NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND „BRANDENDE KWESTIE" HOUDT MOSSELKWEKERS BEZIG MAANDAG 7 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verkeersongeval te Serooskerke- Zondagmiddag omstreeks 5 uur deed zich te Serooskerke (W.) een vrij ernstig verkeersongeval voor. Een wielryder stak de weg over zonder voorrang te verlenen aan een motorrijder, die met een duopassa- giere over de Noordweg reed in de richting Middelburg. Een botsing ontstond, waarbij de duopassagiere een hersenschudding opliep. Zij werd naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. De motorrijder, die uit Yerseke afkomstig was en de wiel rijder liep lichte verwondingen op. PAS OP DE REDDINGSHAKEN Het is dit jaar al drie maal voor gekomen, dat reddingshaken, opge hangen op diverse plaatsen bij water te Vlissingen, óf uit de Schelde opge vist moesten worden, óf in zwaar be schadigde toestand aanspoelden op het strand. Het bestuur van de Reddingsbriga de doet nogmaals een ernstig beroep op alle oudere inwoners van Vlissin gen er op toe te willen zien, dat de jeugd deze reddingshaken met mis bruikt om bijvoorbeeld balletjes op te vissen en daarna uit louter baldadig heid of vernielzucht de haken in het water te smijten. De kostbare haken zullen dan op een ogenblik, dat zij gebruikt moeten worden, om een drenkeling te redden, niet aanwezig zijn en dit kan een mensenleven kos ten. Daarom wordt de medewerking gevraagd vooral van hen die in een omgeving wonen waar zo'n haak is geplaatst! Nutsspaarbank Middelburg in de maand Juni. Het tegoed van de spaarders bij de Nutsspaarbank te Middelburg steeg in de maand Juni van f 7.843.631 tot f7.930.163. Ingelegd werd f303.417, terugbetaald f 216.885. Het aantal re keningen steeg van 10.933 tot 10.937. Op het bijkantoor te Oostburg steeg het spaarderstegoed van f 866.637 tot f 878.183, met een inleg van f38.456. Tijdens de zitdagen te Oostkapelle werd f1996 ingelegd en f 1445 terugbetaald. Het tegoed schoolsparen steeg van f36.817 tot f 37.231, met een inleg van f 1875. In Middelburg werden zeven en in Oost burg acht babyboekjes afgegeven. Het aantal in omloop zijnde spaar- busjes nam toe van 605 tot 608 en het gespaard bedrag beliep een som van f 576. OM DE BLAUWE WIMPEL. Zaterdag werd op de Westerschelde een uitdagingswedstrijd gehouden om de blauwe wimpel van de Royal Bel gian Sailing Club. Uitgedaagde was de heer G. v. d. Peijl te Terneuzen met zijn jacht „De Honte" en uitda ger was baron Dufour met het jacht „Zoeloe". De heer v. d. Peijl wist zich nummer 1 te plaatsen en be hield de blauwe wimpel. HOND STAK DE WEG OVER. De motorrijder G. uit Domburg heeft met zijn motorrijwiel nabij het Zeehospitum Zonneveld een val ge maakt, doordat een hond plotseling de weg overstak. Zelf bleef hy prac- tisch ongedeerd, maar een duopassa giere liep ontvellingen en een paar gebroken tanden op. Zij moest zich onder doktersbehandeling stellen. Het motorrijwiel werd licht bescha digd. RAAD ZIERIKZEE. Uitbreidingsplan-perikelen. Zaterdagmiddag kwam de ge meenteraad van Zierikzee in spoed eisende vergadering bijeen. De voor zitter, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije zeide, dat deze vergadering belegd is ingevolge een besluit, in de vo rige zitting genomen om in verband met het uitbreidingsplan te trachten aan de heer S. P. Wijsman een com pensatie te geven voor het afstaan van zijn werkplaats. B. en W. meen den, dat ingevolge advie van de directeur Centrale Dienst een goede oplossing te verkrijgen is door de schuur van de heer L. B. Jonker- te kopen voor de heer Wijsman. Wethouder