PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bescherming van West-Berlijn blijvend gegarandeerd Slotacte in strijd om Braakman Zaterdag begonnen 0£ BILT Vandaag EGYPTISCHE PREMIER AFGETREDEN 195e Jaargang-No. 152 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. 3. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntljn. PL verv.: W. Leertouwer en H, A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.p fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 Juni 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 CL per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1—Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16. Terneuzen Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee N Bogerdstr >60 te) 28. Op een persconferentie verklaarde Acheson Zondagmorgen, dat in dien de Oostduitse volkspolitie zonder hulp van buitenlandse mogendheden zou trachten Berlijn te bezetten zijn eerste stap zou zijn „Zeer zorg vuldig te luisteren naar het advies van militairen". Wat hij zou doen na dat hij zulk een advies zou hebben ingewonnen, zou afhangen van de aard er van, zo zeide Acheson, die voorts opmerkte: „Mijn verklaring betekent niet, dat bij een aanval op Berlijn geen onmiddellijke tegenmaat regelen beraamd zouden worden". Hy sprak berichten tegen, waarin New Yorkse dagbladen gemeld hadden, dat hij Zaterdagavond met de opper bevelhebber der Amerikaanse land strijdkrachten in Europa, generaal Thomas Handy, een onderhoud gehad zou hebben over het zenden van troepen ter bescherming van de W. Duitse grens met Oost-Duitsland. Voorts verklaarde Acheson nog, dat het Westen verlangt naar de dag, dat de Oostduïtsers zich in een ver enigd Duitsland bij de „vry'e wereld" zullen voegen. Samen met Engeland en Frankrijk zouden de Ver. Staten West-Berlijn blijven beschermen. „Wij vergeten de Duitsers, die van hun vrijheid zijn beroofd, nooit", aldus de minister. Voor zijn vertrek uit Londen naar Berlijn verklaarde Acheson aan ver slaggevers: „Ik ga van hier naar Berlijn en Wenen; in beide plaatsen zal ik vertegenwoordigers van een moedige bevolking ontmoeten, die f;etoond heeft in buitengewoon moei- ijke omstandigheden standvastig te kunnen blijven en die onvermoeid is voortgegaan met de opbouw van stad en land. De inwoners van Berlijn en Wenen hebben volhard in hun stre ven, namelijk het weer innemen van hun plaats in de familie der volke ren". DRONK OP RECEPTIE Een te Berlijn gehouden receptie Prins Bernhard vierde verjaardag in de familiekring Gelukwens van mevrouw Eva Peron. Prins Bernhard heeft Zondag zijn verjaardag in de familiekring ge vierd. De prinsessen waren reeds vroeg opgestaan, om hun vader de verjaardagscadeaux te overhandigen. Reeds Zaterdag waren talrijke vrienden naar Soestdijk gekomen om de prins te feliciteren. Bij deze gelegenheid toonde de prins dat hij niet alleen een goed rui ft to paard is maar ook andere vie-* oeters dan ua ..rden durft te be rijden, zoals een olifant van het cir cus Mikkenie, dat enkele van deze kok.