NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN STRIJD TUSSEN EISENHOWER EN TAFT NADERT CLIMAX KERKNIEUWS Wissel Zeeuws-Vlaanderen DONDERDAG 3 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse waardenng voor wederopbouwwerk te Sluis. Vorige week ontving het gemeente bestuur van Sluis een aantal leden van de Belgische Bond van steden en gemeenten. Deze bond hield een jaar vergadering in Heijst aan Zee, waar stedebouwkundige problemen werden behandeld en men kwam toen Sluis bekijken. De enige Franse deelne mer aan dit congres was ook naar Sluis gekomen. Hij legde later zijn indrukken te Sluis opgedaan vast in een zeer waarderende brief, die dezer dagen door het gemeentebestuur werd ontvangen. De inhoud van de brief luidt als volgt: „Ik was zeer getroffen door het vele wederop bouwwerk dat Uw burgers hebben verricht. Wij hebben in Frankrijk ze ker nog lang niet zulke resultaten bereikt als U. Ik weet zeker, en feli. citeer U daar hartelijk mee. dat het Nederlandse volk kosten nog moeite spaart voor de welvaart van het ko ninkrijk. Ik voel mij verplicht het in Uw stad verrichte opbouwwerk hier als voorbeeld te stellen, en ik zal geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om mijn landgenoten aan te bevelen dit werk zelf in ogenschouw te ko men nemen, om dat dit beslist de moeite loont". De schrijver van deze brief was de directeur van „Journaal des maires et des conseils munici- pau" te Parjjs, dus het maandblad voor de Franse gemeentebesturen. Toelatingsexamen R.H.B.S. en M.S.v-M. te Middelburg. Voor het toelatingsexamen Rijks Ho gere Burgerschool en Middelbare school voor Meisjes te Middelburg zijn Woensdag van de 45 candidaten 38 geslaagd. Zeven candidaten moesten worden afgewezen. De namen der geslaagden luiden: Sjaak Antheunisse, Middelburg, An neke Ballintijn, Middelburg, Johan Boer, Gapinge, Jan Boone, Middel burg, Ad Bouwens, Middelburg, Jan Dirkse, Middelburg, Aio van Eenen- naam, Middelburg, Nora v. d. Ende, St. Laurens, Willy Franse, Middelburg, Dik de Graaf, Middelburg, Tannie Hoogesteger, Middelburg, Wim Huijs- soon, Serooskerke, Roelof Jans, Mid delburg, Frans Janse, Zoutelande, At- ze Jellema, Domburg, Leo Hendrikse, Middelburg, Lies Kwak, Middelburg, Jan Maljers, Arnemuiden, Peter Mal- jers, Middelburg, Syke Mulder, Mid delburg, Anneke Oosthoek, Westka- pelle, Rens Riemens, St. Laurens, Wim Risseeuw, Middelburg, Henk Scherp huis, Middelburg, Rolt Soesman, Dom burg, Gerrie Talamini, Middelburg, Ella Tazelaar, Middelburg, Bea Tobi, Middelburg. Hendrik Ton, Seroosker ke, Tonny Verbeek, Middelburg, Ine ke Verhulst. St. Laurens, Jenny Ver- schuure, Middelburg, Chris Vreeke, Middelburg, Gijs de Wolff, Middel burg, Peter Wuijckhuijse, Middelburg, Leo Zelders, Middelburg. XAAD HULST Oostburg OM HET KAMPIOENSCHAP VAN „LUDO ET EMERGO." Gedurende de laatste weken wer den door de leden van de tennis, vereniging „Ludo et Emergo" te Oostburg wedstrijden gespeeld voor het persoonlijk kampioenschap van deze club. Zowel de junioren als de z.g. A- en B-spelers hadden gele genheid mede te dingen. Bij de dames wist mevr. Hoekstra-Leenhouts het zonder enige moeite tot in de fina le te brengen. Ook daarin behaalde zij de overwinning op mevr. Buthfer- Rijnberg (61, 63), waardoor zij volkomen verdiend kampioene bij de dames werd. De felste strijd bij de bieren ont spon zich tussen R. Belderok en S. Laurens. In 3 sets (16, 63, 97) won de heer S. Laurens deze wed strijd. Hij kwam daarna in de fina le uit tegen de heer J. Hoekstra en behaalde door een 61, 63 overwinning het kampioenschap bij de hez-en. SCHOOLREIS O.L.