N.V. POLAK TE MIDDELBURG CONTRA SCHROOTAFNEMERS Zeeuwse Almanak PRINSES BEATRIX KAMPEERT WEER IN HAAMSTEDE IN RILLAND-BATH WERD 90 VAN HET FRUIT BESCHADIGD TH00LSE MUMMIES KRIJGEN EEN WAARDIGE RUSTPLAATS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 JULI 1952 DRIE KORTE GEDINGEN Hoogovens, Demka en N.K.F. zegden overeenkomst per 1 Mei j.l. op. Do Kon. Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen, de Demka to Zuilen on de Nod. Hobeifabrieken te Delft, die tot nu toe grot© partyen schroot afna men van de N.V. Polak te Middelburg en Kaufmann's Ijzerhandel bi Den Haag, hebben de overeenkomst met beide firma's per 1 Mei j.l. opgezegd. Waar beide schrootleveranclers deze opzegging als onrechtmatig beschou wen, hebben zy de drie fabrieken in kort geding voor de rechtbank gedaagd met het verzoek aan de rechter, om deze bedryven te dwingen schroot te biyven afnemen en hen te veroordelen tot een dwangsom van f 100.000. indien hieraan niet wordt voldaan. Wanneer de opzegging van de overeenkomst inderdaad eon folt zou wor den, zou dit én voor de N.V. Polak én voor Middelburg verstrekkende go- volgen hebben, aangezien het bedrijf dan stopgezet zou worden en 100 van do 150 man personeel ontslagen zouden moeten worden. terugslag Zo maakt De afnemers hebben de N.V. Polak en Kaufmann's Ijzerhandel medege deeld, dat zij een overeenkomst heb ben afgesloten met zeven schroothan- delaren in Noord- en Zuid-Holland. De beide leveranciers stellen zich echter op het standpunt, dat zy een stilzwijgend tot stand gekomen over eenkomst hebben met de Hoogovens. Demka en de N.K.F. en dat deze niet door één der partyen éénzydig opzeg baar is. De heer M. Polak, directeur van de N.V. Polak te Middelburg, deelde ons desgevraagd mede, dat het kort ge ding aanhangig is gemaakt om te trachten te bereiken, dat de toestand van vóór 1 Mei j.l. wordt gecontinu eerd totdat de minister van Econo mische Zaken zelf een uitspraak heeft gedaan. De N.V. Polak wordt door Economische Zaken wel als fa- brieksleverancier aangemerkt. Vóór de oorlog leverde de N.V. Po lak vooral aan België en Duitsland. Dit is thans niet meer mogelyk en de directie kan zich daarmee verenigen, omdat op deze wijze het nationaal be lang wordt gediend. Wanneer Hoog ovens, Demka en N.K.F. echter een zijdig de overeenkomst opzeggen, aandacht op de bestaande Teverings- plicht met de daarmee gepaard gaan de voorraadbeperking. Het bedryf is verplicht aan de schrootverwerkende fabrieken te leveren en mag niet meer schroot in voorraad hebben dan over een periode van drie maanden is ge leverd. GEEN TUSSENHANDELAAR. Tydens de behandeling van het kort geding Polak en Kaufmann con tra Demka voor de rechtbank te Utrecht, maakte de pleiter van Dem ka, mr. Kolff, de opmerking, dat bei de bedrijven best als tussenhandela ren schroot zouden kunnen verhande len. Deze degradatie tot tussenhan delaar is voor de N.V. Polak echter onaanvaardbaar. Zou de opzegging van de overeenkomst dan ook inder daad definitief worden, dan zou men er toe overgaan, het bedryf te sluiten, hetgeen het ontslag van 100 man per soneel met zich mee zou brengen. De- AANSLAG OESTERBROED Volgens de laatste berichten heeft de koude, veroorzaakt door de hevige onweerbuien in de afgelopen week, geen schade aan de oesterlarven kun nen veroorzaken. De temperatuur werd er nauweiyks door beïnvloed. Er werden record aantallen oesterlar ven in de watermonsters aangetrof fen, n.l. tot 2000 stuks toe. Men ver wacht dan ook een gunstige aanslag. Reeds werden de eerste rype larven in het laatst van de vorige week ge constateerd. In het pannenbedryf wordt met man en macht gewerkt om de pannen tydig te water te krijgen. Advertentie. NADEEL Het is nu dan toch gebeurd. Wij had den het sinds lang verwacht; reeds op de eerste dag, dat we onze intrek na men in een van die flatgebouwen, die Vlissingen een zo modern en vooruit strevend aanzien