NIEUWS UIT ZEELAND ZUID-BEVELAND MEDISCH CENTRUM TE GOES ZAL GROTE AANWINST BETEKENEN STRIJD TUSSEN EISENHOWER EN TAFT NADERT CLIMAX KERKNIEUWS WISSEL BEVELANDEN DONDERDAG 3 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT Franse waardei mg voor wederopbouwwerk te Sluis. Vorige week ontving het gemeente bestuur van Sluis een aantal leden van de Belgische Bond van steden en gemeenten. Deze bond hield een jaar. vergadering in Heijst aan Zee. waar stedebouwkundige problemen werden behandeld en men kwam toen Sluis bekijken. De enige Franse deelne mer aan dit congres was ook naar Sluis gekomen. Hij legde later zijn indrukken te Sluis opgedaan vast in een zeer waarderende brief, die dezer dagen door het gemeentebestuur werd ontvangen. De inhoud van de brief luidt als volgt: „Ik was zeer getroffen door het vele wederop bouwwerk dat Uw burgers hebben verricht. Wij hebben in Frankrijk ze ker nog lang niet zulke resultaten bereikt als U. Ik weet zeker, en feli. citeer U daar hartelijk mee. dat het Nederlandse volk kosten nog moeite spaart voor de welvaart van het ko ninkrijk. Ik voel mij verplicht het in Uw stad verrichte opbouwwerk hier als voorbeeld te stellen, en ik zal geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om mijn landgenoten aan te bevelen dit werk zelf in ogenschouw te ko men nemen, om dat dit beslist de moeite loont". De schrijver van deze brief was de directeur van „Journaal des maires et des conseils munici- pau" te Parijs, dus het maandblad voor de Franse gemeentebesturen. Toelatingsexamen R.H.B.S. en M.S.v-M. te Middelburg. Voor het toelatingsexamen Rijks Ho gere Burgerschool en Middelbare school voor Meisjes te Middelburg zijn Woensdag van de 45 candidaten 38 geslaagd. Zeven candidaten moesten worden afgewezen. De namen der geslaagden luiden: Sjaak Antheunisse, Middelburg, An neke Ballintijn, Middelburg, Johan Boer, Gapinge, Jan Boone, Middel burg. Ad Bouwens, Middelburg, Jan Dirkse, Middelburg, Aio van Eenen- naam, Middelburg, Nora v. d. Ende, St. Laurens, Willy Franse, Middelburg. Dik de Graaf, Middelburg, Tannie Hoogesteger, Middelburg, Wiro Huijs- soon, Serooskerke, Roelof Jans, Mid delburg, Frans Janse, Zoutelande, At- ze Jellema, Domburg, Leo Hendrikse, Middelburg, Lies Kwak, Middelburg, Jan Maljers, Arnemuiden, Peter Mal- jers, Middelburg, Syke Mulder, Mid delburg, Anneke Oosthoek, Westka- pelle, Rens Riemens, St. Laurens, Wim Risseeuw, Middelburg, Henk Scherp huis, Middelburg, Rolt Soesman, Dom burg, Gerrie Talamini, Middelburg, Ella Tazelaar, Middelburg, Bea Tobi, Middelburg, Hendrik Ton, Seroosker ke, Tonny Verbeek. Middelburg, Ine ke Verhulst. St. Laurens, Jenny Ver- schuure. Middelburg, Chris Vreeke, Middelburg, Gijs de Wolff, Middel burg, Peter Wuijckhuijse, Middelburg, Leo Zelders, Middelburg. Goes HET HAANTJE VAN DE TOREN. De fa. Goedemondt te Goes heeft Woensdagmorgen in alle vroegte de haan weer op de toren van de Grote Kerk aangebracht, nadat de fa. de Graaff voor een blinkende en nieuwe „goud"-laag had gezorgd. Het lag in de bedoeling ook de bol onder de haan weer aan te brengen, doch er was te veel wind om deze karwei te kunnen uitvoeren. Zij is tot nader order uit gesteld. PORTEMONNAIE GESTOLEN Op het gemeentelijk sportterrein te Goes werd dezer dagen uit de kle ren van een zekere V. een portemon- naie ontvreemd met f 12.50. De po litie stelde een onderzoek in en slaag de de dader, de 14-jarige de K. aan te houden. K. had het grootste deel van het geld geconsumeerd. Onder meer had hij er een paar tweede hands voetbalschoenen van gekocht. VEERTIG WONINGEN „ONS STREVEN" Naar wij vernemen is thans toe stemming verleend tot gunning van de bouw der veertig woningen van de woningbouwvereniging „Ons Stre ven" te Goes. Zoals bekend zullen de ze woningen bij de Zuidvlietstraat verrijzen. Aangenomen mag worden, dat nu binnenkort met de bouw kan worden begonnen RAAD BORSSELE- Onderwijzeres O.L.