NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden PREDIKBEURTEN Zioin Zijpe ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wissel Zeeuws-Vlaanderen ZATERDAG 5 JULI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toenemende werkloosheid op Tholen. Het aantal werklozen, dat bij het arbeidsbureau te Tholen op 30 Juni was ingeschreven bedroeg 220. Hier van waren 90 personen bij de D.U.W. tewerkgesteld. Het aantal werklozen bedroeg op 31 Mei jl. 142, op 30 Juni 1951 waren er 78 werklozen. Er is dus een aanmerkelijke toeneming van de werkloosheid. AFSCHEIDSAVOND CHR. LYCEUM TE GOES. Vrijdagavond werd in het Chr. Ly ceum te Goes een bijeenkomst gehou den, waarin afscheid werd genomen van de jongelui, die slaagden voor het eindexamen. De heer J. Laport, voor zitter van het bestuur, feliciteerde de geslaagden en hun ouders en bracht dank aan de rector en het leraren corps voor het onderwijs. Spreker wenste de geslaagden Gods zegen toe op hun verdere levensweg. Ds. W. C. van Burgeier te Kruiningen, voor zitter van het curatorium, sloot zich bij deze goede wensen aan, waarna de rector, drs. D. Barends, de hoop uitsprak dat zij, die nu het Lyceum verlaten, nog dikwijls aan de school zullen denken en de enige weg naar het ware geluk, die hun hier gewezen is, zullen bewandelen. Namens de geslaagden van de Gym nasiumafdeling dankte de heer Poel man en namens de H.B.S.-afdeling de heer Kanaar voor het onderwijs dat men had ontvangen. Tenslotte sprak ds. P. M. van veldhuyzen uit Arnemuiden woorden van dank tot de rector en de leraren en leraressen. BENOEMING. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot taxateur bij de vordering van mo torrijtuigen, de heren H. Castel, A. C. van Nieuwenhuijzen en G. M. Poppe te Veere. RAAD AARDENBURG Groot sportfeest. De gemeenteraad van Aardenburg vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. van Dongen, die me dedeelde, dat de commissie, die de sportuitwisseling FolkestoneMiddel burg regelt, plannen heeft om op Woensdag 30 Juli indien althans de plannen doorgaan zwemwed strijden, voetbal- en tenniswedstrijden te houden in het sportpark te Aar denburg. Ook zullen er volksdansen worden uitgevoerd en een doedelzak orkest optreden. De raad besloot de nodige garanties te geven en het sport park beschikbaar te stellen. Adhaesie werd betuigd aan de motie van de ge meenteraad te Hulst inzake de vrije veren over de Westerschelde. Twee andere soortgelijke moties werden voor kennisgeving aangenomen. Subsidieverzoeken van Simavi en van de Ned. Ver. voor Rheuma-bestrij- ding werden niet ingewilligd. Men waardeerde wel het doel, maar het aantal subsidieverzoeken wordt te groot. De classicale commissie voor gezins zorg in W. Z.-Vlaanderen zal over 1950 een subsidie ontvangen van f 157.50 en over 1951 van f 8.09. Besloten werd tot aankoop van een cyclostylemachine voor de gemeentesecretarie. Een commissie werd gevormd be staande uit B. en W. en de heer A. I. Catsman, die zich zal beraden over de aankoop van een nieuwe brand spuit Aan B. en W. werd machtiging verleend om zo nodig tot aankoop van een brandspuit over te gaan. Voor de in bewerking zijnde uitbrei dingsplannen en voor eventuele wo ningbouw zal het nodig zijn een teke naar in tijdelijke dienst aan te stellen. De raad keurde dit goed. Op vragen uit de raad deelde de burgemeester mede, dat binnen enkele weken provisorisch 'n speeltuintje op het sportterrein zal worden ingericht. De verfraaiing van de