Fanny Blankers-Koen onze sterkste troef in Finland ENGELSEN HEBBEN EEN ZWAK VOOR MYSTERIES WOENSDAG 9 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT b HOE ZIJN DE KANSEN IN HELSINKI? (I) Surinaamse Nederlander Visser kan voor verrassing zorgen Helsinki komt weer in zichtDe Olympische comité's van de landen, die aan de Olympische Spelen zullen deelnemen, werken koortsachtig om ploegen samen te stellen, die in staat zullen zijn hun land op de meest glorieuze wjjze te vertegenwoordigen. Ook Nederland zal in Finland acte de présence geven. En natuurlek hoopt iedere Nederlander dat onze athle- ten, gymnasten, wielrenners, zwemmers en zwemsters voor één of meer gouden medailles zullen zorgen. Maar of deze wens verwezenlijkt, zal wor den? Natuurlijk, er moet hoop zijn, anders lean men wel thuis blüven, maar laten we ons nu niet blindstaren op de somtijds prachtige resultaten van onze athleten en zwemsters, want ook in het buitenland zit men niet stil en imponeert men door het maken van betere tijden dan onze cracks. We mogen in ons kleine landje al bly zyn, als we één gouden medaille uit Helsinki weghalen. Maar zijn onze mensen dan zo kans loos? Och, wie zal deze vraag posi tief bevestigend of ontkennend kun nen beantwoorden. Laten we in dit artikel eens de kansen van de athle ten aan een beschouwing onderwer pen. Onze athletiekploeg voor Helsin ki bestaat uit vijf dames en vijf he ren. Van deze tien mensen is er één, wier prestaties moeten leiden tot één of meer gouden plakken, dat is na melijk onze sprintster Fanny Blan- kersKoen, die op de vorige Spelen te Londen in 1948 niet minder dan drie gouden medailles wist te ver overen en bovendien nog medewerkte aan een vierde. De andere athleten hebben een minimale kans op deze waardevolle prijzen. STERKE TEGENSTAND Toch zal onze drievoudige kampioe ne te Helsinki meer tegenstand on dervinden dan te Londen. De tijden, welke dit jaar door haar concurren ten zijn gemaakt, bewijzen deze stel ling. De Australische dames Shirley Strickland en Marjorie Jackson kun nen het onze Fanny lastig genoeg maken. En dan zijn daar nog de Duitse dames van wie Maria Sander- Domagalla in een uitstekende vorm verkeert en die bij de Duitse athle- tiekkampioenschappen op 29 Juni jl. 11,2 sec. op de 80 meter horden deed noteren. Dan is er Anneliese Soen- buchner, die met 11,4 sec. nauwelijks voor haar onderdoet. De Russische dames Setchenova en Khydina, die 299 Wanneer deze rubriek was toege rust met een illustratie, die de tekst in voorkomende gevallen kon verdui delijken, zou u dit een stuk in verve ling schélen, en mij in moeizaam ge prevel. Want weinig dingen laten zich zo lastig onder woorden samenvatten, als de samengestelde bewegingen der planeten. Maar komaan, niet langer getreurd over het feit dat de verluchting in deze kolom ontbreekt. En wijl mijn woordkeus te kort schiet, moge ik U vandaag misschien het werk laten doen? We zouden het hebben over de aarde, die éénmaal per dag om haar as draait, doch in 365 dagen 366 aswentelingen volbrengt. Voor we met de verklaring starten, moge ik U een wellicht wat zonder linge vraag stellen: hangt bij U de lamp boven de eettafel? Dan ts het goed. We moeten ons dan voorstellen, dat de lamp de zon is, dat U de aarde bent en dat de omtrek van de tafel de baan is die U de aarde om de zon gaat beschrijven. Wilt U een béétje op de aarde ge lijken, dan dient U de wandeling om de tafel af te leggen terwijl U 365 keer om uw as draait. Deze duizeling wekkende toer zullen we U besparen, maar misschien bent