PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering van Peking protesteert tegen bombardementen Oost-Vlaanderen schatten toont zijn DE BILT Vandaag JEUGDIGE NEDERLANDER OP ROOFTOCHT IN ZUID-FRANKRIJK VERWACHT: 195e Jaargang-No. 164 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintyn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 Juli 1952 ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenuea (max. 8 regels) van 1—8 regels f L—Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C, Middelburg. Bur. Vllsslngen Walstr. 58—60. teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaal 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Finlandstraat 2. telef. 16, Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee N Bogerdstr i <«0 teL 26. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Gevolgen zijn voor de Amerikanen" M' Radio Peking heeft Zondag verklaard, dat acht Amerikaanse straalvlieg tuigen de steden Loento en Antoeng aan de Mandsjoerijse kant van de Ja- loe hebben gebombardeerd, tengevolge waarvan 2 personen werden gedood en 47 gewond. De Chinese minister-president Tsjoe En Lai, zo meldde ra dio-Peking verder, heeft tegen deze luchtaanvallen in scherpe bewoordin gen geprotesteerd. Hij verklaarde, dat „de Amerikanen alle verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van deze provocaties moeten aanvaarden. Zy hebben een ernstige toestand in het Verre Oosten geschapen, die een bedrei ging betekent voor de vrede in Azië". De premier zou hieraan hebben toe. gevoegd, dat deze gebeurtenis en het bombarderen van de electrische cen trale aan de oever van de Jaloe, vorige maand, duidelijk wijzen op ,,de agres sieve bedoelingen van Amerika en het afbreken der bestandsonderhandelin gen ten doel hebben". In een uitzending van de Noordko- reaanse radio is medegedeeld, dat bij aanvallen op de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang van Vrijdag 2000 mensen om het leven zijn geko men en 4000 werden gewond. Vermist worden 250 personen. Vliegtuigen van de V. N. wierpen vlugschriften boven de stad uit, waarin gewaarschuwd wordt tegen het betreden van de stad, aangezien zich bij belangrijke spoorwegverbin dingen nog onontplofte tijdbommen bevinden. De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Lawton Collins, ver klaarde te Seoel, na een inspectie tocht langs het front, dat hij „er sterk aan twijfelt" of de Noordelijken een nieuw offensief zullen beginnen. KRIJGSGEVANGENKAMP GETROFFEN? Voordat Zondagochtend de be standsbesprekingen te Panmoendjon werden hei-vat, deelde de leider van de Noordelijke delegatie, generaal Nam II, mede, dat de verbondenen bij de grote luchtaanval op Pjongjang van Vrijdag een kamp met V. N.- krijgsgevangenen hebben getroffen, tengevolge waarvan 13 gevangenen Einde staalstaking in zicht Regering accoord mei verhoging staalprijzen. Berichten uit Washington, dat re geringsfunctionarissen "accoord zijn gegaan met een verhoging van de staalprijzen met ongeveer vijf dollar per ton, hebben te Pittsburgh, het centrum van de staalindustrie, de hoop doen toenemen, dat een rege ling van de 41 dagen oude staking in zicht is. Naar te Washington Verluidt is de regering met een verhoging van de staalpriizen accoord gegaan teneinde de industrie in staat te stellen de lo nen te verhogen overeenkomstig de eisen van de vakbond. Naar ver. klaard wordt, zal de prijsverhoging niet officieel bekend worden gemaakt voordat de industrie en de vakbond overeenstemming hebben bereikt over een nieuw contract Britse regering eist terug roeping van Koeznetsof Was medeplichtige van radio- lelegrafist William Marshall De Britse regering heeft Zaterdag in een nota aan de Sowjet.Unie de terugroeping binnen een week ge- eist van Koeznetsof, tweede secreta ris van de Sowjet-ambassade te Lon den, wiens naam