markt zal over enkele maanden haar beslag krijgen Er komt o.a. een fontein voor het ge meentehuis. Oostburg EEN PRETTIG REISJE. Vrijdag hebben de ouden van dagen te Oostburg hun jaarlijkse rijtoer ge maakt. Ditmaal had de commissie, die onder leiding stond van haar nieuwe voorzitter, de heer L. C. v. d. Weel, een niet al te grote tocht vastgesteld. Via Perkpolder werd over Zuid-Beve land naar Goes gereden, waar de kof fiemaaltijd werd gebruikt. Daarna ging het via Middelburg naar het strand te Domburg en vandaar terug naar Oostburg. Een groot voordeel was, dat deze tocht de oudjes niet al te zeer vermoeide en dat er voldoende tijd was om overal volop te genieten. Bij de aankomst op de Markt te Oost burg om kwart over negen blies de muziekvereniging Harmonie een paar lustige deuntjes. Er werd nog een ron dedansje gedaan. Tenslotte nam bur gemeester mr. K. Hoekzema het woord. Hij dankte allen, die hadden meegewerkt in het bijzonder de ver keerspolitie en de chauffeurs voor wie het een zware dag was. Zij, die weten welk een groot genoe gen men de oudjes verschaft met zo'n rijtoer, aldus de burgemeester, zullen zich blijven inspannen om elk jaar op nieuw dit reisje te organiseren. Laten we hopen, zo besloot hij, dat volgend jaar veel auto's en veel geld ter beschikking wordt gesteld. De tocht werd dit jaar gemaakt met twee autobussen en 17 particuliere auto's. Er deed zich maar een enkele bandbreuk voor en de E.H.B.O.'ers be hoefden geen dienst te doen. Sluis PRIJSVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „Recht voor Allen" uit Sluis nam met 161 jonge duiven deel aan de prijsvlucht op Arras. De hoogste snel heid bedroeg 1186 meter per minuut en de uitslag luidt: Alb. Verheije 1 en 18; J. Focke 2 en 5; A. v. d. Bus- sche 3; J. Visser 4; J. Wage 6 en 12; A. Louweret 7, 11 en 15; J. van Grol 8; J. Corthals 9; P. Goossen 10; R. Timmerman 13; E. Baert 14; J van Hoorn, Retranchement, 16; A, Tas 17. Dezelfde vereniging deed ook mee met oude duiven. Uitslag was hier: A. Louweret 1; R. Wage 2; J. Aerts 3 en 6; C. Martijn 4; J. Focke 5; J. Wage 7; M. v. d. Bussche 8; M. Leurgans 9; M. van Boven 10. Terneuzen JUBILEUM De heer C. M. Hillen, ober-kellner in hotel „Ambassadeur" te Terneuzen, herdacht deze week de dag, waarop hjj 30 jaar geelden bij dit hotel in dienst trad. Bij deze gelegenheid werd aan hem de zilveren Horeca-gedenk- penning uitgereikt. VISWEDSTRIJD In de Oostelijke leiding te Terneu zen werd een viswedstrijd gehouden voor de bestuursleden van de henge laarsvereniging „Ontspanning na in spanning". De uitslag luidt als volgt: I. D. v. Hecke; 2. S. Kiel; 3. F. Ha- me rlinck; 4. C. J. de Broek. STICHTING „VREDERUST". In Pro Rege te Terneuzen verga derde Vrijdagavond de afdeling Ter neuzen van de stichting „Vrederust" onder voorzitterschap van de heer L. M-.chielsen. Uit het openingswoord van de voorzitter bleek, dat het le dental in het afgelopen jaar geste gen is van 148 tot bijna 300. Aanwe zig ter vergadering was «5 heer F. Boon, propagandist der stichting „Vrederust". Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat de in komsten f 334,45 bedroegen, terwijl de uitgaven f277,05 waren, zodat er een batig saldo was van f 57,40. Het Seriodiek aftredend bestuurslid, de eer J. C. Groenenberg, werd bij ac clamatie herkozen. In plaats van de heer A. W. Hubregtsen, die om ge zondheidsredenen aftrad, werd geko zen de heer W. Verheij. Afgevaardigd naar de vergadering te Bergen op Zoom werden de heren: L. van der Molen, G. Klaassen, D. de Braai, allen te Terneuzen, C. de Pooter Jr., C. de Pooter Sr. en P. Dourleijn, allen te Sluiskil. De heer F. Boon, propagandist, hield tenslotte een inleiding over het onderwerp: „Jan leert geen vak", waarvoor grote belangsyjlling be stond. Axel BUURTVERENIGING „ONS GENOEGEN" OP REIS. De buurtverenigng Oude Wijk te Axel ondernam ditmaal haar jaarlijk se trip per autobus naar de Belgische hoofdstad, de Ardennen en een deel van het Maasdal met een 50-tal per sonen. Allereerst werd te Brussel uit gestapt, waar men 't oorlogsmuseum bezichtigde. Ook de schilderachtige Grote Markt met het Stadhuis en de beroemde Gildehuizen werden bewon derd. Na buiten de stad een verfris sing gebruikt te hebben, ging het via Namen naar Dinant, waar de Citadel in ogenschouw werd genomen en een boottochtje op de Maas werd ge maakt. Door het Maasdal ging het door naar Huy. waar wederom ge pleisterd werd. Het laatste gedeelte van de reis bracht de reislustige buurtbewoners naar Antwerpen en daar werden de laatste uren van de inmiddels reeds vergevorderde avond doorgebracht. In goede stemming werd daarop naar huis gereden. MET PENSIOEN. De heer J. van der Gouwe, kanton nier voor de Rijksweg AxelKijkuit, heeft, daar hij de pensioengerechtig de leeftijd heeft bereikt, de dienst verlaten. In zijn plaats werd benoemd de heer A. Knol, voorheen wonende te Hoek. ORIENTATIERIT Door de Axelse motor- en automo bielclub M.A.C.A. wordt Maandag 'n geheel over verharde wegen geprojec teerde oriëntatierit georganiseerd, met een vastgestelde gemiddelde snelheid van 28 km. per uur. Er zal o.a. een fraaie beker worden beschik baar gesteld voor degene, die met de minste strafpunten uit de bus komt. Tijd- en geheime contröles zullen tij dens deze rit, die naar vernacht wordt weer heel wat deelnemers zal trekken, worden ingeschakeld. Cadzand WIELERCLUB. Te Cadzand is een wielerclub opge richt. In het bestuur hebben zitting genomen H. A. de Groote (voorz.), J. Vasseur (secr.), P. Vasseur (penn.), II. Allaart, G. P. Goossen, W. Goossen, P. v. Acker, W. Anthonisse, M. Lekens. Het ligt in de bedoeling tijdens de a.s .kermis een course voor beginne lingen te organiseren. OUDSTE INWONER. De oudste inwoner van Cadzand, de heer W. v. d. Luister, vierde gisteren in goede gezondheid zijn 90ste ver jaardag. Namens het gemeentebestuur kwam de burgemeester hem geluk wensen. WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging te Cadzand nam met jonge, en oude duiven deel aan een wedvlucht uit Arras. Onder staande eigenaren behaalden de volgen de prijzen met jonge duiven: 1 t.m. 4 en 8 J. Vasseur, 5 en 9 W. van Acker, 6 G. Pleijte, 7 A. de Putter. 10 J. de Groote. De uitslag bij de oude duiven was 1 en 2 L. Fremouw. 3 H. Allaart, 4 en 5 A. de Putter, 6 M. de Roo, 7 H. Allaart, 8 Iz. de Neef. 9 Iz. Misilje, 10 J. Louret. AUSTIN A 40. SOMERSET f 6695.— Garage Cappendtfk. Axelsestraat 174. TERNEUZEN. Duiven praalje Begin Juli. Dat betekent voor de ware duivenliefhebber dat hij al zijn aandacht voor zijn hok nodig heeft want het seizoen bereikt zijn hoogte punt. Reeds twee keer hebben de jon ge duiven aan officiële prijsvluchten meegedaan, eerst op Moescroen, vlak bij Kortrijk, daarna op Arras. De gro te fond-vluchten voor de oudere, en speciaal daarvoor getrainde vogels zijn in volle gang. Chóteauroux en de sym pathieke Klokkenberg vlucht op Li moges liggen reeds achter de rug en vandaag wordt van St. Vincent