KAPPIE en het oertalen eiland Sport en wedstrijden A.N.W.B. TIKT OVERHEID OP DE VINGERS ALS HET HART SPREEKT.... KERKNIEUWS KLANKEN uit de AETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 JULI 1952. CIJFERS Er is een wanverhouding tussen overheidslasten en -lusten voor wegverkeer. (Van onze Haagse redactie) De A.N W.B. vindt in z(jn pas verschenen jaarverslag over 1951 aanlei ding de overheid een paar ferme tikken op de vingers te geven. Het ge schiedt, omdat de regering telkens opnieuw het wegverkeer overmatiger en onredelijker lasten oplegt dan andere vervoerstakken, en omdat de uit- gaven ten behoeve van wegaanleg en wegverbetering daarmee in niet min der dan wanverhouding staan. De A.N.W.B. zou de A.N.W.B. niet zijn, wanneer deze scherpe uitval niet gemotiveerd zou worden. In de eerste plaats met een paar cijfers. In 1939 werd van het wegverkeer een bedrag van 64,7 millioen gulden geëist. In 1951 was dit bedrag gestegen tot het lieve sommetje van 214,5 millioen gulden. Zelts tegenover 1950, toen de bijdrage was 159,1 millioen gulden, vertoont 1951 nog een stijging, die wel de moeite waard is om een keer over te gaan praten. Maar goed, nu de uitgaven uit de overheidskas ten behoeve van het wegverkeer. In 1939 rond 37 millioen. en in 195147.6 millioen gulden. In aanmerking nemende, dat de kosten voor wegaanleg en -verbetering na de oorlog tot rond 300 pet. van de voor oorlogse zijn gestegen, dan blijkt dui delijk zo stelt de A.N.W.B. hoe zeer de verhouding verstoord is. Van 1946 tot en met 1951 is door het motorwegverkeer een bedrag van rond 520 millioen gulden meer opgebracht dan aan wegen is besteed. Wat de belasting van de verschillen de soorten motorrijtuigen betreft, de volgende feiten spreken boekdelen: Een personenauto of motorrijwiel is reeds bij aankoop, dus zonder dat nog een enkele kilometer is geréden, be last met 47 pet. van de invoerwaarde. Dit percentage bedraagt voor vracht auto's en autobussen bijna 29. In elke gulden, die voor benzine wordt uitgegeven is ruim 53 pet. aan belasting begrepen. Van elke 4 a 5 ki lometer, die met een benzine-motor- voertuig worden afgelegd, wordt één kilometer gereden voor de schatkist. Bij dieselmotorvoertuigen is iedere zesde kilometer voor de fiscus. On danks deze enorme belastingdruk neemt het wegvervoer echter toe. Het is te betreuren, zo zegt de A.N. W.B. verder, dat in brede kringen van het Nederlandse volk nog steeds een wanbegrip bestaat ten aanzien van het economisch nut van „de auto". Het motorvoertuig is in de huidige samen leving echter onmisbaar. Ook een groot deel van de volksvertegenwoor diging, namelijk dat deel. dat de auto alleen maar als belastbaar object schijnt te waarderen, schijnt hiervan nog niet doordrongen. Met enige spijt constateert dan de A.N.W.B. tenslotte, dat talrijke door hem gedane voorstellen ter verbete ring van gevaarlijke wegsituaties wel iswaar de volledige instemming heb ben van de betrokken wegbeherende instanties, maar dat hun de middelen ontbreken om deze instemming te ef fectueren. Maar dan is het ook zinloos om ach en wee te roepen over het steeds toe nemend aantal verkeersongevallen, waarvan de materiële kosten, onge acht het menselijk leed, op een jaar lijks bedrag van 90 100 millioen gul den kunnen worden geraamd. Met een jaarlijks beschikbaar te stellen bedrag van tien millioen gulden, kunnen al die voorzieningen getroffen worden, die nodig zijn om gevaarlijke ver keerssituaties te verbeteren. Voor waar een rentebrief, waarover haar onze smaak niet lang gepraat behoeft te