Bij de A.V.R.O. vierde onderlinge naijver hoogtij LEZERS SCHRIJVEN NIEUWE WEGEN SLECHTS DOOR TOEVALLIGE OMSTANDIGHEDEN MAUREEN CONNOLLY KLOPTE LOUISE BROUGH IN FINALE MAANDAG 7 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 DE HEER G. DE CLERCQ VERKLAART Thans zullen de programma's een verjongingskuur ondergaan By de A.V.R.O. hebben veel te veel déraillementen plaats gevonden, wel ke voor het overgrote deel binnenskamers werden gehouden en aan de aan dacht van het bestuur ontsnapten. Er ontbrak samenwerking en team. geest; de onderlinge nayver vierde hoogty en het bekende gezegde „De bru talen hebben de halve wereld", werd by de A.V.R.O. vaak, ten nadele van een goede gang van zaken, in de practyk gebracht. Dit verklaarde de voor zitter der A.V.R.O., de heer G. de Clercq, op de Zaterdag te Maastricht ge houden algemene ledenvergadering. De heer de Clercq zeide verder o.m., dat indien er niet tijdig was ingegre pen, een groot onheil in de A.V.R.O. als vereniging gesticht zou zijn. In overleg met de directeur, de thans op zyn verzoek eervol ontslagen heer W. Vogt, hebben vier gedelegeerden een aantal maatregelen genomen om in deze ongewenste toestanden verbete ring te brengen. Zo werd de in De cember 1949 benoemde waarnemend administrateur van zijn taak onthe ven en werd besloten om de program maleider, tevens onderdirecteur, (mr. J. den Daas) met verlof te zenden. De vroegere programmaleider werd in zijn plaats benoemd en 18 Juni j.l. werd een nieuwe administrateur aan gesteld, aldus de A.V.R.O.-voorzitter. TALLOZE KLACHTEN. De talloze klachten, die als het wa re dagelijks binnenkwamen, maakten het nodig, dat de gedelegeerden aller eerst hun aandacht op de kwaliteit der programma's hebben gericht. Het gesproken woord op verkeerde uren onmiddellijk na de nieuwsbe richten van 20.05 uur b.v. wekte veler ontstemming, evenals het zoge naamde „over-arrangeren" van mu ziek, vaak zelfs zodanig, dat men de oorspronkelijke melodie, hoe be kend ook, niet meer kon ontdekken. Aan dit laatste hebben de gedelegeer den een einde gemaakt door de vor ming van een niéuw orkest „De Zaaiers" dat melodieuze muziek met zang zal brengen. De gedelegeer den hebben zich op het standpunt ge- MOTORSPORI Motordiïivels op Modderoord te Middelburg. Vele Middelburgers vooral de Jeugd was goed vertegenwoordigd .ebben Zaterdagavond op „Modder- oord" kennis gemaakt met een sen saties-port, welke nog niet eerder in hun stad was vertoond: het motor- pólóspel. Twee ploegen uit Zuid-Hol land, „De hete bougie" (Maasland) en „The Meteors" (Vlaardingen) speel den onder auspiciën van de MAC „Soheldegouwen" de snelste, luidruch tigste en veivnakelijkste voetbalwed strijd, welke ooit op de Middelburgse sportterreinen ten beste is gegeven. Onder een oorverdovend geknetter en geknal vlogen de spelers, onder wie enige zeer felle matadors, op hun kittige motorfietsjes pijlsnel over het hobbelige veld, voerden de bal van flinke afmetingen uiterst behendig met zich mee, flitsten langs elkaar heen, schopten en kopten, vormden haast onontwarbare kluwens van mo toren en mensen, remden, wendden en keerden met een verbluffende snel heid, veroorzaakten meer botsingen dan een lijvig politierapport zou kun nen bevatten, wierpen wolken van stof, zand en gas op (het leek soms wel lachgas) en slaagden er boven dien in menig doelpunt je te scoren en nog veel meer