Roddraad liep van Moskou over Athe naar Parijs JIMMY BROWN als diepzeeduiker BOEK FAUST0 COPPI IN HET GEEL NA ZEGE IN TIENDE ETAPPE n: teuuis in een ®P ZATERDAG 5 952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEHEIME SEINEN FLOTEN DOOR DE NACHT. Com; in Griekenland leverd< intennt feiten-materiaal op an een bijzondere medewerker) Geheime radiot floten door de nacht. Zij werden opgevangen dooi een afdeling vaarielcse Generale Staf. Maar niemand kon de berich. ten ontcijferen, men kende de code niet. Toen begon gü Nicolopoulus, hoofd van de Contra-Spionnage, fystematisch heed, waar men de seinen opving, af te peilen: een l^heime zender in Attica gesignaleerd, vervolgens tot Athene be grensd en zo sta- stap trok men de cirkels kleiner tot men het huis vond van Argyreen man die reeds lange tijd communist was, maar sedert 1947 geem gaf tot bijzondere waakzaamheid. Maar nu bleek, dat hü geheime Iten uitzond Argyriaflis merkte echter, dat men hem in de gaten had toestel zweeg ende seinen werden later van een andere plaats, Ga, uitgezonden. Toen de contranagedienst ook daar de clandestiene zender had ge vonden, besloot b de nacht van 13 op 14 November tot de overval. Het toestel wediend in een gebarricadeerde :elder. Terwijl men bezig was (gang te force ren, zag men uitgeïniproviseer- de schoorsteen rolken opstijgen. De mannen der oielingsploeg be grepen, dat er pen werden ge daan papieren te anden en wier pen zo snel mogwater door het gat. Bij het binmgen van de grafkelder hoordt een schot; de radio-telegrafist zich door het hoofd geschoten. Onder de schoenmantel vond men een hoop hairande archief stukken en de gate code, waar door het mogelijk de opgevangen radio-berichten fccijferen. Daar bij kwamen intente bijzonderhe den aan het licht. Bij het verhooven Beloyannis en Batsis, die de ng van het spi- onnage-net haddee, dat spionna- geberichten waregezonden. Be loyannis was sedö32 lid van het Centraal Bestuur, het Griekse Politbureau. Ten lge van zijn re- volutionnaire actiten werd hg herhaaldelijk verceld. Hij organi seerde tijdens degeroorlog ter reurdaden, waarbje Griekse amb tenaren en militl commandanten werden geëxecuti Sterke groepemdieten stonden onder zijn leidingdat hij in Janu ari 1949 zich ma* had gemaakt van Naoussa, eenriekssstadje in Macedonië, terroirde hij de bevol king. Het resulta'as: de stad half verwoest; fabrielvernield, 360 do den, 80 verbrand) gewonden, 392 gevangenen, 600 slaars. Na de in eenstorting van communistische leger in Septemb949 vluchtte Be loyannis. In Jui950 kwam hij clandestien Gridand weer binnen en nam de leid over zekere spi- onnage-activiteiop zich. DUI2DEN DOLLARS. Op 1 NovembdSl ving de Griek se geheime dienen belangrijk be richt op, waarüstructies aan het spionnage-centrum in Griekenland werden gegeven om iemand naar Pa rijs te zenden voor het in ontvangst nemen der benodigde gelden. Dit spoor leidde tot het vaststellen van een internationaal spionnagenct, dat vertakkingen had in Frankrijk en Italië. Generaal Nicolopoulos verklaarde dat de organisatie Beloyannis-Basis elke maand uit Parijs $5 h 10.000 ontvingen, soms 20.000. Het geld werd over twee personen verdeeld, die geheel zelfstandig naar Grieken land reisden. Soms kwam het in de vorm van goud. De Griekse Geheime Dienst constateerde zesmaal derge lijke zendingen. Waar kwam het geld vandaan? Beloyannis beweerde, dat het van collecten in Frankrijk en an dere