worden. doet alles zelf. De Amerikaanse luchtmacht heeft Woensdag meegedeeld, dat een nieu we straaljager, de „Starfire", wordt gebouwd, die volgens de fabrikan ten „geheel automatisch een vijande lijk toestel kan waarnemen, achter volgen en beschieten." De voornaam ste taken van de vlieger en de ra darbediener zijn: het vliegen van de .Starfire"naar een bepaald gebied, het op het juiste ogenblik inschake len van de „electronïsche bemanning" en het afluisteren van de werking der apparaten voor besturing en af vuren der raketten. Eén van de nieuwigheden van de machine is „een electrische stuur- automaat, die het vliegtuig leidt door loopings, draaiende bewegingen om de lengfe.as en andere gevechts manoeuvres, die met grote nauwkeu righeid in onderdelen van secondes worden uitgevoerd". Artillerievuur aan de IJsel. OEFENING ..POLSSTOK" IN VOLLE GANG. De gMde burgers van de dorpen Wilp, Voorst en Gorssel werden Woensdagmorgen gewekt door zwaar artillerievuur. Er stonden namelijk vuurmonden opgesteld langs de lin ker IJseloever en langs beide oevers van de Gelderse IJsel, tussen De venter en Zutphen, werd hier en daar stevig gevochten De op 23 Juni begonnen militaire oefening „Polsstok" nadert namelijk een hoogtepunt; de „blauwen", ge formeerd uit de regimenten Grena diers en Jagers", zijn van de rech- ter.rivieroever verdreven en de „ro den", voornamelijk mannen van het 32ste regiment infanterie, hebben via een door de Genie geslagen ponton brug de achtervolging ingezet. Aan deze oefening wordt door circa vijf duizend mannen deelgenomen en ook de luchtmacht is ingeschakeld. Feuilleton Toeristenluchtbrug tussen Berlijn en Hannover. Om de West-Berlijners hun toe nemende isolering minder sterk te laten voelen, heeft de Bondsregering het plan opgevat een soort toeris tenluchtbrug tussen Berlijn en Han nover in te richten. Zrj heeft de regering der V.S. ver zocht een klein aantal militaire transporttoestellen ter beschikking te stellen. Amsterdamse Beurs 2 Juli 3 Juli. Bank v. Ned. Gem. 414 pet. 10014 100% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 pet. 10314 103% Nederland 1951 (314) 95)4 96 Nederland 1948 (314) 87% 87% Nederland 1947 (31'2) 3 8914 89% Nederland 1937 3 89% 90 Dollarlening 1947 3 pet. 8914 93% Investeringscertificaten 3 90% 90% Nederland 1962-64 z.b. 3 91% Nederland 1962-64 m.b. 3 91% 91% Nederland N.W.S. 214 7414 74% Ned. Indlë 1937 A 3 8914 89% Grootboek 1946 3 8914 89% Nat. Handelsbank 90% 90% Ned. Handelmfj. 147 14914 A.K.U. 136)4 13614 Bergh's en Jurgens 24114 242% Calvé-Deift 112% 111 Kon. Ned. Hoogovens 140 14014 Unilever 170 170% Ned. Kabelfabrlek 193 Philips 148 149 Wilton-Feijenoord 152% 154% Billiton 189% 188% Kon. Petroleum Mij. 317% 317% Amsterdam Rubber 77% 78% Holland Amerika Lijn 15114 157 Kon. Paketvaart 102 e.d. Rotterdamse Lloyd 114 119% Ned. Scheepvaart Unie 11714 e.s.d. 12214 Stv. Mij. Nederland 135 138% H.V.A. 93% 97% Deü-Batavia Mij. 90% 94)4 Deli Mij. 75% 7614 Baltimore-Ohio 22% New York Central 20% 20% Pennsylvania 20% 20% Anaconda 46% 4614 Bethlehem Steel 51 51% General Motors 58% 58% Intern. Nickel 46% 47 Kennecott 79% 79% Republic 'Steel 42% 42 U.S. Steel 40 40 North American Cy. 22% 22)4 Midcontinental 7114 70% Shell Union 81% 8114 Tide Water 24% 2414 Nu de buitenlandse invloeden die de laatste tijd voor een belangrijk deel de koersbeweging hebben uitgemaakt, zijn uitgewerkt, hebben de locale aspecten weer de overhand gekregen. De arbitrage had zich nl. gisteren grotendeels terug getrokken. waarmee de affaire ln de Oliehoek aanzienlijk was geluwd. Het gevolg daarvan was, dat de koers zich weer iets verder verwijderde van de 320 (het hoogste punt van de vorige week) en zich bewoog rondom 317. De aandelen- en obligatiemarkt was kalm gestemd, maar heel groot was de bedrijvigheid van het begin der beurs af in de stockdividenden, met name ln die van Scheepvaart Unie, die opliepen van 107)4 tot 111 gulden en dus verder boven pariteit noteerden. 