N.V. Vlismar herdacht haar 25-jarig bestaan Zeeuwse Almanak LEKENSPELGROEP WALCHEREN WIL "ELCKERLYC" SPELEN Beurs te Goes BRANDWEERPLOEG UIT GOES NAAR NIJMEGEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 JUNI 1952 BIJEENKOMST TE VLISSINGEN H. L. M. J. Crijnen gehuldigd Het 25-jarig bestaan van de N.V. Vlismar is Zaterdag te Vlissingen. ge vierd met een opgewekte bijeenkomst van het personeel in het hotel Noord- zeeboulevard. De directeur dr. E. v. d. Hoog en zyn echtgenote ontvingen daar zowel de Rotterdamse als de Vlissingse medewerkers met him dames. Voor de Rotterdammers ging aan de byeenkomst in Noordzeeboulevard een feestelyke autobusreisje vooraf met een lunch te Bergen op Zoom. Te omstreeks vier uur des middags heette dr, van der Hoog het gezel schap hartelijk welkom mede namens de commissarissen. Hij herinnerde er aan hoe in 1927 de Nedpam werd overgenomen door de N.V. Vlismar onder leiding van ir. M. C. Braat. Eind 1927 werd de eerste lading ruwe olie aan de installatie gelegen aan de tweede Binnenhaven te Vlissingen ontvangen en op asfalt verwerkt. Door de grote verscheidenheid van producten, waarom de verbruikers vroegen, was spoedig uitbreiding van het tankpark nodig. Er volgden een paar goede jaren tot dat in 1930 de economische crisis uit brak, die veel zorgen baarde. Een lichtpunt was, dat in 1930 de grote buitenkeersluis in gebruik werd ge nomen, waardoor tankschepen van behoorlijke capaciteit de fabrieks- installatie konden bereiken. Na het overlijden van de heer Braat was het de taak van de nieuwe di recteur, ir. O. G. Heldering, het be drijf door de crisis te voeren. Hij gaf alle kracht aan de opbouw van het oliebunkerstation aan de ha ven, dat in 1936 gereed kwam. Kort daarop overleed de heer Heldering. Spr. herinnerde aan de verwoesting van het fabriekscomplex in 1944 en aan de snelle opbouw van het bunker station, dat al direct weer met suc ces geëxploiteerd kon worden. Het is in huur bij de S.H.V. Een uiterst moeilijke beslissing moest vallen toen men om economische redenen ver plaatsing van het bedrijf diende te overwegen. Tot die verplaatsing werd inderdaad besloten, en men koos Rot terdam, omdat daar de allergrootste tankschepen gemakkelijk voor de fa- brieksinstallatie konden komen. In 1947 werd tezamen met de S.H.V. de N.V. Ned. Opslagmaatschappij op gericht en in 1950 nam men deel in een vennootschap, die zich toelegt op vervoer van producten in tankauto's. Spr. zegde het personeel hartelijk dank voor de medewerking, die de Vlismar steeds heeft ondei-vonden. HULDIGING H. L. M. J. CRIJNEN Daarna richttè de heer v. d. Hoog zich tot de procuratiehouder, de heer H. L. M. J. Crijnen, die 25 jaar aan de Vlismar is verbonden. Belgische spoorwegtarieven voor Terneuzen. Naar de Lloyd Anversots meldt zaju vossen Belgische en Nederlandse vertegenwoordigers van de sp: or- wegl edryven de eerste oesprekingen gehouden over een verzoek, dat van Nederlandse zijde werd gea'aur om voor de haven van Terneuzen de speciale spoorweg tarieven van toe passing te verklaren, die voor Bel gische havens gelden. Zon is men weet gcloen destijds de Belgische tarieven reeds voor Terneuzen, maar weid dat „voorrechtingetrokken. Nu vr.n Nederlandse zijde faciliteiten wor den toegestaan" voor de verbetering van 't Kanaal Gest-Terneuzea, heeft men in Terneuzen aandacht ge vraagd voor deze oucie kwestie, wel ke thans blijkens het bericht van de Lloyd Anversuis door Nederlandse spoorweg vertegenwoordigers met de Belgen is opgenomen. Htt