-SCHOOL. De leerlingen van de O. L. school te Oostburg hebben twee eendaagse schoolreizen gemaakt. De derde en de vierde klas bezochten Tilburg, waar het dierenpark werd bekeken en een bezoek aan het Mastbos werd ge bracht. De vijfde- en de zesde klas trokken naar het vogelpark „Avi- fuana" te Alphen aan de Rijn. Over de talrijke attracties welke daar waren te vinden waren de leerlingen bijzon der enthousiast. Via Leiden ging het naar Den Haag, waar de belangrijkste bezienswaardig heden (o.a. het panorama Mesdag) met een bezoek werden vereerd. Op de terugtocht werd nog tijd gevonden om zich in een speeltuin wat te verfris sen. Sluiskil BEGRAFENIS J. BAVEKO Door zijn sportvrienden van de dui- venhoudersvereniging „De Sluiskilse Reisduif" werd het stoffelijk over schot van wijlen de heer J. Baveko te Sluiskil naar zijn laatste rust plaats gedragen. Door genoemde ver eniging was tevens een fraaie krans aangeboden. Uit naam van de „Sluis kilse Reisduif" voerde aan de groeve het woord, de heer F. Klaassen, die tot uiting bracht welk een trouw lid de vereniging door het verscheiden van de heer Baveko verloren heeft. GOUDEN BRUILOFT Onder grote belangstelling vierde het echtpaar J. Erauwde Konig te Sluiskil zijn gouden bruiloft. Voor de viering van dit feest was uit de inwo ners van Sluiskil een speciaal comité gevormd onder voorzitterschap van de heer F. Klaassen, dat o.a. had zorg gedragen voor het oprichten van een erepoort voor de woning van het gouden paar. 's Avonds overhandigde de heer Klaassen de oudjes onder eni ge toepasselijke woorden een fraai cadeau. De Sluiskilse harmonie bracht later de jubilarissen een sere nade, waarvoor de heer Erauw per soonlijk dank bracht. Aardenburg DE RAAD VERGADERT. De Aardenburgse raad zal Vrijdag middag 4 Juli a.s. om 2 uur in open bare vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt o.a. bespreking van het voorstel tot het aanschaffen van een nieuwe brandspuit, aanschaffing van een nieuwe vuilophaalwagen en het aanstellen van een tekenaar in verband met het ontwerpen van uit breidingsplannen en in verband met de woningbouw. Schoondijke ALGEMENE VLUCHT „E.D.B.". De postduivenhoudersvereniging „E. D.B." uit Schoondijke hield Zondag 1.1, een algemene vlucht uit Arras met 380 duiven. De hoogste snelheid bedroeg 1208 m. per minuut. De volgende eigenaren behaalden een prijs: 1 Faas Mz.. Bres- kens; 2, 3. 4 en 5 J. Vasseur, Cadzand; 6 A. Hamelijck, Breskens: 7 L. v. d. Wege, Groede; 8 J. Timmerman, Biervliet; 9 Dierkse—Hartog, Breskens. 10 de Poorter. DE KERMISATTRACTIES Zoals gewoonlijk zal op de Maan- da<* van de Schoondijkse kermis, 7 Juli a.s., weer een wielerkoers gehou den worden, welke georganiseerd wordt door de plaatselijke wieler sportvereniging. De Zondag zal de muziekvereniging het gebruikelijke concert in de tent geven. Hoewel het nog kan meevallen, ziet het er niet naar uit, dat veel kermis attracties voor de jeugd naar Schoon dijke zullen komen, aangezien de ker mis dit jaar samenvalt met die te Breskens en Philippine. IJzendijke AANBESTEDING Te IJzendijke werd aanbesteed het bouwen van een vlasloods voor de Wed. Goossens. De volgende firma's schreven in: Gebr. van der Poel, Ter- neuzen 47700, fa. Strqdonck, Oost burg 46.280; L. Verstraaten Hoofd plaat 45.950, Sprangers Betonbe drijf Berda 43.700; V. Verstraeten, Hoofdplaat 42.700; B. Christiaan- sen Oostburg 37.958; Bouwonder neming IJzendijke 36.970. De gun ning werd aangehouden. Sluis GROTE BELANGSTELLING VOOR CONCERT. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bemhard, gaf de plaatselijke muziekvereniging „Apol lo" te Sluis een goed geslaagd con cert op de muziektent op de Markt. Deze muziekgroep mocht zich in een grote belangstelling verheugen daar honderden gasten vertoevend langs de Belgische kust, naar Sluis ge komen waren, na. een dag van zon en zee te hebben genoten. Ondanks de grote drukte op de Kade en daar op uitlopende straten kon het ver keer normaal doorgang vinden door een voortreffelijke regeling van de rijkspolitie. WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvdreniging „Tot Weerziens" uit Sluis deed met 66 oude duiven mee aan de prijsvlucht op Cha- teauroux. De hoogste snelheid bedroeg 1548.4 meter per minuut en de gedetail leerde uitslag luidt: 1, 10 en 17 O. de Meijer; 2, 7 en 11 T. Kaestecker; 3 en 8 M. de Backere; 4 Jac. Wage; 5 en 12 J. Coppens; 6, 14 en 22 P. Maenhout; 9 C. de Meijer; 13 J. de Zutter; 15 en 30 C. v. d. Waile; 16 P. Groosman; 18 en 21 O. Clyncke; 19 P. de Smit. Dezelfde vereniging nam met 103 jonge duiven deel aan de vlucht op Moescroen. Hoogste snelheid 1503.2. 1, 3, 5 en 6 P. v. d. Walle, Breskens; 2 en 9 P. de Broek; 4 J. Coppens; 5 A. d'Hoore; 8 P. Groos man; 10 C. de Meijer. Axel MECHANISATIE-WEDSTRIJD Te Axel werd tijdens de Z.L.M.-da- fen een mechanisatie-wedstrijd ge- ouden voor landbouwbedrijven. Er was een dorpswedstrijd en een indivi duele wedstrijd. De uitslag inventariswedstrijd Dorpsafdelingen was: le prijs Axel 77«j2e prijs Hoek 77; 3e prijs Zaamslag 75; 4e prijs Terneuzen 74. De uitslag inventariswedstrijd voor individuele inventarissen Studieclubs was: 1. Adr. Ramondt, Sluiskil; 2. Gebr. Maris, Zaamslag; 3. J. Weijns, Zoute Spui, Axel; 4. Wed. P. Diele- man, Walsoorden; 5. Joh. W. Scheele, Vogelwaarde. PENNEN EN MEDAILLES. Bij de Rijkspolitie te Axel zijn inlichtin gen te bekomen over de volgende voor werpen. welke tijdens de Z.L.M.tentoon- stelling in deze gemeente werden gevon den: 2 ballpoint-pennen; 1 vulpotlood: 1 stropdas; 1 medaille Trekpaard 1949; 1 medaille Trekpaard 1947; 1 paar dames- zomerhandschoenen; 1 paar dameszo merhandschoenen met handschoenklem; 1 dameszomerhandschoen; 2 dasspelden; 1 bruine herenportemonnaie. inhoud twee gulden; twintig gulden; 1 bruin kamgaren colbertjasje (gestreept), inhoudende 1 glazen ball-pointpen. Breskens AANBESTEDING. Door de architect I. J. de Groote te Zuidzande, werd onderhands aanbe steed, het bouwen van een suikerwa- renfabriek voor rekening van de N.V. Gebr. Verduijn te Breskens. Er werd ingeschreven als volgt: fa. Christiaansen, Oostburg f 68.250; fa. de Bliek, Schoondijke f 66.660; fa. Gebr. Visser, Breskens f 66.000; fa. Gebr. Maas, Breskens f 63.300: fa. Pe tri, Vlissingen f 59.650; fa. P. v. d. Sande, Breskens f 54.444. De begroting was f 57.643. Hulst EERSTE MIS PATER DE BLOCK In de feestelijk versierde basiliek te Hulst heeft pater Block van de Maristen zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Voorafgegaan door de fanfare uit Lamswaarae en door tal- Discussie over centralisatie bouw- en woningtoezicht. Onder voorzitterschap van burge meester B. A. Th. M. Truffino verga derde de raad der gemeente Hulst. Een punt, waar de raad bijna ander- half uur over sprak, was de gemeen schappelijke regeling tot centralisa tie van het bouw- en woningtoezicht en van de dienst van gemeentewer. ken in O. Z.-Vlaanderen. De heer van Mierlo opende het debat door tot uiting te brengen, dat de verordening, zoals die thans werd voorgelegd, on aanvaardbaar was, omdat men kon aanvoelen, dat er na aanneming voor de gemeenten bijna geen kans was om nog ooit zelfstandig te worden. Naar het oordeel van de heer J. Mar tens waren de financiële gevolgen ook onvoldoende verwerkt. Hij zou het op prijs stellen wanneer er een maximum en een minimumbijdrage was vastgesteld en sprak zich voor een eigen dienst uit. De voorzitter ging uitvoerig op het naar voren gebrach te in en bracht tot uiting, dat Terneu zen