genoemd is in het proces tegen William Marshall, ra dio-telegrafist van het ministerie van buitenlandse zaken. Marshall is in de afgelopen week tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld, Hij was er van beschuldigd geheime inlichtingen aan Koeznetsof te hebben verstrekt. Helper van Westerling wordt vervolgd. In antwoord op schriftelijke vra gen van het communistische Tweede Kamerlid, de heer Wagenaar heeft de minister van justitie medegedeeld dat de graaf Van Rechter en Lim- purg inderdaad Westerling verbor gen heeft gehouden en de politie on juiste inlichtingen heeft verstrekt en dat deze feiten aan het oordeel van de strafrechter worden onderworpen. om het leven kwamen, 72 werden ge wond en 13 nog worden vermist. Ge neraal Nam II deelde niet mee, tot welke nationaliteit de slachtoffers be hoorden, doch volgens de jongste ge gevens, waarover de V. N. beschik ken, bevinden zich Zuidkoreaanse ge vangenen in het betrokken gebied. De woordvoerder der V. N., brigade generaal Nuckols, deelde mee, dat de beschuldigingen zullen worden onder zocht. Het kamp in kwestie is één van de kampen, die volgens het opperbevel der V. N. niet goed zijn aangegeven, aldus Nuckols. De V. N. hebben vori ge maand drie maal geprotesteerd te gen het feit, dat het kamp vanuit de lucht niet te 'zien is. Geen der Noor delijke kampen is aangeduid met lichten, zodat zij bij nacht niet zijn waar te nemen. Angstig avontuur van drie scholieren. Drie leerlingen van de Zeevaart school in Den Helder, wier sloep op zee tussen Den Helder en Texel zonk, hebben Zaterdag een angstig avon tuur meegemaakt. Op ongeveer 1500 meter van de kust zagen de drie jongens zich genoodzaakt in het woe lige water te trachten zwemmend de wal te bereiken. Twee van hen, E. P. en J. V. konden zich tijdig van een zwemvest voorzien, maar V. kwam niettemin in moeilijkheden. Hij werd gered door de derde knaap J. E., een bijzonder kundig zwemmer. P., die dicht onder de kust de uitput ting nabij was, werd aan wal ge bracht door twee landarbeiders, die gekleed te water sprongen. Nederlandse expeditie op hoge Andestop. De Nederlandse Andes-expeditie heeft op 7 Juli 6396 meter hoge top van de Nevado Huantsan bereikt. Een eerste poging op 27 Juni was mislukt omdat de alpinisten door een sneeuwstorm gedurende meer dan 60 uren in hun kamp op 5600 meter ge. vangen werden gehouden. .herdenkt Frankrijk de be storming van de Bastille (1789); ....is het 30 jaar geleden, dat de opnamen begonnen voor de speelfilm „Luffar Petter", waarin Greta Gustaffson, die later beroemd werd onder haar schuilnaam Greta Garbo, voor het eerst optrad. Oost-Vlaanderen vlagt in Middelburg. De fraai bewerkte reliekschrijn van de Heiligen Cornelius en Cyprianus uit de O.L. Vrouwkerk te Ninove. Dit juweel van kerkelijke edelsmeedkunst is Brussels werk uit de jaren 1643—44. Tribune te Aduard stortte in Tijdens kortebaan draverijen, welke Zaterdagmiddag in Aduard werden ?ehouden ter gelegenheid van het 50.jarig bestaan dezer gemeente, stortte eén der tribunes in. Zes per sonen liepen min of meer ernstige verwondingen op en 3 van hen moes ten naar het Academisch ziekenhuis in Groningen worden overgebracht. Het publiek zou reeds plaats hebben genomen op de tribune, vóórdat de af bouw gereed was. De draverijen wa ren op dat moment echter reeds be gonnen, reden waarom de politie een uitgebreid onderzoek instelt. Hoewel er van paniek geen sprake was, bracht het ongeval grote intsteltenïs teweeg. „Laat AVRO-bestuur volle waarheid zeggen" Verklaring van de heer W. Vogt. Naar aanleiding van de verklarin. gen van het AVRO-bestuur, gedaan op een persconferentie, verzocht de heer W. Vogt ons het volgende mede te delen: ^Aanvankelijk had ik de hoop, dat mijn ontslagaanvraag zou worden be schouwd als een uitdrukking van mijn overtuiging, dat ik niet meer