Domaniale bossen vormen grote attractie voor toeristen STEEK EENS EEN BLOEM IN HET KNOOPSGAT! WAAR MEN „BOLLEN" TEGEN „DENDERS" AANSCHIET GRENSARBEIDERS-PROBLEEM IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Editie Zeeuws-Vlaanderert VRIJDAG 11 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEN OUD KOOIKERSVERHAAL Vogelwacht-excursies trekken veel belangstelling ER GAAT IN SCHOUWEN een oud kooikcrsverhaal, dat zich jaren en jaren geleden in de duinstreek moet hebben afgespeeld. In de dui nen van Westen-Schouwen bevond zich in die oude tijd een eendenkooi, eenzaam en ver verwijderd van de bewoonde wereld. Slechts zelden kwam de kooiker in het dorp, maar woonde met zyn vrouw teruggetrokken in de stilte van de kooi. Toen hun echter een flinke zoon geboren werd, trok de man zijn beste kleren aan en toog met zjjn stamhouder naar de kerk om het kind er te laten dopen. In Haamstede evenwel vond hij de kerkdeuren geslotenHet bleek Woensdag te zyn. In de eenzaamheid was de goede man de juiste dag kwyt geraakt. In de tyd, waarin zich dit verhaal moet hebben afgespeeld, zag het er in de duinen geheel anders uit dan thans. Overal bevonden zich meer tjes, zodat men in de winter van Haamstede naar zee kon schaatsen. Op deze plaatsen en op het terrein van de oude eendenkooi vindt men thans uitgestrekte bossen. Deze bossen, die eigendom zijn van de domeinen, zijn in de enkele jaren waarin zij voor het publiek zijn opengesteld, een bijzondere at tractie voor de zomergasten van deze streek geworden. Dat het nog eens zover zou komen, zal men omstreeks 1865, toen hier de eerste bebossings- proeven werden verricht, wel nooit vermoed hebben, want de aanleg die overigens pas ruim een halve eeuw later tot stand kwam was gericht op het behoud van de duinen en niet op de recreatie. Tot 1872 was het onderhoud van deze duinstrook door het rijk ver zorgd, maar sindsdien werd het over gelaten aan de polder Westeren-Ban- van-Schouwen. hetgeen voor dit wa terschap een te zware last beteken de. De konijnenstand in de duinen nam hand over hand toe, terwijl de verstuivingen een grote last voor de Landbouwtentoonstelling in Dordrecht. Op Donderdag'24 Juli zal in het sportpark Reeweg te Dordrecht voor de zevende achtereenvolgende keer de grote landbouwtentoonstelling gehou den worden, die tot doel heeft propa ganda te maken voor de vee-verede- ling. Aan deze expositie zal worden verbonden de centrale keuring van de Kon. Ver, „Het Nederlandse Trek paard"; de bond van rundveefokver- enigingen in Zuid-Holland verbindt aan de expositie, waarvoor in kringen van landbouwers en veetelers immer grote belangstelling bestaat, zijn jaar lijkse bondsfokveedag. Het doel van de tentoonstelling is in de eerste plaats geregistreerde die ren te keuren'. Men wil- voorts .nieu were fokmethoden onder de" aandacht brengen. Een uitgebreide expositie van landbouwwerktuigen zal ook nu weer worden ingericht. Op deze ten toonstelling zal men, behalve fraaie paarden en voortreffelijk rundvee, ook kleinvee bijeen brengen, zoals geiten, schapen en varkens. Er is een aanzien lijk aantal inschrijvingen binnengeko men. Onder meer zullen nakomelin gen van de nationale stierenkampioen „Producent" te bewonderen zijn. Men zal voorts de verkiezing van zoge naamde kroonmerries uit de stermer ries kunnen meemaken. Twintig fir ma's zullen landbouwwerktuigen en -machines demonstreren. In de mid daguren zal een concours-hippique worden gehouden. Bondsdag C.B.T.B. te Amsterdam. De Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, die dit jaar zijn bondsdag in de hoofdstad houdt, heeft in Krasnapolsky de huishoudelijke vergadering gehouden. Na de behan deling van de jaarstukken werd de voorzitter, de heer Chr. van den Heu vel, met algemene stemmen herkozen. Aan het slot van de vergadering deed de voorzitter enige mededelingen over de huidige stand van zaken der pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Gisteren is de algemene vergadering gehouden, waarop ir. P. A. den En gelse. inspecteur