Zeelands mooiste raadhuis vandaag in gebruik EES Zeeuwse Almanak WISSEKERKE GAAT DERDE EEUWFEEST VIEREN MIDDELBURG HEEFT TE WEINIG TENNISBANEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 1 JULI 1952. MIDDELBURGS SECRETARIE VERHUISDE. Monumentale schepping van ir. A. van der Steur Zee lands mooiste en grootst© raadhuis, de fonkelnieuwe secretarie te Middelburg, wordt vandaag officieel In gebruik genomen. De afgelopen dagen hebben de ambtenaren en de verhuizers onder hoogspanning gewerkt en gistermiddag was het reeds zo ver, dat het merendeel van het per soneel nog wat onwennig, maar kennelijk in de nopjes, dat „De gouden poort©" nu eindelijk voor goed verlaten is in ir. A. van der Stent's monumentale schepping het werk had hervat. Van een officiële opening is voorlopig nog geen sprake, want eerst moeten het ontvangerskantoor en de vleugel voor de Maatschappelijke Zorg gereed zijn. Het wordt Fe bruari voordat deze betrokken kunnen worden. Er behoeft geen overdrijving aan te pas komen, wanneer men het nieuwe raadhuis, dat als een bolwerk van natuursteen achter het gothische stadhuis oprijst, een juweel noemt, van binnen zo goed als van buiten het moet hier wel idéaal werken zijn: zelfs de meest verborgen kast is een lust voor het oog, er is voldoende ruimte, de outillage is van kelder tot zolder óf en alle sombere voorspellin gen ten spijt is het in alle kamers en zalen, die sneeuwwitte muren en pla fonds rijk zijn, zeer licht Wanneer de Middelburgers via de zware eikenhouten deur, die vanmor gen voor het eerst publiek zal toela ten, het „huis der gemeentenaren" betreden, komen zij eerst in 'n voor portaal waar een wandboelc met gou den lettertjes hun wegwijzer is, om vervolgens via de draaideur naar de bodekamer te lopen. Links geeft 'n deur toegang tot de trouwzaal, maar liet publiek moet rechtsaf om zijn doel te bereiken. Het passeert daar- bg de wethouderskamer, waar o.a. de fraaie verlichting opvalt, een wachtkamertje, dat voorlopig het huisvestingsbureau huisvesting biedt en enkele ruime toiletten, waaraan het gebouw zeer rijk is. De afdeling bevolking, waarmee de burgerij uiteraard het meest heeft te maken, heeft een grote zaal betrok ken, die aan de gangzijde wordt af gesloten door een lange balie. Achter deze zaal leunen de bevolkingsregis ters en andere gewichtige documen ten in de rekken van 'n flinke kluis- met-souterrain. Op deze afdeling be- fint een boekenliftje, waarvan de be- iening gepaard gaat met een inge nieus licht- en bel-systeem, zijn reis naar de archiefzolder, met de afde ling registratuur en de typekamer als tussenstations. Dit liftje heeft reeds tijdens de verhuizing veel ge sjouw voorkomen door het gehele ar. chief naar boven te brengen. Een grote verbetering is ook de instelling van een aparte centraalpost voor de telefoon. Men beschikt nu over vijf lijnen en een telefoniste heeft dit deel van de bodenarbeid overgeno men. De centrale zelf is in de kelder ondergebracht. STIJLVOLLE BURGEMEESTERSKAMER Het monumentale trappenhuis ver sierd met oude prenten en 'n prach tige smeedijzeren leuning, verdient De C.J.B.T.O. en het Volkshogeschoolwerk. De Zeeuwse C.J.B.T.O. werkt niet mee aan het Volkshogeschoolwerk in Zeeland, omdat het uitgangspunt is: „Eerst mens zijn dan Christen". Dit is in lijnrechte tegenstelling tot de protestants-Christelijke beginselen, aldus de voorzitter, drs. J. J. Kmbbe, tijdens een Zaterdag te Middelburg gehouden jaarvergadering van de ring Walcheren Het streven van de Volkshogeschool kwam