Admiraal Creasy vertelt over de Meidagen van 1940 Nieuws ■n een deleft op BOEK BREDA'S ZEVENDE EEUWFEEST OFFICIEEL GEOPEND VRIJDAG 11 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT e HERINNERINGEN AAN SPANNENDE DAGEN De tocht met het prinselijk gezin van IJmuiden naar Harwich Admiraal Sir George Creasy, „commander in chief" van de Britse home- fleet, die onlangs aan boord van zijn vlaggeschip de „Vanguard" een be zoek aan Rotterdam heeft gebracht, heeft in „Alle Hens", het maandblad van de Koninklijke Marine, verteld hoe hij in Mei 1940 Nederlands prinse lijk gezin naar Engeland heeft gebracht. De admiraal commandeerde toen de Britse eerste flottielje torpedobootjagers en zyn vlaggeschip was de „Codrington". Wy laten hieronder zyn relaas volgen: „Om twaalf uur van de 14e Mei (als ik mij de datum juist herinner), ont ving ik orders om mijn flottielje die avond IJmuiden binnen te brengen. Er moesten verscheidene opdrachten worden uitgevoerd, doch de meest be langrijke taak, die ik voor mij zelf en de „Codrington" reserveerde, was het aan boord nemen van H.K.H. Prinses Juliana, Px-ins Bemhard en him twee dochters voor de overtocht naar het Verenigd Koninkrijk. In de hoop aan de aandacht van de Luftwaffe te kunnen ontsnappen, stel. de ik het binnenlopen van IJmuiden uit tot het invallen van de duisternis maar de daarop volgende reeks lucht aanvallen op de haven maakte het dui delijk, dat onze bewegingen niet aan de aandacht van de vijand waren ont snapt. Ik draaide de „Codrington" en meerde als laatste, gereed om onze op dracht uit te voeren. Mij werd mede gedeeld, dat H.K.H. om 22.00 uur zou aankomen, maar ik begreep, dat zij opgehouden zou kunnen worden door vijandelijke handelingen en het was dan ook ongeveer 23.15 uur, toen de auto's bij het schip aankwamen. Ik had de grote eer mijzelf, mijn be manning en Zijner Majesteits schip, waarover ik het bevel voerde, ten dienste te stellen van de prinses. LUCHTAANVALLEN. Wij vertrokken, zodra het konink lijke gezelschap aan boord was. Tijdens deze gehele periode had de haven een hele reeks van luchtaanvallen door staan en deze bereikten een hoogte punt, toen wij ontmeerden. Ik was midden in het vaarwater, toen een vliegtuig voor het schip neerduikend, iets liet vallen, dat kennelijk een mijn was, die ontijdig tot ontsteking kwam en aan stuurboord in ondiep water ontplofte, daarbij een prachtige water zuil opwerpend die mijn brug klets nat maakte. Gehoorzaam aan de oude wet „stuur naar de laatste aanslag", stoomde ik de haven uit, dicht onder stuurboordswal van 't vaarwater blij vend. Vele jaren later werd mij ver teld, dat de volgende dag twee mag- 302 Voor mensen met een normaal ge bit en goed functionnerende ingewan den, lijkt het wat buitensissig dat som. mige dieren een spijsvertering hebben, die buiten het lichaam plaats vindt. Dat is dan niet een willekeurig grapje van de natuur, maar wordt veroor zaakt door de bijzondere omstandig heden, waarin het dier in kwestie ver- De loopkevers, waartoe o.a. de be- kende schallebijter behoort, kunnen niet hun kaken het taaie vlees van hun prooi niet voldoende stuk maken. Om aan dit euvel tegemoet te komen, wordt vanuit de darm een verterend sap op de buit gespoten, waarna de kever kneedbewegingen met de kaken uitvoert, zodat alles goed vermengd wordt. Na verloop van tijd is het vlees verteerd en heeft de kever niet anders te doen dan de vloeistof, waarin dit is opgelost, op te zuigen. Ook vleesetende vliegenlarven, die door het ontbreken van kaken het voedsel niet kunnen kauwen, laten uit de mond een verterend sap over hun maaltijd vloeien, zodat het ver teerde voedsel slechts behoeft te wor den opgezogen. Van een bepaald soort aasvliegen hebben de maden zelfs niet eens een kop, zódat het kauwen he lemaal een illusie is. Op het lichaam van deze larven bevinden zich kleine levende organismen, die in staat zijn eiwithoudende voedingsstoffen op te lossen en vloeibaar