KOM mumiM I DE KLERKeZN NORMEN-SYSTEEM DER N.A.K. VOLDOET ALLERMINST AMERIKAANSE VERRASSING VOOR BEVELANDSE WEDUWEN Zeeuwse Almanak KRIJGT GOES NIEUWE VEILING EN PAKSTAT10N? COUPONS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 JULI 1952 VERHOUDING L.V.D.-HANDEL Vergadering te Goes van de Zeeuwse Zaaizaad- en Pootgoed-handelaren „Als er Iets is, dat in onze branche om een oplossing vraagt, dan is het wel het bestaande systeem van de N.A.K. keuringsnormen". Dit verklaarde Donderdag de voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Zaaizaad- en Poot goedhandelaren, de heer J. Balkenende, tijdens de algemene ledenvergade ring dezer vereniging, die in Hotel de Korenbeurs te Goes werd gehouden. De grootste zorg in het afgelopen seizoen was het verkrijgen van de dofi- nitieve plombe, hetgeen met tal van moeilijkheden gepaard ging, omdat de N.A.K. telkens weer andere normen vaststelde. Daarby kwam nog dat de producten geleden hadden, tengevolge van de weersgesteldheid in de vo rige zomer, waardoor de markt sterk schommelde. Alles by elkaar geno men was het voor de handel een moeilijk seizoen. De heer Balkenende zeide erkente- 1 lijk te zijn voor de wijze, waarop de provinciale keuringsdienst in Zeeland zijn werk verricht en verklaarde goed te begrijpen, dat deze diensl de voor schriften ook van bovenaf kreeg. Nadat de voorzitter even de komen de P.B.O. had aangestipt, bracht hij de coöperatie ter sprake, waarbij hij niet wilde discussiëren over haar be staansrecht, doch wel wilde opmer ken, dat de coöperatie het zelfstandig bedrijf aanvalt. Onlangs betoogde de heer H. D. Louwes in een vergadering dat de landbouwers hun belangen niet meer aan do zelfstandige handel moeten toevertrouwen, zo zeide de heer Balkenende. „Laat deze woor den ons niet verontrusten" aldus spr. „doch ons bezielen met meer Ijver om onze klanten alles te bieden wat mo gelijk is". VERSLAGEN. De verslagen van de secretaris pen ningmeester de heer C. J. de Jongh werden onaer dank goedgekeurd, waarna de rapporteurs van de secties zaaigranen, groenvoergewassen, poot aardappelen en tuin- en bloemzaden hun verslagen uitbrachten. Naar aan leiding daarvan ontspon zich een dis cussie, waarbij o.m. gewezen werd op de noodzaak propaganda te maken voor het Zeeuwse zaaizaad, alsmede om aandacht te besteden aan de ex port in't algemeen. Uit de vergadering werd met nadruk naar voren ge bracht, dat het noodzakelijk is ge bruik te maken van de mogelijkheid tot voorplombe-onderzoek. Besloten werd de verkiezing van de sectie- besturen schriftelijk te regelen. De morgenvergadering werd daarna be ëindigd met een korte causerie van de heer Scheltinga, die iets vertelde van het werk, dat wordt verricht door de Stichting „Landbouwzaden ex- portpropaganda". Hierbij werd een fraaie film vertoond. LEZING Dr. VAN BEEKOM. Na de lunch sprak de rijksland- bouwconsulent voor de Zeeuwse ei landen, dr. ir. C. W. van Beekom over de verhouding van de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst en de handel. Enerzijds is deze verhouding goed, maan anderzijds mankeert er wel wat aan, aldus luidde de conclusie van dr. v. Beekom. Goede samenwerking is er als het gaat om de samenstelling van de rassenlijst. Over dit werk, dat ge schiedt door het Instituut voor Ras- senonderzoek (Ivro) te Wageningen in samenwerking met de specialisten van de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst, vertelde