U wel bereid het 5 keer te doen, althans in gedach ten. Welnu, we nemen aan, dat U aan de lange kant van de tafel staat, met uw gezicht naar de lamp. Draai nu éénmaal om uw as en loop naar de korte kant van de tafel en stel U zó op, dat de lamp weer in uw gezicht schijnt. Hoeveel keer heeft U dan om uw as gedraaid? Precies 1% maal, want U heeft éénmaal zelf gedraaid én U bent de hoek van de tafel omge gaan, dat is nogmaals een kwart cir kel. Begeeft U zich nu op dezelfde manier naar de volgende lange kant van de tafel, en stelt U zich weer zo danig op, dat het lamplicht vol in uw gezicht valt, dan heeft U in het ge heel 2Vi slag gedraaid, n.l. tweemaal om uw as, plus de halve tafel. Naar de volgende korte kant gaande heeft U aldus 3% slag gedraaid en als U eindelijk weer in uw uitgangspunt bent aangekomen, blijkt dat U vier maal zelf om xlw as heeft gedraaid en dat één draaiing werd veroorzaakt door de wandeling om de tafel, waar bij U er voor zorg droeg, dat het lamplicht steeds in uw gezicht viel. Welnu, datzelfde vindt bij de wande ling van de aarde om de zon plaats. Niet minder dan 365% maal draait de aarde om har as en één wenteling wordt veroorzaakt doordat de aarde zelf een cirkelvormige baan om de zon beschrijft, zodat er in een jaar 366 aswentelingen plaats vin den. Nu we toch zo aan het draaien zijn, moet U eens twee kwartjes nemen, die U beide op tafel legt. Het ene houdt U vast en het andere laat U zon der glijden langs de rand van het eerste kwartje hiervan wentelen. De omtrek van een kwartje is ongeveer 6 cm. Als U een kwartje over een afstand van 6 cm. laat rollen, wentelt het éénmaal om zijn as. Laat U het echter langs het door U vastgehouden kwartje rollen dus ook over een afstand van 6 cm. dan draait het tweemaal om zijn as. Weet U waar de kneep zit? H. Pétillon. beide ook tot wereldtijden in staat zijn zullen eveneens hun candidatuur aankondigen. Onze andere sprintsters, Puck Brou wer Nel Buch, Gré de Jongh en Wil Lust kunnen het misschien in dit ge zelschap van groten tot een bronzen medaille brengen. De uitgesproken wedstrijdroutine en de bijzondere ei genschap van Fanny om te kunnen winnen als het er op aankomt zullen er misschien toe bijdragen, dat ons land zijn voorrraad gouden medailles ziet vergroot. GEBLESSEERDE SLIJKHUIS De Nederlandse heren gaan naar Helsinki met de gedachte een zo goed mogelijk resultaat te behalen, zonder zich illusies te koesteren over even tuele gouden of zilveren medailles. Het zouden slechts YVim Slijkhuis en Henk Visser zijn, die het zover bren gen. Maar Slijkhuis heeft weer eens de aandacht op zich gevestigd, door. dat op het ogenblik zyn beide Achil lespezen zijn geblesseerd. Geen gunstig teken nu de Spelen voor de deur staan. Wim zou wellicht voor een verrassing kunnen zorgen op de 1500 meter, zijn beste afstand, waarvoor hg dit seizoen al zijn krach ten heeft gegeven. Zoals op zo vele nummers zullen ook op deze afstand de Duitse athleten een hartig woordje meespreken en vooral Lueg en Doh- row kunnen voor een uitstekende prestatie zorgen. Op de Duitse athle- tiekkampioenschappen op 29 Juni jl. evenaarde Lueg het wereldrecord van Gunder Hagg, dat staat op 3 min. 43 sec. De Hongaar Beres en de Zweden Andersson en Eriksson zijn echter lo pers, wier kansen men niet moet verwaarlozen. Misschien dat de Fransman El Mabrouk nog voor een surprise zal zorgen. Twee van de grootste favorieten op de 1500 meter zijn echter de Britten Bill Nankeville en Roy Bannister. Deze athleten, die weinig op wedstrijden op het vaste