PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower republikeins candidaat voor Amerikaans presidentschap Mijnenuitkijkdienst wordt opgebouwd in Zeeland 0E BILT Kantlijn DR, DREES THANS OP ZOEK NAAR MINISTERS Vandaag 195e Jaargang-No. 163 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintjjn. PL verv.: W. Leertouwer en H, A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 Juli 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) van 1—5 regel» f L—Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. I, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaal 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. teL 2475 (b.g.g. Oostburg Finlandstraat 2. telef. 16. Temeuzen Brouwerjjstr. 2; Zlerikzee N Bogerdstrj^^iebjeljg. MINNESOTA ZWAAIDE OM Duizenden juichten toen Taft Eisenhower gelukwenste Tegen de algemene verwachting in is generaal Eisenhower Vrijdag op de republikeinse partijconventie te Chicago reeds bij de eerste stemming gekozen tot de officiële candidaat van deze party voor de a.s. presidents verkiezingen in de Ver. Staten. Deze stemming had een zeer bewogen verloop. In eerste aanleg behaal de Eisenhower 595 en Taft 502 stemmen. Toen zwaaide de delegatie van Minnesota om: zy bracht haar 19 stemmen, die aanvankelijk voor Harold Stassen bestemd waren, op Eisenhower uit en daarmede was diens verkie zing een feit geworden; hij had het vereiste aantal van 604 overschreden. de staat van Taft werd Op dit moment kwam de stroom pas goed los. Texas, Georgia, New- York en vele andere staten volgden het voorbeeld van Minnesota en wij zigden hun stem. Zij schaarden zich achter Eisenhower en het eindresul taat was, dat deze 845 stemmen kreeg, tegenover Taft 280. Senator Warren kwam met 77 stemmen uit de bus en generaal MacArthur met 4. Op voorstel van senator Bricker Vandaag opent de Oost-Vlaamse Veertiendaagse te Middelburg en de tentoonstelling „Oost- Vlaand eren vlagt!" Het beloven grote dagen voor Zeeland te worden, dagen, die even lang in de herinnering na zullen leven, als de in 1950 in Gent gehouden Zeeuwse Dagen. Zeeland mag trots zijn op deze Oost-Vlaamse manifestaties. Een cul turele wisselwerking, als er de laatste jaren ontstaan is tussen Oost-Vlaan- deren en Zeeland, mag veilig uniek worden genoemd. Vergeefs zal men in West-Europa zoeken naar een soort gelijk contact tussen twee provincies van twee staten. Daar komt nog bij, dat in wezen Oost-Vlaanderen en Zeeland toch eigenlijk ongelijkwaardige partners zijn. Nooh economisch, noch cultureel kan Zeeland zich met zijn Zuiderbuur meten. Slechts in agrarisch opzicht spant het de kroon. Daarom stemt dit snel gegroeide en kennelijk hechte contact tot slechts te groter voldoe ning. Dit neemt niet weg, dat wat in 1950 in Gent geschiedde en thans in Middelburg geschiedt als het goed is nog slechts een begin mag wezen. Gent 1950 en Middelburg 1952 zijn manifestaties, die niet vaak herhaald kunnen worden. Er zullen wederzijds, stel, dat men soortgelijke evenemen ten om de twee jaar zou willen or ganiseren, aan beide zijden van de Nederlands-Belgische grens weldra onoverkomelijke moeilijkheden rij zen. Men bedenke dit wel bij het beoordelen van „Oost-Vlaanderen vlagt!" en de „Oost-Vlaamse Veer- uit Ohio ten slotte besloten de aanwijzing van Eisenhower als republikeins candi daat voor het presidentschap met al gemene stemmen te doen geschieden. Dit besluit ontketende een wild en thousiasme onder de afgevaardigden, die in een luidruchtige groep achter him candidaat de zaal rond trokken. Volgens een lid der delegatie uit Minnesota was voor het begin van de conventie afgesproken, dat de 18 af- fevaardigden, die aanhangers van tassen waren, hun stem op Eisenho wer zouden uitbrengen, indien de eerste stemming Eisenhower zo dicht bij de benoeming zou brengen, dat hun stemmen de balans zou kunnen doen overslaan. Stassen was hiervan op. de hoogte, doch de andere candi- daten niet. om hem bij zyn actie en wanneer hij eenmaal