PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Noodweer boven Zuid-Limburg stagneerde het verkeer Een tocht door Middelburg D£ BILT Kantlijn EISENHOWER IN DE AANVAL WERKTE ADENAUER SAMEN MET FRANSE GEHEIME DIENST? Vandaag 195e Jaargang-No. 160 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 Juli 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 cL per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2, telet 16, Teraeuzen Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee N eogerdstr t 'f.0 tei. 26. MIJNWERKERS KONDEN ER NIET DOOR Slik en stenen spoelden over de spoorbaan Dinsdagavond tegen zes uur heeft zich boven Zuid-Limburg een hevig onweer ontlast, gepaard gaande met enorme slagregens. In de riviertjes en beken steeg het water in zeer korte tyd zo hoog, dat deze buiten hun oevers traden. Velden en wegen liepen onder water, kelders stroomden vol en langs de spoorbaan MaastrichtSittard, in de buurt van Geulen en Dunde, werd de toestand zelfs zo ernstig, dat het treinverkeer geruime tijd onderbroken moest worden. De rails lag bedekt met slik en stenen, die van (Je hellingen over de spoorbaan spoelden. Na enige uren was het spoorweg personeel er in geslaagd de baan zover vrij te maken, dat het treinverkeer met beperkte snelheid kon worden hervat. De reizigers waren tot dat ogen blik per bus vervoerd. In Geleen, waar het noodweer van zes uur tot half acht duurde, raakte de Keutelbeek verstopt, waardoor het water in de Steegstraat een meter hoog kwam te staan. Honderden kel ders liepen vol en moesten door de brandweer leeggepompt worden. Ook de tunnel onder de spoorbaan, die de verbinding vormt tussen het Ooste lijke en het Westelijke deel van Ge leen, stond blank. Bussen en vracht auto's bleven erin steken. Wie naar Sittard wilde moest een omweg van ongeveer 5 km. maken. Het mynwer- kersverkeer heeft hierdoor veel hin der ondervonden. Enige maanden ge leden is aan de bij deze tunnel aange brachte pompinstaliatie een tweede toegevoegd; deze beide installaties echter konden gisteravond het water niet verwerken. Om tien uur moest een nieuwe ploeg mijnwerkers in de „Maurits" opkomen, om elf uur moest er een vertrekken. Men meende echter, dat Zes en vier jaar geëist wegens doodslag op baby Tegen de 32-jarige kleermaker uit Amsterdam J. H. is zes jaar ge vangenisstraf met aftrek en tegen zgn 28-jarige buurvrouw H. W. B. D. vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, wegens mede- dadex-schap aan doodslag op een enkele uren oude baby, gepleegd op 5 Mei 1950. „Dit afschuwe lijke drama", zoals de officier het noemde, waarbij de baby op „beest achtige wijze om het leven is ge bracht", is lange tyd geheim geble ven, tot de vrouwelijke verdachte het niet langer onder zich heeft kunnen houden. de tunnel dan nog niet droog zou zijn. Van het K.N.M.I. in De Bilt vernamen wij, dat gisteravond omstreeks half acht 63 mm regen in Maastricht is gevallen en op het vliegveld Beek 40 m. Koele lucht dringt Nederland bin nen en tilt de warme lucht in de ho gere luchtlagen omhoog. Door dit „glijproces" ontstaan zeer zware buien. Prins Bernhard naar Columbia Naar Reuter meldt heeft de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ger te Bogota verklaard, dat Prins Bernhard een uitnodiging van de Co- lumbiaanse regering, om een bezoek aan het land te brengen, heeft aan vaard. Hg zou dit doen na. de opening van de tentoonstelling van Neder landse producten in Mexico. Het be zoek zou mogelijk tussen 8 en 12 No vember worden gebracht. Pinay kreeg vertrouwen Wetsontwerp glijdende loonschaal in tweede lezing aanvaard De Franse Nationale Vergadering heeft premier Pinay haar vertrouwen geschonken door het wetsontwerp be treffende de glijdende loonschaal in tweede lezing met 276 tegen 216 stem men goed te keuren. Het wetsontwerp houdt in. dat het minimum-loon van 100 francs per uur steeds verhoogd zal worden als de in dex van de kosten van levensonder houd met 5 pet. is gestegen. Pinay kreeg de steun van de gema tigd-conservatieven, de radicalen, de meeste M.R.P.