geven. Tegen het middernachtelijk uur ont stond er gerucht aan de voordeur. Een aanhoudend gemorrel duidde er op, dat er iemand hardnekkige pogingen deed om aan de binnenzijde van die deur te geraken. Wy besloten de onbe kende een weinig tegemoet te komen en openden onze voordeur. Onmiddel lijk werden wij in onze eigen gang gepasseerd door een man, die reso luut op de zitkamer aanhield. Zonder op of om te zien snelde de man de gang in, onder het mompelen van kwa de geluiden over voordeursloten, die niet deugden Met een vertrouwd gebaar greep hij naar de knop van de zitkamerdeur en hij wilde juist ook deze hindernis ne men, toen hij ons ontwaarde. Een trek vol afschuw gleed over zijn gelaat en toen begon hij te stotteren. Waar of zijn vrouw was, vroeg hijEn ivat wij wel in zijn huis uitvoerden en nog veel meer opmerkingen, die ons deden verbleken. En eerst na een uitgebreide en nogal verwarde gedachtenwisseling, wist de man, dat hij een verdieping te Idaa was Onder een lawine van verontschuldi gingen ging hij de trap op. Naar zijn eigen appartement. Dat is het nadeel van zon modern flatgebouw; in het begin moet ge eigenlijk voortdurend uit voorzorg aan uw eigen woning aanbellen ze sluiting zou ook een hebben op andere bedryven. de N.V. een druk gebruik van bin nenschepen en ook ïs het bedrijf de frootste vervoerder, welke de Ned. poorwegen in Zeeland heeft. Mr. M. L. Wehl wees er tydens het kort geding op, dat zijn cliënte, de N. V. Polak, evenals Kaufmann, reeds vóór 1940 aan de bedryven in kwes tie leverde, en dat deze leveranties na de oorlog werden hervat. De par tijen, welke oy de fabrieken arriveer de^ werden steeds afgenomen en nooit zyn er moeilijkheden geweest. Er is dus wel degelijk sprake van een stilzwijgende overeenkomst, welke niet zonder meer door één der partij en kan worden opgezegd. Mr. Kolft, de pleiter voor Demka, voerde daar tegen aan, dat reeds vóór de oorlog naar inkrimping van de z.g. schroot, werd gestreefd. Men slaagde echter niet, omdat deze groep onderling verbonden was. Mr. weyl merkte nog op, dat de schrootleve- ranciers contracten op lange termijn hebben lopen en geen andere moge- lykheden hebben tot afzet van schroot. In het eerste geding van de drie, welke aanhangig zijn gemaakt, a.s. uits] wordt Dinsdag s ïspraak gedaan. De Lange Jan" werd weggeslingerd. Door bliksem-inslag in miniatuurstad „Madurodam" Het zware onweer dat zich Zondag avond boven Den Haag ontlaadde, heeft ook de miniatuurstad „Maduro dam" getroffen. Het drie meter hoge model van de Lange Jan te Middel burg werd vijf meter weggeslingerd. Ook andere objecten, zoals de spoor weg, liepen lichte schade op, die Maan dag kon worden hersteld. De Lange Jan met zyn kostbaar miniatuur-caril lon wordt gerepareerd. Paard door bliksem gedood Tydens de hevige onweersbui van Zondagavond is de bliksem te Brui- nisse op vijf plaatsen ingeslagen, na- melyk tn de toren van de Geref. Kerk, een woonhuis aan de Schipperslaan, een noodwoning aan de Dorpsweg en in een boerdery van de weduwe Braat. Bovendien werd nog een paard van de landbouwer M. Z. in de weide ge dood. De schade aan de gebouwen was gering. Brandje te St. Maartensdijk Maandagavond te half zes consta teerden voorbijgangers, dat er rook opsteeg uit de electrische centrale te St. Maartensdijk. Het bleek, dat een dynamo in brand stond. Men slagade er spoedig in het vuur teidoven. ONBEZORGDE VACANTIE Op de provinciale boot werd de stuurhut bekeken Maandagmiddag Is een groep meisjesleerüngen van ,,De Werkplaats" uit Bllthovcn In Haamstede aangekomen om daar onder leiding van enkele leerkrachten een week vacantie door te brengen op een kampeerterrein al daar. Onder de meisjes bevindt zich prinses Beatrix, die ook vorig jaar en. kele genoeglyke dagen in Haamstede doorbracht. De prinses kwam met haar vriendinnen naar Schouwen-Duiveland met de provinciale boot, waar zy al spoedig door de andere