Solex In de Tour blijkt niemand tegen Coppi opgewassen 85 w 1952 GOEDKOPER RIJDEN! Solex Veilig^ ALS HET HART SPREEKT.... 20 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 JULI 1952 TRUIEN VERZAMEL AAR. gevaarlijken te laten ontsnappen en de tien of twaalf na hem bestge plaatsten van het algemeen klasse ment in de gaten te houden. „Angelo" sloeg in de etappe naar Sestrière zijn slag Tijdens de Olympische Spelen in Londen maakte een nuchtere Engels mans de laconieke opmerking: „Er zijn op de loopnummers eigenlijk twee klassen deelneemsters: Fanny Blankers-Koen en de rest." Het is niet onze bedoeling om de hele internationale wegrennerswereld dodelijk te beledigen door iets dergelijks te gaan schrijven ten opzichte van Fausto Coppi in de Tour de France, maar geen sterveling zal durven ontkennen, dat deze Italiaan een klasse op zichzelf vormt en de Tour dit jaar eigenlijk al ge wonnen had in de elfde etappe met nog twaalf etappes voor de boeg, dus nog niet eens halverwege! toen hy zijn uitermate bescheiden voor sprong van vijf seconden op nummer twee in het algemeen klassement met één slag vergrootte tot twintig minuten als gevolg van een daverende zege op het Frans-Italiaanse traject naar Sestrière. Daarmee was de Tour de France van het jaar 1952, voor zover het spanning betrof voor de eindoverwin ning, eigenlijk afgelopen; het gaat er sindsdien alleen maar om, wie de tweede plaats in het eindklassement zal bezetten, op de eerste plaats prijkt een bordje „gereserveerd". COPPI VERZAMELT TRUIEN Tenzij meneer Fausto Coppi in de eerstvolgende dagen dusdanig van zijn fiets afvalt, dat er in zrjn ge beente meer beschadigingen ont staan dan zelfs voor de gehardste wielrenner gebruikelijk zijn, zal deze populairste van alle Italianen filmsterren en politici inbegrepen op Zaterdagmiddag 19 Juli te Parijs arriveren met om zijn schouders nog steeds de gele trui, die hij zich Vrij- dag jl. in Alpe d'Huez wist te ver overen. Het is alleen niet meer dezelfde gele trui, want elke dag wordt een nieuw exemplaar verstrekt, zodat Coppi naar alle waarschijnlijkheid aan het einde van deze Tour een keurcollectie van veertien, slechts eenmaal gedragen, maillots in deze opvallende gele kleur kan opbergen in zijn koffer. Het was Zondag jl. in de bergetap pe tussen Alpe crHuez en Sestrière, dat Coppi ongenadig toesloeg en al zijn concurrenten wegsabelde, ten koste van de spanning, die er in zo'n etappewedstrrjd liefst tot het einde moet blijven. Fausto Coppi, die bij de burgerlijke stand helemaal geen Fausto heet, doch de heel wat engel achtiger voornaam Angelo draagt, had geen zin om langer te wachten, hij nam een beslissende voorsprong om zich verder de luxe te kunnen permitteren alleen de voor hem on- Wat een verschil met vorig jaar, toen de Zwitser Koblet won met de twee Fransen Geminiani en Laza- ridès op de eervolle tweede en derde plaats, terwijl Bartali, Magni en Coppi toch slechts respectievelijk vierde, zevende en tiende kon den worden, zoals ook in het ploegenklassement Italië niet. hoger kwam dan de derde plaats achter de Belgische en de zegevierende Franse équipe! Ditmaal ontbreken de Zwit sers Kubler (winnaar 1950) en Ko blet (idem 1951) evenals de Franse wegkampioen Bobet; er is te wei nig tegenstand voor de Italiaanse ploeg met Coppi, Bartali en Magni en al hun knechten in de j,cadaver- discipline" van hun leider Binda. In de Franse ploeg met het lastige man netje Robic en ettelijke andere