spreker zeer uitvoë- rig, met name over het aandeel dat ook in Zeeland wordt verricht. Zo lang de rassenlyst nog niet klaar is, verschijnen de rassenberichten alsme de de verslagen van de consulenten, Toerist redde knaapje Bij het spelen viel het zoontje van de familie v. D. te Zierikzee Donder dagmiddag in de Nieuwe Haven. De te Dreischo ichor logerende toerist Harry Morris uit Edinburgh, die juist met provinciale boot arriveerde, terwijl de handel bij de voorlichting van de boer door middel van gesprek ken de helpende hand biedt. De sa menwerking is hier dus uitstekend. Minder goed gaat het bij de uit werking van technische vragen. De handel, die op dit terrein nog vele problemen kent zoals b.v. de be waring van aardappelen en granen tracht hier de zaken alleen uit te zoeken, terwijl de rijkslandbouwvoor- lichtingsdiensten regionaal over spe cialisten beschikken, die bepaalde onderdelen beheersen. De handel zou hiervan kunnen profiteren, maar laat dit na. Dr. van Beekom wees er ten slotte in dit verband op, dat de land- bouwvoorlichtingsdienst steeds open staat voor de problemen van de han del. In de bespreking, die op deze cau serie volgde, waren de aanwezigen het er over eens, dat beter contact met de voorlichtingsdienst gewenst was. Voorts werd o.m. nog gesproken over de voorlichtingsbouw aan de landbouw op economisch terrein. Nadat nog de heer B. op 't Hof van de N.A.K. het woord had gevoerd, werd de bijeenkomst door de heer J. Balkenende besloten. Plantsoendeskundigen komen naar Zeeland Zij zullen Beveland en Walcheren bekijken Onder leiding van de heer S. H. Frederiks uit Arnhem zal Woensdag avond 16 Juli a.s. in hotel Noordzee- boulevard te Vlissingen een jaarver gadering worden gehouden door de „Vereniging van Hoofden van Be plantingen in Nederland." Deze vereniging, waarbij de Ne derlandse plantsoendirecteuren enz. zijn aangesloten, combineert haar jaarvergadering steeds met een ex cursie en ditmaal is daarvoor het oog op Zeeland gevallen. Op Woens dag 16 Juli arriveren de heren in Goes, waar ze de beplantingen in Goes zullen bekijken, om daarna een rit te maken langs de dorpen van Zuid Beveland. Des middags vertrekt het gezel schap naar Middelburg en des avonds wordt vergaderd in vlissingen. Donderdagmorgen worden de be plantingen in de stad Vlissingen be keken, waarna een rit over Walche- ren met een bezoek aan Veere volgt. Des middags krijgt Middelburg met o.m. het pai'k Toorenvliedt een oeurt. EEN ONBEKENDE PHILANTROOP Tachtig dames te Kapelle-Biezelinge staan op de lijst! Amerikaanse phllantropen doen soms wonderlijke en verrassende dingen. Enige tyd geleden heeft een „onbekende Amerikaanse philantroop", die in Amsterdam werd geboren, een verrassing gezonden aan alle Amsterdamse gouden echtparen. Via de „Jeugdvrienden-associatie" werd hem door de bejaarde echtelieden daarvoor dank gebracht en liy verzekerde, dat niet alleen lpj, maar ook zijn vi-ouw daardoor diep getroffen waren. Later schonk de philantroop aan de schoolkinderen te Kapelle-Biezelinge een Sinterklaas-verrassing. Thans heeft deze philantroop een de bewuste Amerikaan ter gelegen- nieuw plan bedacht. Hij wil via de- heid van Sinterklaas een aardige ver zelfde associatie een aantal weduwen, die in Mei 1902 te Amsterdam zijn ge huwd een kleine verrassing zenden, maar ze moeten dan na het overlij den van haar echtgenoot niet her trouwd zijn