49 „Nu, u kunt op nemen, dat u knap is. strenge maatstaf, dat wil ik wel we ten". Beiden lachten vrolijk, waarop ze hem in de zitkamer liet en een karaf sherry met twee glazen te voorschijn haalde. Het was goede sherry, die Lucie vorige week, ten getale van een half dozyn flessen, cadeau had gekre gen. Voor ze uitging had ze tegen Barbara gezegd: ..Probeer vanavond die sherry eens, kindlief, En als je soms een vriendje op bezoek krijgt, laat hem dan ook eens ervan proe ven" Barbara had toen geantwoord, dat ze geen vriendjes bezat. O, ze had er ook geen van de soort, die Lu cie bedoelde. Toch vond ze het pret tig, Bryan iets te kunnen aanbieden, nu hij haar was komen afhalen. „Gezondheid". „Van 't zelfde". Na enige ogenblikken zei hij: „Ik heb buiten een taxi laten wachten; we kunnen dus zo gauw u maar wilt op weg gaan". „Maar Bryan", riep ze, hem onwil lekeurig bij de voornaam noemend, „waarom heb je dat niet eerder ge zegd? Ik noem dit overdreven ver kwisting!" „Onzin. Bovendien is het verstan dig om een taxi vast te houden als je er een op de kop hebt getikt. Ze zijn schaars tegenwoordig". „Waar gaan we heen?" „Naar het restaurant, dat ik van morgen al genoemd hebt. El Mororo". „O, ja, dat is zo. Daar was je ver leden Woensdag, toen 't geopend werd, toch ook nietwaar?" „Hoe weet je dat in vredesnaam?" vroeg hg stomverbaasd. ,,Heb je de avondbladen dan niet gelezen?" „Ja, maar niet de kletspraatjes-ko lommen", grinnikte hij. .,Je schijnt er nogal eens in te staan". „O, dat weet ik niet". „Toen ik die dag in 't Claridge-Ho- tel even de „Tatler" inkeek, zag ik je ook. Met een blondine". „Die nu een schone herinnering is". Dat dacht ik al. 't Is immers al weken geleden!" „Eigenlijk is dat jouw schuld". „Waarom?" „Zaterdagavond j.l. ben ik een af spraak met haar niet nagekomen. Dat zal ze me niet vergeven". „Wat had ik daarmee te maken". „Och, doe niet zo onnozel, kind lief", zei hij, nu ook vertrouwelijker sprekend. „Je weet heel goed, wat je er mee te maken had. Ben ik toen niet naar Lawnside gekomen? Je ge looft toch niet, dat ik kwam om de schoonheid van het buitenleven te be wonderen?" Barbara liet deze mededeling over door Benée ShanD haar kant gaan en ook zijn „kindlief" ofschoon 't haar niet beviel. Ten min ste dat dacht ze! Toch gedroeg hij zich heel behoorlijk. Terwyl ze in de taxi snel naar West End reden, bleef hg netjes op een afstand naast haar zitten. Wel hoorde ze eensklaps ge grinnik uit zijn hoekje. „Soms bang, dat ik je aanraak?" vroeg hg. „O, neen, natuurlijk niet." „Als het je gerust kan stellen: Ik dénk er niet aan. Ik ben helemaal niet gesteld op een klap in mijn ge zicht. De vorige maal deed het pijn, zowel in- als uitwendig." „Dat was ook de bedoeling." Hij wendde zich naar haar toé, zodat ze in het duister van de auto zijn ogen op zich kon voelen rusten. „Laat ons er een prettige avond van maken", zei hg. „Dat spreekt van zelf." „Dan moet je ophouden, met me te wantrouwen." „Ik wantrouw je niet." „Toch kreeg ik de indruk van wél." Zachtjes lachend hernam ze: „Dat spijt me, maar je verbeeldt het je heus." Het wérd een prettige avond, want Bryan was. een prima gastheer. Toen hij, na haar wensen te hebben ver nomen, de kellner raadpleegde, ver wonderde Barbara zich allerminst, dat de meisjes graag met hem uit gingen. 