hem voor treffelijk voor, doch met de wijze, waarop het werk wordt uitgevoerd, kan de C.J.B.T.O. zich niet vereni gen. Hij vroeg zich af, of 't niet mo gelijk is, het eigen conferentieoord om te vormen tot iets, dat men een Christelijke Volkshogeschool zou kun nen noemen en wilde er overigens op wijzen, dat de Zeeuwse C.J.B.T.B. slechts een richtlijn aangeeft en uiter aard niemand verbiedt om toch aan het Volkshogeschoolwerk in Zeeland deel te nemen. Tevens werd een korte huishoude lijke vergadering gehouden. De secre taris deelde mede. dat de ring Wal cheren thans 15 jaar bestaat. In plaats van de heer Goedbloed werd de heer I. Marinissen te Grrjpskerke tot voorzitter gekozen. De penningmees ter, de heer W. J. Sanderse, werd herkozen. GE WEET HET.... Vele bezoekers van het badstrand te Vlissingen hebben Zondagmiddag ver geefs naar hun rijwielen gezocht en dat de meesten de teleurstelling zo moedig gedragen hebben, was voor een groot deel te danken aan de door hen na een dag van strandgenoegens opgedane levenslust Want wanneer ge aan het einde van zulk een opgewekt doorgebrachte dag roodverbrand en gaargestoofd vergeefs naar uw vervoermiddel zoekt, verdient het wel aanbeveling om in uw herin nering 'n flinke dosis beleefde strand genoegens te bewaren, teneinde het goede humeur er niet bij te verliezen. Waar die rijwielen wel waren? De politie van de goede stad Vlissin gen had er zich over ontfermd. Op deze zonnige Zondag hebben tal van bad gasten de tol moeten betalen voor een begane overtreding. Zij hadden hun onbeheerd achtergelaten rijwielen niet afgesloten en zulks is verboden. De vehikels werden opgeladen en per auto naar het politie-bureau getrans porteerd, alwaar de tot voetgangers ge degradeerde fietsers hun eigendom men weer in ontvangst konden nemen. Voordat zij er erg in hadden, wa ren zij geworden tot lopende fietsers. Enfin, ge weet het voor een volgende maal wel aparte vermelding. Op de eerste verdieping bevindt zich het kamertje waar de raadsleden stukken kunnen lezen en een portaal, verfraaid door een kleurig gemeentewapen in re liëf. Op deze verdieping treft men o.m. de werkkamers voor burge meester en secretaris aan. De burge meesterskamer. die zeer stijlvol is ïn. gericht, kan beter een zaal worden genoemd en is, hoe mooi ook, stellig minder gezellig dan de kamer voor de secretaris. Ook de ambtenaren van de eerste en de tweede afdeling hebben op deze étage hun bureaux. De derde verdieping heeft links de toegang tot de Burgerzaal en een handige dienkeuken. Hier is het por taal gesierd met 'n groot houtreliëf dat afkomstig is van een inmiddels verdwenen loods bij de Langeviele- buitenbrug. Een aardig antiek houten poortje vormt de omlijsting van de doorgang naar de kamer van B. en W. in het gothische stadhuis. Een zonnig vertrekje, natuurlijk opgevrolijkt met bloemen en bonte platen, is het domein van de typisten die er gisteren reeds haar machine's deden ratelen. De boekbinder heeft ook een ruim vertrek tot zjjn be schikking en de verificateur mag evenmin mopperen. Nog een trap op en men komt op de royale archief zolders. DE „CATACOMBEN" Onder het gebouw liggen de ^ca tacomben" een zaal als een machine kamer, waarin drie kolossale ver warmingsketels staan opgesteld, vormt het begin van een wirwar van smalle gangen, die tientallen omvang rijke buizen, de aderen van het ver. warmingsstelsel, naai' hun bestem ming leiden. Zelfs deze kelderruimten dwingen bewondering af. Zo is Middelburg na enige jaren bouwactiviteit een raadhuis