R. Gerritsen stelde in het licht, dat deze oplossing niet goedkoop is, maar dat men denke. l\jk niet voordeliger uit kan komen. De heer A. Groenendijk juichte dit voorstel toe. De heren G. van Duin en J. Steutel waren verwonderd, dat in déze kwestie het bestuur van het Verplegingshuis niet gekend is. De heer J. W. van de Doel vroeg naar de calculatie bij onteigening van het pand van de heer Wijsman, waarop wethouder Gerritsen zei, dat de ver goeding bedrijfsschade ook in aan merking genomen moet worden. De heer Wijsman brengt daarentegen gratis alles over. De heer J. Kats- hoek vond een en ander een absur de geschiedenis. Hij stelde de raad voor eerst te gaan kijken en gaf in overweging een weg langs net hotel „Juliana" in de Nobelstraat aan te leggen naar het bouwterrein. Algemeen wenselijk vond men dat de heer Ermeloo even naar de ver gadering zou komen, om zijn nader advies te horen. Nadat deze versche nen was deelde hij mede dat hij in dertijd aanbevolen had ook het huis van de heer Jonker aan te kopen om het Verplegingshuis tevreden te stellen. Na een discussie werd besloten de zitting te schorsen en ter plaatse zich nader op de hoogte te stellen. Nadat de raadsleden wederom te- ruggekomèn waren, ging de raad op verzoek van enige leden in besloten zitting over. By heropening der zitting bleek, dat geen enkele trans actie zal plaats hebben en alles bij het oude blijft. Burgerlijke Stand HAAMSTEDE. Bevallen: H. de Lang—Konings, z. E. A. Dootjesden Herder, d. KERKWERVE. Getrouwd: C. W. den Boer en M. M. Bot. Bevallen: P. J. van Gelder—Boot, d.: A. M. den Boer—Post, z, A. de Ruij- ter—Donselaar, z. DUIVENDIJKE. Bevallen: J. WijntjesJansen, d. ZONNEMAIRE. Bevallen: C. M. van den Bergevan der Werve. d. Getrouwd: A. Geelhoed. 24 j. en J. P. van der Bijl, 25 j. Overleden: M. Bakker, 47 j., echtgenote van J. den Boer. ELLEMEET. Bevallen: W. J. van der Est—Swenne, z.; J. A. Haze—v. d. Weele, z.: G. C. Pri emus—Geuze, z. Getrouwd: W. J. Verjaal. 20 j. en M. J. Dalebout, 26 j. BROUWERSHAVEN. Overleden: W. Duinhouwer, echtgeno te van C. J. Jonker, 45 j. NIEUWERKERK. Bevallen: Th. van de Vate—Hendrikse. Getrouwd: L. C. Fonteine, 22 j. en L. W. Rentier, 19 j.; J. L. van 't Hof, 26 j. en G. J, Eerland, 22 j. SEROOSKERKE (S.) Getrouwd: J. H. Westenbrink en J. M. Zorge. NOORDWELLE. Bevallen: L. Fonteinev. d. Berge, z. Ondertrouwd: I. Boot. 26 j. en M. A. Boot, 24 J. Nieuwerkerk PRIJZENCOMMISSIE. In het gemeentehuis te Nieuwer kerk wem een vergadering gehou den om te komen tot de oprichting van een plaatselyke prijzencommis- sie Aawezig waren vertegenwoordi gers van de landbouwvereniging, de commissie van overleg, de Chr. Land- arbeidersbond, de moderne Landar- beidersbond en de bond van Bouw vakarbeiders. De burgemeester, de heer A. A. Eeten, verwelkomde genoemde he. ren en in het bijzonder de heren Oudenhuyze van Van Veen, welke laatstgenoemden 't doel en de wer king van de prijzencommissie zouden uiteenzetten. De heer Oudehuyze herinnerde er aan, dat de pryzencommissie's reeds bestaan sedert 1946. Men wil langs redelijke weg de pryzen regelen daarbij rekening houdende zowel met de koper als de verkoper. De commissie onderzoekt klachten er wil daarbij bemiddelend en opvoe dend werken. Zij moet zijn een com missie, waarin de bevolking vertrou wen kan hebben. Alhoewel er geen prijsbeheersing is, is prijsaanduiding verplicht. Ook het onderzoeken van huurklachten behoort tot de taak van de plaat selijke prijzencommissie. De heer Van Veen sprak daarna over ambachtklachten. De commis sie wil een goede verstandhouding bewerkstelligen