te maken, zodat de sappen door de vliegenlarven kun nen worden opgenomen. Wanneer U de vergelijking niet te gewaagd vindt, zouden we hier dus kunnen zeggen dat zelfs de ingewandsbacterieën hun functie buiten het lichaam van de gastheer verrichten. Waterroofkevers kunnen met deze methode niet volstaan. Wanneer zij hun maagsap over de prooi zouden uitstorten, zou dit door het water worden weggespoeld, hetgeen niet ef ficiënt is. Zij pakken hun slachtoffer met een paar stevige holle grijptangen beet en spuiten door deze holten eerst vergif en daarna een verterende vloeistof in het dier, dat vervolgens door dezelfde buizen wordt leeggezo gen. Denkt U niet, dat dit alles veel tijd vergt. Wanneer de larve van de geel- gerande watertor met zijn holle grijp tangen een schietmotlarve heeft ge grepen en dit dier de nodige injecties heeft toegediend, is de 12 millimeter lange larve in 10 minuten opgelost, behoudens enkele onverteerbare res ten, die voor de consumptie geen waarde hebben. Dat is dus aanzienlijk vlugger dan voor de toebereiding van een mensenmaaltijd is vereist waar bij we onze vertering maar geheel buiten beschouwing laten. Op gelijke wijze als de watertorren verorbert de mierenleeuw zijn prooi, maar de manier, waarop dit dier zich in het bezit van zijn slachtoffer stelt, is werkelijk uniek. H. Pétillon. netische mijnen aan bakboordkant van het vaarwater ontploft waren. De oude wet had zijn waarde bewezen. We stoomden met hoge vaart de kust uit, maar minderden daarna tot 10 mijl om het koninklijk gezelschap zo weinig mogelijk hinder te doen on. dervinden van het trillen in hun ver blijfplaats achteruit en ook om op een redelijk tijdstip de volgende morgen in Harwich aan te komen. Onze over tocht was kalm en na mij de eer ver gund te hebben met haar te ontbij ten, ging H.K.H. om 09.30 uur te Har wich van boord en reisde met een extra-trein naar Londen. Wij voelden ons allen trots een rol in deze gebeurtenissen te hebben ge speeld, maar waren ons welbewust van de gevoelens van verdriet en kommer die onze koninklijke gasten bij hun gedwongen vertrek uit eigen land met zich droegen. KONINGIN WILHELMINA. Terwijl ik in IJmuiden lag had ik opdracht gekregen een torpedoboot- jager naar Rotterdam te zenden om de volgende dag met het Nederlandse leger samen te werken. Ik zond een jager van de „H"-klasse onder bevel van luitenant ter zee der le klasse (nu kapitein ter zee) C. W. Greening. De opdracht waarvoor hij naar Rot terdam werd gezonden, bleek onuit voerbaar te zijn, maar zijn aanwezig heid was van onschatbare waarde, aangezien hem de hoge eer te beurt viel H.M. Koningin Wilhelmina aan boord te nemen en haar in veiligheid De heer Chr. van den Heuvel over landbouw-problemen „De minister kwam een belofte niet na". de 34ste algemene vergadering van de Ned. Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, te Amsterdam, heeft de vooi-zitter, de heer Chr. van de Heu vel er op gewezen, dat de landbouw politiek er op gericht moet zijn een zodanig prijspeil te scheppen, dat op het Boerenbedrijf economisch verant woord kan worden gewerkt. Ten aanzien van het Chr. lager landbouwonderwijs, zeide de heer Van de Heuvel, dat vooral de laatste jaren in toenemende mate in uitgesproken Prot. Chr. streken van ons land Chris telijke landbouwscholen zijn geves tigd door organisaties, die in wezen neutraal zijn, doch voor deze gelegen heid zich een „christelijk jasje" heb ben aangemeten. De minister heeft zijn belofte, om in deze toestand ver betering te brengen, geschonden. Oveiieg met de minister had tot dus ver geen succes. De directeur-generaal voor de land bouw, ir A. W. van de Plassche, die namens minister Mansholt de verga dering bijwoonde, wees in zijn korte toespraak op de noodzakelijkheid van het bestaan van landbouworganisa ties, die bereid zijn overleg te plegen met de overheid. Onder de titel „de Ver. Staten en wij" hield ir P. A. den Engelse, in specteur van de