-ers en de Gaullistische „rebellen". Ongeveer 130 afgevaardig den onthielden zich van stemming. Donderdag Westelijk antwoord aan de Russen Tekst blijft, zoals hij was De Franse minister van buitenland se zaken, Schuman, heeft Dinsdag me degedeeld, dat het Westelijke ant woord op de jongste Russische nota over Duitsland Donderdagochtend aan de Russische regering zal worden overhandigd. De tekst van de Weste lijke nota zou Donderdagavond be kend gemaakt worden. Schuman zeide, dat de West-Duitse bondskanselier dr. Audenauer van de inhoud van de nota op de hoogte ge steld was, doch dat er geen sprake van was. dat teruggekomen zou wor den op de tekst, die in Londen op 27 Juni werd goedgekeurd en die de opening voorstelt van een viermogend- heden-conferentie over duidelijk be paalde en beperkte punten, welke voorkomen op een tevoren opgestel de agenda. Men heeft dezer dagen kunnen lezen, dat de heer Reijers zijn vragen over de zaken Menten en Schallenberg heeft ingetrokken. Onmiddellijk daarna heeft de Commis sie voor Privaat en Strafrecht rap porten over deze twee geruchtmaken de affaires gepubliceerd, waarin ont kend wordt, dat politie of justitie bij het onderzoek laakbare handelingen hebben gepleegd of tekort zijn ge schoten. Eveneens wordt ontkend, dat de overheid deze zaken het liefst in de doofpot zou stoppen. En staat daarmede nu vast, dat de critiek van het Kamerlid Reijers on juist was en dat de zaak-Menten en de zaak-Schallenberg op de goede ma nier behandeld zijn? Helaas allerminst. Ook na de geruststellende rappor ten van de Kamercommissie .zal nie mand bevredigd zijn. De heer Reijers kan men hoogstens verwijten, dat hij met edele bedoelingen te hard van stapel is gelopen. En politic en justi tie wordt ook door de Kamercommis sie het verwijt gemaakt, dat zij lang niet doox-tastend genoeg zijn geweest. Een onderzoek in de zaak-Menten werd pas na 5 jaar ingesteld. Het onderzoek in de zaak-Schallenberg wordt als onbevredigend gekwalifi ceerd. Het kan niet anders, of deze feiten moeten velen de onprettige gedachte geven, dat ook bij politie- en justitie- instanties de zaak lang niet altijd klopt De toelatingsexamens voor de mid delbare scholen zijn achter de rug. Het eerste feit dat in ver band daarmede wordt vastgesteld is, dat het aantal gezakten met name in het Westen des lands aanzienlijk gro ter is, dan andere jaren. De opgaven waren niet moeilijker dan vroeger. Als deze eerste conclusies inderdaad juist zijn, volgt daaruit, dat het in tellectuele peil der examinandi niet beantwoordt aan de eisen, die men er aan stellen mag. Of men daaruit dan weer af mag leiden, dat te veel ouders uit persoonlijke ijdelheid hun kinde ren een middelbare schoolopleiding opdwingen, met de kans hen tot on gelukkige volwassenen te maken, is een vraag, die niet zonder meer be antwoord kan worden. Het is ook mogelijk, dat de lagere school niet doeltreffend opleidt, of dat het personeel van deze scholen te optimistisch is bij het beoordelen van de geschiktheid der candidaten. Hoewel men tegenwoordig op talrijke scholen met intelligentie en kennis tests toch zeer serieus te werk gaat. Dus