c: Moet de centrale loonbeheersing gehandhaafd worden? GROTE PRIJS VAN FRANKRIJK 169,935 KM. per uur Sport en wedstrijden Het dwaallicht vóór de kust JIMMY BROWN a/s diepzeeduiker WEK DE GAL !N UW LEVER OP le BEHRA op GORDINI ENGLEBERT BANDEN 3 DINSDAG 1 JULI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 HET EERSTE SCHAAP OVER DE DAM C.N.V.-voorzitter Ruppert over actuele problemen Maandag ving te Utrecht de 26e algemene vergadering van het Chris telijk Nationaal Vakverbond aan, die geopend werd door de verbonds voorzitter, de heer M. Ruppert te Utrecht. Deze vergeleek de ledencijfers van 1 April 1951 met die van 1 April 1952 en constateerde een stijging van 158.882 tot 177.149, dus met 18.267 of ca. 10 Nu een nieuwe parlementaire periode haar intrede doet, gaf spr. zjjn inzicht op wat op sociaal economisch en sociaal politiek gebied geschie den moet. Spr. gelooft, dat vier hoofdzaken de byzondere aandacht eisen: le. de werkgelegenheid; 2e de woningbouw en huurpolitiek; Se. de ouderdomsvoorziening; 4e. de rechtvaardige verdeling van het volks inkomen en de loonpolitiek. Met haar werkgelegenheidspoli- tiek was de regering bepaald niet ge lukkig. Zelfs zo zeide spr. moet onze werkgelegenhéidssituatie zorgwekkend genoemd worden. Men kan zelfs niet aan de indruk ontko. men, dat er aan de uitvoeringsorga nisatie der werkgelegenheidspolitiek wel het en en ander schort. Daarom vroeg de heer Ruppert, of in het nieuw te vormen kabinet geen nut tig werk zou kunnen worden ver richt door een speciale minister en dan niet zonder portefeuille ter bevordering van de werkgelegen heid. By hem zouden dan de voor de werkgelegenheid belangrijke tak ken van dienst kunnen worden ge concentreerd. Ten aanzien van woningbouw en huurpeil zeide spr., dat mede met het oog op de werkgelegenheid het vraagstuk van het huurpeil een punt van publieke belangstelling moet vormen. De verbondsraad heeft reeds uitgesproken, dat een huurverhoging onvermydelijk moet worden geacht, maar de vraag hoeveel deze verho ging zal moeten bedragen is op dit ogenblik nog open. In verband met de gevolgen voor ons loonpeil al dus spr. zal het zaak zijn de voor het bedrijfsleven hieruit voort vloeiende last te beperken tot wat uit een oogpunt van sociale recht vaardigheid. ook t.a.v. de huiseige naren enerzijds en de werkgelegen heid anderzijds, geboden is. Ten aanzien van de ouderdoms voorziening zeide spr. van mening te bliiven. dat er tweeërlei verzeke ring tot stand moet komen: a. een bedrijfstaksgewiize verzekering door middel van bedrijfsoensioenfondsen: b. een algemene verzekering op de zelfde wiize als ziektewet en andere sociale verzekeringswetten. Tezamen moeten dze verzekeringen een pen sioen verschaffen, dat wordt uitere, drukt in een percentage van het loon. DE LOONPOLITIEK. Indien het herstel van het mone taire evenwicht van meer duurzame aard mocht blijken te zijn, zal naar spr.'s mening, het ogenblik gekomen zijn, waarop de Chr. vakbeweging antwoord zal moeten geven op de vraag, of de huidige centrale loon. beheersing gecontinueerd dienf te worden. Een bezinning op de huidi ge loonpolitiek is, naar spr.'s me ning, geboden, waarbjj het zal gaan om een grotere mate van vrijheid zonder elke coördinatie prys te ge ven. Helaas zal hierbij rekening gehou den moeten worden met een even eens grotere mogelijkheid van con flicten, weshalve de voornemens om het fonds tot uitkering bij werksta king en uitsluiting te versterken, juist geachf moet worden. Tenzij de ondernemers- en arbeiderswereld van Nederland bereid is de wet op de P.B.O. loyaal uit te voeren. Men kan nl. niet overheidsbemoeiing te vuur en te zwaard bestrijden en ge- Advertentie. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen. ander3 verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Herriot kreeg prijs voor welsprekendheid. De Academie voor de Franse gra- mofoonplaat, waarvan Arthur Ho- negger voorzitter is, heeft indertijd besloten dit jaar een prijs voor wel sprekendheid uit te loven. Deze prijs is toegekend aan Her riot voor de opname op gramofoon- platen van twee van zijn redevoerin gen, namelijk: „La triple gloire", uit gesproken in 1945 tijdens het bloot leggen van de Romeinse theaters van Lyon en „Hommage la République" uitgesproken op 14 Juli 1945, de eer ste nationale feestdag na de bevrij ding. Sport pick-upies President Truman heeft de wet on dertekend, waarbij het Amerikaanse staatsburgerschap wordt verleend aan De- liana Meulenkamp. een zwemster van Ne derlandse afstamming. Zij kan nu worden opgenomen in de Amerikaanse zwemploeg voor Helsinki. X- In Delft werd Zaterdag een officieuze sabelequi- pewedstrijd gehouden tussen Nederland en België. De Belgen wonnen met 19—17. -X- Tijdens nationale zwemwedstrijden te Rotterdam kwam Nel Koudijs-van Vliet voor de eerste maal weer in de baan uit. Zij won de 200 m. schoolslag in 3.07.4. In Arnhem werden selectiezwemwedstrij den gehouden voor de uitzending naar Helsinki. Koosje van Voorn zwom hierbij de 100 m. vrije slag in 1.07.0. Vorige week deed zij er te Assen 1.07.4 over. wat toen een persoonlijk record was, •X- Met een 53 overwinning op Engeland heeft het Nederlandse honkbal-negental in het Ajax-stadion te Amsterdam zich duide lijk superieur getoond. Zondag werd met niet minder dan 8—2 van België gewon nen. Het B-negental speelde gelijk tegen België B (44) en won met 31 van En geland B. X- In Helsinki speelde het Fin se voetbalteam tegen het elftal van het Rode leger. De Russen wonnen met 20. -X- Tot grenzeloze teleurstelling van de Willem 111-aanhang heeft Laga op de Amsterdamse Bosbaan de wedstrijd der ongestuurde vieren gewonnen en daar mede de vier zonder stuurman van Wil lem III de uitzending naar Helsinki ont nomen. Beide ploegen vestigden 'n nieuw eigen record en Laga een nieuw baanre cord. Iflktydig weigeren zelve de noodza. kelyke ordening in het bedrijfsleven tot stand te brengen. Gelukkig zo zeide spr. is 't eerste schaap over de dam (het landbouwschap). Een aantal bedrijfs takken is gevolgd, waarbij de groot industrieën echter nog ontbreken. Onder deze zijn er, die al ageren de tegen die boze overheid de weg naar het departement van eco nomische zaken goed weten te vin. den, zodra er moeilijkheden zijn. De vraag rijst echter, of de over heid bijv. de figuur van het verbin dend verklaren van ondernemers- overeenkomsten nog moet handhaven, nu de wet op de P.B.O. er is. Er bestaat naar spr.'s mening langza merhand aanleiding te overwegen, of niet tot de ondernemers in be paalde bedrijfstakken moet worden gezegd: er is nu een betere weg. de P.B.O.en als ge