landbouw in Den Haag, een referaat, waarin hij ten aanzien van de Amerikaanse land bouw en zijn verhouding tot de Ne derlandse opmerkte, dat hij de on gunstige verwachtingen der experts bij dë invoer van graan uit Amerika niet deelt. De ere-voorzitter van de C.B.T.B., prof. dr. P. A. Diepenhorst uit Epe, hield een referaat, getiteld „oude en nieuwe tijd". Hierin schetste de hoog leraar de tijd van rust en zekerheid van de jaren vóór 1914 en de onrust en onzekerheid tijdens de daaropvol gende periode. Hij gaf middelen aan ter beteugeling van de „grote onge rustheid" en voerde daarbij aan, dat gebroken moet worden met de steeds veldwinnende gedachte, dat de men sen hun lot in eigen hand moeten ne men. Dr. W. Volger, Ned. Hervormd pre dikant te Amsterdam, sprak het slot woord. Acties tegen benden op Java en Celebes. Uit West-Java werden in het af gelopen etmaal vier gevallen van activiteit van benden gemeld. 300 man vielen het stadje Tjitjalengka aan, waarbij na een vuurgevecht de aanvallers aftrokken met achterla ting van een dode. Bij Madjalala wer den twee desabewoners gedood. Bij Bogor werd een kampong overvallen door 200 mannen, die geld en goede ren uit de huizen roofden. Bij Tjiawi, tussen Bogor en Bandoeng, werd 'n legerpatrouille door een bende uit een hinderlaag beschoten, waarop een vuurgevecht volgde. In Zuid-Celebes is thans een groot scheepse actie gaande tegen de op standelingen van Kahar Moezakkar, die daar over 300 man en 1000 vuur wapenen zou beschikken. Bij de eer ste actie van het leger zouden reeds 211 leden van deze bende zijn ge dood. De bende had 231 bruggen, 7 scholen en een kerk vernield en de schade wordt geschat op 75 millioen roepiahs. Bij deze actie van het leger zijn twee volledige bataljons ingezet, die gedux*ende vxjf etmalen ongeveer 300 mortiergranaten op de vijand af vuurden. naar het Verenigd Koninkrijk te brengen. Ik vertrok weer uit Harwich, met iedere beschikbare torpedobootjager, kort nadat ik HKJEL Prinses Juliana aan de wal had gebracht en ik was nabij de Nederlandse kust tot het einde van de bittere gebeurtenissen. Wij konden weinig helaas heel weinig medehelpen bij de uiteinde lijke evacuatie. Het was een droevige tijd". Autofabrieken in U.S.A. moeten sluiten Maandag a.s. zal Chrysler Corpora tion te Detroit wegens gebrek aan staal als gevolg van de staking in de staal-industrie al haar fabrieken van personen- en vrachtauto's in de Ver enigde Staten sluiten, behalve een aan tal montagefabrieken, die nog onge veer één week zullen doorwerken. Door deze maatregel zullen circa 75.000 arbeiders zonder werk komen. Voor het opmaken van de inventaris zullen ongeveer 14.500 arbeiders nog enkele dagen in dienst worden gehou den. De Willys-Overland Motors Corpo ration zouden vandaag Vrijdag haar fabriek te Toledo in Ohio slui ten. Hierdoor zullen 8500 man perso neel zonder werk komen, waarvan echter nog ongeveer 4500 arbeiders enige tijd in dienst zullen worden ge houden voor het opmaken van de in ventaris. voor het verzenden van ge assembleerde producten en voor het vervaardigen van landingsgestellen voor vliegtuigen. Bij een spoorwegmaatschappij, de Baltimore and Ohio Railroad, zijn als gevolg van de staking in de staalin dustrie 10.619 arbeiders werkloos ge worden. Na ruim twee jaar van intense voorbereiding, is Donderdag onder enorme belangstelling de Oranjeviering ter herdenking van het feit, dat Breda 700 jaar geleden stadsrechten verkreeg, officieel geopend. Boven: Iedere bui tenlander wordt bij het passeren van de grens bij Wemhout door een groep meisjes In plukstcrscostuum, namens een grote kwekerjj, Afrikaantjes (5000 per dag) aangeboden ter verwelkoming. Luchtvaartpionier vloog in straal-vliegtuig De Nederlandse luchtvaartpionier, de heer Marinus van Meel, een der eerste vliegers in ons land, steeg Donderdagochtend van Schiphol op in een door de heer Gerben Sonder- man, invlieger van de Fokkerfabrie ken, bestuurde