tot president gekozen zal zijn, te steunen". Onder nieuwe daverende toe juichingen verliet Eisenhower daarop Tafts hotel. VICE-PRESIDENT. Senator Cabot Lodge heeft Vrijdag avond medegedeeld, dat senator Ri chard Nixon uit Californië door Ei senhowers adviseurs is gekozen tot candidaat voor het vice-president- schap. Richard Nixon uit Californië werd bij acclamatie door de republikeinse conventie tot candidaat voor het vice- presidentschap der V. S. gekozen. VAN ONBEKEND KOLONEL TOT PRESIDENTSCANDIDAAT. Eisenhower was twaalf jaar gele den kolonel en bij het grote publiek nagenoeg onbekend. Toen hij van de militaire academie te Westpoint af kwam, zei hij aan zijn vrienden, dat hij niet verwachtte ooit een hoger rang dan die van kolonel te verkrij gen. Deze uitlating is kenmerkend voor zijn bescheidenheid, die hem in de wereld zo populair gemaakt heeft. In Juni 1942 benoemde generaal Marshall, toenmaals chef van de staf, Eisenhower tot bevelhebber der Ame rikaanse strijdkrachten in Europa en in de daarop volgende maanden voer de Eisenhower het bevel over alle ge allieerde strijdkrachten bij de invasie in Noord-Afrika. Tenslotte had hij tot aan het einde de leiding over de inva sie in West-Europa. In November 1945 werd Eisenhower stafchef van het leger en in December 1950 op perbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa. 31 Mei 1952 droeg hij zijn functie aan generaal Ridgway over en begaf zich naar de Ver. Staten om deel te nemen aan de verkiezingsactie. Hij is" drager van 51 decoraties en 27 onderscheidingen. Eisenhower heeft eens van zichzelf gezegd, dat hy hartstochtelijk gelooft in „het Amerikaanse beginsel' dat hij omschreef als „gelijke kansen", hetgeen iets anders is dan geljjke verdeling van goederen, „particulier initiatief", te onderscheiden van ge meenschappelijke opzet naar socialis tische aard, en „Amerikaans leider schap voor een verwarde, verbijster de, door de oorlog geschokte wereld". EISENHOWER: nu candidaat. Straks president Twee Amerikaanse duikboten voor Nederland. TRUMAN TEKENT WETSONTWERP President Truman heeft Vrijdag het wetsontwerp getekend, dat voorziet in een lening van twee onderzeeboten van de Amerikaanse reservevloot aan Nederland. De onderzeeboten zullen worden ge bruikt voor opleiding van manschap pen en moeten na vijf jaar in dezelf de toestand als zij overgedragen zijn worden teruggegeven. Ambtsdragers sprongen vreemd met kerkgelden om. In 40 jaar verdwenen in Tjalleberd enige tienduizenden guldens. Reeds enige tijd hadden ingewij den de indruk, dat er door het col lege van pastorievoogden en notabe len van de Ned. Herv. gemeente Tjalleberd (Friesland), vreemd met het beheer van deze goederen werd omgesprongen. De beide predikanten, ds. C. van 't Riet en ds. C. Riegstra, hebben thans in overleg met de drie kerkvoogden een accountantsonder zoek doen instellen. Volgens een ru we schatting van de accountant zou er in een tijdvak van 30 tot 40 jaar voor enige tienduizenden guldens op wonderlijke wijze zijn verdwenen. Een oud-notabel zou op een gege ven moment enige duizenden guldens in de kerkkas hebben teruggestort. Verder zouden privérekeningen met kerkeraadsgeld zijn betaald. Ook kreeg de accountant de indruk, dat het toezicht op het beheer van de vaste eigendommen (de gemeente be zit vele boerderijen en landerijen) te wensen overlaat. De predikanten, die in de loop der jaren in de gemeente hebben gestaan, moesten, naar ons werd meegedeeld, bij hun komst een verklaring teke nen. waarin zij zich verbonden nim mer tegen de pastorievoogden te pro testeren. De politie heeft inmiddels ambts halve een onderzoek ingesteld. Het ligt niet in de bedoeling van de Ned. Herv. gemeente de bij deze hande lingen betrokken personen, voor zo ver zij nog in leven zijn, gerechtelijk te doen vervolgen. Wèl zal getracht worden de gelden zoveel mogelijk te achterhalen en te doen terug storten. Zeer zeker echter liggen grootse re sultaten voor het grijpen, als men Gent 