\BI S NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe WISSEL BEVELANDEN ZUID-BEVELAND <sha<3 naai» üuj smaak PARI.IZENAAR DECAUX OP ZIJN EENTJE NAAR PERPIGNAN VRUDAG 11 JULI 1952 PROVINOIALE ZEEUWSE COURANT 8 B.&S. vergaderde in Middelburgs stadhuis Probleem van de na-schade wederom ter sprake De Vereniging van burgemeesters en secretarissen op Walcheren verga derde Donderdagmiddag onder voor zitterschap van burgemeester J. L. Dregmans in de raadzaal van het Mid delburgs stadhuis. Het adres, dat de vereniging enige jaren geleden aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft gezonden betreffende de zogenaamde na-schade (schade, ontstaan door de nawerking van het zout) werd in be spreking gebracht en waar deze na- schade steeds grotere omvang aan neemt en het aantal klachten hierover vermeerdert, werd besloten, nogmaals de aandacht van de minister op dit probleem te vestigen. Bovendien zal een deputatie van de vereniging hier over een bespreking hebben met de secretaris-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Ook besloot de vergadering dit na jaar een excursie naar Zeeuwsch- Vlaanderen te maken. Na de bijeen komst werd de nieuwe aanbouw van het stadhuis te Middelburg bezich tigd. Baby opende vierduizendste spaarrekening in Tholen In Tholen werd de vierduizendste spaarrekening ingeschreven by Nutsspaarbank. De rekening werd feopend voor een zes weken oude ba- y. Naast de gebruikelijke uitreiking van een baby-boekje met een inleg van een gulden, kon deze jeugdige spaarder (ster) f 25.— op zijn (haar) rekening boeken als extra premie. In November 1947 werd bij de Nuts spaarbank te Tholen de drieduizend- ste spaarrekening ingeschreven. BEIAARDCONCERT TE VEERE. Voor het 5e zomeravondconcert op het Raadhuis-carillon, dat Zaterdag van 8 tot 9 uur te Veere zal worden gegeven, heeft de stadsbeiaardier Jan Kwist het volgende programma sa mengesteld: 1. Preludium, Heller; 2. Simple Confession, Thomé; 3a. De Leliën; 3b. Twee Vierlui; 3c. 't Boe rinnetje van Voorheen; 4. Inter mezzo uit „Cavalleria Rusticana", Mascagni; 5. Ronde over „Het Pater tje langs de kant". Bonset; 6. a. Liebster Herr Jesu, J. S. Bach; b. Jesus Unser Trost Und Leben; c. Auf, Auf, Mein Herz Mit Freuden; 7. So natine, opus 36 no. 3, Clementi; 8. a. Van 't Kosterken, b. De Bietebauw, c. Het Liedje van de Beiaardier; 9. Gavotte, De Fesch. BEVORDERINGEN OPENBAAR LYCEUM Aan het Openbaar Lyceum te Goes werden bevorderd: In klasse 1 H.B.S.: C. E. Bodde, .G. J. Colenbrander, A. G. Dirkzwager, C. M. Goedbloed, J. M. de Jonge, W. H. E. Jonkers, P. H. D. Leupen, J. A. de Lint, H. A. Murk, W. Murman, R. Nederveen, R. J. Pilaar, F. E. van Rlessen, E. L. Schregel, H. Wiertsema, allen te Goes; J. C. Burger te Wilhelminadorp. Ch. C. de Dekker te Hoedekenskerke, J. A. Deur- loo te 's Heer Abtskerke, C. D. J. Fe- lius te Kloetinge, J. T. Felius te Wemel- dinge, C. M. Geense te Kapelle, J. A. de Groote te Kloetinge, M. G. Lepoeter te Kattendijke, M. M. Louwerse te 's Gra venpolder. J. Minnaard te Heinkenszand, W. J. Minnaard te 's Heer Abtskerke, W. A. Nooteboom te Krabbendijke, P. de Roos, te 's Heer H. Kinderen, R. War- tena te Kattendijke, J. D. v. Willigen te Kapelle. Afgewezen in klas 1: zeven. In klasse 2 H.B.S,: B. W. Alink te We- meldinge, T. H. B. v. Arenthals te Kort- gene, L A. Beenhakker te Kloetinge, J. Coppoolse te Goes. F. D. Dekker te Bors- sele, J. M. G. Eckhardt te Nisse. A. N, Elenbaas, te Goes, R. O. van Haak te Goes, F. J. Haverhoek te Goes, J. de