedie Streefkerk, Veere; Nel van Mourik en Wim Poppe, Vlis singen en Tonny van Oost, Wilhelmina dorp. Niet bevorderd' 13 leerlingen. Een herexamen werd opgedragen aan 1 leer ling. Tot de 5e klasse der afd. Gymnasium bevorderd 10 leerlingen, t.w.Wim Veld- huijzen, Arnemuiden; Jaap Buyse, Jan Davidse, Bram Laport en Tanno Pieter se, allen te Goes; Marie Smallegange en Wim Vader, Krabbendijka; Willeboord Jobse, Middelburg; Leny de Schipper, Nisse; Chris Streefkerk, Veere. Niet be vorderd 1 leerling. Tot de 5e klasse der afd. H.B.S. be vorderd 18 leerlingen, t.w.: Attie Duve- kot, Arie Dekker, Adrie Sinke, Anton Buurman, Frits Duynhouwer, Hettie van Joost, Warner ten Kate, Egbert van Muiswinkel, Ger van Muiswinkel, Chris Raad en Mies Zachariasse, allen te Goes; Kees de Weardt, Krabbendijke; Bouke Bets, Bab Rothuizen en Jaap Terpstra, Middelburg; Piet van Belle, Vlissingen; Rien Cok, Wolfaartsoijk; Henk Booy, Yerseke. Niet bevorderd 10 leerlingen. Een herexamen werd opgedragen aan 1 leerling. Tot de 6e klasse der afd. Gymnasium bevorderd 7 leerlingen, t.w.: Daan Traas. Biezelinge; Ineke Dekker. Henk van Donk, Coötje van Melle, Kees Jiskoot, allen te Goes; Adri Zegers, Kapelle; Jan Wattel, Middelburg. Niet bevorderd 3 leerlingen s Goes AVONDMUZIEK. Voor de Avondmuziek, die Dinsdag avond in de Grote Kerk te Goes wordt gehouden, is het volgende pro gramma vastgesteld. 1. Fantasie in C (orgel), Joh. Seb. Bach; 2a. Hodie apparuit, Orlandi di Lasso; 2b. Salvum fac regem, A. Sac- chini; 2c. Engelenkoor (uit „Elias"), (dameskoor), F. Mendelssohn; 3. Psalm 84 (orgel), Piet Post; 4a. Glo ria, Carnazzi; 4b. Sanctus (dames koor), André Caplet; 5. Choral II (or gel), Cécar Franck. Medewerkenden: Het Zuid-Beve- lands Dameskoor onder leiding van Jac. H. Tamminga. Organist: Adr. Kousemaker. Hoedekenskerke BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. Bij het in Hoedekenskerke gehou den bevolkingsonderzoek op T.B.C. hebben zich 928 personen uit de ge meente aan dat onderzoek onderwor pen. Hierbij behoorden 56 kinderen beneden de 15 jaar. Het percentage van de daarvoor in aanmerking komende personen dat is onderzocht bedroeg 82,08 procent. Het percentage dat wegens- ziekte, invaliditeit of afwezigheid niet aan het onderzoek kon deelnemen be droeg 3,51 procent. Het percentage weigeraars bedroeg 14.41 procent. Tevens kan worden medegedeeld dat tijdens het onderzoek te Kwaden- damme de 150.000ste foto in Zeeland werdgemaakt sedert men met het onderzoek is gestart. Waarde REISJE OUDEN VAN DAGEN De ouden van dagen uit Waarde hebben een reisje gemaakt onder lei ding van het comité, dat jaarlijks de ze gebeurtenis orgeniseert. Met 23 personenauto's werd naar Schouwen gereden, waar talryke mooie plekjes werden bezocht. Allen keerden uiterst voldaan terug te Waarde. Ook voor de inwendige mens werd tijdens het reisje goed gezorgd. Onder luid ge juich arriveerde men te omstreeks tien uur des avonds weer in Waarde. Borssele UITSTAPJE OUDEN VAN DAGEN De ouden van dagen uit Borssele hebben hun jaarlijkse uitstapje dit maal naar Rotterdam gemaakt. Na een rondrit door de stad en een be zoek aan de diergaarde, stond een rondvaart door de havens op het program hetgeen bijzonder in de smaak viel. Dat °°k in het dorp voor deze tocht veel