a.J WTER 'eerlijk! Bomen, bloemen en zaden van Zeeland in cijferreeksen Zeeuwse Almanak ram? YERSEKE KREEG MAQUETTE VAN DE00STERSCHELDE EEN TOCHT OVER WALCHEREN EN DOOR W. Z. VLAANDEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 10 JULI 1S52 GEEN RADIJS MAAR WEL GLADIOLEN Beplantingsvraag is geluwd Er Is en wordt veel kwaad gesproken over statistieken. Wanneer die dorre cijferlijsten een onprettige taal laten horen, dan is het oordeel zelden gunstig. Toch z(jn statistieken uiterst leerzaam al moet men ze met voorzichtigheid hanteren. In de pas verschenen statistiek van de land. en tuinbouw 1951 uitgave van het Centraal Burean voor de Statistiek kan men ondermeer cijfers vinden over do teelt van boomkwekerij- en bloemkwekerij.gewassen. En als men met een beetje fantasie begiftigd is, dan leest men daaruit zelfs het vorderen van de herbeplanting in de destyds geïnundeerde gebieden van de provincie Zeeland af! In de provincie Zeeland was gedu rende het jaar 1949 nog 144 ha. grond in gebruik voor de teelt van boom kwekerijgewassen. In 1951 was die oppervlakte teruggelopen tot 88 ha. Bos- en haagplantsoen zakte van 34 tot 23 ha Rozenonderstammen liepen van 8 ha. terug tot nul, vaste planten van 3 tot nul. Ook wat de vruchtbomen betreft was er blikbaar een verzadiging van de markt, want vruchtboomstammen gingen terug van 15 op 7 ha. en vruchtbomen inclusief veredelde on derstammen van 66 op 50 ha. Leerzame cijfers, die aantonen, dat de grote beplantingsaanvraag in Zeeland vorig jaar geheel geluwd was! BLOEMKWEKERIJ Bekijken we de cijfers van de bloemkwekerijgewassen, dan valt daarin weinig beweging te bespeu ren. Het totaal oppervlak van gewas sen in de volle grond zakte van 9 in 1949 op 8 ha in 1951, waarbij de snijbloemen zich op 6 ha. handhaaf den. De cultuur onder glas besloeg in '51 nog slechts één ha. en dat betrof potplanten in kassen. BLOEMBOLLEN Heel wat levendiger was het cij- ferbeeld van de bloembollen en bloemknollenteelt in Zeeland, waar bij hetgeen niemand zal verwon deren de gladiolenteelt op de voor- Advertentie. Oost Vlaanderen ontplooit zijn vlaggen (Slot van pag. 1) In het Stadhuis aan de Markt zien twee brandweerlieden met argusogen toe, dat niemand een verdachte be weging maakt naar het pakje sigaret ten in zijn colbertzak: roken is hier even streng verboden als in een ga rage en dat laat zich begrijpen, want de waarde van de kunstvoorwerpen, die in de hall, de trouwzaal en de Burgerzaal een plaatsje krijgen, is niet in geld uit te drukken. De kost bare zegelverzameling lag reeds vei lig onder glas in haar vitrines, maar de unieke collectie wiegedrukken, het kant en de vele prachtige voorbeel den van edelsmeedkunst moesten nog een plaatsje ontvangen. Twee fraaie, blinkende brandweerhelmen, die op de trap lagen, bleken bij nadere be schouwing niet bij de verzameling te behoren. Het geheimzinnig verlichte kleine vertrek met het prachtige gewelf, dat zich achter de hall bevindt, had een bewoonster gekregen, een begijntje, dat vlak onder het gotische raam haar kant kloste. De brandwacht, die ons bij deze levensgrote pop introduceer de, vertelde teleurgesteld, dat hij het vrouwtje al een paar maal had ge vraagd of zij ook een bakje koffie wil de hebben, maar nog steeds geen ant woord had gekregen Vandaag komen de laatste drie wa gens met kunstvoorwerpen in Middel burg aan en dan is de gehele rijke schat binnen. Er zal hard gewerkt moeten worden om op tijd klaar te zijn, er zal op het laatste nippertje nog heel wat moeten gebeurc dat hoort nu eenmaal bij een tentoonstel ling maar Zaterdagmiddag zal de