DRONKEN LANDARBEIDER STAK ZIJN WONING IN BRAND Zeeuwse Almanak Sproeten SPRUTOL MIDDELBURG KRIJGT ER NOG EEN SCHOOL BIJ DE MAN. DIE MIDDELBURG SCHOON HOUDT. JUBILEERT 20 ZWEMMERS AANGEWEZEN SCHELDEBEKER-WEDSTRIJD r PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 JULI 1952 POLITIERECHTER MIDDELBURG Vertegenwoordiger te Middelburg verduisterde f 1300.- Op een avond in April had de 24-jarige landarbeider W. K. uit Axel twintig glazen bier gedronken, met het gevolg, dat hij enigszins wankelend thuis kwam. Toen zijn vrouw bemerkte, dat hy dronken was, verliet zy de woning om by familieleden te overnachten. Haar echtgenoot werd zo kwaad, dat hy enige kledingstukken by elkaar pakte en deze, na er petroleum over te hebben gegooid, op de vloer van de woonkamer in brand stak. Ver volgens stapte hy de deur uit om nog een glaasje bier het één en twin tigste te gaan drinken. Gelukkig werd het brandje weldra ontdekt. De brandstichter verscheen Dinsdag voor de politierechter te Mid delburg na sinds 15 April in voor arrest te hebben gezeten om zijn schuld te erkennen en zijn spijt te be tuigen. Conform de eis werd hij ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, van welke zes maanden drie voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd, bijzondere voorwaarden en toezicht. De Middelburgse vertegenwoordi ger B. J. v. d. G. moest eveneens voor de groene tafel verschijnen omdat hij ten nadele van de N.V. P. te Middel burg, bij welke firma hij in dienst was, een bedrag van ruim f 1300.had verduisterd. Verdachte, die bij diverse handelaren in opdracht van zijn werk geefster oude metalen opkocht, be schikte steeds over flinke geldsbedra gen om deze leveranciers te kunnen betalen. Van dit geld nu gebruikte hij herhaaldelijk een deel voor zich zelf. Hij betaalde de leveranciers dan eni ge tijd later, wanneer hij weer geld van de N.V. had meegekregen. Het kwam van kwaad tot erger en V. d. G. zag zich genoodzaakt, het ene gat met het andere te stoppen. Tenslotte kwam de verduistering aan het licht, waarna ontslag en aangifte by de po litie volgde. Verdachte bekende en verklaarde reeds een groot gedeelte van het ver duisterde bedrag aan de benadeelde te hebben terugbetaald. Om een nader advies van de reclassering te kunnen inwinnen, werd de zaak voor onbe paalde tijd aangehouden. ZWERVER VERZON EEN VERHAAL. Wegens oplichting stond de varens gezel A. de J. uit Makkum terecht. Eind Mei van dit jaar slaagde hij er in een caféhoudster in Kloosterzande een bedrag van f 30.afhandig te maken. Hij gaf zich tegenover deze vrouw uit als de schipper van het vrachtschip „Merwede", verklaarde aan land te zijn gegaan, doch zijn por- temonnaie te zijn vergeten en vroeg Smeden bespraken opleidings mogelijkheden Onder voorzitterschap van de heer S. Hillebrand uit St. Laurens werd Dinsdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes een contactbijeen komst gehouden, uitgaande van de stichting „Smecoma" te Utrecht, wel ke stichting zich bezighoudt met de vakopleiding van smeden. Uitvoerig werd gesproken over de mogelijkhe den van nieuwe cursussen, waarbij vooral aandacht besteed werd aan de landbouwwerktuigen, techniek en tractorentechniek en voorts werd van gedachten gewisseld over propa- gandamogelijkheden ten aanzien van leerlingen der hoogste klassen van lagere scholen. Er werd op gewezen, dat de stichting voor ouderavonden enz. beschikbaar stelt de film „De brug naar de toekomst", welke film onder meer propaganda maakt voor het smedenambaeht. Een zeepaardje in Veere Het vissersvaartuig Veere 24 hééft in Veere een zeepaardje binnenge bracht. Het voor de Zeeuwse wateren zeldzame diertje heeft zijn uitstapje naar de wal echter evenmin overleefd als zjjn soortgenoot, die onlangs in