en nog in Amsterdam wonen. Een aantal weduwen in Kapelle- Biezelinge de geboorteplaats van zijn moeder wil hij in deze verras sing doen delen. Volgens een mededeling van de „Jeugdvrienden-associatie" (secreta riaat3 N.Z. Voorburgwal 324, Amster- zou het voor Kapelle-Biezelinge om alle weduwen boven 70 onmiddellijk te water en in de drenkeling op het droge te bren gen. In een van de omliggende wonin gen werd het ventje van droge kleren voorzien en daarna naar huis ge bracht. Advertentie. KifSPUK.HOOfPP,JN,ftc £7UfSA6P0{P(AS PALING.... De palingkoopman op de drukbe zochte Middelburgse markt trok wél de belangstelling. In dichte rijen schui felden de bezoekers langs z'n stand plaats en menigeen bleef staan om te luisteren naar de woordenstroom, die uit z'n mond ebde gelijk het water uit een opengedraaide kraan Déze man, zo dachten wij, déze man zal goede zaken doen. Maar toen wij een uur naderhand wederom zijn standplaats passeerden, bleek het te gendeel. De palingman deed een felle aanval op de omstanders; een soort donderrede was het, die hij hield. „Daar staan ze nou te kijke", sprak hij fel, „maar kópe? Geen denken aan! Een mens zou er akelig van worden. Komt een palingboer daarvoor naar Middelburg?" Hij sprak met gevoel, vlot en impo nerend, tegen een décor van begeerlijk uitziende palingen, waarvan hij van lijd tot tijd de aanlokkelijkste exem plaren demonstratief ten hemel hief. En hoewel aarzelend werden enkele kijkers kópers. Onze hardzwoegende paling-artist had evenwel méér succes verdiend, maar op deze warme zomermiddag scheen hij tot de categorie „paarden" te horen, die de „haver" wel verdie nen, maar niet krijgen dam) zou het voor Kapelle-Biezejii gaan naar. Bij infonnatie bleek ons, dat men op de gemeente-secretarie van Ka pelle-Biezelinge reeds op de hoogte van de plannen was. Aan het hoofd van de Hervormd-Christelijke school uit Biezelinge, aldus vertelde ons de gemeente-secretaris van Kapelle, de heer S. J. van Dijke, was door de be treffende organisatie verzocht zo spoedig mogelijk een opgave in te zenden van degenen, die voor de sur prise in aanmerking kwamen. De zaak heeft zich als volgt toege dragen: Vorig jaar ontvingen de scholen van Kapelle en Biezelinge van Polak-Middelburg in ongelijk gesteld Hoger beroep aangetekend tegen vonnissen kort-gedingen De N.V, Polak te Middelburg en Kaufmann's Ijzerhandel in Den Haag hebben, zoals gemeld, de Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken te Vel- sen, de Demka te Zuilen en de Ned. Kabelfabrieken te Delft in kort ge ding voor de rechtbank gedaagd, om dat deze fabrieken, waaraan beide bedrijven gedurende een reeks van jaren grote partgen schroot leverden, de overeenkomst daartoe per 1 Mei j.l. plotseling opzegden en Polak en Kaufmann deze opzegging als on rechtmatig beschouwden. Zij verzoch ten de rechtbank om deze bedrijven te dwingen schroot af te nemen, tot dat de minister van Economische Za ken een beslissing heeft genomen en hen te veroordelen tot eeji dwang som van f 100.000.