vroeger alles te vertellen had en nu volgens de nieuwe verordening niet. De opheffing van de dienst in zijn geheel zou in strijd zijn met het algemeen belang Op een vraag van de heer A. J. Blom- maert, hoe het stond met de toetre ding van andere gemeentes werd ge antwoord, dat de meesten deze com promisregeling reeds aanvaard heb- "ien. Een voorstel van de heer Van Mier lo. om de regeling te aanvaarden en een afwachtende houding aan te ne men in verband met de ontwikkeling van deze dienst en haar werkwijze, onder voorbehoud echter, dat men de vrijheid heeft iedere 5 jaar uit te tre den, wanneer een gemeentebestuur daartoe besluit, werd met de stem van de heer Van Arenthals tegen, aange nomen. De raad stelde een verordening vast regelende de instelling en de werkwij ze van een sportraad en een cultuur- raad. Bij een wijziging van de begroting van het gasbedrijf, bracht de heer Martens naar voren, dat de gasfabriek geen verlies geleden heeft, zoals men uit de cijfers zou kunnen aannemen, maar dat tengevolge van onachtzaam heid van gemeentewerken bij het leg gen van rioleringen grote schade ont staan was, daar lekken (gasverlies on geveer 100.000 m3) en schade aan hoofd- en dienstleidingen, die ver nieuwd moesten worden. Hij schat de verliespost op ongeveer 15 a 17.000 gul den en vond het billijk, dat deze post ten laste gebracht wordt van de dienst die ze veroorzaakte, waardoor het ver meend verlies van de gasfabriek in een winst zal worden omgezet. De bur gemeester deelde de bezwaren niet voor de volle 100 pet. omdat ook de gasfabriek nalatig geweest is, maar vond toch termen aanwezig om voor een bepaald bedrag aan de wens van de heer Martens tegemoet te komen, waarmee de. raad accoord ging. Het verkeersvraagstuk, waarover door de A.N.W.B. een rapport was uit gebracht bleek wel in het middelpunt der belangstelling te staan en werd uitvoerig besproken. Besloten werd een nieuw advies te vragen en nu aan de K.N.A.C. De gunning van de nieuwe bestra ting en riolering aan de Steenstraat, etc., waarvan de inschrijvingsprijzen bijna f 10000 boven de raming van de Centrale Dienst lagen, had nogal enige voeten in de aarde. De heren C. D. Strijdonk, A. J. Blommaert, J. Mar tens en Van Mierlo voerden hierover het woord, maar meenden, hoewel men overwogen had om een nieuwe aanbe steding te doen, toch het voorstel van B. en W. te moeten steunen om te gun nen aan de laagste inschrijver, de fa. Hol te Kloosterzande, voor f 42.500 on der de bepaling echter, dat zoveel mo gelijk Hulsterse arbeiders zullen wor den ingeschakeld. Aldus besloot de raad. Op een vraag»van de heer Van Mier lo hoe het stond met het in gebruik kunnen nemen van het hockeyterrein door ..Rapide" dat binnenkort zonder terrein komt te staan, terwijl op bet beschikbare terrein nog bovengrondse leidingen lopen, die het spelen onmo gelijk maken, zeide de voorzitter, dat de schuld bij de PZEM lag. die zeer laks was, maar dat er contact zou worden opgenomen. De heer v. Mierlo sprak zijn veront waardiging uit, dat hij op het terrein van de gasfabriek een partij benzo bandage en lijm had aangetroffen, die ondeskundig en onoordeelkundig was opgeslagen, waardoor de ge meente ernstige schade geleden had. B. en W. zullen een onderzoek in stellen. Op een vraag van de heer Van Mier lo, waarom men geen protestantse ambtenaar, in plaats van de heer Van Doorn, benoemd had, waarop het pro testantse gedeelte van de bevolking toch wel enige aanspraak kon maken, alleen al in verband met de goede ver houdingen, werd geantwoord, dat er geen geschikte protestantse sollici tant geweest was, en dat men die an ders zeker zou hebben benoemd. rijke bruidjes ging het 's morgens on- Lngsw "I" gt lijkheid