-school benoemd. Onder voorzitterschap van burge meester P. J. Dominicus kwam de raad van Borssele in openbare vergadering bijeen. Tot onderwijzeres aan de O.L. school werd met algemene stemmen benoemd mej. C- de Voogd uit Oost- kapelle. De benoeming gaat in per 16 Juli. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heren A. J. Busch. M. J. van 't Hof, J. Paardekoper en J. Dekker. In de vacature J. Sandee benoemde men de heer M. de Regt Mz. De raad ging ac- coord met het voorstel van B. en W. om het salaris van de plaatselijke deurwaarder, de heer P. F. van Maa- ren, opnieuw vast te stellen. Ook de pensioengrondslagen voor de onder wijzer, de heer W. P- v. d. Boogaart, werden vastgesteld. Hij kreeg boven dien een vaste aanstelling. Voor het arrestantenlokaal dat zou worden ver kocht hebben zich geen gegadigden gemeld. Er zal op toegezien worden, dat het gebouw niet verwaarloosd wordt. Het uitbreidingsplan, dat ter inzage heeft gelegen, werd thans defi nitief vastgesteld: RAAD NISSE. De commissie van beheer schoolartsendienst. De raad der gemeente Nisse kwam in openbare vergadering bijeen on. der voorzitterschap van burgemees ter J. D. Jansen. De heer P. Hart- hoorn werd beëdigd als waarnemend secretaris en als waarnemend ont vanger der gemeente Nisse. De ge meenterekening 1950 werd voorlopig vastgesteld. De rekening sluit met de volgende cijfers: gewone dienst inkomsten 62.655,10; uitgaven 64.579.58; nadelig slot 1.924,48. Kapitaaldienst: ontvangsten en uit gaven 137.449,47. Het voorstel om voor het jaar 1952 aan het daarvoor in aanmerking komend personeel der gemeente een vacantie toeslag te verlenen van 2 van de bruto jaarwedde met een maximum voor fehuwden van 75, voor ongehuw- en van 50, werd aangenomen. Tot leden in de commissie beheer school artsendienst voor Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren werden be noemd: voor Middelburg: burgemees ter mr. dr. N. Bolkestein; voor Vlis- singen: de heer W. Poppe, wethou der van onderwijs; voor de platte landsgemeenten op VValcheren: de heren P. Daniëlse, burgemeester van Ritthem en mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck te Nieuw, en St Joosland; voor Noord .Beveland: bur gemeester A. A. Schuit van Kort- gene en voor de gemeenten op Zuid- Beveland de heren A. A. Elcnbaas, burgemeester van 's-Heer Arends- kerke. C. F. A. M. van Horsigh, burgemeester van 's-Heerenhoek en W. N. van Liere, burgemeester van Baarland en Oudelande. De gemeen- tebegroting van het dienstjaar 1951 werd gewijzigd. Aangenomen werd het voorstel om water te halen uit de put in het dorp. niet langer toe te staan, met vernietiging van de bestaande verordening aangaande waterstand in de put. Heinkenszand KERSENZOEKRIT. Uitgaande van de Hervormde Jeugd raad werd te Heinkenszand voor de plaatselijke jeugdclubs 'n kersenzoek- rit gehouden welke mede gelet op het bijzonder fraaie weer uitstekend is ge- Aan deze tocht namen een 10-tal groepen deel. De reis ging via Nisse, 's-Gravenpolder, Kwadendamme, Baar land naar Oudelande waar de finish in een kersenboomgaard was gelegen en iedere deelnemer(ster) een kg ker sen in ontvangst kon nemen. Hier reikte ds. A. F. J. Klün uit Heinkenszand ook de prijzen uit. De winnaars waren: 1. Jongensclub V.I. O.S.. Heinkenszand, 75 strafp.; 2. meis jesjeugdclub, Heinkenszand. 