rijk geworden, dat de Zeeuwse hoofdstad waardig is, dat het centrum van de stad siert en dat iedere Middelburger met trots kan vervullen! Krachtige Kost voor het Kind! OP 4 EN 5 JULI Het eerste Wissekerke ging door de zee ten onder. In het nijvere Wissekerke zullen Vrijdag en Zaterdagmiddags 4 en 5 Juli a.s. de dagelijkse werkzaamheden grotendeels blijven rusten. Het lied van de arbeid zal dan overstemd worden door de feestklanken, waarmee het 300-jarig bestaan van het huidige Wissekerke, als welvarende Noord. Bevelandse landbouwgemeente zal worden gevierd. Reeds geruime tyd wordt aan de voorbereidingen voor de feestviering gewerkt en eigenlijk zou de herdenking vorig jaar hebben plaats gehad. In verband met de riole ringswerkzaamheden in dit dorp heeft men toen het festijn uitgesteld tot dit jaar. Nu deze feestelijke herdenking aan staande is, past een korte terugblik op de historie van deze gemeente, welke zoals eigenlijk van geheel Zee land, verhaalt van een lange worste ling tegen het water. Want Wisse kerke kwam reeds eerder dan in 1652 op de landkaart voor. De be ruchte stormvloeden van 1530 en 1532 deden echter het eerste Wisse, kerke met verschillende andere Zeeuwse gebieden verdwijnen. Tot na 1755 heeft in de huidige Geersdijk- polder nog het overblijfsel van de to ren van dit eens zo welvarende dorp tussen schorren en slikken gestaan. Op 10 Juni 1651 verleenden de Sta ten van Zeeland aan de ambachtshe ren octrooi om tot bedijking van het 1600 gemeten grote gebied over te gaan, waarop het nieuwe dorp zou verrijzen. Een jaar later kwam deze bedijking gereed. Het polderbestuur had ook het bestuur over de gemeen te en oêfende de lage rechtspraak uit. Geleidelijk groeide de bevolking en toen stelden de ambachtsheren, onder wie bekende Zeeuwse families als Campe, Van Tuyll van Serooskerken, Reigersberg, van de Perre en Van Vrijberghe, in 1658 een college van schout en schepenen aan voor be stuur en rechtspraak. Daar de dor pelingen in Colijnsplaat ter kerke moesten Kortgene bestond toen nog niet gaven de Staten van Zee land in 1660 toestemming, dat er een fredikant op Wissekerke kwam. In 'ebruari 1661 werd ds. J. Lievens be roepen. Tot aan zijn overlijden in 1705 heeft deze predikant Wisse kerke gediend. De kerkdiensten wer den gehouden in een schuur tegen een huur van 6 ponden vlaams. Kort na 1670 moet een kerk gebouwd zijn, die in 1779 werd vergroot en tot 1827 als zodanig heeft dienst gedaan. De tegenwoordige Hervormde Kerk, werd 2 December van datzelfde jaar in gebruik genomen, zo deelt de heer M. P. de Bruyn o.m. in een gedenk schrift mede, dat hij ter gelegenheid van het 300 jarig bestaan van Wis sekerke, onlangs het licht deed zien. Geleidelijk kreeg de heerlijkheid Wissekerke en Geersdijk in de gou den eeuw gebiedsuitbreiding door verdere landaanwinning. In 1682 werd de Wissekerkepolder nog eens door een overstroming geteisterd, doch door het bedijken van de Tlioornpol- der werd zij voor verdere overstro ming gespaard, hoewel Wissekerke tegelijk zijn haven bg deze inpolde ring verloor. Zij is nog terug te vin den in de vorm van een watergang. Tot 1795 was de geschiedenis van het dorp tevens die van de heerlijkheid. Met het binnenrukken van de Franse troepen was het echter met het am- bachtsheerlgk bestuur gedaan. Er kwamen gemeentebesturen, die tot de inlijving bg Frankrijk de rechtspraak behielden. GEEN „NIEUWE ORDE" De eilandbewoners waren echter niet enthousiast over de „nieuwe or de". Er was een sterke band met het Oranjehuis, dat