werd opgewacht. Pater de der grote belangstelling naar de basi liek, waar de neomist door r de geeste- Block mocht geschenken in ontvangst nemen. Door de vele vlaggen die van de huizen wapperden, had Hulst een feestelijk aanzien gekregen. Teraardebestelling slachtoHertje verdrinking Onder grote belangstelling werd op de Algemene Begraafplaats te Goes het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de zevenjarige Jan Knibbe, het zoontje van de provinciale secre taris C.B.T.B., drs. J. J. Knibbe, dat vorige week Zaterdag bij het baden aan het strand te Zoutelande ver dronk. Bij de groeve werd het woord fevoerd door de heer M. de Borst, on- erwijzer aan dc Chr. School West. wal, waarna de leerlingen dezer school een lied zongen. Dr. C Stam, Gereformeerd predikant te Goes, sprak woorden van troost tot ouders en familie. Drs. J. J. Knibbe dankte met enkele woorden. Onder de vele aanwezigen bevon den zich o.a. de heer C. de Putter uit Axel, voorzitter van de gewestelijke afdeling van de C.B.T.B., ds. J. de Vries, voorzitter van de Stichting „Vrederust", de heer P de Kam, se cretaris van de Stichting voor de Landbouw Zeeland oud-burgemeester J. W. van 't Hoff van St. Laurens en wethouder J. J. van Melle. Uitspraken rechtbank Middelburg. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde Woensdag de handelsverte genwoordiger P. H. te Clinge. die ge poogd had zijn woning in brand te steken om met de verzekeringspen ningen het maken van een nieuw dak te bekostigen, tot acht maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met drie jaai proeftijd en als bijzondere voorwaarde, dat hij zich onder toezicht laat stellen van de R.K. reclassering. De krantenbezorger M. D. uit Zie- rikzee kreeg wegens het plegen van een zedenmisdrijf één jaar gevange nisstraf met aftrek, waarvan 8 maan den voorwaardeijk met drie jaar proeftijd en tfls bijzondere voorwaar de, dat hij zich laat stellen onder het toezicht van het Ned. Genootschap tot Reclassering. Tenslotte werd de veehandelaar J. M. uit Zaamslag vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij onder invloed van sterke drank zijn auto had be stuurd. Henriëtte Bosmans overleden. Na een langdurige ziekte is Woens dagavond op o6-jarige leeftijd in Am sterdam de componiste en pianist* Henriëtte Bosmans overleden. Zij ontving haar eerste pi^po-on- derricht van haar moeder en studeer de by Kersbergen, Dopper en Willem Pijper harmonie en compositie. Als f>ianosollste trad zij verscheidene ma- en bji het Concertgebouw- en andere orkesten op. Ook componeerde zy tal- ryke muziekwerken. Henriëtte Bosmans was een dochtei van de cellist Henri Bosmans en de Sianiste Sarah Bosnians-Benedicts, ip 17-jarige leeftqd behaalde zij cum laude het diploma van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst. TRUMAN HUURDE HOTEL-ETAGE AF. Senator Taft zou in alle belangrijke conventie commissies meerderheid hebben. De strijd om het candidaatschap van de republikeinse partij tussen Eisenhower en Taft nadert zqn hoogtepunt. Volgens Amerikaanse dagblad en radiocommentators plukt senator Taft nu de vruchten van „het bewer ken" van personen, die, naar bekend was, de leiding van de republikeinse nationale conventie zouden hebben. Naar raming heeft Taft in alle be langrijke conventiecommissies een meerderheid van twee tegen één op Eisenhower. Het belangrijkste gevolg hiervan zal kunnen zijn, dat ondanks voor keur van de kiezers in verscheidene Zuidelijke staten voor Eisenhower in totaal méér dan honderd concurreren de afgevaardigden voor Taft uit deze staten het recht zullen krijgen de con ventie bg te wonen en dit aantal kan beslissend zijn. Er zijn echter ook pro-Elsenhower- krachten