1950 en Middelburg 1952 ziet als een aanvang, een groots begin, dat op kleiner schaal wel degelijk tot jaar lijkse zeer belangrijke contacten kan leiden. Oost-Vlaanderen kent zijn Provin ciale Cultuurdagen, die in het voorjaar worden gehouden. Het kent ook zijn Culturele Najaarsdag. In Zeeland zijn Provinciale Cultuur- dagen nog altijd een utopie. Vraagt men de Zeeuwen, of zij dit noodzake lijk moeten blijven, dan zullen zij in negen van de tien gevallen hun schou ders ophalen en zeggen: „Waarom? Als de juiste mensen er zich maar voor spannen!" En inderdaad: men kan een be scheiden begin maken. En zich daar bij ais ideaal voor ogen stellen, wat op dit gebied in Oost-Vlaanderen reeds bereikt is. Wie zich daarvan een denkbeeld wil vormen, kan niet beter doen, dan het tweedelige Cultureel Jaarboek, dat de provincie Oost- Vlaanderen uitgeeft, ter hand nemen. Hij zal versteld staan en gezond-ja- loers zijn. Een prachtige stimulans zou het zijn, als bij dit streven om Zeeuwse Culturele Dagen tot een traditie te maken, het uiterst waardevolle con tact, dat thans met Oost-Vlaanderen bereikt is, kan worden uitgebuit. Is al eens onderzocht, of op die Oost- Vlaamse Cultuurdagen ook het Zeeuwse element tot gelding kan worden gebracht? Is stil gestaan bij de mogelijkheden, die het inschakelen van Oost-Vlaamse medewerking voor Zeeuwse Cultuurdagen zou kun nen bieden Als uit „Oost-Vlaanderen vlagt!" en uit de Oost-Vlaamse Veer tiendaagse zou voortvloeien, dat er een blijvende wisselwerking zou ontstaan op kleinere schaal dan in 1950 en 1952 en dat de Zeeuwse Cul turele Dagen werkelijkheid zouden worden, welk een winst van onschat bare waarde zou er dan zijn behaald. Er is geen geld voor. Wij weten het. Maar voor welke doeleinden ligt het geld wel voor het oprapen? Als men zich daarop blind zou staren, zou er jn de wereld bitter weinig gebeuren. De practijk leert, dat als het resultaat de moeite loont, het geld altijd gevon den kan worden. Als men maar waar lijk wil en de juiste mensen beschik baar zijn om plannen tot ontwikke ling te brengen. Oost-Vlaanderen vlagt. In Middel burg. Moge deze manifestatie een be gin zijn en geen einde! TAFT (na de slag)„I like Ike". Eisenhower begaf zich, nadat de zitting was verdaagd, terstond naar het hotel van Taft, waar hij, naar hij verklaarde, een vriend- schapsbezoek wilde brengen aan een „groot Amerikaan". Met een brede glimlach schudden beide te genstanders elkaar de hand, ter wijl tienduizenden mensen zich juichend door de straten rond het hotel voortbewogen. Aanvankelijk ging in het lawaai verloren wat Taft en Eisenhower tot elkaar zeiden, maar toen Taft om stilte had gevraagd, hoorde men hem zeggen: „Ik wil generaal Eisenhower met zijn verkiezing gelukwensen en verzeker hem, dat ik al het mogelijke zal doen Spiekapparaat voor vlotte redenaars De redenaars op de Republi keinse partijconventie te Chica go mogen dan al de indruk wekken niet van papier af te spreken, dat is slechts een il lusie, mogelijk gemaakt door aanwending van een electrisch spiekapparaat, zodanig aan de voorzitterstribune aangebracht, dat het niet voor het publiek doch wel voor de spreker zicht baar is. 't Apparaat bestaat uit een zwarte doos met ruitjes waarachter een papierband voorbijrolt waarop de tekst van de rede in letters van zes cen timeter hoogte te lezen staat. Het apparaat wordt bediend door een operateur, die onder de voorzitterstribune verbor gen zit en de snelheid van de „spiekband" regelt naar het temperament van de redenaar. VERSCHIL OVER NIEUW-GUINEA? Meerderheid van A.R.