't Door hem bestelde maal bleek uitstekend en de wijn even. eens. „Ik zal de lui vertellen, dat het hier puik in orde is", zei hij, toen de kellner hun de koffie bracht. „En dat wil tegenwoordig heel wat zeg gen, want in de meeste eetgelegen- heden is het slecht." Glimlachend merkte ze op, dat ze te weinig in Londen kwam om een oordeel te kunnen vellen. „Maar ik vind het hier heerlijk." „Heerlijk genoeg, om nog eens te rug te komen?" „O, ja, dat zou ik graag willen." „Zullen we er dan morgen gaan lunchen?" (Wordt vervolgd). ZON EN MAAN. 5 Juli. Zon: op 4.28 Maan: op 19.48 onder 21.01 onder 01.31 Oorlogsschaderegeling voor ziekenhuizen en sociale gebouwen. In de Staatscourant van 1 Juli is de door de minister van financiën vastgestelde „oorlogsschaderegeling verpleeginrichtingen" gepubliceerd. Ingevolge deze regeling wordt aan verpleeginrichtingen,, welke oorlogs schade hebben geleden, van Rijkswe ge voor de gebouwen en de inventa rissen een bijdrage verleend ten be drage van 65 pet. van de goedgekeur de sobere herbouw-, herstel-, of we- deraanschaffingskosten. De regeling houdt de mogelijkheid in, dat in die gevallen, waarin de financiële positie van de inrichting naar het oordeel van de minister van dien aard is, dat de zij zelf een groter gedeelte dan 35 pet. van de kosten voor haar rekening kannemen, de bijdrage op een lager bedrag wordt vastgesteld. De regeling heeft geen betrekking op de gevallen waarin de herbouw, het herstel of de wederaanschaffing reeds voor de bevrijding was vol tooid. De aanvragen om toepassing van de regeling dienen vóór 1 Januari 1953 te worden ingediend bij het hoofd van de afdeling vaststelling oorlogsschade en afwikkeling onteigening van het ministerie van wederopbouw en volks huisvesting voorzover betreft de ge bouwen, en bij de directeur van het bureau van het commissariaat voor oorlogsschade voor wat betreft de in ventarissen. Voorts is gepubliceerd de vastge stelde „oorlogsschaderegeling sociale gebouwen". Ingevolge deze regeling wordt de bijdrage in oorlogsschade aan gebouwen met een sociale bestem ming op verzoek van de belangheb bende in geval van herbouw vastge steld op 50 pet. van de goedgekeur de sobere hei bouwkosten en in geval van herstel op 65 pet. van de goedge keurde sobere herstelkosten. Evenals voor de verpleeginrichtingen, houdt de regeling de mogelijkheid in, dat de bijdrage op een lager bedrag wordt gesteld in die gevallen, waarin de fi nanciële positie van de belanghebben de naar het oordeel van de minister van dien aard is, dat deze zelf een groter gedeelte van de kosten voor haar rekening kan nemen. De aanvragen om toepassing van de regeling dienen binnen één half jaar nadat de herbouw of het herstel is voltooid, dan wel binnen een half jaar na de datum van de beschikking te worden ingediend bij het hoofd van de afdeling vaststelling oorlogsschade en afwikkeling onteigening van het mi nisterie van wederopbouw en volks huisvesting. Denemarken stelt luchtbases beschikbaar. Deense luchtbases zullen in vre destijd ter beschikking van de At- latische mogendheden worden ge steld. Voor de opbouw van de ge meenschappelijke verdediging zal 132 millioen worden uitgegeven, waarvan de ene helft door Denemar ken, de andere helft door de V.S. en Canada wordt betaald. Stella Walasiewiecz mag niet meedoen in Helsinki. Stella Walsh is afgevoerd van de lijst van candidaten voor de Olym