gevlogen. Toch voelt men bij deze vlucht steeds meer het bezwaar van al te grote prijzen als auto's en brom fietsen en televisietoestellen. Duiven- houden en op vluchten mee laten vlie gen is een dure liefhebberij en het is maar aan weinigen weggelegd om in een seizoen een aardige, duit in de wacht te slepen. St. Vincent heeft reeds enige malen bewezen dat de kleine melkers met weinig geld, goe de duiven en veel sportzin achter het net vissen. Rekent u maar na. Trans port, inleggeld, speciale poulen enz. maakt het vaak voor de kleine man onmogelijk nog eens een rijksdaalder extra te storten met een kleine kans op een gemotoriseerd apparaat. Reeds enige keren is dan ook geble ken dat de snelste duif niet voor de auto in aanmerking kwam, omdat hij daarvoor niet gezet was. Meer en meer gaan er dan ook stemmen op om één grote prijs uit te smeren over meer dere kanshebbers en o.i. is dit een redelijke eis. En er wordt nog al wat geld besteed. l. Op 22 Juni werd er door 7 vereni gingen ingezet ruim f 1600, alleen diis in het Westen van Z-Vlaanderen door nog niet de helft van het aantal ver enigingen aldaar; een week later was dit bedrag nog groter, voeg daar in gedachten bij het bedrag elders in on ze provincie en u krijgt een voorstel ling van het ingezette kapitaal waar dan nog het transport niet bij begre pen is. Zondag gaan de jonge duiven een klein stukje verder van huis, nl. naar Breteuil. Het weer staat niet best aan en de jonge nog niet getrainde vogels kunnen het wel eens zwaar te verdu ren krijgen. Vooral uit het hok met jongen is het het eerste jaar nu een maal een voortdurend geëxperimen- teer. Duiven kweken is nu eenmaal een aangeboren gave. Hu -ev&ri Ti Jk/uuvri! Ha. dal it ]e ware! Bij zo n tour moei je zo nu en dan even de lede maten strekken en dan natuurlijk met V» Strand tussen de lippen Marktberichten VEILING KAPELLE. 4 Juli. Grote velling: Aardbeien: Mad. Moutot 63. Jucunda 69.30. Frambozen 83. Kleine veiling: Markiezin 4273. Mo rellen 2645. Klerken 39—69. Meikersen 2334. Varikse zwarte 3264. Mierlose zwarte 34—62. Vr. v. Werder 30—58. Vlees kersen 38—49. Hollanders 40. Krieken 11. Hedelfinger Riesenkirsche 51. Wilhelmii)^- kers 2640. Insp. Lhöner 5466. Fram bozen 58—1.42. Kaspruimen' 80—3.'17. To maten 6582. Rode bessen 2554. Witte bessen 19. Kruisbessen 1031. Oranje pruimen 2235. Aardbeien 87. Jonathan 89. Golden Delicious 81. Kas perziken 8 20. Aardappelen 9—11. Dubb. Princesse- bonen 7594. Wagenaar bonen 6366. Saxa bonen 6374. Sjalotten 14. Doperw ten 1935. Rabarber 14. Peulen 90 Sav. kool 14. Kropsla 57. Uien 78ï£. Kroten 5—514. Bloemkool 18—24. VEILING MIDDELBURG. 4 Juli. Aardappelen: Bonken 913, gro te 10—11, drielingen 510, kriel 3—6. Aan voer aardappelen 65 ton. Prijzen per 100 kg Fruit: Tomaten 3787. Rode bessen 25 —62. Witte bessen 15—42. Aardbeien: Ma dame Moutot 78—96. Jucunda 33—88. Framboosaardbei 91. Climax 1.08. Perzi ken per stuk 525. Witte kruisbessen 10 31. Rode kruisbessen 32. Kersen: Mar kies 5058 Meikersen 3617. Zoete Mo rellen 3746. Dubb. Eierkriek 36. Fram bozen per doos 1138. Frambozen per kg 83. Druiven: Frankenthaler 1.91—2.01. Pruimen: Golden Japan p. st. 7—12. Groenten: Sla 2—11. Stoofsla 20. Bloem kool A 17—50, id. B 15—35. id. C 14—18. Komkommers A 11—26. id. B 1325, id. C 921, id. kg krom 1420. Rabarber 10 23. Postelein 1335. Andijvie 13—35. Au gurken 28—60. Zilveruien 28. Dubb. Prin- cessebonen 741.15. Snijbonen 29—1.03. Doperwten 25—50. Tuinbonen 17—36. Saxa's 72—80. Wagenaars 7376. Peulen 67. Spinazie 7—9. Kroten kg 12—14. Eos- kroten 38. Bospeen 1443. Spitskool 18 -23. Sav. kool 10—17. Heden werden de eerste pruimen aan gevoerd door de heer Th. Stevens te Goes. VEILING SCHERPENISSE. 