land van Europa uitkomen, zijn niet temin zodanig in vorm, dat zij ernstig candidaat zijn voor de Olympische titel. We zijn benieuwd hoe Hans Har- ting, onze tweede man op deze mid denafstand, zich zal houden in dit mi lieu van groten. De AAC-er en oud- Zeeuwenman lijdt aan het euvel geen eindsprint te bezitten, hetgeen de grootste handicap voor hem zal wor- EEN RUS OF ZATOPEK? Slijkhuis' tweede nummer zal de 5000 meter worden. Een afstand, waarop de Trekvogelman nagenoeg kansloos is, in de eerste plaats omdat hij zich er niet op gespecialiseerd heeft en ten tweede, omdat zijn con currenten zulke indrukwekkende tij den hebben gemaakt, dat Wim maar niet teveel illusies moet koesteren. Want op deze afstand voelen vooral de Russen zich thuis. Dat heeft het Tsjechische fenomeen Zatopek onder vonden, toen hy kort geleden een 5000 meter in Rusland liep. De „loco motief" werd zowaar 'derde op dit nummer. De Rus Kasanzev won in 14 min. 13,6 sec. en ook de Rus Popov slaagde er nog in Zatopek te passe ren (14.16,2), terwijl de Tsjech een tyd maakte van 14.22 sec. Als outsiders kunnen dan nog be schouwd worden de Belg Reiff, de Fransman Mimoun en de Duitser Schade. De marathonloper Janus van der Zande kan tijdens de Spelen enorme ervaring opdoen, zelf is hij kansloos, maar temidden van een aantal gro ten zullen zijn prestaties zeker stij gen. De Fin Karvonen en de Argen tijn Cebrera, winnaar van de Olympi sche medaille in Londen, zijn de grootste kanspaarden. Maar ook Ja pan stuurt een aantal lopers, die hun mannetje staan. WAT ZAL VISSER DOEN? Rest ons tenslotte de vèrspringer Visser en de sprinter Saat. Visser is momenteel weer 'in uitstekende vorm en het zou ons niet verwonde- deren als hij het tot de eerste drie bracht. Saat zit in hetzelfde schuitje als van der Zande. Kansloos, maar een dosis ervaring zal hem goed doen. De Brit McDonald Bailey en de Rus Soekharem zullen wel óm de eer stgden op de sprintnummers. Al met al behoeft onze Nederland se athletiekploeg de reis naar Helsin ki niet met pessimistische gevoelens tegemoet te gaan. We hebben troeven en zullen deze zeer zeker gebruiken. Moeder en zoon door gas om het leven gekomen. Gaskraan was niet goed gesloten. Maandagavond zijn twee bewoners aan de Woudenbergstraat in Den Haag door gasverstikking om het le ven gekomen. Toen een portierbewo ner een gaslucht bemerkte, verschaf te hij zich toegang tot de woning en vond daar de 40-jarige weduwe me vrouw W. de V.-T. dood in bed lig gen. In een nevenventrek lag haar 17- jarige zoon, die eveneens was overle den. Een onderzoek wees uit. dat vergeten was de muurkraan van het gas in de keuken af te sluiten. De gasslang was gebarsten en daardoor kon het gas de kamer binnenstro- Het costuum, dat de Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spe len te Helsinki zullen dragen bestaat voor de dames uit een korenblauw jasje zonder revers met een grijze rok en een witte blouse, en een gebreid oranje mutsje. De heren dragen een korenblauw jasje met overslag, gryze pantalon, wit overhemd met gryze das en een witte pet. Op de linker borstzakken van de dames- en herenjassen is een oranje embleem aangebracht met het sym bool van de Olympische spelen. Bovenaan daarin staat het woord Neder land in het midden de Nederlandse leeuw en daaronder het jaartal 1952. ELK HUIS HEEFT ZIJN SPOOK. Brekende voorruiten van auto's. (Van onze correspondent). LONDEN, Juli. De op het eerste gezicht zo nuchtere Engelsman heeft een onverklaarbaar zwak voor mysteries. De vreemdeling, die in Groot- Brittannië