aan het werk. Eén hiervan is de wijdverspreide mening, dat de republikeinse candidaat in staat moet Generale Synode over rassenprobleem en huwelijk. Op de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk kwam aan de orde het verslag van het bezoek van dr. K. H. E. Gravemeyer aan de Unie van Zuid- Afrika. Dr. Gravemeyer deelt mede, dat hu zeer dankbaar is voor de wijze waar op de kerken hem ontvingen. De die'- 'pe verantwoordelgkheid. die hg ge voelt voor de Nederlanders in Zuid- Afrika deden hem de roeping naar Pretoria volgen. De gemeente aldaar stichtte daartoe een bijzondere pre dikantsplaats. Vervolgens werd behandeld het rap port over het burgerlijk- en kerkelijk huwelijk. Hierin wordt oa, vastgelegd dat naar Bijbels besef het huwelijk blijvend en onontbindbaar is. De discussie toonde aan. dat de Sy node dankbaar is voor dit rapport, dat een Bijbels antwoord op de hu- welijksnood wil geven. Zij heeft ech ter ook bezwaren en wel daar, waar het rapport alle onderdanigheid van de vrouw aan de man, gezien in Bij bels licht, verwerpt en zq stelt te de zen aanzien enkele wijzigingen voor, die met ruime meerderheid werden aanvaard en welke uitdrukken, dat naast de wederkerigheid in het die nen tussen man en vrouw, aan de man een eigen verantwoordelijkheid blijft voor zijn vrouw in zorg en bq- stand en dat de man zqn gezag in het huwelijk verwerkelijkt in het die nen. Op deze wqze is de man het hoofd der vrouw en van zq'n gezin. Deze Bqbelse grondslag, zo besluit de Synode, heeft ook betekenis voor de régelen van de burgerlqke wetgeving. Het vijfde hoofdstuk handelt over de echtscheiding en de bevestiging van het tweede huweiyk na echt scheiding. De Synode besloot, dat in het algemeen tegen een dergelqke kerkelijke bevestiging geen bezwaar gemaakt behoeft te worden, wanneer de andere echtgenoot inmiddels ge huwd of overleden is. Doen zich naar het oordeel van de betrokken kerke- raad andere omstandigheden voor en acht deze een en ander een zaak van pastorale zorg te zqn, dan dient ad vies te worden gevraagd bq een door de Generale Synode aan te wijzen or gaan. Het rapport stelt voorts, dat echt scheiding door onderlinge toestem ming, ontoelaatbaar is, en dat de overheid echtscheiding slechts moet toelaten bq grondige ontwrichting van het huwelijk. Het instituut van scheiding tussen tafel en bed dient te worden gehandhaafd. Het gehele rapport werd aangeno men, het zal t.z.t. worden gepubli ceerd. De collecte voor verschillende blinden- organisaties ln de gemeente Waterland- kerkje bracht ruim f 31.— op en van een collecte voor de stichting „Het Hooge- land" was de opbrengst f 22. Te 's Gravenhage slaagden voor het examen gemeente-administratie I de he ren J. Vermeulen, ambtenaar ter secreta rie te Middelburg en M. Meesen, ambte naar ter secretarie te Oostburg, beiden wonende te Waterlandkerkje. Aan het postkantoor te Yerseke en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juni 1952 ingelegd f 15.034 en terugbetaald f 34.437,88. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3634. Dinsdag zijn te Yerseke de eerste mos selen in het nieuwe seizoen aangevoerd door schipper De Koning uit Bruinisse. Te Heinkenszand maakte het plaatse lijk fanfarekorps .Euterpe" onder grote belangstelling een muzikale wandeling door de gemeente, ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. In het gemeentelijk badhuis te Hein kenszand werd gedurende de maand Mei 1293 maal van de douchecellen gebruik gemaakt De heer J. H. J. Poleij te Kruiningen vierde op 1 Juli zijn 25-jarig ambtsjubi leum als kassier van de coöperatieve boe renleenbank. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard gaf de harmonie „Mozart" te Yerseke een concert op de Paardenmarkt. Onder grote belangstelling gaf de muziekvereniging O.N.D.A. te Ritthem een concert ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Geslaagd voor het examen coupeuse, mej. J. M. Janse te Colijnsplaat Het diploma-costumière behaalden de dames A. K. Weststrate te 's-Heer Arendskerke en J. de Jager te Wolfaartsdijk, Gereformeerde diaconale conferentie te Middelburg. Woensdag werd in de Bogardzaal te Middelburg de goed bezochte Gere formeerde diaconale conferentie voor Zeeland gehouden. De leiding van de ze verandering berustte bij de heer A. de Poorte uit Middelburg. In de ochtendbijeenkomst werden in de plaats van de heren P. de Hamer en P. de Heer tot comitéleden be noemd de heren J. Dïeleman te Spui voor de classis Axel en C. van Driel te Tholen voor de classis Tholen. De kwestie „Waar begint de diaco nale zorg en waar eindigt de over heidszorg", door de afvaardiging van Wolfaartsdijk naar voren gebracht, zal door een landelijke studiecommissie worden onderzocht. Nadat de huis houdelijke zaken voor het merendeel waren afgedaan, deed de heer A. Hof man uit Utrecht in kort bestek nog enige mededelingen over de Raad van Sociaal Werk en over „Ons Tehuis". In de middagvergadering hield prof. dr. K. Dijk uit Amsterdam een be schouwende lezing over het onder werp „De Kerk vervulde de dienst der barmhartigheid". Hij verklaarde, dat overheidszorg op zichzelf goed is, doch dat de overheid wel moet oppassen, dat zij niet te ver gaat, daar de Kerk haar anders op een gegeven ogenblik een halt zou moeten toeroepen. GEREF. KERKEN. Ds. R. A. Flinterman. predikant te Goes, heeft het beroep naar de Gere formeerde Kerk te Hillegersberg niet aangenomen. Beroepen te Emmercompascuum: A. Nagelkerke, candidaat te Wolfaarts dijk; te Heinkenszand: drs. O. Jager, prop. te Delft EVANGELISCH LUTH. KERK. Beroepen te Amsterdam: dr. G. J. Lindeijer te Dordrecht. VRIJE EVANGELISCHE GEM. Beroepen te Kampen: W. de Goede te Wemeldinge. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Ridderkerk: D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen en W. Hage, candidaat te 's-Gravenhage. Commissaris der Koningin zal jeugdherberg te Axel openen. Zaterdag 5 Juli a.s. zal te Axel de nieuwe jeugdherberg, welke de naam „Bleije Haghe" ontving, officieel wor den geopend. Deze jeugdherberg, die als het ware een schakel vormt in de keten van jeugdherbergen der Bene- lux-landen, geniet reeds een grote be langstelling en de laatste weken heb ben zich reeds zeer vele trekkers ge meld. Voorts zijn reeds enkele aan vragen binnen van verenigingen, die de ,31eye Haghe" tot weèk-end con ferentie-oord bestemden. De officiële opening zal verricht worden door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. rar. A. F. C. de Casembroot, in tegen woordigheid van het gemeentebestuur van Axel, de leden van de jeugdher bergcentrale en vele genodigden. De gasten zullen tevoren om half drie des namiddags ontvangen worden in het gemeentehuis, waarna men, bege leid door twee plaatselijke muziek corpsen en de Landelijke Ruiterver- eniging, naar de jeugdherberg zal wandelen. Na de opening zullen leden van de Landbouwjongerengemeenschap volksdansen uitvoeren en zal er door de Oranjeruiters een demonstratie ge geven worden. De naam „Bleije Haghe" is ontleend aan het vroegere riviertje „De Bleije" en aan het bos. dat ..de Haghe" werd genoemd. De jeugdherberg zal drie dagen ter bezichtiging worden open gesteld. zijn onafhankelijke kiezers aan te trekken, teneinde de numeriek ster kere democratische party te kunnen verslaan. Het nationale comité van de repu blikeinse partij heeft een besluit ge nomen, dat een zware slag betekent voor