van de landbouw, sprak over: „De Verenigde Staten en wij", en prof. dr. P. A. Diepenhorst, ere-voorzitter van de C.B.T.B., over: „Oude en nieuwe tijd". landbouw vormden. Enige malen richtte men zich daarom met reques- ten tot de regering, totdat in 1923 met de bebossing een begin werd ge maakt. Thans is het zover, dat reeds et telijke malen hout aan de mijnen kon worden geleverd, terwijl tevens reeds onderbeplant en ondergezaaid wordt. In verband met dit laatste is het dringend nodig de konijnen flink onder „de duim" te houden en daar- moeten de hekken van de ter reinen zorgvuldig gesloten blijven. Er zijn echter wel eens bezoekers, die nonchalant een hek laten open staan, zodat de konijnen uit de dui nen naar binnen kunnen. Overigens heeft de dienst der domeinen wei nig te klagen over de bosbezoekers. De opziener, die hier de scepter voert, de heer N. H. Lyssen, vertel de ons dat het domeinbestuur geen spijt over de openstelling heeft. De betrokken autoriteiten waren destijds zeer benieuwd, hoe het publiek zou reageren, vooral omdat bossen nu .eenmaal een kostbaar bezit zijn, waarmee niet lichtvaardig kan wor den omgesprongen. Weliswaar ko. men er af en toe een slordig lieer en een achteloze dame binnen wandelen, die papieren enz neergooi, cn, doch zulke gevallen behoren ge lukkig tot de uitzonderingen. Als regel gedraagt het publiek zich uit stekend en volgens de regels, die op de toegangskaart zyn afgedrukt. Grote belangstelling bestaat ook voor de Vogelwachtexcursies. Enige jaren geleden werd er op ini tiatief van de heer Lyssen een ver eniging voor Vogelbeschermings- wacht gesticht, welke instelling, die reeds bijna 200 leden telt, excursies door de bossen en naar de broedko- lonie organiseert. Met het domeinbestuur sloot de vereniging een overeenkomst, waar in zij -zich aansprakelijk voor de schade heeft gesteld, die eventueel door deelnemers aan deze uitstapjes wordt veroorzaakt. BELANGSTELLING. Er is in deze zomermaanden voor deze excursies zo'n grote belangstel ling, dat de Vereniging besluiten moest hiervoor twee vaste dagen te bepalen, namelijk Maandag en Donderdag. Ook talryke scholen en verenigingen nemen er aan deel, waarbij zonder uitzondering elke deelnemer steeds enthousiast terug keert. Zo toonde de heer Lyssen ons enkele brieven uit België, waar in met veel waardering en dankbaar heid werd gewaagd van een uit. stapje naar de broedkolonie. Deze kolonie is de grootste in ons land wat zilvermeeuwen betreft. Er bevinden zich hier zelfs 6500 paren, hetgeen betekent dat er eigenlijk een beetje teveel zijn. Daarom wor den er jaarlijks eieren geraapt om een te grote uitbreiding te voorko men. Overigens hebben deze vogels een geweldig aanpassingsvermogen, want zij broeden zelfs onder hoge dennen Wanneer de excursiedeelnemers de broedplaats hebben bekeken, wordt teruggewandeld door de bos sen, waarbij de heer Lyssen iets van het ontstaan en over het werk vertelt. Verheugend noemde de heer Lys sen ons tenslotte het feit, dat de bevolking steeds meer waardering begint te krijgen voor de bossen. Dat blijkt onder meer uit de belang, stelling voor de Vogelbeschermings- wacht, terwijl niet alleen de gasten, maar ook de inwoners dikwyis een wandeling door de bossen maken. Schouwen heeft in het. duingebied een ryk bezit en het is zaak voor de bevolking zowel als voor de toe risten om er zuinig mee om te springen. Er kan daarom niet ge. noeg op de noodzakclykheid gewe zen worden, om vooral in de bossen de grootste voorzichtigheid met vuur te betrachten! SCHOOLREISJE UITGESTELD WEGENS MAZELEN. Het schoolreisje van de openbare lagere school A te Biervliet voor de kinderen der laagste klassen moest worden uitgesteld, daar het me rendeel der kinderen mazelen heeft. Ook tot de leerlingetjes van de Chr. kleuterschool te Biervliet zijn de ma zelen ondertussen doorgedrongen. Vele moeders vrezen, dat met de kermis huisarrest nodig zal zijn door de ma zelen, die nu eenmaal geen rekening houden met komende feesten! HET LANDJE VAN DE „LEUTE" Oude volkssport na jaren en jaren nóg steeds in ere. „Hé Lowie, pasterop, ze gaon schieten, maokt den dender vrle!" Wan neer men op een tocht door het Zeeuwsch-Vlaamse polderland, in een der landelijke dorpjes een dergelyke uitroep hoort, dan heeft men geboft. Ge boft, omdat men dan in de gelegenheid is er getuige van te zijn, hoe een groepje van die typische vertegenwoordigers van de grensbevolking de bol- sport beoefent, het spel, dat reeds door vader en door vaders-vader en wellicht nog veel vroeger daar werd gespeeld. Het mag dan waar zijn, dat men de „bolders" niet algemeen meer aan treft, waar is evenzeer, dat het bollen in Zeeuwsch-Vlaanderen maar meer nog in Belgisch Vlaanderen nog geenszins zyn populariteit heeft verloren. En dat is geen wonder! Zelden zal men een spel zien, dat zo past by de Vlaamse mentaliteit. De gezellige „Leute" bij een pittig glas bier, het geduldig en nauwgezet wikken van de bol voor deze wordt weggerold en tenslotte het enerverende „schieten" met de zware, zwarte houten schyven; het zou een symphonie in Vlaamse geest kunnen heten, met hoogte- en laagtepuntcn, maar altyd onverminderd boeiend. Het spel op zichzelf is zeer een voudig, zoals trouwens ook de attri buten dat zijn. De „bolbaan" is een rechthoekig stuk grond, dat naar de kanten hoger oploopt en dat voor el- De op 16 Augustus 1779 te Zierikzee geboren schilder Adriaan Prince, vervaardigde o.m. een werk over het haventje van Vianen. Onze repro ductie toont de ingang van het haventje, waar men bezig is met het lossen van mee krap vaten. Landinwaarts ziet men de ruïne van het oude slot Oostersteijn aan de Geide en op de achtergrond de kerk van Oosterland. Adriaan Prince was tekenmeester aan de stadstekenschool en fynschildcr. Hy woonde eerst op de Dam B 81, naderhand lange tyd aan de Oude Haven D 487 en hy overleed tenslotte op 11 April 1859 in het huis A 155 aan de Lange Nobelstraat. Prince huwde in Juni 1810 met Carolina Josina de Moor te Scherpenisse. Zy overleed op 3 Januari 1819 te Zierikzee. Het hierby gereproduceerde schilderstuk werd ontdekt op de zolder van het pand, dat thans behoort aan de heer C. van Vliet; de heer D. van Vliet Sr. kocht het huis van Prince in 1802. De heer C. van Vliet liet het schilder stuk restaureren en stond ons toe om het te fotograferen. De hierboven vermelde gegevens zijn te lezen op de achterzyde van het schilderstuk. Corsages te kust en te keur. Mag voor de winter Jersey de ide ale stof zijn om de garderobe aan te vullen, linnen is voor de zomer het meest gewilde materiaal, zy, die vele jaren in Indië geweest zijn, zullen net ten volle kunnen beamen. Geen wonder dus, dat de mode-ontwerpers deze belangryke factor terdege doen gelden in hun zomerse collecties. Laat het dan geen wit zijn, dat de boventoon voert, de pasteltinten ne men ruimschoots deze plaats in. Lin nen is geknipt voor de vrouwen tot middelbare leeftyd, omdat deze stof een sportieve inslag blijft behouden, ondanks het geklede effect, dat men er mee beoogt. Vooral in het strand- ensemble genre is veel plaats voor linnen ingeruimd. Bij de meer sjieke modellen wordt gewerkt met appli catie of ajour. Dat staat alleraar digst en breekt ietwat. Tegenwoordig gebrek aan contanten zal hieraan wel debet zyn ontwerpt men cre aties welke men populair „twee in een" noemt. Dat wil zeggen gekleed en sportief, dus voor twee doelein den te gebruiken. Men maakt dan éen japon met schouderband of zonder met stijve buste, waarover een losse bolero wordt gedragen, met verfijnde snit. De rok is ruim gehouden, soms met een smalle en ook wel met zeer brede stolpplooi en een cm. brede ceintuur als onderbreking. Het mo. del. hier afgebeeld, is van donker bruin linnen gemaakt en heeft een beige applicatie. Zeer eenvoudigen toch bekoorlijk! Ook de dunne zomer mantels. gesloten door een knoop aan de hals, zyn van dit materiaal ge maakt en in effen tinten, zowel met genopte of met kleine motiefjes be zaaid. Deze modellen zijn schouder loos en bieden het kleine