Jonge te Drimmelen, H. Jonkers te Goes, F. W. N. v. Joost te Goes, L. A. Kop- mels te 's Gravenpolder. H. C. v. ei- Maas te Kats, W. van Manen te 's Heer Arendskerke, A. P. Meijer te Goes, H. Mijnsbergen te Goes, G. Nagelkerke te 's Gravenpolder, M. J. van Nieuwenhuij- zen te Kruiningen, C. J. van Nieuwen- huijze te Kloetinge, A. A. Ossewaarde te Yerseke, J. A. Pellegrino te Goes, J. A. H. Polderman te Yerseke. C. H. v. Sab- ben te Goes, N. M. E. Simonse te Yerse ke, D. J. Tazelaar te Kats. A. C. Veer man te Goes, C, H. C. Wisse te Goes, J. G. v. Zee te Goes, C. Zuidweg te Hein kenszand, J. Glerum te Yerseke, C. J. v. Willegen te Goes. Afgewezen in de 2e klas vier. In klasse 2 Middelbare Meisjesschool A. van As, Kloetinge, E. M. J. Dek, Krui ningen, C. Ch. Droogendijk, Goes, J. C. H. Hollemann te Goes. Afgewezen: geen. In klasse 3 M.M.S,J. P. de Bie, te Goes, J. H. J. Colenbrander te Goes. L. M. Colenbrander te Goes, E. M. Felius te Colijnsplaat, M. P. Gunst te Goes, S. L. van Heusden te Goes, H J. M. Pilaar te Goes, P. M. Rijk, J. C. W. v. d. Voorde. Afgewezen: 1. In klasse 3 H.B.S.C, Blokpoel te Goes. A. G. de Bourgraaf te Wemeldinge, G. J. Broekhoven te "s Heer H. Kinderen. M. Steketee te Goes, J. J. Broer te Wilhel minadorp, A. Janse te Kloetinge, A. Phaff te Goes, A. Bruijnzeel te Kruinin gen, D. J. de Jonge, te Goes, A. J. A. ö'e Kok te Goes, A. v. d. Velde te Goes. J. Bruggeman te Goes, F. A. de Kaart te Goes, J. A. v. d. Water te Wemeldinge, H. E. v. Dissel te Goes, J. G. Keukelaar te Kloetinge, W. J. Lucieer te Goes, A. M. Verweijs te Yerseke, J. J. Goedbloed te Kruiningen, G. v. Manen, te 's Heer Arendskerke, C. B. Lapré te Hansweert, M. J. E. Kok te Wemeldinge. Afgewezen 7. In klasse 4A H.B.S: W. E. Braam te 's Heer Abtskerke. L. Burger te Goes, H. E. EelenbaaS te Goes, C. L. de Jonge, te Wissekerke, M. N. v. d. Linde te Kat tendijke. J. Schipper te Kloetinge. Afgewezen: 5. In klasse 4B H.B.S: W. P. Boerop te Kloetinge. F. P. v. Bers te Goes, W. Jo- hannisse te Goes. J. C. Karelse te Hein kenszand, P. J. Platteeuw te Wolfaarts- dijk, K. F. v. Riet te Goes, S. P. Smits te Borssele, J. J. G. Verburg te Kort- gene, J. Verhaagen te Kapelle, A. J. de Visser, te Hansweert, P. Walrecht te Bie- zelinge. Afgewezen13. Afdeling Gymnasium: Klasse 3: A. M. van Dissel te Goes, D. P. v. Driel te Kats. J. A. v. d. Linde te Kortgene, P. A. Verbrugge te Kruiningen, H. M. v. d. Weele te Colijnsplaat. Afgewezengeen. Klasse 4: J. C. Baijens te Kapelle, D. Poel te Rotterdam, M. Ruster te Borsse le. Afgewezen: 2 Klasse 5 A C. B. Janse te 's Heer Arendskerke. P. Drijdijk teDriewegen. Afgewezen: geen. Klasse 5 B: W„ J. van Melle te Goes. Afgewezen: 1. RAAD 's-HEERENHOEK SCHEPEN DOOR HEX KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Pieternella Maria, de Wachter. Elisabeth, den Boer. Zeelands Luister 1. v. d. Vliet. Gerardus, van Zwol. Alida, Feenstra. Marksttin. Jacob. Verzy. Zöller. Butania 2. Zwartbol. Union. Huisman. Polonia. Maasbommel. C.E.M. 2, Joelle. Westfalia, Joore. Duo, Besjes, allen naar Rotter dam. Elodie, Van Zanten. Scheld'ezonen, de Koning. Rival, Kornet. Verandering, Rykers, allen naar Kerkdriel- Olievos 1, v. d. Meer, Haarlem. Variatie, Versluis, naar Werkendam. Emma, Janssens. Roger, v. d. Wiel, beiden naar Den Helder. Jo hanna, Byl, naar Moerdijk. Antonie, van Leeuwen, naar Dordrecht. Hermitage, Soeters, naar Dordrecht. Marcel, Windey. Obi, Lessage. Hessen, Scholl. Bayern, Krons. Matterhorn 12, Wiegmans. Haniel Kurier 