PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Laatste phase van stille strijd na spannende ure» gewonnen Dr. Drees ziet weinig nut in een onderhoud met Mr. Oud BILT AMERIKA WIL OOSTENRIJK DE VRIJHEID HERGEVEN DE 195e Jaargang-No. 153 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 Juli 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—8 regels f L—Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Ber^Vlissingen^a]str^8^0^el^M5^JIInen^(bj^g^86^o^l60)^Mjburj^Londensc^Caa^2 Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg; Finlandstraat 2. telef. 16, Terneuzen BrouwerUstr. 2; Zterikzee N Bogerdstr 160 teL 2 RONDOM DE KABINETSFORMATIE. Formateur zet zijn voorbereidende besprekingen voort (Van onze parlementaire redacteur). Nadat de kabinetsformateur, dr. Drees, Zaterdag in een prettige en vriendschappelijke sfeer met prof. Romme en dr. Schouten besprekingen van een zuiver oriënterend karakter had gevoerd, heeft hij, aldus deelde de woordvoerder van de formateur ons mede, nog getracht de heer Tila- nus telefonisch te bereiken. Aangezien dit echter gedurende het week einde onmogelijk bleek, kon eerst Maandagochtend een afspraak worden gemaakt. Het gesprek tussen dr. Drees en de christelijk-historische leider vond in de avonduren plaats ten huize van eerstgenoemde, daar de och tend en middaguren waren gewijd aan de normale vergadering van de ministerraad. De woordvoerder onderstreepte het algemeen oriënterend karakter van deze besprekingen: de formateur wenst voor alles een zo volledig mo gelijk beeld van de politieke situatie te verkrijgen. Eerst in een later stadium zal de vraag van een „smalle" of een „brede" basis aan de orde worden gesteld. geven ook de V.V.D. op de duur weer bij het verdere overleg te betrekken. Wat betreft de opvatting in socia listische kringen met betrekking tot een eventuele samenwerking met de A.R. vernamen wij nog, dat men te gen anti-revolutionnaire ministers geen bezwaar zou hebben, mits deze zouden worden gezocht onder de „jong-anti-revolutionnairen" van het typeprof. De Gaay-Fortman. Ook met mr. Oud van de V.V.D. lag het aanvankelijk in het voorne men van de formateur zo spoedig mogelijk soortgelijke besprekingen te voeren. Inmiddels echter heeft het hoofdbestuur van deze partij, dat, ge lijk wij reeds berichtten. Zaterdag te Utrecht de politieke situatie onder zocht, een verklaring uitgegeven waarin het uitsprak weinig te gevoe len voor het opnieuw deelnemen aan een kabinetsformatie op de oude grondslag, aangezien een dergelijke deelneming in de afgelopen vier ja ren weinig voldoening heeft geschon ken. Voorts meende men. dat het met het oog op de nauwe samenwerking der drie grote vakcentrales het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen, de Katholieke Arbeidersbe weging en het Christelijk Nationaal Vakverbond in de Raad van Vak- centralen zeer de vraag is of er wel een kabinet kan worden gevormd, dat niet onder even grote druk van de Raad van Vakcentralen staat, als tot dusverre het geval was. Zowel de aard als de inhoud van deze verklaring hebben dr. Drees tot het inzicht gebracht, dat er op dit ogenblik weinig heil is te verwach ten van een bespreking met mr. Oud. In K.V.P. en C.H.-leringen daaren tegen zou men er de voorkeur aan Egypte heeft een nieuw kabinet. Maandag is de nieuwe Egyptische premier, Hoessein Sirry Pasja, er in geslaagd een kabinet te vormen. Hij heeft met vele belangen rekening moe ten houden en één van zjjn voornaam ste moeilijkheden heeft hjj opgelost door zelf de portefeuille van binnen landse zaken te nemen. Hij is tevens minister van buitenlandse zaken. Mortada Maraghy Pasja een be langrijke figuur in de twee laatste re geringen wordt minister van oorlog en marine. Deze post bezette hij ook in de afgetreden regering van Hilaly Pasja, samen met de post van minister van binnenlandse zaken. De schoonzoon van de premier, dr. Mohammed Hasjem Pasja, wordt mi nister van financiën. Ook is een „hof- minister", een nieuw geschapen func tie, benoemd, die belast is met paleis aangelegenheden. Volgens de nieuwe minister van fi nanciën omvatten «de in behandeling zijnde kwesties het