grootste expositie, welke Middelburg ooit binnen zijn vesten heeft gehad, gereed zijn om haar bezoekers te ont vangen. Zaterdagmiddag zal Oost- Vlaanderen zijn vlaggen in volle pracht en glorie triomphantelijk ont plooien! ALS EEN HINDE Vader Tod ts wel zo genadig om van vele vaak onaangename zaken de ruwe kantjes af te slijpen en soms zodanig, dat alleen het gladde, prettige, het ko mische overblijft. Dat merkten wij weer aan de dame, die in een winkel te Vlissingen dat verhaal deed aan die andere dame. Een verhaal over de rampzalige periode, waarin men Vlissingen verliet met slechts de noodzakelijke bezittingen bijeengegaard. Onze dame was ook gevlucht en ze had haar vertrek practisch voorbereid. Géén gesleep met zware koffers; nee, het nodige linnengoed en enkele on misbare andere zaken gepakt in kus senslopen, zó zou zij de reis aan vaarden. Twee kussenslopen waren het, met daarin dan al deze benodigdheden, waarmee ze vertrok. De rest had ze als overbodige ballast beschouwd en ach tergelaten. Als een hinde moet ze, met die twee heerlijk lichte kussenslopen, door het land gesneld zijn Maar als een loden last lag daarna de ontgoocheling op haar schouders. Want toen ze op de plaats van bestem ming was, bleken de beide slopen ge vuld met de inhoud van de lappen mand Ze had zich in de slopen vergist grond trad. In 1949 werd door Zeeuwse kwekers verbouwd één ha. late tulpen. Die oppervlakte was in 1951 verdubbeld en er was een ha vroege tulpen bijgekomen en ook nog 3 ha. narcissen. De gladiolen namen toe van 5 tot 29 ha. De irissen het bekende product van Westelijk Schouwen stegen van 5 tot 8 ha. Met een ha. bijgoed" kwam Zee land in 1951 op 44 ha. bloembollen en knollencultuur tegen 11 ha. in 1949. Hier valt dus een aanzienlijke uitbreiding te rapporteren. TUINBOUWZADEN Een grote beweeglijkheid vertoont ook de cultuur van tuinbouwzaden In Zeeland, maar dan in negatieve zin. Bestemden de Zeeuwse kwekers in 1949 nog 2639 ha. voor deze cultuur, in 1951 was die oppervlakte terug gezonken tot 1204 ha. Het areaal was dus verminderd met meer dan 50%. Vrijwel alle zaden deelden in deze malaise. Hier volgen de ha.-cij- fers van 1951 met daarachter ge plaatst de cijfers van 1949: uien 29 (102), radijs 31 (310), spinazie 287 (347), slabonen 480 (790). snijbonen 32 (56), pronkbonen 1 (11), tuinbo. nen 55 (231), doperwten en peulen 140 (204), tuinbouwwortelen 21 (82), bloemkool 0 (1), sluitkool 15 (81)J overige koolsoorten 34 (220), bloem zaden 2 (9), overige tuinbouwzaden 77 (195). Tekenen we hierbij tenslotte nog aan, dat de grote klap voor de tuin bouwzaden reeds viel in 1950 toen de aanplant werd teruggebracht tot 1426 ha. De achteruitgang in 1951 omvatte een oppervlak van 224 ha Eerste luitenant tot 3 maanden veroordeeld. Hij zou ook te Middelburg giften hebben aangenomen. De Krijgsraad te Velde-West, zete lende te 's-Gravenhage, heeft de 33- jarige eerste luitenant J. H. veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, met aftrek, en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewa pende macht te dienen. De Krijgsraad achtte het bewezen, dat H. als assis tent-inkoper bij het Bureau voor de Inkoop van Textiel van de dienst ma terieel der landmacht, te Nijmegen giften heeft aangenomen tot een be drag van ongeveer vierduizend gulden. H., die in zijn functie eveneens te Mid delburg diensten heeft verricht, was tevens beschuldigd van het plegen van soortgelijke handelingen in deze stad, doch dit kon niet bewezen worden. De giften werden hem gedaan om hem te bewegen in strijd met zijn plicht te handelen. De auditeur-mili tair had zes maanden gevangenisstraf geëist. Advertentie. Kruis van Verdiensten voor de heer M. W. Rombout te Goes Dezer dagen is een koninklijk be sluit verschenen, waarbij aan een groot aantal verzetsstrijders dapper heids-onderscheidingen zijn toegekend. Zo ontving de voormalige luitenant kolonel van het K.N.I.L., de heer M. W. Rombout. thans leraar aan het Cbr. Lyceum te Goes, het Kruis van Ver diensten. Twee jaar voor dief, die in Zeeland opereerde. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de los-werkman C. A. van N. uit Roosendaal veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens inklimming, diefstal en verduistering, meermalen gepleegd. N. opereerde o.m. in Middelburg aan de Oude Vlissing- seweg, te Graauw in Zeeuwsch-Vlaan- deren en op Beveland. De procureur-generaal had bevesti ging van het vonnis van de rechtbank te Middelburg gevraagd. Dit vonnis luidde twee jaar gevangenisstraf zon der aftrek. H. M. S. „APOLLO" VERTROKKEN. Geassisteerd door een sleepboot van de S.H.V. te Vlissingen, heeft de Brit se oorlogsbodem H. M. S. Apollo" Woensdag in de loop van de voormid dag de haven van Vlissingen weer verlaten om de terugtocht naar En geland te aanvaarden. Advertentie. Zt'iiiinnist. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNH ARDT'S ZENUWTAB LETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Nogmaals attentie voor de zeehonden-babies. Speel er niet mee. Zo van tijd tot tvjd hebben zeehon den-,.babies", gevonden aan de Zeeuwse stranden, zich in een leven dige belangstelling mogen verheu gen, een belangstelling, die voor de diertjes echter steeds de dood tot ge. volg heeft gehad, alle zorgen ten spijtHet blijkt niet mogelijk de jonge zeehonden te geven wat hun toekomt, het gedeeltelijk opkweken van een „Snoetje" of welke ande re naam men het aardige diertje mag hebben toegedacht is gedoemd in een tragedie te ontaarden en dat toch kan allerminst de bedoeling zijn van hen, die zich het lot van zo'n „zee- zwerveling" aantrekken. Over deze pijnlijke kwestie, die ongetwijfeld ook in kringen van dierenbeschermers de aandacht geniet, vertelde me vrouw J. Sissmgh uit Vlissingen ons het een en ander. Zij zelf heeft ver schillende malen een zeehonden-baby geadopteerd en 'is dus tot oordelen bevoegd. Ook deze zomer is het weer herhaaldelijk voor gekomen, dat aan het strand een zeehonden-jong hul peloos werd aangetroffen. Hoe het daar gekomen was? Er is een een voudige verklaring. In de meeste ge vallen werpt een zeehondenmoeder maar één jong, maar het kan voor komen dat twee jongen tegelijkertijd worden geboren. Nu is het zo, dat een zeehondenmoeder maar één jong kan grootbrengen, zodat het tweede op het strand wordt achtergelaten. Men moet zich echter goed beden ken eer men besluit zo'n verstoten jong op te kweken. Dit kost immers ontzaggelijke moeite en tijd. Mevrouw Sissingh spreekt hier uit ondervin ding. De moeilijkheden zjjn echter nog lang niet overwonnen wanneer het diertje volwassen is geworden, want wat moet men er dan mee De dieren tonen een grote aanhankelijk heid, speciaal voor hun verzorgsters, en loslaten in zee is onmogelijk Me vrouw Sissingh heeft er twee naar een dierentuin gebracht en slechts in één geval is dat een succes gewor. den. Het dier trof een uitstekende oppasser, die er met oneindig ge duld en veel moeite in slaagde het van zijn heimwee naar zijn pleeg' moeder te genezen. Met de tweede liep het echter niet zo goed af: het dier is eenvoudig doodgehongerd. Dit is voor mevrouw Sissingh aan leiding om iedere dierenvriend de raad te geven om. wanneer hij een