-fractie eveneens bereid tot steun aan het regeringsprogram (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 Juli. De Anti-Revolutionnaire Tweede-Kamerfractie is in meerderheid van oordeel, dat op grondslag van liet ontwerp-regering», program medewerking kan worden verleend aan de formatie van het kabinet. Aldus luidt het beloofde definitieve antwoord, dat dr. Schouten Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vijf persoonlijk aan de kabinetsfor mateur overhandigde. Tevoren had de A.R. Tweede-Kamerfractie zich in aanwezigheid van prof. Anema en mr. Rip gedurende twee uur nader beraden over de Don derdagmiddag aan dr. Schouten gegeven opheldering met betrekking tot één punt van het ontwerp-programma. Is het 100 jaar geleden, dat bij een brand te Montreal twaalfhonderd hulzen een prooi der vlammen werden en een schade werd geleden van on geveer vier mfllioen dollars. MORGEN.... is het 25 jaar geleden, dat het sanatorium „Zonnegloren" te Soest in tegenwoordigheid van koningin Emma werd ge- opend. j Flessen melk 1 ct goedkoper. Met ingang van 13 Juli a.8. worden de thans geldende maximum-consu mentenprijzen voor flessenmelk en melkproducten met één cent per liter verlaagd. Deze prijsverlaging is mogelijk, doordat de verwerkingskosten lager zijn gebleken, dan die waarop de be staande maximumprijs wordt geba seerd. Lous van Rijswijk dodelijk verongelukt in Duitsland. De bekende Nederlandse motorrij der Lous van Rijswijk is dodeiyk ver ongelukt by een trainingsrit op de Schotten-ring bij Hessen in Duits- land. Hij had reeds verscheidene ron den op zijn Norton gedraaid toen hij, na het dorpje Rudingshain gepas, seerd te hebben, uit de Winkler-bocht vloog en tegen een brugleuning reed. Hij liep hierbij zulke zware verwon dingen op dat hü kort daarna is over leden. Het ongeluk gebeurde op dezelfde plaats waar verleden jaar de Italiaan se coureur Claudio Mastellari en om streeks dezelfde tijd ook een Duitse renner het leven verloren. Lous van Rijswijk is een van de meest prominente Nederlandse mo torrenners geweest. Vier maal be haalde hij het kampioenschap van Nederland in de 350 c.c. (1946, '47, '49 en '51), vier keer eindigde hij in de T.T.-races te Assen als eerste Neder lander in dezelfde klasse en iri 1950 was hij de snelste Nederlander in de 500 c.c. In 1948 won hij de Grand Prix de Pau, twee jaar later eindigde hij als tweede in de Grand Prix van Tsjecho-Slowakije en voorts wist Van Rijswijk, die 34 jaar oud geworden is, drie achtereenvolgende malen de overwinning op zijn naam te brengen in de bekende races van Mettet (Bel gië). Uiteraard worden in parlementaire kringen vele veronderstellingen ge opperd over de inhoud van dit éne be twiste punt. Van alle gissingen komt ons momenteel diegene het waar schijnlijkst voor, die Nieuw-Guinea als hét verschilpunt aanduidt. Het zou inzake Nieuw-Guinea wel eens zó kunnen zijn, dat het ontwerp-pro- gram óf zo goed als geen, of een uiterst weinig concrete formulering geeft. In dat geval zouden wij ons kunnen voorstellen, dat een gedeelte van de leden der A.R. Tweede Kamer fractie zich op het standpunt zou stellen, dat op dit ogenblik en in de huidige politieke situatie nadere con cretisering niet mogelijk en niet be slist noodzakelijk is, terwijl een ander gedeelte van de leden dezer fractie reeds thans het overigens door alle A.R. kamerleden onderstreepte standpunt van onvoorwaardelijke handhaving der Nederlandse souve- NATO-LANDEN BESCHERMEN ZEEGATEN De Koninklijke Marine heeft elfhonderd vrijwilligers nodig Tot de onwelkome surprises, waarmee een strijdmacht in oorlogstijd zo kwistig is, behoort het uitstrooien van mijnen in de vaarwateren van de vijand. Wij kennen reeds de magnetische-, acoustische- en drukmynen en waar de wetenschap op dit gebied helaas ook niet stil staat, kan men aan nemen, dat er de laatste jaren nóg vernuftiger en doeltreffender typen zijn geconstrueerd. Met mijnenvegers alleen kan men het gevaar, dat dit ver raderlijke oorlogstuig oplevert, onmogelijk bezweren, dat heeft de jongste oorlog wel geleerd. In de NATO-landen ziet men dit zeer wel in en daarom heeft men besloten tot de instelling va» een mijnenuitkijkdienst, zoals Engeland die in de tweede wereldoorlog, zy het zeer geïmproviseerd, reeds kende. Langs de Westerschelde, aan weerszijden van het hoofdvaarwater, bestaat al een uitgebreid net van uitkijkposten, doch