NIEUWS UIT ZEELAND z ZEEUWSCH-VLAANDEREN HOGE POLDERLASTEN VORMEN NOG STEEDS EEN PROBLEEM V/issel Zeeuws-Vlaanderen MAANDAG 14 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bijenmarkt in Goes trok weinig belangstelling. De belangstelling voor de jaarlijkse bfenmarkt, die Zaterdag in het Goese Schuttershof werd gehouden door de Noord- en Zuid-Beveland van de Ver eniging tot Bevordering van de Bij enteelt in Nederland, was ditmaal niet groot. De aanvoer bedroeg 55 korven, doch er waren geen afnemers zodat handel achterwege bleef. Het bleek, dat de tijd van het jaar niet geschikt was om een markt te hou den. De stand van het bijenvolkje was overigens goed. Des morgens werden de korven en verdere inzendingen ge keurd door een jury, bestaande uit de heren A. J. van Willegen uit Goes en S. Dekker uit 's-Heer Hendrikskinde ren. De navolgende prijzen werden uit gereikt: Beste kast met volk en bouw C. v. d. Schraaf, Kapelle, die eveneens dé eerste prijs behaalde voor de beste korf met volk en bouw. De heer J A. van WiÜegen uit Goes kwam in het bezit van een beker, aan geboden door de gemeente Goes, voor het grootst aantal aangevoerde vol ken. De prijs voor het beste zesraams Engels reiskastje werd toegewezen aan de heer P. de Jonge te Goes. Na afloop van de markt werden de prij zen uitgereikt door burgemeester W. C. ten Kate, die het idee naar voren bracht om de belangstelling van scho lieren voor het houden van bijen aan te wakkeren. Na hem voerden de he ren J. A. van Willegen en L Ph. F. v. d. Plassche het woord. MULO EXAMENS Voor het Mulo examen slaagden te Bergen op Zoom de dames F. D. Hol- lestelle uit Yerseke; J. A. Kosten uit Wemeldinge; J. v. Koeveringe uit Kapelle; en de heer A. J. v. d. Burght uit Yerseke. Afgewezen 9 caïidida: Zaterdag zijn nog te Bergen op Zoom geslaagd voor het Mulo-exa men: mej. C. S. Blok uit Kruiningen; M. A. de Visser uit Hansweert; J. D. v. Stee Yerseke en de heren H. Heezen uit Tholen en J. B. de Win ter uit Yerseke. Afgewezen 5 candi dates Botersmokkel in het klein. Het blijkt, dat men in de grensstreek op het ogenblik weer bijzondere aan dacht besteedt aan het smokkelen van kleine hoeveelheden roomboter. De douane is echter van een en an der op de hoogte en dank zij grote oplettendheid, is men er herhaalde malen in geslaagd deze „kruimel smokkelaars op heterdaad te be trappen. Naar verluidt bedraagt de winst, die te behalen is met het smok kelen van 1 kg. boter momenteel B. frs. 15 In Groede werd geslaagde wandelsportdag gehouden. Ondanks, of misschien juist door het frisse windje dat er stond, is de wandelsportdag te Groede bijzonder geslaagd. Van de ongeveer 40 deelne mers die voor de 25 km. mars aan de start verschenen en van de ruim 60 die aantraden om 15 km. te tippelen, haalde iedereen fris en in puike condi tie de eindstreep, een prestatie die de stemming in het feestelijke Groe de zo mogelijk nog verhoogde. Om half twaalf startten de deelnemers aan de 25 km. mars en anderhalf uur later vertrokken de junioren voor de 15 km. Onder hen bevond zich een grote groep jongeren uit Groede on der leiding van ae heer W. Risseeuw, die een groot gedeelte van zijn vrije tijd had hesteed aan het trainen met deze jongens en meisjes.Btf de terug keer in het dorp werden de deelne mers ingehaald door de signaalafde ling van de gymnastiekvereniging „Achilles" uit Middelburg, waarna samen met deze afdeling en het plaat selijke muzielckox*ps ,,E.M.M." een mars door de gemeente werd ge maakt. In optocht ging het vei-volgens naar de sportweide, waar een talrijk publiek was tesamengestroomd om er de rhytmische oefeningen van de le den van „Achilles" bij te wonen. Voor dien waren in de muziektent op de Markt de diploma's en medailles