Fokker S 14-straal- vliegtuig. De heer van Meel leverde in 1913 het eerste vliegtuig aan de Neder landse militaire luchtvaart. De slotconclusie van pionier van Meel luidde: „ik vloog vandaag bijna tien maal zo snel als 40 jaar geleden, maar ik voelde me minstens even rustig als toen". EEN BRABANTS FEEST Rede van prof. Rogier over de verbondenheid van Nederland en Oranje Na ruim twee jaar van intense voorbereiding, beleefde de oude baronie- stad Breda de grote dag van de officiële opening der feesten ter gelegen heid van het feit, dat 700 jaar geleden de stadsrechten werden verkregen. Wie in de afgelopen dagen in Breda kwam, heeft kunnen constateren, dat de bevolking van Breda er ailes-opzette om van deze herdenking een echt Brabants feest te maken. Overal zag men versieringen oprichten en illumi naties aanbrengen en op vele andere wijzen werd het duidelijk, dat de be volking zich in ai haar gelederen opmaakte om-dit zevende eeuwfeest op glorieuze wyze te vieren. Voor de plechtige opening van de herdenkingsfeesten was Donderdag een bijeenkomst belegd in de Grote Kei'k op de Markt, waarin verschei dene Nassau's hun laatste rustplaats vonden. Onder de vele genodigden, die zich in de Gi-ote Kerk verzamel den, bevonden zich de ministers Beel, Mansholt en In 't Veld. Nadat de burgemeester van Breda, mr. di-. C. N. M. Kortmann, de plech tigheid had geopend, sprak prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de Kei zer Karei-Universiteit te NijmegeD. de feestrede uit, die gewijd was aan de historische verbondenheid van ons vorstenhuis met de Nederlanden. Een groot deel van zijn toespraak was gewijd aan de algemeen gangbare op vatting, dat het vorstenhuis bijzonder hecht met het gewest Holland ver bonden is. Daartegenover stelde hij, dat de band van het Oranjehuis met Breda en Brabant een hechter en ouder verbond is. De Bourgondische invloed, die van Breda is uitgegaan, is de catalisator geweest voor de de- germanisering van deze landen en heeft bevorderd, dat de Nederlanden later de schakel werden tussen twee werelden, de Germaanse en de Ro maanse wereld. Deze Nederlanden hfebben zich beurtelings verweerd tegen een van beide invloedssferen en zijn daardoor en daaruit zichzelf geworden. Een zelfde proces hebben de adellijke Nassau's doorgemaakt. Aanvankelijk boden de Nassau-Oranjes krachtige steun aan het Bourgondisch-Habsburg- se absolutisme. Later hebben zij zich daartegen krachtig verzet en tenslotte is Oranje met het volk geraakt tot de souvereiniteit van het Koninkrijk der Nederlanden. Uitvoerig weidde spr. uit over de figuur van Willem van Oranje, die zowel van vaders- als moederszijde van Duitse herkomst was. en hij nam stelling tegen de voorstelling van zaken, die Willem van Ox-anje zou wil len maken tot een exponent van re ligieuze stellingen. Hij is steeds een groot-Nederlander geweest en heeft, ook al was de uitslag van de arbeid niet overeenkomstig zijn wensen, al tijd gestreefd naar een groot-Neder land. De vrede van Munster trok een scheidingslijn, die door hem zeker niet gewild was, evenmin als een Protestantse hegemonie. Een der gro te karaktereigenschappen van de prins noemde spr. diens christelijke opvat tingen. Tenslotte herinnerde prof. Rogier in het vele-goede, dat de koningin nen uit ons vorstenhuis voor ons land tot stand hebben gebracht. Na deze rede begaven burgemees ter en wethouders zich naar het graf van Engelbrecht van Nassau en diens gemalin en legden daar een krans neer. Nadat jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van staat, een kort woord had gesproken ter opening van de feesten, bracht het „Brabants Or kest" onder leiding van Hein Jordans het „Wilhelmus" ten gehore. Vervol- ;ens begaven de genodigden zich naar iet stadhuis, waar het gemeentebe stuur recipieerde. Tydens een lunch in het Oranje paviljoen heeft minister Beel zijn beste wensen uitgesproken voor de toekomst van de stad en de baronie van Breda. Burgemeester