85 strafp; 3. Padvindersgroep uit Goes, 90 strafp WIT-GELE KRUIS. Te Heinkenszand werd in het café van Wed. J. Hoonderd een vergade ring belegd teneinde te komen tot de oprichting van een afd. van het Wit- Gele Kruis. Staande de vergadering gaf zich negentien leden op. In het te vormen bestuur namen zitting de dames L. E. FunkDietvorst. S van den DriesVermue en de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes, F. Schoen en C. G. de Wael. Met de plaatselijke afdeling te 's-Heerenhoek zal nauwe samen werking worden gezocht. Jubileum bij Belastingen te Middelburg. Ten kantore van de Belastingen te Middelburg werd de ontvanger de heer H. Ligthart Schenk, aanslagrege- lend ambtenaar, hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienst-j ubileum De jubilaris werd toegesproken door de inspecteur, de heer H. W. Colmjon. de chef de bureau, de heer A. K. Louws namens het personeel en een collega, de heer G. A. Romijn. die hem gelukwensten en zich op zeer harte lijke wijze uitlieten over de heer Ligt hart Schenk als mens en als ambte naar. Behalve de gebruikelijke enve loppe met inhoud werd een fraai boek aangeboden. De jubilaris, die momenteel op de Middelburgse inspectie zijn krachten wijdt aan de heffingen in eens, de vermogensaanwasbelasting, dankte voor deze huldiging en wierp een te rugblik op de achter hem liggende diensttijd. Men bleef tenslotte nog eni ge tijd in gezellige kring bijeen. Het vierjarig zoontje van de heer G. te St. Philipsland viel bij het spe len met het gezicht op een gebroken fles. Het jongetje liep zulke ernstij kwetsuren op, dat een dokter wonden moest hechten. BRAND IN BENZINEVAT. In de garage van de heer J. C. te Heinkenszand vatte, waarschijnlijk door gasontwikkeling tengevolge van de hitte, plotseling een vat met benzi ne vlam. Met behulp van een snel- blusapparaat slaagde men er echter spoedig in het vuur te bedwingen, waardoor erger werd voorkomen. Kruiningen PLATTELANDSVROUWEN Dezer dagen vergaderde de afde- ig Kruiningen en Omstreken Bond van Plattelandswouwen S? Hotel ,,De Korenbeurs" te Kruinin gen. Mevr. van BeekomBennewitz, de presidente, heette in het bijzonder welkom mej. Westera, wika uit Mid delburg, die een lezing hield over de „Taak en de plaats van de vrouw in gezin en maatschappij". De presidente verwelkomde verder mevr. A. Staal-Meijer, als het 100ste lid en bood haar bij deze gelegenheid een lepeltje aan met het wapen van de bond. Tot nieuw presidente werd hierna gekozen mevr. L. N. Kakebeeke-Ko- nlng, wegens het aanstaande vertrek van mevr. van Beekom-Bennewitz. Tot vice-presidente werd gekozen mevr. Drever-van Hekke uit Schore. De presidente riep aller medewer king in voor de voorbereiding van de feestelijkheden in verband met het 750-jarig bestaan van Kruiningen. MODERN GEBOUW. Badhuis krijgt 24 douche-cellen. Zoals bekend zal deze maand te Goes nog worden aanbesteed de bouw van het Medisch Centrum, dat aan het Beatrixplein zal verryzen. Uit een onderhoud, dat wij met de voorzitter van de Stichting Medisch Centrum, dokter A. Looyen, mochten hebben, bleek, dat dit nieuwe Centrum, waar in ook een badhuis wordt ondergebracht, voor Goes een grote aanwinst zal betekenen. Behalve voor een moderne inrichting is er voor gezorgd, dat ook de architectonische vormgeving volkomen verantwoord is, zodat het gebouw