— indien hieraan niet wordt voldaan. Het kort geding tegen de Demka werd vorige week te Utrecht behan deld en het kort geding tegen de Hoogovens Maandag j.l. te Haarlem. Donderdagmorgen heeft de presi dent van de Haarlemse rechtbank uit spraak gedaan en Donderdagmiddag - iident van de rechtbank te de presii Utrecht. Beide presidenten gerd de verzoeken van de N.V. Polak en Kaufmann's Ijzerhandel in te wil- hebben gewei- i de N.V. P< ligen. Zij vonden geen aanleiding in amachtlng van de ministeriële be slissing zó ingrijpende maatregelen te nemen als was gevraagd en wilden dus niet de fabrieken in kwestie ge lasten weer schroot van beide leve ranciers af te nemen. Wy vernemen, dat zowel de N.V. Polak als Kaufmann's Ijzerhandel van dit vonnis in hoger beroep zul len gaan. Volgende week Woensdag wordt het kort geding tegen de N.K F, behandeld. rassing. De kinderen van de Her vormd Christelijke school uit Bieze linge, waarvan de heer B. J. J. R. Walrecht hoofd is, zonden ieder hun weldoener als dank een tekening van het. dorp. welke zij zelf vervaardig den. Dezer dagen ontving de heer Walrecht een dankbrief, waarin hem tevens werd verzocht aan de wedu- wenactie mee te werken. De heer Walrecht stelde het verzoek ter hand aan de gemeentesecretaris. In de brief worat echter gevraagd om de namen van alle weduwen uit Kapelle- Biezelinge boven de 65 en dus niet zoals de „Jeugdvrienden-associatie" berichtte boven de 70 jaar. Naar de heer Van Dijke mededeelde bevin den zich thans ongeveer 80 weduwen boven de 65 in Kapelle-Biezelinge. Kon. onderscheiding voor de heer C. P. F. van Oost te Middelburg Hartelijke huldiging in de tuin van Gemeentewerken In de tuin van Gemeentewerken te Middelburg is de opzichter van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst, de heer C. P. F. van Oost, die Donderdag veertig jaar in gemeentedienst werk zaam was, een hartelijke huldiging ten deel gevallen. Vóór het gestoelte der ere, waarin de jubilaris gezeten was, stonden twee vuilnisemmers, waaruit een schat aan grote, kleurige dahlia's te voorschijn kwam. Het hoogtepunt van deze huldiging was de mededeling van de burgemeester, dat het H. M. de Koningin had behaagd, de heer Van Oost de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toe te kennen. De plechtigheid werd bijgewoond door het voltallig personeel van Ge meentewerken, de Diénst Herbouw Middelburg en de Reinigingsdienst en voorts waren, behalve de burgemees ter, o.a. wethouder L. J. van 't Westen- de, de directeur van Gemeentebedrij ven, ir. B. C. Roeters van Lennep en de opzichter van de plantsoendienst, de heer D. Tillema, aanwezig. Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein wees er in zijn toespraak op, dat een 40-jarig jubileum in overheidsdienst tegenwoordig een grote zeldzaamheid is. „Ik kan u op deze jubileumdag niet als geschenk een nieuwe garage voor de Reinigingsdienst aanbieden", aldus de burgemeester, „maar ik heb toch goede hoop, dat binnen niet al te lan ge tijd ook aan deze wens kan worden voldaan". Hij deed vervolgens mededeling van de koninklijke onderscheiding en fe liciteerde de heef Van Oost hier har telijk mee. De directeur van Gemeentewerken, de heer A. J. W. Mathijssen meende dat alle ambtenaren aan de heer Van Oost, die dag en nacht klaar staat, een voorbeeld kunnen nemen. De heer Mathijssen dankte hem voor zijn werk en overhandigde hem tenslotte na mens het voltallig personeel een arm bandhorloge. Nadat ook ir. Roeters van Lennep nog enige hartelijke woor den tot de heer Van Oost had gericht, dankte deze getroffen voor de onder scheiding en voor de vriendelijke woorden en fraaie geschenken. Belgische Rijkswacht niet naar Middelburg Parade, défilé en concert afgelast Naar wy vernemen gaan het be- zoek van de Belgische Rijkswacht op 16 