Vlissingen werd binnengebracht. Veer Terneuzen-Hoedekenskerke Donderdag gestremd. De Provinciale Stoombootdiensten zullen Donderdag a.s. en zonodig ook Vrijdag a.s. de dienst Terneuzen- Hoedekenskerke v.v. niet kunnen on derhouden in verband met het ver richten van baggerwerken in de ha ven van Hoedekenskerke. Sinds enkele dagen is de Rijkswa terstaat bezig met het uitbaggeren van de haven van Hoedekenskerke. Donderdag is het gedeelte brj de pon ton van de provinciale boot aan de beurt, zodat deze niet kan aanleg gen. AUTO De auto, die nabij Haamstede gepar keerd was, wekte herinneringen op aan lang vervlogen tijden. De carosse- rie bestond uit een soort vierkant, zwart bakje, opgehangen tussen hoge, dikbespaakte wielen en aan de achter zijde van het vehikel bevond zich een monstrueuze koffer. Het voertuig was stuk. Het maakte een vrij hulpeloze indruk, die nog ver sterkt werd door de voorbij vliedende, gestroomlijnde scheppingen uit onze. dagen. Drie knaapjes volgden gespannen de verrichtingen van de bestuurder, die zich onder zijn eigendom had uitge strekt om de storing op te sporen. Zij hadden slechts verachtelijke opmer kingen voor het aftandse wonder der techniek, dat het voor hun jongemaar op dit gebied verwende ogen, liet af weten Na een serie handgrepen van de man-onder-de-auto kwam er evenwel leren in het toestel en slechts luttele ogenblikken later reed het weg. Nage zien door de drie knaapjes, die hinnik ten van pret Want het bakje-op-wielen was nu voorzien van een opschrift, met grilli ge krijtletters aangebracht op de mon strueuze koffer aan de achterzijde. Wordt ingereden", stond er.... de caféhoudster f 30. te leen. Het ge hele verhaal was echter verzonnen: De J. was een zwerver, die geldgebrek had en op deze wijze poogde de beno digde contanten in zijn zak te krijgen. De man, die sinds 18 Juni in voorar rest zit, wist zich van de gehele zaak weinig te herinneren, maar de offi cier van justitie kon dat wél en eiste twee maanden gevangenisstraf. De po litierechter maakte er zes weken van, met aftrek. De los werkman L. A. G. uit St. Laurens had op 1 Mei zoveel gedron ken, dat hjj zich niet goed meer kon herinneren, een Middelburgse politie agent te hebben beledigd en in het gezicht te hebben gespuwd. Conform de eis werd hij gestraft met tien da gen gevangenisstraf. Een andere los werkman, H. van B. uit Middelburg, zag kans in een onbewaakt ogenblik uit de linnenkast van zijn kostjuf- frouw een bankbiljet van f 50.en een stuk gordijnstof te ontvreemden. Dit kwam hem (bij verstek) te staan op 14 dagen eenzaamheid. Ook de meubelmaker G. F. B. uit Middelburg had zich aan diefstal schuldig gemaakt Hij nam twee dozen met sigaren weg uit een winkel aan de Korte Delft. Bij verstek werd hij tot 10 dagen ge vangenisstraf veroordeeld. Parade en défilé te Middelburg. Rijkswacht, Rijkspolitie, Marechaussée en COAK ROUTE GEWIJZIGD Het corps Rijkspolitie in Zeeland, de Rijkswacht in Oost-Vlaanderen, de Kon. Marechaussée en de COAK houden, zoals in onze vorige editie gemeld op Woensdag 16 Juli in Mid delburg een parade en een défilé. In de route, welke van Molenwater naar Markt wordt gevolgd, is een wijziging gebracht. Zij luidt thans als volgt: Molenwater, Koepoortstraat, Molstraat, Dam, Korte Delft. Lange Delft, Markt, Gravenstraat, Varkens- markt. Gortstraat, Plein 1940, Pot- tenmarkt, Markt. Na het défilé be- geven de troepen zich door Lange en :orte Noordstraat naar de COAK- kazerne. Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk N.C.R.V.-klankbeeld over de garnalenvisserij In de nacht van Maandag op Dins dag heben enkele N.C.R.V.