verblyft, kan zich door het vertellen van een „bovennatuurlijk" verhaal bepaald populair maken en hy zal er dikwijls versteld van staan, hóe critiekloos zyn vertelsels geslikt wordt. Gebeurtenissen, welke zich op spoken of geesten concentreren, zijn wel byzonder in zwang. Elk huis, zegt men in Nederland heeft een kruis, doch in Engeland kan men met enige overdrijving beueren, dat elk huis een eigen geest bezit. WIM SLIJKHUIS geblesseerd Het zijn vooral de huizen, waarom heen historische of legendarische ver halen zijn gesponnen, die nog al eens door de aanwezigheid van spoken ge plaagd worden. Over het algemeen zijn deze „wazige, geruisloos voort schrijdende gestalten" eerder lastig dan gevaarlijk. Ze jagen de voorbij gangers de stuipen op 't lyf, verplaat sen voorwerpen van de ene kamer naar de andere, kloppen op deuren en ramen, kortom: ze doen allemaal din gen, welke zo onlogisch en onredelijk mogelijk zijn. Ofschoon we vaak in zogenaamde spookhuizen hebben geslapen, moeten we eerlijk bekennen, dat wij nog nooit niets vreemds hebben gehoord of ge zien. Misschien komt dit wel, omdat we zo flauw zijn geweest bij onze Hollandse nuchterheid en werkelijk heidszin te rade te gaan. Misschien ook, omdat we nooit hebben liggen luisteren, of met grote schrikogen in het donker van onze kamer hebben liggen turen. Als de Engelsen eerlijk zijn, dan moeten ook zy" bekennen, dat sommi ge hunner spookverhalen geen enkele aantrekkingskracht meer bezitten. Ze zijn door iemand, die het spelletje niet wilde meespelen, van alle roman tiek ontluisterd, of door een samen loop van omstandigheden van «11e bo vennatuurlijkheid beroofd. Als voor beeld noemen we een recent voorval in een idyllisch dorpje in Schotland. In de omgeving van een verlaten, ver vallen met klimop begroeid landhuis enfin, ge kent het wel: de ideale woonplaats voor spoken hadden de inwoners van het plaatsje vreemde verschijnselen waargenomen. De melkboer, de bakker en nog vele an dere plaatselijke goden hadden met eigen ogen gezien, hoe daar 's avonds „een grijze, in nevel gehulde gestal te" rondwaarde. „Het spook" bewoog zich met tamelijk 'grote snelheid, zweefde vaak van het ene raam naar het andere en maakte de meest sinis tere geluiden. MET GEWEER EN KNUPPEL Een avontuurlijke jongeling, die de geruchten en speculaties over „Het spook" moe was geworden, besloot op zekere avond op onderzoek uit te gaan. Voor de zekerheid nam hij het geweer van zijn vader mee, alsook een grote, zelf gefabriceerde knuppel. Toen onze held meer dan een uur achter een tuinhaagje had gelegen, hoorde hij in de verte een klappend geluid. Het kwam steeds naderbij en plotseling zag hij „de in nevel gehul de gestalte" tegen de muren van het landhuis afgetekend. Zonder zich te bedenken, haalde hij de trekker over en langzaam dwarrelde 't geval naar beneden. Met het geluid van het schot nog in de oren ging onze schutter kijken. Hij vondeen grote reiger, die daar kennelijk een nest had ge bouwd. Het verhaal is nog niet uit het is in Engeland namelijk ten streng ste verboden reigers neer te schieten: maar. laten we ons naar een mys terie wenden, dat alle Britten, ook de meest nuchtere, op het ogenblik be zig houdt. Het mysterie staat be kend als het mysterie van de weg naar Portsmouth. Het heeft wijde pu bliciteit in de Engelse pers ontvangen en vrijwel elke Brit kan er de détails 'van vertellen. De feiten zien er als volgt uit: Tus sen Esher en Cobham, op een wegge deelte van ongeveer twee kilometer lengte, hebben meer dan dertig auto mobilisten