ïsen naar de pareiscuin had gedi rigeerd De oudste drie prinsessen gaven hiertoe een goed voorbeeld door via de ïvusuchtige pol en fan >ie kolos, onder grote bijval op zijn rug te klim- en zich op haar verheven zitplaats aan de oren vast te houden. Bij dit moedige voorbeeld van zijn dochters kon de prins moeilijk ach terblijven en -u rijcostuum besteeg hij eveneens de jumbo, die zich on der ervaren handen van de chef d"equipe van onze Olympische hip pische ploeg bij.odor op zijn ge mak bleek te voelen. Onder de vele telegrammen en brieven met gelukwensen voor de prins bevond zich o.m. een brief uit Argentinië mevrouw Eva Perron. Koningin dineert aan boord van „Vanguard'. Engels vtaotbezoek aan Rotterdam. Zaterdagmorgen verscheen plotseling „als een vreemde eend in de brjt" het grote Engelse slagschip „Vanguard" op de Nieuwe Waterweg. Getrokken door sleepboten voer het schip op naar de Wilhelminakade te Rotter dam en nam ligplaats bij de Holland- Amerika-lijn. De begeleidende Engel se torpedobootjagers „Battleax" en „Broadsword" zochten een plaatsje in de Rotterdamse Parkhaven. De Vanguard" kwam regelrecht van de oefening „Castanets" en staat onder commando van admiraal Crea sy. Aan boord bevindt zich een be manning van 1400 koppen. Gedurende het Engelse vlootbezoek aan Rotterdam zal de admiraal de lunch gebruiken bij H.M. de Konin gin op paleis Soestdijk. Koningin Ju- lina zal Dinsdag a.s. dineren aan boord van de „Vanguard", ter gelegenheid van het bezoek van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken werd ook bezocht door een viertal functionarissen van de Russische bestuurscommissie in O. Duitsland. Onder hen bevond zich de politieke adviseur van generaal Tsjoekof, het hoofd van de bestuurs commissie, de heer V. S. Semeonof. Ontaarde ouders hielden zoon 3 jaar aan ketting. Een jongeman, die drie jaar lang door zijn ouders in een stal van hun boerderij nabij Bari aan een ketting was vastgehouden, is door gendar mes verlost. De ketting, waaraan hy vast zat, was zo kort, dat hij niet kon opstaan. De jongeman vertelde, dat hy drie jaar geleden gedurende enige maanden in een psychiatrisch instituut was ondergebracht, maar dat zijn ouders hem hadden terugge haald en hem vervolgens in de stal hadden vastgeketend. Zijn moeder bracht hem eens per dag eten, zonder zich verder om zijn gezondheid te bekommeren. De ver magerde jongeman, die een baard, lange haren en talrijke wonden had, en te zwak was om te blijven staan, is met spoed haar het ziekenhuis overgebracht. De moeder van de 25 jarige jonge man is gearresteerd. De politie zoekt naar de vader, die vluchtte, toen jongen ontdekt werd. ACHESON IN DUITSLAND EN OOSTENRIJK. Viermogendheden-conferentie in de Duitse hoofdstad De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, die van Zaterdag tot Zondag in Berlijn heeft vertoefd, verklaarde naar aanlei ding van dit bezoek o.m., dat de Westelyke mogendheden te Londen vol ledige overeenstemming hebben bereikt over de tekst van het Westelyke antwoord op de jongste Sovjet-nota over Duitsland. Het ontwerp van dit antwoord heeft Acheson Zaterdagavond overhandigd aan de Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, prof. Hallstein. Men neemt aan, dat dit antwoord o.m. een voorstel inhoudt tot het houden van een viermo- gendhedenconferentie in Berlyn. De Russische gezagsdragers een kort gesprek met Acheson, waar bij Semeonof en Acheson elkaar toe dronken. Het officiële doel van Aeheson's bezoek aan Berlijn was het leggen van de eerste steen voor een biblio theek. Zondagmiddag is hij per vliegtuig uit Bexiijn in Wenen aangekomen. Dit is het eerste bezoek van minister Acheson aan Oostenrijk. is het 10 jaar geleden, dat de Duitse maarschalk Rommel op zijn zegetocht door Noord- Afrika El Alamein bereikte, waar hij door het achtste Britse leger onder Montgomeiy tot staan werd gebracht en werd teruggeslagen, hetgeen een keerpunt in de tweede wereld oorlog betekende. Parlement van Poesan tot resolutie gedwongen. Waterkrachtcentrale