Belgisene blaa zegt dat de toe kenning van de Belgische tarieven aan Terneuzen consequenties zal hennen voor Geut ei Antwerpen. Inwilliging van het verzoek zou be- tektoen, dat Belgische en Luxem burgse industrie,) even goed via Terneuzen ais via de eigen nationale havens kunnen exporteren. EERST IN VLISSINGEN In Middelburg werden wij aange sp roken door een klein ventje, dat de schoolgaande leeftijd nog niet had be reikt. Het sjouwde door de Middel burgse straten, gebukt onder de last van een soort rugzak en onder de ge dachte, dat de mensen op hun beurt weer gebukt zouden gaan onder ge brek aan lectuur Het ivas een buigzame historie. Het kereltje had met een ijver, een veel betere zaak waardig, een serie dagbladen van de meest uiteenlopende richtingen verknipt in een aantal al thans symmetrisch gelijkwaardigestuk- ken en deze stukken deelde hij met gulle hand rond. „Wilt wat te.lezen hebben? vroeg hij ons en hij zag naar ons op, met in zijn ogen de blifc van iemand, die er van overtuigd is, dat de mensheid door het leven gaat met een groot gemis aan geestelijk voedsel. Wij namen wat verknipte kranten tot ons en deden oneindig dankbaar. Het knaapje was zóveel warme waar dering ook weer niet gewend en wist zijn tevredenheid daarmee niet beter te tonen, dan door nog een greep in de rugzak en zo wandelden wij tenslotte verder, met een bos krantenknipsels wat doelloos onder de arm geborgen. Op de Markt hebben wij ze laten vallen. Achteloos. Maar toen wij in de bus zaten, zagen wij de knaap weer. Hij zocht de vele stukken nauwkeurig bijeen en even la ter klom hij naar binnen. „U hebt uw kranten verloren, me neer", zei hij en overhandigde ons met een breed gebaar de ganse collectie Eerst in Vlissingen durfden wij ons nogmaals van de voorraad te ont doen „Uw loopbaan", aldus de heer van der Hoog, „liep parallel met de Vlis mar, maar waren er bij de laatste ups and downs, bij U ging het in stij gende lijn". Spr. herinnerde er aan hoe de heer Crijnen na de oorlog de dagelijkse lei ding kreeg van de Ned. Opslagmaat schappij en feliciteerde hem hartelijk mede namens de commissarissen. Spr. bood aan de jubilaris een fraai geschenk aan en aan mevr. Crij nen bloemen. De heer J. C. A. Stikkers, procura-. tiehouder te Rotterdam, huldigde daarna de heer Crijnen namens het personeel. Hij wees op de grote veel zijdigheid van de heer Crijnen die thuis is in kantoor, bedrijf, verkoop en inkoop. Bij de herbouw na de oorlog had de jubilaris een zware taak. Toen men al een gedeelte van de tanks aan de tweede Binnenha ven te Vlissingen had hersteld, moest het bedrijf op die plaats geliquideerd worden. Steeds toonde de heer Crij nen een juist inzicht en een snel be grip voor nieuwe situaties. Degenen, lie met hem samenwerkten hebben die samenwerking altijd gewaardeerd. Spr. wenste de heer Crijnen nog vele goede jarerr toe bij de Vlismar Advertentie. m TERWIJ0ER0 HET LIKDOORNS wohderoue Weg met onhandige llkdooniringeii en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in GO seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.3o be spaart Tl veel ellende. (levendig applaus). Daarna ging de erewijn rond en bleef men nog gerui me tijd gezellig bijeen. JAARVERSLAG 1951. Voegen we aan het bovenstaande nog toe, dat zo juist het jaarverslag 19d1 van de N.V. Vlismar is versche nen. De winst 1951 werd becijferd op f 284.692,71. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 9 waar van 5 stockdividend en 4 in contanten. De boekwaarde van het oliebunker station met het meerschip Vlismar m beloopt na afschrijvingen f 59.981,62 (verzekeringswaarde f 3.125.000.De handel in aard olieproducten was in het afgelopen boekjaar bevredigend en ook het jaar 1952 laat zich bevredigend aanzien. Met de N.V. Haven van Vlissingen zijn onderhandelingen voor overname van de steigers en ducdalven aan de binnenhaven in een vergevorderd sta dium. Knaapje bij Zoutelande in zee verdronken. Bij spelen op een autoband. Zaterdagmiddag is voor het bad- strand te Zoutelande een zevenjarig knaapje op tragische wijze verdron ken. Mevr. J. J. Knibbe uit Goes be zocht met haar kinderen voor de eer ste maal het strand, terwijl haar echtgenoot een vergadering in Mid delburg bijwoonde. Haar zevenjarig zoontje Jan speelde met een autobin- nenband in zee. Zittende op de band dreef hij door 'n landwind wat ver zee waarts. Om onbekende redenen sprong hij in te diep water van de band en verdween onder water. Het duurde enige tijd aleer het knaapje werd ge vonden. Een drietal artsen was spoe dig aanwezig en langer dan een uur heeft men getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, maar dat mocht niet geluk ken. De vader, drs J. J. Knibbe, die secretaris is van de CBTB in Zeeland, kwam ijlings uit Middelburg. Men moest ham de droeve mededeling doen, dat zijn zoontje was overleden. Op het strand heerste uiteraard on der de vele bezoekers grote versla genheid. Het stoffelijk overschot werd Zaterdagavond naar Goes vervoerd. DE BETEKENIS VAN HET WOORD. Met Kerstmis wordt Nijhóffs „De ster van Bethlehem" opgevoerd. De opvoering door de Classicale Lekenspelgroep Walcheren in de Oost- kerk te Middelburg, weinige dagen voor het Pinksterfeest 1952, van Nft- hoffs voortreffelijk Pinksterspel „Des Heilands tuin" heeft ook degenen, die daar nog niet ten volle van overtuigd waren, kunnen leren hoeveel be tekenis hel lekenspel heeft als getuigenis. Het is dan ook verheugend, dat deze groep tot stand is gekomen en nog verheugender, dat zij metterdaad heeft kunnen aantonen, bestaansrecht te hebben. Dit bestaansrecht ontleent zij aan de wijze, waarop zij Nijhoffs verzen tot de honderden in het kerkgebouw heeft gebracht. Wie aan lekenspe- lers dezelfde eisen stelt als aan to neelspelers, geeft aan, niets te be- rijpen van de zin van het lekenspel. it neemt echter niet weg, dat de uitvoerenden zich er niet met een Jantje van Leiden af mogen maken, dat zij de versregels niet mogen af raffelen en afdreunen, dat zij niet als houten poppen heen en weer mogen schutteren, dat de belichting en de costumering niet aan alle kanten te wensen over mogen laten, want dan verliest het spel al zijn waarde en wordt deze wijze van Evangelie-ver kondiging een aanfluiting. De leden van de groep men heeft nu een kern van ongeveer twintig jonge mensen en hoopt in September weer tot uitbreiding te kunnen gera ken beseffen dit volkomen en wijden zich dan ook met een verkwik kend enthousiasme aan de verbete ring van hun dictie. Gedurende de af gelopen winter werd een cursus in het zeggen van teksten gehouden en deze heeft vruchten afgeworpen. „De stem moet loskomen en daardoor ook de expressie", zei ons de leider van de groep, die tevens deze cursus heeft gegeven, de heer F. Koster uit Middelburg en hij voegde er aan toe: „Wij moeten de mensen laten besef fen, wat er met het woord kan wor den bereikt". Voor de goede opvoe ring van een lekenspel achtte hij in de eerste plaats devotie nodig. De le- kenspeler moet vanuit de belevenis pogen