houden van alge mene verkiezingen voor een nieuwe kamer van afgevaardigden, de kwes tie van de door de Waf disten beheers te senaat, het verzachten van de cen suur op de pers en „zelfs het ophef fen van de staat van beleg". Algemeen wordt in Alexandriê aan genomen, dat de nieuwe regering in October te houden algemene verkie zingen zal voorbereiden. Waarnemers in Cairo verwachten een belangrijke heroriëntering van de Egyptische bin nen- en buitenlandse politiek. In Khartoem werd vernomen, dat Egypte heeft aangeboden een consti tutionele ontwikkeling in Soedan te steunen en het recht van Soedan op zelfbeschikking te erkennen in ruil voor Soedanese erkenning van koning Faroeks titel van kODing van Egypte en Soedan. Begin Juni zijn in Alexandriê be sprekingen gevoerd tussen de Egypti sche regering en een delegatie van de Soedanese Oemmanpartij en men ver wacht, dat het hoofd van de partij begin Juli op de voorstellen zal ant woorden. Verwacht wordt, dat hij zich zal uitspreken tegen erkenning van Faroeks titel totdat Soedan zelfbe schikkingsrecht zal hebben verkregen. Treinbotsing in het Rijnland. Maandagmorgen is de D-trein van Keulen naar Berlijn bij Neuss in het Rijnland in botsing gekomen met een gecharterde trein, die op weg was naar Solingen. De locomotief van de D-trein en twee wagons van de ex tra trein kantelden. Zeven en dertig passagiers werden gewond, doch hun toestand is niet gevaarlijk. KIND KREEG PAN MET KOKEND VET OVER ZICH. Mevrouw Eggink in de Karei Door manstraat te Bergen op Zoom was in de keuken frites aan het bakken. De pan kantelde en haar 2-jarig dochter tje kreeg de inhoud grotendeels over het lichaam. Met zeer ernstige brand wonden werd de kleine naar het Al gemeen Burger Gasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging werd opgeno men. Westelijke Hoge Commissa rissen protesteren opnieuw. Twee Britse soldaten door Russen gearresteerd. De drie westelijke Hoge Commis sarissen in Duitsland hebben Maan dag opnieuw bij het hoofd van de Russische controlecommissie, gene raal Tsjoeikof, geprotesteerd tegen het sluiten van de zönegrens. Zij wij zen het Russische argument, dat de Bondsrepubliek een dertig kilometer brede strook langs de zönegrens heeft afgesloten, van de hand. Ook de argumentering van gene raal Tsjoeikof, dat afsluiting van de zönegrens noodzakelijk was teneinde Oost-Duitsland tegen „spionnen, tweedrachtzaaiers, smokkelaars, ter roristen en saboteurs" te bescher men wordt als „onaannemelijk" van de hand gewezen. GEARRESTEERD Sowjetrussische manschappen heb ben Maandag twee Britse soldaten te Staaken. aan de West-Berlijnse grens gearresteerd. Britse legerautoriteiten hebben de Russen om inlichtingen over de arrestatie gevraagd. DEAN ACHESON BEZOCHT WENEN. De troepen blijven echter totdat deze vrijheid is verzekerd. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft te Wenen op een persconferentie verklaard dat er Amerikaanse troepen in Oostenrijk zullen blijven tot de vryheid van dit land verzekerd is. Ame rika zal blijven aandringen op een verdrag, dat Oostenrijk de volledige souvereiniteit zou geven waarop het recht heeft. „Vergist U niet, van de vier bezettingsmogendheden in Oostenrijk willen er drie naar huis", aldus Acheson. Amerika streeft er voorts naar de Oostenrijkse economie weer op krachten te brengen. Eens zal de tijd komen, dat Oostenrijk weer een vol ledige rol in de familie van vrije lan den zal spelen. Volgens Acheson dient Oostenrijk als lid van de V.N- te worden toegelaten. In antwoord op de vraag of als gevolg van het feit, dat de Russen de kwestie Triest koppelen aan het Oostenrijkse probleem de totstandko ming van een staatsverdrag nog steeds belemmerd wordt, zei Ache son dat dit inderdaad het geval is. Rusland heeft steeds getracht ver band tussen de beide vraagstukken te leggen, ofschoon zij geen verband met elkaar houden. Noch de Westelijke nota over een verdrag met Oostenrijk van Maart, noch op die van Mei is antwoord van de Sowjet-Unie ontvangen. Amerika zal blijven aandringen op aanvaar ding van een verkort verdrag. De moeilijkheid bij het voorleggen van de kwestie van het staatsverdrag