overtredingen van de zeer aparte spelregels te begaan. Er werd driemaal 20 minuten ge speeld en in de eerste periode wisten de Meteors de Bougie-keeper al twee maal te passeren. Deze doelverdedi- ger mocht tijdens het keepen zijn voertuig niet loslaten, maar wel mocht hij zijn show-motor (bij het wisselen bleek, dat het ding niet eens wilde rijden) als een schild tegen de aanstormende bal gebruiken. Toen de eerste korte rust inging, was de stand 21 voor de Meteors en had den al enkele motorfietsen de geest gegeven. Het derde doelpunt voor de Vlaardingse motorduivels w.erd wat men bij deze sport allerminst had verwacht gemaakt met een kop bal! Toen kwam „De hete bougie" op zetten en in de laatste wilde minuten van deze ten bate van de sportuitwis- seling en „Uit het volkvoor het volk gespeelde, in alle opzichten mo torische wedstrijd wist de club uit Maasland een 43 zege te behalen. Sport pick-upies De Oostenrijkse Rapid, die vandaag een wedstrijd tegen het voorlopig Neder landse elftal zal spelen, is met het vlieg tuig uit Athene op Schiphol aangeko men. De 2 km. zwemwedstrijd, welke in de „Gouwe" bij Waddinxveen werd gehouden, is een dubbele overwinning voor de „Robben" uit Hilversum gewor den. Bij de dames won Tine van Brenk in een tijd van 32.17.4 en bij de heren ging Kayser in een tijd van 29.13 als eer ste door de finish, s De beslissingswed strijd om het wereldkampioenschap rol- hocltey is door Portugal met 4—0 van Italië gewonnen. Met het hijsen van de vlaggen van Japan en Ceylon, van welke landen de Olympische ploegen reeds te Helsinki zijn aangekomen, is Zaterdag morgen het Olympische dorp vier km. buiten het centrum van Helsinki geopend. Tijdens de roeiwedstrijden van de Hen ley Royal Regatta won de Australische skiffeur Mervyn Wood de Diamond Sculls door de Engelsman Tony Fox met twee en een halve lengte te slaan. Bij dezelfde wedstrijden werd de Grand Challenge Cup, de trophee voor de ach ten, gewonnen door de ploeg van Lean- der, de ploeg die Groot-Brittanië te Hel sinki zal vertegenwoordigen. Voor de zevende maal in successie heeft de Wil lem Ill-man Neumeier tijdens roeiwed strijden te Amsterdam de Holland-beker gewonnen. steld, dat dc A.V.R.O.-programma's een verjongingskuur moesten onder gaan. Tal van rubrieken, die jaren lang bleven bestaan, zullen opgehe ven worden. Sprekende over de tele visie zeide de heer de Clercq o.m., dat gestreefd moet worden naar een ty pisch Nederlands programma dat aangepast moet zqn aan de nationale waardering. In ieder geval zal tot het einde van de experimentele periode 1 October 1953 zuinig aan gedaan moeten worden. De A.V.R.O.-voorzitter besloot zijn toespraak met de mededeling dat het wetsontwerp voor het definitieve om roepbestel practisch gereed is. Wan. neer het by de Staten-Generaal zal worden ingediend, is evenwel nog niet te zeggen. DE HEER VOGT: AFSCHEID.... De heer G. de Clercq, die met 59 stemmen tegen een stem, als A.V.R. O.