tussen klager en ambachtsman Het is niet de bedoe ling om allepryzen te drukken, maar om de redelijkheid te betrach ten en een zuiver inzicht te krygen en elkanders lasten. Het arbeids loon is hoog, zodat het uiterste aan arbeidsprestatie moet worden gege ven. De pryzencommissie moet men zien als een bemiddelingscommissie op een basis van redelijk overleg. Dit instituut moet langzamerhand uitgroeien tot een instelling waarbij men gerust met zijn klachten kan komen. Oe burgemeester dankte de heren Oudenhuyze en Van Veen voor de duidelijke uiteenzetting. Het is de bedoeling dat iedere instantie iemand uit zijn midden kiest en voordraagt om zitting te nemen in de plaatse lijke prijzencommissie, die dan te zij ner tijd door B. en W. zal worden benoemd, waarna de commissie zal worden geïnstalleerd. Dodelijke val van ladder. Vrijdagavond is de heer H. R, de 30-jarige zoon van de heer A. R., uit de Broeder- en Zusterpolder, gemeen te Wolfaartsdijk, bij het knippen van een heg van de ladder gegleden. Hy kwam hierbij zo ongelukkig te val len, dat hij in de daarop volgende nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. Dijkgraaf en gezworenen benoemd. Tot dijkgraaf van het waterschap Ellewoutsdijk is bij Koninklijk be sluit benoemd de heer D. J. Dees te Oudelande. Met ingang van 1 Augustus a.s. zijn tot gezworenen van de polder De Vier-Bannen-van-Duiveland benoemd de heren J. A. van Nieuwenhuijze te Nieuwerkerk en C. J. van Westen te Zierikzee. Eeuwfeest te Wissekerke besloten. Zaterdag is te Wissekerke het derde eeuwfeest op luisterrijke wijze besloten. In de muziektent werd al lereerst door de schoolkinderen ge zongen. waarna de kleuters een klompendans uitvoerden. Voorts waren er kinderspelen en maakte het pyperscorps „Nicoleen" uit Kamper land een rondgang door het dorp. Met begeleiding van „Apollo" gaf vervolgens de plaatselijke zangvereni ging een uitvoering. Belangstelling was er ook voor de volksspelen en de geslaagde lampionoptocht door het versierde en vrolyk verlichte dorp. Tenslotte gaf het onvermoeide „Apollo" een vrolijk concert in de tent en waren er op een verlicht po dium volksdansen in fraaie costuums. De secretaris van de Oranjevereni ging, de heer G. van Hekken, sprak een dankwoord, in het bijzonder tot „Apollo", waarna de burgemeester de feestelijkheden sloot. Hij sprak daarbij zijn waardering uit voor de wijze, waarop dit derde eeuwfeest was gevierd. Aanleg gedeelte van uitvalsweg Middelburg. De directeur van Gemeentewerken te Middelburg besteedde Zaterdag morgen namens B. en W. in het openbaar aan het verrichten van grond- en straatwerken voor een ge deelte van de uitvalsweg naar Dom burg. Het betreft hier het gedeelte tus sen de Seissingel en het abattoir. In de toekomst zal deze weg doorge trokken worden en dan verbinding krijgen met de Noordweg. Voorlopig komt hij in verbinding te staan met de Seisweg, dat wil zeggen, dat hij ten Noorden van het abattoir wordt omgebogen naar de Seisweg. De weg wordt 6 m. breed en aan één zijde komt een vrijliggend rij wielpad ter breedte van ongeveer 2 m. Aan beide zyden van het weg- profiel komt een bermsloot te lig gen. Zoals bekend ligt het ook in de bedoeling de Seisweg te verbeteren door er zoveel mogelijk de Bcherpe bochten uit te halen, het wegdek te verbeteren en trottoirs aan te leg gen. Wanneer deze werken na elkaar zouden worden uitgevoerd, zou het doorgaand verkeer over de Seisweg er weinig hinder van ondervinden. Zaterdagmorgen kwamen de vol gende inschrijvingen binnen: Fa. Bun. schoten en Zn., Noordwyk 30,900; M. Wandel, Souburg 27.662: NV. Prori, Yassenaar 27.384; J. Moer land, St. Annaland 27.300; N.V. Aannemingsbedrijf Zeeland. Middel burg 267734; Gebr. Jongepier, Se rooskerke (W.) 26.599; Fa. Bos en Van Doorninck, Heinkenszand 26.070; F. Duijnhouwer, Goes 26.000; Gebr. Geldof, Serooskerke (W.) 24.149; J. Kooyman, Voor schoten 23.970. NASLEEP VAN PARASIET. Bruinisse NATIONALE RESERVE. In het bijzijn van overste De Fes ter en kapitein P. Kloosterman van de Nationale Reserve in Zeeland, werd in hotel Storm te Bruinisse aan een aantal reservisten het di ploma „geoefend soldaat" uitge reikt. Bij deze plechtigheid waren mede aanwezig burgemeester H. K. Mi- chaelis en gemeentesecretaris Van de Linde, steunpilaren der plaatse lijke afdeling. Natuurlijk werden daarby vele goede woorden gesproken. Drie personen uit Bruinisse bleken bereid te Zierikzee een kaderoplei ding te gaan volgen. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij toekomstplannen wer den besproken. Binnenkort zal weer een propaganda-avond gehouden worden, om opnieuw de daarvoor in aanmerking Komende jongeren te animeren, dienst te nemen by de Na. tionale Reserve. REIS VERENIGIN G. De reisvereniging „Ons. Genoegen" te Bruinisse, hiela haar jaarverga dering in het „Centrum". Ondanks het minder gunstige weer, was de opkomst buitengewoon goed en alle opgekomenen waren byzonder tevre den over de gemaakte reis. De se cretaris, de heer A. M. Bal werd met algemene stemmen herkozen. De voorzitter, de heer L. E. van Pope- ring, bracht hulde aan de penning meester de heer Chr. Knop, voor zijn gehouden beheer, waarvoor hem volledige decharge werd verleend. Uit alles bleek, dat de Reisvereni ging zich een blijvende plaats heeft veroverd in het Brninisser vereni gingsleven, daar verwacht werd dat de 70 leden van thans, spoedig tot 100 zullen groeien. WEDVLUCHT. De postduivenhoudersverenïging „De Bruse Trekker" te Bruinisse hield een wedvlucht van Orleans, af stand 446 km. In concours waren 42 duiven. De uitslag was: C. Capelle, Bruinisse 1, 2, 5 en van den Berge, Bruinisse 3 en 9; C. Bal. Sirjansland 4 en 7; C. J. Maas, 8; J. van de Velde, Nieuwerkerk 10 en eerste overduif; W. A. Jumeltll. Snelheid eerste duif 885,44 meter per minuut. THOLEN St- Maartensdijk In hotel Gaakeer te St. Maartens dijk werd de algemene jaarvergade ring van de Veilingvereniging St Maartensdijk en Omstreken gehou den onder voorzitterschap van de heer Ant. L. Hage. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat het afgelopen jaar gunstig voor de veiling ge weest is. Er kon op alle bezittingen ruim voldoende worden afgeschre ven. Uit het verslag van de veiling meester bleek, dat de omzet 694.087,66 bedragen heeft. Aan leden werd medegedeeld dat uien zaad, voor het komende seizoen door een deskundig persoon ontsmet kan worden tegen de uienvlieg. Dit zal in het veilinggebouw kunnen geschieden zodat ieder partijtje uien apart gehouden kan worden. Uit de balans per 1 Mei 1952 en de verlies, en winstrekening 1951-52 bleek, dat er op het veilinggebouw 11.118.24 afgeschreven werd. Op de emballage werd een bedrag' van 7874 afgeschreven of 25 In totaal werd een bedrag van 20.520 voor afschrijvingen bestemd, waarna nog een klein winstsaldo over bleef. Men is er in twee jaar in geslaagd één derde deel vervroegd af te schryven op het veilinggebouw bui. ten de jaarlijkse normale afschrij ving. De heer A. P. Geluk werd bij acclamatie herkozen als bestuurslid en in de plaats van de heer Joh. Priem werd als lid der financiële commissie gekozen de heer S. C. van Gorsel. Het voorstel van het bestuur om de uien en peen verplicht te