revera- kraagje van de daaronder gedragen middagjapon gelegenheid tot een schalks om de hoek kyken! De man tels sluiten niet geheel over, opdat by wijze van onderbreking de japon zichtbaar kan worden. De ballon mouw en natuuriyk ook in zwang zijnde vleermuismouw zyn hier toe gepast in half en driekwart formaat; half-lange en driekwart handschoe nen voltooien het geheel. Ook ziet men zomermantels van dunne, kreukvrye zyde, welke zeer gqed aan hun doel beantwoorden. De binnenzyde werd in een andere tint gehouden, zodat evenals de twee kleurige regenmantel de jas in tweeërlei opzicht bevrediging kan schenken. In Franijk past men als sluiting, wanneer het hevig waait by een strandwandeling, een zesvoudig gedraaid koord toe, in afstekende kleur. Het brengt op een effen man tel een kleurige noot aan. Met fanta sie kan men veel bereiken. Corsages in de vorm van bloemen in een toefje van drie of vijf steekt men losjes daartussen op de rechterheup. Ge. brek aan keuze voor corsages be hoeft er deze zomer zeer zeker niet te zyn. Bloemen en fruit een echt zomers idee zyn in vele variaties verkrijgbaar. Een zomermantel, wel ke al ettelijke jaartjes meeloopt, kan men op deze wijze nieuw leven in blazen! Ook het knoopsgat in de re- verskraag houdt zich hiervoor dank baar aanbevolen. RITA HET VERSCHIL IN LOONPEIL. Mening van de werkgevers Regelmatig kan men in het Zeemvsch-Vlaamse grensgebied het verlan gen horen uitspreken naar terugkeer tot het vrye grensverkeer van vóór 1940. Wanneer we daarbij Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen speciaal noemen, dan ligt dat voor de hand, want daar was naast het grensverkeer ook de eco nomische en culturele samenbinding ter weerszyden van de grens al bij- zonder intensief. Nog kort; geleden moest een burgemeester van een der Oostzeeuwschvlaamse gemeenten verklaren, dat vele van zyn ingezetenen zelf niet precies wisten of ze nu Belg dan wel Nederlander waren, zo inge wikkeld lagen daar de verhoudingen. ke wedstrijd eerst wordt geharkt en zorgvuldig wordt aangestampt. Aan de smalle einden van de baan staan heiningen van zware palen, „de den- ders", waardoor de bollen in hun vaart worden gestuit. Op ongeveer één meter voor de „denaer" steekt een klein houten paaltje uit het mid den van de baan; het z.g. „staakje" en om dit staakje draait letteriyk en figuurlijk het hele spel. Het is na melijk de bedoeling, dat de spelers hun bol een 10 cm dikke, pokhou ten schijf met een doorsnee van 15 tot 20 cm zódanig op de schuin af gedraaide kant over de baan rollen, dat deze zo mogelijk tegen het staakje aanvalt (op staoke hangt), of er in elk geval zo dicht mogelyk by terecht komt. Om dit tc bereiken is het echter nodig, dat de weg die de zwarte schyf rollen moet, nauw keurig wordt uitgekiend en dat deze eerst om het bewuste paaltje heen- draait. Hiervoor nu zorgen de opge hoogde zijkanten van de baan en de „trek" (de meer of minder schuine kant) van de bol. Men spreekt dan ook van „trek-bollen", die meestal de kleinste zijn uit het spel. Wanneer gespeeld wordt mét twee partyen en de speler van de eerste groep heeft zijn bol naar het staakje gerold, dan is het de beurt aan een speler van de andere partij, om met zyn bol het paaltje nog dichter te naderen en zo mogelijk de bol van de tegenparty een eindje te verdringenhy moet het „afhollen". Lukt hem dit niet. dan blyft zyn party aan bod tot het in derdaad gelukt een betere afstand te behalen. DE „SCHUTTERS". Zoals gezegd zyn de „trek-bollen" met een gewicht van ongeveer 2lA kg. de kleinste uit het spel. Er zyn echter ook „schietbollen" van 3'^ èl 4 kg. en deze worden gebruikt, als de kleinere bollen zich rond het staak je ophopen er „opgeruimd" moet worden. Het karweitje van de „schut- De straffe maatregelen, die na 1944 werden genomen om het economisch leven te beschermen, hebben moei- ïykheden geschapen in het Neder lands-Belgische grensgebied. In het blad „De Onderneming", or gaan van het Centraal Sociaal Werk geversverbond, troffen wij een artikel