die betere weg niet wenst, dan onthouden wij U de publiekrechtelijke binding van Uw privaatrechtelijke overeenkomsten. WATERSPORT Vijf Nederlandse kanovaarders naar Olympische Spelen. De vijf Nederlandse kanovaarders, wier uitzending naar de Olympische Spelen reeds vaststond, hebben zich Zondag op de Bosbaan bij Amsterdam waar in de KI klasse, de nationale kampioenschappen werden gehou den. danig geweerd. Mevr. Van den Anker-Doedens behaalde de nationale titel over 500 meter, Bobeldrjk, die de vorige maand in Wormerveer de 10 km. won, werd ook op de 1000 meter nationaal kampioen. Van der Kroft, zegevierde op de 500 meter en de laatste twee Nederlandse troeven voor Helsinki, het koppel Koch Klingers, toonden zich individueel sterk, want de eerste werd derde op de 1000 en de tweede werd derde op de 500 meter. AUTOMOBILISME De damesrit van de K.N.A.C. Tijdens de damesrit, welke de K. N. A. C. het afgelopen week-einde in de omgeving van Hoenderlo organi seerde, wist de Middelburgse dames equipe. mevrouw P. C. M. E. J. Schu- üng.de Vries,mevrouw J Pel- Mellink met Opel beslag te leggen op de zevende plaats. De dames Kre gen tijdens deze rit 381.6 strafpunten. Reims, 29 Juni 1952 met een gemiddelde snelheid van De band die het wint. ATHLETIEK Nieuw wereldrecord 3 x 880 yards estafette dames. Tijdens een clubontmoeting te H- ford bij Londen werd het wereldre cord 3 x 880 yards estafette dames door de ploeg van de Bford Athletiek Club verbeterd met niet minder dan 7,2 sec. en gebracht op 7 min. 0.6 sec. SCHAKEN W. A. Duvekot jeugd kampioen van Zeeland. In hotel „Pays Bas" te Temeuzen werd de tweede en laatste beslissings partij gespeeld om het leugdschaak- kampioenschap van Zeeland tussen J. W. Marsilje (Temeuzen) en W. A. Duvekot (Goes). Zoals bekend was de eerste beslissingspartij tus sen de beide rivalen, die elk in het toumooi om het jeugdkampioenschap een 75 r/o score behaalden, in remise geëindigd. Indien deze laatste party wederom in remise zou eindigen, zouden geen nieuwe beslissingsparty- en worden gespeeld, doch zou diege ne kampioen worden, die volgens het systeem SonnenbomBerger de bes té prestatie zou hebben geleverd. In dat geval zou Marsilje, voorname lijk door zijn 75 score tegen Du vekot, beslag hebben gelegd op de titel. Voor Duvekot kwam het er dus :e party te Marsilje de party van meet af aan op remise aanstuurde. Het hij zich verleiden tot het winnen van een zwakke pion, daarbij over ziende. dat zulks door een tactische wending van zwart hem de kwaliteit moest kosten. Daarmee waren <k kansen opeens gekeerd. Hoewel Du vekot onmiddellyk daarop een voort zetting verzuimde, welke hem op eenvoudige wijze stukwinst had op geleverd, wist hij in enkele zetten de beslissing te forceren. Met een toren achter en in het vooruitzicht van nieuw stukverlies en onontkoombaar mat, capituleerde Marsilje op de 45e zet op suportieve wijze en feliciteer de zyn tegenstander met het be haalde kampioenschap. Namens het bestuur van de Z.S.B. bood de wed strijdleider, de heer Flissebaalje, de nieuwe kampioen een medailie met inscriptie aan en wenste hem succes in het a.s. toumooi om het jeugd kampioenschap van Nederland. Aan dit toumooi, dat van 28 Juli tot en met 2 Augustus a.s. te Breda wordt gehouden, zal ook door Duvekot wor- len deelgenomen. De