uit gereikt door de voorzitter van de plaatselijke V.V.V., de heer P. M. Hoste. De heer Hoste bracht na af loop van de demonstratie dank aan alle medewerkenden voor hun bijdra ge in het slagen van deze dag. Met een taptoe van „E.M.M." en ae sig naalafdeling van „Achilles" voor het stadhuis werd dit sportieve festijn be sloten. Sportdag van de Oost- Zeeuwsch-Vlaamse boeren jeugd. In tegenwoordigheid van tal van geestelijke en burgerlijke autoriteiten werd in Kloosterzande de jaarlijkse sportdag van de R.K.B.B. en de R.K. J.B. gehouden. Om twaalf uur trok ken de afdelingen in optocht naar het gemeentelijk sportterrein, waar eerst verplichte oefeningen voor de jux-y werden uitgevoerd. Burgemeester C. J. van Hootegem sprak de deelnemers toe, waarna door 300 boeren en boerinnen een massa- demoixstratie werd gehoxiden. Na af werking van een vrij uitgebreid ath- letiekprogramma werden volksdansen uitgevoerd. Bij de prijsuitreiking wees de kring-voorzdttei*. burgemeeser P. Vercauteren van Clinge, op het be lang van een dergelijke sportdag, waarna hij alle aanwezigen daxxk bracht voor hun medewerking. De uitslagen zijn: dames: kiïng Oost Zeeuwsch Vlaanderen: Klooster- 216 punten, Clinge 215 punten, iNieuw Namen 211% punt, St. Jan steen _207% punt, koewacht 206% punt, Terhole 205% punt. Stoppeldijk 194 punten, Graauw 191% punt, Lamswaarde 187% punt, Zuiddorpe 121 punten. Kmg West Zeeuwsch Vlaanderen: Biex*vliet 214 punten, Oostburg-Groe- de gecombineerd 195% punt Heren, afdeling spelen: kring Oost Zeeuwsch Vlaanderen: Stoppeldijk 145%, Terhole 138%, Nieuw Namen 138, Graauw 127, Koewacht 125, Kloosterzande 124%, Zuiddox-pe 112%, St. Jansteen 108, Clinge 103. Heren, afdeling spelen, kring West Zeeuwsch Vlaanderen: Biervliet 39, Oostburg-Groede gecomb. 33%. Heren, athletiek, kring Oost Zeeuwsch Vlaanderen: St. Jansteen 431, Kloosterzande 398, Terhole 390%, Nieuw Namen 389, Gi-aauw 330%, Stoppeldijk 275, Zuiddorpe 260%, Koewacht 238%, Clinge 185. Einduitslag dames en heren Oost Zeeuwsch Vlaanderen: 1. St. Jan steen, 2. Kloosterzande, 3 Nieuw Na men, 4. Terhole, 5. Graauw, 6. Stop peldijk, 7 Koewacht, 8 Clinge, 9. Zuld- doxpe, 10. Lamswaarde. Einduitslag West Zeeuwsch Vlaan deren: 1. Biervliet, 2 Oostburg-Groede gecombineerd. Volksdansen eilanden: 1. 's-Heeren- hoek, 37% punt. In de proefveldwedstrijd van de N.C.B. behaalde Terhole de eerste prijs, Graauw de tweede prQs en Clin ge de derde prijs. MOTORKRUISER TE WATER GELATEN Zaterdag is op de jachtwerf van de gebr. Maas te Breskens de voor de N.V. Sege te Oostende gebouwde mo torkruiser te water gelaten. Het scheepje heeft een afmeting van 10% meter bij een breedte van 2.70 meter en het steekt 90 cm. diep. Het is ge heel gebouwd van sapeli.mahoni. Een luchtgekoelde Deutzmotor, is inge bouwd door de fa. gebr. v. d. Sande t* Ercskens. Feestprogramma V.V.V. Terneuzen. TUINFEEST TOT BESLUIT. Door de Vereniging voor Vreem delingenverkeer te Terneuzen is een programma voor een feestweek sa mengesteld. De feestelijkheden zul len Zaterdag 19 Juli des middags be ginnen met een internationale boog schutterswedstrijd. Dezelfde middag zal een politie-elftal uit Lokeren (B.) een voetbalwedstrijd spelen tegen een versterkt politié-elftal uit Terneuzen op het terrein aan het Westelijk Bol werk. Des avonds zal het harmonie gezelschap „Terneuzen" op de Markt concerteren. Op Maandag 21 Juli zal nabij de pier aan de Middenkanaalarm de 2e internationale krabbenviswedstrijd worden gehouden om „De zilveren krab". De visclub „Ontspanning in Inspanning" zal hierbij medewerking verlenen. Woensdag 23 Juli a.s. zullen des avonds in het kanaal nabij de mid- densluis zwem- en polowedstrijden worden gehouden, afgewisseld met demonstraties in reddend zwemmen, te geven door de Terneuzense Red dingsbrigade. Het pijpercorps „Julia na" zal deze wedstrijden muzikaal op luisteren. De feestelijkheden zullen deze avond besloten worden met een tuinfeest op het versierde H.B.S.