belangstelling be stond, bleek toen men 's avonds thuis kwam, want bijna de gehele bevol king was ter verwelkoming aanwezig en het plaatselijke muziekkorps liet evenmin verstek gaan. Na afloop van de feestelijke ontvangst sprak burgemeester P. J. Dominicus het gezelschap toe. Beroemd Engels fanfare orkest naar Middelburg. De muziekvereniging „Excelsior" te Middelburg, die laatste jaren reeds enkele concerten van bekende buitenlandse orkesten heeft georga niseerd, heeft het aangedurfd weder om een bekend Engels orkest in Mid delburg te laten optreden. Op 25 Juli speelt net fanfareorkest „The Frick- ley Collier Band" onder leiding van Jack Hickman in de Concert- en Gehoorzaal. Het behoort momenteel tot de zes beste fanfare-orkesten in Engeland en staat op hetzelfde peil als „The .Fairy Aviation Works Band", die twee jaar geleden in Middelburg op trad. Het programma vermeldt on dermeer werken van Rossini, Verdi, Bizet, Fricdemann en Tschaikowski. De trombonist is kampioen van En geland en ook bezit het orkest een slagwerker, die in zijn land grote bekendheid geniet. Burgerlijke Stand OUDELAN'DE. Ondertrouwd: C. S. de Visser, 25 j. en W. E. Reijnierse, 21 j. KRUININGEN. Bevallen: J. J. Kole-vander Hart, d.; M. L. Francke-Snoodijk, z.; T J. van 't Leven-Dieleman, z.: H. O. Verhagen- Slok, z.; P. van Noorden-Moll. d.: F. H. Duinkerke-Rijnberg, z.; M. Korstanje- Buijze, z. Ondertrouwd: P. J. van Meer, 33 j. en J. J. Rijk, 32 j. Getrouwd: G. J. Lindenberg, 23 j. en M. Poleij, 25 j.; A. J. Mol, 66 j. en M Walhout, 44 j. Overleden: J. J. Schippers, 62 j.. echtg. van W. Philipse; J. C. van Gelderen, 61 j., echtg. van W. Vermeulen; E. L, West- strate, 43 j., echtg. van A. J. Houtman: M. Lindhout, 76 j., echtg. van I. H. van den Berge. WEMELDINGE. Bevallen: M. A. Houtekamer-Vleugel, z. Getrouwd: C. J. Fellus, 24 j. en J. Schouten, 22 j.; W. Moelker, 26 j. en P. C. Leendertse. 27 j. Overleden: M. Paasse, 74 4., wednr. van C. M. Huijssen; L. J. Pik, 73 j., echtg. van M. C. de Vos: A. A. Broere, 66 j., echtg. van L. Visser. 'S-GRAVENPOLDER. Bevallen: C. A. Ond'erdijk-Bijnagte, z.; J. Huijssen-Hoogesteger, z. Getrouwd: J. Verhage, 23 j. en J. de Koster, 22 j. WAARDE. Bevallen: M. A. Bom-van der Weelè, z. Overleden: H. M. Allewijn-Mol, 57 j. (te Vlissingen). YERSEKE. Bevallen: M. Hollebrand'se-Valk', z.; M. van Stee-Verbeke, z. Getrouwd: P. Nijsse, 23 j. en D. J. Nieuwenhulze, 23 j. HOEDEKENSKERKE. Bevallen: A. M. D. Chamalaun-Verbeek, d.; M. M. Roest-Steenbaliker, z.; G. Re- mijnse-Dam, z. Getrouwd. J. C. Baarends, 29 j. en M. A. Peeters, 25 j. Overleden: L. v. d. Maas, 75 j., wed. van J. de Ruiter. KORTGENE. Bevallen: C. C. Leendertse-de Buck, d.; S. A. de Fouw-Versluys, d.: N. J. P. de Kraker-Welleman, z.; J. Boot-Pro voost d P. ae Fouw-Breas, d.; C. de Regt-Korsuize, d.; M. A. W. van der Weele-Groenewege, d.; W. A. Breure-de Looff, z.; H. Joosse-Kramer, z.; G. J. van der Weele-de Koster, z. Getrouwd: J. Kesteloo, 27 j. en D. P. Verhulst, 23 j.; D. G. de Smit, 24 j. en W. J. Bouterse, 24 j. WISSEKERKE. Bevallen: T. Goudswaard-de Bruine, z.; C. E. de Nooijer-v. d. Maas, d. Ondertrouwd: T. Walhout. 