passagiers werd herkend. Men was echter zo correct om niets te laten merken, zodat de meisjes ongestoord van de boot tocht konden genieten. Zij vormden een jolig troepje, dat veel plezier maakte en dat aan boord met smaak het meegebrachte twaalf uurtje verorberde. Op verzoek van een der leerkrachten mocht de stuur hut bekeken worden, waarby vooral de radar de belangstelling had. De ka pitein schakelde het apparaat in en liet de meisjes één voor éen op het scherm kyken. Onvermoeid gaf hg uitleg, zodat uitroepen als „reuze", ,,leuk" en „wat interessant" niet van de lucht waren. „IK ZIE NIETS". Toen de beurt aan de prinses was, tuurde ook zij ingespannen op het scherm. „Ik zie niets", verklaarde ze echter heslist. „Even wachten" zei de kapitein, „eerst moeten de ogen aan het donker gewoon worden". Maar hoe de prin ses ook keek, ze zag niets..... „Laat mij maar eens kyken" zei de kapitein weer en tuurde op zyn beurt op het scherm: „Wel, je hebt gelyk..." GROTE HAGELSCHADE Nog slechts geschikt voor fabrieken De fruitbedryven van Killand-Bath en ten dele ook van Krabbendijke, hebben wel uitermate zwaar te lyden gehad van de zware hagelbuien, die zowel Donderdag als Zondag j.l. gewoed hebben. Naar men ons mededeelde, is 90 tot 95 pet. van het fruit dermate beschadigd, dat het standaardfruit als verloren beschouwd moet worden. Het is nog slechts voor verkoop aan de fabrieken geschikt en dit betekent uiteraard een grote schadepost. Met name in Rilland-Bath heerste na Zondagavond onder de fruittelers verslagenheid. De natuur heeft dan ook wel op noodlottige wyze bewerk stelligd, dat de schade een zo grote omvang heeft aangenomen. Nadat Donderdag een uit het Noorden ko mende hagelbui de fruitbomen had gebeukt, waardoor 30 tot 40 pet. van het fruit werd beschadigd, heeft Zon dagnamiddag een uit het Zuid-Wes ten komende hagelstorm dezelfde bo men van de andere zijde aangetast, zodat toen 90 tot 95 pet. van het fruit min of meei' gekwetst was. Voor de export is dan ook practisch niets meer over. Een gave appel, die op de veiling vyf en dertig tot veertig cent per kg opbrengt, daalt door de aan gebrachte verwondingen in waarde tot de fabrieksprys van tien cent per kg. Het behoeft dus geen betoog, dat door vele fruittelers aanzienlijke te korten geboekt zullen moeten worden. Naar schatting is aan totaal 300 H.A. akker- en fruitbouw schade toe>- Krabbendyke aangesloten zijn er een 25-tal gedu- eniging fruittelers, peerd. AKKERBOUW Ook aan de akkerbouwproducten en in het bijzonder aan de gerst, de suikerbieten en de uien, is grote scha de toegebracht. Voor deze gewassen is herstel evenwel niet uitgesloten, zodat de tegenslag voor de eigenaren van deze bedrijven minder groot is dan voor de fruittelers. Niettemin kan ook hier gesproken worden van aan- zienlyke schade en de tegenslag is wel by zonder groot. Daarnaast moest op tal van bedryven in Rilland-Bath en Krabbendijke een groot aantal ruiten het ontgelden, waai'door de materiële schade nog vergroot werd. Gids voor Walcheren in de Engelse taal Voor het eerst na de oorlog is een gids voor Walcheren verschenen gebracht en van de by de veilingver-een vreem(je taal en het zal niemand ïffmnnnHArpn Hfit Hif Ha TTInfAlRA tflfll Maquette Oosterschelde kwam te Yerseke gereed. Op 9 Juli a.s. in gebruik gesteld. De maquette, die de vereniging „Han delsbelangen" te Yerseke heeft doen vervaardigen om toeristen en vreem delingen op de hoogte te atellen van de bezienswaardigheden van Yerseke, zal op 9 Juli a.s. officieel door de bur gemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen, in gebruik worden ge steld. Zoals bekend, geeft deze ma. quette een beeld van de oestercultuur, de mosselteelt en de kreeftenvlssery in de Oosterschelde. De maquette is te Yerseke gemaakt door ambachtsmensen, die daaraan zeer veel tyd hebben besteed en die met grote zorgvuldigheid te werk gingen. Wanneer de maquette