38, Hagenbach. Haniel Kurier 10, Byz. Haniel Kurier 2, Landi. Neeltje, Groeneweg. De Vliet. Slagter. Mannheim, Rheinen. Raab Karcher 102, Klapdar, al len naar Duitsland. Stelvio, Mertens. Schelde. Zylmans. Rex Rheni. cfe Graaf. Express 33, Reynders, allen naar Basel. Neska 1, Rense. Paloma, de Waal. Veur, Meinen. Firmine, Kesteleyns. Nema, Hoo- gendoorn. Hollandia, Versluis. Sani 1, Temmermans. Volkerak, Diepeveen. Nus- sia 2. Klöckner. Vliegende Hollander, Broekhuizen- Anja. Hovestadt. Onderne ming, Versluis. Alliance, de Bot. Coöpe ratieve 1, Schot. Trave, v. d. Boogaart. Libertas, Erxleben Lloyd 24. de Vries Gerja, Larooy. Neska 5, v. cL Berg. Stad Heyst, Claeys. Fluviale 24. v. d. Kamp. Cornelia Adrienne, Arntz. Virginia, Steu- tel. Boileau, Wilser. Theop. Gauthier, Berton. Truus, Touwslager. Spontini, Jas per. Haniel Kurier 35, Stempel. Stuttgart, Henzel. Rotondo, de Bruyn. Valata, Cam- pani. Campolungo, Tanner. Vertrouwen. Theunisse. Adriana, Fasse. Fluviale 8, Landa. Claroco, Schimmel. Patria, de Vries. Elize Maria, Kreeft. Uri, de Groot. Oka, de Smedt. Clos Vougeot, Janssen. Friedi, Vos. Rijswijk, Sprong. Kromwijk, Robersen. Esperance, Eerkens. Suzanna 3, Schelling. Jacoba. v. d. Linde. Dorothea Heinemeyer, Behnecke. Domburg, Ko- nings. Toiler 5, van Geest. Azolla, de Leeuw van Wenen. Butania 3, Vredeborg. Algeria, Van Beek. Martigny, Schnabel. Rijn-Schelde 14, Verhagen. Vinotra 1, Mees. Centrust 5, Wieringa. Wilhene, Leb- bing. Jema, Kretel, allen naar België. Winkels open op Zondagmorgen De raad der gemeente 's-Heerenhoek kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester C. F. A. M. van Horsigh. De gemeenterekening 1950 werd in orde bevonden en voorlopig vastge steld met een nadelig saldo op de ge wone dienst van f 4330,39; de kapi- taaldienst was sluitend. Het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende scholen werd voor de R.K. jongensschool op f 4154.14 en voor de R. K. meisjesschool op f 2167,69 vastgesteld. De raad besloot voorts op Zondag de winkels van 8 tot 12 uur open te laten en in de week te laten sluiten om zeven uur, behalve op Zaterdag, op welke dag dè winkels om acht uur 's avonds zullen sluiten. Op zijn verzoek werd eervol ont slag verleend aan de gemeenteont vanger, de heer G. Franse met in gang van 1 September 1952 wegens het Dereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Voorts werd crediet verleend voor het verbeteren van wo ningen en werd besloten geen nieuw contract met de P.Z.E.M. te sluiten voor de straatverlichting. Aan de Kath. blindenzorg „Sint Antonius van Padua" werd voor 1953 een subsidie verleend van f 10. Ook voor 1952 werd een tijdelijke ziektenkostenregeling voor het ge- meentepersoneel vastgesteld, met een maximumvergoeding van f 60. Tenslotte sprak de raad zich uit voor het wijzigen van het uitbreidings plan. Goes WEDVLUCHT. De uitslag van de wedvlucht vanuit Corbeil, gehouden door de Postduiven- houdersvereniging „De Zeeuw"" te Goes was wat betreft de eerste 10 prijswin naars als volgt: F. van Hese 1, 2 en 6; G. de Hond 3 en 5; M. van Luijk 4: C. J. Kuzee 7 en 8; D. Stolk 9; G. Gom- mers 10. Borssele WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging ,,De Scheldevliegers" te Borssele nam met 24 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Pont St. Maxence. De prijzen wera'en volgt verdeegd: S. Kooy 1; P. Deur- loo 2, 3 en 4; W. L. Walhout 5 en 6. Consecratie R.K. Kerk te Hansweert Door de bisschop van Haarlem Woensdagavond omstreeks zeven uur