vele bezittingen op Noord-Beveland had De Wisseker- kenaren staken him afkeer ook niet onder stoelen en banken, zodat me nige klacht door de toenmalige macht hebbers hierover werd geuit. Begin December 1813 verliet de Franse be zetting het eiland, doch toen enkele dagen later een afdeling Franse ma riniers het eiland opnieuw wilde be zetten, wachtte hen aan het Kamper- landse veer een warm onthaal. Man nen en zelfs vrouwen van Wisseker ke en Kortgene, gingen hen met ge weren, rieken en stokken tegemoet. De beide officieren en een vijftiental soldaten werden gevangen gemaakt en de rest moest met negen gewon den terugkeren. De Noord-Bevelan ders verloren een dode en enkele ge wonden. De geschiedenis heeft zich in de Duitse bezettingstijd herhaald. Noord- Beveland bleef trouw aan het Oran jehuis. Er waren op het gehele eiland slechts drie N.S.B.-gezinnen. Toen de Duitsers op Dolle Dinsdag het eiland verlieten en later met een marineboot uit Veere terugkwamen werden zij door partisanen met buitgemaakte Duitse geweren beschoten. Mitrail leur- en geschutsvuur deden de par tisanen echter terugdeinzen. Eerst 2 November 1944 zou N.-Beveland voor i goed bevrijd zijn. We grijpen nog even terug naar het eind van de Franse tijd. In Decem ber 1813 werden in N.-Bevelandse ge meenten voorlopige besturen inge steld, die zich met geestdrift voor de vechten van de vorst verklaarden. Het yolgend jaar wei-den de heerlijke rechten weer in ere hersteld. Gelei delijk zijn deze later afgeschaft en te gen het eind van de 19de eeuw werd het ambacht Wissekerke en Geers dijk geliquideerd. De familie Vader, waarvan Pieter Vader in 1755 de bui tenplaats .Sorgwijck" stichtte, heeft als ambachtsheren steeds een domi nerende positie in de samenleving van Wissekerke ingenomen. Zo is Wissekerke in driehonderd jaar gegroeid tot een welvarende ge meente, die kan bogen op een betrek kelijk jong, doch vooral door haar houding tegen vreemde overheersers eervol verleden! HET FEESTPROGRAMMA. Vrijdags wordt de feestdag om acht uur begonnen met klokgelui, gevolgd door koraalmuziek op de tent. Ver volgens wordt een kerkdienst gehóu den waarin de beide plaatselijke pre dikanten zullen voorgaan. Na afloop hiervan is er volkszang. Des middags wordt een optocht met praalwagens gehouden, gevolgd door volksspelen. In de avonduren wordt het feest tot middernacht voortgezet met muziek en volksdansen. Zaterdagmiddag is er dan nog een kinderfeest N.V. Haven van Vlissingen keert 7.5 dividend uit. In de gisteren gehouden vergadering van de aandeelhouders der N.V. Ha ven van Vlissingen werden de overge legde jaarstukken goedgekeurd. Het dividend over het afgelopen jaar werd bepaald op 714 Als commissarissen werden herko zen de heren Th. Heyblom, hoofdinge nieur-directeur rijkswaterstaat, M. A. van Popering, wethouder van de ge meente Vlissingen en mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van het college van Ged. Staten van Zeeland. Dislridssecretaris CJ.M.V. benoemd. Als opvolger van de heer J. C. Gordeau is tot districtscommissaris van de CjJ.M.V. voor de drie Zuide lijke provincies met als standplaats Goes benoemd de heer M. Joh. Bijle- veld, oud-vaandrig van de Ned Pad- vindersbeweging en oud-jeugdleider van de Ned. Herv. gemeente te Baarn De heer Bgleveld woont in Heemste de. Hg zal zijn nieuwe functie zo mo gelijk op 1 Augustus a.s. aanvaar den. J aarvergadering Groene Kruis. De provinciale Zeeuwse vereniging Het Groene Kruis houdt haar jaarver gadering op Vrijdag 25 Juli a.s. in