ook voor de omgeving een sieraad zal zyn. Teraardebestelling slachtoffertje verdrinking. Onder grote belangstelling werd op de Algemene Begraafplaats te Goes het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de zevenjarige Jan Knibbe. het zoontje van de provinciale secre taris C.B.T.B., drs. J. J. Knibbe, dat vorige week Zaterdag by het baden aan het strand te Zoutelande ver dronk. Bij de groeve werd het woord gevoerd door de heer M. de Borst, on derwijzer aan de Chr. School West. wal, waarna de leerlingen dezer school een lied zongen. Dr. C Stam, Gereformeerd predikant te Goes, sprak woorden van troost tot ouders en familie. Drs. J. J. Knibbe dankte met enkele woorden. Onder de vele aanwezigen bevon den zich o.a. de heer C. de Putter uit Axel, voorzitter van de gewestelijke afdeling van de C.B.T.B.. ds. J. de Vries, voorzitter van de Stichting „Vrederust", de heer P. de Kam, se cretaris van de Stichting voor de Landbouw Zeeland oud-burgemeester J. W. van 't Hoff van St. Laurens en wethouder J. J. van Melle. Uitspraken rechtbank Middelburg. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde Woensdag de handelsverte genwoordiger P. H. te Clinge. die ge poogd had zijn woning in brand te steken om met de verzekeringspen- ningen het maken van een nieuw dak te bekostigen, tot acht maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met drie jaac1 proeftijd en als bijzondere voorwaarde, dat hij zich onder toezicht laat stellen van de R.K. reclassering. De krantenbezorger M. D. uit Zie- rikzee kreeg wegens het plegen van een zedenmisdrijf één jaar gevange nisstraf met aftrek, waarvan 8 maan den voorwaardeijk met drie jaar proeftijd en als bijzondere voorwaar de, dat hij zich laat stellen onder het toezicht van het Ned. Genootschap tot Reclassering. Tenslotte werd de veehandelaar J. M. uit Zaamslag vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij onder invloed van sterke drank zijn auto had be stuurd. Henriëtte Bosnians overleden. Na een langdurige ziekte is Woens dagavond op 56-jarige leeftijd in Am sterdam de componiste en pianiste Henriëtte Bosmans overleden. Zij ontving haar eerste piano-on derricht van haar moeder en studeer de bU Kersbergen, Dopper en Willem Pijper harmonie en compositie. Als {lianosoliste trad zij verscheidene ma- en bjj het Concertgebouw- en andere orkesten op. Ook componeerde zij tal rijke muziekwerken. Henriëtte Bosmans was een dochter van de cellist Henri Bosmans en de pianiste Sarah Bosnians-Benedicts. Op 17-jarige leeftijd behaalde zij cum laude het diploma van de Maatschap- py tot Bevordering der Toonkunst. TRUMAN HUURDE HOTEL-ETAGE AF. Senator Taft zou in alle belangrijke conventie commissies meerderheid hebben. De strijd om het candidaatschap van de republikeinse party tussen Eisenhower en Taft nadert zijn hoogtepunt. Volgens Amerikaanse dagblad en radiocommentators plukt senator Taft nu de vruchten van „het bewer ken" van personen, die, naar bekend was, de leiding van de republikeinse nationale conventie zouden hebben. Naar raming heeft Taft in alle be- langryke conventiecommissies een meerderheid van twee tegen één op Eisenhower. Het belangrijkste gevolg hiervan zal kunnen zijn, dat ondanks voor keur van de kiezers in verscheidene Zuidelijke staten voor Eisenhower in totaal méér dan honderd concurreren de afgevaardigden voor Taft uit deze staten het recht zullen krijgen de con ventie by te wonen en dit aantal kan beslissend zijn. Er zijn echter ook pro-Eisenhower- krachten aan het werk. Eén hiervan