Humor in de wereldpolitiek nog niet uitgestorven P.N.I. WENST SPOEDIG STAPPEN INZAKE WEST-NIEUW-GUINEA AUSTRALISCHE KAMERLEDEN MOGEN NIET ALLES ZEGGEN BOEK DINSDAG 8 JULI 1952 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT BEWUSTE EN ONBEWUSTE GRAPJES. Een staatsman mag nooit om een antwoord verlegen zijn Toen onlangs de leider van de sociaal-democratische oppositie in West-Duitsland, dr. Kurt Schumacher, ziek was, stuurde de Bonds kanselier dr. Adenauer hem een grote bos bloemen. „De Bondskanse lier is natuurlijk blij", fluisterden de mensen, „dat hij nu in de Bonds dag een tijd lang kan doen en laten wat hij wil, zonder tegenwerking van zijn meest gevreesde tegenstander". In de wandelgangen van het Bondshuis in Bonn wist men een andere verklaring: „Adenauer en Schumacher hebben vriendschap gesloten, omdat ze tegenwoordig alle bei hun fracties volledig tegen zich hebben!" Een poosje geleden, toen er nog geen sprake was van de Duitse deelneming aan de bewapening, on derhandelde Adenauer met de drie Hoge Commissarissen op de Peters- berg over een zeer netelig onder werp. Men kwam niet tot een re sultaat. Een ijzig stilzwijgen ont stond. Ten slotte merkte Francois Poncet met een charmant glimlach je op: „Nu hebben we ons allemaal als rupsen in onze cocons terugge trokken". De Bondskanselier zucht te: „En ik had toch de geachte Ex cellenties veel liever als vrolijke vlinders gezien!"„Zo gemakke lijk kunnen we het u helaas niet maken", antwoordde Poncet, „want dan zoudt u ons gewoon met een netje kunnen vangen". Waarop Adenauer weer: „Dat zou ik beslist niet kunnen want dan had men ons dit net al lang als gevaarlijk wapen verboden!" Ook de anders zo droge vroegere premier-minister van Engeland, Clement Attlee, bleek dikwijls bui tengewoon slagvaardig te zijn. Zo kreeg hij eens kort voordat Church ill gekozen werd van een conser vatief afgevaardigde een brochure met de titel „De ondergang van de vrijheid onder de Labourregering". Spijtig het hoofd schuddend gaf Attlee hem het pamflet terug: „"Het spijt me zeer", zei hij, „maar ik heb werkelijk niet veel tijd om romans te lezen". En wat zei Churchill over de bekwaamheden van de Britse minister van oorlog Shinwell? „Zo lang Mr. Shinwell minister van oor log is, zal er zeker geen oorlog ko men want toen hij brandstof minister was, waren er ook geen kolen!" „ANDERS LOOPT HIJ OOK NOG WEG!" Het is bekend dat alle politici kla gen over het „vele werk, dat ze bij na niet meer aan kunnen'-. „Werk?", vroeg de Amerikaanse senator Hen ry Cabot Lodge eens, toen iemand sprak over de geweldige werkzaam heden van de parlementaire com missies van onderzoek. Zulke com missies doen my altijd denken aan de oude Hopkins. Hopkins moest namelijk bisamratten schieten. Op een dag zag ik hem in de zon op een dijkje zitten en rustig zijn pijp je roken. „Maar Hopkins", zei ik, „je moet toch bisamratten schie ten!" Hopkins grinnikte: „Ik zal toch niet zo gek zijn om bisamrat ten te schieten, denkt u soms, dat ik jn'n baantje wil verliezen?" r Is de humor in de politiek werkelijk uitgestorven? Ja en neen! Ja, voor zover het de onschuldige, vriendelijke grapjes betreft, die in de „goede oude tijd" gevleugelde woorden werden. Neen, echter met het oog op verschillende „bonmots", die als bewuste of onbewuste grapjes in de we reldpolitiek bekend werden en soms een bijzonder licht werpen op de politiek van on ze tijd. 298. Weinig dingen in het leven zijn zo vermoeiend en vervelend als exacte getallen en omschrijvingen. Wij zullen ons daar dan ook niet in begeven, doch volstaan met de wellicht overbodige mededeling dat de lucht op de begane grond hier te lande een druk uitoefent van één atmosfeer. Dat betekent, dat op iedere vierkante