Eén zetel winst voor de K.V.P. en verlies voor de C.P.N. JIMMY BROWN als diepzeeduiker BOEK OPZIENBARENDE* VERKLARING VAN MAARSCHALK JUIN ETAPPEZEGE VAN ROSSEEL OP CIRCUIT VAN LE MANS VRIJDAG 27 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 EERSTE KAMER GEKOZEN. Statenverkiezing van 1950 werkte thans door De verkiezingen voor de Eerste Kamer, welke Donderdag in de provin ciale Statenvergaderingen zijn gehouden, hebben als resultaat opgeleverd, dat de KVP 1 zetel heeft gewonnen en de CPN 1 zetel heeft verloren. Van de 50 zetels bezet de KVP er thans 17 (16), de PvdA 14 (14), de AR 7 (7), de CH 6 (6), de WD 4 (4) en de CPN 2 (3). De uitslag van de provincies Noord- Holland en Friesland is als volgt: KVP 3 (2), PvdA 4 (4), AR 2 (2), CH 1 (1), WD 1 (1) en CPN 1 (2). Uitgebracht werden 127 geldige stemmen. De uitslag van de provincies Noord- Brabant, Zeeland, Utrecht en Lim burg is: KVP 9 (9), PvdA 2 (2), AR 1 (1) en CH 1 (1). Uitgebracht wer den 189 geldige stemmen, 1 ongeldig in Noord-Brabant en 1 ongeldig in Zeeland (met blauw potlood geschre ven, terwijl de kieswet zwart voor schrijft en in Zeeland een KVP-lid af wezig). De uitslag van de provincie Zuid- Holland luidt: KVP 2 (2), PvdA 4 (4), AR 2 (2), CH 2 (2), VVD 1 (1) en CPN 1 (1). Uitgebracht werden 81 geldige stemmen. De uitslag van de provincies Gel derland, Groningen, Overijssel en Drente is als volgt: KVP 3 (3), PvdA 4 (4), AR 2 (2), CHU 2 (2) en VVD 2 (2). Uitgebracht werden 186 gel dige stemmen. Opgemerkt moet worden, dat de stemmen in de Staten in dit geval in de provincies verschillende waarden hebben (tot uitdrukking gebracht door middel van zgn. „stemwaar- den"), welke verband houden met het bevolfcingsgetal der provincies. Wij wijzen er voorts op, dat de winst voor de KVP en het verlies voor de CPN bij de verkiezing door de leden van de Provinciale Staten van de nieuwe Eerste Kamer een gevolg is van de uitslag der verkiezing voor de Provinciale Staten van 1950. 291. Wanfieer de beschaving en de cul tuur van een volk afgemeten zou wor den naar het aantal scheldwoorden en de vindingrijkheid waarmede lasterin gen worden samengeknutseld, dan zou Nederland ongetwijfeld hoog moeten worden aangeslagen. Onze muren en schuttingen zouden in dal geval onze cultuurmonumenten bij uitnemendheid zijn. Want de beoordeling is natuur lijk wat moeilijk geen taal is wel licht zo rijk en weldoorspekt van krachtige grofheid als het Nederlands in zijn onwellevende vorm. Het heeft mij onlangs getroffen in het „slang" van een New-Yorkse achterbuurt woorden en vormen te vinden van on- wélvoegélijkheden die óf direct uit het Nederlands moeten zijn overgenomen óf waarvan althans de stammen in onze contreien moeten worden gezocht. Leggen we als maatstaf voor de be schaving daarentegen het ontbreken van dergelijke krachtuïtdrukkingen en scheldwoorden in de taal aan, dan zal ni.i. de palm worden weggedragen door een volkje dat hier als niet min der dan barbaars geboekt staat, doch waarvan we, als we even afzien van atoombomformules en weekstaten van de Nederlandse Bank, nog wel iets kunnen leren. Het is een bittere ironie dat het volk, dat wij hier op het oog hebben, t.w. de Eskimo's, zelf een naam dragen die bij de Indianen als scheldnaam geldt. Eskimo betekent n.l. „rauwvlees- eter", een term die bij ons zou overeen komen met barbaarof iets van dien aard. Zelf noemen de Eskimo's zich Innuit, wat „mens" betekent. Hoewel er, bezien van uit onze