-voorzitter werd herkozen, wenste het agendapunt „verslag van de di recteur over het afgelopen jaar" slechts formeel aan de orde te stel len, daar de heer Vogt, „niet meer als directeur aanwezig was". Een ver zoek van de heer Vogt om als oud directeur een toelichting te mogen geven, werd afgewezen. Na enige dis cussie besloot de heer Vogt zich neer te leggen bij de beslissing van de algemene vergadering inzake het hem op zijn verzoek verleende ontslag. De heer de Clercq zeide nog, dat allen het heengaan van de heer Vogt betreuren en dat het verlenen van het gevraagde ontslag geen en kele denigratie inhield. „Als grond legger van de A.V.R.O. hebt gq uw naam onsterfelijk gemaakt", aldus de heer de Clercq, In zijn afscheidswoord zeide de heer Vogt, o.m., dat men hem niet altijd op de goede wijze had behandeld, het geen hij verklaarde met te zeggen, aat ,men elkaar op den duur minder verstond". Er heeft zich een protestcomiti van A.V.R.O.-leden gevormd, naa: aanleiding van de gebeurtenissen, welke zich in deze omroepvereniging afspelen en welke thans hebben ge- leid tot het heengaan van de heer Vogt. Vijfjarenplan voor vliegtuig-ontwikkeling. Succes afhankelijk van binnenlandse bestelling. Het bestuur van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling (N.I.V.) heeft voor de jaren 1951 tot en met 1955 een vijfjarenplan opgesteld, dat o.m. voorziet in de voltooiing van de Fokkers S 12 (een eenmotorig lesvliegtuig) de S 13 (een tweemotorig oefenvliegtuig) en de S 14 (het eenmotorige Btraal- lesvliegtuig) Voorts voorziet het plan in het op bescheiden schaal financieren van door neven.industrieën te ontwikke len objecten, die in nauw verband met de vliegtulgontwikkeling Btaan, in het verstrekken van enige op drachten aan de vliegtuigindustrie ter bestudering van onderwerpen, welke de vliegtuig-ontwikkeling in het algemeen raken, enz." De totale uitgaven van het in 1946 door de regering opgerichte insti tuut bedroegen 9.560.000 Waarvan 7. 169.000 werd betaald aan ont- wikkelings-opdrachten aan Fokker. Voor het succes van een in ons land ontwikkeld vliegtuigtype, zo deelt het N.I.V. mede, is een eerste bestelling van binnenlandse zyde noodzakelijk. A.N.W.B.-VOORZITTER MEENT Scherpe critiek op regeringsbeleid ten aanzien van de wegenbouw. In de Zaterdag te Schevenlngen gehouden algemene jaarvergadering van de A.N.W.B. heeft de voorzitter, de heer P. F. Zimmerman, een rede uitge sproken, waarin hij scherpe critiek leverde op het regeringsbeleid ten mui zien van de wegenbouw. Hy kwam o.a. tot de conclusie, dat uitlatingen van de minister van Waterstaat en van diens collega's er op wtyzen, dat zij het belang van goede wegen voor 's lands welvaart Inzien. „Maar dc gelden voor de bouw van deze wegen worden niet toegestaan", aldus de heer Zimmerman. Naar zijn mening komen er slechts door min of meer toevallige omstan digheden nieuwe wegen bij. De werk loosheid heeft hierby geholpen, zo be toogde spr., die voorts zeide, dat nu in alle haast een aantal werken wordt aangevat, zonder dat volgens een wel overwogen plan tewerk wordt ge gaan. Hij zeide te vrezen, dat binnen kort in ons land overal stukjes weg gereed zullen komen, welke wel vele man-uren gekost zullen hebben, maar waarmede het verkeer weinig gebaat zal zö'n. an de Hy noemde het voorbeeld half-afgewerkte zandllchamen-zon- der-viaducten en van de viaducten zonder-opritten, ivelke men sinds ja^ DE EINDSTRIJDEN OP WIMBLEDON. „Little Mo" jongste Wimbledon-kampioene van deze eeuw. In de finale van het dames-enkelspel van het to urnooi te Wimbledon heeft de 17-jarige Amerikaanse Maureen Connolly haar landgenote Louise Brough met 75, 63 verslagen. Belden werden echter in de finale da- mesdubbel geslagen door hun landgenoten Doris Hart en Shirley Fry (86, 63). De eindstrjjd in het herendubbel tussen de Australiërs Sedgman McGregor en Seixas (V.S.)