veilen, werd door de leden aangenomen, ter wijl de aardappelen tof 1 Sept. '52 verplicht geveild moeten worden. Ook werd door de vergadering machti ging verleend aan het bestuur om een pensioenregeling voor het per soneel aan te gaan. Het provisiepercentage, kisthuur, entreegeld en oontributie werden onveranderd vastgesteld, waarna de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank. Burgerlijke Stand STAVENISSE. Bevallen: G. van Vossen—Hout, d.; J. de VosHage, d. Ondertrouwd: J. Wesdorp, 29 j. en H. M. Qulst, 30 j.; M. P. Priem, 22 j. en N. C. Potappel, 23 j. Overleden: W. Klippel, 88 j., weduwe van M. PotappeL POORTVLIET. Bevallen: J. E. DekkerGoudzwaard, d.: P. Uijl—Uijl, z. Overleden: W. J. Boogaart, 86 j., echt genoot van M. M. Bruljnzeel. Zeeuwsch-Vlaanderen Oostburg PAARD OP HOL; VROUW GEWOND. Zaterdagmorgen sloeg nabij de watertoren van Oostburg een voor een tweewielig karretje gespannen paard op hol. Doordat de buikriem van het dier brak, sloeg het wagen tje achterover. Twee mannen konden er nog tydig afspringen, doch een vrouw, die zich eveneens op het voer tuig bevond, slaagde daarin niet en liep een hoofdwonde op. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht. WALCHEREN Middelburg NATIONALE RESERVE. Ter gelegenheid van het feit, dat het verband Middelburg van de Nat. Reserve 2 jaar oefent, werd Dins dagavond in één der lokalen van de Chr. Landbouwhuishoudschool te Middelburg een feestavond gehouden. De heer J. Bakker wees er in zijn openingswoord op, dat wy ons niet paraat moeten maken voor over 5 of 10 jaar, maar dat wij ons nu paraat moeten maken en paraat moeten zijn. om onze duurgekochte vryheid te verdedigen. Wij moeten niet alleen ons oefenen wat het ma teriële aangaat, maar bovenal wat het moreel betreft. Hij wekte voorts alle vrijwilligers op om propaganda te maken, opdat als ideaal gesteld worde „Iedere man, die er voor in aanmerking komt, lid van één der reserve-organen van het Nat. Insti tuut Steun Wettig Gezag." De avond werd verder op gezel, lige wijze doorgebracht met samen zang, voordrachten, spelen en mu ziek. De heer De Ru sprak het slot woord. ONBEBOUWDE STRAATHOEK IN DE BINNENSTAD WORDT VERFRAAID Het valt te vrezen, dat de hoek van de Lange Delft en Segeerstraat te Middelburg nog geruime tyd on bebouwd zal blijven. Waar dit punt van de binnenstad door de grote ga ten van de voormalige kelders een bijzonder lelijke indruk maakt en de vrijwel herbouwde winkelstraat er danig door ontsierd wordt, hebben leden der afdeling Walcheren van de Kon. Ned Maatschappij voor Tuin bouw en 'Plantkunde op zich geno men, voor een smaakvolle „aankle ding" te zorgen. Reeds hebben zy een rotstuin aan gelegd, een werk, dat door de grote droogte niet vergemakkelijkt werd en thans maken leerlingen van de Tech. nische School te Middelburg onder leiding van hun leraar vlak bij de straat een betonnen vyvertje met ge metselde zijkanten. Om de lelijke keldergaten te ca moufleren, wordt dezer dagen op het terrein nog een aantal zeedennen afkomstig uit het waterleidingge bied Oranjezon, geplaatst, welke te vens een fraaie achtergrond opleve ren. In het a.s. najaar of het vol gend voorjaar worden deze dennen vervangen door jonge berken. In de komende lente hoopt men dit idyllisch plekje midden in de stad nog wat verder af te werken. Ook ligt net in de bedoeling te zijner tijd het grote gat naast de zaak van Kreymborg te „dichten" met klimrozen. Moet het standaardcapaciteitscijfer worden gehandhaafd Een „brandende kwestie" houdt momenteel de gemoederen der Zeeuw se mossclkwekers bezig, namelijk hoe de