Massaal bezoek aan zonovergoten tentenstad der Z.L.M. Zeeuwse Almanak 00K ZEEUWSCH-VLAANDEREN KRIJGT EEN PROEFBEDRIJF HET GEHEIM VAN OMO-SOP 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 JTJNI 1952 LANDBOUWEND ZEELAND TROK NAAR AXEL. Hoogtepunt: Grootse parade dei vier- en achtspannen IN DICHTE DROMMEN, voetje voor voetje, schuifelden gistermorgen om kwart voor acht de passagiers voor de veerboot VlissingenBreslcens over de loopbrug. Vrouwen in de schilderachtige Walcherse klederdracht mannen en scholieren zochten zich 'n vierkante decimeter op de prop- volle dekken en intussen reed auto na auto, autobus na autobus de boot binnen; totdat er een tweede moest worden ingeschakeld. Zo was het in Vlissingen. Maar het was nog maar een klem gedeelte van de duizenden uit geheel Zeeland, die Vrijdag zijn opgetrokken naar één ge meenscha pelijk doel: Axel! Axel, waar aan de Kleine Kreek een zonovergoten Z.LJVI.-tentenstad deze duizenden verheidde; Axel: dat deze dag feestelijk vlaggend 'n verbijste rend aantal mensen door zijn straten heeft zien trekken, óp naar het im mense Zeeuwse landbouwfestijn, datom het op z'n Axels te zeggen „in grote stijl" gevierd is. Gevierd sinds de morgenuren, toen de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de tentoonstelling symbolisch opende met het - hijsen van de Z.L.M. .vlag, die zich trots ontplooide in de nok van de jeugd herberg en toen de Commissaris zijn grote waardering kon uitspreken voor het werlt, dat met name door dé Kring Axel der Z.L.M. en door ir. P. R. Bouftman, rykslandbouw- consulent, en zijn hardwerkende as sistenten is verricht om deze land bouwtentoonstelling te maken, tot wat zij geworden is. Een grootse ma nifestatie van alle facetten der Zeeuwse landbouw en veeteelt is op bewonderenswaardige wijze gede monstreerd door de Oost-Zeeuwsch- Vlaamse boeren. Rede van ir. Geuze (Slot van pag. 1) GELUKKIGER GELUID Een gelukkiger geluid kon verno men worden op het gebied van de loonadministratie; vereenvoudiging schijnt eindelijk in zicht, aldus spr., die vervolgens sprak over de inpolde ringen in Zeeland, waarbij hij het be treurde dat door de voorgenomen in poldering van het. Noord-Sloe het drie-eilandenplan vermoedelijk voor lange tijd van dé baan zal zijn. Ir. Geuze behandelde daarna het aard- appelvraagstuk', dat hij samenvatte door op te merken:ordening is moei lijk, de verantwoordelijkheid voor de enkeling te groot, de schade nergens verhaalbaar, het risico voor de te lers". Sprekende over de door hagel aan gebrachte schade in verschillende fruitteeltbedryven, wees de heer Geuze op de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Mij., welke in 1949 op initiatief van de Z.L.M. werd opge richt, waarna hij nog sprak over het onderwijs, dat een grote bloei ver toont en met name wat betreft het landbouwhuishoudonderwys. Het land- en tainbouwonderw\js kampt met huisvestingsmoeilijkhe den, maar binnenkort hoopt men de bouw van een nieuwe school te Zie- rikzee aan te bes leden en voorts zal gesproken moeten worden over het stichten van nog drie nieuwe gebou wen, t.*v. twee lagere landbouwscho len en een lagere tuinbouwschool. Ir. Geuze besloot zijn rede met te wijzen op het feit, dat er sinds het vertrek van vele Walcherse leden der organisatie naar de N.O.