-Sturgess (Z. Afr.) werd een overwinning voor Sedgman en McGregor. Zy sloegen het Amerikaans-Zuidafrikaanse team met 63, 75 en 64. Thelma Long (Austr.) en Morea (Arg.) verloren met 46, 68 en 64 van Doris Hart en Sedgman, die de titel bij het ge mengd dubbel behaalden. De overwinning, die Connolly op Louise Brough behaalde, heeft niet alleen bewezen dat de verovering van de Amerikaanse titel door haar in het vorig seizoen geen uitschieter geweest, maar heeft „Little Mo" bo vendien de eer gebracht zich jongste Wimbledon-kampioene van deze eeuw te kunnen noemen. Louise Brough wist, datx zij kleine vechtjas aan de andere zijde alleen zou kunnen slaan met haar hersenen. Zij haalde de vaart uit het spel van haar tegenstander en aan vankelijk had de routine succes, want Maureen werd ongeduldig en ging missen op de ogenschijnlijk gemakke lijkste ballen. Zij trachtte ae vaart zelf te herstellen, maar op de gekapte „prikballen" van Brough kon niet hard geslagen worden zonder het ri sico de ene keer in het net te slaan en de volgende maal in de tribune. Toch won de techniek en de athleti- sche vaardigheid het en Maureen won met 75 van het weldoordachte rou tine-tennis. In de tweede set kwam de jeugdige Califoi'nische steeds beter in haar spel, dat zij haar oudere tegenstand ster volkomen opdrong. Met manlijke vaart joeg zij haar forehand-schoten naar de hoeken, terwijl Louise Brough fouten bleef maken bij het serveren. Toch sloeg zij met drie goedgeplaat ste ballen de drie wedstrijdpunten aan flarden. In de sex-vice game van de Amerikaanse kampioene redde zij nogmaals een matchpoint, maar toen Digestif Rennies om Zuuibrand te blossen; eelt om zuurbraod te voorkomen! U hoeft niet meer tegen Uw maal tijden op te zien uit vrees voor zuur- branden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraagt Rennies bij Uw apotheker of drogist. HOCKEY Bondselftal speelde gelijk tegen Pakistan (1-1). Olympisch elftal kreeg echter met 5 1 klop. Na een vrijwel gelijk opgaande strijd, waarin beide ploegen tech nisch gelijkwaardig spel vertoonden, speelde het hockey-elftal van Paki stan Zaterdag te Laren met 11 gelijk tegen een Nederlands bonds elftal. De Nederlanders namen voor de rust de leiding door een echot van midvoor Kruize uit een lange cor ner. In de tweede helft scoorde Pa- kistans gevaarlijkste aanvaller, rechtsbinnen Abdul Hamid, de ge lijkmaker. De wedstrijd tussen een combinatie van het Nederlands Olympisch elf tal en een combinatie van de Olym pische ploeg van Pakistan, die Zon. dagmiddag te Enschede werd ge speeld, is in een overtuigende over winning geëindigd van de uitstekend spelende gasten, die met 51 aan het langste eind trokken. was haar weerstand gebroken en met 63 won Little Mo de tweede set. FENNY TEN BOSCH MEISJESKAMPIOEN. In het internationaal jeugd t'öur- nooi, te Wimbledon, won onze land genote Fenny ten Bosch het meisjes enkelspelkampioenschap. In de finale sloeg zij Rita Davar (India) met 57 6—1, 7—5. TENNIS Wedstrijden om het kampioen schap van Zeeland. Op dé banen van de tennisclub Ammo" te Terneuzen werden Zon- dag wedstrijden gespeeld om de Zeeuwse tenniskampioenschappen. Ondanks de buitengewoon hoge tem peratuur wisten de spelers toch nog behoorlijke prestaties te leveren. De uitslagen luiden: Heren enkel: C. Jurry Jr.C. Binckhorst 3—6, 63, 