arriveerde aan het station te Kruiningen de bisschop van het bis dom Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Hij werd verwelkomd door pastoor H. P. J. Figelet uit Hansweert. Bij aankomst in het dorp werd de bis schop, die de volgende dag de R.K. kerk te Hansweert zou consecreren, verwelkomd door een groot aantal belangstellenden, terwijl een erehaag voor hem was gevormd door padvin ders (gidsen) en bruidjes. Na een welkomstwoord trok de bisschop zich terug in de pastorie. Donderdagmorgen om negen uur verscheen de plechtige stoet voor de consecratie voor de deur van het kerkgebouw. Voorafgegaan door mis dienaars en geestelijken, volgde de baar met de reliquieën voor het al taar. Daarachter kwam de bisschop en vervolgens een aantal geestelij ken. In dichte rijen stonden de parochi anen opgesteld om het hoogtepunt van de plechtigheid gade te slaan, namelijk het openen van de kerkdeur. Na rond de kerk te zijn getrokken, opende mgr. Huibers die deur. Hier bij waren o.a. ook aanwezig burge meester M. Vogelaar en de beide wet houders. Na zegening en zalving van altaar en kerkmuren droeg de bisschop een pontificale hoogmis op. Om half twaalf was de plechtigheid ten einde. KOOPMAN LEENDE GELD IN TERNEUZEN. De politie te Terneuzen heeft aan gehouden de aardappelen- en uien- koopman L. T. uit 's Gravenpolder, die in een hotel verblijf hield en onder verschillende voorwendsels geldsbedra gen leende. Bovendien had hij een in Terneuzen gehuurde fiets in onderpand gegeven aan niemand, die nog geld van hem te vorderen had. Na proces-ver baal is de man weer op vrije voeten fS -bed Is ook voor U Ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. H.M. de Koningin naar Orange Wanneer de kabinetsformatie vóór 29 Juli a s. haar beslag heeft gekregen zal H. M. de Koningin op die dag de gast zijn van het gemeentebestuur van het Franse plaatsje Orange. Het ligt in de bedoeling, dat de Koningin in dat geval om half vijf des middags per trein in Orange zal aankomen. H. M. zal op het stadhuis worden ont vangen door de gemeenteraad en wor den toegesproken door de burgemees ter. De Koningin zal daarna een kort dankwoord spreken. Na de overblijf selen van het kasteel van Orange te hebben bezocht zal de Koningin een receptie houden voor ongeveer 200 gasten. Omstreeks zes uur zal H. M aankomen op het Nederlandse consu laat. Des avonds wordt ter ere van H. M. een diner gegeven in „La salie du conseil municipal" van het stadhuis van Orange en om negen uur begint dan in het „Theatre Antique", de op voering van Vondels „Joseph in Do- than". De regie wordt gevoerd door Johan de Meester. VAN roi Het zangkoor van öe plattelandsvrou wenafdeling West Zuid-Beveland zal op Zaterdagavond 12 Juli medewerken aan een in a'e Ned. Herv. kerk te Zoutelande houden bijeenkomst voor badgasten. De leden var» het koor zullen in het costuum van de streek gekleed zijn. In Oudclande namen er van de 545 daarvoor in aanmerking komende perso- 482 aan het bevolkingsonderzoek op deel. Er werden 57 kinderen bene den de 15 jaar onderzocht. In de gemeente Kamperland worden alle inwoners aan huis bezocht om ge noteerd te worden voor het a.s. bevol kingsonderzoek op t.b.c dat op 31 Juli en 1 Augustus in deze gemeente zal wor den ingesteld. De ouden van dagen uit Kamperland Kruiningen Waarde WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Scheldevliegers" te Waarde hield een wedvlucht van St. Vincent. De prijzen werden als volgt behaald: C. Schrier 1, 2 en 4; W. Krijnsen 3; C. de Leeuw 