toch: kinderen, die door hun ouders te hoog worden aangeslagen? Examengeld zou hier een rem kun nen CONVENTIE IN CHICAGO Taft spreekt zijn aanhang moed in. Op de tweede (lag van de republikeinse partijconventie in Chicago, is de strijd tussen Eisenhower en Taft om de officiële presidentscandidatuur onverminderd voortgezet. Ditmaal was het strijdtoneel voornamelijk ver plaatst naar de besprekingen van de commissie voor de geloofsbrieven, die eigenlijk Dinsdag nog haar rapport had moeten uitbrengen. Maar daarvan kon niets komen en ongetwijfeld zal het nog enige tijd duren voor de con ventie het rapport der commissie ter goedkeuring aangeboden krijgt. waarin de delegaties plaats kunnen nemen en Taft met hen komt praten. Taft schijnt er hierbij overal op uit te zijn zijn aanhangers er van te over tuigen. dat Eisenhower de overwin ning nog lang niet „in de zak" heeft. Intussen moesten reeds vier meis jes uit de conventie-zalen worden ver wijderd toen zij, geheel in het wit ge kleed, kwamen demonstreren voor Eisenhower. Zij droegen witte para sols, waarop het bekende „I like Ike". In Berlijn worden veiligheids maatregelen genomen De West-Berlijnse Senaat heeft in verband met de ontvoering van ad vocaat Walter Linse besloten alle straten en wegen, die van West-Ber lijn naar de Sowjet-zóne leidep, aan de West-Berlijnse kant van de grens zodanig af te sluiten, dat men er niet ongehinderd door kan. Deze pun ten zullen door gewapende politie worden bewaakt. Bovendien zal het autoverkeer van West-Berlijn naar de Sowjet-sector strenger door de poli tie gecontroleerd worden. Een vrouw heeft gemeld, dat haar verloofde, de veertig-jarige statenlo ze Sascha Moschowitz, Dinsdagmorgen uit de Britse sector ontvoerd is. Moschowitz zou slaags geraakt zijn met enige Polen, waarop hij in een auto werd meegevoerd. Walter Linse, een lid van de West- Berlijnse anti-communistische „Ver eniging van Vrije Juristen", werd Dinsdagmorgen uit West-Berlijn naai de Sowjet-zöne ontvoerd. Ooggetuiger hebben de politie meegedeeld, dat een man Linse nabij diens woning om BESCHULDIGINGEN IN DUITS WEEKBLAD Zijn rechterhand, Blankenhorn wil "Der Spiegel" gerechtelijk doen vervolgen Aan de vooravond van het debat In de Bondsdag over de Europese ver dragen, Is in de West-Duitse hoofdstad aanzienlijke opschudding verwekt door beschuldigingen van samenwerking met de Franse geheime dienst, die in het openbaar tegen bondskanselier Adenauer en zyn naaste medewerker Blankenhorn, hoofd van de politieke afdeling van het ministerie van buiten landse zaken, zyn gericht. De beweringen, die o.m. inhouden, dat de ver kiezingscampagne van dr Adenauer in 1948 met Frans geld zou zgn ge financierd, zyn door de bondskanselier gekwalificeerd als „leugens van A tot Z". De bondskanselier bestrydt welis waar niet in de eerste jaren na de xirlog contact met een Franse agent te hebben gehad, doch daarbij waren .j „U.„U6 M. volgens hem „slechts onbelangrijke vuur vroeg en hem daarop tegen de üngen" besproken. Adenauers rech- grond sloeg. Drie andere mannen hiel pen Linse in een taxi trekken, waar na deze in de richting van de zóne- grens reed. De inzittenden van de taxi openden het vuur op achtervol gende auto's. terhand, Blankenhorn, heeft bekend gemaakt, dat hij het te Hannover ver schijnende blad „Der Spiegel", waar in de memoires van een Franse agent zijn gepubliceerd, gerechtelijk zal doen vervolgen. Eisenhower heeft intussen reeds aangekondigd zich fel te zullen ver zetten voor het geval de commissie aan de conventie zou adviseren de door hem betwiste afgevaardigden te accepteren. In de commissie moest gisteravond nog een beslissing wor den genomen over 51 afgevaardigden van de staten Louisiana (13) en Texas (38). De delegaties van Geor gia en Florida, die geheel uit aanhan- gers van Taft bestaan, werden reeds door de commissie als wettig erkend. EISENHOWER IN HET OFFENSIEF Insiders menen, dat generaal Eisen hower er voorlopig in is geslaagd zijn tegenstander in het defensief te drin gen. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat Taft, terwyl de commissie zich bezig houdt met de geloofsbrieven, voortdurend in actie is. Hg heeft aan één zijde van de grote balzaal van een van de belangrijkste hotels, waar in de conventie wordt gehouden, zelfs met behulp van gordijnen een aan tal „spreekcabines" geïmproviseerd, is het 100 jaar geleden, dat tussen Nederland en België een tractaat werd gesloten tot aanleg van een spooi-wegver- binding tussen beide landen. Tijdelijk minder ongeschoolde arbeiders naar Australië Nieuw-Zeeland wenst meer vrouwelijke emigranten Australië heeft Nederland en Italië medegedeeld, dat het aantal onge schoolde arbeiders uit deze landen, dat in Australië zal worden toegela ten, tijdelijk zal worden verminderd in verband met de economische toe stand. Wel zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid van vergroting van het aantal afhanke lijke personen, dat mannelyke immi granten mag vergezellen. Nieuw-Zeeland wenst meer vrou welijke emigranten uit Nederland. Op het ogenblik bestaat slechts 7 van de Nederlanders, die naar Nieuw-Zee land emigreren, uit vrouwen. De meisjes zouden echter minstens 60 van de emigranten moeten uitmaken. Er is in Nieuw-Zeeland een groot te kort aan meisjes voor specifieke vrouwelgke beroepen als verpleeg sters en hulp in de huishouding. Ver pleegsters hebben in Nieuw-Zeeland een veertiguiige werkweek en het ba- sissalaris voor verpleegsters is hoger dan in ons land. .Jan Nolten. de bekende jeugdige wielrenner, is er Maandag in de Tour de France in geslaagd als eerste de eindstreep van de twaalfde etappe te passeren. Deze rechtstreeks uit Zuid-Frankrijk ontvangen telefoto toont onze landgenoot by het passeren van de finish. LANGS ZEELAND'S KERKEN (I) Bezoek van architecten en kunstenaars aan onze provincie Ds. G. C. Postma te Soesterberg schrijft ons: Nu het Instituut voor Religieuze en Kerkelijke Kunst en bijzonder de Studiekring Eredienst en Kerkbouw zo voortreffelijk zijn gesignaleerd door ds. S. J. M. v. Hulsbergen in uw nummer van 16 Juni j.l. ter gele genheid van onze excursie naar Walcheren en West Zeeuwsch Maande- ren, en daarbij mijn naam werd genoemd, mag ik misschien wel even iets zeggen van onze gevoelens by en na die excursie. Misschien dat de Zeeuwse vrienden dit wel prettig vinden. In de eerste plaats was het niet alleen mijn behoefte, om mgn oude liefde: Walcheren, weer eens te zien, dié ons dreef een excursie daarheen te ontwerpen. Walcheren heeft meer dan enig gebied geleden onder de oorlog, maar ook meer dan enig gebied respect afgedwongen door wat er na dien tot stand werd ge bracht. En nu wij een paar dagen met een groot, gevarieerd gezelschap van architecten, beeldende kunste. naars, een enkele theoloog en nog een paar kunstzinnig geïnteresseer de lieden er rond trokken, past een woord van groot respect in elke richting. Provinciaal bestuur, stads bestuur, polderbestuur, kerkelijke gemeente, van Christelijk Gerefor meerd tot Doopsgezind, hebben ons op alle manieren geholpen, onze wensen te vervullen. Met veel in drukken en inzichten zyn wg weer vertrokken. En op de duur komt via het werk van het Instituut dat al