aan de Ver. Naties is, dat een derge lijk verdrag een viermogendheden. verdrag moet zijn. Of deze aangele genheid voor de V.N. zal worden ge bracht, zal er van afhangen of dit de totstandkoming van een verdrag zou vertragen of bespoedigen. De Oostenrijkse regering moet hierover worden geraadpleegd. Acheson sprak als zijn mening uit, dat de Russen helemaal geen verdrag Vier vrouwen en een man beroofden grijsaard. De Maastrichtse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen vijf personen uit Echt en Sittard, die op 16 Maart de alleenwonende 83- jarige W. Hoorens te Susteren over vallen hebben. Terwijl de machinist J. M. C. de oude man in bedwang hield, sleepten vier vrouwen verschil lende voorwerpen en meubelstukken uit het huis. De rechtbank veroor deelde de machinist C. tot tien maan den gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De vier vrouwen kregen dezelfde straf. Geduld van Syngman Rhee raakt uitgeput Binnen enkele dagen ontbinding van het Zuid-Koreaanse parlement Syngman Rhee, president van Zuid.Korea heeft in een boodschap aan de nationale vergadering ver klaard, dat hij niet langer kan wach ten met de ontbinding der- vergade ring. De zestig aanwezige leden, die alle aan de zijde van de president staan, toonden hun instemming met Rhee's boodschap, die werd voorge lezen door minister-president Tsjang Taik. De president heeft aan de nationale vergadering meegedeeld, dat hij heeft besloten het parlement binnen twee of drie dagen te ontbinden. Hij voegde er aan toe, dat hrj dit besluit heeft genomen, omdat de vergade ring er niet in is geslaagd een com promis tot stand te brengen inzake de amendementen op de grondwet. willen en voordeel zien in de bezet ting van een deel van het land. .KOMT U VREDE BRENGEN?" De Sowjetrussische hoge commis- saris in Oostenrijk generaal Vadim Sviridof, heeft Maandagavond een receptie in de Amerikaanse ambassa de te Wenen bijgewoond ter ere van minister Acheson. De Rus schudde Acheson de hand en vroeg: .Komt U vrede brengen?" Lieden die dicht bij Acheson stonden, hoorden de Amerikaanse minister antwoorden: ,,U weet, dat er twee nodig zijn om vrede te Bcheppen". Generaal Sviridof onderhield zich met de Oostenrijkse kanselier Leo pold Figl langer dan met iemand an ders van de vele aanwezige hoge gasten, onder wie de drie Westelijke hoge commissarissen, de Oostenrijkse president en het gehele Oostenrijkse kabinet en leden van het corps diplo. matique. Geen rechtsherstel voor ex-gezant te Lissabon. De oud-buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Lissabon mr. J. G. Sillem heeft destijds in een adres aan de Staten-Generaal be zwaar gemaakt tegen zijn gedwon gen terbeschikkingstelling, in 1941, als Hr. Ms. gezant te Lissabon op grond van zijns inziens ongegronde en onbewezen beschuldigingen. Ook verklaarde hjj, dat de door de minis ter van buitenlandse zaken ingestel de commissie ad hoe, welke zijn ge dragingen te Lissabon moest onder zoeken, haar onderzoek niet op de juiste wijze heeft verricht, waardoor het verweer van adressant niet ten volle tot zijn recht kon komen. De commissie voor de verzoek, schriften uit de Eerste Kamer deelt thans mede, tot de conclusie te zijn gekomen, dat de gedwongen terbe schikkingstelling te recht is geschied en dat ook het onderzoek op de juïs- J te wijze werd verricht. Twee meisjes verdronken. Maandagavond zijn in Gameren bij Zaltbommel twee meisjes van 16 jaar bij het baden in de rivier verdron ken. Het stoffelijk overschot van één der meisjes werd in de lobp van de avond opgehaald, het andere meisje werd nog niet gevonden. Steekpartij in Weesp. Maandagmorgen heeft een onbe kende man de eigenaar van de hout handel „De Vechtstreek" in de Blom straat te Weesp na een woordenwis seling in diens kantoor met een mes gestoken. Het slachtoffer trachtte de aanvaller te ontwijken via de werk plaats naar de aangrenzende speel- laats van een R.K. jongensschool. aar bracht de man hem nog enkele steken toe, waarna hij kans zag te verdwijnen. Op de rijksweg Weesp---Bussum heeft de rijkspolitie de circa 45-jarige ten H. aangehouden, die er van wordt verdacht de eigenaar van de hout