Kortmann overhandigde de erepenning der stad aan jhr. Beelaerts van Blokland, mi nister Mansholt en de Commissaris der Koningin, prof. de Quaay. GROET VAN JONG-BREDA. Hierna wandelde het gezelschap naar de ingang van het tot een lusthof omgetoverde park Valkenberg, waar een ouderwetse met vier paar den bespannen diligence gereed stond om Paultje van Woensel en Hetty Sliepen met hun gouvernante, mej. Stans Prinsen, naar Soestdijk te rij den, waar zij als representanten van jeugdig Breda de Koningin bloemen zouden aanbieden. Onder trompetgeschal vertrok de diligence om tien minuten over drie. Vanmiddag om 16.00 uur hoopt men in Soestdijk te arriveren. Minister Mansholt opende hier de bloemententoonstelling in het Valken berg, waaraan België een belangrijke bijdrage heeft gegeven o.m. in de vorm van begoniaperken die van blij vende waarde zullen zijn. De openingsdag werd besloten met een galaconcert door het Brabants Orkest op de binnenhof van het Kasteel van Breda. Westelijk antwoord aan Moskou Jongste Russische maatregelen vergroten scheiding tussen Oost en West De regeringen van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben Don derdag de Sowjet-Unie haar antwoord doen toekomen op de Sowjet-Russische nota van 24 Mei, waarin gelijktijdig bespreking van een Duits vredesver drag, éénwording van Duitsland en de vorming van een regering voor ge heel Duitsland werd voorgesteld. In de antwoordnota wordt een spoedige viermogendhedenconferentie voorge steld om een onpartijdige comxnissie te vormen tot onderzoek van de mo gelijkheden van verkiezingen in geheel Duitsland. De Westelijke mogendheden be schuldigen de Sowjet-Unie er in deze nota van de verdeling van Duitsland te vergroten door de jongste maatre gelen, waardoor de bewoners van West-Duitsland geen verbinding meer kunnen hebben met die in Oost-Duits- land. Het Westelijke antwoord verschilt in zoverre van de op 13 Mei door de drie mogendheden ingediende nota, dat wordt voorgesteld dë viermogend hedenconferentie de commissie van onderzoek te laten vormen in plaats van alleen haar rapport te laten be spreken. Voorwaarde voor een spoedige bij eenkomst van vertegenwoordigers der vier grote mogendheden is volgens deze nota, dat zij het eens worden over de noodzakelijkheid van vrije verkiezingen, als in de Westelijke no ta omschreven, en van het deelnemen van een vrije regering voor geheel Duitsland aan de onderhandelingen over het vredesverdrag. Op de vier mogendhedenconferentie zou de keu ze der commissieleden besproken moe ten worden en haar bevoegdheden. Verlies van de Perzische olie overwonnen. Bepaalde nadelige gevolgen toch nog voelbaar. De Amerikaanse petroleum admini stratie voor de defensie heeft Don derdag verklaard, dat het verlies van de Perzische olieproductie door de Westelijke wereld is overwonnen. De aanpassingen, waartoe de olie industrie is overgegaan, zijn dermate geslaagd, dat het thans mogelijk is de plannen voor het eompeixseren van het verlies te beëindigen. Be paalde nadelige gevolgen van het verlies der Perzische olieproductie doen zich echter nog steeds gevoelen in de vorm van mogelijke tekorten aan vliegtuigbenzine, residu-stook olie en destillaten van lage viskosi- teit. Tussen Boxtel en Eindhoven is Don- derdagmorgen vroeg de voetganger Chr. v. B. uit Sint Michielsgestel door een personenauto aangereden en op slag ge dood. 9 Donderdagmorgen zijn aan het strand te Castricum twee dolfijnen aan gespoeld, die een lengte hadden van 3 meter. Donderdagmorgen is te Rot terdam in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genodigden de eerste paal geslagen voor het „Winkelcentrum Rot terdam". U Het Amerikaanse achtste le ger heeft meegedeeld, dat de laatste 2500 Chinese krijgsgevangenen van Koje naar het eiland Tsjeojoe zijn overgebracht. Er zijn thans alleen nog Noord-Koreanen op Koje. Door een ontploffing in een mijn bij Glace Bay (Nieuw-Schotland, Ver. Staten) zijn zes