straks getoond wordt zal men gemakkelijk aan de hand van de torens, de fa brieksgebouwen, de molens het land schap herkennen. Ook zullen op de nagebootste Oosterschelde kleine bootjes liggen, men zal de brug over het Kanaal door Zuid-Beveland zien en de torens van Zierikzee en de fa brieksschoorstenen van Bergen op Zoom zullen niet ontbreken. De maquette belooft een byzonder mooie attractie te worden voor toe risten en vreemdelingen! Middelburgs predikant naar Canada. Naar wij vernemen wordt ds. P. van Til, Gereformeerd predikant te Mid delburg, door de deputaten voor de emigratie voor enkele maanden uit gezonden naar Canada, waar hij als geestelijk verzorger van Nederlandse emigranten zal optreden. Hij zal een kort bezoek brengen aan de Ver. Sta ten. De kerkeraad heeft ds. Van Til voor dit doel tijdelijk afgestaan. De predikant vertrekt op 30 Ju i met het emigrantenschip „Zuidei kruis" en zal zich ook met de geeste lijke verzorging van de opvarenden belasten. verwonderen, dat dit de Engelse taal is. Uitgeefster is de V.V.V. Middel burg, die in dit 40 pagina's tellende boekje „Tourist Development Asso ciation" heet. Wagensveld tekende het fleurige omslag, dat een vissersschip weer geeft voor Veere. Het boekje vertelt van Walcheren's verleden en heden, van de Walcherse bevolking en haar gewoonten, van het natuurschoon en stedenschoon, waar bij Middelburg, Vlissingen, Veere en de dorpen een royale beurt krygen. Talryke fraaie foto-reproducties die deels artistiek en deels instructief zyn bedoeld, verlevendigen de tekst. Het boekje geeft juist de hoeveel heid leesstof en foto's, die buitenland se toeristen op een vacantiereis kun nen verwerken. Er is zorgvuldig ge waakt tegen een teveel. Naar wij vernemen zal deze gids op ruime wyze verspreid worden by buitenlandse reisbureaux, verenigin gen voor toerisme en vreemdelingen verkeer. Ook zal de gids in de boek handel verkrygbaar zyn. Samensteller is de secretaris van de V.V.V. Middelburg, de heer G. Ballintijn, die zich op succesvolle wy ze van een zeker niet gemakkelijke taak heeft gekweten. De typografi sche uitvoering getuigt van goede smaak en zorgvuldigheid. Ongetwijfeld heeft de V.V.V. Mid delburg met deze uitgifte ook de dank verdiend van de andere V.V.V.'s op Walcheren en in Zeeland, die by het geven van voorlichting aan Engels sprekende toeristen telkens weer het gemis van zo'n gids voelden en uit wier kringen reeds herhaaldelijk op de uitgifte van een Engelse gids werd aangedrongen. Gevaarlijke vangst Schipper C. Korsten uit Breskens heeft Maandag tydens het vissen in het Oostgat een gevaar] yke vangst gedaan. Hy viste een zogenaamde contactmyn op, welke nog dateerde uit de jaren 1914-1918. Hoewel het projectiel half vergaan was, ver waarden de gealarmeerde leden van de Mynen-Opruimingsdienst, dat er nog wel degelyk gevaar voor explosie bestond. De mannen van de M.O. D. hebben de myn onschadelyk ge maakt. Souburgse Sportweek officieel geopend Burgemeester A. H. S. Stemerding van Oost- en West-Souburg sloeg Maandagavond in zijn openingsrede ter gelegenheid van de Souburgse sportweek de spijker op de kop, toen hg zei, dat Souburg een vooruitstre vende gemeente is en zeker op sport gebied. Een vrij talrijk publiek be volkte het sportterrein aan de Spoor straat om de openingsplechtigheid by te wonen. De Sportweek werd in geluid met een optocht van de deel nemende sportverenigingen. Vooraf gegaan door de muziekvereniging Vlijt en Volharding en de signaalafde-. ling van Astrow marcheerden de turners en turnsters van deze vereni ging, de korfbalverenigingen Animo en K.V.L., de juniorenvoetballers van R.C.S., de leden der Souburgse - Chr. Sportvereniging en de afdeling Sou burg van het Ned. Rode Kruis door de straten van het dorp. Het was een imposant en kleurig schouwspel. Op het sportterrein aangekomen, werden de sportmensen en het publiek toege sproken door de burgemeester, waar