op de Waddenzee geteelde mosse len zullen worden geleverd. Toen in 1935 't Aan- en Verkoopkantoor werd opgericht onder de naam van „Mossel cent rale", kreeg ieder kweker een z.g. standiiard-cHpaciteitscUfer. Aan de hand van de grootte van het bedrijf en de op dat tijdstip aanwezige voorraad mosselen werd bepaald, hoeveel mos selen die kweker in de eerstvolgende Jaren zou mogen kweken, c.q. afle veren. Later werden de standaardcapuclteltscijfers enige malen her/len, doch in grote trekken bleef de toestand bestendigd. Grote kwekers bleven groot cn kleinere kwekers bleven klein. Toen kwam echter de schade door de mosselparasiet, waardoor kleinen en groten practlsch gelijk werden, n.l. slachtoffers van de omstandigheden. aan het perceel hebben gewerkt als hun collega's in de groep met hoge re cijfers. Zij willen alle Waddenzee- mosselen „vrij" hebben, zodat niet meer volgens standaardcapaciteits cijfer geleverd wordt. Ieder zou dus evenveel leveren, zolang hij over vol doende consumptiemosselen in de Waddenzee beschikt. De andere groep, de mensen wier bedrijf op een groot standaardcapa citeitscijfer is gebaseerd, willen van een zodanige regeling niets weten en beroepen zich er op, dat niet beslis send is, hoe hard men heeft gewerkt, maar dat men tevoren wist, hoeveel men aan de hand van zijn cijfer zou mogen leyeren. Iedere combinatie van kwekers moet dan zelf maar uit zoeken, hoe men dan onderling het verschil verrekenen wil. Deze laatste voorstelling is ook het standpunt van het Aan- en Verkoopkantoor. Het laatste woord zal over deze kwestie nog wel niet gesproken zijn. De regering trof maatregelen en de Inspectie der Visserijen in het 2e, 3e en 5e District, gaf mosselpercelen uit in de Waddenzee. Omdat niet voor alle kwekers Zeeland mosselpercelen beschikbaar waren, werden de kwekers gedwon gen zich te combineren, teneinde voor toewijzing van een perceel in aanmerking te komen. De combinaties of groepen gingen naar de Waddenzee, zochten daar een Serceel uit, brachtén dit in exploita- e. en wachten nu op de oogst. Ieder lid van een combinatie werk te even hard om het toegewezen per ceel in cultuur te brengen. Tijdens deze in cultuurbrenging werd er niet aan gedacht, dat sommige combina ties gevormd werden door kwekers met zeer verschillende standaardca- paciteitsciifers. Dit schijnt zich nu te gaan wreken, want het Aan- en Verkoopkantoor, kent alleen rnosselkwekers met een bepaald standaardcapaciteitscijfer en is voornemens als gewoonlijk de kwe kers te laten leveren volgens het voor hen vastgestelde standaardca- paciteitscyfer. Dit wekt verzet bij diegenen die een laag cyfer hebben en die even hard ACTIO VINCIT OMNIA In de loop van deze week wordt in Middelburg een collecte ge houden voor het werk van de vereni ging „Actio Vinci t Omnia", beter bekend als A.V.O.. die dit jaar haar zilveren jubileum viert en die zich, zoals bekend, beijvert om werkgele genheid te scheppen voor minder-va- lide arbeidskrachten. Het is de grote verdienste van de A.V.O. geweest, dat zy heeft ingezien, dat er zelfs voor de meest gehandicapte moge lijkheden zijn om met gebruikmaking van de nog aanwezige vaardigheden en capaciteiten een volwaardig inko men te verwerven. AUTO REED HET KANAAL IN. Doordat een portier openstond en de remmen niet vaststonden, kreeg de wind Zaterdagmiddag vat op een personenauto, welke op de Los- kade te Middelburg was geparkeerd, met het gevolg, dat het voertuig in het kanaal terecht kwam. Een kraan wagen bracht de gehavende auto weer op de wal. Vlissingen VLISSINGSE REDDINGSBRIGADE Het gaat met de Vlissingse Red