-reporters zich ingescheept op het garaalenvaar- tuig Arh. 14. Zy hebben een klank beeld gemaakt van de garnalenvisse rij en hiertoe voorts vraaggesprekken gevoerd met de burgemeester van Veere, jhr I. F. den Beer Poortugael, met de burgemeester van Arnemui- den, de heer J. v. d. Bos, en voorts met een havenmeester, een mijnmees- ter, een visser en nog anderen. Dit klankbeeld zal op Woensdag 30 Juli a.s. des avonds om 9 uur via de N.C.R.V. worden uitgezonden. IN HET CENTRUM VAN DE STAD Bouw van R.K. lagere school wordt op 17 Juli aanbesteed Na de oorlog is in Zeeland aan de scholenbouw verheugend veel aandacht geschonken en ook in Middelburg is op dit gebied behoorlijk wat gepres teerd. De twee semi-permanente lagere scholen op 't Zand, de fraaie lagere landbouwschool aan de Koudekerkseweg en de wel bijzonder goed geslaag de Ulo-school aan de Dwarskaai kwamen in do afgelopen jaren gereed en illustreren zowel de verbetering als de uitbreiding van het scholenbezit der Zeeuwse hoofdstad. In de laatste raadsvergadering kon worden medege deeld, dat nu ook goedkeuring is verleend voor de bouw van de R.K. lagere school voor jongens en meisjes. Op 17 Juli wordt dit werk aanbesteed en wanneer het voltooid Is, kan gezegd worden, dat het scholenprobleem voor Middelburg, voorlopig althans, practiseh is opgelost. De nieuwe R. K. school voor jon gens en meisjes zal tegenover de R. K. kerk aan Bachtensteene verrijzen en zal de in de oorlog verwoeste school aan de voormalige Wal vervangen. Het gebouw komt ongeveer evenwij dig aan Bachtensteene te staan, doch de ingang is aan de zijde van de Groenmarkt. Uit het ontwerp blijkt, dat men via de vestibule in een centraal trappen huis komt, dat in verbinding staat met een gang, waaraan drie lokalen zijn gelegen. Daar deze gang aan de zijde van Bachtensteene, dat wil zeggen aan de Noordzijde, is gedacht, liggen alle lokalen op het Zuiden. Aan de andere zijde van de gang bevinden zich de toiletten voor de leerlingen en de kamer voor het hoofd. Het gebouw wordt drie ver diepingen hoog. De indeling van deze verdiepingen is gelijk aan die gelijk vloers met dit kleine verschil, dat op de derde verdieping niet drie, doch twee lokalen worden gemaakt. In de kelder komt de centrale verwarmings kachel. Advertentie. VEERTIG JAAR BIJ DE GEMEENTE De heer C. P. F. van Oost had het toezicht over de beplanting van waterwingebied Ruim een kwart eeuw geleden was het grootste gedeelte van het water leidinggebied Oranjezon een witte zandwoestijn, een brokje ongerepte natuur, dat echter bij lange na niet die schoonheid bezat, welke het heeft gekregen nadat het 5 km lange waterleidingkanaal was gegraven en hon derdduizenden ranke dennen in het uitgestrekte duinterrein waren uitge- plant. Deze beplanting werd destijds uitgevoerd onder leiding van de Keer C. P. F. van Oost, opzichter bfó de Reïnigings- en Ontsmettingsdienst in Middelburg, die Donderdag a.s. veertig jaar in gemeentedienst is en het omvangrijke, vele jaren in beslag nemende werk in Oranjezon als het hoogtepunt van zijn ambtelijke loopbaan beschouwt. jubilaris, die Donderdag stellig niet over belangstelling te klagen zal heb ben, nog altijd een zwak en het bloed kruipt, waar het niet kan gaan: hij heeft er voor gezorgd, dat de oude garage van de Reinigingsdienst, waar, behalve het personeel, nooit een Mid delburger komt, omgeven is door bloe men. De grote wens van de heer Van Oost is het. in de jaren, welke hem in gemeentedienst resten, nog te mo gen beleven, dat eindelijk een nieuwe garage gebouwd en in gebruik geno men kan worden In het begin der twintiger jaren telde ons land vele werklozen en werd naarstig gespeurd naar werkverschaf fingsobjecten. Eén van die objecten was de uitbreiding van het water wingebied, waarmee in 1924 een begin werd gemaakt. Vóórdat 't nieuwe ka naal kon worden gegraven, moesten de duinen worden „vastgelegd" en ook na voltooiing der graafwerkzaamheden dienden nog talloze dennen te wor den geplant. Het was een niet altijd even gemakkelijke, maar grote vol doening gevende arbeid, waaraan de heer Van Oost, die als jong broekje bij de plantsoendienst was gekomen, nog steeds met heel veel genoegen terugdenkt. Van 1924 tot 1930, het jaar, dat hij baas bij de Reinigings- en Ont smettingsdienst werd, is hij er druk mee geweest en ook nadien toog hij nog wekelijks naar Oranjezon om toe zicht uit te oefenen. Wanneer hij nu door het weelderig begroeide duinge bied dwaalt, kan hij er terecht een beetje trots op zijn, dat hij zijn be scheiden bijdrage heeft mogen leve ren aan de verandering van 70 a 80 ha zandwoestijn in één der mooiste plekjes van Walcheren. De heer Van Oost, die dankbaar is, voorlopig nog niet aan zijn pensioen toe te zijn. wijdt nu reeds 22 jaar zijn beste krachten aan een taak. waarover men zeker niet gering moet denken: het proper houden van zijn stad. Voor de oorlog geschiedde dit nog geheel met paardentractie, maar sinds de re organisatie beschikt de dienst over drie grote vuilnisauto's, twee transportwagens voor zand- en puin- vervoer, een kolkenzuiger voor het schoonmaken van riool- en beerput ten en het leegpompen van kelders en een ontsmittingswagen. Van de ont smettingsdienst maken ook vele ande- Zeeuwse gemeenten, het zieken huis en de Kruisverenigingen gebruik. De heer Van Oost houdt voorts toe zicht op de veegdienst en de strooi- dienst. Voor bloemen en planten heeft de Autovervoer op "het veer A. J. PolderZijpe In verband met een korte reparatie van het stoomschip „Grevelingen" zal de veerdienst ZijpeAnna Jacobapol- der ingaande heden Woensdag 9 Ju li, tijdelijk worden uitgevoerd door het stoomschip „Gorinchem I". Met dit vaartuig kunnen slechts auto's van maximaal 9 meter lengte worden over gezet. Appelen op de Zeeuwse veilingen. De provinciale afzetcommissie heeft besloten de aanvoer van kwaliteits appelen van het sortiment Yellow Transparant vrij te geven. Met in gang van Vrijdag a.s. mogen de ap pels op de Zeeuwse veilingen worden aangevoerd. Zij moeten echter de maat hebben van 60 m.m. en op. Over het algemeen worden op de veilingen nog geen grote kwantums verwacht. De droogte van de laatste weken is namelijk van invloed geweest op de groei van de vruchten. Openbare zitting van G.S. te Schoondijke uitgesteld De door Gedeputeerde Staten te houden openbare zitting, waarin be zwaren kunnen worden ingebracht tegen de voorgenomen grenswijziging van de gemeenten Groede en Bres- lcens, welke bijeenkomst Donderdag a.s. in Schoondijke zou worden gehou den, is op verzoek van het gemeente bestuur van Groede tot een nader vast te stellen datum uitgesteld, aan- fezien de burgemeester thans in het uitenland vertoeft. Veel zeesterren in de Waddenzee. De zeesterrenplaag in de Wadden zee duurt onverminderd voort. Speci aal de mosselpercelen in het z.g. Z. Oostrak hebben er onder te lijden. Vanwege de Visserij-inspectie aldaar kwam een bericht voor de vissers, om naar de Waddenzee te komen om de percelen te bezichtigen en zo nodig schoon te vissen. De speelplaats, die betegeld wordt, krijgt een oppervlakte van ongeveer 800 m2. zodat de meisjes en jongens voldoende ruimte hebben om vóór de lessen en in het speelkwartiertje naar hartelust te ravotten. Het gebouw wordt van handvormsteen opgetrok ken en met een pannendak afgedekt. De Voorburgse architect C. M. van Moorsel Pzn., die ook de architectuur verzorgde van de R. K. kerk en het omstreden rusthuis der Stichting Be jaardenzorg aan de Lange Noordstraat, maakte het ontwerp voor dit school gebouw. Met de bouw van hotel De Burg worden goede vorderingen gemaakt. Wanneer nu nog de plannen voor het gemeentelijk