maatschappelijke gezichtshoek, natuur lijk wel het een en ander valt af te dingen op het doen en laten der Eski mo's, kenmerkt hun familie- en stam- leven zich toch door hooggestemde op vattingen die in een wereld als de on ze onbestaanbaar zijn. Heeft U ooit ge hoord van Eslcimostammen die elkaar beoorloogden, waarvan de ene stam de andere onderdrukte of iets in die geest? Het komt niet voor! Toegegeven moet worden dat de 35.000 Eskimo's van Alaska, Canada en Groenland over meer ruimte beschik ken dan wij hier in W.-Europa, maar dat verklaart toch nog niet alles, want de strijd om het bestaan is er aanzien lijk onbarmhartiger. Maar de verhou ding van mens tot mens kent geen on barmhartigheid. Er bestaat een ver doorgevoerd communisme, niet van de staat, maar van de mens uitgaande. Zolang er eten is lijdt niemand honger en in tijden van nood heeft een stam automatisch het recht het jachtgebied van andere stammen te betreden in dien dit gelukkiger kansen biedt. On sociale elementen worden uitgesloten en individuele geschillen die in el ke familie kunnen voorkomen wor den beslecht door een zangduel. Scheld woorden kent men er niet. Nooit heeft een Poolreiziger melding gemaakt dat hij op de wanden van een ijsberg vond ingekrast: „wie dit leest is gek" of iets van die strekking. Overigens zij opgemerkt dat in een dergelijke vreedzame samenleving de couranten veel aan belangwekkends zouden moeten inboeten. Over kranten gesproken, wist U dat vele jaren geleden hier te lande veel vuldig werd gelezen en aangehaald de opinie van een Duits blad dat niet be stond? H. Pétillon. WIE GEKOZEN WERDEN Gekozen werden: Vor de KVP: Mr F. G. C. J. M. Teu- lings, dr H. J. J. Velthoven, H. M. van Lieshout, ir H. J. M. Verhey, mr A. M. C. J. Steinkiihler, A. C. de Bruyn, jhr mr G. A. M. J. Ruys de Beerên- brouck, C. G. A. Mertens, mr L. F. H. Regout, dr L. J. C. Beaufort, E. M. J. A. Sassen, H. C. Nijkamp, mr G. C. J. D. Kropman, mr P. J. Witteman, ir E. H. A. Kraaijvanger, A. L. H. Roe broek en J. A. M. Derksen. Voor de PvdA: J. J. Kramer; G. J. P. Cammeibeeck, mr J. A. Jonkman. H. Oosterhuis, C. Woudenberg, dr F. Wibaut, mr P. Lieftinck, dr ir W. Schermerhorn, mej. mr ML Tjeenk Willink, mr G. E. van Walsum, mr dr J. in 't Veld, J. L. Hoogland, P. J. Kapteyn, H. J. de Dreu. Voor de AR: J. A. Diepenhorst, mr W. Rip, J. Tjalma, H. Algra, H. J. Hellema, mr A. Anema, J. Schipper. Voor de CHU: J. Reyers, mr G. Kolff, mr G. Vixseboxse, mr R. Polle- ma, dr J. de Zwaan en F. C. Gerret- son. Voor de WD: H. D. Louwes, mr W. C. Wendelaar, mr A. N. Molenaar en R. H. de Vos van Steenwijk. Voor de CPN: J. Brandenburg, C. Geugjes. Burgemeester Oud nam afscheid Koffer met plan voor een reis aangeboden. In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten heeft burgemeester mr. P. J. Ond Donderdagmiddag in een bijzondere raadszitting afscheid geno men van Rotterdam. By deze gelegen heid hebben verschillende sprekers het woord gevoerd en zij allen waagden van de grote verdiensten van mr. Oud voor de stad, die hij sinds 1938 als eerste burger heeft ge diend. De waarnemend burgemeester, wet houder J. van Tilburg herinnerde aan de sterk bewogen '.speriode van burgemeester Oud. ie gehele bin nenstad verwoest zi. orden, door de Duitsers gedurende 'drie jaar uit zijn ambt werd ontzet en na de oorlog met ongekende voortvarendheid het werk van de wederopbouw aanvatte. Ook memoreerde spreker de snelle ontwikkeling van de Rotterdamse ha