-ter- rein aan de Burgemeester Geillstraat. Dit feest zal onder leiding staan van Cor Steyn en Jan Corduwener en het ensemble „Zeven mannen en een meisje" zal medewerking verlenen, waarbij Sonja Oosterman het vocale gedeelte zal verzorgen. AANBESTEDING. Door het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksondei'wijs te Terneuzen werd aanbesteed de bouw van twee nieuwe leslokalen ten be hoeve van de Hervormde School aan de Leeuwenlaan. Ingeschreven werd als volgt: L. Hamelink, Zaamslag, f 30.500; A. J. de Visser, Zaamslag, f30.220; J. F. v. d. Veen, Terneuzen, f 29.500; Gebrs. Simons, Terneuzen, f 29.280; G. Meeuwsen, Hoek, f 29.200; J. Kolyn, Terneuzen, f 29.040; M. J. Galle, Zaam slag, f 28.945; Gebrs. van der foei, Terneuzen, f28.650; J. van der Bent, Terneuzen. f 28 280; P. Rinders, Hoek, f28.116; H. J. Rijnberg, Terneuzen, f28.050; Gebrs. M. en A. de Bruijne, Terneuzen, f27.630; S. J. Mielen, Ter- neuzen.f 27.500. De gunning werd aan gehouden. Hulst DE FESTIVITEITEN TE HULST. Woensdag was een feestdag voor de kinderen, in het klein patronaat kregen ze de gelegenheid om lucht- balloixnen af te halen, waarna al deze ballonnen de lucht ingingen, waarme de ze mooie prijzen konden behalen. 's Avonds vertoefde de bekende ra dio-artist „Nico Sehoneberg" in Hxxlst, die een prachtige poppenkast voorstelling gaf, terwijl daarnaast op de accordeon heel wat nummertjes ten beste gegeven werden en een af wisselend programma aan de jeugd werd voorgeschoteld, waarmede zelfs de ouderen zich vermaakten. Donderdag was het de dag der volksspelen, niet alleen voor de jeugd maar ook voor de ouderen en heel wat deelnemers waagden een kansje om een prijs te winnen. Bovendien trad 's-avonds Jan Vogel met zijn accordeon op, die veel bijval oogstte. Zaterdag was het de laatste dag. Het bekende Ober Bayern Or kest trad nog eens op. Er waren veel bezoekers uit België, die tegelijkertijd gelegenheid kregen om te genieten van het optreden der bekende Troupe René, die als slotapothese op de draad het sensationele nummer „Vuurwerk op levende mexxsen" gaf. Het geheel werd besloten met een groot slui tingsbal in de Ober-Bayern Tent op de markt. St. Jansteen GEWOND BIJ AUTOBOTSING De heren F. en V. uit St. Jansteen zijn bij een auto-ongeluk onder Kam pen ernstig gewond geraakt. Zij wa ren tezamen met de heer N., even eens uit St. Jansteen, op de terugweg na een bezoek aan de Noordoostpol der, toen hxxn auto door tot nu toe on bekende oorzaak tegen een boom botste. De schok was zo hevig, dat de drie heren uit het voertuig geslingerd werden, waardoor F. de beide sleutel beenderen brak en V. een ernstige schouderfractuur bekwam. F. moest in een ziekenhuis te Kampen worden opgenomen; de heer N. kwam met de schrik vrij. Bevorderingen Chr. Lyceum voor Zeeland. Zaterdag werden in het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes bevorderd: Tot de 2e klasse 46 leerlingen, t.w.: Huib Boogert. Borssele; Rinus Sinke, Colijnsplaat; Wim Davidse. Tineke van Dokkum. Thony de Dreu. Jerphie Fabe- rij ae Jonge, Johan Florusse, Els Ge- schiere. Wouter van Joost, Jannie Kop- pejan, Kees de Munck, Jan Noordhoek, Tanny Pieterse, Willy Rombout. Wim Rombout, Willy Schouls, Jack Slimmen, Corrie Teerds. Greetje Velthuizen, Rini van der Wel en Bram van Zweeden, allen te Goes; Anneke v. d. Berge, 's-Heer Hendrikskinderen; Jasper Radder. Kam perland, Mar Wisse, Kapelle; Tanny Louisse, Frankie Schimmelpenninck v. d. Oye en Jeantje Schimmelpenninck v. d. Oye, allen