turnlokaal waaraan zeer veel behoefte bestaat en de R.K. kleuterschool, gerealiseerd kun nen worden, is ook dit gedeelte van Middelburgs centrum geheel her bouwd. NEGEN-EN-DERTIG LIEFHEBBERS Jan Stender voor de tiende maal van de partij Negen-en.dertig zwemmers en zwemsters hebben zich dit jaar aangemeld voor de vermaarde Scheldebeker-zwemwedstrijd. Wèl een bewijs hoe popu lair deze unieke wedstryd voor lange afstand-zwemmers langzamerhand is geworden. Maar helaas is het onmogelijk meer dan twintig zwemmers toe te laten; de toch reeds zeer omvangrijke veiligheidsmaatregelen zouden te veel men&en en te veel materieel (sloepen e.d.) gaan vergen. Na zorgvuldi ge selectie zijn dus twintig zwemmers en zwemsters aangewezen, onder wie twee Engelsen en twee Belgen. De bekerhouder Rinus van Daatselaar kan, zoals reeds bekend, helaas niet van de partij zyn omdat hij na een ernstig ongeval nog steeds in een ziekenhuis verblijft. De deelnemers voor dit jaar zyn F. Oldman en A. Patten van de Bast- Ham Swimmingclub te Londen, P. van Ive van Agt van de Blankenberg- se Zwemvereniging, André Bus- schaert van de Royal Ostend Swim mingclub te Oostende, de winnares der dames van het vorig jaar Willy Willemsen van H.D.Z. en haar club genote Rie Brouwer, Annie Veldhuy- zen van „De Robben", die in 1950 won met Jan Stender, Arend Kayser en Hans Kelder, eveneens van ,De Robben", John van Rijk, Stans Schef- fer, Piet Bindt en Henk Bouwmeester van D.J.K., Thea de Vos van Wuest- hag uit Hengelo, Bep Schrauwen van Surae uit Breda en ten slotte vier Zeeuwen, t.w. Kees de Rijk van het Middelburgse „Luctor et Emergo" en drie leden van ,,De Zeehond" uit Vlis singen: Alie de Bie, Truus Castel en Chris Verbeek. Laatstgenoemde zwemmer was vorig jaar de eerst- aankomende Zeeuw. Voor de Hilversummer Jan Sten der wordt het een jubileumwedstrijd, aangezien hij voor de tiende maal aan de Scheldebeker-zwemwedstrijd mee doet. John van Ryk van D.J.K. was vorig jaar winnaar van de bekende Sportwereld-beker. RESERVES Mochten vóór de wedstrijd nog af schrijvingen binnenkomen, dan ko men als reserves in aanmerking: mej. A. v. Gerven (Surae, Breda), Fl. Pe ters (Neptunus, Arnhem), F. A. De- muth (Zwemlust, Utrecht) A. C. Halvorsen (Het Y, Amsterdam). Op de dag van de wedstrijd zijn de vol gende personen reserves: M. Cal jouw (S.Z.V., Souburg), C. den Boer, („De Zeehond", Vlissingen), W. Goedbloed („Luctor et Emergo", Middelburg) en C. A. Wagenaar, (S.Z.V., Souburg). Zoals bekend zal op Zaterdag 19 Juli omstreeks 12 uur 's middags worden gestart by de vuurtoren van Nieuwe Sluis. De stedenontmoeting Middelburg-Folkestone. EEN SPORTDAG TE AARDENBURG De gemeenteraad van Aardenburg heeft, zoals gemeld, besloten een be paalde garantie te verlenen, indien het comité voor de stedenontmoeting Middelburg-Folkestone op 30 Juli eni ge wedstrijden in het sportpark te Aardenburg zou organiseren. Wij vernemen thans, dat de Ad viescommissie voor sportaangelegen- heden te Middelburg inderdaad heeft besloten een sportdag in Aardenburg te houden. De zwemwedstrijd, welke in verband met de onvoldoende outil lage niet in de Zeeuwse hoofdstad kan worden georganiseerd, zal in Aardenburg doorgang vinden en ook wordt in het sportpark aldaar een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het team uit Folkestone en een nog niet bekende tegenstander. Het gemeen tebestuur v?.n Aardenburg stelt een beker beschikbaar. Voorts zullen tennisspelers uit Folkestone en leden van de Aarden- burgse tennisclub S.J.E.F. in vriend schappelijke onderlinge wedstrijden hun krachten meten. Het programma voor deze sportdag helooft zeer at tractief en afwisselend te worden, want ook de Schotse dansgroep van miss Trudy Noon, de vijf doedelzak, spelers cn de