24 j. en M. P. Wilderom, 25 j.; J. N. Bakker, 23 j. en F. W. Klap, 19 j.; I. C. de Rijcke, 27 j. en G. W. de Smit, 26 j. Getrouwd: A. de Haze, 20 j .en E. T. Leendertse, 20 j.: D. A. Verhulst, 25 j. en B. A. Kouwer, 23 j.; W. Hovestadt, 27 j. en P. de Bruine, 25 j. Overleden: C. Priester, 95 j., wednr. van J. Broekes; A. de Ridder, 65 j.. echtg. van C. A. Meulenberg; H. Filius. 79 j., echtg. van M. Ilouterman. De minister van oorlog heeft het ereteken voor Orde en Vrede toegekend aan de heer Jac. Verrrteulen te Hein- lcenszand. De ouden van dagen te Heinkenszand zullen op Woensdag 16 Juli a.s. een rijtoer naar Breda maken. De reis staat onder leiding van burgemeester Funk. De twaalfjarige scholier J. K. te Wolpliaartsdijk had het ongeluk bij gymnastiekoefeningen op het sportveld te vallen en een pols te breken. De afdeling Goes van het Leger des Heils gaf een geslaagde zanguitvoering op het schoolplein van de O.L. school te Oostkerke (Wolphaartsdijk). De leerlingen van de O.L. school te Oostkerke (Wolphaartsdijk) maakten een schoolreisje naar Breda en omstreken. Op de internationale hondententoon- ste'lling te Antwerpen, behaalde de heer J. J. Ganseman uit Kapelle met zijn Bennnold rashond een eerste prijs in de open klasse. De zangvereniging „Volharding leidt tot het doel" te Domburg zal tezamen met het kinderkoor op Donderdag 17 Juli a.s. te 8.30 uur een concert geven op de muziektent voor het kerkgebouw. Der gewoonte getrouw werd Zater dagmiddag te Zoutelande de eerste wedstrijd van het seizoen gespeeld tus sen een combinatie van de v.v. „De Meeuwen" te Zoutelande en een elftal samengesteld uit de badgasten. De wed strijd, die door vele bezoekers werd bijgewoond, eindigde ln een 4—4 gelijk spel. Onder leiding van het onderwijzend personeel hebben' de leerlingen uit de" hoogste klassen der Herv. school te Koudekerke een bezoek gebracht aan Slot Loevestein en aan de Sint Janskerk en het natuurbad „De Waranda" te Oosterhout, terwijl de lagere klassen een bezoek brachten aan een kersenboom gaard in Zuid-Beveland en een tochtje over dat eiland' maakten. Te Koudekerke vierde de Geref. Schoolvereniging haar 60-jarig bestaan. Voor de kind'eren van de school was een feestje georganiseerd met tractatie en diverse spelen. De3 avonds werd in de Geref. Kerk een herdenkingsdienst ge houden, waarin de vroegere predikant, ds. A. C. Heij, voorging. De harmonie „Voorwaarts" gaf op Lammerenburg te Koudekerke een bij zander geslaagd concert onder leiding van de heer J. J. Laroes. Het bestuur van de vereniging voor culturele be langen „Lammerenburg" dankte de mu ziekvereniging voor haar activiteit Het evangelisatiezangkoor der Geref. Kerk te Vlissingen Jaf onder leiding van de heer A. J. Feij een uitvoering in de muziektent te Koudekerke. Dinsdagavond zal de muziekvereni ging „Voorwaarts" een concert geven voor de oudjes op „Ter Hooge" te Kou dekerke. Vorige week werd datzelfde reeds gedaan door de muziekvereniging van Biggekerke, ZEEUWSE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. De heer C. Hamelink sprak over de onverharde polderwegen. De heer P. J. J. Dekker, voorzitter van de Zeeuwse Polder, en Water- schapsbond, welke bond Zaterdag zyn algemene vergadering in de zaal- Krijger te Goes hield, behandelde in zyn openingsrede opnieuw het vraag stuk der hoge polderlasten. Wanneer men de lasten van 1951 vergelijkt met die van 1939, valt