zeehondenjong vindt, dit diertje een dergelijk lot te besparen en het zo spoedig mogelijk te laten dood schie ten. Dit mag wreed lijken, maar is het in werkelijkheid niet; het dier zal bij het langzaam verhongeren veel meer lijden. De dieren naar een bank in zee brengen is evenmin een oplossing; de jongen worden niet op genomen en zijn de eerste zes weken van hun leven beslist niet in staat voor zichzelf te zorgen. Men kan de dieren wel in zee brengen, maar dat moet dan gebeuren in de paartijd en als zij volwassen zijn 11 maan den). Een zeehond zolang te houden is echter volstrekt onmogelijk, al was het alleen al omdat de hoeveel, heden vis die zo'n gast verorbert on gelooflijk zijn. Prinses Beatrix bezocht Veere Woensdag heeft prinses Beatrix die met een groepje vriendinnen op Schouwen kampeert, een bezoek aan Veere gebracht. Het groepje arriveer de in gezelschap van de burgemeester van Haamstede, jhr. R. J. H. Q. Röell, met een motorboot van de Rijkspolitie te water, welke nog door een tweede vaartuig begeleid werd. In Veere wer den o.m. het Stadhuis en de Camp- veerse Toren bezichtigd. Burgemees ter jhr. I. F. den Beer Poortugael leidde het gezelschap door zijn ge meente rond. Bij zonnebrand, doorzit- ren, schrijnen, smetten Hervormingsdienst in Ambonezenkamp Talrijke afgevaardigden uit alle Ambonezen-woonoorden in Zeeland woonden Woensdag in het kamp te Middelburg een speciale Hervormings dienst bij. waarin Ambonese predikan ten uit verschillende Nederlandse pro vincies het woord voerden. DE MOSSELVERZENDING In de eerste week van Juli werden van Bruinisse naar Yerseke en Tho- len 850 tonnen consumptie-mosselen verzonden. Volgens de mening van in siders is deze hoeveelheid voor de tijd van het jaar zeer bevredigend. „AANPAKKERS EN DURVERS" In gebruik gesteld door Gedeputeerde A. L. S. Lockefeer Een druk op een schakelaarLangzaam wordt het vloed in de Ooster- schelde. Men ziet de stroom uit het Westen komen, langs de dijken schuren, over zandbanken en platen, langs oesterpercelen en boeien, in de richting van Bergen op Zoom. Op het water varen bootjes met korren en netten, terwijl elders weervissers roet de weer bezig zijn. Ook de botvissers hebben volop hun werk en op de eilanden, aan beide zijden van de rivier, draaien de molens. Men ziet de hoogspanningskabel boven de Bcvelandse landen en zilver glinstert de Vlakebrug over het kanaal. Dit alles, samengebracht op luttele vierkante meters, kan men in Yerseke in een havenloods aantreffen; een fraaie maquette van do Oostcrschelde, door de Vereniging „Handelsbe langen" niet vrijwilllgershulp vervaardigd ten dienste van het Vreemde lingenverkeer en van excursies e.d. Men heeft daarmede iets bijzonders tot stand gebracht, zodat het geen wonder was, dat Gedeputeerde A. L. S. Lockefeer, die Woensdag de officiële ingebruikstelling van de maquette verrichtte, de bevolking van deze vissersplaats „aanpakkers en durvers, mensen van het echte, goede Zeeuwse ras" noemde Voor deze ingebruikstelling was een gezelschap autoriteiten en jour nalisten uit België en Nederland naar Yerseke getogen, waar zij werden verwelkomd door de burgemeester van dit dorp, de heer A. C. Willemsen. Deze wees op het grote belang van de oester- en mosselcultuur voor zijn ge meente, waar 95 van de Zeeuwse oesterteelt is geconcentreerd, terwijl het grootste deel van de mosselen- export eveneens haar basis hier vindt. Een foto van de maquette van de Oosterschelde, die te Yerseke door de Vereniging „Handelsbelangen" is opgesteld ten dienste van het Vreemde lingenverkeer, excursies, enz. Deze foto is genomen van de richting SchouwenDuiveland. Zeelandhaven in Bergen op Zoom nadert voltooiing De Zeelandhaven te Bergen op Zoom is vrijwel gereed. De sluisdeuren zijn in orde gemaakt en wanneer de aan legsteiger en de omliggende wegen ook klaar zullen zijn, zullen alle werk zaamheden voltooid zijn. Intussen heeft men de haven reeds een keer laten vollopen en toen is gebleken, dat de Zeelandhavcn uitstekend geschikt is voor het spuien van de Vissershaven en van de Haven. Voorts is de Papa- gaaienbrug gereviseerd. GESLAAGD. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurs examen voor civiel ingenieur dé heer M. Geense te Goes. „Hoewel Yersekenaar van geboor te", aldus de burgemeester, „kan ik zonder chauvinisme zeggen, dat Yer seke zjjn huidige betekenis heeft te danken aan de energie, het initiatief en de ondernemingsgeest van de be volking". De maquette noemde de burgemeester biervan een sprekend voorbeeld. Na de ontvangst begaf het gezel schap zich naar de zaal-Nolet, waar de film „Imperialen 00000" werd ver toond. Zonder twijfel behoort deze film tot de beste documentaires, wel ke de laatste jaren in Nederland wer den vervaardigd. Er is als het ware een synthese gevonden tussen het werk op het water, dat uiteraard het belangrijkste onderwerp van deze draaiprent vormt, en de arbeid aan de andere zijde van de dijken, n.l. de landbouw en de fruitteelt. De wisse ling der seizoenen, die in het agrari sche leven zo'n grote rol speelt, is evenzeer van invloed op de oestercul tuur, hetgeen op uitstekende wijze wordt aangetoond. Bovendien geeft de film een voortreffelijk beeld van de omvangrijke en dikwijls riskante ar beid in het oesterbedrijf. Zo zei een van de Belgische gasten bij het begin van de bijeenkomst: „Ik begrijp maar niet, waarom die oesters zo duur zijn", doch na afloop van de film ver zuchtte hij: „Tja, nou snap ik het Over enige tijd zal de film c~'- een Franse tekst voorzien zijn. LANGS ZEELAND'S KERKEN (II) Wezenlijke en onwezenlijke schoonheid. Ds. G. C. Postma, die kort geleden een excursie van het Instituut voor Religieuze en Kerkelijke kunst naar Zeeland organiseerde en daarover reeds een eerste artikel schreef in ons blad, besluit met het hiervolgende artikel de rondgang langs een aantal nieuwe kerken op Walcheren en in West Zeeuwsch Vlaanderen. In Westkapelle zagen wij de kerk van de Geref. gemeente en de her vormde. Uitgaande van de werkelijk heid, dat de Westkappelaars Zuidne derlanders zijn (zie Meertens, in ver slag 1951 van de Kon. Ac. v. Weten schappen, Trippenhuis, Amsterdam), voelt men de verwantschap in wezen van deze kerken met deze kerkele- den. Ruig, sterk, bont, toch zéér ge bonden in stijl. Prachtig als staaltje van het elkaar vinden van gemeente en gebouw. Dat er een Bijbel ligt, die het enige betekent, dat overbleef van de verwoeste oude kerk, en dat de preekstoel liefdevol en goed werd ge maakt door een autochtone West- kappelaar, maakt het nog maar in tiemer eigener. Dat voor de hervorm de kerk een gestileerde schuilplaats staat, zoals op de hoofdweg bjj Ril land, accentueert, sterker dan een spreuk, het woord van de Psalmist: „In de schuilplaats des Allerhoog- stenDat eèn toren ontbreekt, is goed. Naast de oude, die vuurtoren werd, is geen werkelijke toren meer te bouwen. En dan, laten we niet te veel aanduiden, hoeveel onderschei dingen er kerkelijk zijn, liever aan duiden, dat er een eenheid is, ondanks alle gescheidenheid. En die voelt men in die twee kerken van één kunste naar sterk. ZOUTELANDE Ih Zoutelande genoten we de orgel bespeling van de Utrechtse organist Erné. Wat een fijn twinkelend