is de wijdverspreide mening, dat de republikeinse candidaat in staat moet Generale Synode over rassenprobleem en huwelijk. Op de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk kwam aan de orde hét verslag van het bezoek van dr. K. H. E. Gravemeyer aan de Unie van Zuid- Dr. Gravemeyer deelt mede, dat hij zeer dankbaar is voor de wijze waar op de kerken hem ontvingen. De die pe verantwoordelijkheid, die hij ge voelt voor de Nederlanders in Zuid- Afrika deden hem de roeping naar Pretoria volgen. De gemeente aldaar stichtte daartoe een bijzondere pre- 'ikantsplaats. Vervolgens werd behandeld het rap port over het burgerlijk- en kerkelijk huwelijk. Hierin wordt oa. vastgelegd dat naar Bijbels besef het huwelijk blijvend en onontbindbaar is. De discussie toonde aan, dat de Sy node dankbaar is voor dit rapport, dat een Bijbels antwoord op de hu- wel ijksnood wil geven. Zij heeft ech ter ook bezwaren en wel daar, waar het rapport alle onderdanigheid van de vrouw aan de man, gezien in Bij bels licht, verwerpt en zij stelt te de- In de Stichting Medisch Centrum werken samen het Groene Kruis, het Oranje-Groene Kruis, het Rode Kruis en de Stichting Kraamzorg, terwijl de gemeente, die het badhuis zal ex ploiteren, twee leden in het bestuur heeft afgevaardigd. Voor de finan ciering van de bouw is men er in ge. slaagd een lening af te sluiten van 150.000 tegen 3%%, zodat men niet is aangewezen op overheids steun. Daardoor was het ook moge lijk met de plannen spoed te be trachten, omdat daardoor de urgen- tielijst voor dergelijke bouwwerken enz. gepasseerd kon worden. De deel nemende verenigingen hopen nu per jaar 6.000 op te brengen voor de exploitatie, rente en aflossing. HET BADHUIS In het badhuis zullen 24 volkomen van elkaar geïsoleerde douche-cellen worden aangebracht, waarvan er 2 eventueel voor kuipbaden gebruikt kunnen worden. Voorts komt er een wachtkamer voor mannen en vrou wen, terwijl de ingang aan de zij kant van het gebouw is ontworpen. Boven het voorste gedeelte van het badhuis, waarin zich de wachtkamers bevinden, komt de woning van de concierge, terwijl daarnaast op de bovenverdieping de woningen zijn ge legen van de wijkverpleegster en het hoofd van de Stichting Kraamzorg. Zo nodig kunnen hier ook enkele kraamverzorgsters worden onderge bracht. GROENE KRUIS De ingang voor de afdeling van het Groene Kruis is aan de achterzijde gelegen. Allereerst komt daar een ontvangstlokaal, vervolgens een des- infectielokaal, een magazijn en een badkamer, waarvan de wijkverpleeg ster voor patiënten gebruik kan ma ken. Naast de ontvangstzaal is een ruim vertrek geprojecteerd, dat als leskamer voor de kraamverzorging dienst kan doen. MEDISCHE AFDELING In de medische afdeling kunnen zo nodig drie teams (dokter en ver pleegster (s) zo nodig tegelijk wer ken. Er is aan de achterzijde aller, eerst een grote wachtkamer, waar de bezoekers van bv. het consultatiebu reau voor zuigelingen met kinderwa. gens kunnen binnenrijden. Daarna volgt de consultatiekamer, met 17 op klapbare boxen, waarin de kinderen uit- en aangekleed kunnen worden en waarvan er zo nodig enkele voor be- smettingsgevallen afgeschoten wor den. Daarnaast is de kamer van de arts gelegen. Aan de voorzijde van het gebouw is er eveneens een ruime zaal, die o.a. dienst kan doen als les lokaal voor de E.H.B.O. en die met een schot in tweeën verdeeld' kan worden, zodat ook hier een wacht en een spreekkamer ontstaat- In de ze laatste kamer zijn eveneens op klapbare boxen aangebracht. Ten slotte is er