centimeter opper vlakte een druk wordt uitgeoefend van ruim 1 kg. Het is iets méér, maar we houden ons aan de belofte uitsluitend ronde getallen te laten paraderen. Nu is de oppervlakte van het mense lijk lichaam ongeveer 1,5 vierkante meter, of 15.000 vierkante centimeter. De conclusie is nu duidelijk, maar daarom niet minder verbluffend: de totale druk waaraan ons lichaam on derhevig is, bedraagt 15.000 maal één kilogram, of 15.000 kg in totaal. Gelukkig bemerken we van deze be lasting niets, om de eenvoudige reden, dat de druk ons aan alle kanten gelijk matig omgeeft. Niet alleen links, rechts, vóór, achter, boven en onder, maar óók in het inwendige van ons li chaam. Ware dat laatste niet het geval, dan zouden we worden samengeperst tot een armzalig vormloos hoopje, waaraan geen aardigheid meer te ont dekken valt. En stelt U zich eens voor, dat door welke oorzaak dan ook de druk, die ons aan alle kanten omgeeft, op één plaats plotseling werd wegge nomen, b.v. aan de achterzijde van ons lichaam. We zouden dan als een ka nonskogel achterwaarts geschoten worden, want de druk aan de voor zijde van ons lichaam zou ons een stoot in achterwaartse richting geven met een kracht, die tweemaal zo groot is als de ontploffing die in de loop van een kanon plaats vindt. De hierbij op tredende letsels en vervormingen, zul len we gemakshalve maar buiten be schouwing laten. Waar we echter wél even aandacht aan kunnen schenken, is het volgende rare geval: in één dag draait de aarde om haar as. Dat is een waarheid als een koe. Een jaar telt 36514 dag. Dat is de tweede koe. Dus de aarde draait in een jaar 36514 x 1 365keer om haar as? Roept U niet te hard, dat dit het derde stuk vee van de veestapel is, want de rekensom is fout. In dit geval luidt de som: 36514 x 1 36614. Raar hè? H. Pétillon. Iets dergelijks ondervond ook de Franse minister van Binnenlandse Zaken Jules Moch, toen hij eens wilde onderzoeken, of de ambtena ren van zijn ministerie wel op tijd op kantoor kwamen. Later vertelde hij in vertrouwelijke kring, dat het grootste gedeelte aan stiptheid mets te wensen overliet: Weliswaar kwam slechts 33 's morgens op tijd op kantoor maar in ieder ge val ging 95 stipt op tijd naar huis Een van de grappigste opmerkin gen moet in dit verband Clemen- ceau gemaakt hebben: Om zich van de werklust in zijn ministerie te overtuigen, ging hij eens onver wacht met zijn secretaris alle ka mers door. Er was niemand te zien. Slechts in één kamer vonden de he ren een ambtenaar, die rustig zat te slapen. De verontwaardigde secre taris wilde de luilak al wakker schudden, maar Clemenceau gaf hem een wenfc: „Sst", fluisterde hij, met een vinger op zijn mond, „maak hem in godsnaam niet wakker, an ders loopt hij ook nog weg!" POPULARITEIT. Bonmots zijn als een lauwe voor jaarsregen voor het ongestadige ge was der populariteit. „Ik heb mezelf nog nooit als' een groot man be schouwd", beweerde Truman in een interview, „integendeel, ik ben maar een eenvoudige farmer uit Missouri, die de pech had, een be langrijke positie te moeten bekle den. Nu moet ik er maar het beste van maken". Heel anders klinkt de „populari teit" achter het IJzeren Gordijn: Pieck en Grotewohl rijden met een auto door de straten van Dresden. Overal staan mensen langs de weg en juichen: „Leve Pieck! Hoera voor Grotewohl!" De twee heren zijn zichtbaar geroerd. „Eigenlijk Presidents-candidaat zit in de gevangenis Voor het begin van de republikein se conventie is Maandag in Chicago de nationale conventie van de Ame rikaanse progressieve partij geëindigd. Tot candidaat voor het president schap van deze partij is benoemd Vin cent Hallinan, een 56-jarige advocaat uit San Francisco, die op het ogen blik, veroordeeld wegens „minachting van een gerechtshof", in een gevan genis verblijft. Mevrouw Charlotte Bass, een 62-jarige negerin uit New York, is benoemd tot candidaat voor het vice-presidentschap. De Amerikaanse progressieve par tij streeft naar een bestand in Korea, samenwerking met de Sowjet-Unie, ontwapening en gelijke burgerrechten voor allen. moesten we de mensen nu eens een heel groot plezier doen", meent Pieck. „Dat is al heel eenvoudig", moet de chauffeur van hun auto toen voorgesteld hebben, „u hoeft maar één woord te zeggen en ik rijd de Elbe in!" Een andere keer krijgt Pieck een splinternieuwe au to cadeau. Er ontbreekt maar één ding aan: hij heeft geen motor! „Dat is het toppunt!" roept Pieck ver ontwaardigd, maar Grotewohl fluis tert hem toe: „Wind je niet op! Zo lang het bergaf gaat, doet de wa gen het zo ook wel en als het weer eens bergop gaat dan, mijn beste, moeten we immers toch uitstap pen!" In zulke bonmots uit zich de stem des volks HET JUISTE WOORD. Een staatsman mag nooit om een antwoord verlegen zijn. Vooral in pijnlijke situaties. Zo zette de Isra ëlische minister van financiën bij het ondertekenen van het Ameri kaanse leningcontract in het Witte Huis demonstratief zijn kapje op, toen hij de pen ter hand nam. Toen een nieuwsgierig journalist hem la ter vroeg, waarom hij dat gedaan had, kreeg hij ten antwoord: „Om dat het mijn enige dekking is!" Ook van de UNO zijn verschillen de gevleugelde woorden in omloop. Zo kwam bijvoorbeeld Stalin ter ore, dat Molotow op een UNO-ver- gadering in plaats van het gebrui kelijke „njet" (neen), „ja" gezegd had. Verontwaardigd vroeg Stalin hem om rekenschap. Molotow tele grafeerde terug: „De redenaar vroeg, of hij hard genoeg sprak". Een Amerikaans gedelegeerde be zocht de toenmalige Iraanse voor voorzitter, Nasrollah Entezam, die hem vol trots zijn kostbare Perzi sche tapijten liet zien: „Allemaal echte, oude Perzen", verklaarde de gastheer, „met de hand geknoopt enDe Amerikaanse gast knikte verstrooid en vroeg: „En hoe hoog is de maximum snelheid?" DE UNO. En de UNO zelf.Een Engels man, een Fransman en een Ameri kaan. zo vertelt men onder de ge delegeerden, vielen in de handen van menseneters. Als laatste wens verzocht de Amerikaan hem een oorvijg te geven, terwijl de Frans man nog een laatste kus van een knap negermeisje wilde hebben en de Engelsman de laatste wens trots afwees en in plaats daarvan „God save the Queen" riep. Nauwelijks had-de-Amerikaan- zijn oorvijg ge kregen, of hij trok twee revolvers uit zijn zakken en schoot alle kan nibalen meedogenloos neer. „Maar waarom heb je toch zo lang ge wacht?" vroegen zijn verbaasde vrienden. De Amerikaan bromde: „Hadden jullie je door de UNO als agressor willen laten aanklagen?" Firma Stork schonk f 350.000 voor pensioenfonds Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan heeft de directie van de Kon Weefgoederen-fabriek C. T. Stork Co. te Hengelo uit een daartoe ge sticht fonds f 350.000.geschonken aan het pensioenfonds ten behoeve van het personeel, dat thans bij de on derneming werkzaam is. Als jubi leumgeschenk zullen zowel de gepen- sionneerden als het huidige personeel gratificaties ontvangen. De luisterrij ke viering van het eeuwfeest werd geopend met een herdenkingssamen komst waarin de heer W. Stork Jr deze schenkingen bekend maakte. Te voren had hij een herdenkingsrede gehouden, waarin hij het ontstaan en de ontwikkeling van het bedrijf uit voerig schetste en vooral de figuur van C. T. Stork, de oprichter van de onderneming, belichtte. Nederlander verdronken in Zweden. De 30-jarige J. W. S. uit Amsterdam is Zondag bij het zwemmen in het meer Viare-Sjoen in Midden-Zweden verdronken. S. maakte met zijn zuster, broer en neef een tocht per motor door