hun voorruiten gebroken. Het eerste voorval werd achttien maanden geleden gesignaleerd; het laatste speelde zich nog geen maand geleden af. De ervaring van alle ge dupeerde automobilisten is dezelfde. De voorruit „vertroebelt" ogen schijnlijk zonder de geringste aanlei ding en bij inspectie wordt in het spinneweb van barsten en scheuren een nauwelijks zichtbaar gaatje ont dekt. EEN GOOI- EN SMIJT-GEEST Dat de ruiten door opvliegend ge steente worden gebroken, wordt als uitgesloten geacht. Het wegdek ter Nederlandse Landbouwweek te Wagenmgen geopend Veevoederpositie behandeld Maandagmiddag is in Wageningen de 17de Nederlandse Landbouwweek geopend door prof. dr. A. C. Schui felen, vice-voorzitter van het Neder lands genootschap van landbouwwe tenschap. Deze zeide in zijn ope ningswoord, dat de bijeenkomst van landbouwdeskundigen in een behoef te voorziet door de voortschrijdende mechanisatie, welke een grote de tailkennis vereist. Ir. A H. Boerma, directeur van de Europese afdeling van de F.A.O., sprak over het onderwerp „De we- reldveevoederpositie". Hij somde en kele oorzaken op van de zorgbaren- de positie van het veevoer en noem de als middelen tot verbetering een intensiever gebruik van grasland, een verder doorgevoerde mechani satie en een intensivering van het wetenschappelijk onderzoek. De heer R. Visser, voorzitter van de hoofdafdeling veehouderij van de Stichting van de Landbouw, sprak daarna over de veevoederpositie in Nederland. Als gunstigste gevolg van ae toenemende schaarste aan voedergranen noemde de heer Vis ser, uat bg stijgende voederprijzen met voordeel de productie van eigen bodem kan worden opgevoerd. Het ongunstigste gevolg is, dat bij stij gende voederprijzen de prijzen van de veredelingsproducten vrijwel al. tijd achterop komen. Onder dergelijke omstandigheden zal men in de land bouw de voederproductie van eigen bodem moeten opvoeren. plaats is spiegelglad en over de ge hele breedte geasfalteerd. Ook gaat men meer en meer twijfelen aan de theorie, dat er opzet in het spel is. Ten eerste heeft Scotland Yard, on danks haar speurhonden en surveil lerende politie-auto's, nooit een enkel spoor van een katapult- of buks-ma niak kunnen ontdekken. Ten tweede is in geen der getroffen wagens een steentje of een kogeltje gevonden, dat de schade op zijn geweten zou kunnen hebben. Ten derde is niemand der betrokken automobilisten door een. of ander voorwerp getroffen. Wat dan wel? Een gooi- en smijt- geest, die onder het asfalt huist, zeg- gen de bijgelovige juffers in Esher en obham. „Dodelijke stralen", afkom stig van de nabijgelegen fabriek van Vickers-Armstrong, beweren de men sen, die toevallig weten, dat men daar atoom-onderzoekingen verricht. Ge luidsgolven van straaljagers, menen de Britten, die wel eens van de ge volgen van supersonische snelheden hebben gehoord. Niemand weet het! Scotland Yard heeft alle mogelijke theorieën be proefd, maar is er tot nu toe niet ach ter kunnen komen. Ze staat voor een raadsel, dat, zoals een Engelse krant met verve schreef, „zo fascinerend en irriterend is als dat van de vliegende schotels". (Nadruk verboden). Dirk Cosjer benoemd tot ereburger van Delft In een buitengewone zitting van de gemeenteraadvan Delft is de letterkundige Dirk Coster gehul digd ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag. Als blijk van waardering voor wat hij voor de stad heeft ge daan, werd hem het ereburgerschap aangeboden, waaraan gestalte werd gegeven door het overhandigen van de gouden erepenning der stad en de daarbij