het Schuttershof te Goes. Behalve de ge bruikelijke jaarstukken en de begro ting 1952 komt aan de orde een voor stel van het hoofdbestuur om het quo tum, dat de afdelingen afdragen aan het hoofdbestuur te verhogen van 10 tot 25 cent per lid met ingang van 1 Januari a.s. In de middagvergadering zal dr. J. M. Beyerman uit Werkendam, voorzit ter van het Prov. Noordbrabantse Groene Kruis, spreken over „Het prac- tische Groene-Kruis-leven". Watersportliefhebbers bouwden eigen schepen. Zeiljacht en motorjacht kwamen gereed. Als de liemel stralend blauiv is en zonneglansen blikkeren op de wtyde wateren van de Ooster- en d,e Wes- terschelde moet ieder, die in Zeeland zeiiersbloed heeft, wel vol verlangen aan de waterkant naar de witte zei. len kijken, die langs de horizon voort glijden. Maar verlangen is nog waf anders dan zelf de hand aan schaaf en zaag slaan om een eigen boot te bouwen, want voor dat bouwen komt heel wat kijken. Leen de Smit en Ari de Koster hebben op een pakhuis-zolder aan de Brandergstraat te Vlissingen twee jaar aan hun boot gebouwd. In twee stukken moest de boot via een zolder, venster naar buiten gebracht worden en Zaterdag brak het grote ogenblik aan: de boot werd bij het voormalig betonningsmagazijn te water gelaten. Nu is het tewater laten van een zeil bootje geen indrukwekkend gebeuren. Het kraantje, dat daar staat, werd even in dienst gesteld en met enkele staaldraden zette men het bootje van de havenkant in het water. Het boot je heet „Weber" naar de Engelse een heid van magnetische kracht. Na de te waterlating bediende Leen de Smit op z'n kousen de zelf gebouwde pomp. want een nieuwe boot maakt altrjd water De planken moeten nog dichttrekken. Intussen bleek het vaartuig zo goed geconstrueerd te zijn, dat de tocht naar de jachthaven veilig gemaakt kon worden. Zaterdag is op het P.Z.E.M.-terrein nog een tweede boot aan de zomer- golfjes toevertrouwd. Dat was de „Lubertha" een voormalige reddings boot van de N.Z.H.R.M., die door de heer F. Steutel werd omgebouwd. Het is een elegant motorjacht geworden, dat 13 k.m. snelheid kan ontwikke len Met de vacantie zal het scheepje geheel klaar zijn en dan wil de 60- jarige heer Steutel. die opzichter bij de P.Z.E.M. is, zijn eerste tocht gaan maken. „Over een naar jaar", zo besluit de heer Steutel, .ga ik met pensioen en dan wil ik me bij de watersport gaan bepalen". Weer ernstig ongeval bij P.Z.E.M, bouwwerk. Arbeider door vallende spoorrails getroffen. Andermaal heeft zich op het ter rein bij de in aanbouw zijnde P.Z.E. M.-centrale te Vlissingen een ernstig ongeval voorgedaan. Toen de 24-ja- rige grondwerker N. uit Middelburg eén wand passeerde, waartegen een spoorrails met een gewicht van ruim 300 kg. was neergezet, viel dit ge vaarte door tot nog toe onopgehel derde oorzaak plotseling om, waarbij N. onder de ijzeren staaf terecht kwam. Met een schedelbasisfractuur en zware inwendige kwetsuren werd het slachtoffer naar het St. Joseph- ziekenhuis te Vlissingen overge bracht. Voor het leven van N. wordt gevreesd. COMMISSIE BRENGT GELDEN BIJEEN. Middelburgse Lawntennis-Ciub wil voor eigen rekening drie banen laten aanleggen. Middelburg heeft niet alleen gebrek aan een behoorlijke zweminrichting, maar ook zjjn er in de Zeeuwse hoofdstad te weinig tennisbanen. Dit te kort doet zich des te sterker gevoelen, omdat de belangstelling voor deze sport de laatste jaren aanzienlijk groeit. De Middelburgse Lawntennis- club heeft op het ogenblik reeds 85 senior- en 30 junior-leden en is ge