voor de waterkerende polders een stijging te constateren van 222 in de binnenpodlers met 185 r/c en in de calamïteuze polders eveneens met 185 hetgeen een gemiddelde stijging betekent van 212 De heer Dekker verwachtte echter, dat op grond van de door het ministerie van landbouw uitgegeven richtlijnen, de pachtprijzen van goede gronden zodanig zijn of zullen worden verhoogd, «lat betaling van de hoge polder- lasten door de eigenaar-verpachter mogelijk is of zal worden. Nu echter het pachtprijsniveau voor gronden met oen afwijkende kwaliteit niet zo hooj wordt opgetrokken, vroeg spreker of het geen overweging verdiende om in polders of waterschappen met gronden en landerijen van een afwijkende kwaliteit, een classificatie in te voeren, waardoor een billijker verdeling van lasten wordt verkregen. echter aangenomen, dat de onverhar de wegen steeds in slechte staat ver keren. Dit is niet het geval, zodat een correctie noodzakelijk is. De heer Ha melink nam aan. dat over het gehele jaar genomen 60 van het vervoer onder minder gunstige omstandighe den geschiedt, hetgeen in dat geval aan extra-kosten oplevert 1.031.426,88 of 49,59 per ha. Ver harding van deze wegen zou. globaal berekend, 28,92 per ha. kosten, waarbij gerekend is op een lening met een looptijd van 30 jaar. Het jaarlijk se voordeel van een verharding kan dus op 20,67 per ha. worden gesteld. WIE DE KOSTEN? Uitvoerig behandelde de heer Ha melink de juridische vraag, voor wie de kosten zouden zijn. Het laatste woord hierover is nog niet gesproken, aldus meende spr. In het belang van onze landbouw is het echter geboden aan de slag te gaan. De wetgeving is nog onvolledig, -zodat wellicht een proefproces zou kunnen uitmaken wie deze uitvoering zou dienen te betalen. Beter en fraaier ware het echter, wanneer de onderhoudsplichtigen zelf de handen aan de ploeg zouden slaan. De heer Dekker bracht voorts het onderhoud van de quartaire wegen ter sprake, waarbij hij mededeelde, dat de commissie-Oud, die dit pro bleem mede bestudeert, thans een rapport heeft toegezonden aan de Unie van Waterschapsbonden. De Unie is evenwel van mening, dat hier voor een afzonderlijke commissie dient te worden ingesteld of dat zij in de commissie-Oud vertegenwoordigd moet zijn, o.a. omdat de oplossing voor de financiering van water schapswegen veel moeilijker is dan b.v. voor gemeentewegen. Het is onze oprechte overtuiging, aldus dc heer Dekker, dat het vraagstuk van de fi nanciering der waterschapswegen „van nature" niet thuis behoort by de commissie-Oud. Tenslotte vestigde de heer Dekker De schoolsportdag te Oostburg. In het gemeentelijk sportpark te Oostburg werd voor de leerlingen van de plaatselijke lagere scholen de jaarlijkse schoolsportaag gehouden. Bij prachtig" weer hebben ditmaal on geveer 250 kinderen van 9 jaar en ouder er van hun kunnen blijk gege ven. Bij een dergeiyke sportdag wordt in het bijzonder gelet op de prestaties van ieder kind afzonderlijk op vier nummers, nl.60 meter hard lopen hoogspringen verspringen en balwerpen. Na afloop van de wed strijden konden 's avonds 237 diplo ma's worden uitgereikt, waarvan 44 A-diploma's, 81 B-, 85 C- en 27 D. diploma's. De beste prestaties van de dag waren: 60 meter hardlopen in 8 seconden, 1.45 meter hoogspringen, 4.31 