ven en alles wat daarmede annex is, zoals de fantastische uitbreiding van de olieindustrie. Ten slotte bood spr. namens de raad een beeldje van Eras mus aan en deelde hij mede, dat het college van B. en W. heeft besloten burgemeester Oud te vereren met de Van Oldenbarneveltpennïng, de hoog ste graad van waardering, welke het stadsbestuur kan verlenen. Mx\ Oud zelf sprak een hatelijk woord van dank, waarin hij in 'lij zonder de samenwerking met \d roemde en zeide, dat hij ziet ls gaarne had laten leiden dooi je- ginselen van de democratie en de ge meentelijke autonomie. Namens het comité „Huldiging burgemeester mr. P. J. Oud" sprak na de sluiting van de raadszitting mr. K. P. van de Mandele, die de heer en mevrouw Oud namens de burgerij van' Rotterdam een „koffer met Tiet plan voor een buitenlandse reis" aanbood. POLITIEKE SENSATIE IN FRANKRIJK Dreigement om Verenigde Naties te verlaten De Franse maarschalk Juin, die tévens bevelhebber van de geallieerde landstrijdkrachten in Europa is, heeft gezorgd voor een politieke sensatie van de eerste orde. Op een lunch van de Franse overzeese club in Parijs verklaarde hij, dat Frankrijk niet zou aarzelen de Verenigde Naties te ver laten, indien Amerika geen begrip toonde voor Frankrijks positie in Noord- Afrika. Maarschalk Juin doelde op de al thans indirecte steun, welke de natio nalisten in de Franse protectoraten Marokko en Tunis van de zijde van Amerika hebben genoten en noemde de nationalistische bewegingen de Neo-Destour in Tunis en de Istiglal in Marokko slechts kleine minder heden! Minister-president Pinay Jieeft Juin, onmiddellijk nadat de red'è be kend was geworden, ontboden en alle Maarschalk Juin. ministers verzocht zich te onthouden van openbaar commentaar op Juins verklaring. Juin sprak in zijn rede ook nog over het Verre Oosten en zei: „De Amerikanen hebben de oorlog in Indo-China te lang als een koloniale oorlog beschouwd. In Korea, waar zij voor de V. N. vechten, zijn zij er vaak slechts in geslaagd die V. N. in een belachelijke positie te brengen. Zij hebben daar de weg van onderhande lingen gekozen. De gebeurtenissen van de laatste tijd hebben aangetoond wat de resul taten daarvan zijn. Beide oorlogen worden voor de vrije wereld en de V. N. gestreden, echter met dit ver schil dat wij in Indo-China de V. N. niet belachelijk maken," aldus Juin. De verklaring van Juin wordt in Parijse politieke kringen niet slechts gezien als een uiting van critiek op de Amerikaanse politiek, doch even zeer als een afkeuring van het beleid van de Franse minister van buiten landse zaken Sehuman. Naar aanleiding van een verschil tussen het verslag van Reuter en dat van het Franse persbureau AFP over de rede van Juin, meldt Reu ter nader, dat zijn verslag berust op de gegevens van een verslaggever, die de lunch bijwoonde en door drie Franse parlementsleden, die even eens aanwezig waren, is bevestigd. De eerste etappe van de ronde van Frankrijk is gewonnen door de Belg Rik van Steenbergen in 6 uur 27 mi nuten en 31 seconden voor Blomme (België) en Pardoen (N.O. Frankrijk i De foto stelt voor het passeren van de eindstreep. Geldboeten voor croupiers van „Casino Hamdorff". De rechtbank te Amsterdam heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen 14 personen, die betrok ken zijn geweest bij de amusements vereniging „Casino-Hamdorffte La ren, waar leden de gelegenheid had den deel te nemen aan hazardspel. De hoofdverdachte, de in Den Haag woonachtige Belg H. J. C. C. wera veroordeeld tot een geldboete van f 1000.De overige verdachten voor het grootste deel Belgische crou piers werden lagere geldboeten op gelegd. Trygve Lie predikte een kruistocht tegen de ellende. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, heeft er voor ge waarschuwd, dat de wereld binnen enkele jaren een ernstige voedselcri- sis zal beleven, hetgeen algemene hongersnood zal betekenen, tenzij snel preventieve maatregelen worden genomen. Hij verklaarde o.a.: „Wij moeten geen ogenblik vergeten, dat de wereldbevolking zich snel uit breidt. Ik ben van mening, dat het hoog tijd is. dat wij zonder uitstel plannen beginnen te maken voor een kruistocht tegen de eeuwenoude vij anden van de mensheid: armoede, ziekte en menselijke ellende". WEER EEN BELGISCHE ZEGE. Rik van Steenbergen behield de gele trui. Ook de tweede etappe van de Tour de France 1952 van Hennes naar Le Mans (181 km.), is er een geworden met veel strijd. Het is waar, het par cours met zijn lange rechte eri brede wegen leende zich uitstekend tot het ontplooien van activiteit. Voor de Belgen was het zaak zich in de leidende posities te handhavèn. De mannen van ploegleider Sylvaer Maes zijn hierin goed geslaagd. Niet alleen zorgde Van Steenbergen er voor, dat hij ook vandaag in de gele leiderstrui zal kunnen starten, maar bovendien kwam de zege weer bij een Belg terecht. De Nederlanders hebben zich in deze etappe niet zo geroerd. Wel was Roks zeer actief, maar veel heeft hij niet kunnen uitrichten Het was dP Belg Rosseel, die tenslotte in de sprint het sterkste bleek en de afstand aflegde in 4 uur, 51 minuten en 2 sec. De vijandelijkheden werden reeds dadelijk na de start geopend. Maai de vlucht van Diederich, die eep hal ve minuut voorsprong had genomen, liep op niets uit. Na 30 Jan. werd het offensief ontketend, dat zijn stempel op deze étappe zou drukken. Lajoie, Close en Pardoen trokken er tussenuit met een groep renners ach ter zich aan. Hierbij waren Coppi, Baroni, Geminiani, Robic en Roks. Nog voor van Steenbergen de tijd had gehad zijn troepen te reorgani seren, hadden de weglopers zich al van een voorsprong van 40 sec. ver zekerd. Bij Force (na 75 km.) was de achterstand van de gele truidra ger op de kopgroep zelfs tot 4 min. aangegroeid. Intussen had zich een tweede groep gevormd, die met Gil, Rolland Quentin en Lorca ruim 2¥> minuut op het grote peloton voorlag. Ten slotte kon de hoofdgroep niet voor komen, dat de Belgen het tempo zo hoog mogelijk opvoerden. Van Steen bergen slaagde er in met zijn land- renoten v. d. Stock, De Hertog, Jeyt en Ockers, de Italianen Barta. li en Carrea en de Nederlanders Van Breenen en Van Est los te ko men uit de renners „kluwe" en bij Meslay du Maine (90 km.) was de voorsprong van het vijftiental aan de kóp tot 2 min. verkleind. Bij Sable zetten de „bazen" Bidot en Binda hun troepen nog eens ex. tra aan en na 118 km. was de kop- roep ingehaald door de groep Van iteenbergenVan Est. Het peloton lag toen op 5 min. 30. sec. De Frans man Mallejac trachtte er 20 km. voor de finish tussenuit te glippen, maar werd tot de „orde" geroepen. Canavese en Rosseel hadden meer veine. In de eerste van de 11 kilome ters van het circuit van Le Mans voegden zich echter vier renners bij Marva's binnenkort in beroepsdienst. Aan boord van Hr. Ms. „Schor pioen" heeft de hoofdofficier Marva tweede klasse, H. van Slooten. het commando over de Marine-vrouwen, afdeling overgedragen aan kapitein luitenant ter zee A. M. Valkenburg. De nieuwe commandant is dezer da gen met Hr. Ms. „Van Galen" uit de Koreaanse wateren thuisgekeerd. In haar afscheidstoespraak heeft de scheidende commandante bekend gemaakt dat binnenkort de leden van de marine-vrouwenafdeling in beroepsdienst kunnen overgaan. 