de figuur, welke hij heeft uit te beelden, wéér te maken, waarbij uiteraard voorop staat, dat het le kenspel in tegenstelling tot gewoen toneelspel nooit meer kan zijn dan een aanduiding. De tekst is geen doel, doch slechts middel, een medium om te getuigen. PLANNEN VOOR DE TOEKOMST Nu de opvoering van „Des Hei lands tuin" met succes is bekroc wil de groep op deze weg voortga waarbij zij zich hoofdzakelijk denkt te bedienen van de lekenspelen, die Nijhoff schreef en die op een bijzon- Zeeland in de aether. De VARA brengt op Zaterdag 5 Juli van 2.453.15 uur een Zeeuws programma in de serie streekuitzen- dingen met als titel: „Uut 't Goese land." Dit programma wordt verzorgt. door de amusementsvereniging „The Joco" uit Kloetinge. De medewerken den zijn: Tini Beekman als Koeba van Jilles de Puut, Maatje Jobse als Siene van Jewannes de Kraker, Chris van Vredeghem Jr. als Jewannes de Kraker en Marien de Jonge als Jil les de Puut. Laatstgenoemde schreef tevens de teksten voor dit program ma. der hoog peil staan. Ieder jaar hoopt zij één spel te kunnen opvoeren en zij zal trachten dit weer te doen uit de oecumenische gedachte. Het plan is met Kerstmis in Middelburg en Vlis singen Nijhoffs ,,De ster van Bethle hem" op te voeren en wanneer de groep werkzaam kan blijven met Pa sen 1954 een Paasspel en met Pink steren 1955 weer een Pinksterspel van deze grote Nederlandse dichter. Het ideaal van de groep is de op voering van de „Elckerlyc", de ook nu nog herhaaldelijk vertoonde mora liteit uit de late Middeleeuwen. Dit spel stelt echter zeer hoge eisen aan de executanten, voornamelijk wat de uitspraak van het Middelnederlands betreft. Om daarmee al enigszins ver trouwd te raken wil men in Juni of Juli van het volgend jaar het veel eenvoudiger Middeleeuwse spel ,,Lan- celoet van Denemarcken" opvoeren. DRUKTE OP DE STRANDEN. Zaterdag en Zondag is het op de Zeeuwse stranacn oijzonder druk ge weest. Vooral uit België kwam een re cord aantal oezoekers per boot, auto bus, particuliere auto en fiets. Te Cadzand stonden Zondag vele honderden auto's geparkeerd van strandbezoelcers. Op het veer Vlissin genBreskens ieerste een maximale drukte en zowei op de stranden van Walcheren als die van Schouwen heerste grote bedrijvigheid. Te Vlis singen arriveerde Zondag een muziek corps uit Wondelgem, dat een korte muzikale wandeling maakte en een klein concert gaf in het Bellamypark. Dë Belgische gasten werden namens V.V.V. Vlissingen begroet door de he ren H. J. Smits en M. van Hijfte. Een zeepaardje uit de Westerschelde. Door de bemanning van de „Bres kens 17" werd in de Rassen buiten Deurloo bij Westkapelle een zee paardje opgehaald in het visnet. Het diertje werd levend aange bracht en naar het kantoor van de P.Z.C. in Vlissingen getransporteerd. Het komt uiterst weinig voor, dat zeepaardjes in de mond van de Wes- ter-Schelde worden aangetroffen. Paardenfokdag te St. Maartensdijk Door de Bond van Paardenfokkers Eiland Tholen wordt Woensdag 2 Juli a.s. op het Sportterrein te St. Maartensdijk een fokpaardendag ge organiseerd. Tevens wordt dan ge houden de premie-keuring voor mer ries van 2 tot 10 jaar, uitgaande van de Ver. Het Nederlandse Trekpaard, stamboek afd. Zeeland. Hiervoor zyn meer dan honderd paarden en veulens ingeschreven, be nevens fokgroepen en loten van vier merries van één eigenaar. Voor de beste en gezonde merrie wordt een kunstvoorwerp uitgeloofd. Advertentie Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt D eigenlijk niet buiten Kraschen Salts. Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen him oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruscliens zes minerale zouten geven de bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuur lijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van uw slopende pijn. Motorrijder gedood nabij Aardenburg. Reed in volle vaart tegen boom. Zondagavond keerde de Belgische motorrijder R. v. d. Bosse, die onder Sint Kruis (Aardenburg) de dag met vissen had doorgebracht naar zijn woonplaats Eecloo terug. Op de duo van het motorrijwiel zat een collega visser, de heer van Beer, eveneens uit Eecloo. Op de weg AardenburgSint Kruis, is het motorrijwiel in volle vaart ter hoogte van het Groenewoud uit een wegbocht gevlogen en tegen een links van de weg staande boom terecht ge komen. De heer v. d. Bosse, die 52 jaar oud en gehuwd is werd op slag gedood. De heer van Beer werd met een ernstige schedelbusisfractuur in het ziekenhuis te Oostburg opgeno men. Het stoffelijk overschot van de heer v. d. Bosse werd door bemid deling van de Belgishe politie naar Eecloo vervoerd. Afscheid administrateur van „Vrederust". In tegenwoordigheid van dagelijks bestuur, vele hoofdambtenaren en het personeel van de Stichting „Vrede rust" te Bergen op Zoom werd Zater dagmiddag afscheid genomen van de heer H. Leusink, administrateur van de vereniging tol Christelijke verzor ging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland. Voor deze gelegenheid was er een bijeenkomst in het hoofdgebouw waar de bestuurskamer, ds. J. de Vries uit Goes, /oor/iihr van de vereniging, de eerste was die de scheidende ad ministrateur iotsp ak. In welgïtjze.n woorden ga: de? - een overzicht over de tijd, waarin de heer Lexsïnk ep „Vrederust" werkzaam was en haalde verschillende oelangrijke gebeurtenis sen uit ccie peril"-.' aan. De heer Leu sink was sseads eei ijverig man. ac curaat en ber -idw iilig, niet alleen vor de vereniging maar ook buiten „Vre derust''. Oox mevrouw Leusin* werd deze hulde betrokken. Beiden wen ste de voorzitter Gods zegen toe en hoopte, dat zij nog vele jaren van een echte rust zouden mogen genieten. Namens de vereniging bood ds. De Vries een geschenk in enveloppe aan, waarvoor dan een passend geschenk gekocht kon worden. Na de voorzitter werd het woord ge voerd door de geneesheer-directeur, dr P de Jonge, die de vertrekkende administrateur dankte voor alles wat hij hbc gedaan. Namens het personeel \b.n de kantoren voerde himnj nog *-el woord, de heer J, J. Boon. die vele jaren met de heer Leusink pretög sa men neeft gewerkt. Diep onder de ndruk dankte de heer Leusink. Hij was er van overtuig 1 dat hij niet geheel zonder fouten zijn werk nad oaan, 'maar alf men niet werkt, •naakt men ook geen fouten. De heer J. W. -an 't Hoff, penning meester der vereniging kon echter stellig verklaren, dat het we.'* dooi de heer Leusink verricht, steeds goed was. Tot slot eindiede de voorzitter, ds De "Vries, door namens allen de zegen bede uit Ps. 121, vers 4 de scneidende administrateur en echtgenote toe te wensen. Advertentie. f1 Op Dinsdag a.s. is het juist een jaar geleden dat de Beurs- exploitatie door Hotel de Ko renbeurs werd overgenomen. Ter gelegenheid van dit feit zal op die dag aan alle Beursbe zoekers gratis koffie worden aangeboden. De officiële opening zal latei- plaats vinden, wanneer ook het hotel-gedeelte gereedgekomen Adspirantwedstrijden kring Zeeland N.C.G.V. Te Goes werden op het gemeente lijk sportterrein