-polder, toch weer sprake is van ledenwinst over de gehele linie en dat het werk van de Z.L.M. voor de gemeenschap dei- Zeeuwse boeren nooit stil staat. „Wij zullen steeds trachten te arbeiden in de geest van de Prediker, waar hij schreef: „Zaai uw zaad in de morgen stond, en trek uw hand ues avonds niet af, want gij weet niet, wat recht wezen zal, of ait of dat, of dat die bei de tezamen goed zullen zijn". KLEUTER IN KWESTIE. Er was een kleuter gevonden Altijd, bij alle feestelijkheden, die op uitgestrekte terreinen worden gehou den, vindt men zo hier en daar kleu ters. Axel vormde hierop geen uitzon dering en in de namiddag volgde het onvermijdelijke: een man achter een microfoon riep het om. Dirkje uit Ven- raay, logerende bij tante Rika in Axel was gevonden. Dirkje stond klein en benepen op het dak van de tribune; naast de grote man met de microfoon. „De kleuter in kiuestie", riep de man om, „de kleuter in kwestie kan afge haald worden aan de uitgang En of tante Rika maar op de prop pen wilde komen. Wij pieten niet, hoe lang Dirkje uit Venraay op zijn tante Rika heeft moeten wachten, maar wel weten wij, dat het voor de kleuter in kwestie lang niet leuk was. Helemaal alleen, uit Venraay, verdwaald in die mensenzee te Axel. Ge moet u dat eens indenken. Ge komt daar als kleuter uit Ven raay naar tante Rika in Axet, gaat met tante naar een feest en ge komt dan tenslotte, klein en benepen, van iedere bloedverwant verlaten, als kleuter in kwestie op het dak van een tribune te staan; naast een volslagen vreemde man met een microdinges. Wij zijn blij, dat wij nooit, maar dan ook nooit, kleuter-in-kwestie zijn ge weest. Dat willen wij best weten. VLAGGEN- EN MENSENZEE. Bi de middaguren nadat de al gemene vergadering was gehouden was héél het uitgestrekte tentoon stellingsterrein één mensen, .en vlag- fenzee en honderden en nog eens onderden dwaalden langs de stands, waar een collectie op de landbouw betrekking hebbende goederen was bijeengebracht, zoals nog maar zei. den op een Z.LJVL-tentoonstelling te zien is geweest. De afdeling landbouwwerktuigen was dermate uitgebreid, dat men zich zoals een der assistenten van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst verklaarde zonder meer op een, agrarische jaarbeurs kon wanen. Maar het waren niet slechts de land. bouwwerktuigenop vrijwel elk ge bied zelfs op dat der vrouw konden de bezoekers zich te kust en te keur doen voorlichten. Ook de Axelse middenstand heeft zich op deze expositie van haar beste zijde laten zien en zonder meer kan ge constateerd worden, dat hier in een dracht en vereniging „iets zeer groots is verricht!" HOOGTEPUNT. van deze dag vormde ongetwijfeld de demonstra tie met de bekroonde dieren, gehou den na de rijtoer met autoriteiten en genodigden van Axel via Kanaal, Kijkuit. Linie Dijk, Lange Dreef, Oude Zeednk, Zaamslag en tal van andere oorden tot Axel; een tocht van circa zestig kilometer door een deel van het Oost Zeeuwsch.Vlaam se land. Na terugkeer van de auto riteiten op het tentoonstellingster- Het hoogtepunt rein, volgde dan de demonstratie met de bekroonde dieren en de dui zenden, die zich rond de ring hadden opgesteld, hebben kunnen genieten van een onvergetelijk schouwspel, dat begon met een show van De- kroonde hengsten, geopend door de tot kampioen uitgeroepen vierjarige hengst Nico van der Klef en nadien voortgezet met een défilé van heng sten. merriën, veulens, melk- en kalfkoeien en stieren. Een parade van schoonheid, kracht, die culmineerde in een trotse de- monstratie met vier. en zelfs acht spannen, waarin de Vossen, Bruinen en Schimmels in kloeke kracht aan. gevuurd door de begeesterde kreten der toeschouwers, hun ere-ronden draafden; toonbeelden van hetgeen de Oost Zeeuwsch-Vlaamse fokkers, verenigd in de V.V.ZJF. in de loop der tijden op dit gebied hebben we. t,en te bereiken. Enkele van de zeer vele prijzen, waaronder zilveren bekers, lauwer kransen en medailles beschikbaar festeld door Z.L.M.