64; H. WesterhofH. Berlage 16, 46; T. VerhelstA. Thomaes 57, 63, 62; S. LaurensH. Berlage 62, 6—4; T. Verhelst—C. v. d. Peyl 7— 9, 06; S. LaurensW. v. Remor- tel 06, 36; C. JurryW. v. Re- mortel 61, 63; G. Vernimmen D. Haak 7—5, 6—1; J. Drok—H. Westerhof 63, 62; S. Laurens H. Berlage 63, 62; N. Nevejan H. Drok 60, 62; C Binckhorst Verhelst 6—3, 2—6, 3—6; P. StaalLangenhorst 46, 46; C. JurryG. Vernimmen 64, 2—6, 6 4; W. v. RemortelN. Nevejan 6 0, 86; E. BleyenberghT. Ver- helst 4—6, 5—7; P. Staal—D. Haak 6 —1, 60; J. DrokB. Dumoleyn 6 2, 75; C. BinckhorstH. Drok 60, 60; A ThomaesP. Staal 6 64; J. ï)rokC. v. d. Peyl 7 —5, 5—7, 6—1. Finale: Heren enkel: C. JurryC. V. d. Peyl 0—6, 6—2, 6—4, Dames enkel: mevr. Spaasmevr. Malcorps 79, 57; mevr. Dikötter mevr. Krug 64, 46, 46; mej. De Booy-mej. v. Mossevelde 62, 6 1mevr. Thomaesmevr. Malcorps 61, 63; mevr. Krugmej. de Booy 16, 06; mej. Blommaert mevr. Spaas 06, 16; mevr. Diköt termej. v. Mossevelde 06, 16; mevr. ThomaesR. v. Mossevelde 61, 61; mej. de Booymevr. Spaas 61, 60. Finale Dames enkel. Mevr. Thomaes—mej. de Booy 6 I, 2—6, 8—6 Heren dubbel: S. Laurens en D. Haak tegen E. Verstraete en T. Ver- straete 60, 64; C. Binckhorst en de heer Verinmmen tegen E. Bleyen bergh en W. van Remortel 26, 6 2, 57; C. Jurry en H. Berlage tegen S. Laurens en D. Haak 6—2, 6—1. Gem. dubbel: mej. Wouters en W. Nevejanmevr. Spaas en C. v. d. Peyl 36, 57; Gem. dubbel: me vrouw v. d. Ende en de heer B. Du moleyn tegen mej. D. Wolters en W. Nevejan 46; 0—6; mevrouw Thomaes en C. Jurry tegen mevrouw Malcorps en D. Haak 61, 61; mevr. Westerhof en H. Westerhof tegen mevrouw Spaas en C v. d. Peyl 6—0, 6—3. Dames dubbel: mevr. Thomaes en mevr. Spaasmej. de Booy en mej. Baart 26, 62, 46. De finales gem dubbel en heren dubbel worden a.s, Zatherdag ge speeld. WATERPOLO „Zeehond"- en „Schelde"- teams eersten te Terneuzen. In het zwembad te Terneuzen werd Zaterdag een door de zwem- en polo club „De Schelde" georganiseerd pro vinciaal watertournooi gehouden, waarvoor vrij veel belangstelling be stond. De uitslagen luiden: Dames: SZV ILuctor H 50; Luctor I—De Schelde I 0—3; SZV I De Schelde 12; eindstand: 1. De Schelde I, 2. SZV I, 3. Luctor I, 4. Luctor II. Heren Afd. A: Zeehond ILuctor I 20; Schelde IBruinvis I 0—4; Zeehond IBruinvis I 32; eind stand: 1. Zeehond I, 2. Bruinvis I, 3 Luctor I, 4. Schelde I. Heren Afd. B: Schelde nBruinvis H 21; Luctor HBruinvis II 21; De Schelde II—Luctor H 21; eind stand: 1. Schelde n, 2. Luctor H, 3. Bruinvis II. BU de afdeling A kwam de Zeehond I in bezit van de wisselbeker. De win naars van de dames en afd. B heren werd een medaille uitgereikt. WIELRENNEN Roosendaaler Keepers won onbedreigd te Breskens. Onbedreigd heeft C. Keepers uit Roosendaal de nieuwelingenkoers ter gelegenheid van de kermis te Bres kens gewonnen. Voor de wedstrijd over 80 ronden met een totale lengte van 65 km verschenen 30 renners aan de start. Het waren echter maar 12 nieuwelingen die na een enerverende race de finish bereikten. Door pech, maar voor het grootste deel door de bepaling, dat een renner met twee ronden achterstand uit de koers moest worden genomen, staakten de andere achttien na kortere of langere tijd de strijd. Het parcours van amper 800 meter lang werd velen noodlottig, al waren daarin dan ook de beste straten die Breskens rqk is opgeno men. De eerste tien aankomenden