mijnwerkers om het Het inkomen van koningin Elizabeth. Het Lagerhuis heeft zonder stem ming het voorstel van de regering aangenomen, koningin Elizabeth voor het leven een inkomen van 475.000 pond sterling per jaar toe te kennen. Een voorstel van vier linkse Labour- leden, het inkomen tot 250.000 pond te verminderen, werd met een meerder heid van 319 stemmen verworpen. Een voorstel van de Labouroppösi- tie, het inkomen na tien jaar te her zien, voor het geval dan wijziging noodzakelijk is, werd met de kleine meerderheid van 28 stemmen verwor pen. Een tweede amendement van de Labourfractie, inhoudende prins Char les geen toelage te geven, voordat hij achttien jaar is, werd met een meer derheid van 34 stemmen verworpen, leven gekomen Leiders van de Britse Labour-partij hebben meegedeeld, dat de partij een campagne zal voeren tegen het Woensdag bekend gemaakte wetsvoorstel der regering, dat beoogt het staatsbedrijf voor het wegvervoer weer in particu liere hand te leggen. Het Amerikaanse departement van defensie heeft bekend gemaakt, cfat de aankoop van vliegtui gen in Europa tot een waarde van ten hoogste 225 millioen dollar voorlopig is goedgekeurd. Een zekere Dahmen, een 53-jarige politieke vluchteling die in 1949 uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn uit week, is naar men vermoedt naar Oost- Duits gebied ontvoerd. Noeri Pasja, de eerste minister van Irak heeft de regent het ontslag van zijn regering, die sedert Sept. 1950 aan het bewind is geweest, aangeboden. De Franse ministerraad zal de plaatsvervangers van het ministers- comité van de Raad van Europa verzoe ken plannen op te stellen voor d'e vor ming van een Europese pool voor de luchtvaart. In Dordrecht zullen van 12 tot en met 19 Juli de hoffeesten weer gehou den worden ter herdenking van het feit. dat op 19 Juli 1572 de eerste vrije sta tenvergadering werd gehouden. 0 De minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening heeft besloten een nati onale commissie van advies voor de Europese landbouwintegratie in te stel- 1 len, met de opdracht hem te adviseren over vraagstukken, welke zich kunnen voordoen bij de voorbereiding van een verdrag tot oprichting van een Euro pese gemeenschap voor de landbouw. De secretaris-generaal der Socialis tische Eenheidspartij van Oost-Duitsland heeft aangekondigd, dat in Oost-Duitsland coöperatieve boerderijen ingesteld zul len worden, waarop de boeren het parti culiere akkerbezit gemeenschappelijk zul len bewerken. Het wereldgebeuren Tragische jubilea Er vallen deze week twee jubilea aan het politieke front te note ren. Geen jubilea helaas, die men met feestgeschal zou willen begroeten, maar gebeurtenissen, die ons nog eens duidelijk maken hoe droevig het er met onze na-oorlogse wereld eigenlijk toch voorstaat- Tragische jubilea.... In de eerste plaats dat vijftigste ve to van de Russen in de Veiligheids raad. Vijftig maal een hard en onver biddelijk „neen", wanneer een meer derheid in dit verantwoordelijk or gaan van de organisatie der verenig de volkeren een besluit had genomen, waarvan iedereen, die van goeden wille is, toch moeilijk iets anders kon zeggen, dan dat het om een beslissing ging, die mogelijk weer iets zou kun nen bijdragen aan de opbouw van een vreedzame wereld. Een nieuw lid toelaten tot de Ver. Naties? Neen! Een stapje vooruit op de weg naar de collectieve veiligheid? Neen! Neen. neenvijftig maal neenl Ja zelfs het eenvoudige Amerikaan se voorstel, dat dé Veiligheidsraad vroeg uit te spreken, dat het uiten van valse beschuldigingen alleen maar kan dienen om de internationale span ningen nog te doen toenemen en dus als ontoelaatbaar moet worden ge brandmerkt. werd door een veto van de Russen het vijftigste getorpe deerd. Maar dat sloeg dan ook direct op de communistische beschuldigin gen aan het adres van de troepen der Ver. Naties inzake oorlogsvoering met bacteriologische middelen. Het is de oude. nimmer overwon nen