dwongen liet aantal nieuwe leden te limiteren, omdat de beide banen vrywel permanent in gebruik zgn en de M.L.T.C. al een systeem van groepsindeling moet toepassen, dat zowel bestuur als leden herhaaldelijk voor complicaties stelt. Bovendien is het volmaakt onmogelijk tournooien of kampioenschappen te organiseren. Enige tijd geleden heeft de M.L. T.C. een commissie benoemd, welke tot taak kreeg om naar andere moge lijkheden te zoeken. Het resultaat is, dat thans ernstige pogingen worden aangewend om voor eigen rekening drie tennisbanen met mogelijkheid tot uitbreiding aan te leggen. Dit besluit is genomen omdat het er naar de mening van het bestuur niet naar uitziet, dat de gemeente binnen korte tijd méér banen zal la ten aanleggen. eWl zijn reeds enkele malen beloften gedaan, doch vaste toezeggingen konden niet worden verkregen. Wanneer in September met de aanleg van de nieuwe sport terreinen wordt begonnen en het te genwoordige hockeyveld zal worden februikt voor de aanleg van tennis- anen, zal het volgens het bestuur eerst in het voorjaar van 1956 moge lijk zijn het nieuwe hockeyterrein te bespelen en dus ook van de nieuwe tennisbanen gebruik te maken. Men is mede tot zijn besluit geko men, omdat de gemeente voor de twee bestaande banen zeer hoge hu ren vraagt, hetgeen de vereniging voor de noodzaak plaatst van de le den ook hoge contributies te eisen De seniorleden betalen 30 per jaar en kunnen voor dat bedrag driemaal in de week spelen, zodat de tennis sport voor hen een kostbare aangele genheid wordt. Kleinere plaatsen als Hulst, Aar denburg en Terneuzen hebben een veel betere accomodatie en men acht het dringend nodig, dat ook in Mid delburg meer speèlgelegenheid komt De commissie heeft het benodigde bedrag voor het grootste gedeelte bij_ een en indien de grond op korte ter mijn van de gemeente zou kunnen worden gekocht, zouden de drie ba nen reeds in April van het volgend EINDEXAMENS TE HULST. Aan het Jansenius Lyceum slaagden voor het eindexamen Middelbare Han delsschool mej. A. Maes, Hulst en de heren J. Blommaert. Hulst. P. de Boer, Graauw, F. van Campen, Hulst, S. Couvée, Axel, A. v. Denderen. Graauw A. Dobbelaer. Hóntenisse, W. Moens, Clinge, W. v. Overmeire, St. Jansteen, A. du Puy, Vogelwaarde, J. Schuer- man, Huist, P. Seghers, Clinge, J. dc Smet, Hulst. A* Taalman, Hulst en G. v. d. Voorde, Clinge. Voor Gymnasium A slaaglen aan het Jansenius Lyceum R. Boddaert, Over slag en J. Danckaert, Kloosterzande, voor Gymnasium B E. de Maat, Stop peldijk en J. Vael te Hulst. Afgewezen werden 3 candidaten. OFFICIËLE INGEBRUIKNEMING STADHUIS TE HULST. De officiële ingebruikneming van het gerestaureerde Hulsterse stadhuis zal op Zaterdag 13 September a.s. geschie den. Bij de officiële plechtigheid ho pen o.a. aanwezig te zijn de Commis saris der Koningin in Zeeland Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, het college van Gedeputeerde Staten, de gouver neur van Gent, vele Belgische burge meesters en andere genodigden. Er zal een ereeomité gevormd wor den, waarin behalve de Hulsterse ge meenteraad ook geestelijke en burger lijke autoriteiten zitting zullen heb ben. Esn glas zonneschijn.... ORANJEBOOM BIER! Veerdienst van Schouwen naar Goeree. Werd feestelijk geopend. Onder grote belangstelling werd Maandag de veerdienst Scharendijke- Ouddorp geopend. Vele genodigden, o. w. vrijwel alle burgemeesters van gemeenten in het Westelijk deel ven Schouwen namen aan de eerste over tocht deel, nadat de burgemeester van Duivendijke, de heer