landen afkomstig was. Toen bleek, dat Griekse agenten vaak onrust verwekten in Marseille, besloot de regering, dat zij zich niet binnen een cirkel van 300 km. ron dom de havenstad mochten vestigen. Een communist uit Griekenland, Economou, wist van de Franse rege ring echter gedaan te krijgen, dat dit besluit werd opgeheven. Maar daarna werd Economou ge schaduwd. De Franse communisten hadden er de lucht van gekregen, waarop zij telegrafeerden: „Wij ma ken ons ongerust over je gezond heid". En Economou antwoordde: ,,Ik voel me niet best", waarna hij weer telegrafisch bericht kreeg, dat twee vrienden hem zouden opzoeken. Toen werd Economou gearresteerd. Hoewel het toen voldoende bekend was, dat in Parijs een belangrijk cen trum van internationale spionnage gevestigd was, werd door de overheid niet ingegrepen. Ambtenaren, die de plicht hadden dit te doen, bleken onder communistische invloed te staan. Een Griekse spion werd ver hoord en.... weer vrijgelaten. Zo ziet men telkens weer langs verschillende lijnen en kanalen de si nistere invloed van Moskou via Roe menië en andere landen zich uitstrek ken tot in West-Europa. Hoewel de routes van de Ronde van Frankrijk door de mooiste plekjes van het Franse landschap voeren, hebben de renners geen tgd om van de hen omringende schoonheid te genieten; hun devies Is: vooruit! De fotograaf echter wist „nieuws" en schoonheid te combineren, en zocht het voor zijn opname iets hoger op. Zo ontstond dit fraaie sportplaatje. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Nolten kwam als achtste binnen. Voor de tiende etappe met 266 km. een van de langste van de hele ronde startten in Lausanne 89 renners, die ook gisteren weer tijdens de rit veel last van de warmte hadden. Het werd dan ook een etappe zon der veel strijd, behalve bij de Col van Alpe d'Huez, toen Coppi er van door ging. Het peloton kon hem, zo kort voor de finish, niet meer hou den en met een flinke voorsprong ging de Italiaan In Alpe d'Huez over de streep, waar hg ook de gele trui kon aantrekken. Naar het zich laat aanzien, zal hg deze ook wel langer dragen dan een van zijn voorgangers in deze ronde. De beste Nederlander was ook nu weer Nolten, die als achtste binnenkwam. Als kleine joth had ik de vas te overtuiging dèen voetbal steeds lichter werd, rimate hij harder was opgepompt, us naarmate hij meer lucht bede. En omdat ik graag hard en r wilde kunnen schieten, werd dbal tot in het on matige vol gepst, zodat hij een sprekende gelijkis verkreeg met een ei van onrelmatige vorm en het ventiel meteen mogelijkheid op zijn plaats kc worden gewurmd. Maar we konderwèl hard schieten met dat ei, dat het veld en in de lucht de meest ovaarschijnlijke zig zag banen en efeten vertoonde, tot wanhoop der doverdedigers! De fout in ene redenering was duidelijk: een hde bal, dus een bal met grotere vekracht, leent zich beter voor schién dan een bal met minder veerkraiMaar het gewicht speelt hierbij el geringe rol, want de bal wordt, s hij wordt opge pompt, zwaardednplaats van lichter. Hij bevat immet méér lucht, en ook lucht heeft gewiht, al plegen we dat in het dagelijk leven te verwaar lozen. Wat denkt l dat bijv. de totale hoeveelheid luht in uw huiskamer weegt? Enige rrammen, of, als we erg royaal zijl met onze schatting, enkele onzen? 