pische ploeg omdat zij vroeger voor Polen aan Olympische Spelen heeft deelgenomen. Stella Walsh, die eigenlijk Stella Walasiewicz heet, nam voor Polen deel aan de spelen in 1932 en in 1936. Te Los Angeles werd ze in 1932 Olympisch kampioene op de 100 meter in -11.9 en ze heeft her haaldelijk wereldrecords op de korte afstanden verbeterd. Zij is nog houd ster van de wereldrecords op de 60 meter met 7.3 sec. en op de 200 me ter met 23.6 sec. Ook het wereld record vèrspringen heeft zy met 6.05 meter op haar naam staan. Stella Walsh Is thans Amerikaan se en doet nog altijd aan de wed strijdsport. OLYMPISCHE TOTO. De maatschappij, welke in Finland de totalisator beheert, heeft besloten een Olympische toto in te stellen bij de voorronden van het voetbal- en hockey tournooi. De" baten zullen ten goede komen aan dè training van de Finse deelnemers aan de Olympische Spelen. WATERPOLO DE WATERPOLO-COMPETITIE In de Zeeuwse waterpolo-competi- tie staan De Zeehond uit Vlissingen en Luctor uit Middelburg samen zonder verliespunten op de eerste plaats. De Vüssingers Btuurden Luc tor n met een 30 nederlaag naar Middelburg terug, terwyl Luctor in Terneuzen met 24 won van Schel de. Luctor II kreeg ook van SZV de kous op de kop, maar tegen Bruinvis II werd het eerste puntje veroverd (33): Luctor 3 verloor met 30 van Scheldestroom uit Breskens, terwijl SZV nog met 2—5 won van Bruinvis II. Zeehond 2 2 0 0 4 12- 0 Luctor 2 2 0 0 4 12- 3 SZV 3 2 0 1 4 9-11 Scheldestroom 1 1 0 0 2 3- 0 Luctor n 3 0 1 2 1 4- 9 Bruinvis II 3 0 1 2 1 5-17 Schelde 1 0 0 1 0 2. 4 Luctor Hl 1 0 0 1 0 0- 3 Bij de dames kwam SZV op het fluweel. De Souburgsen klopten haar eigen reserves met 51, maar stuur den bovendien Luctor n met een 50 nederlaag naar huis. Schelde, dat eerst Luctor I met 3—0 klopte en daarna met 20 won van Luctor n, kwam op de tweede plaats. Luc tor had geen moeite met SVZ II (03)maar op De Zeehond werd het een benauwde 12 zege. De stand is: SZV Schelde Luctor Zeehond Luctor H szv n 0 0 0 1 15-2 7-3 Generale Synode der Ned. Hervormde kerk- De Synode behandelde de nog niet vastgestelde delen van het dienst boek. Het gehele dienstboek is nu voor gebruik gereed, d.w.z., dat alle formulieren, gebeden en ook de „ziekentroost" thans in het dienst boek zgn opgenomen. Inmiddels gaat de arbeid aan het dienstboek voort. Aan de orde kwam voorts het verslag van de sectie kerk en strijd krachten. De hoofdlegerpredikant, ds. A. T. W. de Kluis, besprak uit voerig de situatie, waarin het leger verkeert en de legerpredikanten hun arbeid verrichten. Van deze predi kanten worden bijzondere diensten en begaafdheden gevraagd. De finan. ciën voor de hulpmiddelen der gees, telijke Verzorging zgn ontoereikend. Wil deze verzorging en de organisatie ervan in 1955 voltooid zijn, dan zul len in dat jaar 275 legerpredikan ten hierbij moeten zijn ingeschakeld. Het rapport werd, na enige discus sie^ aanvaard. In de avondzitting behandelde de Synode de stukken betreffende de inzichten en verlangens van het zg. Hilversumse Convent en in het bij zonder die van ds. J. Loos te Hil versum, met betrekking tot de apos tolische successie en de additionele priesterwijding. Na een ernstig en langdurig beraad heeft de Synode besloten een verklaring te geven, waarin haar standpunt ten aanzien 5 Juli. Vlissingen Terneuzen Hanswee rt Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER U.+NAP U.+NAP 11.57 1.87 - 2.06 1.98 1.27 1.50 LAAG WATER 12.27 0.23 0.45 1.00 13.00 13.21 13.37 2.17 1.42 1.67 tl.