na leden van de duivenhoudersver- eniging „De Luchtbode" enkele man den met duiven losten. Daarna kwamen de adspiranten 't terrein op en voerden keurige en min der keurige gymnastiekdemonstra- ties uit: op brug, grond en paard, waarna de senioren aan de beurt kwa men met attractieve oefeningen. Het meest imponeerden wel de vrije oefe ningen der heren en het ringzwaaien der dames. Vanavond zullen er in het kanaal zwem- en waterpolowedstrijden en duikdemonstraties worden gehouden. Op het veld overleden Een dertigtal arbeiders was Maan dagmiddag bezig met vlastrekken op het land van de heer Koopman te St. Maartensdyk. De 58-jarige heer K. Goedegebuure uit Stavenisse, die zich des ochtends reeds licht ongesteld had gevoeld, geraakte plotseling bewuste loos. Een ontboden geneesheer kon nog slechts de dood constateren. Het stoffelijk overschot werd met de am bulancewagen van het Rode Kruis naar Stavenisse vervoerd. moest hij toegeven en onmiddellyk draaide hij aan een schakelaar, „Pro beer het nou maar es..." „Ja, nu zie ik het" riep prinses Be atrix uit en belangstellend wilde ze weten: „U zei daarstraks iets tegen de anderen van afstanden. Hoe be paalt U die?" En ook dat werd door de kapitein uitgelegd. De aankomst in Zierikzee verliep zonder hinder en ongestoord konden de meisjes per auto vertrekken. Het is ook thans te hopen, dat de prinses evenals vorig jaar ongestoord van bos, duinen, strand en zee kan genieten, zonder de overigens goed bedoelde belangstelling van het publiek, die voor een vorstenkind soms zo hinderlyk kan zijn. De vorige keer heeft iedereen op het eiland meegewerkt om het de prin. ses en haar vriendinnen naar de zin te maken, de inwoners zowel als de badgasten. Zy allen beschouwden de meisjes als een gewoon groepje kamp- peersters. Wil de prinses echt van haar vacantie genieten, zal dat ook nu nodig zyn! Daleode werkloosheid. Maar in Zeeland een stijging. Het aantal bij de arbeids- bureaux geregistreerde mannelyke werklozen daalde in de afgelopen maand van 113.684 tot 106.569, t.w. 74.426 geheel werklozen (vorige maand 80.939), 31.183 D.U.W.-arbei- ders (31.765) en 960 geheel werkloze wachtgelders (980). Deze daling der werkloosheid was voornamelyk het gevolg van de ver beterde situatie in de bouwnijverheid en de bedrijfstakken welke met het bouwbedryf verband houden en van het voor enkele andere bedryfstakken gunstige seizoen. De werkloosheid daalde onder de bouwvakarbeiders van 20.626 tot 17.221, de metaalarbeiders van 10.222 tot 9516, de textielarbeiders van 2785 tot 2525, het transportpersoneel van 7497 tot 6952 en de losse arbeiders van 19.576 tot 19.032. Onder de veen arbeiders steeg de werkloosheid van 1082 tot 1176 en onder de landarbei ders, voornamelyk tengevolge van het droge voorjaarsweer en de daardoor vroegtydig beëindigde verzorging der gewassen, van 13.828 tot 14.512. STIJGING IN ZEELAND In Zeeland steeg het aantal werklo zen in Juni van 1639 tot 1888. Einde Juni 1951 bedroeg dit aantal 783. Sport ten bate van het zwakke kind. Onder het motto „De sterken voor de zwakken" heeft een bekend Mid delburgs sportman, die zyn. naam lie ver niet gepubliceerd ziet het plan opgevat sportwedstrijden te organi seren ten bate van het zwakke kind. Er wordt veel gedaan voor het jeugd werk, maar de zieke jeugd wordt vaak vergeten. In Zonneveld op Oost- kapelle wonen tal van zwakke kin deren, waarvoor doktoren en verple gend personeel al het mogelijke doen, maar wier middelen beperkt zijn. Zaterdag 12 Juli a.s. nu wordt ten bate van net Ontspanningsfonds van Zonneveld een voetbalwedstrijd geor ganiseerd tussen Vlissingen en Goes. De burgemeester van Domburg, mr. W. J. E, Crommelin, zal de aftrap verrichten. De voorzitter van de Stich ting Zonneveld heeft een beker be schikbaar gesteld, terwyl de verlie zer een medaille als herinnering zal krygen, aangeboden door de secreta ris der Stichting. Waarschijnlijk