thans gaat het er om, deze in geval van nood te „bemannen". Onder de leuze „Bewaak de zee gaten van uw land" start de Kon. Marine Maandag a.s. met een grote cam pagne, welke ten doel heeft vrijwilligers voor dit werk aan te trekken. De moderne mijn is een ingewikkeld instrument en stelt ook de mijnenve ger voor een zware taak. Bovendien kunnen vijandelijke vliegtuigen som mige mijnen in ondiepe vaarwateren werpen, zodat zij op een andere ma nier moeten worden opgeruimd, b.v. door duikers. In alle gevallen is het echter dringend noodzakelijk, dat men precies de positie bepaalt, waar de mijn zich bevindt. Het hoofd van de Mijnenuitkijk dienst Zeeland, luit. ter zee le kl. C. M. de Jager te Middelburg, deelde tij dens een door de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, bijgewoonde persconferentie mede, dat die positiebepaling de taak is van de uitkijkposten. In materieel en organisatorisch op zicht is men met de Westerschelde ge reed. Er is een uitgebreid net van posten, zowel op het land als op het water, uitgezet, die in geval van oor log direct betrokken kunnen worden. De waluitkijkposten bestaan uit op stellingen. waarop een peilinstrument kan worden gemonteerd. Voor het doorgeven van geobserveerde mijnac- ties beschikt men over radio en lijn- telefonie. Er behoeft niet alleen ver trouwd te worden op de kijkers. De mogelijkheid bestaat ook om (in de nachtelijke uren) het werpen van de mijnen af te luisteren en aldus de po sitie te bepalen. CORPS MIJNENWACHTERS. Nu wacht het grote werk van de personeelsbezetting. De Marine heeft langs en op de. Schelde maar liefst 1100 mijnenwachters nodig en omdat deze zeearm vooral een Zeeuwse aan gelegenheid is, zal in de eerste plaats een beroep worden gedaan op df Zeeuwen van 18 tot 58 jaar. De mij nenwachters, die thans worden ge vraagd, worden pas in oorlogstijd ge militariseerd, maar ook dan blijven zij thuis wonen. In vredestijd worden zij naturlijk reeds voor hun taak op geleid. Er komen drie secties, geleid door sectiecommandanten, waaronder een aantal groepen, geleid door groepscommandanten, waaronder de posten, geleid door een postcomman- dant. Op elke post zullen dag en nacht twee mensen paraat moeten zijn. De mijnwachter, die voor zijn werk een vergoeding ontvangt, ver richt in oorlogstijd geen spectaculaire en evenmin een specifieke gevechts- taak, maar zijn bijdrage in het be vorderen van de geallieerde bevoorra ding kan zeer hoog zijn. De instelling van de mijnenuitkijdienst geniet dan ook thans in NATO-verband een hoge prioriteit. Het spreekt vanzelf, dat ook andere in dit verband opgenomen landen er hun aandacht aan wijden. De organi satie van de Belgen sluit, voor wat de Schelde betreft, aan op de Nederland se dienst, maar hun posten worden be zet met dienstplichtigen van de zee macht. In Engeland wordt, net als hier, een beroep gedaan op burgers en zelfs op vrouwen, maar het ligt voor lopig niet in de bedoeling tot dit laatste ook in Nederland over te gaan. reiniteit over Nieuw-Guinea in het ontwerp-program opgenomen zou wil. len zien. Uit bovenstaande medede ling zou men dan deze gedachtengang kunnen afleiden, dat het eerstge noemde standpunt, dat van de meer derheid der fractie is, maar dat deze meerderheid de andere fractieleden niet heeft kunnen overtuigen. Wat van deze veronderstellingen ook juist moge zijn en dit zal bin nenkort wel nader blijken vèst staat thans wel dat met uitzondering van dit éne punt de gehele AJFt. Tweede Kamerfractie bereid is op grondslag van het ontwerp-program verder mee te werken. VOLGEND STADIUM. De kabinetsformateur zal zich dan ook gedurende het weekend nader be raden over de zetelverdeling en de keuze van de als ministers aan te zoeken personen, een en ander op ba sis van een vier-partijen kabinet. Uiteraard komt daarbij allereerst aan de orde de definitieve vaststelling van de getalsverhoudingen tussen de verschillende partijen, welke om een voorbeeld te noemen zou kun nen luiden: vijf portefeuilles voor le den van de P.v.d.A., eenzelfde aantal voor leden van de K.V.P. twee voor A.R., één voor een C.H.