'iet gewicht van deze onzichtbare en onwaarneembare stof zal U werkelif meevallen. Laten we mar eens gaan cijferen. Eén liter luchtweegt practisch niets, n.l. nog geen ,3 gram bij standaard temperatuur et druk. Laten we het gemakshalve diarom maar houden op 1,2 gram. Maar dan weegt één kubieke meter lucht reeds 1,2 kilo gram. En wanneer uw huiskamer 6 m. lang, 4 m. breed en 3 m. hoog is, beyat zij 72 kubieke meter lucht, die in het totaal iets méér dan 86 kilo gram weegt! U zult waarschijnlijk niet bij machte zijn een dergelijk ge wicht met één arm te heffen. Dit zuivere gewicht van de lucht is uiteraard iets anders dan de druk die door de atmosfeer wordt uitge oefend. De atmosferische druk wordt n.l. veroorzaakt door de totale lucht- kolom, welke op één vierkante cm. van het aardoppervlak, van U, of van elk ander voorwerp rust. U moet zich dus voorstellen, dat op elk deel van uw lichaam een luchtkolom drukt, die tot ver in de stratosfeer reikt. Deze druk bedraagt normaliter 1 atmos feer. Heeft U nu enig idee van de totale druk, die uw lichaam dagelijks heeft te torsen? Het is werkelijk for midabel! H. Pétillon. Britse wapens naar Spanie. Conservatieve regering wil haar export verhogen. De Britse regering heeft besloten de uitvoer van bepaalde wapens naar Spanje toe te staan, zo deelde Vrij dag een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken me de. De verplichtingen, welke Engeland op zich genomen heeft ten aanzien van het gemenebest en de Noord-At lantische organisatie, zullen echter eerst worden nagekomen. Er is tussen beide landen geen han- delsaccoord, gesloten, doch Britse fa brikanten hebben mededeling ont vangen, dat aan verzoeken om export vergunningen in de hiervoor in aan merking komende gevallen zal worden voldaan. Het Britse besluit is ge baseerd op economische gronden om de uitvoer te vergroten. Naar verluidt zullen de eerste le veranties bestaan uit goederen, welke zowel voor militaire als voor burger lijke doelen kunnen worden gebruikt, zoals vrachtauto's en radiopeilers voor vliegvelden. Met het oog op de be hoeften van de N.A.T.O. en het Britse gemenebest zal Spanje niet de mo dernste wapens ontvangen. Bij het duiken verongelukt. Op tragische wijze is de 24-jarige timmerman Jan Boon uit Giessendam om het leven gekomen. Bij het zwem men in een plas tussen Giessendam en Molenaarsgraaf dook hij op een on diepe plaats, waardoor hij met vrij grote kracht de bodem raakte. Gecon stateerd werd. dat een nekwervel was verbrijzeld. Men heeft nog getracht door een operatie zijn leven te redden, maar dit mocht niet meer baten. Landsminister van Antillen vraagt ontslag. De landsminister van justitie in de Antillen, de heer W. F. M. Lampe, heeft ontslag uit zrjn functie ge vraagd. De reden tot deze stap is, dat de heer Lampe de steun niet meer krijgt van zijn partij. Men eiste van hem inmenging in een justitiële aan gelegenheid, waaraan hij geen gevolg wenst te geven. Het grootste gedeelte van de rit bleven de renners bij elkaar. Wel vormden zich talrijke groepen en groepjes. Zo liep ook Hans Dekkers een keer weg, maar steeds bemoeiden de Italianen er zich mee en werden de weglopers weer tot de orde ge roepen. Eerst vijftien kilometer voor de fi nish begon de pret. De Belg Close opende de aanval, gevolgd door Robic en Coppi. Robic nam een voorsprong, maar Coppi spurtte zo hard. dat het leek of de anderen stilstonden. Ook Robic kon hem niet meer houden en de andere renners, bij wie ook de prachtig en gedurfd rijdende Jan Nol ten, die op de laatste kilometer om. Lauredi voorbij