egois- ten is er elke dag ruzie in scherpe tegenstelling tot de Nederlandse ploeg van Pellenaars, waarin de acht renners ook acht vrienden zijn. En dat zonder de Italiaanse discipline, welke beduidt, dat een renner, die ongehoorzaam is aan wielerdictator Binda, het beste direct zijn wieler- spullen kan verkopen, want hij mag in Italië nooit meer een wedstrijd rijden! NIET „OVER DE KOP GEREDEN" In onze ploeg is het zelfs mogelijk dat een beroemdheid als Van Est, die in deze Tour de France veel en veel minder goed rijdt dan vorig jaar blauwe etiket op de kam bananen zelf garandeert U de echte FYFFES. Feuuieion 55 Joan keek haar een tikje wantrou wig aan. „Wat dan?" „Beloof het me eerst". Ze schudde 't hoofd. „Als je be doelt. dat ik Benny niet meer zal ont moeten, beloof ik niets". „Ik vraag je niet, hem niet meer te ontmoeten; zo dom zal ik niet zijn. Maar wèl vraag ik je heel ernstig, mij te waarschuwen voor jenu voor je zoiets begint als met hem te trou wen. Wil je me je woord geven, Joan, dat je me zult waarschuwen?" Joan aarzelde. Met welk recht vroeg Barbara haar zo'n belofte? Aan de andere kant: 't was een echte schat en de enige thuis, met wie zij, Joan, over Benny kon praten. Boven dien scheen Barbara ten minste vol sympathie belang te stellen in wat er voorviel en dat was meer dan van de familieleden gezegd kon worden. Als Joan nóg dacht aan de manier, waar op haar moeder had gehandeld „Kom, Joan", zei Barbara drin gend. „Nu goed, als je dat plezier doet". „Dat doet het". „Maar hoor eens, Barbara, ik zeg je vooruit, dat ik me niet zal laten ompraten. Mijn besluit staat absoluut vast. Als moeder tegen Benny blijft ageren, zal ik waarschijnlijk er van door gaan en zo met hem trouwen". Bjj deze woorden trok Joan even een angstig gezicht. „Zeg eens,.ze kan het toch niet tegenhouden?" „Jawel, Joan. Je bent nog onder de één-en-twintig". „Nu, dan zal ze het pas weten als 't gebeurd is; dat is alles". „Maar mij zul je waarschuwen? Je hebt het me beloofd". ,Goed, ik zal je waarschuwen". Toen Barbara het jonge meisje aankeek en haar vastberaden blik zag, kreeg ze opnieuw een gevoel van vrees. Joan was te goed voor een man als Benny Jacksen. Zij, Barbara, twijfelde er intussen hard aan, of hij van plan was, met Joan te trouwen en ze hoopte maar, dat hjj slechts een tenslotte vrij onschuldig flïrtpartijtje beoogde. Ofschoon, voorzover zij hem kende en dat was maar heel op pervlakkig onschuldige flirtpartij tjes niet bepaald in Benny's lijn sche nen tc liggen. door Renée Shann Joan stak haar armen uit en trok haar onstuimig naar zich toe. „Kijk niet zo bezorgd, oude kloek hen. Je kuiken loopt niet in zeven sloten tegelijk. Nu ja, natuurlijk ben ik je kuiken niet". „Toch voel ik het bijna zo". ,,Zeg eens, Barbara, jij hebt toch niets tegen Benny, wel?'' Barbara dacht vlug na voor ze antwoordde. Als ze Joan naar waar heid inlichtte, zou ze vermoedelijk nooit meer over haar aangebedene spreken. Voorzichtig zeide ze dus: „Och, ik weet zo weinig van hem". „Jawel, maar je moet je toch een mening hebben gevormd". „Alleen maar, dat je nog veel te jong bent. om aan een huwelijk, met wie dan ook te denken. Maar hoor eens, laten we ons vannacht in dit alles niet meer verdiepen. Het is één uur en hoog tijd om te gaan slapen". Nadat Barbara haar verlaten had, draaide Joan zich om en liet lang zaam alle heerlijkheden van die avond nog een de revue passeren. Ze be dacht, hoe Benny haar had aangeke ken