Zweden. Het gezelschap had ver pozing gezocht aan het meer. De heer S. ging baden, geraakte vijftig meter uit de kant in moeilijkheden en ver dronk. Zijn broer heeft nog getracht he mte redden. In het Bellamypark te Vlissingen heeft de Directeur-Generaal van het Neder lands Loodswezen, schout-bij-nacht J. Callenfels. Zaterdagmiddag in tegen woordigheid van vele autoriteiten en belangstellenden het nieuwe stand beeld voor Frans Naerebout onthuld. Een opname van het moment, dat vice- admiraal N. A. Rost van Tonningen, namens H.M. de Koningin, een krans bij het standbeeld heeft gelegd. Ordeverstoringen in Indonesië zouden beïnvloed worden uit het buitenland. De Partai Xasional Indonesia, een der grootste partijen van Indonesië, heeft er op aan gedrongen, dat zeer spoedig stappen zullen worden geno men om West-Nieuw-Guinea bij het Indonesische grondgebied te voegen en wel door het instellen van een eigen provinciaal bestuur voor West-Nieuw- Guinea. Ojn. werd gezegd, dat om verbetering in de verhouding tussen Indonesië en Nederland te kunnen bereiken, de onderhandelingen over het Uniestatuut en West-Nieuw-Guinea aan een grondige beschouwing onder worpen en zeer spoedig tot resultaten dienen te worden gebracht. In haar verklaring gaat de P.N.I. uitvoerig de jongste geschiedenis van de verhouding tussen Nederland en Indonesië na, waarbij zij in het bijzon der de aandacht vestigt op verschil lende incidenten en ordeverstoringen. Van deze ordeverstoringen heet net, dat zy bedreven worden door benden Protestvergadering van A.V.R.O.-luistervinken Het protestcomité, dat zich dezer da- rgen heeft gevormd uit leden van de 'A.V.R.O. zal a.s- Woensdagavond in Utrecht bijeenkomen ter bespreking van de verdere plannen. Waarschijn lijk zal daar besloten worden tot het uitschrijven van een landelijke pro testvergadering van luistervinken, welke gehouden zal worden in het midden des lands. De vreemdeling, die voor de eer ste maal op de pers-galerij in Can berra de federale hoofdstad tussen de Australische journalisten zit, zal geneigd zijn te denken; nou, nou, dat is slaande ruzie. Tot hij tij- Het eerste startschot wordt gelost in de Dolphijn-rit, welke Zaterdagmiddag in Kruiningen begon en 's avonds laat in Vlissingen eindigde. DE „VRIJHEID" AAN HET WOORD. Zwarte lijst van lelijke woorden. (Van onze Australische correspondent) Canberra. Aci, Juni. Er worden in het Australische parlement en in de senaat doorgaans wat krachtiger termen gebruikt dan in Nederland het geval is, wanneer politieke tegenstanders uitdrukking willen geven aan hun misnoegen, ontevredenheid of minachting. In Nederland gaat het op het Binnenhol altyd nogai netjes toe, en mocht een der kamerleden zich eens vergeten en oen lelijk woord gebrui ken, dan schrikt ledereen verschrikkelijk en spreekt men van een „Inci dent." In de Australische politieke wereld moeten er al heel rare dingen ge zegd worden, wil men van een incident spreken en willen pers en radio er speciaal melding van maken. Het is nu eenmaal traditie in de Austra lische politiek, dat tegenstanders elkaar de meest afschuwelijke namen toeslingeren. kaak", „corrupte troep dieven" en „vrienden van de misdadigersklasse" zijn op de zwarte lijst gekomen. Het zal in Canberra een dooie en kleurloze beweging worden, wanneer de politieke tegenstanders in de po litieke arena elkaar niet eens meer „heiden", „ignoramus", „imbeciel", „insect", „grijnzende jakhals", „la kei", „schoothondje", „halve idioot", „varkens-draf" of „straatrover" mo- ten noemen. Dat zijn allemaal woor- en, die nu op „speaker" Archie Ca meron's lijst prijken. De heren mogen elkaar niet eens meer beschuldigen van „dronken in de rede vallen", „de dood van de speaker verhaasten", „voor