-bestuurders, -le ien en tal van instanties en bedrij ven werden uitgereikt door de Commissaris der Koningin. ATTRACTIEF ONDERDEEL. Een uitermate attractief onder deel van de landbouwdagen vormde voor de dames de modeshow, die onder auspiciën van de Bond voor Plattelandsvrouwen in samenwerking met de firma Visser-Koole uit Axel in een zaal van de jeugdherberg werd gehouden. De belangstelling voor deze interessante show waar zowel doelmatige werkkleding als modieuze middag- en avondjapon nen werden getoond was overwel digend. Overweldigend"; dit superlatief geldt met betrekking tot de be langstelling overigens voor alle stands en afdelingen. Heel deze om. vangTijke Z.L.M..tentoonsteHing 1952 is uitgegroeid tot een evenement, dat vooral op deze stralende dag van des morgens negen uur tot ze. ven, na de rondgang door autoritei ten en genodigden een eclatant succes is geworden. Inboorlingen „Vierhonderd jaar geleden trok er een groep mannen naar Brussel, waar zij te horen kregen, dat zij slechts geuzen" (bedelaars) waren. Het werd een erenaam. Thans heeft men ons, en met name de inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen, „inboorlingen" genoemd. Ook wij zullen deze naam als een ere titel beschouwen. Wij zijn er trots op!" Met deze behartigenswaardige woorden richtte de Commissaris dei" Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, zich tot de algemene ver gadering der Z.L.M. „Wij Zeeuwen, aldus de Commissaris der Koningin, zijn echter geen Friezen en alle stre ven naar isolationisme is ons vreemd. Wij zijn een deel van Nederland en een belangrijk deel. Nederland eet en leeft van Zeeland en een belangrijk deel van het intellect in Nederland, wordt door Zeeland verstrekt". Tevens dankte de Commissaris der Koningin voor de jegens het provin ciaal bestuur gesproken waarderende woorden en ook professor Orban voor diens aanwezigheid, waardoor eens temeer de banden tussen Oost-Vlaan deren en Zeeland werden bevestigd. Tenslotte zeide de Commissaris der Koningin het volkomen eens te zijn met het door ir. Geuze naar voren ger brachte, inzake het drie-eilandenplan. G. S. zullen waar zij maar kans zien streven naar een verwezenlij king van dit plan. In principe zegde de Commissaris de medewerking van het provinciaal bestuur toe voor de stichting van een proeftuin voor Zw.- Vlaandëren en hij besloot met zijn warme hulde te betuigen voor de prestaties van de „inboorlingen". Advertentie. Veerdienst Scharendijke Ouddorp. BEGINT OP 1 JULI Thans is officieel vast te komen staan, dat de veerdienst Scharendijke Ouddorp door de ondernemer J. Berrevoets A.zn., met ingang van 1 Juli zal worden begonnen. De ver trektijden van Scharendijke zyn 9 uur en 17 uur en die van Ouddorp 10 uur en 18 uur. Advertentie Landbouwdas tijdens „Oost-Ylaanderen". Talrijke sprekers uitgenodigd. Op 21 Juli a.s. tijdens de tentoon stelling „Oost Vlaanderen vlagt in Middelburg" zal door de Z.L.M. een landbouwdag worden georganiseerd. Hiertoe zijn een aantal sprekers uitge nodigd, onder wie professor Boom uit België, ir. J. F. van Riemsdijk, ir. M. A. Geuze, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge e.a. Zeldzaam jubileum bij de Visserij op de Zeeuwse stromen. Op 1 Juli a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de heer P. A. van Duin, thans te Bruinisse, in dienst kwam bij het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen. Een jubileum dat bij deze instantie nog nooit is voorgekomen, en waarschijnlijk ook wel nooit meer voorkomen zal, daal de leeftijd waarop men bij de „Visse- rijpolitie" in dienst kan komen ver hoogd is. Als „jongen" kwam de 137jarige Van Duin uit Zierikzee op de „Argus". Op 15 November 1906 kwam hij voor de eerste maal naar Bruinisse. Hij bleef er niet lang, want op 19 Mei 1907, werd hij overgeplaatst op de „Sphinx", e'en schip dat in Zierikzee thuishoorde. In Augustus 1907 werd hij bevorderd tot knecht, maar dit bete kende ook weer overplaatsing. Hij ging varen op de „Havik" vanuit Hansweert. De „Havik" werd 13 Juli 