toen ze elkaar weer ontmoetten wat hij allemaal tot haar had gezegd. „Schat, wat ben je lief. O, Joan, ik ben eenvoudig dol op je". En hoe had hij haar in de taxi op weg naar huis gekust! Niet zoals andere jongelui net deden, luchtig en vluchtig. Neen hU had haar dient tegen zich aange drukt en bij het afscheid had hg her haald: „Lieveling, het is een idioot denkbeeld, dat jij en ik elkaar zou den moeten opgegeven". O, natuurlijk wilde hg met haar trouwen! Anders zou hij zo niet spre. ken! Ze had het daareven nog tot Barbara gezegd: de mannen vroegen niet langer nederig om de hand van een meisje. Zoiets gebeurde in acht tientachtig of omtrent die tijd. Nu was het woord „huwelijk" zelfs nooit genoemd in haar gesprekken met enny. Of wel soms (Wordt vervolgd). zonder enige jalouzie de 22-jarige Nolten een maand geleden nog amateur! helpt als een vaderlijke vriend en dat iedereen verheugd was over Nolten's zege in Monaco. Nu moeten we daar ook direct aan toe voegen, dat de nuchter redenerende Pellenaars bijna de enige ploegleider was, die zich evenmin als Binda liet imponeren door de hoge premies, die op de eerste dagen veel cracks, o.a. Rik van Steenbergen, hadden verleid zich „over de kop te rgden". Toen al deze te snel begonnen renners had den opgegeven, wisten de Nederlan ders en Italianen hun krachten nog te sparen met het resultaat, dat na Nolten's succesdag, dus na 12 der 23 etappes, het Italiaanse twaalftal en het, Nederlandse achttal nog steeds compleet waren. Van de overige équipes, die met twaalf man begonnen waren, had Frankrijk toen nog elf man over, Zuid-Oost en Zuid-West elk acht, België zeven. Noord.Oost vijf en Pa rijs slechts vier man. zodat hier enor me ravages waren aangericht. Bij de achtmansploegen telde men nog ze ven Spanjaarden, vijf Noord Afrika nen, vier Zwitsers en drie Luxem burgers, terwijl de totaal-cgfers aan- faven, dat op dit moment, aan het egin der tweede helft derhalve, geen enkele Nederlander was uitgevallen tegenover 27% der overige deelne mers. Dat zegt nogal iets! Natuurlijk, we zyn nog niet m Parijs en de les van vorig jaar, toen Van E9t's ongeluk kige val het opgeven van al zyn ploegmaten tot gevolg had, is er om niet te vroeg te gaan juichen met de kans, dat juist op hef moment, dat deze regels gedrukt worden de situ atie zich plots gaat wijzigen, maar tot dusverre is er zeker alle reden tot tevredenheid over onze ploeg, waar van de jongeren het minstens even goed doen als de ouderen. ARDATH TOBACCO CO. LTD. The Virginia Specialists since 1890" INTRODUCEERT NU OOK IN NEDERLAND HAAR TOPPRESTATIE fyftDQTH VIRGINIA tegen.de populaire PRIJS VAN C per TABAK: „Top grade Virginia leai" door eigen experts op de tabaks velden geselecteerd. VERPAKKING: Schuifdoosjes van cachet. Sigaretten zgn. "twin foil packed", dus bescherming tweede 10 sigaretten terwijl U van de eerste 10 geniet FABRICAGE: In de Ardath model- fabriek onder voort durende controle van Ardath's eigen fa- briekslaboratorium. Overtuig Uzelf van de unieke eigenschappen van deze super Virginia-slgaret. De moeilijkheden in de Belgische diamantindustrie. Een Antwerpse delegatie is Woens- ig naar Londen vertrokken voor het voeren van besprekingen met de Dia mond Trading Company in verband met de moeilijkheden in het diamant bedrijf. De burgemeester van Antwer pen maakt van deze delegatie deel uit. VER. VOOR CHR. MULO. De jaarlijkse algemene vergadering van de Ver. voor Chr. Mulo zal 23 en 24 