dingsbrigade weer de goede kant op. Na enige jaren van slapte is er voor al onder de jeugd een andere geest aan het groeien, een geest, die krach, tig wordt gestimuleerd door de in structeurs der Vlissingse Reddings brigade, de heren L van Bel en S Schouten de Jel. Waar 14 dagen geleden reeds 12 leden slaagden voor het 2e diploma van de Nederlandse Zwembond, kon den nu weer drie leden met blijde gezichten het eerste jeugdbrevet van de Nederlandse Bond tot Redden van Drenkelingen in ontvangst nemen. De examinator was de heer P. J. Gil lissen, terwijl de namen der geslaag den zijn: Tiny Rynders. André Da- geiinckx en Marijke v. d. Vegt. Bin nenkort zullen meer examens volgen. VAN TOT De leerlingen van de school der Ge reformeerde Gemeente te Wolfaartsdijk maakten met hun onderwijzers een reisje naar Amsterdam. De Domburgse ouden van dagen kun nen terugzien op een alleraardigst uit stapje via de Sloepolder en de zak van Zuid-Beveland naar Yerseke, waar zij een kreeftenkwekerij bezichtigden. Bur gemeester en mevrouw Crommelin wa ren ook van de partij. Ingezetenen en zomergasten hadden er voor gezorgd, dat het de oudjes aan niets ontbrak. De ouden van dagen van Kruinlngen zijn met particuliere auto's naar Oos terhout geweest. In de Waranda waren de roeibootjes spoedig bemand, maar bij het spelevaren raakte één der chauffeurs te water. De droge kleren, waarvan hij werd voorzien, waren enkele maten te klein, hetgeen de goede stemming er wel In hield. De Oranjevereniging van Oud-Vosse- meer organiseerde een reisje voor de ouden van dagen naar Walcheren, waar Middelburg. Domburg en Westkapelle pleisterplaatsen waren. Ook de leerlin gen van de o. L school te Bruinisse maak ten een tocht naar en over Walcheren. Vooral het strandvermaak in Domburg een kersenmaaltijd in Kapelle en het be zoek aan enkele speeltuinen viel bij de Jongens en meisjes in de smaak. De landbouwersknecht J. G. te Oud- Vossemeer brak zijn arm op twee plaat sen, toen hij onder een struikelend veu len terecht kwam en moest naar het zie kenhuis in Bergen op Zom worden over gebracht. Een landarbeider uit Nieu werkerk kwam op het bedrijf van de heer C. J. te Bruinisse met zijn arm in een vlastrekmachine en liep een diepe vlees wond op. Het Ned. Hervormd kerkkoor uit An na Jacobapolder nam in St. Philipsland onder leiding van de heer L. C. Clarisse voor de eerste maal aan een zangcon cours deel. Waar het koor een eerste prijs behaalde, mocht het ook meezingen in de erewedstrijd. De heer C. M. Stouten vierde zijn zil veren jubileum als gemeentewerkman te St. Philipsland. In tegenwoordigheid van de gemeente-ambtenaren werd hij na mens B. en W. hartelijk toegesproken en ook mocht hij een geschenk in ontvangst nemen. Voor het Middenstandsexamen slaag den uit Aardenburg de heer I. Verplan- ke en mej. A. de Baaere. De wachtmeester der Rykspolitie C. van Nieuwenhuyzen te Aardenburg werd met Ingang van 1 Juli 1932 bevorderd tot wachtmeester le klasse. Te Amsterdam slaagde voor het di ploma Doktersassistente mej. A. A. Reyn- houdt te Kloetlnge. De collecte voor de Stichting Hulp aan blinden heeft in Wolfaartsdyk f 49.75 opgebracht. In de plaats van de heer P. J. Ter- woert uit Koudekerke, die aftrad, werd de heer A. Koster uit Grijpskerke be noemd tot bestuurslid van het district Walcheren der Ned. Heide-Maatschappij. De in St. Annaland gehouden collecte ten bate van de Inwendige Zending op Gereformeerde Grondslag heeft f 103,22 opgebracht, terwyl voor de Protestantse militaire tehuizen f 138.95 werd gecollec teerd. De zangvereniging „Nieuw Leven" te Stavenisse maakte haar