aan over Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin ook het grensarbeiderspro bleem wordt aangevoerd en o.m. het volgende wordt opgemerkt: Het is bekend, dat vóór 1944 het Nederlandse loonpeil veel hoger was dan het Belgische; daardoor kwamen vele Belgische arbeiders in de Neder landse industrie werken. Het Neder landse loonpeil werd bovendien nog in voor de Belgen gunstige zin be- invloed door de verhouding der valu ta's. Na 1944 is deze toestand radicaal veranderd. Het strakke deviezenbe- leid dat na de bevryding door de Ne derlandse Overheid werd gevoerd maakte een einde aan de economische eenheid van de kanaalzone. Andere moeilijkheden ontstonden door de snelle styging van het Belgische loonpeil, dat van ver beneden tot ver boven het Nederlandse steeg. De Ne derlandse industrie, die behalve door de deviezenbepalingen ook door de geleide'loonpolitiek gebonden was, kreeg met grote moeilijkheden te kampen bij de voorziening der ar beidskrachten. De ongelijke devalua ties der Nederlandse en Belgische munten in September 1949 vergrootte nog het verschil tussen het loonpeil aan weerszyden van de grens. Sinds- ters" de zwaarste „kerels" uit el ke groep bestaat hierin, dat zy moeten trachten met een hard „schot" de tegenparty bij de „staoke" weg te werken en de eigen groep voordeel te bezorgen. Dit valt echter waarlijk niet mee: vaak gebeurt het, dat men mist en met razend geweld rammen de pokhouten schyven dan de palen en denders. Als dan tenslot te alle spelers een beurt hebben ge had, is het „potje" uit. Na meten, met strootjes of takjes, en door som migen zelfs onder groot misbaar met een elastiekje, maar nooit met een duimstok of iets dergelijks dat is te officieel krijgt de winnende partij een krijtstreepje op de bol van de „opgaonder", de persoon die het spel voor zijn partij begint. En dan begint een nieuw „potje" naar het staakje aan het andere einde van de baan „PALINGBOLLING". Hoewel het bollen kan bogen op een langdurig bestaan, heeft het zich toch aangepast aan de omstandighe den. Na de bevrijding van Zeeuwsch- Vlaanderen werden op vele plaatsen, waar eens huizen hadden gestaan, bolbanen aangelegd, als even zovele getuigen van deze onverstoorbare traditie in het Zeeuwsch-Vlaamse le ven. Het was na de bevryding, dat de „palingbolling" meer in zwang kwam. Dit is een wedstrijd, welke door tweetallen wordt gespeeld om een hoeveelheid paling. Uiteraard be staat voor deze bollingen al byzonder grote belangstelling. Zo is in Zeeuwsch-Vlaanderen het bollen een deel van het volksleven geweest sinds lange tyd en het is dat gelukkig ook gebleven. Reeds honderd jaar geleden bogen de Zeeuwsch-Vlamingen zich over de „bolbaone" om er naar het staakje te bollen; het is te hopen, dat na nog maals honderd jaar. de bollen nog onveranderd tegen de „dender" klos sen. dien kent men de zg. koersbonifica- tieregeling, die de Nederlandse werk gevers In de grensstreek toestaat bo ven de rechtens geldende lonen een extra beloning toe te kennen ter ge- deeltelyke compensatie van het ver grote koersverschil. Hoewel enige malen gewijzigd is deze beschikking nog steeds van kracht. ONMISBAAR. De Belgische grensarbeiders zijn in de Nederlandse industrie nog steeds i onmisbaar, niettegenstaande een zeer hoog percentage van de eigen bevol king in de fabrieken werkt. Sinds de vestiging van de industrie in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen is de agrari sche bevolking voor een groot deel industriëel geworden. Van het plaats je Westdorpe, een volkomen agrari sche gemeente, werkt b.v. 65 van de mannelijke bevolking in de indus trie van Sas van Gent. Deze laatste plaats telt ca. 4000 inwoners; hier van werkten- er in Augustus 1951 672 in de industrie. De belangrijkheid van het aantal Belgische grensarbeiders in de Sas- van-Gentse industrie moge blijken uit de volgende gegevens: op 31 De cember 1937 waren daarin werkzaam 1084 werknemers, waarvan 478 Bel gische grensarbeiders; in Augustus 1951 waren deze getallen resp. 1750 en 