gek spe len". Ja, ze mogen het niet eens meer over de minister-president hebben als over „die zogenaamde leider". Nee, er is geen aardigheid meer aan politicus te zijn, wanneer men volgens Speaker Cameron's lijst moet opletten, dat de woorden rat, jonge hond, stekelvarken, egel. degeneree, rover, gootrat, bunzing, glibberig reptiel of puist niet plotseling uit de mond vallen. Het zal de debatten in het Austra lische parlement zeker aanmerkelijk vertragen, wanneer de kamerleden eerst door een lijst van 7 folio vellen moeten kijken om te zien of ze het een of andere woord wel mogen ge bruiken. Doch één ding staat voor hen, die de Australische politiek kennen, wei vast. Ook al breidt Speaker Archie Cameron zijn lijst uit tot 25 folio vel len, de heren politici zullen altyd wel weer nieuwe en bijzonder mooie na men voor elkaar weten te bedenken die nog niet op de lijst voorkomen. Want vrijheid van het woord moet er zyn ook al is „zwetsende sul" be reids verboden r„ idoor ALFRED SCHUURMAN dens een rustpauze ontdekt, dat de twee politici, die elkaar zo juist voor alles wat lelijk is hebben uitgemaakt, rustig met de arm om eikaars schou- dèr lopen of gezellig samen een bier tje staan tc drinken. Persoonlijke gevoelens en politieke meningsverschillen zijn in de Austra lische politiek in de meeste gevallen twee heel verschillende dingen. Na tuurlijk zijn er in Canberra politici, die ook persoonlijk elkaar niet kun nen zien of luchten, doch in de mees te gevallen beperken de scheldpartij en zich tot de politieke arena, en kunnen de kemphanen het buiten de parlementszaal heel wel met elkaar •/inden. ZWARTE LIJST. Aan deze traditie, die elk rechtge aarde Australiër als iets heel ge woons beschouwt, wil nu plotseling de uiterst strenge „speaker" van het parlement de vaste voorzitter een einde maken. Hij heeft hiertoe een lijst van liefst zeven folio vellen vol woorden en uitdrukkingen opge steld, welke hij als aanstotelijk en beledigend beschouwt, en die de ka merleden binnen de muren van het parlementsgebouw niet meer mogen gebruiken. Het is inderdaad een byzonder be langwekkende lijst geworden. De ka merleden mogen elkaar bijvoorbeeld geen „langharige, opgewonden ezel" noemen. Ook „bloedzuiger", „blaas- Nadruk verboden) onder leiding van „de Nederlandse militairen en politiemannen Bos, Smit en v. d. Meulen". De overtuiging zou vaster post gevat hebben, dat de ver storingen van rust en orde in Indone sië worden beïnvloed „uit het buiten land of althans door buitenlanders". De P.N.I. meent, dat bovengenoem de feiten door het gehele Indonesische volk moeten worden gesignaleerd. De regering wordt aangespoord bij het zoeken naar wegen ter oplossing van de veiligheidskwestie in de eerste plaats haar aandacht op deze feiten te richten, indien nodig, scherpe doch ordelijke controle uit te oefenen op de verbindingen met het .buitenland en de gedragingen van de buitenlanders. Tenslotte spoort de P.N.I. de par tijen en het volk aan met de regering samen te werken bij het zoeken van een oplossing om de veiligheid te her stellen. Blikseminslag in vijf Friese boerderijen. Zondagavond heeft een zeer zwaar onweer hoven Zuid-Oost Friesland gewoed. Op verschillende plaatsen in de provincie werden boerderijen door de bliksem getroffen. In Tynje sloeg de bliksem m een boerderijtje, bewoond door de heer J. K Huisman. Het bedrijfje brandde geheel af. Van de inboedel kon niets worden gered. In het nabij gelegen dorp Terwispel werd het pand van de heer R. de Wilde getroffen. Hier werden een schuur en een hooiberg een prooi der vlammen. In Garyp ging de kapitale boerderij bewoond door de heer W. T. Sibma verloren. Het huis kon wor den gered. In De Blesse brak brand uit in een boerderij bewoond