1910 ver wisseld voor de „Gier" uit Yerseke. Op 15 October 1911 volgde de bevor dering tot schipper. Hij bleef in Yerseke, doch verwis selde de „Gier" voor de „Ekster". Op 12 Juni 1912 ging Van Duin van Yer seke naar Veere, maar een half jaar daarna kreeg liij evenwel Yerseke weer tot standplaats. Op 1 September 1919 kwam Van Duin voor de tweede maal naar Bruinisse en werd hij schip per op de „Meeuw". Dit bleef hij pre cies 3 jaar toen hy de „Meeuw1' voor de „Sperwer" verwisselde en weer zijn domicilie had in Zierikzee. Op 29 Juni 1932 werd de heer Van Duin, in de plaats van de heer Wes- dorp aangesteld als waarnemend con troleur. Weldra volgde in deze functie zijn definitieve benoeming en sedert die tijd woont de jubilaris te Bruinis se. De heer Van Duin heeft nog twee dienstjaren voor de boeg eer hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Vrouw uit IJzendijke hielp botersmofckelaars. Voor de Economische Politierechter te Middelburg stond Vrijdag de vrouw M. A. de W. uit IJzendijke terecht onder beschuldiging Belgische boter smokkelaars te hebben geholpen, zy werd veroordeeld tot een boete van f 300 of één maand hechtenis. De verdachte vertelde, dat zy in haar dicht bij de grens gelegen café een paar Belgen op bezoek had gehad, die haar hadden gevraagd of het goed was, dat er boter bij haar zou worden gebracht en later weer zóu worden weggehaald. De vrouw had toestem ming verleend, temeer, daar zij niet zelf behoefde te helpen bij het laden en lossen en 'n tientje per zending ont ving. Het was diverse malen gebeurd, dat een party van 375 kg. boter op haar bedrijf arriveerde en later weer werd weggehaald om over de grens te worden gebracht. Expositie werk van Lucie van Dam van Isselt. De culturele commissie van de Stichting „De Schotse Huizen" te Veere houdt in de bovenzaal van „Het Lammetje" een tentoonstelling van het werk van Lucie van Dam van Is selt. Deze expositie wordt op 7 Juli geopend. DE ALGEMENE Z.L.M.-VERGADERING. Professor Orban uit Gent sprak over de Belgische landbouw. Na de door ir Geuze in de algemene vergadering gehouden toespraak deelde hij mede, dat er in samenwerking met de directie der staatsdomeinen pogingen gedaan zullen worden om ook in Zeeuwsch-Vlaanderen te komen tot de oprichting van een proefbedrijf. Zoals bekend, beschikt men In Noord-en Midden-Zeeland reeds over dergelijke instituten en thans hoopt men mede in verband met de nieuwe mogelijkheden door de inpoldering van de Braakman ook in Zeeuwsch-Vlaanderen tot het stichten van zulk een proefbedrijf te kunnen overgaan. Ir Geuze sprak de hoop uit, dat ook het provinciaal bestuur van Zeeland zulk een bedrijf door middel van een subsidie zal willen steunen. Leveringsvoorwaarden voor de mosselhandel bekend Seizoen begint Maandag a.s. Door het Bedrijfschap voor Visse rijproducten zyn de leveringsvoor waarden bekend gemaakt, die in het seizoen 1952-'53 zullen gelden voor de aan- en verkoop van mosselen. Het seizoen 1952-'53 zal beginnen op Maandag 30 Juni 1952. De aanvoerha- vens zijn ook nu weer, voor Zeeuwse mosselen, Bergen op Zoom, Bruinisse, Tholen en Yerseke en voor Wadden zeemosselen bovendien Harlingen en Den Oever. Er zijn dit jaar 3 kwaliteiten, ieder weer onderverdeeld in drie soorten. De A mosselen moeten een schelp grootte hebben 60 pet. van 60 mm., 25 pet van 55 mm., en 15 pet. kleiner dan 55 mm. Het minimum vleesgewicht voor de soort A. is resp. 24, 21 of 18 kg. (kwaliteit I, II of III.) De Schelpgrootte voor de B mosse len is 60 pet. van 55 mm., 25 pet. van 50 mm. en 15 pet. kleiner dan 50 mm. De vleesgewichten zyn voor deze soort minimum 24, 20 of 15 kg. De schelpgrootte voor de C mosse len is 60 pet. van 50 mm., 25 pet. van 45 mm. en 15 pet. kleiner dan 45 mm. De vleesgewichten zyn