verspringen en bijna 25 meter balwerpen. De algehele leiding van de dag berustte bij de heer M. I. Hos te. Dank zij een uitnemende samen werking tussen het personeel van de verschillende scholen was de organi satie tot in dp puntjes geregeld. Ook het gemeentebestuur van Oostburg had aan de organisatie van deze dag zijn volledige medewerking verleend, 's Morgens bracht de beer J. H. van Kampen, wethouder van Oostburg, een bezoek aan het sportveld. WIELRENNEN Ronde van Stoppeldijk werd zege voor de Jongh. Onder flinke belangstelling werd Za terdag voor de eerste maal te Stop peldijk een wielerwedstrijd voor nieu welingen verreden. Aan de start ver schenen 33 renners. Het parcours was 80 km. lang. De Madenaar Piet de Jongh koos reeds in de eerste ronde het hazenpad en werd niet meer ach terhaald. Het leek er aanvankelijk op, dat hij zijn solovlucht niet zou kun nen volbrengen, omdat v. d. Lijcke en Vink een felle jacht inzetten. Maar tot minder dan een halve minuut kon den zij hun achterstand niet verklei nen. Toen Vink met een inzinking te kampen kreeg, was de zeer goed rij dende v. d. Lycke niet meer in staat de Jongh te bereiken. Ook Westdorp uit 's Heerenhoek weerde zich uitste kend. De uitslag luidt: 1. P. de Jongh, Ma de, 80 km. in 2 uur 27 min.; 2. P. v. d. Lycke, Groede, op 2 min.; 3. Schrau wen, Alkmaar; 4. J. Rol, Alkmaar; 5. M. Vink, Rotterdam; 6. J. G. v. Baard wijk, Vlijmen; 7. J. Westdorp, 's-Hee renhoek; 8. J. de Ruijter, Breda; 9. H. v. Rijsbergen, Sprundel; 10. R. van Tatenhove, Terneuzen, Keepers won eindsprint in Hoofdplaat. Zaterdag werd in Hoofdplaat een kermiswielerwedstrijd voor nieuwe lingen verreden. Ondanks het geringe aantal deelnemers (13) slaagde deze wedstrijd uitstekend. In de 10e van de 17 te ryden ronden ontketende Kee pers een offensief. Zyn felle demarra ge werd alleen beantwoord door Ver hoeven van Steen, Versluis en v. d. Kloot. Dit vijftal dwong de beslissing snel af en werd niet meer achterhaald. In de eindsprint won Keepers glans rijk van zyn rivalen. De uitslag luidt: 1. Keepers, (Roo sendaal) 60 km. in 1 uur 38 min; 2. Verhoeven (Tilburg), z.t.; 3. van Steen (Leur), z.t.; 4. Versluis (Vlis singen), z.t.; 5. v. d. Kloot, (Etten), z.t.; op 4 min.: 6. v. d. Vliet, (Zelza- te)1. Batselaar (LJzendijke)8. van Boven (Sluis); 9. Waye (Moerbeke); 10. Goethals, (Watervliet), de aandacht op de financieringsmoge- lijkheden van de polders en water schappen. Spreker bracht in dit ver band hulde aan het dagelijks bestuur van de Unie van Waterschapsbonden voor zyn onvermoeide pogingen en grote voortvarendheid om de polders op het terrein van de financiering te helpen. In zijn welkomstwoord had de heer Dekker zich speciaal gericht tot de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de leden van Ged. Staten, de heren C. Hamelink, A. L. S. Lockefeer en C. Philipse en tot de griffier van de Staten, mr. J. M. Pilaar, die voor het eerst als zodanig de vergadering van de bond bijwoon- de. Het jaarverslag 1951 en de notulen werden goedgekeurd, evenals het fi nancieel verslag, dat met een voorde lig saldo van f 1147,54 sloot. De he ren J. Dregmans te Hoek en E. C. W. A. Geuze te Poortvliet werden bij ac clamatie als bestuursleden herkozen. ONVERHARDE POLDERWEGEN. Vervolgens hield de