met het AVRO-bestuur kan samen werken en dat dus een nieuwe man zou moeten beproeven naar genoegen van dat bestuur het bedrijf te leiden. Op de persconferentie te Hilversum heeft het bestuur gemeend zich te moeten beperken tot twee verzeke ringen, namelyk dat er geen malver saties waren gepleegd en dat er geen aanmerking was op het persoonlijk leven van ae heer Vogt. Maar er was iets anders waarvoor men de heer Vogt wilde sparen. Met deze geheim zinnigheid werd ik allerminst ge diend, want iedereen denkt er het zij. ne van. Ik verklaar fouten te heb ben gemaakt en misschien ondisci plinair te zijn opgetreden tegenover het bestuur. Maar nu men zich in vaagheden hult meen ik, dat ik mijn vrienden zou teleurstellen, wanneer ik niet antwoordde, dat ik de be. scherming van het AVRO-bestuur, zoals in de persconferentie-vorm wordt gegeven, minder begeer dan de volle waarheid. Laat het bestuur de volle waarheid zeggen. Ik kom daar niet brandschoon uit, maar zeker niet oneervol". De voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, deelde mede, dat de AVRO op deze verklaring geen commentaar heeft. Grote Rijnaak op het IJsselmeer gezonken. Zondagmiddag is een grote Rijnaak, die met een lading tarwe op weg was van Amsterdam naar Leeuwarden, op het IJsselmeer op 12 km. afstand van Lemmer gezonken, nadat de staaldraad, waarmede het vaartuig met een sleepboot was verbonden, ge. broken was en de stuurinrichting on. klaar was geraakt. De zes opvaren den konden zich in veiligheid stellen. Door het breken van de staaldraad raakte de stuurinrichting van de 718 ton metende aak „Maria" defect. Na. dat de bemanning 't anker had uitge worpen, kwam het schip vast te zit ten en sloegen de luiken en dekkle den tengevolge van het rauwe weer kapot. De toestand werd hierdoor precair. De schipper en twee matro zen, die aan boord waren gebleven, stelden zich in veiligheid op een vlet, welke echter vlak bij de ringdijk van de Noord-Oostpolder omsloeg. De drie mannen haalden een nat pak, maar konden, zich vasthoudende aan het vlet, de ringdijk bereiken. Twee sleepboten van Lemmer heb ben nog getracht het schip, dat ver zekerd was, te redden, maar het zonk kort nadat zij bij de aak arri veerden. Oost-Vlaanderen vlagt in Middelburg. In de grote zaal van het Schutters hof wordt de betekenis van het technisch onderwijs in Oost-Vlaanderen op zeer suggestieve wijze uitgebeeld. POLITIE VAN MENTON GEALARMEERD. Na vlucht uit inrichting drong hij woningen en hotelkamers binnen. Een 18.jarige jongeman uit Hilversum, die een goede bekende is van de Nederlandse justitie en die vorige maand kans zag te ontsnappen uit de in richting te Utrecht, waarin men hem had geplaatst, blijkt na zyn vlucht een zeer avontuurlijk leven aan de Franse Rivièra te hebben geleid. Toen hij in geldnood kwam te verkeren, drong hy herhaaldelijk woningen en ho telkamers binnen en stal vrij aanzienlijke geldsbedragen. De politie, onge rust over de regelmaat van de inbraken, nam zelfs speciale maatregelen: er werden dubbele diensten gedaan en de gehele nacht werd druk gesur veilleerd. De jongeman kon tenslotte worden gearresteerd, teen zyn signa lement bekend was geworden. Na zijn arrestatie duurde het twin tig uur, alvorens de knaap, zekere W. D. M., een bekentenis aflegde. Hij stelde het aanvankelijk voor, alsof hij student was^die met vacantie in Zuid- Frankrijk vertoefde en gaf een valse naam op, namelijk die van een vriend. De waarheid kwam echter weldra aan het licht. M. was na zijn vlucht liften de van Parijs naar Nice gegaan en omdat hij het daar te druk vond, doorgereisd naar Menton. Hier ont dekte hij een huis, dat er volgens hem Mossadeq vraagt volmachlen. Dr. Mossadeq aan wie de Sjah ver. zocht heeft een kabinet te vormen, heeft Zondag in een geheime zitting van de Perzische Kamer verzocht, hem gedurende