1. Jimmy Brown zait achter het stuur van zijn oude auto rustig een tukje te doen, zoals dat bij taxi-chauffeurs gebruikelijk is, als zij op een vrachtje zitten te wachten. Op een autoveiling had hij voor zestig gulden een oud maar net wa gentje opgedaan en dat had hij zelf van binnen en van buiten opgeknapt. En toen het helemaal naar zijn zin was, compleet met een zwart-witte blokband, was hij met dit wagentje als taxichauf feur een nieuw leven begonnen. De enige, die hem dat kwalijk had genomen was Hein Hufter ge weest, die al van zijn 16e jaar, eerst aapjeskóet- sier en daarna taxi-chauffeur, in Kwakeldam was geweest en die het niet kon zetten, dat Jimmy dit stadje als zijn operatieterrein had gekozen. Hij noemde dat zonder meer oneerlijke concurrentie. Hein Hufter kon Jimmy eenvoudig niet uitstaan. Hij noemde hem een dilettant, sprak waar hij maar kon kwaad van Jimmy en zon op middelen om hem eens een flinke hak te zetten. Hein Hufter stond met zijn hakkeploffertje meestal voor de Gouden Garnaal op de Groenmarkt en daar jam merde hij tussen zijn ritjes in tegen een ieder die hem maar wilde aanhoren over de gemene brood roof, waarvan hij 't slachtoffer dreigde te worden. hen. Het werd een moordend tempo in de sprint, waarin tenslotte Ros seel de snelste bleek. DE UITSLAGEN. De uitslag luidt: 1. Rosseel (B.) 181 km. in 4 uur, 51 min. en 2 sec.; 2. Ruiz (Sp.) 4.51,32; 3. Molineris (Fr. O.Z.O.) 4.52,02; 4. Close (B.) z. t.; 5. Canavese (Fr. O.Z.O.) 4.52.28; 6. Gil (Sp.) 4.52,56; 7. Van Steenbergen (B.) 4.53,12; 8. Baroni (Ital.) z.t.; 9. Lapebie (Fr. W.Z.W.) z.t.; 10. Van Est (Ned.) z.t.; 11. Ockers (B.) z.t.; 12. ex aequo een groep renners eveneens in dezelfde tijd als Van Steenbergen, waarbij de Belgen Decock, De Hertog, Neyt, Van der'Stock en Van Kerkhoven, de Italianen Bartali, Carrea, Coppi, de Fransen Geminiani, Robic, Rol land, Pardoen en Fachleitner en de Nederlanders Van Breenen en Roks; 42. Wagtmans (Ned.) 4.55,54; 53. Nolten (Ned.) 4.56,31; 54. ex aequo een groep renners in dezelfde tijd als Nolten. In deze kers en Voor ting. in 5.03.47. Vidauretta (Sp.) en Beasley (Aus tralië) staakten de strijd. Het algemeen klassement na de tweede étaope luidt: 1 Van Steenbergen (B.) 11 uur, 19 min. en 43 sec.; 2. Pardoen (Fr. N.O.) 11.20,43; 3. Close (B.) 11.22,41; 4. Blomme (B.) 11.23,32; 5. Van der Stock (B.) 11.23,37; 6 Carrea (It.) en Cieliczka (Fr. N.O.); 11.23,51; 8. Rosseel (B.) 11.24,54; 9. Ruiz (Sp.) 11.25,24; 10. Molineris (Fr. O.Z.O.) 11.25,54; 11. Canavese (Fr. O.Z.O.) 11.26,20; 12. Renaud (Parijs) 11.26.33; 13. Wagtmans (Ned.) z.t.; 14. De- caux (Parijs) 11.26,39; 15. ex aequo: Van Est (Ned.), Roks (Ned.), Van Breenen (Ned,), Coppi (It.), Barta li It.), Ockers (B.), Geminiani (Fr.) en Robic (Fr.) allen 11.27,04; 40. ex aequo vier man, onder wie Dek kers Ned.) in 11.27,10; 52. ex aepuo een groep met Nolten (Ned.), Voor- ting (Ned.) in 11.30,23. Faanhof staat 85e met 11.37,39. Het ploegenklassement luidt: 1. 