H. R. Nieborg, een begroetingswoord had gesproken. Burgemeester Nieborg wees er op, dat deze veerdienst zowel voor Schou- wen-Duiveland als voor Goeree en Overflakkee van groot belang kan worden, vooral voor de middenstan ders in beide gebieden, die kunnen irofiteren van het toeristenverkeer. Je schoolkinderen uit Scharendijke zongen achtereenvolgens het Wilhel mus en het Zeeuwse volkslied en daar na vertrok de veerboot uit het ha ventje. Een spreekkoor wenste de rei zigers een goede reis. De eerste over tocht verliep voorspoedig. Bij aan komst werden de reizigers begroet door de burgemeesters van Ouddorp, de heer J. A. Kleinenberg, die hoop volle verwachtingen uitsprak voor de toekomst van het nieuwe veer. Be halve burgemeester Kleinenberg wa ren hier aanwezig, de burgemeesters van Dirksland en van Stellendam en Goeree en voorts afgevaardigden van de V.V.V. te Ouddorp. Nadat in het café „Bellevue" koffie was gedron ken, werd een autotocht door de zeer uitgestrekte gemeente Ouddorp ge maakt, Alvorens naar Schouwen terug te keren werd nog geluncht in het Havencafé, waarna, begeleid door de reddingsboot „Prinses Juliana" van de N.Z.H.R.M. de terugtocht naar Scha rendijke werd ondernomen met tal rijke gasten van Goeree. In de haven van Scharendijke werd het gezelschap door de schoolkinderen van deze ge meente verwelkomd. Via Renesse reed men naar de „Schouwse Boer", waar de V.V.V. Haamstede een verversing aanbood. Tijdens het verblijf in deze uitspanning sprak de burgemeester van Haamstede, jhr. R. J. H. Q. Roëll de afgevaardigden van Goeree en Over flakkee toe. Spreker bracht in de eerste plaats hulde aan de initiatiefne mer tot deze nieuwe veerdienst, de heer J. Berrevoets uit Zierikzee en hoopte dat ook voor de diverse V.V.V's de veerdienst een succes zal blijken. Uit toeristisch oogpunt zijn voor bei de eilanden nog aanzienlijke verbete ringen te bereiken en spreker twijfel de er niet aan of vele verbeteringen zullen in de komende jaren ook ver wezenlijkt worden. Hierna bracht het gezelschap een bezoek aan de uitzicht toren van de N.V. „Waterleidingmij. Schouwen Duiveland". Burgemeester C. Gast van Brouwershaven gaf daar een uiteenzetting over het waterlei dingbedrijf. Tenslotte werd een be zoek gebracht aan Renesse, waar de burgemeester van Ouddorp, de heer Kleinenberg, de aanwezigen dankte voor de totstandkoming van de veer dienst. De duur van de overtocht was 45 minuten geweest. Met de veerboot kunnen geen auto's worden vervoerd, per overtocht zullen echter 60 perso nen plus bagage op de boot een plaats je kunnen vinden. jaar, dus bij de aanvang van de nieuwe competitie, in gebruik kun nen worden genomen. Wij vernamen nog, dat, indien dit plan van de M.L.T.C. wordt gereali seerd de gemeente er van zal afzien het aantal gemeentelijke banen Uit te breiden. Eindexamen H.B.S.-B Middelburg. Voor het eindexamen Rijks H.B.S. en Middelbare school voor meisjes, afdeling B te Middelburg slaagden Maandag 19 candidaten, te weten: H. Bogaert, Middelburg; A. Bommeljé, Sint Laurens; Yvonne Bosdijk, Dom burg; Adrie de Bruine, Kamperland; P. Cramer, Middelburg; W. Engel- bert van Bevervoorde, Middelburg; A. Goedbloed, Sint Laurens; P. Hou- mes, Middelburg; F. Janse, Bigge- kerke; J. Kasse, Middelburg; J. Lgn- se, Ratthem; D. Oosthoek, Westka- pelle; H. Schipper, Middelburg; A. Simpelaar, Biggekerke; Maartje van Sluijs, Domburg; P. Swanbom, Mid delburg; Ineke Verhage, Middelburg; J. van Vugt, Vlissingen en C. de Rijk, Middelburg. Afgewezen vier candida ten. Mulo-examens te Goes. Bij de Maandag te Goes gehouden examens voor het M.U.L.O.