door de heer D. Bos. Het vuur vond hier gre tig voedsel in het pas opgeslagen hooi en de brandweer kon niet voor komen, dat het gehele pand een prooi der vlammen werd. In Hempens sloeg de bliksem in de boerderij van de heer I. de Vries. De Leeuwarder brandweer kon hier tijdig ingrijpen. Het woonhuis werd behouden, doch er kon niet voorkomen worden, dat de schuur geheel afbrandde. In Nyetryne brak reeds Zaterdag morgen omstreeks half elf brand uit in de boerderij van de gebroeders Schaap. Schuur en woonhuis werden hier een prooi der vlammen De oor. zaak was hier hooibroei. Bronzen gedenkplaat voor Deense redders Zoals men zich zal herinneren, is de Nederlandse hopperzuiger „Kinhem" in de nacht van 9 op 10 December j.l. bij Hvide Sande aan de Westkust van Denemarken in moeilijkheden ge raakt. De reddingboot van Hvide San- de is toen uitgevaren, maar omgesla gen tengevolge waarvan vijf der red ders. allen visser van beroep, om het leven zijn gekomen. Van Deense zijde is nu het initiatief genomen om een gedenkteken voor deze redders op te richten. Naar het AJN.P verneemt, zal na mens de Nederlandse regering een bronzen gedenkplaat voor dit mo nument worden aangeboden. Het is de bedoeling deze plaat met de red dingboot „Insulinde" onder schipper Klaas Toxopeus naar Hvide Sande te brengen. „The Observer" was fout Op schriftelijke vragen van de heer Goedhart (P.v.dA.) in verband met een publicatie in „The Observer" be treffende bezwaren, welke hier te lande tegen een eventuele binding in het kader van de Europese Defensie gemeenschap zouden bestaan heeft de minister van buitenlandse zaken ge antwoord, dat de betrokken mede delingen van de diplomatieke corres pondent van het Londense blad van elke grond ontbloot zijn. Het wereldgebeuren Engelse vrees Het mag langzamerhand genoeg zaam bekend worden veronder steld, dat bij vele (en lang niet altyd onbelangrijke) instanties in de wereld ernstige bezwaren zijn gere zen tegen de wijze, waarop het op perbevel in het Verre Oosten ge meend heeft de oorlog in Korea te moeten voortzetten door tc trachten de Noordelijken dodelijk te treffen door uitschakeling van de zeer be langrijke electriscnc centrales langs de Jaloe. Een als gezaghebbend be kend staand blad als de „New States man and Nation" sprak onlangs zelfs van „jammerlijke en bijna misdadige fouten" en wees er op, dat juist op het ogenblik, dat de besprekingen-op- hoog-niveau over de krijgsgevange nen belangrijke vorderingen maak ten in overleg met Nehroe de Amerikaanse generaals besloten tot actie over te gaan, waardoor ze de onderhandelingen tot wat het blad noemt een „aanfluiting" maakten. Ongelukkigerwijs was dat óók niet de eerste gelegenheid, waarbij een dergelijke interventie plaatsvond. Men zal zich de offensieven van McArthur herinneren wanneer vre desbesprekingen ophanden waren. Het gevolg niervan was de Chinese interventie. Maar zelfs nk het ontslag van generaal McArthur en het begin van de huidige wapenstilstandsbe sprekingen, was er nog het vreemde incident van de publicatie van de fic tieve lijst van Amerikaanse krijgsge vangenen, juist op 't moment, dat de besprekingen een gunstige wending zouden nemen. Het is dus heel goed denkbaar, dat bij de tegenstander de verdenking toeneemt, dat in Tokio en Washington mannen zitten, die zich tot taak gesteld hebben de onderhan. delingen te torpederen op het mo ment, dat ze op het punt staan goede resultaten af te werpen. Waarschijnlijk delen Truman en Acheson deze zienswyze niet. Vooral in een verkiezingsjaar is het immers hun belang, dat een bevredigende wapenstilstand getekend wordt en dat de „jongens naar huis kunnen terugkeren De Amerikaanse commandant te velde heeft echter een vrijheid van handelen, die