adspirantweastrijden gehouden door de kring Zeeland van het Nederlands Christelijk Gymnas tiek Verbond. Er bestond hiervoor een behoorlijke belangstelling, terwijl de prestaties van de jongens en meisjes niet onder de maat bleven. Er was duchtig geoefend en over het alge meen was er vooruitgang te bespeuren. De wisselbeker in de groep meisjes van 1116 jaar ging voor de tweede maal naar O.K.K. te Goes, (136 pun ten), terwijl bij de jongens van 3-16 jaar de wisselbeker door .Oranje- Nassau" uit Vlissingen werd behaald (119% punten). Vorig jaar was deze beker voor OK.K. De kleine meisjes van O.K.K. (810 jaar) behaalden met 86 Va punten een lauwert.'.* en „Voorwaarts" uit Axel kreeg de wim pel van de marswedstrijd met 45 pnt. De wedstrijden werden met een kort woord van de voorzitter van O-KK., de heer C. Simonse, geopend. De alge hele leiding berustte bij de heer J. Goedee. „PREMIER PRIX" KAMERMUZIEK Mej. Mart Ine Reynders Schilt te Serooskerke (W.) behaalde aan het Koninklijk Conservatorium te Brussel de „premier prix" kamermuziek. MOOI RESULTAAT. Provinciale brandweerwedstrijden in plan-Oost te Goes. Zaterdagmiddag heerste In plan-Oost te Goes, bij het in aanbouw zijnde Chr. Lyceum, een grote bedrijvigheid: tientallen brandweerlieden toonden voor een critische jury wat zij waard waren in een wedstrijd, waaraan niet minder dan zeven ploegen deelnamen. De winnaar van deze vaardig heids wedstrijd, waarbij de ploegen Middelburg I, Yerseke, Borssele, Kruï- ningen, Middelburg H, Goes I en H „aan de start" verschenen, was de ploeg Goes I, welke groep 1130 punten behaalde. Goes zal daardoor mogen deel nemen aan de landelijke wedstrijden te Nijmegen. De wedstrijd, die was georganiseerd door de Vereniging van brandweer commandanten, had de belangstel ling van een vrij talrijk publiek. Men zag de brandweermannen dapper in het hete zomerzonnetje een aantal hindernissen nemen, teneinde „de vuurhaard" zo spoedig mogelijk te bereiken. Er werd door de brandweer lieden met enthousiasme gewerkt en zoals het meestal bij dergelijke evene menten gebeurt, waagde soms een al- te-geïnteresseerde toeschouwer zich te dicht bij de wedstrijdbaan, met al de natte gevolgen van dien WEINIG VOORUITGANG Onmiddellijk na de wedstrijd werd een bijeenkomst gehouden in het „Slot van Ostende", waarbij de burge meester van Goes, mr W. C. ten Kate Advertentie. De vulpen met een wereldreputatie. Over de gehele wereld geprefereerd door hen die hóge eisen stellen. Smaak volle uitvoering, perfecte constructie gepaard aan spreekwoordelijke -duur- zaamheid en betrouwbaar heid. Er is een SWAN pen voor elk handschrift SWANv.fl.21-totfl.63.50 BLACKBIRD, de beste vulpen na de SWAN v.n. fl. 12,50. UW RECHTERHAND SWAN VULPEN IMPORT Mil R'DAU De Z.L.M.-dagen te Axel geëindigd. Een groot agrarisch feest. De Z.L.M.-dagen te Axel zijn Vrij- ig en Zaterdag uitgegroeid tot een groots agrarisch feest, dank zij de grondige voorbereiding en-vooral dank zij het schitterende zom'erweer. Vrij dagavond traden de Veluwse boeren- dansers op, die duizenden belangstel lenden trokken. Dit in typische hoe rendracht geklede gezelschap ver wierf veel succes en aan de Axelse V.V.V. komt alle lof toe voor het ar rangeren van de Veluwenaars. Zaterdag werd op het tentoonstel lingsterrein aandacht gescnonken aan sport en ontspanning. Dt Landbouw- jeugdgroepen uit Oost- en West Z- Vlaanderen streden om da korfbal hegemonie beneden de Westei'-Sche.1- de. Met .3—1 ging de 'zege naar het Oosten!! Hierna trad op het L.J.G.