jaariyks uit stapje. ditmaal naar Berg en Dal. Arnhem en omstreken, waarna 's avonds het vo gelpark .Avifauna" werd bezocht. Immigratiebeperkingen in Canada tegen werkloosheid. Canada heeft het plan het binnen komen van immigranten in de koude periode van seizoen-werkloosheid te beperken, een en ander als tegemoet koming aan de eisen van sommige vakverenigingen, die in het geheel geen immigranten in de wintermaan den toegelaten wensen te zien. Zy verklaren, dat de emigranten de sei zoen-werkloosheid nog vergroten. Mossadeq moet nieuwe Perzische regering vormen. Nadat de Perzische premier Mossa deq Zaterdag het ontslag van zijn ka binet aan de Sjah had aangeboden, heeft het nieuwe parlement zich Zon dag met 52 van de 60 stemmen uitge sproken voor het opnieuw aanwijzen van Mossadeq als kabinets-formateur. Hij zal nu door de Sjah met de vor ming van een nieuwe regering worden belast en daarna voor het parlement moeten verschijnen om de investituur te verkrijgen. Intussen zijn in verschillende delen van Perzië demonstraties gehouden om Mossadeq te steunen. In de oliege- bieden gever, de arbeiders van hun sympathie blijk door een algemene staking en in verschillende steden wa ren in verband met Mossadeqs aftre den de winkels gesloten. Een menigte, die zich voor het parlementsgebouw in Teheran had verzameld, eiste Zon dagmorgen de benoeming van Mossa deq tot premier. Aardappels niet in West- Berlijn toegelaten. De Oost-Duitse politie heeft een zen ding van 30 vrachtautoladingen aard appels, bestemd voor West-Berlijn, bij de zónegrens teruggezonden omdat onder de aardappels coloradokevers zouden voorkomen. Hetzelfde is ge schied met een zending van 14 wagon ladingen. West-Berlijnse autoriteiten hebben verklaard, dat genoemde maatregelen nog geen aardappeltekort in West-Ber lijn veroorzaken. Reuter tekent hierbij aan, dat de Oostduitse boeren een grote campagne voeren tegen de coloradokever, om een plaag, zoals zich in 1950 voordeed, te voorkomen. Derde reddingsboot van Zweedse Catalina gevonden. Het Zweedse ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat een derde red dingboot van de onlangs neergeschoten Catalina gevonden is door een Fins schip, dat zich op weg van Kotka naar Bremen bevond. De reddingboot is aan de commissie overgedragen, die de desbetreffende zaak onderzoekt. Gaullistische rebellen traden uit hun partij. Een aantal afgevaardigden en se natoren van de partij van de Gaulle, de RFF., heeft Zaterdagavond beslo ten het lidmaatschap van de partij op te zeggen, naar aanleiding van het feit, dat de nationale raad van de R.P. F. een resolutie heeft aangenomen, die van de Gaullistische parlementsleden verlangt, dat zij zich aan de partijdis cipline onderwerpen, telkens wanneer belangrijke besluiten in het parlement genomen moeten worden. Men meent, dat 30 tot 35 van de 115 afgevaardigden en ongeveer 20 van de 70 senatoren de beweging zullen ver laten en binnenkort een nieuwe par lementaire groep zullen vormen. Zondag heeft generaal de Gaulle verklaard, dat hij niet van plan is, als gevolg van het uittreden der re bellen af te treden als leider van de Franse volksconcentratie. „United States" snelt over de Oceaan. Het nieuwe 50.000 ton metende Ame rikaanse passagiersschip „United Sta tes" had op de derde dag van zijn eer ste reis over de Atlantische Oceaan een afstand van 814 mijl afgelegd met een gemiddelde uursnelheid van 36.17 knopen. Gezagvoerder en bemanning zijn er van overtuigd, dat het schip het record van de Queen Mary" met 11 12 uur zal breken-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9