voor de vierde keer gebombardeerd. In Poesan heeft een menigte van ongeveer 500 personen de parlements leden, die in vergadering waren, be let de zaal te verlaten, totdat zij een resolutie hadden aangenomen ter ontbinding van het parlement. Eén parlementslid werd zodanig geslagen, dat hy bewusteloos op een bank bleef liggen. Het parlement heeft voorts het ont slag van vice-president Kim Soeng Soe aanvaard, die geen lid wenste te blijven van een „corrupt regiem". Het parlementsgebouw werd door een politiemacht van 100 man be waakt, die tenslotte een einde aan het „beleg" maakte. De Zuidkoreaanse regering heeft medegedeeld, dat de heruitzending van de „Stem van Amerika", die twee weken geleden werd verboden, hervat zal worden. In een communiqué van de Ameri kaanse luchtmacht voor het Verre Oosten, wordt medegedeeld, dat de waterkrachtcentralen te Tsjosin op nieuw zijn gebombardeerd. Dit is de vierde keer. Koning Talal gaat via Beiroet naar Jordanië. TOCH AFSTAND Koning Talal van Jordanië is Zater dag met het Italiaanse passagiers schip „Esperia" Uit Venetië naar de Libanese haven Beiroet vertrokken. Men verwacht, dat de koning in Bei roet aan land zal gaan en dat hij per auto een bezoek aan Damascus zal brengen. De Syrische regering zou reeds voorbereidingen hebben getrof fen om de Jordaanse vorst officieel te ontvangen. Leden van het gevolg van koning Talal hebben medege deeld, dat hun vorst waarschijnlijk af stand van de troon zal doen. Volgens deze mededelingen zou hij in Cairo reeds een villa hebben gekocht om zich daar in de nabije toekomst te vestigen. Naar verwacht wordt, zal koning Talal over ongeveer een week in Jordanië aankomen. De ministers van Buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Frankrijk en En- ge;and kwamen op het ministerie van buitenlandse zaken te Londen byeen. Op de agenda stond de bespreking van het Duitse probleem en het verzoek van Rusland tot het houden van een vier-mogendheden conferentie. Van links naar rechts: Dean Acheson. Anthony Eden en Robert Scbuman. Mislukte moordaanslag te Apeldoorn. Woonwagenbewoner schoot op zijn nee?. Op het terrein van de opkoper Ten Kate aan de Parallelweg te Apel doorn is Vrijdagmiddag tegen 4 uur een mislukte moordaanslag gepleegd. De 24-jarige woonwagenbewoner F. H. uit Deventer, die bezig was een vracht oude metalen te lossen, zag ip eti gegeten ogcoV.k zijr. neef, de 36-jarige P. H. uit Diepenveen, het terrein opkomen. Hij staakte zijn w-'rir trok een rovo.ver en Jrtstc circa 10 meter afstand een schot op P. H. dat echter miste. Een tweede schot weigerde, waarna F H. over haast de vlucht nam. 's Avonds meld de hij zich vrijwillig aan bij de poli tie te Deventer, die door de Apel- doornse collega's reeds op de hoogte was gesteld. Vast staat dat de aan slag verband houdt met een reeds jaren bestaande familievete, waarbij reeds eerder bedreigingen met dood slag werden geuit. F. H. is voorlopig in Apeldoorn opgesloten. Dr. W. Drees sprak met fractieleiders Besprekingen hadden een alge meen oriënterend karakter. De kabinetsformateur, dr. W. Drees heeft Zaterdagavond een bespreking gevoerd met de leider van,,de Twee de Kamerfractie van de anti-revolu- tionnaire partij, dr. J. Schouten. De bespreking, die ruim een uur duurde, had een algemeen oriënterend karak ter. Des ochtends had dr. W. Drees een onderhoud met de leider van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme. Ook deze bespreking, die ongeveer een uur duurde, had een algemeen oriënterend barakter. Perzische