waren respectievelqk: 1. C. Keepers, Roosendaal; op één ronde: 2. Piet van de Lrjcke, Groede; op twee ronden: 3. J. Hulsterman, Wouw; 4. W. Daamen, Oud-Gastel; 5. J. Westdoi'p, 's Hee- renhoek; 6. T. Luyks, Halfweg; 7. Anton van der Kloot, Etten; 8. O. van Queekelberge, Groede: 9. T. van Wij- chen, Goes; 10. M. Willemstein, Vlis- singen. Pinay stelt de vertrouwenskwestie De Franse premier, Antoine Pinay, heeft de kwestie van vertrouwen ge steld met betrekking tot het wetsont- werp der regering betreffende de glq- dende loonschaal, waarover Dinsdag door de nationale vergadering tweede lezing gestemd zal worden. LANDDAG GRAFISCHE BOND Tijdens de landdag die de bond van werknemers in de grafische bedrijven Zondag in Arnhem hield, heeft het lid van het hoofdbestuur, de heer J. van der Vegt te Amsterdam, medegedeeld, dat, na langdurige moeizame onder handelingen, de bond er in geslaagd is met de werkgeversorganisaties tot een accoord te geraken over verho ging van de pensioenen en handha ving van het algemeen sociaal fonds. De werkgeversorganisaties hebben, met uitzondering van de organisatie van steendrukkerspatroons, in de voorwaarden van de bond toegestemd. Jaarvergadering Nederlandse Journalistenkring. De NedeiTandse Journalistenkring heeft te Amersfoort zqn jaarverga dering gehouden onder voorzitter schap van de heer J. J. van Meche- len Met algemene stemmen werd eeri resolutie inzake de vakopleiding aangenomen. In deze resolutie wordt de wenselijkheid van vakopleiding voor leerling-journalisten uitgespro ken en de benoeming van een com missie gevraagd, die zal hebben te rapporteren over de met betrekking tot de opleiding te nemen maatre gelen". De heer J. J. F. van den Bergh te Amsterdam werd herkozen als se cretaris, De plaatsen van de heren H. A. Bossharat (Vlissingen), B. W. Menkhorst (Leiden), De Lange (Al. melo), en Joh. Winkler (Amster dam), die niet herkiesbaar waren als bestuursleden, zullen worden ingeno men door de.heren A. F. K. Paree (Amsterdam), mr. J. C. de Wit (Zwolle), J Brouwer (Leiden) en G. Ballintijn (Middelburg). Een Zeeuws voorstel om in 1953 een kringcongres in of een kring excursie naar Zeeland te organiseren, werd in handen van de kringraad gesteld ter afdoening. ren kan zien liggen, veelzeggend. Tientallen millioenen guldens worden geïnvesteerd In werken, waarvan de gemeenschap weinig of geen nut heeft, aldus spr. DE VEILIGHEID Sprekende over de verkeersveilig heid op de wegen, zeide de heer Zim merman o.m., dat niet slechts de weg gebruiker ongelukken veroorzaakt. Dagelqks kan men constateren, dat een kleine wijziging gevaarlijke pun ten tegen belachelijk lage kosten on gevaarlijk zou kunnen maken, aldus spr., maar er wordt niets gedaan om dat er van „hogerhand" geen gelden voor vei-strekt worden. Het verbete ren van vele gevaarlijke verkeerssi tuaties zou talrijke mensenlevens kunnen sparen en spr. meende, dat hier een taak lag voor de minister van Verkeer en Waterstaat in het nieuwe kabinet. De gang van zaken met de bromfietsen, waax-van er mo menteel ruim 200.000 in ons land zijn, betreurde de heer Zimmerman ten zeerste. (Opname van Ingezonden stukken bete kent niet, dat de redactie met de Inhoud Instemt. Plaatsing geschiedt buiten ver antwoordelijkheid der redactie. De redac tie, behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten, of plaatsing te weigeren. Over deze