les weer terug langs de vele onzicht bare wegen van persoonlyk contact tussen opdrachtgevers, architecten en kunstenaars, alles tot verrijking van het kerkelgk en geestelijk leven. Op de Sloedam hebben we even stilgestaan en naar Veere gekeken, dat daar zo onwezenlgk mooi ligt onder de hoge, heerlgke luchten. Dan zgn we op Middelburg aangereden en verheugden ons, dat de Lange Jan weer monumentaal de kern van Zeeland aanwyst. Eén wens: dat de jaren niet ver zijn, dat ook het ede le Stadhuistorentje zich bij de torens van Lange Jan en Abdy voegen'mag om het feest compleet te maken. DE ABDIJ. Ons eerste bezoek gold de Abdij. Enig gaaf complex, eens, in ons land van een dergelijk bouwwerk in de Middeleeuwen. Voor enkele jaren zag ik de ontwerpen van hoe het zou worden. Ik had ze nooit moeten zien, want nu kan ik me niet aan die prachtige „gedachten-op-papier" ontworstelen. Wat zou het gat van Schlatter prachtig zgn gevuld met het Provinciaal Centrum. Wat staat het mooie torentje in de tuin van de Commissaris nu eenzaam en ver laten, en wacht zonder verwachting op zgn tegenhanger aan de andere zijde van het Abdijplein. Waarom heeft men niet durven wachten en wordt nu veel herbouwd, waardoor de mogelgkheid, om tot een werke lijke restauratie te komen, voorgoed schijnt afgesneden? Niet. dat, wat er herbouwd en gerestaureerd werd, niet heel knap werk is. We hebben alles doorgeneusd, en hebben veel moois gezien. Maar de Abdg, weet u, die schgnt verder weg dan ooit. Ilt ben big, dat de Kon. Academie van Wetenschappen verleden jaar een motie aannam in het Schutters hof. om de Abdg voor de schande te bewaren, dat het gat gestopt zou worden met een belastingpaleis. Toch, is Zeeland zich wel bewust genoeg, dat de Abdij behalve 'n bezit, ook een opdracht betekent? En dat het daar nog lang niet gaat, als het moet? DE KERKEN De Koor- en Nieuwe Kerk zgn fantastisch mooi geworden, door de doorbraken, de wijzigingen, waar door de Middeleeuwse waarden weer zichtbaar werden, de manier, waar- op alles tot nieuw leven werd ge bracht- Wat een genot, naar dat alles te zien. Kleine dingen; maar de ver-veling van de vele. lange ra. men van de Koorkerk weggenomen door de onderbrekende bruggen in de travé's; het prachtige raampje boven de Evertsens, dat herinnerin gen aan Reims wekt; de kapel on der de Lange Jan; de bekapping van de Nieuwe Kerk; de orgelkasten, die reeds opgesteld zijn; de oplos sing van het voorgebouwtje van de Nieuwe Kerk, alles even interessant als mooi. De Oostkerk ligt wat apart, is wat vergeten blijkbaar in de kunst zinnige belangstelling. Maar wij heb ben er een hele tijd zoek gebracht onder het animerende woord van de heer Klarenbeek en van prof Fok ker. HET STADHUIS. Het Stadhuis werd met veel be langstelling doorwandeld. Veel moois, goeds, stglvols. De trouwzaal, de ka mer van B. en W., de Burgerzaal. Het moet nog allemaal wat „inge woond" worden; maar het kan al les heel goed worden. De uitbreidin gen naar achteren zijn interessant als oplossing, en de verbindende zuilengang geeft een kleine genoeg doening voor het verlies, dat we le den door het voorgoed verdwgnen van onze vriendelijke oude Boter markt. Natuurlijk viel iedereen over „het" balkonnetje, dat zich nog niet heeft kunnen waarmaken als pre cies „het-van.het." Over de raads zaal zullen we maar zwijgen en we De publicaties van „Der Spiegel" berusten op verklaringen van een 32- jarige journalist Schmeizser, die en kele jaren onder Franse naam werk zaam is geweest voor de Franse ge heime dienst. De nogal vage bewerin gen van Schmeizser houden onder meer in, dat hij