5. Hansweert BEEN GEBROKEN. De heer J. L. te Hansweert, werk zaam by de Provinciale Stoomboot diensten, was Dinsdag tijdens zyn vrije dag aan het zeilen. Bij het aan de wal stappen, kwam hij zo ongeluk kig terecht, dat hij een been brak. L. werd ter behandeling naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. VERGADERING N.C.V.B. Woensdag hield de N.C.V.B. te Krui ningen de maandelijkse vergadering onder leiding van mevrouw Ligthart Schenkvan Zijtveld. Ds. Koolstra hield een inleiding over „Genezing op het gebed", waarbij vooral ook de Duitse beweging van de Evangelische Kerk in Westfalen ter sprake kwam. Mevr. Grootvan Ree nam afscheid van de vereniging wegens vertrek naar Canada; haar werd een bijbels dagboek ter herinnering aangeboden. WALCHEREN Middelburg VOORBEREIDING BOUW 24 WONINGEN. Op het terrein aan de Breestraat te Middelburg, waar, zoals bekend, 24 woningen zullen worden opgetrokken, is men begonnen met de voorbereiden de werkzaamheden voor deze bouw. Er wordt thans gewerkt aan het ma ken van de betonpalen, waarop deze woningen te zijner tijd komen te rus ten. VERLICHTE KRONEN IN DE VLASMAKKT In de Vlasmarkt te Middelburg is Donderdag een versiering van tien tallen kronen aangebracht, waarin des avonds lampjes zullen branden. Bij wyze van proef werden deze licht kronen Donderdagavond ontstoken. TOELATINGSEXAMEN HANDELSDAGSCHOOL TE MIDDELBURG. Donderdag slaagden voor het toe latingsexamen der Middelbare Han delsdagschool met vier-jarige cursus te Middelburg de volgende candida- ten: C. E. Kruysse, P. Sorber en J. Veerhoek te Middelburg, M. Schou- wenaar te Vlissingen, P. Slabber en A. Huibregtse te Westkapelle, A. Nieu- wenhuyse te Heinkenszand en J. v. d. Hoven en J. Kooman te Oostkapelle. FILMS IN ZEELAND Een belangrijke reprise Een zaak van leven en dood (A matter of life and death), een Engel se film van Powell en Pressburger. Het Grand-theater in Goes heeft de échte filmliefhebbers wel aan zich verplicht door Donderdagavond nog eens een reprise te geven van deze uit 1947 daterende, maar volkomen terecht reeds klassiek geworden su perieure kleurenfilm, een meester werk, behorende tot het belangrijkste, wat sinds de oorlog op het doek is gebracht. Wanneer dergelijke films nog eens teruggbracht worden, win nen de speciale Donderdagavondvoor stellingen, die ons reeds menige ver rassing hebben gebracht, nog meer aan waarde! hebben een rijtoer over Walcheren en door Zuid-Beveland gemaakt. Bij hun terugkeer in de gemeente des avonds werden de oudjes d'oor het plaatselijke muziekgezelschap „Ons Genoegen" met pittige marsen ingehaald. In de maand Juni maakten 1107 per sonen gebruik van het nieuwe badhuis te Nieuwdorp. Inderdaad voorziet het nieuwe bouwwerk in een grote behoefte. Te Bergen op Zoom slaagde voor het MULO-diploma A mej. H. Westhove te Kruiningen. Te Ovezande werd een commissie ge vormd om een reis te organiseren voor ouden van dagen, welke reis vermoedelijk in de tweede helft van Augustus naar Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt zal wor den. In deze commissie hebben zitting de heren Th. J. Andriessen, M. Gaakeer. A. D. de Waal, M. J. de Jonge, J. Oostdijk, G. J. Schuerman en W. Remijn. De heer W. J. van Strlen te Krabben- dijke is per 1 Augustus benoemd bij de P.T.T. te Breda, afdeling administratie. De schutterssocieteit St. Sebastiaan te Heinkenszand hield onderlinge schietwed strijden om de koningstitel. Na een spannende strijd wist de heer J. Ver meulen deze titel te behalen. Na een