tegenstelling tussen de Wes terse wereld en die van Moskou, welke na de negen-en-veertig voor afgaande ook dit vijftigste „neen" aan de Russische gedelegeerde heeft in gegeven. Het wantrouwen en het wan begrip over en weer tussen de beide grootmachten dezer aarde, dat maar niet uit de weg geruimd schijnt te kunnen worden en dat de wereld on afwendbaar naar de afgrond van een derde wereldoorlog voortschuift. Het is al weer bijna een jaar gele den, dat in Engeland èn in Frankrijk door zeer bekende politieke publicis ten (de moderne historicus Taylor en de journalist Maurice Duverger) on geveer tegelijkertijd er op wezen, dat de enige oplossing voor onze arme, geplaagde wereld ligt in een gesprek tussen Oost en West. Een eerlijk en openhartig gesprek, dat ten slotte zou moeten leiden tot een verdeling van de wereld in invloedssferen, waar door een „Vivere in pace" een vreed zaam naast elkaar leven, mogelijk zou worden. Maar wat kan er van een dergelijk gesprek terecht komen, als een van de gesprekspartners telkens opnieuw door een botte weigering zelfs op onderdelen een vreedzame oplossing van de punten van verschil onmogelijk maakt? Het vijftigste veto van Moskou raakte beschuldigingen van bac teriologische oorlogsvoering en daardoor dus ook het gehele conflict in Korea, waar de organisatie der Ver. Naties zich nu twee jaar geleden ge wapenderhand hebben moeten in grijpen tegen de agressie, gepleegd tegen een harer leden. Deze weck is het precies een jaar geleden, dat na het bekende „vredesaanbod" van Ma- lik de wapenstilstandsonderhandelin gen in Korea begonnen. Dat is het tweede „jubileum", waarop wij in de aanhef van dit overzicht doelden. Een tragisch jubileum omdat het ons er als het ware toe dwingt ons er reken schap van te geven, dat een vol jaar van onderhandelen niet voldoende is gebleken om een eixxde te maken aan een strijd, die militair reeds beslist leek. Evenals met de operaties in Korea, is het met de onderhandelingen over een wapenstilstand 'n kwes tie van vallen en opstaan geweest. Telkens wanneer het er naar uitzag, dat eindelijk toch resultaten zouden worden bereikt, staken onvoorziene omstandigheden een spaak in het wiel tot ten laatste alleen nog de kwestie van de uitwisseling van krijgsgevan genen geregeld scheen te moeten wor den. En velen beweerden zelfs, dat men slechts behoefde te zoeken naar een modus, welke de communis ten gelegenheid bood „hun gezicht te redden". Op het ogenblik vergadert men reeds weer vele dagen achter gesloten deuren en van hetgeen achter die deu ren verhandeld wordt dringt vrijwel niets naar buiten door. Een goed teken? Wie zal het zeg gen? Maar zolang er leven is, is er hoop en die hoop moet er op gericht blij ven, dat men er ten slotte toch in zal slagen het conflict in Korea te liqui deren. Wanneer dat eenmaal bereikt zou zijn, zouden de Ver- Naties heb ben bewezen, dat zij inderdaad in staat zijn ingeval van agressie doel treffend op te treden, iets waarin de oude Volkenbond nimmer is geslaagd. En dan zou het „Vivere in pace" mis schien een stapje dichter bij zijn ver wezenlijking zijn gebracht. William Marshall lot vijf jaar veroordeeld William Marshall, een radiotelcgra- fist van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, is Donderdag schuldig bevonden aan het verstrek ken van vertrouwelijke inlichtingen aan de Russen en het opschrijven van inlichtingen, die door de vijand van nut kunnen zyn. Hij werd tot vyf jaar gevangenisstraf veroordeeld. EEN VAN: KITTY DE JOSSELIX DE JONG. Typisch vrouwelijk zijn de novellen van K. H. R. de Josselin de Jong, ver enigd in „Waar en niet Waar", waar van de tweede druk verscheen bij H. P. Leopolds Uitgeversmij. te 's-Gra- venhage. Erg belangrijk zyn al die verhaaltjes met nauwkeurig gecopi- eerde huwelijksconflicten en conflict- jes niet, maar ze zijn vlot geschreven en licht verteerbaar. Iets voor tb» va- cantie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5