nieuwe jeugdkampioen W. A. Duvekot, is 17 jaar, begon ongeveer 1% jaar geleden te schaken, .is sinds September j.l. lid van de Goese Schaakvereniging en is er in deze korte tyd reeds in geslaagd zich by de drie eerste borden te klasseren. EEN SAGE VAN DE ZEE Op het circuit van Assen zyn Zaterdag de TT.races gehouden. De Ita liaan Masetti werd winnaar in de 500 cc klasse. Over de 16 ronden (264,58 km) deed hy 1 uur 41 min. 28,9 sec. Hij bereikte met zyn Gilera een ge middelde uursneLheid van 156,46 km. Op d,e bovenste foto zien we Ma setti bet uiterst uit zyn motor halend op de eindstreep toestuivend. De onderste foto toont de deelnemers in d.e 500 cc klasse by het begin van de wedstryd. De tegenslagen van een vissersman Als oude vissers gaan vertellen, dan hoort men wonderlyke verhalen: over het schip Sinternuiten en de Vliegende Hollander, over meerminnen en meermannen, over watemekkers en zeeduivels. Er zijn er, die met naam en toenaam de mensen kunnen noemen, die aan de kust meerminnen heb ben ontmoet, die zich daar by ebbe als zeehonden op de drooggelopen platen in de warme zon lagen te koesteren. Hun vaders en grootvaders hebben op de walvisvaart en bij stonn op de hoge zee nog veel vreemder ontmoetingen gehad met die wezens, half mooie vrouw, half geschubde vis, die hen waarschuwden en hielpen. Talrijk zijn ook de verhalen van steden, wier ondergang of roemloos einde voorspeld is door die zingende sirenen: Reimerswaal en Bath op Zuid-Beveland Namen en Saaftinge in Zeeu'vsch Vlaanderen, Westen- Schouwen op het eiland Schouwen en Zevenbergen met twee en zeventig DOOR JACQ. R. W. S1NNINGHE dorpen in Zuid-Holland en West- Braoant zyn verdronken en vergaan; Veere in Zeeland, Steenbergen in Brabant, Damme in Vlaandren, eens rijke en machtige steden zijn sinds lang ingeslapen. Dat alles hebben de meerminnen zingend voorspeld. Nog veel meer wonderen bergt de zee, zoals ge horen zult. Er leefde eens aan de kust een visser. Andries geheten wie alles tegenliep, hoewel hy een eerlijke, flinke kerel was. In een jaar tyds verloor hy vrouw en kind en stond nu alleen op de wereld. Aan de vooravond van het feest van Sint-Andries, znn patroon, verliet hij vol sombere gedachten tegen de sche mering zyn hut. liep de duinen in en keek naar de kalme zee. Plotseling zag hy een licht uit het water op stijgen, heen en weer zwe ven, en daarna een bouwval naderen in de duinen dicht by de p' waar hy stond. Daarop vloog bliksemsnel terug naar de zee. waar het een eind van de kust, tussen de banken, helder oplichtte, voor het weer naar het strand terugkeerde en by de ruïne verdween. EEN TEKEN Andries begreep wel, dat dit een teken was maar hij durfde niet dich ter bij te komen. Daar klonk opeens een stem: „Andries!" De visser keerde zich om, en zag by de bouwval een man in ouderwet se dracht zitten, die zijn bleek ge zicht naar hem toewendde. Met van angst overslaande stem vroeg Andries hem naar zyn begeren. Visser", antwoordde de man, „ik heb medelijden met je. en als je durft doen wat ik je zeg zal ik je ryk en gelukkig maken". „Ik verlang niets van je," ant woordde de visser en sloe°- een kruis. ,Ik wil natuurlijk graag ryk zyn. naar je behoeft mij niets te geven". ,Sla maar gerust een kruis: ik ben geen boze geest" hernam de man. „Je kunt my