hier 24, 20 en 16 kg. Het maximum tarra percentage is voor alle soorten en kwaliteiten 16 pet. Is het tarrapercentage hoger dan 12 pet., dan zal naast de tarra aftrek een extra raffactie op de prijs worden toegepast van f 9.50 per extra ton tar- Deze laatste bepaling is geheel nieuw. Vorig jaar was bepaald, dat de tarra boven 12 pet. werd verdubbeld. Thans heeft men een prijscorrectie toegepast. Uit de practijlc zal wellicht blijken, welke maatregel hier het beste voldoet. De extra tarra aftrek in het seizoen 1951-'52 ontmoette toen bij de kwekers veel oppositie. MENGEN VERBODEN. Het mengen van partyen van laag en hoog vleesgehalte om tot een ge middeld vleesgewicht te komen is ver boden. Ook nu weer wordt het in de le veringsvoorwaarden uiteengezet, dat terwille van de expovtkwaliteit, de mosselen zo goed mogelijk moeten worden afgeleverd. Dit geldt ook voor het verwateren en opvissen. De mos selen dienen op de verwaterplaatsen niet te dik worden gezaaid, terwijl ge regeld schoonmaken van de verwater plaatsen noodzakelijk is. Als regel zullen de mosselen voor de verzending 3 dagen op de verwa terplaatsen aanwezig moeten zijn. Bij levering van een duurder soort mosselen, dan besteld zal ten hoogste f 0.50 of f 1.meer worden uitbe taald, dan de bestelde soort. Amsterdamse huisvrouw schreef een brief (OMO-Nieuwsdienst) VLISSINGEN, 28 Juni - Een paar keer op en neer hijsen in OMO-sop en ik heb schoon goed en zwart water- schryft een enthousiaste huisvrouw uit Am sterdam. Zy slaat de spyker pre cies op de kop. Kernachtiger kan het prachtige resultaat van OMO's fantastische werking en stoere waskracht haast niet in woorden worden uitgedrukt. Natuurlijk zijn er huisvrouwen, die zo'n eerste keer een beetje vreemd staan te kijken van dat donkere sop. Maar is het bij even nadenken niet volkomen duidelijk, dat die langzame kleurverandering uitsluitend wordt veroorzaakt, om dat het vuil UIT het wasgoed IN het sop is gevloeid en daarin on verbiddelijk worut vastgehouden En dat dus het wasgoed schoner is naarmate het sop donkerder .wordt? Een overtuigender bewijs, dat OMO doet wat van OMO ver wacht wordt, kan men moeilijk verlangen. De (begrijpelijke) vraag is ge steld of met dat donkere sop nog iets anders kan worden gedaan. Natuurlijk! Klop het nog maar eens op. U staat versteld hoeveel schuim er weer ontstaat, schuim met waskracht genoeg voor bijv, de bonte was. Dit alles kan alleen OMO, het enige wasmiddel, welks onover troffen sop de huisvrouw feilloos laat zien hoeveel vuil uit de was is gevloeid en hoe stralend helder het goed ,,na een paar keer op en neer hijsen" inderdaad kan" zijn. 0.24 De vergadering werd bijgewoond door o.a. de commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot; het voltal lige bestuur der Z.L.M., het bestuur van de kring Axel der Z.L.M., de heer P. L. D. J. van Oeveren, burgemees ter van Axel, H. A. A. Baron Collot d' Escury uit Kloosterzande, rent meester van 't kroondomein de direc teur-generaal voor de landbouw, ir. A. W. van der Plassche, ir. A. H. Joustra,directeur van de afdeling buitenland van het departement van landbouw, mevrouw Huisman-Griep, presidente van de Bond van Platte landsvrouwen, de leden van Ged. Sta ten C. Hamelink en C. Philipse en vele anderen. Naar ir. Geuze verder mededeelde is er een commissie in oprichting om de belangen van de stro-afzet te bevorderen en tevens zal een commissie worden samenge steld, die tot taak zal hebben na te gaan in hoeverre maatregelen getrof fen kunnen worden om de veiligheid op de boerdery te vergroten, vooral ook in verband met het toenemend gebruik van giftige, chemische mid delen bij de onkruidbestrijding. LEDEN VAN VERDIENSTE. Ir. Geuze deelde vervolgens mede, dat benoemd zyn tot leden van ver dienste ('n onderscheiding, die wordt verleend aan hen die vijftig of meer jaren lid der Z.L.M, zijn)A. de Lan ge, Koudekerke, M. de Regt, Kats, G. P. Hanse Mzn., Kerlcwerve, C. Looze Gzn., uit Zierikzee, I. D. Ga- keer uit Schuddebeurs. D. W. Klompe uit Tholen, D. H. v. d. Velde uit Tholen. Uit het financieel verslag bleek, dat afgesloten moest worden met een nadelig saldo van f 2.453,23. De oor zaken van dit tekort konden nage- Advertentie. .Zuiver en ontsmet uw huid met de hel- 1 dervloeibareD.DJ). De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid GENEESMIDDEL. TEGEN HUIDAANDOENINGEN Aanleg sportvelden te Middelburg. Begint waarschijnlijk in in September. Op een vraag van de heer B. Hesselink in de Middelburgse meenteraad hoe het staat met het plan voor de sportterreinen, deelde de voorzitter mede, dat dit deze zomer nog de provinciale en de landelijke DUW-commïssie moet passeren en dat waarschijnlijk in September a.s. met de werkzaamheden kan worden begonnen. Middelburg subsidiëert het Chr. Lyceum. In de vorige raadsvergadering te Middelburg kwam een voorstel van B. en W. aan de orde tot subsidiëring van het Chr. Lyceum te Goes voor de Middelburgse leerlingen, die de z.g. onderbouw bezoeken, dit met ingang van 1953 tot wederopzeggens. De heer J .S. Hoek (AR) diende toen een amendement in. houdende, dat tevens subsidie wordt verleend voor de leer lingen, die de afdelingen H.B.S. be zoeken. Toen dit amendement in stemming kwam, bleken de stemmen te staken. Vrijdagmiddag werd een herstem ming gehouden. Vóór waren de heren Wondergem en Van Empel (CH), Wat- tel, Kögeler en Hoek (AR) en Schot (SGP), tegen mevrouw De Vlieger en de heren Schorer, Breel, Geers, Goos- sens, Berenpas, Schuitema en Van Loo (Arb.) en Hesselink en Schenk (VVD), zodat het amendement met 10 tegen 6 stemmen verworpen was. Het voorstel van B. en W. werd ver volgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tegen inbreker opnieuw twee jaar geëist. Voor het gerechtshof te 's-Graven- ..age stond Vrijdag terecht C. A. van N„ los werkman te Roosendaal, die door de rechtbank te Middelburg we gens diefstal en verduistering in Zee land meermalen gepleegd, was ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Appellant gaf toe zich op 27 Juli te hebben schuldig gemaakt aan inklim ming en diefstal, maar ontkende de andere diefstal en verduistering, die in de nacht van 4 op 5 Augustus was lesgd. .je president las een verklaring van N.'s verloofde voor, waaruit bleek dat appellant in de nacht van 4 op 5 Augustus zeer laat was thuisgekomen en een radio en een paar jassen by zich had. Van N. antwoordde daarop, deze goederen op die bewuste nacht van een onbekende te hebben gekocht. De procureur-generaal zeide dit verhaal met te kunnen geloven en verwees de verklaring van verdachte naar het ryk van de sprookjes. Hg re tireerde een gevangenisstraf van 2 jaar zonder aftrek. De verdediger mr. P. C. AdriaanSe zeide van mening te zijn dat er reden aanwezig was om de voorlopige hech tenis af te trekken van de geëiste straf. Uitspraak 9 Juli. - gaan worden en er zullen maatrege len worden getroffen om dit voor de komende jaren te vermijden. OVERZICHT AREALEN. De heer Geuze besloot zjjn mede delingen met een overzicht van de stand der arealen ln Zeeland, waaruit bleek, dat enkele verschuivingen plaats hadden. De wintertarwe ver toonde een toename van 10 procent; van de zomergranen nam de gerst toe met o procent; aardappelen ble ven gelyk, terwyl de suikerbietenaan- plant met 5 procent Inkromp. Daarentegen nam de erwtenstand toe met 10 procent en werd het voor Zeeland nieuwe product mals met de helft vermeerderd. In het vlas ten slotte kwam weinig verandering. PROFESSOR ORBAN. Tot besluit van deze algemene ver gadering voerde