te Kloetinge; Hans Blok en Giljam Dekker, Kruiningerv, Piet van Nes, Meliskerke; Kees Boender, Pieter Louisse, Chris Portier. Adri Sturm, Joop Tillema en Jozien van Wijk, allen te Middelburg; Wim de Jager. Nieuwdorp; Piet Bruijnzeel, Rilland; Adri van Sluys, Souburg; les Meijer en Piet Schipper. Sint Laurens; Piet Hovestadt en Gerrit Korporaal, Wemeldinge; Dick Buteijn. Wilhelminadorp: Flip Bom cn Jaap Stom, Yerseke. Niet bevorderd 15 leerlingen. Een herexamen werd opgedragen aan 2 leerlingen. Tot de 3e klasse bevorderd 48 leerlin gen, t.w.: Henk Bleuzé, Taco Bosma, Wim Doekes, Sari de Feyter, Karla van Joost, Joekie ten Kate. Joost Van Ketel, Bertus Klaasman, Hans Kooman, Tiny Mol, Winny Pletersz, Fetje Siebenga. Hans Stam, Karei de Wee. Willem van Witzenburg, Frank van IJssel en Corrie Zachariasse, allen te Goes; Lody Kuijer, "s-Heer enhoek; Adri Verburg, 's-Heer Hendrikskinderen; Leen Oele. Hoede- kenskerke; Adrie Eversdijk, Saar Boste laar, Mattie Ganseman. Ina de Jager. Miep de Jager en Gerard van Willegen. allen te Kapelle; Tony Bel, Krabbendij- ke; Henk Sonke, Kruiningen: Jan Goed- bloed, Dirk Griep, Wim v. d. Hofstede, Johnny Portier, Frans Rothuizen, Sophie Rothuizen. William Rothuizen en Klaas van Tuinen, allen te Middelburg; Rijk van Antwerpen en Ser v. Ven, Nieuw- dorp; Piet Wattel, Serooskerke; Dies Koole, Sint Laurens; Jaap de Keijzer en Peter Los, Souburg; Peosr Bikker en Wim de Muijnck, Vlissingen; Jaco Scherp, Wolfaartsdljk-, Harry Booy, Co'" van Damme en Bas de Winter, Yerseke. Niet bevorderd 15 leerlingen. Een her examen werd opgedragen aan 2 leer lingen. Tot de 4e klasse der afd. gymnasium bevorderd 11 leerlingen, t.w.Marjolijn Barends, Henk Pieterse en Henk de Smit, allen te Goes; Ada van der Leek, Kapelle; Adri Wagenaar, Kloetinge; Arend Robbe, Scherpenisse; Evert Tange, Souburg; Piet Fey, Vlissingen; Ko Ge braad, Jaap van Iwaarden en Joos Sin ke, allen te Yerseke. Niet bevorderd 2 leerlingen. Tot de 4e klasse der afd. H.B.S. be vorderd 31 leerlingen, t.w.: Kees Mesu, Arnemuiden; Bart Busch en Jan van Liere, Borssele; Karël v. d. Berge, Gert Doékes, Paula Faasse, Hans Jeremiasse. Els Wisse en Rob van IJssel, allen te Goes; Koos Zandee, 's-Heer Arendsker- ke; Bram van de Velde en Bram Bal kenende, Kamperland; Leneke Blok. Kruiningen; Johan van Bennekom, Nel lie Deurloo, Bram Dourleljn, Henny Hu- ser, Corrie Jonker, Coos Kamermans, Theus Kamermans, Jan Schot en Hannie Wattel, allen te Middelburg; Riet Los, Rinus v. d. Putte, Hans Steneker en Sjaak Wouters, allen te Souburg; Adri de Buck en Friedie Streefkerk, Veere; Nel van Mourik en Wim Poppe, Vlis singen en Tonny van Oost. Wilhelmina dorp. Niet bevorderd 13 leerlingen. Een herexamen werd opgedragen aan 1 leer ling. Tot de 5e klasse der afd. Gymnasium bevorderd 10 leerlingen, t.w.: Wim Veld- huijzen, Arnemuiden; Jaap Buyse, Jan Davidse. Bram Laport en Tanno Pieter se, allen te Goes; Marie Smallegange en Wim Vader, Krabbendijka; Willeboord Jobse, Middelburg; Leny de Schipper, Nisse; Chris Streefkerk, Veere. Niet be vorderd 1 leerling. Tot de 5e klasse der afd. H.B.S. be vorderd 18 leerlingen, t.w.: Attie Duve- kot, Arie Dekker. Adrie Sinke, Anton Buurman, Frits Duynhouwer, Hettie van Joost, Warner ten Kate, Egbert van Muiswinkel, Ger van Muiswinkel, Chris Raad en Mies Zachariasse, allen te Goes; Kees de Weardt, Krabbendijke; Bouke Bets, Bab Rothuizen en Jaap Terpstra, Middelburg; Piet van Belle, Vlissingen; Rien Cok, WolfaartsdXjk; Henk Booy, Yerseke. Niet bevorderd 10 leerlingen. Een herexamen werd opgedragen aan 1 leerling. Tot de 6e klasse der afd. Gymnasium bevorderd 7 leerlingen, t w Daan Traas. Biezelinge; Ineke Dekker, Henk van Donk, Cootje van Melle, Kees Jiskoot, allen