vertrouwen. Neem de ze ring en ga over drie dagen, om middernacht, een buksschot ver zee. Daar zul je drie omgekeerde potten vinden. Tii de middelste op en haast je terug naar het strand, zonder je te bekommeren om wat je zien en horen zult. Als je dat doet zul je riikeliik beloond worden" Na die woorden verdween de ge stalte; een dwaallicht schoot naar zee en verzonk in het water. De ring lag aan de voeten van de visser, maar hij durfde hem niet by zich te steken. De derde nacht na Sint-An- driesavond verliet hy zyn hut niet en dacht spoedig al met meer aan de vreemde ontmoeting. Hy had wel andere dingen om aan te denken; ongeluk na ongeluk trof hem. Alles, wat hy ondernam, liep falikant uit; zyn netten scheurden telkens; zyn boot liep zware averij op en hy werd zó ziek. dat hy maan denlang in het gasthuis verpleegd moest worden, en toen hy daar uit kwam was hij straatarm. Weer was het Sint-Andriesavond, toen de visser, na een eenzame tocht door de duinen, opnieuw by de bouw val stond. Dit maal was de zee niet kalm; het was springvloed en de toppen van de golven waren byna zo hoog als de duinen. Uit de branding sprong een licht als een fakkel om hoog en zonk weg in de ruïne. Weer klonk de stem en de man in zijn ouderwetse dracht vroeg hem ander maal om de pot uit zee te halen. Toen hy gesproken had, lag de ring weer in het zand. NU MOEDIGER Moediger dan vorig jaar nam An dries hem op en liep naai' zee en zie, het water vloeide terug. Hij liep steeds door, tot hij op een weiland kwam, waar een groot aantal jonge mensen met blinkende sikkels het gras maaiden, terwijl anderen het in bussels bonden. De visser bleef niet staan, hoewel hij in velen van hen mensen uit het dom meende te her kennen, die in de laatste jaren verr dronken waren. Daar trad plotseling uit een huis dat achter op de wei stond, een heel mooie vrouw te voor- schyn, wier zeegroene haren in de wind woeien. „Andries," riep ze met zachte, vriendelijke stem: „ben je daar ook? Hoe lang heb ik al op 3e gewacht?" Toen hij de vrouw van de zee zag, vergat Andries bijna alles om zien heen, maar hy vermande zich toch, slipte onder de arm van de vrouw door. snelde naar de drie potten toe, die hy' enige passen verder zag staan, en tilde de - middelste öp dat met hun blinkende sikkels op hem toe* en de vrouw stootte een Icreet uit, alsof hemel en aarde vergingen. An dries hoorde het dreunen van dé zee in zyn oren, een geweldige golf nam hem op en hy verloor het bewustzijn. Toen hy weer bijkwam, lag hy aan het strand en in zyn hand hield hy een leren zak vol goud en edelstenen. Toen begreep hy. dat hy de ziel van een ryk man verlost had, die de wre de vrouw van de zee onder de omge keerde pot gevangen had gehouden. Sindsdien had hij geluk in alles wat hy ondernam; niets liep hem meer tegen; tot in zyn ouderdom leefde hy in vrede en voorspoed. HANDBAL Eindstanden competitie District Zuid le Klasse. Heren. Agreesive Eindhoven Hellas PSV 2 HEW DES 2 EBHV EHV 14 13 0 1 26 161- 94 14 12 0 2 21 170- 91 14 9 0 5 18 98-91 6 1 7 13 98- 91 5 1 8 11 120-151 3 1 10 7 89-127 3 1 10 7 96-168 t 0 11 6 78-117 14 14 Dames. Woensel LEW HEW PSV 2 Eindhoven Hellas RPC EHV 14 12 0 14 11 0 14 8 2 7 1 7 1 6 2 1 0 13 1 0 13 2 24 66-30 3 22 51-32 4 18 51-32 6 15 40-29 6 15 43-45 6 14 34-42 2 23-55 2 11-45 