nog een kamer, waar eveneens een dokter werkzaam kan zijn, bv. de schooltandarts. RAMPENDEPOT Voorts is in het gebouw een oefen lokaal voor het Rode Kruis gepro jecteerd, alsmede een ruime zolder, die dienst zal doen als rampendepot voor het Rode Kruis. Er zal een hijs inrichting worden aangebracht, die het lossen en laden van het materiaal zal vergemakkelijken. Tenslotte worden zodanige voorzieningen ge troffen, dat ook aan de achterzijde van het gebouw vrachtauto's kunnen komen, hetgeen voor het rampen depot noodzakelijk is. die met ruime meerderheid werden aanvaard en welke uitdrukken, dat naast de wederkerigheid m het die nen tussen man en vrouw, aan de man een eigen verantwoordelijkheid blijft voor zijn vrouw in zorg en bij stand en dat de man zijn gezag in het huwelijk verwerkelijkt in het die nen. Op deze wijze is de man het hoofd der vrouw en van zijn gezin. Deze Bijbelse grondslag, zo besluit de Synode, heeft ook betekenis voor de regelen van de burgerlijke wetgeving. Het vijfde hoofdstuk handelt over de echtscheiding en de bevestiging van het tweede huwelijk na echt scheiding. De Synode besloot, dat in het algemeen tegen een dergelijke kerkelijke bevestiging geen bezwaar gemaakt behoeft te worden, wanneer de andere echtgenoot inmiddels ge huwd of overleden is. Doen zich naar het oordeel van de betrokken kerke- raad andere omstandigheden voor en acht deze een en ander een zaak van ostorale zorg te zijn, dan dient ad- .ies te worden gevraagd bij een door de Generale Synode aan te wijzen or gaan. Het rapport stelt voorts, dat echt scheiding door onderlinge toestem ming, ontoelaatbaar is, en dat de overheid echtscheiding slechts moet toelaten by grondige ontwrichting ran het huwelijk. Het instituut van scheiding tussen tafel en bed dient te worden gehandhaafd. Het gehele rapport werd aangeno men, het zal t.z.t. worden gepubli ceerd. Bij de gehouden stemming in de Herv. Kerk te Krabbendijke is tot ouderling gekozen de heer Chr. W. F. van Houte. Gedurende de maand Juni is bij de Rijkspostspaarbank te Krabbendijke inge legd f 10.136,39. terugbetaald f 6205.52. terwijl 9 nieuwe boekjes werden uitge reikt. Aan het postkantoor te Yerseke en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juni 1952 ingelegd f 15.034 en terugbetaald f 34.437,88. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3634. Dinsdag zijn te Yerseke de eerste mos selen in het nieuwe seizoen aangevoerd door schipper De Koning uit Bruinisse. Te Heinkenszand maakte het plaatse lijk fanfarekorps „Euterpe" onder grote belangstelling een muzikale wandeling door de gemeente, ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. In het gemeentelijk badhuis te Hein kenszand werd gedurende de maand Mei 1293 maal van de douchecellen gebruik gemaakt De heer J. H. J. Poleij te Kruiningen vierde op 1 Juli zijn 25-jarig ambtsjubi leum als kassier van de coöperatieve boe. ren leenbank. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard gaf de harmonie .Mozart" te Yerseke een concert op de Paardenmarkt. Onder grote belangstelling gaf de muziekvereniging O.N.D.A. te Ritthem een concert ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Geslaagd voor het examen coupeuse, mej. J. M. Janse te Colijnsplaat. Het diploma-costumière behaalden de dames A. K. Weststrate te 's-Heer Arendskerke cn J. de Jager te Wolfaartsdijk. De collecte voor verschillende blinden- organisaties in de gemeente Waterland- kerkje bracht ruim f 31.op en van een collecte voor de stichting „Het Hooge- land" was de opbrengst f 22.