handel te hebben aangevallen. De man was echter totaal overstuur en kon nog niet gehoord worden. De houthandelaar verkeert niet in le vensgevaar. Londense dames in de rij voor bontjassen Hittegolf in Europa. In Londen is Maandag de zomer- uitverkoop begonnen. Vele vrouwen stonden in de hitte urenlang in de rij ombontjassen en andere winter- kleding ie kopen. In geheel Europa blijft het warm. In Rome werden Maandag tempera, turen van 35 graden en in Basel van 34 graden Celsius gemeten. In Ko penhagen was het wat koeler. Daar bereikte het kwik slechts 23 graden In Duitsland steeg de temperatuur langs de Rijn en de Main tot boven 30 graden. In het Oosten van de Verenigde Staten is de hitte, als gevolg waar van tenminste 169 mensen het leven hebben verloren, nu wat verminderd Onweersbuien hebben afkoeling ge bracht; in Washington daalde de temperatuur van 24 tot 20 graden. Doodstraf voor dieven van koperdraad. Het districtsgerechtshof te Bel- frado heeft vier Joego-Slaven ter ood veroordeeld wegens diefstal van 38.000 kg. koperdraad ter waarde van ongeveer 320.000 gulden. Het ge- stolene behoorde toe aan de staats onderneming „Electroserbia". Op de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Mis singen wordt een nieuw passagiersschip voor de ZwedenAmerika Lijn gebouwd. Onze foto toont een overzicht van de werf met het nieuwe schip. Op de achtergrond de Vlissingse Boulevard. Per ongeluk als verstekeling naar Curasao Zij wilden een vriend een bril achterna brengen. Twee verstekelingen werden op Cu rasao van de „Sibajak" gezet. Het zijn twee 23-jarige vertegenwoordi- gers uit Tilburg. J. M. van H. en A. B. Aan de politie van Willemstad hebben zij verklaard, per ongeluk de reis te hebben meegemaakt. In Rot terdam waren zij aan boord gegaan om een kennis een vergeten bril ach terna te brengen. Toen de boodschap eenmaal gedaan was, ontdekten ze dat ze al in volle zee waren. De Curagaose politie vond dat geen erg geloofwaardig verhaal, maar heeft er van af gezien het tweetal op te sluiten. Ze zijn nu onderge bracht in het Zeemanshuis te Willem stad en zullen waarschijnlijk met de „Oranjestad" naar Nederland terug keren. Bij de Tilburgse politie is geen opgave van vermissing van de beide jongelui binnengekomen; ook worden zij niet wegens het een of ander ver grijp gezocht. DE BRAAKMAN IS GESLOTEN. Duizenden belangstellenden volgden imposant schouwspel Een ogenblik leek het er Maandagmiddag op, dat de mens in zijn strijd tegen de natuur een verliespunt moest boekenDe duizenden belang stellenden, die langs de dijken van de tot een grootse arena geworden Braakman het machtige schouwspel volgden, zagen om kwart voor twee hoe vier sleepboten de betonnen kolos de Westelijke Phoenix-ponton met rust moesten laten, nadat zjj het gevaarte sinds 13.25 uur meter voor meter hadden omgeduwd. Allen ook de deskundigen waren er van overtuigd, dat het logge, 3300 ton wegende bakbeest, was vastgelopen. „Drie kwartier wachten op de opkomende vloed", zo zei ir, Dibbits hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat ons, en toen, als om zijn woorden te logen straffen, kwam er weer beweging in de monstrueuze gryze massa! Het was toen dertien minuten voor twee; om tien voor twee kon de West ponton aan het landhoofd worden bevestigd en om twee uur herhaalden zich de gebeurtenissen van Zaterdag. Sirenes loeiden oorverdovend; mannen wensten elkaar geluk en nu, Maandag 30 Juni 1952, kon op de Oostponton de driekleur ontplooid worden. De Braakman was gesloten. De mens had ook de laatste phase van de strijd gewonnen, na uren van spanning; na uren van een stille strijd tegen rustige, maar o, zo ver- radelijke elementen. Door het aan brengen van de Oostponton was het sluitgat van 111,50 meter tot de helft versmald en door deze helft stroomde met grote snelheid een 18.000.000 ku bieke meter water. Terwijl de West ponton aan de monding van de Braak man zijn beurt afwachtte, reeds sinds half acht in de morgen, waren inge nieurs en opzichters voortdurend koortsachtig in de weer met het doen van peilingen en regelmatig kon men de kleine, anders zo snelle motorboot jes, moeizaam zien optornen