zes maanden volledi ge volmachten op het gebied van de financiën en het bankwezen te ge ven. Na een langdurig debat, waarbij de tegenstanders van Mossadeq zien critisch uitlieten over het verzoek, werd de vergadering Wachtposten langs Amerika's kusten en grenzen. Vandaag zullen 150.000 vrijwilli gers in de Verenigde Staten de wacht gaan betrekken tegen een mogelijke „Sowjetrussische luchtaanval Er zullen zes duizend wachtposten langs de Amerikaanse kusten en grenzen worden ingericht, welke dag en nacht op haar hoede zullen zijn en de jachtvliegtuigen zullen waarschuwen indien zij een vliegtuig van onbeken de nationaliteit waarnemen. Volgens de Amerikaanse generale staf is Sep tember de „waarschijnlijkste maand voor een plotselinge aanval van vij andelijke strijdkrachten" Het besluit tot instelling van deze wachtposten is destijds genomen, sinds de ïnlicb. tingendiensten verklaarden, dat Rus land lange afstandsbommenwerpers heeft, die atoombommen tot boven de V.S. kunnen vervoeren. Brand op olietankschepen. DODEN EN GEWONDEN AAN BOORD Bij Martinez in Californië zijn twee olietankschepen in brand geraakt, waarop een serie ontploffingen volg de. Twee personen worden vermist, terwijl er minstens dertig gewonden zyn. De kapitein van een der schepen is aan een nar taan val overleden, toen zich een explosie op zijn schip voor. De vlammen bereikten een hoogte van honderd meter en grote rookwol ken dreven over de oaai van San Francisco. Het betreft hier de „Vic tor H. Kelly" en de „Lompoe", waar van de laatste er in slaagde van de kade los te komen en de baai in te varen. De meeste bemanningsleden sprongen in het water. De totale sonen, dip in aanmerking komen voor schade wordt op 5 mÜlioen dollar de functie van minister. geraamd. Kabinetsformatie in laatste stadium. De kabinetsformateur, dr. W. Drees(, heeft Zaterdag en Zondag een begin gemaakt met net polsen van de per- BOEIENDE TENTOONSTELLING. Uit hoorn des overvloeds tverd gul geschonken ,,0 Vlaenderen, gij zyt schoone ende zeer zoete van aerd". Vlaanderen,, dat is de overvolle schatkelder van een glorieus verleden, maar tevens de eeuwig borrelende bron, waaraan grote kunstenaars zich ook nü kunnen la. ven. Dat is het land, waar de historie in hoofden én harten voortleeft, maar waar ook industrie, handel en verkeer een verrassend hoge vlucht kun nen nemen. Dat is het fiere Gent, omkranst door oude steden en stadjes, maar ook de weelderige tuin, die de schilder inspireert en de vreemdeling verrukt, vroeger, thans en altijd. Vlaanderen, kortom, is een hoorn des overvloeds. Wanneer ge gedwaald hebt, wellicht uren lang, door het Stadhuis, het Schuttershof en het Kunstmuseum, wanneer ge haast verbysterd zyt door het onbeschrijfelijk vele, dat vlaggend Oost-Vlaanderen U in Middelburg toont en moeite hebt, de lawine van indrukken te verwerken, die deze zo ryke, veelomvattende, afwisselende en boelende tentoonstelling achterlaat, wanneer ge geziem hebt, hoe gul uit die hoorn des overvloeds is geschonken, dan leest ge plotseling die eenvoudige zin van een onbekende Middeleeuwer en bemerkt ge, dat hy daarin precies dót heeft weergegeven, wat ge zelf op dit moment voelt en weet: „Vlaenderen, gy zyt schoone ende zeer zoete van aerd". Dertien afdelingen telt deze grote expositie en aan elke afdeling is even veel zorg besteed; elke afdeling is ook zo uitgebreid, dat het ondoenlijk is, daarvan in kort bestek een over zicht te geven: men moet dit alles zelf zien. Wie de rondgang in het Stadhuis begint, komt eerst in de afdeling sier kunst, ondergebracht in de grote hall. Decoratieve kunst van zeer hoog ge halte, tot stand gebracht door men sen met liefde voor hun edel vak. Er zyn bijzonder fraaie siervazen en schotels te bewonderen, een treffend glazen trip tide van Rigelle, mooi glas-in-lood- en zandstraalwerk en zelfs