ging. deden hun best de schade zoveel mogelijk te beper ken. Ze slaagden daar ook in, en Nol ten, die aohtste werd, verloor ten slotte slechts vier minuten op de Ita liaanse bergspecialist. Wagtmans, Dekkers #n Voorting moesten wat meer verlies nemen, Roks en Van Est verspeelden ruim tien minuten, Faanhof kwam nog weer zes minuten later aan en Van Breenen maakte van onze ploeg de slechtste tijd door als 80e binnen te komen, 21 minuten na de overwin naar. Vandaag is het een rustdag, waar na een van de zwaarste etappes van de ronde volgt. DE KLASSEMENTEN. Het klassement van de 10e etappe, LausanneAlpe d'Huez, (266 km) luidt: 1, Coppi (It.) 8.50.0 (met bonifica tie) 2. Robic (Fr.) 8.53.0 (met bonifi catie); 3. Ockers (B.) 8-55.02; 4. Gela- bert (Sp.) z.t.: 5. Dotto (Fr.) 8.55.07; 6. Carrea (It.) 8.55.09; 7. Molineris (Z.O. Fr.) 8.55.41; 8. Nolten (Ned. 8.55.42; 9. Magni (It.) 8.55.53; 10. Close (B.) Straaljager neergestort, op echtpaar. Een Amerikaanse straaljager, die op weg was naar zijn basis in Duits land, is Woensdag j.l. nabij de spoor weg van Gent naar Brugge neerge stort. De Amerikaanse piloot kwam hierbij om het leven. Eerst Vrijda heeft men ontdekt, dat het toest» op een bejaard echtpaar, dat per tan dem op weg naar huls was, is neer gestort. 8.55.55. 20. Wagtmans (Ned. 8.58.44; 28. Dekkers (Ned.) 9.0045; 29. Voor ting (Ned.) 9.00.52; 38. Roks (Ned.) 9.02.24; 40. Van Est (Ned.) 9.02.26; 63. Faanhof (Ned.) 9.08.45; 80. Van Bree nen (Ned.) 9.12.25. Llorca van de Franse Z.O.-ploeg heeft opgegeven. Na de 10e etappe luidt het alg. klas sement: 1. Coppi (It.) 62.62.15; 2. Carrea (It.) 62.52.20; 3. Magni (It.) 62.54.05; 4. Lau redi (Fr.) 62.57 16. 5. Close (B.) 62.59.21 6. Ockers (B.) 63.05.50; 7. Bartali (It.) 63.06.12; 8. de Hertog (B.) 63.08.27; 9. Ruiz (Sp.) 63.08.40; 10. Robic (Fr.) 63 10.32. 16. Van Est (NedJ 63.17.55; 17. Voor ting (Ned.) 63.19.42; 23. Roks (Ned.) 63.31.34: 27. Wagtmans (Ned.) 63.37.27; 40. Nolten (Ned.) 63.49.12; 53. Dekkers (Ned.) 64.02.38; 55. v. Breenen (Ned.) 64.03.41; 78. Faanhof (Ned. 64.40.08. Het ploegenklassement luidt voor de eerste vijf: 1. Italië 188-21.55: 2. Frankrijk 188-28.16; 3. België 188.37,51; 4. Neder land 189.23.22; 5. Spanje 189.34.17. In hét bergklassement leidt de Span jaard Gelabert. gevolgd door Geminia- ni en Coppi. Nolten is twaalfde. Wervelstorm over de Philippijnen. Bij een wervelstorm, die de mid delste eilanden van de Philippijnen heeft geteisterd, zijn volgens de eer ste berichten 76 personen om het le ven gekomen. 94 personen worden vermist en één is gewond. Er is voor millioenen guldens schade aangericht. Ongeveer duizend huizen zijn vernie tigd en grote schade is aangericht aan openbare werken, oogsten en parti culiere eigendommen. Zal de „United States" de blauwe wimpel veroveren? Het nieuwe Amerikaanse passa giersschip „United States" (53.000 ton) dat Donderdag te 16.07 uur Greenwich tijd van de steiger in de haven van New York is vertrokken voor de eerste reis naar Engeland, is te 18.19 uur Greenwich tijd de vuur toren „Ambrose" aan de ingang van de New Yorkse haven het erken de startpunt voor een poging om het Atlantisch record te breken ge passeerd. Duizenden mensen waren brj het vertrek van de oceaan reus, die 1660 passagiers aan boord heeft, aanwezig. Kapitein Harry Manning antwoordde op de vraag, of hij zou trachten het Atlantisch record te breken, alleen: „Ik moet mij aan de dienstregeling houden". De blauwe wimpel, het symbool van het Atlantisch record, is thans in het bezit van de „Queen Mary" van de „Cunard Line" (81.237 ton), die in Augustus 1938 de tocht van Ambro se naar Bishop Rocks bij Lands End in 3 dagen. 