-orkest, dat een gevarieerd programma bracht van refreinzang, jodelnumniers, instrumen tale muziek enz. Tot slot was er des middags een klein festival, waaraan de muziekcorpsen uit Axel, Hoek en Zaamslag deelnamen. Nadat er op het tentoonstellingster rein was gemusiceerd, trokken de mu- •ici, voorafgegaan door he1 pijpers- corps .Excelsior" uit Goes door Axel. Met vliegende vaandels, slaande trom men en luid trompetgeschal verwek ten zij grote geestdrift in de stad. Tenslotte sprak de heer A. Haak voorzitter van de Z.L.M -kring Axel. een hartelijk dankwoord op het ten toonstellingsterrein, waarbij bijnie mand vergat die tot het welslagen van de Z.L.M.-dagen had meegewerkt. SCHITTEREND VUURWERK. Des avonds te tien uur werden de feestelijkheden beëindigd met een groots vuurwerk boven de Kleine Kreek. Het vuurwerk werd door circa 10.000 mensen gadegeslagen vanaf de beide dijken. Het maakte met zijn enorme molens, fonteinen knalbom- men, vuurpijlen en lichtkogels een fan tastische indruk. Nadat de laatste slag zin „Leve de Z.L.M." langzaam ver bleekt was. begaven veleu zich nog naai de restaurants, café's enz. waar gedanst werd Te middernacht heerste in de Axelse straten nog een drukte, die men gewoonlijk slechts in de hoofdstraten van de grote steden op de spitsuren aantreft. Het zijn voor Axel goede dagen geweest, die nog Jang in de herinnering zuilen voort leven. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Rijksuniversiteit te Utreehi slaagde voor het arts-examen de heer G. Annot te Oostkapeile. Aan de Technische Hogeschool te DeF» ig geslaagd vaar het candi- daatsexamen voor mijningenieur de heer J. P. van Cru'yumgen te Oost burg. Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam slaagde voor bet kandi daatsexamen de heer M. van Wc-len- burg te Middelburg. Aan de Vrije Universiteit zijn ge slaagd voor het candidaatsexHmen theologie de heer P. Josiasse te Se rooskerke. en van Kortgene, de heer A. A. Schuit, aanwezig waren. De heer G. Kortus, adjunct-inspecteur van de brandweerinspectie te Breda, hield een beschouwing over het geleverde werk en wees er op, dat de prestaties beneden het peil van het mogelijke waren gebleven, zodat er sinds twee jaar geleden eigenlijk geen vooruit gang was te bespeuren. Daarom zal het goed zijn, aldus spreker, dat de brandweermannen zich bewust wor den van hun grote verantwoordelijk heid en dit tonen door een steeds groeiende activiteit. De burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, wees er op, dat de brand weerlieden bezield moeien zijn met de wil om met elkaar en voor elkaar al les te geven. Het stemde spreker tot frote vreugde, dat deze wil bij de eeuwse brandweermannen in grote mate aanwezig was. Vervolgens werd de uitslag bekend gemaakt. Goes I werd met 1130 pun ten eerste, terwijl de bevelvoerder van deze ploeg, de heer J. den Boer, de prijs voor de beste bevelvoerder won, beschikbaar gesteld door de commandant van het corps te Goes, de heer H. B. Pilaar. Kruiningen werd tweede met 1049 p.; 3. Borssele, 1040 p.; 4. Goes II, 951 p.; 5. Middel burg I, 912 p.; 6. Yerseke, 870 p.; en 7. Middelburg II, 758 p. Tot slot van de byeenkomst werd het woord gevoerd door de burge meester van Kortgene, tevens voor zitter van de provinciale Zeeuwse brandweerbond. Spreker uitte zijn te leurstelling over het feit, dat de wed strijd door zo weinig gemeentebe stuurders werd bijgewoond. Elfhonderd Vlaamse toeristen te Zierikzee. Ook letterkundigen aanwezig. Zondag 29 Juni werd Zierikzee