14.00,13; 2. Fr. Nederland 34.14,46. Schade-uitkering wordt versneld Aanvullende credielen gevraagd in verband met de taak der werkgelegenheid. In verband met de huidige stand van de werkgelegenheid heelt de re gering zich genoodzaakt gezien zich nader te beraden over de vraag in hoeverre het mogelijk en gewenst is, naast het treffen van andere maat regelen, alsnog tot enige versnelling van de oorlogsschade-uitkeringen over te gaan ten einde te trachten daardoor verbetering in de werkge legenheid te brengen. Zy is daarbjj tot de conclusie gekomen, dat het met het oog op bedoelde overweging inderdaad verantwoord is thans als nog tot enige versnelling van de on derhavige uitkeringen over te gaan. Daarby is in de eerste plaats ge dacht aan versnelling van de uitke. ringen voor schade aan onroerende goederen, aangezien hiermede de werkgelegenheid in de bouwnyver- heid rechtstreeks wordt bevorderd. Ingediend is daarom thans een wetsontwerp, dat ten doel heeft het voor deze uitkeringen op de begro ting voor 1952 uitgetrokken bedrag met 28,5 millioen gulden te verho. gen. De bovenvermelde overweging heeft eveneens geleid tot de voor gestelde verhoging van de huisraad- schade-uitkeringen voor 1952 met een bedrag van 14,5 millioen gulden. Hierdoor zal het tevens mogelyk zyn om aan alle getroffenen, die nog niet in aanmerking kwamen voor uitbetaling ran de eerst© termijn der aanvullende bijdrage voor gele den huisraadschade, reeds dit jaar deze termyn ter beschikking te stel len. Het wereldgebeuren Walen en Vlamingen Reeds in 1947 is van Waalse ztfde bg het Belgische parlement een voorstel Ingediend tot wijziging van de grondwet in verband met de invoering in België van een federalis tisch regeringsstelsel. Op dat tijdstip werd het voorstel echter niet ontvan kelijk verklaard daar een wijziging van de constitutie tijdens een regent schap op dat tjjdstip was Prins Karei nog regent bij de grondwet is verboden. Nu deze belemmering is verdwenen, hebben de socialistische Waalse kamerleden van Belle en Mer- lot opnieuw een voorstel tot herzie ning van de grondwet ingediend. In hun toelichting op het voorstel wijzen zij er op, dat een realistische herzie ning van de constitutie slechts de vrucht kan zijn van een gezamenlijke arbeid van Walen en Vlamingen en verklaren zij, dat als een degelijke formule voor het federale stelsel slechts die kan gelden, welke o.a. met de volgende beginselen rekening houdt: le een structuele hervorming van België op grondslag van de er kenning van twee cthnische gemeen schappen: de Waalse en de Vlaamse, alsmede van drie territoriale groepen; Wallonië, Vlaanderen en Brussel; 2e instelling van een Waalse en een Vlaamse kamer van volksvertegen woordigers, die elk ruime culturele economische en sociale bevoegdheden zullen hebben; 3e vrije keuze voor de inwoners van de Brusselse agglome ratie of zij zich als Vlaming of Waal willen beschouwen; 4e instelling van een algemene raad voor het federaal gebied van Brussel, die over beperkte bevoegdheden zal beschikken en 5e een vertegenwoordiging op gelijke voet van de Walen uit Wallonië en de Walen uit Brussel enerzijds, en de Vlamingen uit Vlaanderen en die uit Brussel anderzijds in een overkoepe lend federaal parlement. In de toelichting op dit voorstel wordt er verder op gewezen, dat 't parlement door 't aannemen van de wet tot verhoging van het aantal volksvertegenwoordigers en senato ren indertijd de parlementaire meer derheid heeft bezorgd aan de verte genwoordigers van ue Vlaamse ge meenschap en deze aldus een bevoor rechte positie inneemt tegenover Wallonië, dat tot een blijvende min derheid werd gedoemd. Het