December ajs. in „Kransnapols- ky" te Amsterdam worden gehouden. Op de eerste dag zal het gouden ju bileum der vereniging worden ge vierd en op de tweede dag komen de huishoudelijke zaken aan de orde. Van Vrouw tot Vrouw Het is misschien een ouder wetse liefhebberij van mij maar ik kan het nu eenmaal niet laten om elke dag een stukje te lezen. Niet alleen de krant: dat gaat om zo te zeggen beroepshalve. Ook niet een snoepkapitteltje uit de roman van de dag: romans vormen een hoofdmaaltijd, geen hors-d'oeu vre. Maar meer zo'n bladzijde of wat pittiger kost, waaruit men hier en daar een zinnetje kan lichten om een dag over na te denken. Een mens heeft in deze tijd nu eenmaal uit zelfbehoud dringend zo'n geestelijke schuil kelder nodig, waarvan men de deur kan grendelen om dan de actualiteit verder ongestoord tonnen explosief boven 't hoofd te laten regenen. Terwille van dat uurtje re traite heb ik dan ook een rijtje boeken op mijn schrijftafel staan, dat zo maand voor maand met één tegeli/k opschuift. Op het ogenblik geniet Erich Kast- ner de voorrang met zijn bun del „Der tagliche Kram", en ik zou om een lief ding willen dat niet alleen u, maar vooral de diverse machtige meneren, die het op onze planeet voor het zeggen hebben, dat bescheiden en geestige boek tot dagelijk se lectuur kozen. Nu is dat, wat de doorsnee lezeres betreft, een beetje veel gevergd, aangezien deze bloem lezing van krantenartikelen, dagboekbladen, chansons en schetsen maar eventjes twaalf gulden en een dubbeltje kost: dit Zwitserse uitgevers laten geen wind onder de hekken gaan. Maar goed: zolang de nylons een klein tientje kosten is dit boekje misschien toch nog voor delig te noemen, en in elk ge val brengt het voor de bezitter ruimschoots zijn geld op. Want die Erich Kdstner verstaat uit nemend de kunst om langs zijn neus weg van die spitse en iro nische zinnetjes op papier te zetten: zinnetjes, die men wel levensgroot op alle filmdoeken ter wereld zou willen laten projecteren, tot vermaan der hardleerse mensheid. Hier hebt u er één, zo'n vriendelijk glimlachend stekel varkentje: ~von einem einzigen Menschen habe ich das Recht, Ideen zuliebe Opfer zu verlan gen: von mir selbst. Ich weisz, dasz das ein etwas klaglicher, mediokrer Standpunkt ist. Er hat nur einen Vorrang: den der (Kastner is overigens honderd procent betrouwbaar: in het Derde Rijk werden zijn boeken verboden, hij had twaalf jaar lang schrijfverbodwil ik u de vertaling er wel gratis bijle veren. Deze man, die twee oor logen aan den lijve heeft on dervonden en uit beide arm en berooid, maar onverwoestbaar idealistisch te voorschijn is ge komen, verklaart, dat 'hij maar van één mens mag eisen, dat hij terwille van ideeën offers brengt: en wel van zichzelf. Hij geeft toe, dat dit misschien een zielig, middelmatig standpunt is, maar het heeft één ding voor: het is eerlijk. Wacht U voor het spandoek Bu enig nadenken zult u moe ten toestemmen dat hij wel eens gelijk kon hebben. Dat het toch wel een beetje erg vrijmoedig is, van een ènder offers te ver langen voor de idee, die men zelf propageert. Het is natuur lijk heel mooi en prijzenswaar dig, in deze wereld leuzen aan te heffen, hoogstaande denk beeld en te propageren. Maar als het toepassen van deze leu zen en denkbeelden in het da gelijks leven enige onaangena me risico's met zich brengt, zo als een opgeven van gemak, voordeel, gezondheid of zelfs de levenszekerheid, dan dient de propagandist, in