4 Juli. Eerstelingen gew. 12.60, Doré's gewone 14.45 .drielingen 11.07, gele Eigen heimers 14.86. Aanvoer 13 ton. SCHOOLREIS De leerlingen van de hoogste klas sen der o.l. school Zuidzande maakten onder leiding van het onderwijzend- personeel en de oudercommissie per bus een schoolreis naar Rotterdam. Op de heenreis werd een wandeling door het Liesbos bij Princenhage ge maakt en werd een speeltuin bezocht Vervolgens ging de tocht naar Rot. terdam, waar o.a. de tunnel, het bouwcentrum en de diergaarde wer den bekeken. Tenslotte werd een rondvaart door de havens gemaakt. Op de terugweg werd nog een speel tuin in de buurt van Breda aange daan. Om elf uur 's avonds arriveer de het gezelschap weer in Zuidzande. Burgerlijke Stand SAS VAN GENT. Bevallen: A, M. Vermeule—Brugge- man, z.; J. de CaluwéVervaet, d.; C. D. M. Simoens—Janssens, d.; A. B. van de Voorde—van Ooteghem, d. Ondertrouwd: W. L. E. de Decker, 24 j. en R. P. van de Putte, 20 j.; P. J. V. van de Zande, 34 j. en A. M. van den Hemel. 23 j. Getrouwd: L, C. P. van den Fonteyne, 22 j. en M. C. de Groote, 19 j.; G. C. Reijers, 22 j. en D. M. de Backer, 21 j. TENNIS Sedgman won heren enkelspel te Wimbledon, Drobny met 4 6, 6 2, 6 3, 6 2 geslagen. De Australiër Sedgman heeft het heren enkelspel van het tournool te Wimbledon gewonnen door een over winning in vier sets op de Egypte, naar Drobny in de finale. Do cUfers j waren 4-6, 6-2, 6-3, 6.2. Deze finale werd gespeeld voor 17.000 toeschouwers. Sedgman speelde aanvallend van het begin tot het einde, oplopend naar het net wanneer hij er maar even kans voor kreeg. En Drobny, die alle slagen beheerst, deed wat hij kon om hem terug te dringen. De rallies wa ren kort, en fouten werden zelden gemaakt. Drobny had enkele schit terende passeerslagen langs de lijnen en maakte listig gebruik van de lob, maar hiermee kon hij de Australiër niet in bedwang houden, want Sedg man was onweerstaanbaar en nadat Drobny op matchpunt een service bal in het net sloeg wierp Sedgman zijn racket hoog in de lucht en sprong over het net. terwijl het publiek hem een daverende ovatie bracht: voor de eerste maal sinds Crawford 19 jaar geleden Ellsworth Vines sloeg had een Australiër het enkelspel te Wimbledon gewonnen. In de halve Finales van het dames enkelspel won Louise Brough (VS) met 6-3. 3-6, 6-1 van haar landge note Patricia Todd. In de andere hal ve finale heeft Maureen Connolly i (VS) haar landgenote Shirley Fry uitgeschakeld. „Little Mo" won in twee sets: 6-4, 6-3. Doris Hart (VS) en Sedgman (Austr.) sloegen in de halve eindstrijd Patricia Todd (VS) en Candy (Austr.) met 6-2, 6-3. Verder uitslagen luiden: Dames dubbelspel halve finales: Luise Brough en Maureen Connolly ((VS) sl. Thelma Long (Austr.) en Pat Todd (VS) 5-7, 6.1, 6-4. Heren dub belspel halve finales: McGregor en Sedgman (Austr.) sl Drobny (Egyp te) en Patty (VS) 6-3, 6-4, 7-9, 6-4. VOETBAL Nederlands Olympisch elftal tegen Rapide. Voor de wedstrijd tegen Rapid, Dinsdagavond 8 Juli in het Olympisch Stadion te Amsterdam, is het Neder lands Olympisch elftal als volgt sa mengesteld: doel: Kraalt (Storm vogels); achter: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse); midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Bies- brouck (RCH); vóór: v. d. Kuil (VSV), Bennaars (DOSKO), Van Melis (Eindhoven), Mommers (Wil lem n) en Clavan (ADO). Reserves: Landman (Sparta), De Zeeuwsch-Vlaanderen ZONDAG 6 JULI. Ned. Herv. Kerk. Aardenburg 10.30 ds. Blom; Axel 10 en 2.30 de heer Heijboer, 7 ds. Schopenhauer (jeugd dienst); Biervliet 9.30 ds. Wiebosch (H.D.); Breskens 10 (H.A.) ds. v. Beusekom, 6.30 ds. Keuning (Dank zegging); Cadzand 10 ds. ten Cate; Groede 9.30 ds. Boere (voorb. H.A.); Hoek 10 en 2.30 ds. ten Haaft; Hoofdplaat 10 de heer de Visser; Hontenïsse 9.30 cand. Homan; Hulst 10.30 ds. Homan (H.A.); Nieuwvliet 10 ds. v. d. Graaff; Oostburg 10 ds. Fournier (H.D.)Philippine 2.30 ds. Honders: Retranchement 10 ds. v. Bork; Sas van Gent 10 ds. Honders; Schoondüke 9.30 ds. Schopenhauer; Sluis 9.30 ds. Brinkman: Sluiskil 10 2.30 (H.D.) ds Starrenburg: St. VEILING KRABBEN DUKE. 4 Juli. Grote veiling: Jucunda 68 50. Frambozen 50.20. Prolifec 2551. Jonkh. Tets 28—30. Bonen 71—83. VEILING THOLEN. 4 Juli. Eerstelingen: bonken 11.80— 13.80, gewone 13.86—14.60. poters 11.95. kriel 7.—. Doré: gewone 14.78. Aanvoer 1 ton. VEILING ST. ANNALAND. 4 Juli. Eerstelingen gew. 12.41, Doré's 14.17, drielingen 11.01—10.50, Gele Eigen heimers gew. 15.07, drielingen 9.61. Aan voer 40 ton. VAN TOT De collecte ten bate van de vereniging „Het Hoogeland" heeft te Serooskerke (S.) f 28,— opgebracht. In de gemeente Noordwelle bracht de collecte voor „Het Hoogeland" f 53.25 op. De heer C. Slager te Brouwershaven slaagde te Arnhem voor het P.B.N.A.- examen stedebouwkundig tekenaar. Op Woensdag 9 Juli zullen de ouden van dagen uit Scherpenisse per bus een tocht naar Breda en Rotterdam maken, 's Avonds zullen de oudjes door het plaatselijk muziekkorps in Scherpenisse worden ingehaald. Op Zaterdag 19 Juli zal de wandel- sportvereniging „Op Stap" uit Scherpe nisse deelnemen aan de wandeltochten te Kruiningen. Te Hilversum slaagde mej. J. de Smit uit Retranchement voor het examen cou peuse damesconfecüe. De heer J. Koster, assistent der I. A. te Sint Jansteen werd overgeplaatst naar Terneuzen, waar hij als assistent bh de directe belastingen werkzaam zal zijn. Bij de Zeeuwe waterpoloploeg. die dit week-end zal deelnemen aan het kam- pioenstournooi waterpolo voor de drie Zuidelijke provincies, is ook de hec, A Sampon van de Bruinvis uit Sas van Gent. ingedeeld. De heer P. Verpoorte Pz. te Axel, slaagde te Arnhem voor het P.B.N.A. examen Bouwkundig tekenaar. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L.-school te Zuidzande is benoemd met ingang van 1 Juli, de heer W. Lems uit Vlissingen. De heer K. L. de Jonge, ambtenaar ter secretarie te Ovczande, behaalde het diploma gemeen te-financiën 2e deel. De hoogste klassen van de Chr. school te Borssele maakten Donderdag jL een reisje naar Nijmegen en omgeving. Voor het mondelinge gedeelte van het examen gemeente-administratie I slaag de de heer D. K. Smit, klerk eerste klas se ter gemeente-secretarie te Vlissingen. De ouden van dagen uit Blggekerke hebben per bus een tochtje naar het die renpark te Tilburg gemaakt. Onderweg werden de oudjes op tal van verversingen onthaald. Na afloop van de tocht dankte burgemeester J. L Dregmans allen die door bijdragen dit uitstapje hadden mo gelijk gemaakt. Anna ter Muiden 11 ds. Brinkman; St. Kruis 9 ds. Blom; Terneuzen 10 ds. Metselaar, 2.30 ds. Scholten (H. D.), 10 „Bethel" de heer Loof (voor jongeren); IJzendijke 10 ds. Blom- aard; Zaamslag 9.30 en 2.30 