instru mentje toch. Jammer, dat kerkrestau ratie en orgel elkaar iets te laat heb ben gevonden. De kerkramen aan de zuidzijde sluiten mtf iets teveel af van het grote gebeuren achter de duinen. Ik herinner mij eens gepreekt te heb ben tijdens een springtij en mijzelf nauwelijks verstaanbaar te hebben kunnen maken; het was ontzaglijk I in die storm; daar zijn de figuren van de glazenier nu wel heel sterk tus- I sen geschoven. In Biggekerke bezagen wij de pas torie. Het is een heel architectonisch probleem om moderne eisen te voegen in een oeroud landelijk geheel; moder ne stjjl breekt meer dan alleen maar uitwendig een oude eenheid. Prof. Berghoef heeft in die eenvoudige pastorie juist de harmonie gevonden tussen het oude dorpsplein en zgn ou de huisjes en een verantwoord-nieu we pastorie. In Vlissingen hebben we even stil gehouden bij de Doopsgezinde kerk, die misschien voor sommigen wat on wennig stroef daar staat dicht bij Britannia-zaliger, maar die door de architect wel heel zuiver als typisch mennistiscli is gezet. Naar binnen ge keerd en op hoog plan eenvoudig. IN ZEEUWSCH VLAANDEREN Schoondijke verlangt een nauwlet tend bekijken van de nieuwe kerk, licht, héél licht en vriendelijk, zeer verzorgd in onderdelen, met hier en daar een heel gedurfd aanvaarden van moderne middelen. Oostburg, waar het juist markt was, en heel druk, heeft een kerk, die midden in de wereld inderdaad een sterke geconcentreerde indruk wekt van geestelijke rust. Heel knap de ruimte verdeling, het spel van het directe licht onder- en het geheim zinnige zwevende licht bovenin de kerk, het spel tussen stroeve muur vlakken en ineens een paar orna- mentaties als uithangende tapijten. En veel mooi beeldhouwwerk, ner- fens opzettelgk, en alsof het pro- eert het geslacht van vandaag ver trouwt te maken met eeuwen, die reeds lang voorbij gingen. AARDENBURG. Aardenburg werd een grote ver rassing. Wat een monument van mid deleeuws bouwen. Die ruimten van het schip met de prachtige zuilen; de hoge boogjes en zuiltjes in het bo vendeel van de muren; die prachtige doorkijk op de restauratie van het XVIde eeuwse gothische koor; het was onwezenlijk mooi als een heel ou de gravure. Belangrijk ook de heel vroeg-middeleeuwse sarcophagen met de kleurrijke, althans nü nog kleur rijke beschilderingen. Ook hier herinneringen aan veel wijder verband in de kerkbouw, ro- maans, Scheldegothiek, jonge gothiek en dan een teruggang, door de histo rie, tot deze kathedraal eigenlijk al leen nog maar monument is. Maar, wat voor monument. Ik hoop, dat ie dere Zeeuw deze kerk gaat zien. In Sluis een moderne kerk, die in het herbouwde Sluis wel een goed moment in de sky-line vormt. Zoals met de meeste nieuwe kerken, zo ook hier: van binnen alles nog te nieuw en te weinig ingeleefd. EEN WAAGSTUK In Zuidzande een kleine achthoeki ge kerk, die wel sterk van de gewone vormen afwijkt; een waagstuk; mis schien voor een bepaalde gemeente wel het antwoord op de vraag, hoe alles intiem en persoonlijk te houden in de eredienst. Een doopsgezinde do- miné van Amsterdam zei tenminste spontaan: zo moeten wij het ook heb ben. Wij zijn er langs gerend eigenlijk; maar niet dan na voorstudie gemaakt te hebben; en dankbaar, dat we, vóór we Zeeland verlieten, even op de boot, die helaas lang niet genoeg schommelde om een gebeurtenis te worden, ons nog wat konden bezinnen op de rijke ontmoeting met een land, dat inderdaad boven de golven uit rees in meer dan één opzicht. Dat velen de tentoonstelling van Kimpe bezóchten en een bedevaart naar Veere maakten, behoef ik niet verder uit te werken. Ook