Tweede Kamer heeft nog geen voorzitter. De verkiezing van de voorzitter van de Perzische Tweede Kamer is Zondag, nadat afgevaardigden van het nationale front waren weggelo pen. tot Dinsdag uitgesteld. In politie ke kringen wordt deze verkiezing be. sehonwd als een van dp belangrijkste kwesties, waarin premier Mossa- deq de overwinning moet behalen om zijn premierschap te kunnen conti nueren. Volgens de uitslag van de eerste stemming heeft het onafhan kelijke lid dr. Hasan Imami, Iman- djoetmah (hoge priester) van Tehe ran. 33 stemmen der 73 aanwezige afgevaardigden gekregen. Drie ande re candidaten o.w. ee nlid van het naotionale front en een aanhanger van Mossadeq, kregen minder stem men. Toen de waarnemende voorzit ter om herstemming verzocht, ver lieten de afgevaardigden van het na- nationale front en een aanhanger quorum meer was. Hierna werd de vergadering tot Dinsdag verdaagd. SIRENES LOEIDEN Omstreeks één uur vanmiddag volgt definitieve afsluiting Toen Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf de Oostelijke Phoenix-ponton na een gevecht van bijna negen uur aan de grond was gebracht, loeiden de sirenes van een achttal sleepboten een rauw overwinningsgehuil over het rimpelloze water van de Braakman; een gehuil, dat terugkaatste tegen de dijken van de omliggende polders en dat uitvloeide over de Wester- Schelde Boven op de massieve betonnen kolos 60 meter lang, 12 meter hoog en met een gewicht van 3300 ton stonden ir. N. van Biezeveld en zijn naaste medewerkers; op het landhoofd bevonden zich de heren van de uitvoerende firma Zanen Verstoep, een leger van opzichters en arbeiders en in de wijde omgeving waren vele belangstellenden getuige van dit indrukwekkend gebeuren. De eerste phase van het eindstadium der werkzaamheden was voor het belangrijkste deel achter de rug; het volspuiten met zand van deze ponton nam een aanvang en vandaag Maandag 30 Juni 1952 zal de slotacte volgen. Het aanbrengen van de Westelyke ponton, waarmede het 11 meter brede sluitgat gesloten zal worden. Wanneer de werkzaamheden dan volgens het tijdschema verlopen, zal hedenavond om 21 uur de uitwateringssluis geopend worden en daarmee zal het lot van de Braakman als zeearm be zegeld zijn. In de vroege morgen van Zaterdag 28 Juni is de eindstrijd ingezet. Om 3 uur reeds begon het schutten van de drijvende ponton in de Westsluis te Terneuzen en om 4 uur kon worden weggevaren. Een aantal sleepboten, waaronder de „Hollander II" uit Dor drecht, de „Creta" en de „En Avants" IX, XIV, XIX en XXI, onderwierpen het onhandelbaar schijnende gevaarte aan him krachtige wil en om zes uur kon men bij hoog water de Braakman binnendraaien, waarna met deze Oostelijke ponton opgestoomd werd naar de scharnierpunt. Tegen half elf kon de ponton aan de draden van de scharnierpunt worden vastge maakt en langzaam, maar zeker, met overleg en beleid, begon de kolos daartoe gedwongen door de manoeu vres der sleepboten bij te draaien. De waterstand was intussen gedaald tot circa 1,20 meter beneden N.A.P. en toen de ponton te ongeveer 11.30 uur „in de raai" lag (d.w.z. te bestemder plaatse, dwars over de Braakman) ver stomden langzamerhand de stemmen, der opzichtei'S, die tot dan toe hun aanwijzingen hadden geschreeuwd naar de werklieden. De vele strak als vioolsnaren gespannen kabels verslap ten en om 12.45 uur moesten alle men selijke stemmen wijken voor het oor verdovend gehuil der sleepbootsirenes. De Oostelijke ponton was ter plaatse; een uniforme glimlach van tevreden heid speelde