professor M. Orban uit Gent het wooni over de Belgische landbouw. Prof. Orban gaf hiervan een technisch en economisch over zicht, aan de hand van statistieken, waarbij hij allereerst wees op de technische vooruitgang. Vervolgens belichtte spreker de terugslag op de economische toestand in het land bouwbedrijf, waarna hy een slotbe schouwing wijdde aan de economische en financiële positie der Belgische landbouw. Spreker moest conclude ren, dat de landbouw in België sterlc achteruit is gegaan. Professor Orban gewaagde tenslotte van de samen werking in West-Europees verband en deelde mede, dat op 22 Juni in Brussel een studiecommissie werd op gericht ter bestudering van de Euro pese problemen. Spreker achtte het niet uitgesloten, dat de politieke as pecten der West-Europese samen werking het bestaan van de Benelux in gevaar zullen brengen, Ir. Geuze dankte en 'complimen teerde prof. Oi-ban voor zyn belang wekkend betoog en ging nog nader op enkele door prof. Orban behandel de punten in. Nadat de commissaris der Koningin had gesproken (wiens woorden wy elders op deze pagina weergeven) spraken nog de direc teur-generaal voor -de landbouw, ir. A. W. van der Plassche, die o.m. zei de, dat er in Den Haag grote waar dering bestaat voor het ZTL.M.-werk; mevrouw Huisman-Griep, presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen („vrouw van iedei'e Z.L.M.-er lid van onze bond") en tenslotte Baron Ooi- lot d' Escury. Baron Collot d' Escury sprak er zyn spyt over uit, dat de vruchtbare schorren van het Land van Saaftinge niet eerder voor in poldering in aanmerking komen. Ir. Geuze ondersteunde deze mening van Baron Collot d' Escury en deed een beroep op prof. Orban, hetgeen Baron Collot cl' Escury tevoren eveneens had gedaan, om de inpoldering van het Land van Saaftinge ook in Bel gië naar voren te willen brengen. Er is namelijk in het verleden meer malen gezegd dat de Belgen hier be zwaren tegen zouden hebben. Ir. Geuze dankte allen voor de vele har telijke woorden en voor de betoonde medewerking, waarna deze vergade ring besloten werd. Is vacantie In Zwitserland duur? Tengevolge van de prijsstijging over de hele wereld direct na het uitbreken van het Korea- conflict, is het voordien „dure" Zwitserland, doordat daar de prijsstijging betrekkelijk gering bleef, thans een land. dat toe ristisch gezien tot de gemiddel de prijsklasse behoort. Zwitserland heeft na een ver gelijkend onderzoek de gege vens. welke tot bovenstaande conclusie voeren, gepubliceerd. Men heeft voor de 10 belang rijkste toeristenlanden prijs klassen berekend en de le als de goedkoopste, de 10e als de duurste aangemerkt. Met vervoerspriizen (2e kl. re tour van meer dan 300 km plus maaltijd in restauratiewagen) staat Zwitserland op de 6e en in 3e kl. op de 5e plaats, on geacht de grote voordelen van een Vacantiebiljet. Op ongeveer dezelfde plaats staat het ge bruik van stadstram, -auto bussen en kleine taxi's. Op de 6e plaats de benzineprijs van Fr. -.63 per Liter. Met een verblijf in een groot kuuroord staat Zwitserland op de 4e plaats, goedkoper dus dan 6 andere landenMet hotels in de laagste prijsklasse, waar- toe ruim 3.4 van alle bedrijven in Zwitserland behoren- komt het op de 5e en voor wat betreft de extra's op de 4e plaats. Dit onderzoek heeft wel duidelijk aangetoond, dat Zwitserland een reisland met gemiddelde prijzen is. Denk daarbij aan het unieke land schap, de uitmuntende hotels pensions, vervoersmiddelen etc. en zo ooit dan geldt nu wel: het vacantieparadijs Zwitser land biedt de toerist waar voor z'n geldEn wanneer U bij een erkend reisbureau een hotelarrangement van minstens 6 dagen boekt, profiteert U tevens van de goedkope trei nen naar Zwitserland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2