ds. jansma; Zuidzande 10 ds. Kuijlman; Othene 7 de heer Heijboer. Geref. Kerk. Aardenburg 10 en 3 ds. Ringnalda; Axel 10 en 3 ds. Cou- vée; Breskens 10.30 en 3 ds. v. d. Schaaf; Hoek 10 en 2.30 ds. Brink man; Oostburg 10 leesd., 5.30 ds. Ringnalda; Terneuzen 10 en 4.30 ds. Pestman (voorb. HA.); Schoondijke 9.30 en 2.30 ds. Rienks; Zaamslag 9.30 en 2.30 ds. Ritsema; Zoutespui 10 en 2.30 cand. Jager. Chr. Geref. Kerk, Zaamslag 9.30 en 2.30 leesdienst. Geref. Gem. Axel 10 en 2.30 leesd.; Hoek 9.30 en 2 leesd.; Terneuzen 9.30. 2 en 6 as. Aangeenbrug. Oud.Geref. Gem. Terneuzen 9.30, 2 en 6 leesd. Vrije Evang. Gem. Breskens 9.30 ds. Praas: Cadzand 6.30 ds. Praas; Nieuwvliet 10 ds de Vrie: Retran chement 2 30 ds. v. d. Vrie. Evang. Lufh. Kerk. Groede 10 ds. V. Heest. Vergadering der Gelovigen. Bres kens 10 en 5.30 dienst. WIPI.RÊNNEN VERHELST TOCH NIET DE MINDERE In ons verslag over de Ronde van West Zeeuwsch Vlaanderen hebben wij er niet op gewezen, dat de Axel- se favoriet, Rinus Verhelst tijdens zijn vlucht samen met Eddie de Waal tweemaal met bandenpech heeft te kampen gehad. Hoewel Verhelst op een race-fiets het parcours te Oost burg opreed, heeft hij onderweg et telijke kilometers op een gewone fiets moeten rijden. De kranige Axel aar heeft dus niet ten volle zijn kansen tegen de Waal kunnen ver dedigen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Bij spoedgevallen is te Terneuzen te bereiken de heer C. V. de Koek, arts. Markt 25. tel. 2303. Te Oostburg. Aardenburg en Eede is te bereiken de heer A. Kesteloo, arts te Aardenburg. tel. 63. Te Breskens, Groede en Schoondijke is te bereiken de heer A. Ossewaarde, arts te Breskens. tel. 91. Apotheek: Terneuzen: A. J. Klaas sen. Noordstraat 54, tel. 2090. Centrum Kraamzorg W.Z.V1. Te be reiken is zr De Graag te Groede, tel. 52. Dierenartsen: Te bereiken is de heer D. Haak te Groede, tel. 8. 6 Juli. Zon: Maan: 7 JuU. Zon: ZON EN MAAN. Jong (ADO), Van Schjjndel (SW), Hendriks (Vitesse) en v. d. Tuijn (HDVS). De ploeg van Rapid speelt in de 1: Zeman; ach- midden: Kaff- 'óór: Riegler, Probst en Golobic. er: Merkel en Happel; m ;a, Hanappi en Muller; v< rernhardt, Dienst, Probsi KERKNIEUWS De Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk DS. WITTEVEEN BEROEPEN VOOR BIJZONDERE WERKZAAMHEDEN. In de zitting der eGnerale Synode der Ned. Hervormde Kerk op „Woud- schoten" heeft de Synode een twee tal predikanten voor bijzondere werkzaamheden beroepen: cand. J. W. Falkenburg voor de arbeid van de vrije jeugdkerk te Rotterdam en ds. M. H. F. Witteveen te Biggeker- ke voor het werk als N.C.s!V.-se cretaris. Vervolgens werden twee buiten landse gasten» ontvangen nl. ds. Mid- dendorf die de Synode van de Evan gelisch Reformierte Kirche van Duitsland vertegenwoordigt en ds. Pradervand van eGnéve, secretaris van de Presbyteriaanse Alliantie. Deze bond omvat 40 millioen men sen, die allen in de hervormde tra ditie leven. In Augustus 1952 zal in Nederland een conferentie gehouden worden van de Presbyteriaanse We reldbond van West-Europa. In de middagzittig waren de voor zitter en de secretaris van de Raad voor Verhouding tussen Kerk en Is raël. ds. H. Dekker en ds. J. H. Grolle ter Synode. Ds. Grolle deelt mee, dat de reizen, die hij en ds. Kroon in 1951 naar Israël maakten, een wijziging van de werkmethode van de kerk in Israël hebben ge bracht. Ook de stemming onder de Joden in Nederland Jegens de kerk heeft zich gewijzigd.. eHt feit. dat de kerk de toekomst voor