te Goes; Adri Zegers, Kapelle; Jan Wattel. Middelburg. Niet bevorderd 3 leerlingen DOOR WOEDENDE HOND GEBETEN. Te St. Jansteen werd een zekere heer M. door beten van een woedende hond zo deerlgk aan hals en hoofd gewond, dat hij zich onder doktersbe handeling moest stellen. Het dier moest worden afgemaakt. Clinge ZELDZAAM JUBILEUM. Op 17 Augustus a.s. zal het 55 jaar geleden zijn, dat de in Clinge bf jong en oud bekende gezusters Colsens daar in de Gravenstraat een winkel openden. Al die jaren hebben de ge zusters in hetzelfde pand gewoond. De gemeentenaren hebben dan ook gemeend met bijzondere festiviteiten dit zeldzame jubileum te moeten vie ren en zijn bereids begonnen met de voorbereidingen hiertoe. Burgerlijke Stand SLUIS. Bevallen; M. E. Schram-Van Overloop, z.; R. M. J. De Clerck-Maas, z.; E. M. Dezutter-van Damme, d.; Y. A. Dierickx- Vanlerberge. z. Getrouwd: C. J. van den Broeclce en M. Koole; W. P. H. Werner en F. O. van den Dries. Overleden: C. J. de Prée, 73 j.; P. Ra- bout, 52 j.; A. Delmé, 62 j. Advertentie. ZEEUWSE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. De heer C. Hamelink sprak over de onverharde polderwegen. De hoer P. J. J. Dekker, voorzitter van de Zeeuwse Polder- en W'ater- schapsbond, welke bond Zaterdag zijn algemene vergadering in de zaal- Krijger te Goes hield, behandelde In zijn openingsrede opnieuw* het vraag stuk der hoge polderlasten. Wanneer men de lasten van 1951 vergelijkt met die van 1939, valt voor de waterkerende polders een stijging te constateren van 222 in de binnenpodlers met 185 en in de calamitcuze polders eveneens met 185 hetgeen een gemiddelde stijging betekent van 212 De heer Dekker verwachtte echter, dat op grond van de door het ministerie van landbouw uitgegeven richtlijnen, de pachtprijzen van goede gronden zodanig zyn of zullen worden verhoogd, dat betaling van de hoge polder- lasten door de eigenaar-verpachter mogelijk is of zal worden. Nn echter het pachtprysniveau voor gronden met een afwykende kwaliteit niet zo hoor wordt opgetrokken, vroeg spreker of het geen overweging verdiende om in polders of waterschappen met gronden en landerijen van een afwijkende kwaliteit, een classificatie in te voeren, waardoor een billijker verdeling van lasten wordt verkregen. De heer Dekker bracht voorts het onderhoud van de quartaire wegen ter sprake, waarbij hij mededeelde, dat de commissie-Oud, die dit pro bleem mede bestudeert, thans een rapport heeft toegezonden aan de Unie van Waterschapsbonden. De Unie is evenwel van mening, dat hier voor een afzonderlijke conxmissie dient te worden ingesteld of dat zij in de- commissie-Oud vertegenwoordigd moet zijn, o.a. omdat de oplossing voor de financiering van water schapswegen veel moeilijker is dan b.v. voor gemeentewegen. Het is onze oprechte overtuiging, aldus de heer Dekker, dat het vraagstuk van dc fi nanciering der waterschapswegen „van nature" niet thuis behoort by de conxmissie-Oud. Tenslotte vestigde de heer Dekker De schoolsportdag te Oostburg. In het gemeentelijk sportpark te Oostburg werd voor de leerlingen van de plaatselijke lagere scholen de jaarlijkse schoolsportdag gehoxxden. Bij prachtig weer hebben ditmaal on geveer 250 kinderen van 9 jaar en ouder er van hun kunnen bltfk gege ven. Bij een dergelijke sportdag wordt in het bijzonder gelet op de prestaties van ieder kind afzonderlijk op vier nummers, nl.60 meter hard lopen hoogspringen vérspringen en balwerpen. Na afloop van ae wed strijden konden 's avonds 237 diplo mats worden uitgereikt, waarvan 44 A-diploma's, 81 B-, 85 C- en 27 D. diploma's. De beste prestaties van de dag waren: 60 meter hardlopen in 8 seconden, 1.45 meter hoogspringen, 4.31 vérspringen en bijna 25 meter balwerpen. De