vergelijkend examen is de heer J. Ph. van Vugt te Vlissingen toe gelaten tot de Rijksbelastingacademie te Rotterdam. De opbrengst van de collecte voor het Rode Kruis te Oostkapelle bedroeg f37,52 en die voor de Oorlogsgravenstichting f26,78. Evenals vorig jaar zullen de ouden van dagen uit Gapinge ook dit jaar weer een rijtoer maken. Om de benodigde gelden bijeen te krijgen zal in de gehele ge meente een inzameling worden gehouden. Op het terrein bij ij hot Havendorp te Vlissingen speelde het kantoorpersoneel der K. M. „De Schelde" een voetbalwed- stryd tegen het personeel van de „Mecklenburg". De uitslag was 6—2. In tegenstelling tot wat aanvankelijk was bericht, heeft de Boazschool te Me- liskerke krachtens art. 72 L. O.-wet een bedrag van f 1700.voor aanschaffing van leermiddelen ontvangen en de school Beukelman een som van f 2529. Marktberichten VEILING BERGEN OP ZOOM. 10 Juli. Stambonen dubbele princessen 3947; erwten 1418, wagenaar 27; sla 2—3. Aardappelen 411. Kruisbessen 810; rode bessen 2529; kersen 23—27. VEILING KAPELLE. 10 Juli. Grote veiling Frambozen 82, Dubb. Princesse bonen I 4848.40 idem II 40.05, Duitse zure bessen 28 80. Kleine veiling. Klerken 35—57, Morellen 23—45, Krieken 1638, Zure morellen 25 45, Markiezen 3765, Ab. de Maulan 27 37, Meikersen 30—45, Varikse zwarte 48, Mierlose# zwarte 4347. Vleesker sen 2947, Insp." Lr. 44. Citroenkersen 40, Frambozen 501.25, Oranjepruimen 8 26, Citroenpruimen 30, Ruth Gerst. 1051, Aardbeien 45—75, Kruisbessen 536, Ro de bessen 2558, Yellow Transp. A 48 71. B 54—61, BC 41—58. C 38—54. I 33— 58, Keuken 24—36, Val 4—17. VEILING KRABBEXDIJKE. 10 Juli. Grote veiling. Zwarte bessen 60, Prolofic 2550. Kruisbessen 411. Yellow val 217, Bonken 5059. VEILING „ZUID-BEVELAND". 10 Juli. Grote veiling. Rode bessen 28.90 29.10, Dubbele Princessebonen 45 51.80, beide per 100 kg. Kleine veiling: Aardbeien 48—85, Rode bessen 25—51, Kruisbessen 7—30, Fram bozen 51103, Frankenthaler 190210, Oranjepruimen 725, Ruth Gerstetter 39 —53, Early Laxton 21—57, Yellow Transp. A 51—58, BC 45—58, I 44—58, n 22—36, Keuken 2741, kroet 3—24, Klerken 37— 59, Zoete Morellen 28- 37, Markiezen 24 —40, Vleeskersen 31—37, Varikse zwarte 3444, Meikersen 21—31, Eierkrieken 23 —29, Eet. Wijnkersen 55, alles per 100 kg. GEHOLPEN DOOR STRAFFE MISTRAL Faanhof versloeg de Spanjaard Perez in de sprint en plaatste zich als vierde Het verloop van de vyftiende etappe van de Tour van Brignon naar Perplgnan (255 km) kan in enkele woorden verteld worden: Decaux' van de Paryse ploeg ging te Avignon onmiddellijk na het startaignaal aan de haal, kreeg spoedig gezelschap van de Italiaan Corrierl, enhet peloton zag hen pas terug na de aankomst te Perplgnan, zo Iets als T/z uur later. Corrleri was eerst als waarnemer meegegaan en beperkte er zich toe het wiel van Decaux te houden. Maar toen de voorsprong meer dan drie mi nuten bedroeg kreeg hij een seintje van zyn ploegleider Bindn, die inzag dat hy dc Franse nationale ploeg een hak kon zetten, en van dat moment af verrichtte Corrleri zyn deel in het werk naar behoren. Geholpen door een straffe mistral stoven beide mannen voort over de vlakke wegen, elkaar regelmatig af lossend en broederlyk rantsoenen en dranken delend. De verstandhouding was zo goed dat Decaux twee maal wachtte toen zijn metgezel af moest stappen om een band op te pompen. Decaux wilde echter de kameraad schap toch ook weer niet te ver drij ven en toen Corrieri ongeveer 26 kilo meter voor de finish andermaal last met een