over de gelaten van in genieurs, opzichters, uitvoerders, zink- bazen en arbeidei's ZAND EN. NOG EENS ZAND. Onmmiddellijk daarna werd begon nen met het gereed maken van de lei dingen, die de ponton vol met zand moesten spuiten. Zand, zand en nog eens zaud. Vier en twintig uur lang zijn de zandzui gers in bedrijf geweest en wanneer vanmiddag ook de Westelyke ponton zal zijn geplaatst, zal minstens 90.000 kubieke meter zand per week aange voerd moeten worden om de pontons, ook wel caissons genaamd, op hun plaats te houden. Veertien dagen na de afsluiting zal, bij extra hoog water, moeten blijken of er voldoende zand is aangevoerd. Het sluitgat, waarvan de bodem met STRIJD MET HET PARLEMENT. Amerikaanse ambassade weersprak ernstige beschuldiging van Hilaly Pasja. Zondagavond is door de BBC bekend gemaakt, dat koning Faroek van Egypte een verzoek om ontslag van de premier Hilali Pasja heeft aan vaard. De koning heeft de eveneens partyioze ingenieur Hoesein Slrry Pasja, die reeds tweemaal premier is geweest, verzocht een nieuwe re gering te vormen. Zoals bekend heeft Hilali Pasja op 1 Maart j.l. het bewind overgenomen van Ali Maher Pasja, die met zijn ka binet was afgetreden na een geschil met de koning over de verdaging van het parlement. Hilali Pasja ontbond de kamer van afgevaardigden, waarin de Wafd-partij overheerste, op 23 Maart en kondigde nieuwe algemene verkiezingen aan. Deze werden echter niet gehouden en intussen heeft de Wafd-partij de koning verzocht het oude parlement weer bijeen te roepen, omdat de regering er niet in ge slaagd was verkiezingen te doen hou den Binnen de door de grondwet vobf- geschi'even periode van twee maan den. EEN BESCHULDIGING Intussen heeft zich nog een merk waardige affaire afgespeeld, naar Zomerweer zal nog enige dagen duren Hoewel het Zondag een warme, echt zomerse dag is geworden, zijn geen records gebroken en van een ,,warm- tegolf' kan zeker niet gesproken worden. In Noord-Brabant en Lim burg werden de hoogste temperatu ren genoteerd, namelijk 30 graden. Met uitzondering van het Noorden van Friesland en in de kustgebieden, waren de temperaturen in de rest van het land tussen 25 en 30 graden. In Friesland en de kustgebieden bleef het kwik beneden de 25 graden. Honderdduizenden zijn er het week einde per (bi-om)fiets, motor en in auto's, autobussen en per trein op uitgetrokken. Langs de zeekusten en de plassen op de heide en in de bos sen, zochten tallozen al naar eigen aard en aanleg óf de koelte, óf de bruinende zonnestralen. De warmte komt over Zuid-Enge- land hierheen. In Londen noteerde men Zondag een temperatuur van 29 graden; in Brussel 3u, Parijs 32 en in Zuid-Frankrijk 34 en 35 graden. Daar kan dan ook van een ware hittegolf worden gesproken, die nu al een week aanhoudt. Het laat zich aanzien, dat het prachtige zomerweeer in Europa de komende dagen niet zal verande ren. twee lagen zinkstukken is verdedigd, bestaat uit een opening ter breedte van 111,50 meter. De zijkanten worden begrensd door 2 landhoofden, waar tegen de pontons rusten. De landhoof den zijn opgebouwd uit holle beton elementen van 5x5x8 meter, met een gewicht van 60 ton per stuk, waarvan er telkens twee op elkaar zijn ge plaatst en gevuld 'met stenen, klei en zand. De Zaterdag aangebrachte Oos telijke ponton heeft een overlaat-in- richting met negen schuiven en wan neer vanmiddag de Westelijke ponton zal zijn geplaatst, zal het water door middel van deze overlaat-inrichting binnen de Braakman worden gelaten, tot plus-minus N.A.P. Hiermede