—NAP 5.41 1.94 6.12 2.16 6.52 2.32 6.31 1.58 6.5Ó 1.83 •NAP 18.12 1.88 18.45 2.10 19.22 2.26 19.06 1.48 19.20 1.74 der apostolische successie en de aan. vullende priesterwijding, zoals ds Loos begeert, duidelijk blijkt. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN. Tweetal te Zaamslag: H. C. van der Ent, candidaat te Barendrecht en J. van Doorn te Ermelo. Beroepen te Werkendam: H. C. van der Ent, candidaat te Baren drecht. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Borssele: L. Aangeen- brug te Terneuzen en W. Hage, can didaat te 's-Gravenhage. Beroepen te Giessendam, te Wol- f aartsdijk en te Rilland-Bath: W. Hage, candidaat te 's-Gravenhage. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Aangenomen naar Zierikzee: C. J. van Rorjen, voorganger van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden te Amersfoort. Pearson verwacht toenemende spanning in West-Europa. De Canadese minister van buiten- landse zaken, Pearson, heeft in een persgesprek verklaard, dat men zich dient voor te bereiden op een ver groting van de spanning in West- Europa. De mogelijkheid, dat men „per ongeluk" in een oorlog betrok ken zou geraken, zou in de komen de twee of drie maanden toenemen, tot over de ratificatie der conven ties van Bonn en het verdedigings verdrag door West-Duitsland „op de een of andere wijze" beslist zou zgn. De Sowjet-Unie zou alles doen, „op het beginnen van een oorlog na", om de West-Duitse integratie in het Westelijke defensie-program te voor. komen. 52. De bedienden van de kalief pakten de vreemde kapitein behen dig het loden kistje en de stenen af. Daarna voer den ze hem weg, terwijl hij hevig protesteerde. Kappie, de meester en Signor Rivaldi wisten niet, dat htm vrijheid zo nabij was. Ze zaten met sombere gezichten in de kale, vochtige ruimte en ze zagen de toekomst zeer duister in. „Ik zou die schurk wel willen keelknijpen!" mompelde Signor Rival di. „Hoe durft hy te zeg- spreken, dat die steen- kiezels van hem zijn!" „Ja, man, de brutalen hebben de halve wereld!" zei Kappie. „En w£ zit ten hier maar! Zo is het maar net!" Toen zagen ze ineens tot hun verbazing, dat de deur werd opengezet en dat de vreemde kapitein naar binnen werd gevoerd. De man had een blik in zijn ogen, of hy Kappie, Signor Rivaldi en de meester w.el levend zou willen opeten. „Gij drieën zijt vrij!" zeiden de bedienden. „Weest zo goed ons te volgen!" „Wat heb ik nu aan myn pet hangen!" mom pelde Kappie. „Hoe kan dat nou opeens?" „Het booskwaad straft zijn elgenzelfze Signor Rivaldi, terwyl hy de vreemde kapitei) een duistere blik toewierp. HOCKEY Pakistans hockeyteam won te Den Haag. Het Olympisch hockey-team van Pakistan heeft in Den Haag een versterkt Haags elftal met 31 verslagen. De in het bekende groen wit gestoken Aziaten hadden evenwel al hun capaciteiten nodig om het tot deze overwinning te brengen. De leiders van het Pakistanse team or ganiseerden een Nederlandse tournee om de spelers, die „thuis" op har de, droge terreinen spelen, te doen wennen aan zware, vochtige gras velden. In deze eerste wedstrijd, op een warme zomeravond, verschilden de omstandigheden echter niet veel van die, waaronder de Pakistaners in het vaderland plegen te spelen... ZWEMMEN Zwemkampioenschappen Yoor het Zuiden. Zondag 6 Juli a.s. worden ln het zwembad „Het Ei" te Breda de Zuid- Nederlandse zwemkampioenschappen gehouden. De organisatie is in handen van de zwemclub „Surae". Bovendien gelden deze wedstrijden als een BrabantLimburgZeeland ontmoeting. De beste tijden van twee deelnemers en een clubploeg in de estafettes bepalen de volgorde. Tevens wordt