algehele leidixig van de dag berustte by de heer M. L Hos te. Dank zij een uitnemende samen werking tussen het personeel van de verschillende scholen was de organi satie tot in do puntjes geregeld. Ook het gemeentebestuur van Oostburg had aan de organisatie van deze dag zijn volledige medewerking verleend, 's Morgens bracht de heer J. H. van Kampen, wethouder van Oostburg, een bezoek aan het sportveld. WIELRENNEN Ronde van Stoppeldijk werd zege voor de Jongh. Onder flinke belangstelling werd Za terdag voor de eerste maal te Stop peldijk een wielerwedstrijd voor ixieu- welingen veiTeden. Aan de start ver schenen 33 renners. Het parcours was 80 km. lang. De Madenaar Piet de Jongh koos reeds in de eerste ronde het hazenpad en werd niet meer ach terhaald. Het leek er aanvankelijk op, dat hij zijn solovlucht niet zou kun nen volbrengen, omdat v. d. Lijcke en Vink een felle jacht inzetten. Maar tot minder dan een halve minuut kon den zij hun achterstand niet verklei nen. Toen Vink met een inzinking te kampen kreeg, was de zeer goed rij dende v. d. Lycke niet meer in staat de Jongh te bereiken. Ook Westdorp uit 's Heerenhoek weerde zich uitste kend. De uitslag luidt: 1. P. de Jongh. Ma de, 80 km. in 2 uur 27 min.; 2. P. v. d. Lijcke, Groede, op 2 min.; 3. Schrau wen, Alkmaar; 4. J. Rol, Alkmaar; 5. M. Vink, Rotterdam; 6. J. G. v. Baard wijk. Vlijmen; 7. J. Westdorp, 's-Hee- renhoek; 8. J. de Ruijter, Breda; 9. H. v. Rijsbergen, Sprundel; 10. R. van Tatenhove, Terneuzen. Keepers won eindsprint in Hoofdplaat. Zaterdag werd in Hoofdplaat een kermiswielerwedstrijd voor nieuwe lingen verreden. Ondanks het geringe aantal deelnemers (13) slaagde deze wedstrijd uitstekend. In de 10e van de 17 te rijden ronden ontketende Kee pers een offensief. Zjjn felle demarra ge werd alleen beantwoord door Ver hoeven van Steen, Versluis en v. d. Kloot. Dit vijftal dwong de beslissing snel af en werd niet meer achterhaald. In de eindsprint won Keepers glans rijk van zijn rivalen. De uitslag luidt: 1. Keepers, (Roo sendaal) 60 km. in 1 uur 38 min; 2. Verhoeven (Tilburg), z.t.; 3. van Steen (Leur), z.t.; 4. Versluis (Vlis singen), z.t.; 5. v. d. Kloot, (Etten), z.t.; op 4 min.: 6. v. d. Vliet, (Zelza- te); 1. Batselaar (IJzendijke)8. van Boven (Sluis); 9. Waye (Moerbeke); 10. Goethals, (Watervliet). de aandacht op de financieringsmoge lijkheden van de polders en water schappen. Spreker bracht in dit ver band hulde aan het dagelijks bestuur van de Unie van Watex-schapsbonden voor zijn onvermoeide pogingen en grote voortvarendheid om de polders op het teirein van de financiexing te helpen. In zjjn welkomstwoord had de heer Dekker zich speciaal gericht tot de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de leden van Ged. Staten, de heren C. Hamelink, A. L. S. Lockefeer en C. Philipse en tot de griffier van de Staten, mr. J. M. Pilaar, die voor het eerst al3 zodanig de vergadering van de bond bijwoon de. Het jaarverslag 1951 en de notulen werden goedgekeurd, evenals het fi- xxancieel verslag, dat met een voorde lig saldo van f 1147,54 sloot. De he ren J. Dregmans te Hoek en E. C. W. A. Geuze te Poortvliet werden bij ac clamatie als bestuursleden herkozen. ONVERHARDE POLDERWEGEN. Vervolgens hield de heer C. Hame link, lid van Ged. Staten, een belang wekkende causerie over „de onver- harde polderwegen". De heer Hame link wees er op, dat deze wegen niet voldoen aan de eisen van een goede bedrijfsuitrusting in de cultuurgebie den. In Zeeland is er in totaal 29,1 van de wegen onverhard, namelijk 1256,6 km. Over de eilanden zijn ze als volgt verdeeld: Schouwen 79 km., Tholen en St. Philipsland 49 km., Zuid-Beveland 224 km., Noord-Beve land 49 km., Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren 361 km.. West Zeeuwsch-Vlaan- i"en 169 km. en Walcheren 325 km. In dit laatste gebied zullen de onverhar de wegen wel voor een groot deel ver dwenen zijn door de herverkaveling, gegevens zijn hierover nog niet be kend. Aan de hand van talrijke cijfers kwam de heer Hamelink tot de con clusie, dat ongeveer 12% van de Zeeuwse cultuurgronden langs onver harde wegen bediend moet worden, hetgeen talrijke extra kosten bete kent. De heer Hamelink berekende, dat in totaal langs onverharde wegen in Zeeland niet minder dan 537.514 ton producten moeten worden vervoerd, hetgeen neerkomt op 1.719.044,80 per jaar of 82,52 per ha. aan extra- kosten. Bij deze berekening had spr. echter aangenomen, dat de onverhar de wegen steeds in slechte staat ver keren. Dit is niet het geval, zodat een correctie noodzakelijk is. De heer Ha melink nam aan. dat over het gehele jaar genomen 60 van het vervoer onder minder gunstige omstandighe den geschiedt, hetgeen in dat geval aan extra-kosten oplevert 1.031.426,88 of 49,59 per ha. Ver harding van deze wegen zou. globaal berekend, 28.92 per ha. kosten, waarbij gerekend is oip een lening met een looptijd van 30 jaar. Het jaarlijk se voordeel van een verharding kan dus op 20,67 per ha. worden gesteld. WIE DE KOSTEN? Uitvoerig behandelde de heer Ha melink de juridische vraag, voor wie de kosten zouden zijn. Het laatste woord hierover is nog niet gesproken, aldus meende spr. In het belang van onze landbouw is het echter geboden aan de slag te gaan. De wetgeving is nog onvolledig, zodat wellicht een proefproces zou kunnen uitmaken wie deze uitvoering zou dienen te betalen. Beter en fraaier ware het echter, wanneer de onderhoudsplichtigen zelf de handen aan de ploeg zouden slaan. Op dit referaat volgde een drukke discussie, waarbij enkele berekenin- fen van de heer Hamelink nader on er de loupe werden genomen en waarbij er tevens voor gepleit werd om de koBten uit het wegenfonds te laten betalen. Bij de beantwoording van de vragen wees de heer Hamelirxk er op, dat hH het probleem iu zijn algemeenheid had gesteld en" zeide voorts, dat door provinciale besturen thans ge tracht wordt om voor de quartaire wegen bijdragen uit het wegenfonds te verkrijgen. VERHARDING. In een uitermate technisch en uit voerig betoog behandelde hierna de hoofdingenieur-directeur van de pro vinciale waterstaat in Noord-Hol land, ir. C. Krijn, het onderwerp „het aanbrengen van een gesloten wegdek op polderwegen". Ir. Kryn deelde en kele resultaten mede van diverse proeven die door hem waren genomen en verstrekte daarbij enkele adviezen. Ook op deze causerie volgde een be spreking. Nadat de voorzitter nog in harte lijke bewoordingen de heer C. H. M. Plasschaert uit St. Jansteen gehul digd had in verband met diens zilve ren jubileum als bestuurslid, werd het woord gevoerd door de Commissaris der Korungin jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot. •JHR. DE CASEMBROOT. De Commissaris zeide ervan over tuigd te zijn, dat men in Den Haag begrip heeft voor de moeilijkheden met de quartaire wegen, maar er zijn in deze tijd zaken, die helaas eerst de aandacht vragen. Jhr. de Casembroot wees op de mogelijkheid om wegen in werkverruiming te laten verbete- i*en en wees in dit verband op de weg StavenisseSt. Maartensdijk, waar van de plannen reeds in een vergevor derd stadium zijn. „Ik ben er van overtuigd", zo zeide .VAN "TOT WIN IJPE" Onder grote belangstelling vierde mej. C. Swartelé haar zilveren onderwijze- ressenjublleum te Koewacht. Des mor gens werd een Mis gezongen door de leerlingen der meisjesschool, waarna in de school een feestelijke bijeenkomst werd gehouden, waarbij de jubilaresse werd toegesproken door de pastoor. Op de receptie