be reikt men, dat het waterverschil tus sen „binnen en buiten" vermindert en daarmede tevens de horizontale druk op de caissons. GROTE DAG. Vanmorgen om half vijf is het zusje van de Oostponton, de Westponton, tot actie geroepen. Evenals Zaterdag wordt ook vandaag nauwkeurig vol gens een tijdschema gewerkt en wel zodanig, dat de ponton bij laag water omstreeks 13 uur aan de grond zal worden gebracht. Wat in 1440 bij een watervloed verloren ging, zal dan in beginsel zijn teruggewonnen: land, 1350 H.A. vruchtbaar polderland, het resultaat van jaren van voorbereiding en van ingespannen arbeid. Maandag 30 Juni 1952 zal geboek staafd worden als een beslissende dag in de Braakmanbïstorie; als een be slissende, én als een grote d^. aanleiding van een beschuldiging, welke door de thans afgetreden pre mier zou zijn uitgesproken aan het adres van de Wafa-partij en een „niet bij name genoemde" ambassade. De Wafdisten zouden deze ambassade hebben gepolst inzake een aanbod om voor een poging om de regering van Hilali Pasja te vervangen door een meer Westers gezinde regering van Wafdisten. De Amerikaanse ambassade heeft thans op deze beschuldiging gerea geerd, nadat de Egyptische pers had laten doorschemeren, dat met de on bekende ambassade inderdaad die van de Vei-. Staten werd bedoeld. Een woordvoei-der verklaarde Zondag, dat de ambassade zich strikt heeft gehou den aan de stelregel, dat de Ver. Sta ten zich niet mengen in de binnen landse politiek van een ander land. De nieuwe premier staat bekend als een van de meest vooraanstaande des kundigen van zijn land op het gebied van het bevloeixngswezen; ook heeft hij een goede reputatie in bestuurs zaken. Aetherpiraat een maniak. Bedrogen reddingsdiensten kunnen vergoeding eisen. De Belgische recherche is er van overtuigd, dat de 27-jarige Oostendse radiotechnicus, die maandenlang de reddingsdiensten langs de Noordzee kust nodeloos risico liet lopen, door het uitzenden van valse S.O.S.-be- richter», een maniak is. Over de juiste omstandigheden waaronder de aanhouding geschied de, heeft de politie zich nog niet wil len uitlaten. Dat Noyelle de laatste tijd op de hoogte was van de opspo ringen der recherche, zou hxeniit blijken, dat hy aan een van zijn laat ste uitzendingen toevoegde: „Ik merk, dat uw peildiensten goed werk verrichten". Op 28 April zond Noyelle nog het bericht de wereld in, dat een schip op een wrak was gelopen. Sedertdien seinde hij nog drie S.O.S.-berichten, doch steeds met minder succes, om dat men toen kon uitmaken of men al dan niet met valse seinen te doen had. Noël Noyelle is twee jaar getrouwd en woont te Stene-Conterdam. Hij had weinig omgang met zijn buren, repareerde in zy'n vrije tijd radiotoe stellen en gaf les in radioleer. Voor de gepleegde feiten zou Noyel le volgens de Belgische wetgeving slechts één jaar gevangenisstraf kun nen krijgen, en dan nog slechts in dien de psychiaters hem toereke ningsvatbaar achten. De bedrogen reddingsdiensten kunnen echter een prestatie-vergoeding eisen. 3000 helpsters en helpers van het Rodé Kruis hebben Zaterdagmiddag in Den Haag gedefileerd voor de vice-minister- president mr. F. G. J. M. Teulings, prof. dr. L. J. M. Beel en de commissarissen der Koningin uit tien provincies. Het Rode Kruis was uit iedere provincie ver tegenwoordigd. VERWACHT! VOLOB ZOMER Geldig tot Maandagavond. Droog en over het algemeen zon nig weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Noord. Aanhrudend waun.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1