de aanhangers van Eisenhower. Na de voorverkiezingen in Georgië was de delegatie van 17 man samen gesteld uit 14 aanhangers van Eisen hower, twee van Taft en één afge vaardigde zonder voorkeur. Het co mité besloot eerst de commissie voor de geloofsbrieven van de nationale conventie uitspraak te laten doen over alle 17 afgevaardigden. Later besloot het comité echter 17 aanhan-. gers van Taft tot de conventie toe te laten. Hieruit blijkt dat Taft thans de meeste invloed in de leiding van de conventie heeft TRUMAN NAAR CHICAGO. Volgens de „Journal American" heeft president Truman in het geheim de gehele vqfde verdieping van hotel „Blacstone" in Chicago afgehuurd, in gaande een week voor de opening van ae democratische nationale conventie in Chicago. Dit zou kunnen beduiden, dat „Truman van mening is veran derd en besloten heeft te trachten 't candidaatschap te verwerven of dat hij tenminste een krachtige invloed wil hebben op de verkiezing van de democratische candidaat." Jubileum bij Belastingen te Middelburg. Ten kantore van de Belastingen te Middelburg werd de ontvanger de heer H. Ligthart Schenk, aanslagrege- lend ambtenaar, hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienst-jubileum. De jubilaris werd toegesproken door de inspecteur, de heer H. W. Colmjon. de chef de bureau, de heer A. K. Louws namens het personeel en een collega, de heer G. A. Romijn, die hem gelukwensten en zich op zeer harte lijke wijze uitlieten over de heer Ligt hart Schenk als mens en als ambte naar. Behalve de gebruikelijke enve loppe met inhoud werd een fraai boek aangeboden. De jubilaris, die momenteel op de Middelburgse inspectie zijn krachten wijdt aan de heffingen in eens, de vermogensaanwasbelasting. dankte voor deze huldiging en wierp een te rugblik op de achter hem liggende diensttijd. Men bleef tenslotte nog eni ge tijd in gezellige kring bqeen. Marktberichten VEILING TERNEUZEN. 2 Juli. Sla 4—11.40. Bloemkool 8—32. Gr. Komkommers 22—32. witte id. 21—39. Peen 10—17. Kroten 10—14. Uien 12—17. Eerstelingen le s. 8.50—14.40, id. 2e s. 7— 9.60. kriel 6.60. Prinsessebonen 81. Wa genaars 61—77. Saxa's 7577. Tuinbonen 17—19. Doperwten 32—47.Peulen 30—31. Kroten 22. Rode kool 15. Sav. kool 10— 12. Rabarber 16. Tomaten 6379. Uien 22. Zilveruien 41. Kersen 26—49. Witte bes sen 28—36 .Rode bessen 18—49. Zwarte bessen 60—61. Aardbeien 60—92. Kruis bessen 10—44. Frambozen 1—1.01. VISMIJN BRESKENS. Aanvoer in de week van 22 J.m. 28 Juni; 3278 kg. bot f 0.53-0.16- 3045 kg. schar t 0.53—0.11; 2573 schol 1 0.57—0.18; 735 kg. tong t 1.72—1.11; 2 kg. grietbot 1.19- 7 kg. tarbot f 1.41—1.17; 287 kg. rog f 0.52-0.16; 17 kg. wijting 0.18; 99 kg. onverkocht voor vismeel; 7225 kg. exportgamalen t 0.71— 0.60; 198 kg. binnenland garnalen f 0.70— Brandweerauto botste tegen autobus. Een tankwagen van de brandweer uit Elspeet, die met loeiende sirene op weg was naar een heidebrand, is bij kasteel Staverden in botsing gekomen met een bus uit Nqmegen, waarin ongeveer 30 schoolkinderen zaten. De bus reed de tankauto ln de flank en daarna tegen een boom. Een der kinderen moest met een ernstige kneuzing naar een zieken huis worden vervoerd. De andere kinderen kwamen met de schrik vrij of liepen lichte verwondingen op. die ter plaatse konden worden verbonden. De brandweerauto kantelde, na enige bomen te hebben geraakt. Geen der vier brandweermannen, die er op zaten, werd gewond. De heidebrand is geblust dank zq krachtdadig optreden van de brand, weren uit Garderen. Ermelo en Apel. doorn en van een aantal militairen. Enige woningen, die met het oog op het gevaar reeds ontruimd waren, konden weer betrokken worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11