Beslissingswedstrijd dames: EHV RPC 22, na verlenging 22. District Zuid 2e Klasse. Heren. Marathon I 14 12 0 3 24 141- 47 Tonióo I 13 10 1 2 21 123- 48 Hellas II 14 8 3 3 19 89- 70 EMM 13 8 0 5 16 86- 68 Olympus 14 5 2 7 12 46- 63 Marathon II 13 3 1 8 7 57-122 Tonido II 14 3 0 11 6 38-119 Volharding 13 1 1 11 3 50- 95 Dames. Marathon 12 9 3 0 21 52-15 Olympus 12 7 3 2 17 42-21 De Zeeuwen 12 7 3 2 17 35-20 EMM 12 5 1 6 11 39-28 Hellas n 12 3 4 5 10 27-36 Tonido 12 2 2 8 4 21-51 Walcheren 12 0 2 10 2 17-59 Hellas III 8 8 0 0 16 120-21 Hellas IV 10 3 2 5 8 42-55 Tonido III 9 3 15 7 44-57 Volharding II 9 3 15 7 30-58 Marathon II*) 9 4 0 5 6 31-72 EMM n 9 4 0 5 4 44-48 Dames. Marathon II 13 10 2 1 22 50-18 Volharding 13 10 0 3 20 46-15 Walcheren II 12 6 2 4 14 28-22 De Zeeuwen H 12 4 2 6 10 21-38 Hellas IH 12 4 0 8 8 24-29 Olympus II U 2 18 5 17-37 EMM H 11 2 18 1 13-35 De wedstrijden welke in de week van 9 t/m 15 Juni afgelast werden wegens terreinafkeuringen, zullen niet meer gespeeld worden, daar het handbalseizoen, definitief gesloten is. 2 winstpunten in mindering we gens niet opkomen. AFDELING ZEELAND le KLASSE. Heren. 2 winstpunten in mindering we gens niet opkomen. 4 winstpunten in mindering we gens niet opkomen. ROEIEN Nederlandse roeiploeg voor Olympische Spelen. De Nederlandse roeiploeg, welke naar de Olympische Spelen zal wor den uitgezonden, is als volgt samen gesteld: twee zonder stuurman: Tri ton met B. Binnendyk, boeg, Ch. Kunze, slag; Vier met stuurman: Nereus met J. W. Pennink, boeg, J. L. Beye, A. C. Fontani, J. W. Heyen- brock, slag en J. H. Care, stuurman; Skif: R. H. van Mesdag; Vier zonder stuurman: Laga met C. M. K. van Vugt, boeg, J. op den Velde, R. A. Sesink Clee en F. de Voogt, slag. WATERPOLO Elf waterpolospelers naar Helsinki. Voor de Nederlandse water) ploeg, die aan het Olympisch nooi te Helsinki zal deelnemen, zyn de volgende elf spelers aangewezen: Cor Braasem, Max van Gelder, Ger- rit Bylsma, Nijs Korevaar. Joop Ca- bout, Jan de Gans, Jos Sievers, Ni co Luchs, Frits Smol. Rudi van Feggelen en Gaston Fienee. 'rans Kuyper zal de ploeg als trainer vergezellen. terpolo- tour- Advertentie. 4. De volgende morgen zat Jimmy Brown in zyn auto op zyn standplaats tegenover de bios coop „Het Bonte Hondje" zijn ochtendblad te lezen, toen er twee heren op hem afkwamen. Ze zagen er nog al opzichtig uit. De een droeg een opvallend ruitjescostuum en hardgele schoenen en de ander had veel weg van een beroepsbokser op z'n Zondags. Op zijn vette geplakte haren zat scheef een beige deukhoed getooid met een kleurig patrijsveertje. Zij deden allebei erg opgewekt en vroegen Jimmy lachend of hy veel benzine by zich had, want zeiden zy, we moeten 'n héél ritje ma ken. „We willen naar Braamzijl, waar we in de „Rode Ruiter" een zakenrelatie moeten spreken. Kun je ons daar naar toe brengen, chauffeur?" Jimmy sprong gedienstig uit zyn wagen en deed 't portier voor zijn klanten open. „Tuurlyk heren," zei hy vrolijk, „liever bracht ik u naar Parys dan naar Braamzijl, maar stapt u maar in. We zullen proberen de weg naar Braamzijl te vinden." De heren namen achterin plaats en Jimmy slingerde zijn motor aan. Ook hy was in een goed humeur, want op dit morgenritje had hij helemaal niet ge rekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7