dezen toch zelf het voorbeeld te geven. De beste bode is, volgens onze wij ze voorvaderen, nog altijd de man zelf. Mooi: maar als u deze waar heid als een koe beaamt, moet u daarbij meteen bedenken, dat u zodoende een flink gat hebt geschoten in de meeste spandoeken van deze tijd. Dat u met uw critisch oordeel uzelf immuun hebt gemaakt voor de leuze-zonder-meer. En dat is een verheugend feit. Want het is een van de nare verschijnse len van deze tijd, dat onze ogen zo voortdurend worden verblind door het gewemel der span doeken, onze oren verdoofd door het senore geschal der slagzinnen. Prachtige, hoog staande, morele slagzinnen zijn aan de orde van de dag maar zij hebben geen kracht, omdat er geen werkelijke overtuiging achter zit. En dat verkeert hun effect in het tegendeel. Weest op uw hoede, meer dan ooit. Dit kleine citaat van Erich Kastner is het overschrijven en in het geheugen prenten dubbel waard. Speciaal voor de vrouw. Ten eerste, omdat wij, vrou wen, voor leuzen, vooral als zij apelleren aan onze beste ge voelens, bijzonder gevoelig zijn. Wij hebben altijd nog iets (een heel klein tikje maarkinder lijks en goedgelovigs. Wij ne men de mensen op hun woord, en, wat erger is, wij staan te gauw klaar met onze offerbe reidheid. Wij kunnen dat mis schien niet helpen. Wij hebben zo lang veilig thuis gezeten, onder toezicht van vader, man en zoon. Wij zijn nog pas een honderd jaar. ruim geschat, „ins feindliche Leben" gestapt. Wij geloven heus nog te vaak dat alles goud is wat er blinkt. Nog eens, wees gewaarschuwd, en scherp uw critische nuch terheid. Loop niet te gauw ach ter een vaandel met een aan doenlijke spreuk aan, maar probeer eerst de ware bedoe lingen van de vaandeldrager te doorgronden. Heeft hij het al gemeen belang op het oog, of mogelijk alleen het zijne? Want, en dit ten tweede, ik geef u op een briefje dat we een tijd van nog klinkerder, nog hoogdravender leuzen te gemoet gaan. Er zal van vele kanten een beroep gedaan wor den no ons moreel, onze beurs, onze hand en ons hart. Offers zult u grif kwijt kun nen, zoveel als u wilt. Als u dan maar terdege uitkijkt of die offers goed besteed zijn, en werkelijk een verheven doel dienen, niet een of ander tijde lijk belang. Als u het mij vraagt, er is maar één devies dat de wereld in rechte koers zou kunnen houden, indien het werd nage leefd. Het vraagt veel van ons maar niet tc veel, en wie het uitsprak, heeft het metterdaad bewezen. Het oude, eenvoudige, eerlij ke devies. Hebt uw naasten lief als uzelf. Als uzelf, begrijpt u. Niet minder maar ook niet méér. SASKIA. DE 25.000 ER UIT. In de 516de Staatsloterij, vierde klasse, tweede lijst is op nr. 20892 ge vallen 25.000. en R. S. STOKVIS ZONEN N.V. ~J 'o V.o dar HEEM/ENAF product MODEL 1952 met 19 belangrijke verbeteringen Verkrygb. by VAN DEN DRIEST, Middelburg, Herenstr. 12, Vlissingen, Scheld'cstr. hoek P. Krugerstr. Voor Z.- en N.-Beveland: Fa. Gebrs. ADRIAANSE, Ganzepoortstraat 14 Telefoon 2401 - GOES Voor West-Zeeuwsch "Vlaanderen J. HOOFTMAN, Spuiplein 1, Telefoon 111, Breskens. Nederlands protest tegen kaas-invoerquota in V.S. De Nederlandse ambassade heeft bij de Amerikaanse regering krachtig geprotesteerd tegen wat zij „discrimi natie tegenover Nederland vergele ken met Frankrijk en Zwitserland" noemt, bij de laatste instructies van het Amerikaanse ministerie van landbouw ten aanzien van het toe zicht op de kaasinvoer, zo meldt Ane- ta. Zoals bekend maliën deze