een waterpolotour- nooi gehouden om het kampioenschap van Zuid-Nederland tussen de zeven tallen van Zeeland, Brabant en Lim burg. De organisatie berust bij de Bre dase zwemclub „Surae". De Zeeuwse ploeg is als volgt sa mengesteld: doel: P. Slabber (Luctor); achter: P. Castel (Zeehond), C. Wa genaar (SZV) en J. Geerling (Bruin vis); voor: J. v. d. Steen (Bruinvis)), J. Jongman (Zeehond) en C. Verbeek (Zeehond). Reserves zijn: Klein (Bruinvis) en J. den Boer (Zeehond). ATHLETIEK Internationale wedstrijden te Schoondijke. Op 20 Juli a.s. organiseert de v. s.v. „Marathon" uit Vlissingen te Schoondijke internationale wedstrij den. In plaats van wedstrijden met vrije inschrijvingen wordt hier een ploegenwedstrijd gehouden, waarbg uitkomen Antwerpen, Brugge, Vlier- zele en de Zeeuwse ploeg, welke laatste hiervoor by het district Zee land van de K.N.A.U. aangevraagd is. De Belgen brengen diverse natio nale figuren mee, zodat W. Zeeuwseh Vlaander-en hiermede een wedstrijd krygt, van tot nu toe ongekende kwaliteit. De organisatie geschiedt ter plaatse door de Schoondijkenaar Staf Dobbelaere, in samenwerking met de plaatselijke athletiekcommis- NIEUW WERELDRECORD 3 x 800 METER DAMES. Een uit Oekrainse loopsters bestaan de selectie ploeg is er te Kiev in ge slaagd het wereldrecord op de 3 x 800 meter estafette te verbeteren. Met een tijd van 6 min. 38.4 sec. bleef het team niet minder dan 6.4 sec. onder het oude record, dat sinds 11 Juli 1951 met 6 min. 44.8 sec. op naam van een Russische nationale ploeg stond. ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. muziek. 8-00 Nieuws- en weerberichten. 8.18 Gr. muziek. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gr. muziek. (9.35—9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Twee violen en altviool. 12.00 Gram. mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Gram. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. muziek. 13.30 „De grote witte weg" reportage-rhapsodie. 14.00 Nieuwe gram. platen. 14.25 Vrouwenkoor. 14.45 Zeeuws programma. 15.15 Amateurspro gramma. 15.45 Dansmuziek. 16.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.30 Ka merorkest. 17.15 Sportpraatje, 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuit zending: „Zoeklicht op de Westerse De fensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. .40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Soci alistisch commentaar. 21.15 Weense mu ziek. 21.45 Voordracht. 22.05 Metropole orkest en solisten. 22.40 Rond het kamp vuur. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.30 •24.00 Gram. muziek. HILVERSUM O. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische Kalender. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. muziek. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gram. muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. muziek. 14.40 Amateuruitzending. 15,15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.53 Gram. muziek. 16.15 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 16.45 Voor de jeugd. 17.50 Ronde van Frankrijk. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse corresponden ties. 19.00 Gram. muziek. 19.15 Tennis kampioenschappen Wimbledon. 19 25 Gr. muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws- en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gram. muziek. 20.40 Ra dioprijsvraag Nederlandse Rode Kruis 21.00 Gram. muziek. 21 30 Gram. muziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 •24,00 Gram. muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6