tegen de krachtige stroom; ja zelfs de van (nog) ingehouden kracht sidderende sleepboten hadden het zwaar te ver duren. Volgens de aanvankelijke plannen zou de Westponton om 8 uur aan de Oostponton gemeerd moeten worden, doch de elementen stroomsnelheid, wind, enz. hadden anders beschikt en zo werd het tien minuten over twaalf, toen de Westponton, getrok ken door een vloot van vijf sleepbo ten de Braakman binnenvoer. Een even indrukwekkend, als uitzonderlijk convooi, waai-van „de sleep" bemand was met ingenieurs, persfotografen, runners en vele anderen, die over het 12 meter hoge beton-oppervlak kri oelden als mieren over een tafelbord. LAATSTE VOORBEREIDINGEN. Het beslissende moment in dit grootse, vreedzame gevecht naderde snel. De belangstelling er voor was intussen enorm aangegroeid en dui zenden hadden zich langs de dijken geschaard om het schouwspel van minuut tot minuut te kunnen volgen. Op de ïeeds aangebrachte Oostpon ton verdrongen zich de „insiders" en over heel dit „slagveld" koepelde zich 'n strakblauwe hemel, terwijl een voor Nederlandse begrippen kwistig schij nende zon dit historisch gebeuren ex tra luister bijzette. Op de Oostponton troffen de man nen van de waterstaat ,de uitvoerders en de dijkwerkers de laatste voorbe reidingen om de Westponton een waardige ontvangst te bereiden. Fluitsignalen snerpten over het wa ter, bevelen weerklonken en toen om een uur de Westponton voldoende ge naderd was had men kan het an ders? alles tot in de puntjes ge reed om de betonmassa tot in mini- tieuze bewegingen te dirigeren, waar heen dat nodig was. Om kwart over één lag de Oostpon ton gemeerd tegen de Westponton. De laatste etappe, het bijdraaien en daar mee afsluiten van de Braakman, kon beginnen. (Zie slot pag. 2) Gevangenen op Koje gooiden eigen ruiten in. MASSALE UITBRAAK VERIJDELD In een rapport over de opstand in het krijgsgevangenenkamp op 't Zuid- Koreaanse eiland Koje, dat Maandag door de Britse regering is gepubli ceerd, wordt gezegd, dat de commu nistische krijgsgevangenen op het eiland een veel groter plan in de war gestuurd hebben doordat zrj de Ame rikaanse kampcommandant brigade generaal Dodd gevangen namen. Uit later in beslag genomen docu menten was gebleken, dat een mas sale uitbraak uit de onderscheidene kampen op 25 Juni was beraamd. Door de „overhaaste" gevangenne ming van brigade, generaal Dodd werd de aandacht op Koje gevestigd en daardoor de uitvoering van het plan verijdeld, aldus het rapport, verder wordt gezegd, dat er redenen zijn om aan te nemen, dat de inci denten op Koje met opzet door de communistische gevangenen op in structie van buitenaf werden uitge lokt teneinde de Noordelijke onder handelaars te Panmoendjon een troef in handen te spelen om verdere con cessies van de Ver. Naties af te dwin gen. Canadezen en Duitsers in Hameln slaags. In het afgelopen weekeinde is het in een wijk van Hameln aan de We- ser tot een hevige vechtpartij tussen Canadese militairen en Duitsers ge komen. Aan beide zijden liepen tal rijke personen verwondingen op De aanleiding tot het gevecht was een meningsverschil tussen een Duit ser en een Canadees, die de indruk maaktp beschonken te zijn en die in gezelschap was van een kameraad en een Duits meisje Omwonenden beslisten de kwestie ten gunste van de Duitser. Na een half uur kwam plotseling een afdeling Canadezen, gealarmeerd door het Duitse meisje, opdagen. Zij sloegen ruiten in en vernielden deureh en meubilair, waarop de inwoners de strijd opna men. Ambonese gelukwensen voor het vorste'ijk huis. Een deputatie van zes Ambonezen is Maandag op het paleis Soestdjjk ontvangen om ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard aan de vorstelijke familie hun gelukwen sen aan te bieden. De Ambonezen waren afgevaardigd uit twee woonoorden in Noord-Hol land. Zij boden bloemen aan in de kleuren van de Ambónese vlag als mede drie enveloppen met geluk wensen voor de prins, de koningin en prinses Wilhelmina. VERWACHTt VACANTIEWEER Weersverwachting geldig tot he denavond. Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tuss<*n West en Noord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1