twee moderne eetkamers. De trouwzaal is hoofdzakelijk ge wijd aan de letterkunde. Zeer origi neel is het op glas geschilderd pano ramisch overzicht van de Oost- Vlaamse literatuur, acht fleurige pa nelen van Bonnevalle, waarop net scheppend werk van de letterkundi gen is uitgebeeld. Een rijke collectie handschriften van auteurs der laatste eeuw is bijeengebracht en ook wordt een overzicht gegeven van de moder ne Oost-Vlaamse literatuur. De lijvige dialectatlassen kregen een parte vi trine. Wat deze zaal een bijzonder as pect verleent, is het vele, dat betrek king heeft op de bedrijvigheid van jie rederijkers. Him oude vaandels *en blazoenen maken hier veel indruk. Grote aandacht is met name besteed aan de rijke historie van de rederij kerskamer „De Fonteine", die in 1448 werd gesticht en nog altyd bestaat. Ondermeer is het gulden boek van de ze „Hoofdkamer van Rhetorica" te bewonderen. De forse tinnen kannen, waaruit de rederijkers tydens het landjuweel van Gent in 1538 hun dorst hebben gelest, bieden op een eikenhouten tafel een feestelijke aan blik. Een deel van de belangwekken de nalatenschap der gilden kan men eveneens in de trouwzaal aantreffen en het kleine vertrek met het mooie gewelf daarnaast is veranderd in het kamertje van een kantkloster. BURGERZAAL; HET VERLEDEN. In de Burgerzaal een voortreffe lijke expositieruimte! kregen Vlaanderens grootste schatten een waardige entourage. In het midden van deze zaal ziet ge prachtige voor beelden van de kerkelijke edeLsmeed- onbewoond uitzag. Hij drong naar binnen en vond een bed, waarop hij de moede leden uitstrekte. In de volgende dagen, aldus zyn zeggen, beproefde hij zijn geluk aan de speelbanken te Monte Carlo. Hy verloor in korte tijd tienduizenden francs en berooid in Menton terugke rend. rijpte by hem het plan om <k> het inbrekerspad te gaan. Hij pleegde inbraken in verscheidene woningen en hotelkamers en roofde portefeuilles e.a. Éénmaal hep hij bijna tegen de lamp. Dat was, toen hij in Hotel des Palmiers de slaapkamer binnendrong van een Zwitserse dame. Zy ontwaak te en op haar hulpgeroep nam de in dringer de benen. De Zwitserse kon echter een duidelijk signalement aan de politie opgeven en op een vroege morgen ontdekte een patrouille M. in een straat. Bij zijn arrestatie bleek de jeugdige Hilversummer 17.330 Franse francs, zes dollars, 100 Belgische francs, één pond sterling, 1000 lires en tien gulden bij zich te hebben. In zijn kamer in een pension waar naar hy verhuisd was toen het hem „beter ging" werd nog een groot bedrag aan geld gevonden. De Franse politie onderzoekt in middels in hoeverre de bekentenis van M. volledig is. In de periode van zijn activiteit zijn namelijk in verscheide ne hotels nog andere diefstallen ge pleegd, waarbij enkele met zeer grote buit. Zo verdween uit een hotelkamer een bedrag van 47.800 francs. De Ne derlander, die van zyn buit ondermeer kledingstukken en eenradiotoe stel had gekocht, ontkent deze dief stallen te hebben gepleegd. kunst. Het zilver van deze kerkschat ten reliekhouders, wierookvaten, chrismatoria, processiekruisen, scha len en ampullen is buitengewoon fraai bewerkt en ieder voorwerp is een langdurige beschouwing waard. Ge vindt er de schoonheid van go- thiek, renaissance en barok zeer be dreven in weergegeven. Zelfs is er een heel curieuze Romaanse hostiekelk. De kantcollectie is niet minder be langrijk- Er is een prachtig specimen van gevlochten passementwerk, er zijn mooie combinaties van klos- en naaldkant, er is een sluier, geleend door koningin Elisabeth en een sleep in naaldkant, die heeft toebehoord aan de eerste koningin van België, Maria-Hendrika. (Vervolg op pag. 2) KOEL WEER Geldig tot Maandagavond. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige Westelijke wind. Koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1