be zocht door niet minder dan 1100 Vla mingen, die vanuit Antwerpen een boottocht maakten met de „Flandria 16" en met de Minister Lely" van de R.T.M. Na de ontscheping, welke be grijpelijk nog al wat tijd vorderde, sprak de loco-burgemeester R. Ger ritsen de toeristen toe. Hij wees er op dat Zierikzee zijn schone oudé gebou wen vooral te danken heëft'^aan de grote Vlaamse bouwmeester uit de Middeleeuwen: Keldermans en zijn ca rillon aan Peter van Gheijn. Hij hoop te, dat steeds meer dergelijke tochten naar Zierikzee ondernomen zouden worden. De directeur van de Vlaamse Touristenbond, de heer J. Seijs, be antwoordde deze toespraak en dank te de heer Gerritsen voor diens har telijke woorden, waarbij hij tevens mededeelde dat 1100 Vlamingen aan wezig waren uit alle delen van België, leden van de Vlaamse touiïstenbond, waarbij zich aangesloten hadden le den van het Boekengilde de „Clau- waert" en verschillende vooraan staande Vlaamse schrijvërs en kun stenaars, o.a. Ernest Claes. Het was 18 Juli 1948 dat wij voor het eerst Zierikzee bezochten, aldus de heer Seijs. Elk jaar is dit in meer of min dere mate herhaald, doch nu is het wel bijzonder grootscheeps. De be doeling is een paar uur te verpozen in een oud stadje en te lopen door de smalle oude straatjes met hun karak teristieke topgevels en de oude poor ten te bezichtigen, het schone stad huis en de St. Lieven Monstertoren, op welks trans het Halewijhkoor eni ge Oud-nederlandse liederen zou wil len zingen. Deze bezoeken zullen ho pelijk meer bijdragen tot verbroede ring der volken dan papieren contrac ten, overeenkomsten en dergelyke. Daarop bood de bekende romanschrij ver dr. Filip de Pillecijn namens het „Clauwaert -gilde aan de loco-burge meester enige boekwerken aan, die ohder dank werden aanvaard. Ten slotte trokken de touristen groepsge wijs onder geleide de stad in. Dank zij het schone weer mocht dit bezoek alleszins geslaagd heten. Afscheid Ir. J. van de Kerk te Terneuzen. In de machinehal van de electri- sche centrale der Rijkswaterstaat aan de Westsluis te Terneuzen werd Za terdagmorgen door het personeel van de rijkswaterstaat in Zeuwsch-Vlaan deren afscheid genomen van de hoofd ingenieur, ir. J. van de Kerk, die te 's-Gravenhage bij de directie bruggen en wegen een funntie zal gaan be kleden. De hoofdingenieur-directeur bij de rijkswaterstaat in Zeeland, ir. Th. Heyblom, sprak daarbij de schei dende arrondissementsingenieur die bijna 7 jaren in Terneuzen verbleef in zeer waardergnde bewoordingen toe, waarbij hij er ondermeer op wees, dat de heer van de Kerk niet alleen een uitstekend chef was, doch zich tegenover zijn personeel bovenal als mens liet gelden. De bureelchef te Terneuzen, de heer L. Wiskevke, sprak namens het personeel in Zw.- Vlaanderen, waarbij hy zijn leedwezen betuigde over het vertrek van deze zeer geziene chef. Als blijken van er kentelijkheid werd door het personeel aan de scheidende ingenieur een werk van de Terneuzense kunstschil der K. J. Huineman en een fotoalbum aangeboden met een 150-tal foto's van Zeeuwsch-Vlaanderen. betrek king hebbende op Rrjkswaterstaats- werken, wegen enz. De heer van de Kerk bracht niet alleen dank voor de hem aangeboden geschenken, doch ook voor de prettige samenwerking, die hij bij het uitvoeren van werken in Zeeuwsch-Vlaanderen steeds heeft ondervonden. Hij sprak de wens uit, dat ook zijn opvolger, ir, W. van de Velde, daarvan in de toekomst zal mogen profiteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2