behorende oorkonde. De raadsvergadering werd bijge woond door o.a. de heren prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton'van Duinkerken), Jan Engelsman, Aert van Dobbenburgh, dr. P. H. Ritter Jr., Godfried Bomans, Jan Mens, de schrijfster Top Naeff en vele ande ren. Ook de burgemeester van Rot terdam, mr. G. E. van Walsum, oud burgemeester van Delft, was aan wezig. Kardinaal Tisserant zwaaide K.R.O. lof toe. Dinsdagmiddag heeft Eugene kar dinaal Tisserant, deken van het col lege van kardinalen te Rome en se cretaris van de H. Congregatie voor de Oosterse kerk voor.de KRO microfoon een toespraak gehouden. Kardinaal Tisserant, die in Neder land vertoeft wegens het 25-jarig bestaan van het „Apostolaat-der her eniging" en door H.M. de Koningin 's ochtends in audiëntie werd ontvan gen, heeft in zijn radiorede een woord van erkentelykheid gericht tot de K.R.O. voor het verspreiden van de Oosterse liturgieën, waardoor het voor de vele vluchtelingen uit de Oosterse landen en ook wel voor de genen, die aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn zuchten, moge lijk is de liturgie in hun eigen taal te kunnen volgen. Kardinaal Tisse rant wees voorts op de bittere ver volgingen. die in de gebieden waar de Katholieken wonen, die behoren tot de Oosterse ritussen, jn ongeken de hevigheid woeden. EREDOCTORAAT. Tijdens een plechtige academische zitting in de aula der R.K. Universi teit te Nijmegen is het eredoctoraat in de theologie verleend aan Eugene kardinaal Tisserant. Het wereldgebeuren Adenauer voor een heet vuur Vandaag en morgen zal de West. Duitse Bondsdag in eerste le zing de wetsvoorstellen tot ra tificering van de Europese verdragen behandelen. Ofschoon de besprekin gen niet minder „heet" lijken te wor den dan de lucht, die om het witte parlementsgebouw aan de Rijn trilt, gaat dr. Adenauer deze eerste ronde van zijn parlementaire Btrijd in in het volle vertrouwen, dat een kleine meerderheid de plannen tot militaire inschakeling van de bondsrepubliek bij de Westelijke verdediging zal goed keuren. Hoeveel weerstand de kan selier heeft te ovenvinnen, is overi gens wel gebleken uit de omstandig heid, dat hij zijn eigen coalitie niet heeft kunnen winnen voor een uiterst snelle ratificering. In het gunstigste geval zal het toch nog herfst worden, voordat de Duitsers definitief de mi litaire banden met het Westen zullen hebben aanvaard- Het belangrijkste criterium voor de beoordeling der verdragen blijft in het Duitse parle ment de vraag, in hoeverre zij dienst baar kunnen worden gemaakt aan de verwezenlijking van de hereniging van Duitsland. Dr, Konrad Adenauer, de 76-jari- ge kanselier, die in het afgelo pen jaar al zijn energie aan het tot stand komen der verdragen heeft gegc-ven, zal een poging doen om ook de laatste weerstanden in de rege. ringsfracties nog te overwinnen. Hij zal vandaag de verdragen verdedi- fen en hij verwacht volgens insiders at zijn rode na twintig jaren nog zal worden gelezen. Men kan aanne men, dat ae kanselier deze rede voornamelijk zal benutten om het volk dat de grote debatten in de Bondsdag per radio kan volgen de overtuiging bij te brengen, dat de binding van West-Duitsland aan de Atlantische gemeenschap ae eer ste stap zal zijn naar een hereniging van Duitsland. Adenauers tegenstanders en ook vele twijfelaars uit zijn eigen rijen vrezen, dat op deze basis geen ac- coord met de Russen te bereiken is. Willen Duitsland en zyn partners werkelijk ernst maken met de oplos sing van het vraagstuk der Duitse hereniging, dan moeten