band kreeg, wat hem voor Perpignan nog een vierde keer zou overkomen, ging de Piccardiër alleen door, de verdiende zege tegemoet. Te Sête (121 km) Bedroeg de voor sprong op het peloton byna 20 minu ten. Hier kwamen de renners 17 mi nuten eerder aan dan zij volgens het nieuwe tijdschema verwacht werden. Intussen bleef men in het peloton de nu al vrij grote achterstand totaal negeren. De Belg De Hertog kreeg bandenpech maar kon zich na een jacht van 5 km weer bij de groep voe gen. Aan de kop verslapten Decaux en Corrieri geen ogenblik en te Agde (144 km) was het verschil al weer groter geworden, het bedroeg toen 25 minuten. Steeds behield de rit het zelfde aspect, twee zwoegende ren ners aan kop en ver daarachter het kalm fietsende peloton. Pas na de be voorrading te Narbonne (193 km), toen de aditerstand tot meer dan een half uur was gestegen, besloot de Noordafrikaan Kebaili iets te onder nemen. Maar ditmaal kwam er een reactie van het peloton, dat, aange voerd door Coppi, de vluchteling dwong zijn poging te staken. Even voor Cabanes de Fitou, 26 kilometer voor de finish, kreeg Cor rieri bandenpech en met een vrywel zekere zege in het vooruitzicht storm de Decaux alleen verder. Hy werd dan ook niet meer achterhaald door de Italiaan en reed na een prachtige duo-rit van 230 kilometer, gevolgd door een solo-ren van 26 kilometer, triomfantelijk als eerste over de eind streep. Corrieri volgde op ruim acht minuien. Derde werd Kebaili, die er na herhaald vergeefs pogen toch nog in geslaagd was uit het peloton weg te springen en 18 Vè minuut na de winnaar arriveerde, en vierde Henk Faanhof, die in de eindspurt de Span jaard Perez klopte, en 24 minuten op Decaux achter lag. DE KLASSEMENTEN De uitslag van de 15e Advertentie. SEIZOEN- OPRUIMING. Restanten damesschoenen tegen halve pryzen i Nw.BURq H miooelbüRC Ook voor koopjes Komt het Schuman-hof toch in Den Haag Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage hebben Donderdag in een spoedvergadering van de gemeen teraad de mededeling gedaan, dat de regering er naar streeft de zetel van de Europese gemeenschap voor kolen en staal (plan-Schuman) te doen ves tigen In Den Haag. Met uitzondering van de fractie der C.P.N., heeft de gemeenteraad van zijn instemming met dit streven doen blyken. Voor de huisvesting van de organen van genoemde gemeenschap is ondermeer gedacht aan het nieuwe stadhuis, waarvan tijdelijk beschik baar zouden moeten worden gesteld een gedeelte, thans bestemd voor ge meentelijke bureaux, alsmede het ge deelte waarin een rijksdienst zou worden gevestigd. Reeds eerder was bekend, dat de igering by monde van minister Stik ker had voorgesteld Den Haag te kie zen tot zetel van het „Schuman-hof". Duitse douane-beambte schoot smokkelaar dood In de nacht van Woensdag op Don derdag is aan de Duits-Beigische grens bij Walheim, ten Zuid-Westen van Aken, een jeugdige smokkelaar door een Duitse douanebeambte doodgeschoten. De jongen had drie ki lo koffie bij zich. Gedurende de maand Juni liepen in het rayon van de Akense douane 716 smokkelaars tegen de lamp. Deze smokkelaars vervoerden o.m. 5000 kg. koffie en 52.000 cigaretten. inb.). 3. Kebaili (N.-Afr.) 7.25.50. 4. Faanhof (Ned.) 7.31.47. 5. Perez (Sp.) 7.31.48. 6. Goedert (Lux.) 7.31.52. 7. Sabbadini (W.ZAV.Fr.) 7.31.55. 8. Ma- rinelli (Parijs) z.t. 9. Rolland (Fr.) z.t. 10. Paret (N.-A.) z.t. 14. Van Est (Ned.) z.t. 15/79 ex aequo o.a. Coppi (It.), Robic (Fr.), Bartali (It.), Lau- rédi (Fr.), Magni (It.) en de Neder landers Nolten, Wagtmans, Boks, Voorting en Dekkers. Van Breencn werd 80e in 7.38.57. Het alg. klassement na de 15e etappe luidt: 1. Coppi (It.) 98.51.17. 