zal binnenkort ten bate van dit fonds te Westkapelle een voetbalwedstrijd gespeeld worden tus sen Noormannen en Domburg. ONDERZOEK WERD BEËINDIGD Worden niet ter bezichtiging gesteld Er is in de achterliggende jaren nogal wat geschreven over de mummies van Tholen. In 1948 heeft men bij het voortschrijden van het restauratie werk aan de oude kerk van Tholen een graftombe geopend, die een serie gemummificeerde lyken bleek te bevatten. Deze lijken waren op een bepaalde wyze geprepareerd en daarna ver droogd. Ze rustten op een bed van bl aderen en ze waren geheel gekleed. Er was een overschot bij van een m eisje, dat begraven moet zyn geweest in een wit kleed en dat een palmtak in de hand hield. Er was ook een overschot by van een moeder met e.en ongeveer andcrhalfjarig kindje en nog zag men in de fijne handjes van dat kindje een bosje verdroogde bloe men. Een mannenfiguur was in een t oga gehuld met witte bef. De lijken waren afkomstig uit do 17de eeuw. Een aantal van de Thoolse mum mies werd voorlopig in een vertrek bij de kerk opgeborgen, maar anderen werden door de rijksdienst voor oud heidkundig bodemonderzoek overge bracht naar Utrecht om nadere bestu dering te vergemakkelijken. Intussen werd bij het voortschrij den van de kerkrestauratie rekening gehouden met de noodzaak om deze stoffelijke overschotten een passende rustplaats te geven. De architect, de heer N. van der Kloot Meyburg te 's-Gravenhage, on der wiens leiding de restauratie ge schiedt, liet een ^Deciaal geconstrueer de grafkelder bouwen in de kerk. Het anthropolvgisch instituut van de ryksuniversiteit te Utrecht heeft thans zijn onderzoek, dat in het ana tomisch laboratorium te Utrecht werd verricht, vrijwel beëindigd. Het bleek, dat de mummies veel overeenkomst vertonen met die uit de bekende graf kelder te Wiewerd (Friesland). De Thoolse mummies zullen nu naar de kerk in Tholen worden terugge bracht. Het ligt in de bedoeling om de mum mies in de nieuwe kelder by te zet ten, echter niet met het doel om ze voor het publiek ter bezichtiging te stellen. Wel zal het mogelijk zijn, dat in de toekomst nog anthropolygische waarnemingen geschieden. Dergelijke verdroogde lijken zijn In 1950 eveneens te voorschijn gekomen bij de afbraak van het koor der kerk te Berkel-Rodenrys. KUNST. Tentoonstelling Lucie van Dam-van Isselt SCHOTSE HUIZEN VEERE. In het museum De Schotse Huizen te Veere heeft burgemeester jhr. L F. den Beer Poortugael Maandagmiddag een tentoonstelling geopend van wer ken van wijlen de Zeeuwse schilderes Lucie van Dam van Isselt, die vele jaren In Veere heeft gewoond en ge werkt. Spreker zeide de kunstenares zelf niet te hebben gekend. Haar werk evenwel had hem reeds jaren geboeid en hij constateerde, dat uit dit werk bleek, dat Lucie van Dam van Isselt getracht heeft de ziel in de dingen te ontdekken en uit te beelden. Tevens toont zij zich in haar werken een vrouw met een groot gevoel voor hu mor. Niet het grof komische trof haar, maar datgene wat een milde glim lach te voorschijn roept. De heer den Beer Poortugael ver meldde, dat deze tentoonstelling in Veere georganiseerd is in het kader van de Oost Vlaamse Veertiendaagse en de tentoonstelling „Oost Vlaande ren vlagt". Hij gaf uiting aan de hoop dat velen die ter gelegenheid daarvan naar Zeeland komen, Veere zullen we ten te vinden en deze tentoonstelling dan niet zullen overslaan. De expositie zelf omvat enige tien tallen schilderijen, alsmede enkele schetsen en tekeningen. Het is typisch vrouwelijk werk. Het is vriendelijk, bekoorlijk, het richt zich op de kleine dingen. Nergens overrompelen deze stillevens en bloemstukken, maar wel hebben zij een eigen karakter, dat maakt, dat men er steeds met genoe gen naar kijken zaL Vervelen doet dit werk nimmer. Omgekeerd is de visie te beperkt, de vormgeving te weinig origieel om het tot grootheid te doen groeien. De kleuren zijn fijn, de nu