Juli a.s. aan Middelburg, én de parade en het défilé op deze dag niet door. De oorzaak hiervan ligt in de om standigheid, dat op het laatste mo ment het Belgische Ministerie van Landsverdediging, waaronder de Rykswacht ressorteert, de in princi pe omtrent het bezoek bereikte over eenkomst niet heeft kunnen realise ren. Ook het avondconcert door het mu ziekcorps van de Rijkspolitie op de Markt is afgelast. Examens leerlingenstelsei bouwbedrijf De Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf zal examens in Zeeland laten afnemen voor hen, die voldaan heb ben aan de bepalingen voor het leer lingenstelsel. De examens worden afgenomen te Hulst van 21 tot 24 Juli a.s., te Zie rikzee op 18 Juli en te Goes en Mid delburg op 26 Juli. GESLAAGD Voor het Mulo A-examen, dat op 10 Juli te Bergen op Zoom werd afgeno men slaagden F. Blok uit Kruiningen; J. Nap, Krabbendijke; M. J. van Iwaarden Rilland-Bath; J. Hirdes, Krabbendijke; N. de Kok, Krabbendij ke; M. H. Huisman, Kruiningen; M. C. Bal, Tholen. Afgewezen 10 candi dates MATER1AALHUUR VERHOOGD Voorstel van bestuur veilingsvereniging „Zuid- Beveland" aan algemene vergadering De Vcilingsvereniging „Zuid Beveland" zal Dinsdag a.s. om 10 uur in vergadering bijeenkomen ter behandeling van een agenda, die niet minder dan 18 punten omvat. Zo zullen o.a. do percentages vastgesteld worden voor do te betalen provisies over het boekjaar 1952/1953. Het bestuur stelt voor om deze als volgt te heffen: aanvoorveiling leden 5 gasten 7 grote veiling, monsterveilmg en administratief veilen leden 8 gasten 5 boomgaarden 2 In deze percentages is begrepen de heffing voor het Afzetfonds van het Centraal bureau tuinbouwveilingen Nederland. Voorts wordt machtiging verzocht tot het maken van plannen voor een nieuwe veiling annex pakstation en tot het treffen van een voorziening in de aansprakelijkheid (b.v. 1/3 van het gemiddelde van omzetten der laatste drie jaren als maximum). Ook wordt machtiging gevraagd voor de bouw van een pakstation te Kortgene. Medegedeeld wordt, dat door de provinciale commissie van de Zeeuw se veilingen besloten is om de koel huistarieven voor fruit als volgt te berekenenVoor leden 1,3 ct. per kg. en per maand, voor de gasten en de handel 1,7 ct. per kg. en per maand. Verder wordt de materiaalhuur voor kisten verhoogd tot 6 ct. per kist en voor bushels tot 3 ct. Voor alle overi ge emballage wordt de huur even eens verhoogd met 50 Het sor- teerloon voor partgen fruit, waarin 25 of meer afwijkend fruit in voorkomt, (fabriek en kroet), wordt met ct. per kg. verhoogd en op 2 ct. per k.g. gebracht. BK SPAAR 1/6ECGBW !N ONZZSmOZN- EXPLOITATIE. Uit een overzicht van de geveilde producten van 1 April 1951 tot en met 31 Maart 1952 blijkt, dat in deze periode voor f 7.018,923,11 werd ge veild. De grootste omzetten werden bereikt met appelen (11.870.417 kg. voor f 3.414,923,49). Aan provisies werd ontvangen f 257.082,07, terwijl de exploitatie van het koelhuis en ei- erveiling een voordelig saldo ople verden van resp. f 1.066.50 en f 138.17. De WÊgmli transportrekening leverde een voordelig slot van f 4.584,94 op. Na delige saldi vertoonden de pakstati- ons en het materiaal, namelijk van f 37.S68.15 en f 96.057,91. KRIJGT GOES NIEUWE VEILING De balans vermeldt aan ledenkapi taal een totaalbedrag van f 216.437,67 en aan vreemd kapitaal f 633.969,67. Aan vastgelegde middelen vertoont de balans een