bepa lingen iets grotere quota mogelijk voor de invoer van Edammer en Goudse kaas en heffen zij volledig de invoereontröle op voor Zwitserse, Gruyere, Roquefort en enkele andere soorten kaas. Leidse, Delftse en Frie se kruidenkaas mogen voortaan ook vrij worden ingevoerd. In Nederlandse kringen te Wash ington acht men het mogelijk, dat het ministerie zich niet voldoende tijd heeft gegund om te onderzoeken wél ke andere kaassoorten overeenkwa men met de door het congres genoem de Roquefort en Zwitserse kaassoor ten voor wat betreft het niet con curreren met soortgelijke Ameri kaanse producten en zich derhalve beperkt heeft tot de uitdrukkelijk door het congres genoemde beide kaassoorten. Er is dus goede reden om te verwachten, dat het ministerie bereid zal zijn een wijziging van zijn bepalingen te -overwegen en ook de beperkingen van andere niet-concur- rerende kaassoorten als Edammer en Goudse kaas op te heffen. Amerikaanse wapenen in Rotterdam. Donderdagmorgen is de „Amstel- dijk" in Rotterdam aangekomen mot de grootste lading Amerikaanse le- gergoederen die ooit door een Neder lands schip naar Nederland zijn ver voerd. Deze lading van 990 ton, is be stemd voor het Neder landse leger en de luchtstrijdkrachten. Zij bestaat o. m. uit 15 Sherman tanks, 82 Heavy Duty vrachtauto's, duizenden banden patronen voor kleine wapens en an dere goederen. De zending kwam in Rotterdam aan binnen een week nadat de „Schie- dijk" uit havens aan de Golf van Mexico in Rotterdam 34 artillerie tractoren van 13 ton elk en bijna. 60 ton machinegeweer-munitie had aan gevoerd. Brand in „Warner Brothers" studio Bij een grote brand te Hollywood zijn de studio's van de filmmaat schappij „Warner Brothers" over een oppervlakte van acht hectare ver woest. Het vuur sloeg over naar ge bouwen aan de andere zijden van de Los Angeles rivier. Hier brandden een hangar vol met vliegtuigen en een loods van de spoorwegen met tien rijtuigen uit. Het vuur was veel heviger dan bij de brand, die in Mei in de studio's van „Warner Brothers" woedde. Toen werd een schade van 1.250.000 dollar aangericht. Een woordvoerder van de studio heeft de door de brand veroorzaakte schade geraamd op 4,5 h 6 millioen dollar. Goudkoorts in Brazilië. Uit alle delen van het Amazone gebied zijn ongeveer 5000 goudzoe kers op weg naar de Rio Jari, waar volgens berichten rgke goudaders zijn ontdekt. De autoriteiten van de staat Para en het gebied Am ara noemen de uit tocht van gelukzoekers gevaarlijk voor de economie, aangezien vele boe ren en mijnwerkers, door de goud koorts aangetast, zich op weg hebben begeven naar het nieuwe goudland. In Belem zijn de gevolgen van de goudkoorts reeds merkbaar: de goud- koers is hier gezakt van 40 tot 32 a 30 cruzeiros per gram en de nachte lijke rust van de stad. wordt ver stoord door de uitspattingen van en kele gelukkige goudzoekers, die him aan de Rio Jari „gevonden" millioe- nen zo snel mogelyk uitgeven. Ballet der Lage Landen uit de moeilijkheden De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdag besloten aan het Bal let der Lage Landen een subsidie toe te kennen van f 10.000.Hiermede is voorhands een einde gekomen aan de moeilijkheden, waarmede deze bal- letgoep lange tijd te kampen heeft gehad. Het ontslag van acht leden der groep, waartoe op 10 Juni jl. werd besloten, is onmiddellijk na de be slissing tot het verlenen van de sub sidie, ongedaan gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 10