2. Ockers (B.) 99.16.44. 3. Bartali (It.) 99.17.33. 4. Close (B.) 99.17.39. 5. Dotto (Fr.) 99.18.54. 6. Magn: (It.) 99.19.01. 7. Ruiz (Sp.) 99.19.39. 8. Robic (Fr.) 99.19.51. 9. Carrea (It.) 99.28.13. 10. Molineris (Z.O.Fr.) 99.31.45. 14. Ge- miniani (Fr.) 99.43.19. 18. Wagtmans (Ned.) 100.09.54. 19. Van Est (Ned.) 100.10.08. 20. Nolten (Ned.) 100.14.16. 22. Voorting (Ned.) 100.18.28. 28. Roks (Ned.) 100.37.41. Dekkers (Ned.) staat thans 69e met 101.50.09. Van Breenen (Ned.) 71e met 101.53.33 en Faanhof (Ned.) 77e met 102.22.08. Het ploegenklassement luidt: L Italië, 296.37.53. 2. Frankrijk, 296.46.06. 3. België, 297.31.07. 4. Span je, 298.46.42. 5. Nederland, 298.54.35. Tribune ingestort te Perpignan Tydens de aankomst van de 15e étappe te Perpignan is een met toe schouwers overbelaste tribune inge stort. Ernstige verwondingen kwa men niet voor, doch wel liepen talry- ke personen lichte kwetsuren op. WIELRENNEN Wereldkampioen Harris won grote prijs van Amsterdam PRONK EERSTE BIJ DE STAYERS Wereldkampioen Harris heeft even als in 1950 de grote prijs van Amster dam voor sprinters gewonnen. Bijna had hy zijn eerste plaats met Arie van Vliet moeten delen, toen hy in zijn laatste rit tegen Bellenger voor de Marathon tribune door de Frans man werd verast. Met Derksen die derde werd had Harris niet veel moeite. Bij de ploegachtervolging voor ama teurs boekte de Olympische ploeg, waarin Jan Plantaz was vervangen door Hijzelendoorn, een gemakkelijke overwinning op een gemengde ploeg. De eerste rit van de stayers over 20 km. werd na drie spannende duels tus sen Schulte en Pronk door de Bosse- naar gewonnen. Pronk won de twee de rit en de Duitser Schorn de derde, maar toch eindigde Pronk als eerste in het totaalklassement. VOETBAL Het Olympisch elftal van de Neder landse Antillen heeft Woensdagavond op het Phenix-terrein te Enschede een 10 nederlaag geleden tegen Sportclub Enschede. UITSLAGEN ZOMERAVONDVOETBAL De uitslagen van de in de afgelo pen week in de bedryfs- en zomer avondvoetbal gespeelde wedstrijden luiden: Rayon Middelburg: Heidemij.Focus 1-6; Boele e.v.E.-V.C. N.M. 7-1; P.G.Z.-VSV 0-4; P.Z.C.- S.V.Z. 5-4; E.M.V.V.V-Olympia afg.; Pingelaars-Z.F.C. 6-2. Rayon Vlissingen: S.B.L.V.-S.M.Z. 2-3; V.S.T. n-Coal '52; Bakkers II- S.G.V. uitg. Rayon O. Z. Vlaanderen: Van de Sande-P.T.T. 4-7; Scheepswerf-Cen. tra afg. Over naar Helsinki DE HITTEGOLF in Finland houdt met onverminderde kracht aan: Don derdagmorgen om 9 uur was het al even warm als Woensdagmiddag om 12 uur. HET KAARTENBUREAU van het Finse organisatiecomité maakte be kend, dat in totaal tot nu toe 343.112 toegangsbewijzen verkocht waren in hef buitenland, waarvan meer dan de helft in Zweden. Dit betekent niet, dat er ook precies zoveel buitenlan ders zullen komen, want vele Finnen, die in het eigen land niet aan kaart jes konden komen, hebben ze door bemiddeling van buitenlandse relaties bemachtigd. BLIJKENS EEN MEDEDELING van het Finse organisatiecomité zullen op de Olympische Spelen in totaal 1051 athleten aan de loop- en technische nummers deelnemen. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van de Spe len, dat het cijfer 1000 is overschre den. Panama heeft wegens financiële moeilijkheden zijn inschrijving moeten intrekken. Er zullen dus 68 landen te Helsinki vertegenwoordigd zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13