werden vele gelukwensen en tal van cadeaux aangeboden. De elftallen van de R,K. school en de Chr. school te Sluiskil speelden een revancheweó'strijd van het tournool op 5 Mei j.L Het elftal van de R.K. school won met niet minder dan 13—0. De vijf hoogste klassen van de open bare lagere school te Sluiskil maakten een tweedaags schoolreisje naar Rotter dam, Delft, Den Haag, Scheveningen, Wassenaar en Loosduinen. In deze laat ste plaats werd de nacht in een jeugd herberg doorgebracht. Tot postcommandant der Rijkspolitie te Stoppeldijk werd benoemd de heer A, Schalfaut, thans opperwachtmeester te Koewacht. In de plaats van de heer Schalfaut werd te Koewacht benoemd de opperwachtmeester Schipper. Wacht meester v. d. Goore van Zuiddorpe werd overgeplaatst naar Clinge. De collecte voor de T.B.C.-bestrijding bracht te Kloosterzande f217.35 op. Te Hulst werd een volleybalclub op gericht, welke van de gemeente het speelterrein vóór het gemeentelijk sport park in huur kreeg. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Langenhorst. A.s. Dinsdag speelt het Hulsters team paar wedstrijden tegen 2 zestallen van de Oost Zeeuwsch-Vlaamse douaniers. De kerktoren te Stoppeldijk, die de laatste jaren danig tekenen van verval vertoonde, zal nu gerestaureerd; worden. De Westgevel leverde groot gevaar op, daar ze dreigde in te storten. De uit voering van het werk geschiedt door de Gebr. Jonkheym. Te Leiden slaagde voor het klinisch analisten examen 2e gedeelte mej. L. van Drongelen uit Kloosterzande. erg veel grapjes gemaakt over de „in boorlingen", maar dat was tenslotte een ministeriële „slip of the tongue". Spreker zeide ten sterkste de actie af te keuren, die door een ingezonden briefschryver in een Zeemvsch- Vlaams blad was begonnen. Spreker deelde mede, dat thans diver se reglementen met betrekking tot de polders en waterschappen op de hel ling staan. Het rapport-Harmser. over de nivellering van de polderlasten is thans bij het provinciaal bestuur bin nengekomen, zodat de eerste stap nu gezet is op een lange weg, welke naar spreker hoopte zou leiden tot herziening van de polderlasten in Zee land. Hierna verenigde men zich aan een gemeenschappelijke maaltijd in de Beurs te Goes. Aan tafel werd nog gesproken door wethouder A. Buys uit Goes en door mr. J. W. W. van der Hoeven, voorzitter van de Unie van Waterschapsbonden, die o.m. mede deelde dat over enige maanden een tweede Waterschapslasten-congres zal worden gehouden. Besloten werd met een rondrit door Zuid-Beveland, waarby o.m. wegen werden bekeken in de „Breede Wate ring bewesten Yerseke" en de zeewe ring van de calamiteuze polders Oost- Beveland en Wilhelmina, waarbij de heer A. Minderhoud iets vertelde over de dijkvallen. Tweede prijs voor Inter-Scaldes te Doorn. Voor de tweede maal werd Zater dag de Sterrit Huize Doorn vei-reden. De Zeeuwse motor- en autoclub Inter-Scaldes nam met 14 leden aan de sterrit deel en veroverde daarmee de tweede prijs, welke bestond uit een fraaie beker. Verder was Zoeiand in deze steiTit nog vertegenwoordigd door twee leden van de MA.C. Schel- degouwen. De eerste pxljs was voer de MAC. Westland die met 17 deelne mers aan de finish verscheen. TENNIS ZEEUWS KAMPIOENSCHAP HERENDUBBELSPEL Op de banen van de tennisclub „Ani mo" te Terneuzen werd Zaterdag de finale verspeeld van het heren3ub- belspel voor het Zeeuwse kampioen schap. De heren C. Jurry Jr. en H. Berlage, beiden uit Tenieuzen, slaag den er in de heren E. Blevenbergh en W. v. Remortel, beiden uit Huist te verslaan. De cyfers waren 7—5 63. De finale van het gemengd dubbel spel, welke oorspronkelijk ook Zater dag zou doorgaan, is uitgesteld tot een avond in de week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11