400. Tijdens de suikerbietencam pagne zijn deze aantallen resp. 900 en 400 groter. NEDERLANDERS. Het is begrijpelyk, in het licht van hetgeen boven werd uiteengezet, dat de industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen tracht zoveel mogelijk Nederlandse geschoolde arbeiders te verkrijgen. Het merendeel van de Belgische grensgangers zijn namelijk geschool de krachten, die niet te vervangen zyn. Er wordt daarom veel aandacht besteed aan de scholing van arbeids krachten. In Hulst, Terneuzen en Oostburg zyn ambachtsscholen, in Koewacht en Heikant een vlas- en textielschool. De industrie zelf doet ook zoveel mogelyk aan de scholing van vaklui. Het is echter een pro gram van lange adem, waarvan de resultaten niet dadelijk zichtbaar zijn. Nauw samenhangend met het vraagstuk der arbeidskrachten is het woningprobleem. Zeeuwsch-Vlaande ren heeft veel van de oorlog geleden en het aantal beschadigde en ver woeste huizen was hoog. Aanvanke- lyk scheen het, alsof ook op dit ter rein Zeeuwsch-Vlaanderen stiefmoe- derlyk door de Overheid werd be deeld, doch sinds enige tijd is door goede samenwerking met de gemeen ten en verbeterde financieringsrege lingen, de scherpte van het vraagstuk afgesleten. Terneuzen BOTSING. In de Nieuwediepstraat te Terneu zen ontstond Woensdagmiddag een botsing tussen de wielrijders J. M. en A. N.. beiden uit Terneuzen. De vry aanzienlijke schade aan de rij wielen werd onderling geregeld. Hulst DAMESKOOR NAAR PARIJS. Het dameszangkoor te Hulst maakte onder leiding van kapelaan Fassaert een uitstapje naar Frankrijk, waarbij o.a. een bezoek werd gebracht aan pastoor van Waesberghe. Ook Parijs zelf werd aangedaan. Het waren pret tige dagen. Hoofdplaat KERMIS De eerste kermiswagens te Hoofd plaat zijn gearriveerd. Men maakt een aanvang met het opstellen van de verschillende attracties, hetgeen door de jeugd met grote belangstel ling wordt gadeslagen. Het belooft een goed bezette kermis te worden, vooral daar geen andere kermissen in de omtrek met die te Hoofdplaat samenvallen. IJzendijke MOOI SUCCES VAN „GEDULD OVERWINT" Op Zondag 6 Juli trok de IJzen- dijkse muziekvereniging „Geduld Overwint" met een groot aantal supporters naar Valkenswaard om daar deel te nemen aan een twee daags federatief concours. In deze 2 dagen trad er te Valkenswaard een 25-tal korpsen op in de verschillende afdelingen, w.o. in Nederland zeer bekende fanfare- en harmoniekorp sen zoals de Rotterdamse en Til- ourgse politieharmonie, de Bata-har. monie uit Best en l'Union Fraternelle uit Zeelst. IJzendijke moest zijn kan sen verdedigen in de afdeling uit muntendheid en met het verplichte nummer „Ceasar en Cleopatra", een ouverture van Boedijn, behaalde het korps 56 punten. Met het keuze nummer „A Handelian Suite" van Denis Wright werden 52 punten be haald, zodat met een totaal aantal van 108 punten beslag werd gelegd op de tweede prijs in de afdeling uit. muntendheid. De winnaar van dé eerste prijs in dit tweedaagse con cours behaalde slechts één punt meer dan het korps uit IJzendyke. De eer volle plaats, welke „Geduld Over wint" onder de 25 deelnemende korp sen wist in te nemen, spreekt nog meer, wanneer men bedenkt dat de vereniging met een aantal versleten instrumenten naar het concours trok. De directeur, de heer Jasper Antlio- nisse behaalde met beide nummers voor opvatting en tempo het hoogst te behalen cyfer, nl. een tien. Hij leg de hiermee beslag op de directeurs- prys. In de jury hadden zitting de heren Gerard Boedijn uit Hoorn, J Ogiers uit Den Bosch en A. Stal- meijer uit Hoensbroek. Oostburg WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Oostburgse Snelvliegers" te Oostburg hield een wedvlucht vanuit Breteull. De prijzen werden als volgt verdeeld: J. Bakker 1, 3 en 15; A. Risseeuw 2. 10, 11, 13 en 17; C. van Drongelen 4. 5. 28 en 44; S. Sol 6 en 32; Gebr. Risseeuw 7 en 40; J. Simpelaar Pzn. 8 en 38; J. Haerens 9: J. Kareis 12 en 36; Iz. Verplanke 14. 20. 24 en 33.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 19