rubriek wordt geen correspondentie gevoerd. Stukken, waar van naam en adres van Inzender onbe kend zijn, worden met opgenomen. Niet geplaatste stukken worden niet terugge zonden). DUITSTE TOURISTEN. Zeer zeker is het een feit, dat ons Duits nog altqd, niet alleen onaan genaam in de oren klinkt, maar dat direct de herinnei-ing te voorschijn wordt geroepen aan het vele en onvergetelijke leed ons door. de Duitsers, dus voor ons Duits spre kende mensen, werd aangedaan. In derdaad realiseren we ons niet of ieder die Duits spreekt, een Duitser is. Maar als men aan den lijve heeft ondervonden en daar mag ik voor 100 van meespreken welk on herstelbaar leed velen, ja millioe nen van ons is aangedaan, is het dan zo'n wonder, dat we afwijzend tegen dit bezoek staan. We zijn niet allemaal zakenmen sen én die laatsten hebben te slik ken, om den brode. Wie dit echter niet hoeft, reageert als mens en zo ik hierboven reeds schreef; op zijn gevoel, is dat een wonder? Ook spreekt niet ieder Duits of verstaat deze taal, dus kan het in vele gevallen best zqn dat, wanneer er niet geantwoord wordt, de taal xxlet' verstaan is. Wanneer wy naar het buitenland gaan, zorgen we op de hoogte te zijn van tram, trein of ander verr voermiddel en overal zijn gebouw tjes van de V.V.V. of helpen we ons zelf. Daar ik dit schrijven graag o'nder de aandacht van uw kranten- lezei's wilde brengen en onder de aandacht van de Redactie. B. van Male, Zoutelande. Naschrift. Ook de noaangenaam- ste herinneringen aan de Duitsers mogen geen reden zijn om Zwitsers, Scandinaviërs, etc. onheus te behan delen. Als Zeeland toeristenland wil blijven moet het daarmede rekening houden. Redactie. EMIGRATIE VAN „KLEURLINGEN." Aan het artikel „Emigratie naar Canada" in.de P.Z.C. van 1 Juli j.l. wilde ik iets toevoegen in het belang van de hier ter lande gevestigde „Indische Nederlanders", voor wie emigratie naar Canada (en Nieuw Zeeland) onmogelijk is. Zy, die te goeder trouw het advies van arbeid-bureaux en Emigratie- dienst opvolgen om de normale weg voor emigratie naar Canada te be wandelen storten 100 vooruit. Daarna moeten zy zorgen dat leges, pas, headtax, foto's, visum e.d. in orde zijn. Maar ze komen er bekaaid af, omdat ze bij de laatste instantie de Canadese consul in Den Haag] te horen krijgen, dat hun geen visum verstrekt kan worden, omdat ze „kleurlingen" zqn en dat de door hun gemaakte onkosten niet kunnen worden vergoed. Mqns ixxziens ligt hier de schuld bij de voorlichting. Waarom deelt de Commissaris voor Emigratie niet direct mede, dat uitsluitend zq, die 100 Europees van ras en kleur zqn, voor Canada (en Nieuw-Zee- land) in aanmerking komen? Vlissingen, 2 Juli. Th. Jonathans. ZON EN MAAN. 8 Juli. Zon; op 4.30 Maan: op 22.01 onder 20.59 onder 05.11 Nieuws In een Notedop Het Sowjet-persbureau „Tas?" ver klaart. dat in Rusland reeds in 1854 che mische oorlogvoering werd toegepast en wel door de „Brits-Franse interventionis- ten, toen zij Odessa op 11 April bombar deerden". In Leningrad gevonden docu menten over de Krim-oorlog hadden aan getoond. dat bomm gebruikt werden met een „vergiftigde substantie". 9 Op een levensmidöelenbeurs te Düssel- dorf is ook een winkelstraat voor kinde ren Ingericht. De straat is honderd meter lang en men kan er, precies zoals de volwassenen doen, levensmiddelen kopen: betaling geschiedt met speciaal „kinder geld". 