bedrag van f 918.542,71 en aan betalingsmiddelen f 139.359,20 Een OPRUIMING bij DE KLERK is elke keer opnieuw een evenement. Opruiming bij DE KLERK betekent honderden werkelijke koopjes in MEUBELEN, BEDDEN, TAPIJTEN, KARPETTEN, LOPER5, GORDIJNEN, VLOERBEDEKKING enz. En niet te vergeten, een onnoemelijk aantal gordijnstoffen, lopers, Balatum, tapijt enz. voor minder dan de helft der waarde. Onze opruiming begint Zaterdagmorgen 9 uurl Ziet onze Etalages! BELLAMY PARK VLISSINGEN Politierechter Middelburg „JE MOET ONS GAAN VERDRIN KEN", ZEIDEN DE CENTJES. Voor de politierechter te Middel burg stond een landbouwersknecht uit Biervliet, zekere A. J. B., terecht, die ervan werd verdacht een loon zakje met inhoud, dat bestemd was voor een collega, te hebben gestolen. B. verklaarde tegenover de politie, dat zijn werkgever hem vroeg een loonzakje met 38, bestemd voor een collega, die bij de uitbetaling niet aanwezig kon zijn, mee te nemen. Inplaats van het geld af be geven, ging hij naar Terneuzen om de bloe metjes eens buiten te zetten. Ver-, dachte zeide hiertoe gekomen te zijn, nadat hg het loonzakje had openge maakt en al die lieve centjes op de palm van zijn hand had zien liggen. Deze centjes zeiden tot hem, althans volgens B.: „Brammetje, je moet ons 1 verdrinken en dat moet je in leuzen doen." Brammetje had dat verzoek toen maar opgevolgd. Hg werd nu veroordeeld tot 80 boete of 40 dagen hechtenis en één maand gevangenisstraf voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. De landbouwersknecht M. P. uit 's- Heerenhoek reed op een avond op zijn fiets door Arnemuiden. Een wacht meester van de Rijkspolitie wilde hem aanhouden, omdat zijn licht niet brandde, doch P. ging er ijlings van door. Na een korte achtervolging wist de wachtmeester hem staande te houden, maar toen verdachte mee moest naar het bureau, weigerde hij en ontstond een worsteling. Daar de afstand, die het tweetal van het bu reau scheidde, te groot was, besloot de wachtmeester de tegenstribbelen de P., nadat deze zijn naam had op gegeven, maar te laten gaan. De opgegeven naam bleek later vals te zijn, doch P. kon niettemin worden opgespoord. Bij verstek werd hij thans veroordeeld tot twee weken inisstraf. »rm de eis kreeg de biljartma ker J. W. uit Souburg, die onder in vloed van sterke drank op zijn brom fiets had gereden, 20 of 10 dagen en twee weken voorwaardlgk met twee jaar proeftijd. Zekere E. M. V. te Groede, die de landarbeider C. de P. enige minder nette uitdrukkingen had toegevoegd, werd bij verstek ver oordeeld tot 15 boete ogf zes da gen hechtenis. De heer C. A. Kammeraad opende proefstation in Wageningen. Woensdag is te Wageningen de ge restaureerde maalderij van het proef station voor maalderij en bakkerij in gebruik genomen. De opening ver richtte de heer C. A. Kammeraad, lid van het dagelijks bestuur van het proefstation en voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden. In een toe spraak herinnerde de heer Kamme raad er aan, dat veertig jaar geleden, drie jaar na de bakkerij, de maalderij tot stand kwam, dankzij het door de Algemene Molenaarsbond genomen initiatief. De in de tweede wereldoorlog aan gerichte verwoestingen maakten res tauratie noodzakelijk en deze is thans gereed. De heer Kammeraad zeide er van overtuigd te zijn, dat de maalde rij thans zelfs in Europa geen gek fi guur slaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2