zou dus in feite zo zyn, dat Wallonië thans on derwonden is aan een Vlaamse meer derheid. En wie de toch altijd nog aanwezige tegenstellingen tussen Wa len en Vlamingen kent, beseft, dat deze omstandigheid de Walen het ge voel moet geven, dat hun Vlaamse op vattingen worden opgedrongen. Het onderwijs in de Franse taal in Wallo nië acht men ontoereikend, terwijl men zich voortdurend bedreigd acht door de invoering op eigen bodem van een tweetaligheid, waarvan men de noodzakelijkheid niet aanvoelt. De Walen zijn verder van oordeel, dat het stelsel der gezinstoelagen zich tegen Wallonië keert en het her stel hindert van het demografisch evenwicht tussen beide bevolkings groepen. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat de voornaamste posten in de ministeries en halfambtelijke in stellingen bekleed worden door Wa mingen. De meerderheid der Walen meent, dat een eenvoudige decentrali satie of de instelling van een geogra fische senaat geen bevredigende op lossing kan brengen en is van oor deel, aat slechts een federaal regiem in slaat is Wallonië in de schoot van België die culturele, economische en sociale ontwikkeling te verschaffen, waarop het aanspraak kan maken. Opmerkelijk is met betrekking tot dit wetsvoorstel nog, dat intus- ook een Vlaams comité voor fe deralisme is opgericht, dat dezer da gen een rondschrijven aan alle parle mentsleden heeft gericht, waarin wordt verzocht een opbouwende hou ding aan te nemen tegenover het Waalse voorstel. Dit comité is name lijk van mening dat de huidige staats structuur een gezonde regeling van het Vlaams-Waalse vraagstuk in de weg staat en de gedachte van een staatsbestuur op federatieve basis niet" zonder meer verworpen mag worden. Het zijn inderdaad gedachten met betrekking tot het gecompliceerde Vlaams-Waalse vraagstuk, welke alle aandacht en een ernstige bestudering verdienen. Mogelijk dat langs de weg van de federale idee een oplossing ge vonden zou kunnen worden, welke aan de hechtheid van de Belgische volksgemeenschap ten goede zou kun nen komen. EEN OVER, GRIEKSE POËZIE In de bekende „Volksuniversiteits bibliotheek" verscheen een deeltje „Griekse Poëzie tot de tijd van Justi- nianus" door prof. dr. W. J. W. Kos ter. Een verbluffende hoeveelheid fei ten, namen en stromingen zijn hier op uiterst overzichtelijke wiize sa mengebracht. Prof. Koster is ér. door een beknopte, zakelijke schrijftrant te gebruiken in geslaagd, in dit korte overzicht de ontwikkeling van de Griekse poëzie (het proza zal apart worden behandeld) helderder uiteen te zetten dan in menig lijvig hand boek waarin men soms door de bomen het bos niet meer ziet Het volle licht valt op de grote figuren en de be langrijkste werken, waarvan steeds uitstekende korte karakteristieken gegeven worden. In het eerste deel, de klassieke periode, worden achter eenvolgens de Homerische helden dichten en het didactische epos, de lyriek, het drama en de comedie be handeld; in het uiteraard veel kor tere tweede deel over de hellenisti sche- en keizertijd, worden vooral de Alexandrrjnse dichters nog uitvoerig behandeld. De Christelijke literatuur komt vrijwel niet ter sprake daar ook daaraan een afzonderlijk deeltje wordt gewijd. Een handig literatuur overzicht, dat ook de beste vertalin gen van klassieke schrijvers opgeeft, staat achterin. Het voortreffelijk en gedegen werkje verscheen bij de Er ven F. Bohn N.V. te Haarlem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 15