geen enkele Britse generaal bezit en de positie van de Amerikaanse regering schijnt zodanig te zijn, dat de wil van de burgerlijke autoriteiter. maar een heel enkele keer aan het Pentagon opgelegd kan worden. Daarbij komt dat de activiteit van senator McCar thy en van de mensen van Tsjang Kai Sjek in de Ver. Staten de zg. China-lobby, alsmede de actie van de republikeinen tegen de „vrede stichter" Acheson gemaakt hebben, dat deze laatste concessie na conces sie gedaan heeft aan de voorstanders van een grovere politiek. Het is heel goed mogelijk, dat Truman een wa penstilstand wenst, maar wat hij niet kan is zijn wil opleggen aan die gene raals en politici, dié vastbesloten zijn zulks te verhinderen. Het is nu de vraag, zo zegt het Britse blad verder, wat Enge land in .deze omstandigheden moet doen. Churchill was niet alleen verbolgen over het feit, dat hij net zomin geraadpleegd werd bij een be langrijke actie op Korea als de eerste de beste Labour-premier, maar hij was ook diep onder de indruk van de gevaren, die hij evenzeer zag als At tlee en Bevan Maar hij is onherroe pelijk gebonden aan het Engels-Ame rikaanse bondgenootschap. Er zal nu een Brits officier opge nomen worden in de staf van generaal Mark Clark. In een eerder stadium van de oorlog zou dit feit zeker een verbetering betekend hebben, omdat het de Britten in staat gesteld zou hebben vooruit te weten, welke plan. nen in Tokio gesmeed werden en hun inzichten kenbaar te maken aan Washington vóór onherstelbare scha de was geschied. Een dergelijke remedie komt nu te laat. Twee jaar lang hebben de En gelsen zich geduldige en loyale bond genoten getoond, De „New States man" meent, dat dit geduld en deze loyaliteit geëxploiteerd zijn, terwijl de doelstellingen, waarvoor de Ver. Naties de oorlog ingingen, niet be paald dezelfde zyn gebleven. Het blad acht de tijd gekomen om Truman duidelijk te maken, dat, tenzij hij er in zou slagen zijn politiek ook aan zijn militaire ondergeschikten op te leggen en een einde maakt aan de „provocerende" bewapening van Tsjang Kai Sjek op Formosa, Enge land zijn troepen uit Korea zal moe ten terugtrekken. Dat is natuurlijk boud gesproken. Maar wanneer het Engelse blad hier aan toevoegt, dat het beter is een ein de te maken aan de samenwerking met de Amerikaanse bondgenoten dan af te wachten of een volgend in cident misschien de derde wereldoor log zal ontketenen, wordt het toch wel duidelijk welke vrees tot deze be schouwingen heeft geleid. Aangezien in én buiten Engeland velen dezelfde gevaren menen te mogen onderken nen. leek het ons goed aan deze be-t schouwingen hier aandacht te be steden. EEN OVER A. ROLAND HOLST Als inleiding op de voor velen zo moeilijk toegankelijke werken in pro za en poëzie van A. Roland Holst schreef W. H. Stenfert Kroese een zeer verhelderende beschouwing, „De Mythe van A. Roland Holst", die sa men met het van R. H. zélf afkom stige „Eigen Achtergronden" van 1941, nu wel aan iedere serieuze lezer de sleutels tot dit sterk symbolische werk in handen geeft. Ook voor wie R. H. al meent te kennen zal deze stu die ongetwijfeld nog vele nieuwe ver schieten openen op die vrijwel onont warbaar-duistere Keltische en Ierse sagen- en mythenwereld die aan een gedeelte van R. H/s- werk ten grond slag ligt. Terecht wordt bovendien o.i. in het gedeelte waarin de poëzie wordt behandeld, gewezen op sommi ge feilen die van Duinkerkens „As cese der Schoonheid" (over R. H.) aankleven. Stenfert Kroeses boekje voorziet niet alleen in een behoefte, het is tevens een van de beste speci mina van heldere en verstandige lite ratuurinterpretatie die wij kennen. De Bezige By maakte er een met smaak verzorgd fl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5