-diploma slaagden voor A: P. Kamermans, H. Roelse, N. Roelse, J. D. Weststrate, A. P. van der Schoor, allen te Vlis singen, K. M. de Wilde, Zonnemaire, L. L. de Hooge, Zierikzee, L. C. de Ruyter, Terneuzen, A. E. Legemate, J. H. Marchand, M. A. C. Eekman, J. W. W. v. d. Berg, P. C. Stro o en P. F. Rozenberg, allen te Vlissingen. Het B-diploma werd behaald door F. C. de Doelder, T. E. Kaan, N. J. Paulusse, J. de Vos, A. G. van Driel, J. P. de Bakker, T. Huisman, allen te Terneuzen, M. H. Labrugère, D. Bakker, beiden te Vlissingen. C. A. Lotens, Sluiskil, S. J. Geelhoed, Hoek, J. de Jager, Kapelle, L. van Kleunen, Goes en J. C. Blankenburgh Lewe- dorp. Er werd geen enkele candidaat afgewezen- Onderwijzersexamen Chr. Kweekschool Middelburg. Voor het onderwijzersexamen slaag den aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg de heren: M .de Visser uit Axel en M. de Wild uit Colijnsplaat. De examens zgn thans beëindigd. De Braakman is gesloten. (Slot van pag. 1) „EEN BEETJE VIEREN". „Een beetje vieren Adriaan", riep de aannemer Verstoep naar een van zijn mannen en Adriaan alsof hij met zijn baas uit vissen was „vier de een beetje"; het puntje van zijn tong gespannen tussen de lippen. Het was aan ook geen vislijn, maar een snaarstrak gespannen staalkabel, die hg te vieren had, een van de kabels, waarmee het betonnen gevaarte in toom gehouden moest worden Toen stelden vier sleepboten zich in slagorde op achter de ponton en meter voor meter duwden zij het sluitstuk voor zich uit. Om vijf mi nuten voor half tWee, kon de heer Verstoep ons haastig toevoegen, dat „het bijna gepiept was". Tegen half twee namen op de Oost ponton de mannen bij de lieren hun posten in. De lieren, waarmede de stalen schuiven moesten worden op getrokken om na de sluiting het wa ter toegang tot de Braakman te ver schaffen, teneinde het ongeveer op N.A.P. te krijgen. Intussen gingen de peilingen regel matig door en zoals reeds gezegd om kwart voor twee scheen het alsof de ponton was vastgelopen. Maar om dertien minuten voor twee vervolgde de kolos zijn trage gang on om precies twee uur konden de sleep boten hun sirenen het overwlnnings- geloei doen horen. De 2/2 lam lange afsluitdijk van de Braakman was ge reed, slechts het profiel zal nog niet behulp van drie zandzuigers worden aangesloten. Ir. N. van Biezeveld, hoofdinge nieur van Rijkswaterstaat, de heren Zanen en Verstoep, van de uitvoeren de firma, de dijkwerkers, de opzich ters, de zinkbazen; zij allen, die zo vele maanden in stilte hebben ge werkt, zagen zich bij de apotheose van hun werk gadegeslagen door dui zenden belangstellenden en een wei nig oprechte belangstelling en waar dering hebben zij waarachtig wel ver diend! VLAG HALFSTOK. Over de betekenis van de inpolde ring van de Braakman schreven wij reeds meermalen uitvoerig. Het mag bekend worden verondersteld, welke belangen met het gereed komen van dit werk gemoeid zijn en het zal dan ook niemand verwonderen, dat de burgemeesters van Terneuzen, Hoek, Philippine en Biervliet bij dit beslis sende gebeuren aanwezig zijn ge weest. Zoals zo vaak, waren er ook hier echter tegengestelde belangen en het is uiteraard met name de gemeente Philippine, waar geen onverdeelde vreugde kan heersen. De mannen van Philippine brachten dit tot uiting, door in de verzande vissershaven een vlaggestok te plan ten, waarvan de driekleur halfstok hing

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2