dat was erg best. Als ik namen noem, dan zijn het die van de heren de Lussanet de la Sablonière, van der Kloot Meyburg, Rothuizen, Klarenbeek, prof. Berg hoef, Messer Klokke, van Beveren, Eybink, Roodenburgh Feenstra, want zij hebben door hun fijnzinnige arbeid Zeeland veel vergoed voor de zware verliezen, die werden geleden. En dan ben ik dankbaar, dat ik in hen juist leden van het Instituut begroeten mocht, terwijl ik hoop, dat gemeenten in Zeeland bij gelegenheid willen ge denken, hoe in de stille studiedagen menig project, dat daar nü staat, een onderwerp van breedvoerige bespre king was. En om niet al te geestig te zijn, het Luctor et Emergo is bewaarheid, het is gelukt, en het „morgen" werd al weer „gisteren". G. C. POSTMA. tril zal de film ook van tekst - Vervolgens begaf men zich naar de loods van de heer J. C. Sinke bij de haven, waar de maquette is opge steld. De combinatie film-maquette was wel zeer gelukkig, omdat alles, wat zojuist op het witte doek was vertoond, nogmaals overzichtelijk sa mengebracht bleek te zijn op deze re liëfkaart van de Oosterschelde. De heer Lockefeer zeide In zijn ope ningsrede het initiatief van de Ver eniging „Handelsbelangen" zeer te lo ven. Ër bltfkt uit, zo zeide hij, dat „het bruisende leven van de Ooster schelde niet alleen in de vissersstand leeft, maar ook in de handel". Ten slotte sprak de heer Lockefeer de hoop uit, dat op de maquette nog eens de nieuwe haven van Yerseke moet worden aangebracht. 500 UREN! Na de rede van de heer Lockefeer gaf de voorzitter van de Vereniging I „Handelsbelangen", de heer C. Kole, i een overzicht van de totstandkoming, waarbij hij onder meer mededeelde, dat ruim 20 vakmensen dit werkstuk in hun avonduren hadden vervaar digd. Sommigen van hen hadden er zelf meer dan 500 werkuren aan be steed! De heer Kole dankte hen in hartelijke bewoordingen voor hun ar beid en sprak de hoop uit, dat in de toekomst velen een bezoek aan deze unieke maquette zouden brengen. Met gepavoiseerde vissersvaartui gen werd daarna door de genodigden een boottocht op de Oosterschelde ge maakt, waarna met een gemeenschap pelijke lunch in hotel Nolet werd be sloten. Van Belgische zijde waren o.m. aanwezig de vice-president van de Belgische Touringclub, de heer Goos- sens, alsmede de president van de Commissie voor Toerisme, van de R.A.C., de heer M. Ballot. Eersie oeslerbroedvaltop alweer achter de rug. De voorspellingen van dr. Korrin- §a, dat omstreeks 2 Juli de eerste roedval in de oesterkwekerij kon Wónden verwacht is uitgekomen. Op 1, 2 en 3 Juli werden inderdaad 'zeer veel oesterlarven in het Scheldewater aangetroffen en momenteel is het aantal oesterlarven in 100 liter wa ter opgelopen tot een bijzondere hoog te, nl. 2000. Onder dit broed bevin den zich grote en rijpe larven, daar de temperatuur van het water tenge volge van de regenval niet merkbaar is teruggelopen en nog steeds om de 20 graden Celsius schommelt. De toestand voor de val van oesterbroed blijft uitermate gunstig. Geen animo voor zwarte bessen op de Zeeuwse veilingen. Naar wij vernemen wordt momenteel op verschillende Zeeuwse veilingen het product zwarte bessen in vrij gro te hoeveelheden doorgedraaid, tenge volge van de geringe vraag naar dit artikel. Export naar Engeland is uit gesloten en de fabrieken zwarte bessen worden vrijwel niet als con sumptieartikel verhandeld nemen practisch niets af, hetgeen wellicht een gevolg is van de vrij grote minimum prijs. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen bepaalde deze prijs op f 0.60 per kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2