—. Gereformeerde diaconale conferentie te Middelburg. Woensdag werd in de Bogardzaal te Middelburg de goed bezochte Gere formeerde diaconale conferentie voor Zeeland gehouden. De leiding van de ze verandering berustte bij de heer A. de Poorte uit Middelburg. In de ochtendbijeenkomst werden in de plaats van de heren P. de Hamer en P. de Heer tot comitéleden be noemd de heren J. Dieleman te Spui voor de classis Axel en C. van Driel te Tholen voor de classis Tholen. De kwestie „Waar begint de diaco nale zorg en waar eindigt de over heidszorg", door de afvaardiging van Wolfaartsdijk naar voren gebracht, zal door een landelijke studiecommissie worden onderzocht. Nadat de huis houdelijke zaken voor het merendeel waren afgedaan, deed de heer A. Hof man uit Utrecht in kort bestek nog enige mededelingen over de Raad van Sociaal Werk en over „Ons Tehuis". In de middagvergadering hield prof. dr. K. Diik uit Amsterdam een be schouwende lezing over het onder werp „De Kerk vervulde de dienst der barmhartigheid". Hij verklaarde, dat overheidszorg op zichzelf goed is, doch dat de overheid wel moet oppassen, dat zij niet te ver gaat, daar de Kerk haar anders op een gegeven ogenblik een halt zou moeten toeroepen. GEREF. KERKEN. Ds. R. A. Flinterman, predikant te Goes, heeft het beroep naar de Gere formeerde Kerk te Hillegersberg niet aangenomen. Beroepen te Emmercompascuum: A. Nagelkerke, candidaat te Wolfaarts dijk; te Heinkenszand: drs. O. Jager, prop. te Delft. EVANGELISCH LUTH. KERK. Beroepen te Amsterdam: dr. G. J. Lindeijer te Dordrecht. VRIJE EVANGELISCHE GEM. Beroepen te Kampen: W. de Goede te Wemeldinge. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Ridderkerk: D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen en W. Hage, candidaat te 's-Gravenhage. zijn onafhankelijke kiezers aan te trekken, teneinde de numeriek ster kere democratische party te kunnen verslaan. Het nationale comité van de repu blikeinse party heeft een besluit ge nomen, dat een zware slag betekent voor de aanhangers van Eisenhower. Na de voorverkiezingen in Georgië was de delegatie van 17 man samen- festeld uit 14 aanhangers van Eisen- ower, twee van Taft en één afge vaardigde zonder voorkeur. Het co mité besloot eerst de commissie voor de geloofsbrieven van de nationale conventie uitspraak te laten doen over alle 17 afgevaardigden. Later besloot het comité echter 17 aanhan- gers van Taft tot de conventie toe te iten. Hieruit blijkt dat Taft thans de meeste invloed in de leiding van de conventie heeft. TRUMAN NAAR CHICAGO. Volgens de „Journal American" heeft president Truman in het geheim de gehele vijfde verdieping van hotel „Blacstone" in Chicago afgehuurd, in gaande een week voor de opening van de democratische nationale conventie in Chicago. Dit zou kunnen beduiden, dat .Truman van mening is veran derd en besloten heeft te trachten 't candidaatschap te verwerven of dat hij tenminste een krachtige invloed wil hebben op de verkiezing van de democratische candidaat." Commissaris der Koningin zal jeugdheröerg te Axel opeuen. Zaterdag 5 Juli as. zal te Axel de nieuwe jeugdherberg, welke de naam „Bleije Haghe" ontving, officieel wor den geopend. Deze jeugdherberg, die als het ware een schakel vormt in de keten van jeugdherbergen der Bene- lux-landen. geniet reeds een grote be langstelling en de laatste weken heb ben zich reeds zeer vele trekkers ge meld. Voorts zijn reeds enkele aan vragen binnen van verenigingen, die de „Bleye Haghe" tot week-end con ferentie-oord