9 De havendirecteuren en de directeu ren der zeehavenbedrijven van Antwer pen, Gent, Rotterdam en Amsterdam zul len op 8 Augustus a.s. te Hamburg be raadslagen met de vertegenwoordigers der Duitse havensteden over de samen werking van de havens in Noordwest- Europa. 9 Tot hoofdredacteuren van het dagblad „De Tijd" zijn benoemd mr. W. A, M. van der Kallen, thans directeur- secretaris van het A.N.P. te Den Haag, en H. Baron van Lamsweerde, thans hoofd redacteur van „De Nieuwe Dag". Zoals men zich zal herinneren nam mr. Jan Derks enige tijd geleden ontslag als hoofdredacteur in verband met een con flict tussen hoofdredactie en directie. 9 Bij de sluis in het Julianakanaal na bij Maasbracht zijn twee mannen, die werkzaamheden verrichten aan de sluis deuren, verdronken. Beide slachtoffers waren gehuwd. 9 De bekende tijgerjager, overst Henry Warwick Berthon, is op 81-jarige leeftijd overleden. 9 Zaterdag zijn de feesten In de Noord oostpolder. gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, geëindigd. Op deze laatste dag zijn vooral dorpsfeesten ge vierd, hoepel ook het openluchtspel „De Achtste Dag" grote belangstelling trok. 9 Dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in de V. S.. is met zijn ge zin per „Nieuw Amsterdam" in ons land aangekomen. 9 In de Muidertrekvaart te Naarden is een twee-jarig knaapje ver dronken. Het slachtoffertje is waarschijn lijk spelenderwijs te water geraakt. 9 Met behulp van traangasbommen en brandspuiten heeft de politie van Guelph (Ontario) een opstand onder 95 gevan genen in een verbeteringsgesticht moeten onderdrukken. 9 De bekende filmster Pau lette God- dard is Zaterdag voor een verblijf van twee weken in ons land gearriveerd. Drie jaar geleden bracht zij reeds eerder een bezoek aan Nederlartd. 9 Het Britse vrachtschip „Whiteson" (500 ton) is Zon dagmorgen tijdens een wervelstorm ten Noorden van de Paracel-eilanden gezon ken. De bemanning van 25 koppen kon door de „Prometheus" gered worden. Marktberichten VEILING ZÜID-HOLL. EILANDEN. 4 Juli. Fruit, aardbeien m. d. 52—1.18: idem z. d. I 68.70: idem z. d. II 74.10; Kersen 51—60 Pruimen 82—1.30; Perziken 6—26. Groenten: Andijvie 25—29: Bloemkool LA, 2ir49.: idem 1 B 12—115: Snijbonen 1-20: Stamprincessen 881.00- Dop erwten 31—35; Komkommers 16—24; Kro ten 22—40: idem 9.10—10 per 100 bos; Spitskool 10.13; Bospeen 16-23- Waspeen 20—28: Rabarber 9.20—11.50 per 100 kg.; Selderij 8—17.40 per 100 kg.: Sjalotten 16; Stoofsla 15 per 100 kg. Sla 6—10.10 per 100 krop;; Tomaten A 71; idem B 73—74- idem C 68 idem CC 60 Uien 7—28, alles per stuk, per kg. of per bos. VEILING ZIERIKZEE. 4 Juli. Vroege aardappelen 12.00-IÏ5J10. Andijvie 8—16, Doperwten 26—43. Princ. bonen 61—67, Wagenaars 43. Snijbonen 73—80, Tuinbonen 8—13, Spinazie 10—13, Postelein 4—13, Tomaten 59—76, Rode bes sen 44—58, Kruisbessen 21—43, Aardbeien 4567, Frambozen per doosje 15 ct.— 23 ct, Kropsla 2—8, Bloemkool 8—27. Kom kommers 17—26, Bospeen 818, Boskro- ten 11, alles per 100 kg., per 100 stuks of per 100 bos. 8 Juli Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Weniieldinge HOOG WATER U.+NAP u.+NAP 2.10 2.19 2.38 2.40 1.58 1.85 LAAG WATER 2.40 3.24 14.31 15.02 15.47 16.12 16.28 2.23 2.42 2.42 1.56 1.83 9.00 9.41 9.05 9.29 NAP 2.07 2.27 2.43 1.55 1.81 20.56 21.34 22.15 21.41 21.57 2.25 2.45 2.61 1.73 2.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7