20 uur en 42 minuten vol bracht met een gemiddelde snelheid van 31.69 knopen. De „United States" zou volgens sommige inlichtirtgen veertig knopen of meer kunnen ha len, doch officieel wordt haar snel heid opgegeven als 34 knopen of meer. De juiste snelheid wordt ge heim gehouden. 0 In Bengkoelen (Zuid-Sumatra) zijn in het afgelopen jaar zestig personen door tijgers gedood. Voorts kampt Bengkoelen met een olifanten-plaaE; in groepen van honderd trekken deze dieren van streek tot streek. 0 In Ulft, nabij Terborg, is de 84-jarige voetganger H. onder een rij dende locomotief van de Gelderse Tram wegmaatschappij lj geraakt en gedood. 0 In Nijmegen zullen 9 Juli a.s. zeven trol leybussen in gebruik worden genomen en in October zullen er nog zeven volgen. Het vervoersvraagstuk is voor alle delen van de stad door nog enkele andere uit breidingen opgelost en Nijmegen wordt hierdoor geplaatst in de rij van steden met stadsverkeer. Het stationsplein zal in verband met de rolleydiensten geheel ge moderniseerd worden. 0 Na een aardtrilling zijn in een goud mijn bij Johannesburg zeven inheemsen door vallend gesteente gedood en 13 ern stig gewond. De Almelose rechtbank heeft Vrijdag de Zutphenaren S. en van I S. ter zake van moord op Zutphenaar B. 8. De waard ging Jimmy voor naar de kelder. Hij liep langs een stenen wenteltrap naar bene den en daar wees hij Jimmy de deur aan, waar om het ging. „Hij gaat naar binnen open", zei de waard, die een kaars had aangestoken om Jimmy wat te kunnen bijlichten. ,Ik heb er op alle manieren al mijn schouders tegen gezet, maar er is geen verwikken of verwegen aan het ellendige ding", zei de herbergier. „Laat mg 't maar eens proberen", zei Jimmy Brown en hg begon uit alle macht tegen de deur te duwen. Wat er toen gebeurde had Jimmy Brown zeker niet verwachtDe deur klemde namelijk he lemaal niet, maar vloog met een onverwachte ruk open en voordat Jimmy goed besefte, wat er met hem gebeurde, viel hij met een smak in een donkere ruimteHrj kwam half op zijn schouder en half op zijn hoofd terecht en dat versufte hem een beetje. Maar toen hij tot zfln positieven kwam, had hij niet lang nodig om te begrijpen, dat hij in een hinderlaag was gelokt, dat de twee „heren" die hij naar Braamzijl had moeten brengen ook in het complot zaten en dat htJ als een domme schooljongen in de val was gelopenMaar waaróm?" peinsde Jimmy. „Waaróm heeft dat stelletje mij hier in deze vui le kerker gesmeten? Daar moet toch een reden voor zijn. Geld heb ik niet. Alleen maar een auto, maar die stamt uit het jaar 1923. D4dr kan het die boeven toch niet om te doen zijn..." veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek- Tegen hen was 20 jaar gevan genisstraf geëist. Het meisje M. uit Zut- phen tegen wie wegens medeplichtigheid anderhalf jaar met aftrek werd geëist werd conform de eis veroordeeld. 