bestemden. De officiële opening zal verricht worden door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in tegen woordigheid van het gemeentebestuur van Axel, de leden van de jeugdher bergcentrale en vele genodigden. De gasten zullen tevoren om half drie des namiddags ontvangen worden in het gemeentehuis, waarna men. bege leid door twee plaatselijke muziek corpsen en de Landelijke Ruiterver- eniging, naar de jeugdherberg zal wandelen. Na de opening zullen leden van de Landbouwjongerengemeenschap volksdansen uitvoeren en zal er door de Oranjeruiters een demonstratie ge geven worden. De naam „Bleije Haghe" is ontleend aan het vroegere riviertje „De Bleije" en aan het bos, dat „de Haghe" werd genoemd. De jeugdherberg zal drie dagen ter bezichtiging woixlen open gesteld. Marktberichten VEILING KAPELLE. 2 Juli: Grote veiling: Jucunda 55—75.40. Mad. Moutot 45.10—72. Zwarte bessen 60.2061.10. Frambozen 76.50. Kleine veiling- Markiezen 48—76. Mo rellen 31-r58. Meikersen 29—55. Varikse zwarte 58. Mierlose zwarte 5560. Sui kerkersen 28—36. Vr. v. Werder 47—62. Hollanders 45—57. Porseleinkersen 17. Klerken 41—72. Rode Blanche 38. Insp. Lhöner 64—68. Wilhelminakersen 47. Frambozen 50—1.12. Loganbessen 71. Kas- pruimen (Gabelen Japan) 1—1.23. Kas- perziken 6>,i—17. Tomaten 64—79. Rode bessen 25—51. Kruisbessen 634. Witte bessen 19—26. Aardappelen 10—14. Sav. kool 13. Doperwten 26—44. Uien 10—11. Saxa bonen 59—74. Dubb. Prinsessen 78 —33 Peulen 87. Snijbonen 12. Kropsla 8— 10. Komkommers U—21. Bloemkool 8— 31. Bos uien 10—11. Bos kroten 5—7>i. VEILING KRABBENDIJKE. 2 Juli: Grote veiling. Jucunda 75.10. Climax 91. Zwarte bessen 60.40—60.80. ProliXec 27—67. Frambozen 53—70. VEILING THOLEN. 2 Juli. Aardappelen: Eerstelingen, bon ken 9.40—9.90, gewone 10.53—10.75, poters 9.199.76, kriel 5.07. Doré, gew. 12.52 12.66. Aanvoer 65 ton. VEILING ZUID-BEVELAND GOES. 2 Juli. Grote veiling: Jucunda aard beien 75.40. Mad. Moutot 73. Zwarte bes- -tn 60.60—60.90. Kleine veiling: Aardbeien 45—77. Rode bessen 25—57. Kruisbessen 5—27. Fram bozen 50—95. Hollanders 45—51. Markie zen 55—67. Meikersen 24—41. Suikerker sen 33—34. Zoete Morellen 36—50. Zwarte kersen 26—36. Klerken 56—61. Brusselse bruine 61—63. Vroege van Werder 54. Groenten: Komkommers 26—36. Krop- s'a 713. Dubb. Prinsesse bonen 6370. Saxabonen 5963. Stamsnijbonen 75—78. Wagenaarbonen 4518. Doperwten 10—41. Tomaten 2071. Groene kool 912. Pos telein 20. Andijvie 12—18. Rabarber 8— 1-6. Aardappelen 10—12. drielingen 9—11 kriel 4.50—7. Uien 9—12. Kroten 6—9.' Bospeen 8. Meloen 60-61 per 100 stuks. Spitskool 4—9. Brandweerauto botste tegen autobus. Een tankwagen van de brandweer uit Elspeet, die met loeiende sirene op weg was naar een heidebrand, is by kasteel Staverden in botsing gekomen met een bus uit Nijmegen, waarin ongeveer 30 schoolkinderen zaten. De bus reed de tankauto in de flank en daama tegen een boom. Een der kinderen moest met een ernstige kneuzing naar een zieken huis worden vervoerd. De andere kinderen kwamen met de schrik vrij of liepen lichte verwondingen op die ter plaatse konden worden verbonden. De brandweerauto kantelde, na enige bomen te hebben geraakt. Geen der vier brandweermannen, die er op zaten, werd gewond. De heidebrand is geblust dank zh krachtdadig optreden van de brand weren uit Garderen. Ermelo en ApeL doom en van een aantal militairen. Enige woningen, die met het oog op het gevaar reeds ontruimd waren, konden weer betrokken worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9