Ü.-lid, bene vens een vakminister. Het is in dit verband stellig niet uitgesloten dat dr. Drees zien nog nader met een of meer fractievoorzit ters zal willen verstaan. Voor zover thans bekend, zal de kabinetsforma teur zich eerst nè. Zondag tot de ver schillende voor een portefeuille aan te zoeken personen wenden, zodat de komende dagen van het formatie front geen verder nieuws is te ver wachten. McCloy protesteert bij Tsjoeikof tegen ontvoering. Jurist werd bewusteloos geslagen. De Amerikaanse Hoge commissaris in Duitsland, John McCloy, heeft per soonlijk bij het hoofd van de Sowjet- Russische controlecommissie, gene raal Tsjoeikof, geprotesteerd tegen de ontvoering van Walter Linse, de als anti-communistisch bekend staan de jurist in West-Berlijn. Generaal Tsjoeikof zegde een on middellijk onderzoek toe. Dr. Linse werd door drie mannen ontvoerd uit de Amerikaanse sector. De mannen hadden hem bewusteloos geslagen en voerden hem in een wachtende taxi mee naar de Sowjet- zóne. Na een demonstratie-bijeenkomst in West-Berlijn tegen de ontvoering van dr. Linse. is het tot ongeregeldheden gekomen. In de Amerikaanse sector verstoorden communistische betogers een openbare bijeenkomst. De woede der menigte keerde zich tegen hen en de politie moest de communisten in bescherming nemen. Er werden arres taties verricht en twintig personen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. KORTE PREDICATIE JZaliger te geven dan te ontvangen". (Hand. 20 :85c.). Door „geven" en ontvangen worden voor een groot deel de ver houdingen tussen ons mensen be paald. Het één zowel als het ander doen totj telkens weer tegenover elk aar. En zij zijn juist ook zo vaak oorzaak vati jalousiehaat en vijand schap. Ontvangtkrijgt U ook niet liever iets goeds, dan dat U het moet ge ven? Wij achten het eerste te ver kiezen boven het laatste. In de Bijbel echter wordt 't omge keerd. Paulus haalt 't woord van Je zus aan: ,iHet is zaliger te geven dan te ontvangen". En de Apostel hoort dit als een oproep, waardoor wij ons tn onze onderlinge verhoudingen zul len hebben te laten leiden. Geven is niet beter dan ontvan gen, maar zaliger. AUebei is het dus zalig.' Misschien lijkt het heel gemakke lijk om te geven. Niets is echter moeilijker. Want wij geven waar, en zoals wij zélf willen. Wij spélen wel graag de weldoener, geven vanuit de hoogte, en vernederen daardoor de ander meer, dan dat we hem bltf en gélukkig maken. En wij merken niet, dat het ons alleen om onze eigen eer is te doen. Daartegenover staat ons toch eigenlijk niets zo tegen, als iets van een ander te moeten aannemen, als onze hand op te houden. Omdat we ons zo rijk wanen in onszelf. Ons geven en ontvangen beide is maar al te zeer iets on-zaligs ge worden, dat de verhoudingen ver troebelt en ons van elkaar verwij dert. Dat komt doordat wij ze als heel ons leven hebben losge maakt van God, en niet meer weten wat het betekent van Hem afhan kelijk te zijn en uit Zijn genade te mogen leven. Wij moeten onszelf weer leren kennen in onze ellende voor God, om van Zijn onuitsprekelijke gave in Christus te weten, en die aan te ne men. Als toe die door Hem ons la ten geven d.w.z. als we geloven! dan zullen we er weer iets van gaan verstaan, dat het nog zaliger is om te geven, dan te ontvangen. Dan zullen we uit liefde geven ook zelfs uit onze eigen armoede en we zoeken onszelf daarin niet meer, maar de ander, en verheugen ons, iets voor hem te kunnen doen. Zo zal het dan ook met blydschap worden ontvangen, en het brengt ons steeds meer tot elkaar. Baarland. H. G. BENEDER. VERWACHTi KOELER. Tijdelijk veel bewolking met op vele plaatsen enige regen. Matige, af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. In het uiterste Zuid oosten van het land aanvankelijk nog vrij warm, overigens koeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1