zij bereid zijn de Russen een prijs te betalen voor hun aftocht uit Oost-Duitsland, zo menen zg. Die prijs zou dan moeten bestaan in het uitsluiten van Duits land uit de plannen tot eenmaking van Europa, tenminste uit de mili. taire plannen. Deze prijs wenst dr. Adenauer niet te betalen. In de laatste weken heeft hij zijn woord voerders nadruk laten leggen op zijn stelling, dat de Duitsers aan de ge allieerden op het stuk van de Duitse eenheid niets schuldig zijn, dat zij alleen maar eisen hebben te stellen „op grond van het natuurlijke recht van een volk op zijn eenheid". De Russen moeten, zo hoort men hier, nu in regeringskringen, genoopt wor. den onvoorwaardelijk de Oostelijke zóne te ontruimen. Tegen deze opvatting is in de laat ste maanden ook toenemend verzet in de rnen der regeringsfracties ge rezen. Talrijke stemmen zijn daar opgegaan, die deze weg kennelijk te gevaarlgk vinden omdat zij vrezen, dat de Russen nooit vreedzaam en onvoorwaardelijk hun positie in Duitsland zullen prijs gewen. Hoe zeker de Duitse kanselier zich voelt, kan worden afgeleid uit zijn jongste interventie bij de geallieerden inzake het antwoord aan Moskou. Ondanks het uit alle hoe ken en alle partijen komende verlan gen het eerst nog eens met een con ferentie van vier te proberen, heeft Adenauer het Westely'ke compromis aangevallen omdat het naar zijn opvatting voor de Russen te ge makkelijk zou hebben gemaakt een langdurige en vruchteloze conferen tie uit te lokken, die volgens hem de verwezelijking der Europese verdra. gen in de weg zou kunnen staan. Dit jongste initiatief van de kan selier zal tijdens de debatten wel scherpe aanvallen van de oppositie uitlokken. De socialistische leider Ollenhaure heeft reeds eerder de ver denking uitgesproken, dat Adenauer de Duitse eenheid zou blokkeren om redenen van „katholieke machtspoli tiek". Hoofdmotief van de oppositie blijft overigens, dat de befaamde Duitse eenheid zou geven. Voor de socialisten weegt dit veto bijzonder zwaar, omdat zij van Frankrijk niet anders verwachten dan een belem mering van de vorming van een blok van zeventig millioen Duitsers. Adenauer zal een zware taak heb ben om in dit eerste debat met dit inzicht voor de volksopinie te zege vieren. De socialisten en hun volge lingen hebben zich deze keer niet al leen opgemaakt tot een strijd tegen de verdragen, doch zij zetten er alles op de regering en de huidige parle mentaire meerderheid te Verslaan. Nieuwe verkiezingen en een uitstel van alle beslissingen totdat het staatsgerecht de verdragen aan de „onmilitaire" grondwet zal hebben getoetst zullen daarbij tot hun troe ven behoren. EEN BOEKJE OVER OLLIE B. BOMMEL EN FOTOGRAFIE Naar een idee van Angelo Arens schreef en tekende Marten Toonder „Ollie B. Bommel's Fotoboek", met foto's van Annelies Romein en Paul Huf. Jan Wolfslag verstrekte de fo- totechnische adviezen en de uitgeve rij „De Bezige Bij" te Amsterdam maakte er een keurig geheel van. Het is een uitstekende gedachte geweest om de populaire geesteskin deren van Marten Toonder in te schakelen in een werkje, dat bedoeld is als een soort handleiding voor het fotograferen door de jeugd. Een handleiding „ontaardt" meestal in een dorre en saaie opsomming van feiten; „OUie B. Bommel's Foto boek" sprankelt van humor; is ver lucht met de bekende tekeningen van Marten Toonder en voorts toe gerust met een serie uitstekend ge slaagde foto's. En„Fotograferen is iets voor een Heer van Stand" Als U begrijpt wat wy bedoelen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5