0 De Nederlandse employe A. H. Brand van een rubberondememing in Bantam is door een bende vermoord. Zijn echtge note werd gewond. m gevangenis te Soerabaja. Opstandelingen delden zich achter vrouwelijke mede-gevangenen. Zeventig militaire gevangenen in de gevangenis Kalisosok te Soeraba ja, die wachten op berechting wegens gepleegde misdrijven, zijn er Woens dagavond in geslaagd de wacht van hun blok te overmeesteren. Met de buitgemaakte wapens schoten zij vervolgens de sloten van andere cel len stuk, waardoor in totaal onge veer 1000 van de 3400 gevangenen vrijkwamen. Zij staken vervolgens de werkplaats en opslagplaats van ma terialen midden op het terrein van de gevangenis in brand. Het personeel van de gevangenis slaagde er in de tussendeuren, die naar andere blokken leiden, op tijd te sluiten. De bewaking buiten bleef intact, maar binnen de gevangenis waren de gevangenen heer en mees ter tot Donderdag, toen militairen de gevangenis binnendrongen en de opstandelingen zich zonder tegen- stand overgaven. Krachtige maatregelen waren eer der onmogelijk gemaakt, omdat de opstandelingen vrijgelaten vrouwelij ke gevangenen als schild gebruikten. Een groot deel van de zakenwijk Soerabaja, waarin de gevangenis ligt, was tot Donderdagmiddag afge zet. Ernstige trambotsing in Stockholm Meer dan dertig mensen zijn ge wond geraakt toen Vrijdagmorgen twee Stockholmse trams met eikaar in botsing kwamen. Twaalf ambulan ce-auto's reden na het ongeval heen en weer om de gewonden, van wie sommigen ernstige kwetsuren had den, naar drie ziekenhuizen over te brengen. Beide trams waren vol met mensen, die onderweg waren naar him werk. Één der trambestuurders heeft beide benen verloren. Het wereldgebeuren Egypte, Korea en... de Saar Het waren deze week meer het Na bije en het Verre Oosten dan de landen van het Westelijk halfrond, die in het middelpunt van „het nieuws" stonden. Ongetwijfeld zal dit weer spoedig anders zijn, voor. al wanneer Maandag in de Ver. Sta ten de grote partijconventies begin nen. waarin definitief zal moeten wor den uitgevochten, wie ten slotte de officiële candidaten voor het Ameri kaanse presidentschap worden. Maar een terugblik op de nu afgelo pen week brengt toch in de eerste plaats Korea en Egypte onder onze aandacht. Om te beginnen met het laatste: Egypte heeft weer eens een nieuwe regering gekregen nadat de oude machteloos was gebleken de problemen, waarvoor het land zich ge steld ziet. op te lossen. En velen me nen. dat ook Sirry-Pasja daarin niet zal slagen. De partij van de Wafdis- ten, die heel goed weet. dat zij bij al gemene verkiezingen de grote meer derheid van de Egyptische kiezers achter zich zou krijgen, zal haar steun nooit geven aan een regering, die al leen bij de gratie van koning Faroek en zijn hofhouding regeert. En in de tweede plaats kan men toch moeilijk aannemen, dat de Britten, deze situatie kennende, zich zouden laten verlei den met een dermate wankele rege ring overeenkomsten te sluiten. Men acht het dan ook zeer wel mogelijk, dat Londen de onderhandelingen over de Soedan en het Suezkanaal slepen de houdt tot in het a.s. najaar waar schijnlijk verkiezingen Nahas Pasja en zijn Wafdisten weer aan de macht zullen hebben gebracht. Dan Korea. Daar zijn de onderhan delingen voor de wapenstilstand weer eens in een stadium geko men, die een klein beetje hoop geven, dat men er toch nog eens zal uit ko men. De Noordelijken hebben een nieuw voorstel ingediend, waarvan de juiste bedoelingen weliswaar nog niet helemaal duidelijk zijn, maar dat toch wel enkele mogelijkhden schijnt te bevatten om tot een vergelijk te ko men op het punt van de uitwisseling van krijgsgevangenen. Men is nu zelfs in het geheim aan het onderhandelen, maar daarbij hebben de gedelegeerden van de Ver. Naties