voor Adenauer en Blankenhorn en hun families een vlucht naar Spanje zou hebben moe ten organiseren voor het geval de Russen naar West-Dultsland zouden oprukken. Blankenhorn zou voor de door hem aan de Franse geheime dienst gegeven inlichtingen herhaal delijk betaling hebben ontvangen. De beschuldigingen richten zich voorts tegen de huidige West-Duitse consul-generaal in Casablanca, dr Reifferscheldt, die indertgd als eco nomisch expert der Christelijk-Demo- cratische Unie in nauw contact met Adenauer zou hebben gestaan. Deze Reifferscheidt zou via Schmeizser hebben getracht de Fransen te inte resseren voor een afscheiding van het Rgnland van Duitsland naar het voor beeld van de Saar. Deze voorstellen werden echter door de Fransen als niet te verwerkelgken beschouwd. Op Prinsjesdag reeds 150 Tweede Kamer-leden? Zaterdag de oude Kamers voor het laatst bijeen. Zaterdagmiddag zullen de leden van Eerste en Tweede Kamer in verenig de vergadering bijeenkomen, waarin de huidige zitting der Staten-Gene- raal zal worden gesloten. Na opening van de zittingsperiode der nleuw-gekoeen Kamers op Dins dag a.s., zal de nieuwe Tweede Ka mer 's middags nog enkele formele aangelegenheden araoen. Verwacht wordt, dat de regering Dinsdag de wetsontwerpen tot uitbreiding van 't aantal Kamerleden en tot nieuwe re geling van de buitenlandse betrekkin gen. welke de (oude) Eerste Kamer reeds zijn gepasseerd, opnieuw zal in dienen. Men houdt er rekening mee, dat deze grondwetswijzigingen zo tij dig zullen worden afgedaan, dat de opening der beide Kamers op Prins jesdag reeds zou kunnen geschieden in tegenwoordigheid van 150 Tweede- Kamerleden. Eindhovense arts schuldig aan dood van zijn broer EEN JAAR VOORWAARDELIJK Het gerechtshof te Amsterdam "heeft de vijftig-jarige arts uit Eind hoven A. J. B. veroordeeld tot een jaar voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar. De arts was veroordeeld wegens het verstrekken van een bepaald soort ta bletten aan zgn broer, alsmede het toedienen van een morfine-injectie, waarop de dood van de broer was ge volgd. De broer leed aan een long ziekte die hem volgens de arts on- dragelgke pgnen bezorgde. Toen deze broer gevraagd had hem een middel te verschaffen, waardoor een einde aan zijn lijden zou komen, heeft B. daaraan gevolg gegeven. zgn in goed gezelschap want het heeft alle schijn, dat ook ons ko- ninklyk paar bezig is, met stille trom daar te verdwgnen. Het lgkt me geen werk, om altyd dat koude glas te moeten voelen. Koele hoof den, dat is nog wat. Dat het beeld van koningin Wil- helmina en Juliaantje, haar baby, weer op de plaats staat, is erg jam mer. Het is blijkbaar gekapt onder een horizontale positie, en nu kijkt men er erg ongunstig van onderen tegen aan. Maar dat gold al zolang het beeld er zit. Het polderhuis had meer dan ge wone aandacht van allen. Het is ook intens mooi in alle onderdelen. De grote zaal is een openbaring. Als men net de raadszaal zag. en dan deze, dan is het wel een ontzetten de overgang. Die heel fijnzinnige be kapping. die „boers" op het hoog ste niveau aan doet. Die' lampen die herinneringen wekken aan heei oude petroleumlampen, maar zo stijl vol zgn ontwikkeld, als maar te den ken is. Die gordijnen en het grote gobelin. Als men „polderhuis" zegt. en denkt aan de oude ingelanden," dan kan men alleen maar zeggen: dit is goed, maar dan ook helemaal goed. (Slot volgt). VERWACHTt MINDER WARM. Wisselend bewolkt eD overwegend droog weer. Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Noordelijke wind. Minder wan».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1