volksdansgroep uit Hythe zullen optreden. Bovendien wórden een demonstratie gegeven van het Vlaamse bollen en het En gelse bowls. De Engelse gasten zullen door het gemeentebestuur van Aardenburg of ficieel in het raadhuis worden ont vangen. J' Twaalf meesjes in een brievenbus In de brievenbus van het openbaar slachthuis te Goes wordt sinds enige tijd geen post meer gedeponeerd. Onlangs werd namelijk ontdekt, dat een mezenpaar de brievenbus als woning had gekozen. De post bode brengt thans de post bin nen in het kantoor om het vogel-echtpaar niet te storen. Inmiddels zorgde het wijfje voor tien eieren, die dezer da gen alle tien uitkwamen! Twaalf meesjes in een brieven bus. Een grote zeldzaamheid. "k. In Mei kwamen 4381 woningen gereed Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in Mei j.l. 4381 woningen gereed gekomen. Hierin zijn begrepen 174 duplexwo- ningen, zodat in die maand door nieuwbouw in totaal voor 4555 gezin nen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In de overeenkomstige maanden van de jaren 1945 t.m. 1951 kwamen resp. gereed: geen, 54, 796, 2192 (31), 3327 (25), 3749 (377), en 4882 (355) woningen. De tussen haak jes geplaatste cijfers geven de du- plexwoningen aan, die in de genoem de aantallen gereed gekomen wonin gen zijn begrepen. In de eerste vijf maanden van 1952 kwamen 20.331 woningen gereed, waarvan 848 als duplexwoning wer den gebouwd, zodat voor 21.179 ge zinnen woonruimte beschikbaar kwam. De in Mei voltooide woningen zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld: Gronin gen 308 (271), Friesland 148 (145), Drenthe 103 (212), Overijssel 400 (341), Gelderland 391 (502), Utrecht 361 (270), Noord-Holland (excl. Am sterdam) 375 (501), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 369 (644), Zeeland 100 (140), Noord-Bra bant 435 (546), Limburg 275 (587), Amsterdam 375 (218), Den Haag 349 (305), Rotterdam 340 (100), N.O.- polder 52 (100). De cijfers tussen haakjes zijn die van Mei 1951. Sedert de bevrijding zijn, gerekend tot eind Mei 1952 216.704 nieuwe wo ningen gebouwd, waarvan 11.863 du- plexwoningen, zodat voor 228.567 ge zinnen nieuwe woonruimte werd ge sticht. Zeeuwen op „Sonsbeek 1952" Beeldhouwkunst gedemonstreerd Op Sbnsbeek bij Arnhem wordt thans de tentoonstelling „Sonsbeek 1952" gehouden en om belangstelling uit de provincies te trekken was er Dinsdag een „dag van het Nederland se volk" georganiseerd. Afgevaardig den uit de Nederlandse provincies be keken onder leiding van kunstenaars de beelden, die daar zijn opgesteld en kregen voorlichting over de beeld houwkunst De heer J. Vet sprak namens het bestuur van de stichting de bezoekers toe. Hij verklaarde, dat ze niet wil lekeurig waren gekozen. Zij vertegenwoordigen verscheidene beroepen, o.a. boeren, industrie-arbei ders, vrije beroepen, werkende vrou wen, huisvrouwen enz. Het gaat bij deze tentoonstelling om het behoud van de Europese cultuur en in Sons beek, dat hij het mooiste park van Nederland noemde, kan men deze cul tuur door de beeldhouwkunst op z'n best demonstreren, aldus dc heer Vet. In het algemeen was het contact van de bezoekers met de rondleiden de kunstenaars zeer goed en uit de debatten, die bij de besprekingen van de verschillende beeldhouwwerken volgden, kwamen ook de meningen onbewimpeld naar voren. „Wij zijn hier gekomen met een ze ker vooroordeel", zo zeide een Zeeuwse boer na afloop van de rond leiding. „Wat zullen wij nuchtere Zeeuwen doen met die beelden? Maar na vandaag zijn we bekeerd. Het was prettig nu eens niet te vertoeven tus sen de suikerbieten, het vlas en de tarwe, maar ook eens in hogere sferen te zijn". Naast hem zat een Zeeuwse in dracht en zij stemde volkomen in met dit woord van lof. Dank werd voorts gebracht door een