toch wel zeer na drukkelijk de conditie gesteld, dat zij dergelijke ..onderonsjes" onmiddellijk kunnen afbreken, wanneer hun zou blijken, dat de Noordelijke onderhan delaars weer wegen zouden gaan be wandelen, die beslist niet tot het be oogde doel zouden leiden. Het nieuwe voorstel van de Noorde lijken wordt overigens in geallieerde kringen op tenminste één punt be schouwd als een concessie aan de ver langens van de zijde van de Ver. Na ties. De kern van het voorstel ligt immers hierin, dat men nieuwe lijsten met namen van krijgsgevangenen zou gaan opstellen, hetgeen de Noorde lijken gelegenheid zou bieden een wat tegemoetkomender houding aan te nemen zonder nu helemaal „het ge zicht te verliezen". Intussen heeft president Syngman Rhee zijn naar Westerse opvattingen niet helemaal sympathieke en faire strijd met zijn weerspannige parle ment voorlopig gewonnen. De verkie zing van een nieuwe president, welke eigenlijk tot de competentie van het parlement behoorde, zal nu door het Zuid-Koreaanse volk geschieden. Het zal nu moeten blijken of dit inder daad achter zijn president staat. Ten slotte toch nog iets over Euro pa. Het Saargebied is vooral in Bonn weer plotseling in het cen trum der belangstelling geplaatst, doordat de ministers Acheson en Eden aan hun Franse ambtsgenoot Schuman in overweging hebben gegeven het project voor een Europees statuut voor de Saar weer op te nemen. Een derge lijke wenk zou door Acheson in Ber lijn aan staats-secretaris Hallstein zijn gegeven. De besprekingen hebben een informeel karakter gehad en schijnen beperkt te zijn gebleven tot aanbeve lingen om het in het voorjaar opgedo ken plan weer ter hand te nemen. In Bonn heeft men de verklaringen van Parijs, volgens welke naar een oplos sing der Saarkwestie vóór de ratifica tie moet worden gestreefd, met zeer sterke reserve vernomen. Het plan voor een Europese status van het Saargebied ontmoet hier dezelfde cri- tiek als die, welke dr. Adenauer in het voorjaar noodzaakte van de voorgeno men besprekingen met minister Schu man en de Saarlandse minister-presi dent Hoffmann af te zien. Niet alleen de socialistische oppositie, maar ook de meerderheid der regeringspartijen staat afwijzend tegenover een defini tieve Europese status van het gebied. Men meent onverminderd, dat de Saar Duits is en politiek weer bij de Bonds republiek zal moeten worden inge schakeld, ook al zou behoud van spe ciale economische verhoudingen tot Frankrijk nodig zijn. EEN VAN: A. MA.iJA Het is ons nooit duidelijk geweest waarom de roman „Snippers op de Rivier" van A. Dlarja (H. P. Leo pold, 's-Gravenhage, 3e druk) door sommige critici zo hoog is geprezen. Mogelijk omdat hg voor het eerst in 1941 verscheen, dus in een tijd dat er heel weinig behoorlijke boeken ter vergelijking waren. Niet dat het geen eenvoudige, lezenswaardige roman zou zijn. Maar als geheel kan de ont- wikkelings- en vrg-makingsgeschie- denis van de banale schooljongen Willy ter Veer ons weinig boeien omdat het gegeven vrij banaal behan deld is. Een zeer middelmatig jong mens kan, mits met meesterschap uit gebeeld, het onderwerp van een zeer goede roman zijn. (b.v. in de moderne Franse letteren Monsieur Hermès, de hoofdpersoon uit „L'Apprenti" van Raymond Guérin dat in 1946 voor 't eerst verscheen). Als evenwel ook de uitbeelding te wensen over laat, wordt het geheel wel zeer onbelang-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5