heer C. Hame link, lid van Ged. Staten, een belang wekkende. causerie over „de onver harde polderwegen". De heer Hame link wees er op, dat deze wegen niet voldoen aan de eisen van een goede bedrijfsuitrusting in de cultuurgebie den. Xn Zeeland is er in totaal 29,1 van de wegen onverhard, namelijk 1256,6 km. Over de eilanden zijn ze als volgt verdeeld: Schouwen 79 km., Tholen en St. Philipsland 49 krn., Zuid-Beveland 224 km., Noord-Beve land 49 km., Oost Zeeuwseh-Vlaande- ren 361 km., West Zeeuwsch-Vlaan- ren 169 km. en Walcheren 325 km. In dit laatste gebied zullen de onverhar de wegen wel voor een groot deel ver dwenen zijn door de hei-verkaveling, gegevens zijn hierover nog niet be kend. Aan de hand van talryke cijfers kwam de heer Hamelink tot de con clusie, dat ongeveer 12*4 van de Zeeuwse cultuurgronden langs onver harde wegen bediend moet worden, hetgeen talrijke extra kosten bete kent. De heer Hamelink berekende, dat in totaal langs onverharde wegen in Zeeland niet minder dan 537.514 ton producten moeten worden vervoerd, hetgeen neerkomt op 1.719.044,80 per jaar of 82,52 per ha. aan extra- kosten. Bij deze berekening had spr. WANDELSPOR! Nachtmars van „Medio" werd een groot succes. Aangemoedigd door het succes, dat zij er vorig jaar mee behaalde, heeft de Middelburgse gymnastiekvereni ging „Medioburgum" in de nacht van Zaterdag op Zondag andermaal een nachtmars georganiseerd, die weder om volledig slaagde. „Medio" had een parcours van 50 km. over Walcheren uitgezet: Middel burgVeereVrouwenpolderOost- kapelleDomburgWestkapelle ZoutelandeBiggekerkeKoudeker keMiddelburg. Onder grote belang stelling vertrokken Zaterdagavond om 11 uur 107 dames en heren van de Markt. Twee groepen Ambonezen, een groep van de buurtvereniging 't Zand en een groepje van „Nieuw Middel burg", alsmede vele individuele lo pers namen aan deze prestatiemars deel. De tocht had een vlot en prettig ver loop. Onderweg werden de tippelaars gelaafd met koffie en ook werden zy getracteerd op een -sinaasappel. De verplichte rust was in Westkapelle; men had er toen al 32 km. opzitten! Omstreeks 7 uur was men in Middel burg terug, minus twee uitvallers. Degenen, die voor de eerste maal meeliepen, ontvingen een fraaie me daille in de vorm van een ster en de dames en heren, die ook vorig jaar deelnamen, kregen een „tweetje". Voorts waren groepsmedailles be schikbaar. KERKNIEUWS AFSCHEID DS. LAMMENS. Ds. G. N. Lammens, beroepen pre dikant bij de Geref. Kerk te Rotter dam-Kralingen, is voornemens op Zondag 24 Augustus a.s. afscheid te nemen van zijn tegenwoordige ge meente te Heinkenszand. Op dit referaat volgde een drukke ïiscussie, waarbij enkele berekenin gen van de heer Hamelink nader on- Jer de loupe werden genomen en waarbij er tevens voor gepleit werd om de kosten uit het wegenfonds te laten betalen. Bij de beantwoording van de vragen wees de heer Hamelink er op, dat hij het probleem in zijn algemeenheid had gesteld en zeide voorts, dat door provinciale besturen thans ge tracht wordt om voor de quartaire wegen bijdragen uit het wegenfonds te verkrijgen. VERHARDING. In een uitermate technisch en uit voerig betoog behandelde hierna de hoofdingenieur-directeur van de pro vinciale waterstaat in Noord-Hol land, ir. C. Krijn, het onderwerp „het aanbrengen van een gesloten wegdek op polderwegen". Ir. Krijn deelde en kele resultaten mede van diverse proeven die door hem waren genomen en verstrekte daarby enkele adviezen. Ook op deze causerie volgde een be spreking. Nadat de voorzitter nog in harte lijke bewoordingen de heer C. H. M. Plasschaert uit St. Jansteen gehul digd had in verband met diens zilve ren jubileum als bestuurslid, werd het woord gevoerd door de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot. JHR. DE CASEMBROOT. De Commissaris zeide ervan over tuigd te zijn, dat men in Den Haag begrip heeft voor de moeilijkheden met de quartaire wegen, maar er zijn in deze tijd zaken, die helaas eerst de aandacht vragen. Jhr. de Casembroot wees op de mogelijkheid om wegen in werkverruiming te laten verbete ren en wees in dit verband op de weg StavenisseSt. Maartensdijk, waar van de plannen reeds in een vergevor derd stadium zyn. „Ik ben er van overtuigd", zo zeide jhr. de Casembroot nogmaals, „dat er in Den Haag begrip voor de moeilijk heden bestaat. We hebben nu wel erg veel grapjes gemaakt over de „in boorlingen", maar dat was tenslotte een ministeriële „slip of the tongue". Spreker zeide ten sterkste de actie af te keuren, die door een ingezonden briefschrijver ln een Zeeuwsch- Vlaams blad was begonnen. Spreker deelde mede. dat thans diver se reglementen met betrekking tot de polders en waterschappen op de hel ling staan. Het rapport-Harmsen over de nivellering van de polderlasten is thans bij het provinciaal bestuur bin nengekomen, zodat de eerste stap nu gezet is op een lange weg, welke naar spreker hoopte zou leiden tot herziening van de polderlasten in Zee land. Hierna verenigde men zich aan een gemeenschappelijke maaltijd in de Beurs te Goes. Aan tafel werd nog gesproken door wethouder A. Buys uit Goes en door mr. J. W. W. van dér Hoeven, voorzitter van de Unie van Waterschapsbonden, die o.m. mede deelde dat over enige maanden een tweede Waterschapslasten-congres zal worden gehouden. Besloten werd met een rondrit door Zuid-Beveland, waarbjj o.m. wegen werden bekeken in de „Breede Wate ring bewesten Yerseke" en de zeewe ring van de calamiteuze polders Oost- Beveland en Wilhelmina, waarbij de heer A. Minderhoud iets vertelde over de dijkvallen. Tweede prijs voor Inter-Scaldes te Doorn, Voor de tweede maal werd Zater dag de Sterrit Huize Doorn verreden. De Zeeuwse motor- en autoclub Inter-Scaldes nam met 14 leden aan de sterrit deel en veroverde daarmee de tweede prijs, welke bestond uit een fraaie beker. Verder was Zeeland in deze sterrit nog vertegenwoordigd door twee leden van de M.A.C. Schel- degouwen. De eerste prijs was voi r de M.A.C. Westland die met 17 deelne mers aan de finish verscneen. TENNIS ZEEUWS KAMPIOENSCHAP HERENDUBBELSPEL Op de banen van de tennisclub .Ani mo" te Terneuzen werd Zaterdag de finale verspeeld van het heren-dub belspel voor het Zeeuwse kampioen schap. De heren C. Jurry Jr. en H. Berlage, beiden uit Terneuzen, slaag den er in de heren E. Bleyenbergh en W. v. Remortel, beiden uit Hulst te verslaan. De cijfers waren 75, 63. De finale van het gemengd dubbel spel, welke oorspronkelijk ook Zater dag zou doorgaan, is uitgesteld tot een avond in de week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9