Zeeuw uit Zierikzee, die zich zo goed kon voor stellen, hoe moeilijk het is voor de rondleidende kunstenaars de bezoe kers nader tot hun gedachtenwereld te brengen. Eenzelfde dankwoord lie ten Noord-Holland, Groningen en an dere vertegenwoordigers van de Ne derlandse provincies horen. De visserij in April op de Zeeuwse stromen Uit het Juninummer van het maand blad ,Visserijnieuws" blijkt o.m., dat op de Zeeuwse stromen m April de oestervisserij door 74 vaartuigen on regelmatig werd uitgeoefend. In het mosselbedrijf, dat door 88 vaartuigen onregelmatig werd uitgeoefend, was het slap. In het district Grevelingen werden 2000 ton halfwasmosselen verzaaid, terwijl 1200 ton naar de percelen in de Oosterschelde Weste lijk deel, werden overgebracht. Uit het district Oosterschelde, Ooste lijk deel, werden 660 ton halfwas mosselen en 6990 ton overjarig mosselzaad naar de benedendistric_ ten gevoerd. In de Westerschelde wei-den 96 ton consumptiemosselen gevist (op brengst 768), die niet over het Aan- en Verkoopkantoor werden verhan deld. Een viertal Belgische vissers zaaiden op hun percelen in de Wes terschelde 500 ton zaad uit, afkom stig van de Belgische kust. De garnalenvissers hadden Veel profijt van het fraaie voorjaarsweer. De vangsten waren belangrijk hoger en ook de aanvoer van bijvis was in April veel beter dan in de vorige maanden. Vooral van bot en schar maakte men weer behoorlijke vang sten. Ook begonnen nu de vangsten van tong weer mee te tellen. De botvissery met het sehutnet was ook deze maand van weinig beteke nis. De visserij op alikruiken wordt dit jaar nog al onregelmatig uitge oefend. De aanvoer was thans 3460 kg minder dan in Maart. De alikrui ken waren klein van stuk en van een matige kwaliteit. Er werden ook nu weer kokhanen aangevoerd, d.i. een maand vroeger dan in 1951. Met de kreeftenvisserij werd per 1 April een aanvang gemaakt. Reeds deze eerste maand leverde een zeer foed resultaat op, nl. 5313 kg., d.i. 731 kg méér dan in April 1951. Te vens werden 1013 kg hoofdkrabben meegevangen. De aanvoer van wul ken liep terug tot 2344 kg. TOTAAL AANVOER De tussen haakjes geplaatste cij fers hebben betrekking op de maand April 1951. Zw. Stromen 715.773 kg 316.233; (479.150 kg 228.344), waai-van gar naal: voor consumptie 138.633 kg, 88.321 (100.397 84.767); garnaal nest 201.613 9.865 (67.597 kg 3.203); kreeft 5.314 kg 38.949 (3.582 kg 26.382); oesters 630.776 stuks 48.079 leg f 144.912; 363.337 st. (30.646 kg 77.432); mossel voor consumptie 69.400 kg 6.324 kg Lage besommingen van Thoolse vissers. In de afgelopen week zyn de be sommingen van de Thoolse vissers voortdurend aan de lage kant geble. ven. De aanvoer van bot was verre van lonend en ook de palingvangst stelde teleur. De besomming van vis uit de weervisseryen was gunsti ger en kon lonend worden genoemd. Op Maandag 7 Juli is men weer be gonnen mosselen naar het buiten land te verzenden. De omzet van de mosselpellerijen was nog wel aan de lage kant, maar de kwaliteit van de aangevoerde mosselen was zeer goed. Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond De Zeeuwse Polder- en Water schapsbond houdt, zoals wij reeds ge meld hebben, zijn algemene jaarver gadering dit jaar op 12 Juli te Goes. Men- rekent op ongeveer 300 deelne mers, die na de gemeenschappelijke maaltijd met autobussen en 60 auto's enkele wegen in het waterschap „De Breede Watering Bewesten Yerseke" zullen inspecteren en daarna een ex cursie zullen maken uaar de zeewe ring van de calamiteuze polders Oost- Beveland en Wilhelmina. Tot de Zeeuwse Polder- en Water schapsbond treden jaarlijks gemiddeld 10 polders of waterschappen als lid toe. Eind 1945 bedroeg het ledental 93, thans 163.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2