ancering steeds evenwichtig, het schil derschap dwingt bewondering af. En inderdaad straalt er soms een milde humor door in dit werk. Dat het de ziel der dingen zoekt, het is juist en soms treft het die opmerkelijk goed. Al met al is het een tentoonstelling, die een bezoek zeker waard is en die menigeen in staat zal stellen kennis te maken met het werk van deze Zeeuwse schilderes, die voor de Zeeuwse jongeren vanzelfsprekend een gesloten boek is. Brandweercommandanten van Sluis en Vlissingen onderscheiden De brandweercommandanten van Sluis en Vlissingen, de heren H. F. Bo- gaart en D. Luitwieler, zijn op het Za terdag en Zondag j.l. te Nieuwpoort (B.) gehouden congres van de Kon. Westvlaamse Brandweerbond benoemd tot erelid van deze Bond. Het bij de ze onderscheiding behorende certifi caat werd hun uitgereikt. Eveneens werden tot erelid benoemd de heren ir. S. Moesker, brandweer commandant van Schiedam en G. Kor- tes, adj.-inspecteur van het Brand weerwezen te Breda. Van het gemeen tebestuur van Nieuwpoort ontvingen de congressisten een in steen gebak ken plaquette van de stad Nieuw poort. Schuur met vlasafval te Strodorpe afgebrand. Zaterdagmiddag is te Strodorpe (ge meente Westdorpe) een schuur van de Gebrs. Goosens afgebrand. In de schuur bevond zich een partij vlasaf val en voorts enkele machines. Het vuur is vermoedelijk ontstaan doordat kinderen met lucifers speelden. De brandweer van Sluiskil werd ge alarmeerd, maar deze was naar Zaam- slag om deel te nemen aan brandweer wedstrijden. Toevallig passeerde de brandweer van Philippine, welke ook op weg n?ar Zaamslag was. Deze kon evenwel slechts 40 meter slang produ ceren en maar met één slang water geven. Spoedig arriveerde daarna de brandweer van Sluiskil en ook een aantal van de andere brandweerploe gen, die aan de wedstrijd deelnamen, maar de schuur was inmiddels als een fakkel uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt Engels marinebezoek aan Vlissingen Ter gelegenheid van het bezoek, dat de Britse mijnenlegger H. M. S. „Apol lo" aan Vlissingen bracht werden door de commandant vau deze oor logsbodem Maandagmorgen bezoe ken afgelegd bij de directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, de heer F. P. C. Mijs en de garnizoenscomman dant van Middelburg, majoor J Pot- teboora. Voorts werden de burgemees ter van Vlissingen, mr. B. Kolff en de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, aan boord van de „Apollo" ontvan gen. In de middaguren werden in Sou burg enkele voetbalwedstrijden ge speeld, waarvan de uitslagen luiden: Kon. MarineRoyal Navy 51, C.O. A.K. MiddelburgDouane-Marechaus see comb. 13; bem. Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck"Douane 0—1. Aan de Engelse marine werd een fraaie herinneringsbeker aangeboden. D commandant van de C.O.A.K. had een medaille beschikbaar gesteld voor het winnende elftal, in dit geval dus het elftal van de douane. Op de gemeentelijke tennisbanen te Vlissingen ontmoetten de officieren van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" en H. M. S. „Apollo" elkaar. Van de drie partijen single en de partij dou ble, die werden gespeeld, werden twee partijen single en ook de partij double door de Hollandse officieren gewon nen. Dit is echter geenszins te ver wonderen, als men bedenkt, dat de Engelse officieren veel meer op zee zijn dan hun Hollandse collega's en dus minder gelegenheid hebben om te trainen. Academisch© examens. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het propadeuti- sche examen voor civiel-ingenieur de heren C. de Kuijper uit Middelburg en I. W. Nortier uit Stavenisse. Voor het propadeutische examen voor werktuigkundig ingenieur slaagde de heer W. F. Timmerman uit Vlissin gen. Voor het arts-examen tweede ge deelte slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden de heer A. J. Eckhardt uit Kats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2