Israël ziet, stemt de oJden tot welwillender hou ding. Er is nu een gesprek tussen de kerk en Israël op een geheel an der peil dan vroeger, toen men de individuele Jood. los van zijn volk toesprak Men zal nu de kleine Chris ten. Joodse gemeenten in Israël met Christen-Joodse voorgangers moeten helpen. OORLOG EN VREDE. In de avondvergadering behandel de de Synode het concept-schrijven betreffende het vraagstuk van oor log en vrede De voorzitter van de ontwerp-commissie, dr. K. E. H. Oppenheimer zeide, dat in de com missie aanvankelijk zeer tegengestel de inzichten aan het licht kwamen maar dat men tenslotte unaniem dit stuk kon aanvaarden. De kerk moet waarschuwen te- fen de gevaren van de bewapening. teeds zal de kerk aan de overheid moeten vragen of het waarlijk om waarachtige vrede en gerechtigheid te doen is De militair zal steeds moeten bedenken dat hij er is ter- wille van de burger. Er zijn dienst weigeraars, de dienstweigering is in zekere zin een zich onttrekken aan de solidariteit met overheid en volk. Dit is voor het Christelijk geweten alleen gerechtvaardigd als zij ge schiedt met een beroep oo gehoor zaamheid aan Christus. Welke weg wjj in gehoorzaamheid aan Christus moeten gaan, zien wij niet steeds duidelijk voor ons. Het Evangelie maakt dat wij onrustig ziin en on rust om ons verspreiden. Maar in de oorzaak van die onrust is on won derbare wijze tegelijk onze enige ze. kerhetd en ware vrede gelegen: in de belofte van het rijk Gods. dat eenmaal met kracht zal komen. Nadat enige wrizie-ingen in het ont werp waren aangebracht, werd het met vier stemmen aangenomen. EXAMENS. De classis Axel der Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. heeft prep. geëxamineerd naar artikel 8 K.O. de heer J. Neilof te Axel, en hem toestemming verleend geduren de een half jaar in de classis Zeeland te proponeren, waarna hij beroepbaar zal worden gesteld. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Kruiningen: D. L. Aan geenbrug te Terneuzen en W. Hage, candidaat te 's-Gravenhage. Tweetal te Oostkapelle: W. Hage, candidaat te 's-Gravenhage en L. Kie- boom te Waardenburg. Beroepen te Leerdam, te Benthui zen, Borssele, Enkhuizen en te Melis- kerke: W. Hage, candidaat te 's-Gra venhage. op 4.28 op 20.50 op 4.29 Maan: op 21.32 onder 21.00 onder 02.25 onder 21.00 onder 03.40 Schilder deed brand in meisjespensionaat ontstaan Politieverordening te weinig bekend Naar het hoofd van de gemeente politie te Vught, hoofdinspecteur J. A. A. van 't Hof mededeelt, is de brand in het meisjespensionaat „Re- gina Coeli" te Vught ontstaan door het gebruik van een gasolinevergas- ser bij het verfafbranden aan de dak kapellen Tegen de betrokken schil der, de 60-jarige T. uit Vught is pro ces-verbaal opgemaakt. Naar een voorzichtige raming zal de schade ongeveer 800.000 belo pen. Het ioodgietersbesluit. steunend op de wet van 13 Januari 1923, is bg de brand van de Sint Walburgkerk te Zutphen in 1948 niet toereikend ge bleken; daarom werd in tal van ge meenten bg de politieverordening uit drukkelijk gesteld, dat geen werk zaamheden door schilders, loodgie ters en andere ambachtslieden met brandgevaarlijke gereedschappen mochten worden verricht aan gebou. wen en getimmerten, welke op een speciale lgst voorkwamen. Op de Vughtse gebouwenlijst. welke in Maart 1949 werd gepubliceerd en steeds ter inzage ligt. staat het meis. jespensionaat „Regina Coeli" ver meld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11