Mislukte aanslag te Syngman Rhee Poesan op Nieuws uit Zeeland SPRINTER VAN STEENBERGEN ZEGEVIERDE TE HENNES NIEUWE WEG GEPROJECTEERD VAN BIERVLIET NAAR HOEK DONDERDAG 28 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Van links naar rechte: Ch. J. L ML Weiter (Katholieke Nationale Party) Den Haag; dr. J. Schou ten (Antl-revolutionnaire Party) ln Rotterdam; Gcrben Wagenaar (Communistische Party Neder land) in Amsterdam; mr. P. J. Oud (Volkspartij voor Vryheld en Democratie) in Rotterdam; dr. W. Drees (Party van de Arbeid) In Den Haag; prof. mr. O. P. RL Romme (Katholieke Volksparty) in O verveen; H. W. Tilanus (Christeiyk Historische Unie) in Den Haag e» ds. P. Zandt (Staat kundig Gereformeerde Party) in Delft. ONGEREGELDHEDEN IN ZUID-KOREA EN JAPAN. Generaal Carter Clark aangevallen Een ongeveer zestigjarige man heeft Woensdagochtend gepoogd Syng man Rhee, president van Zuid-Korea, van het leven te beroven, toen deze- ter gelegenheid van het feit dat twee jaar geleden de oorlog in Korea begon, te Poesan een menigte van ongeveer zesduizend personen toesprak. De man trachtte tweemaal niet een Amerikaanse revolver op de president te schieten, maar het wapen ketste. De aanvaller werd door de politie aan gehouden en weggevoerd. Syngman Rhee zette na een korte pauze zyn rede, die hij nog pas begonnen was, voort. De aanvaller, die Westerse kleding droeg, bevond zich onder de. gasten, die op een podium achter president Rhee zaten. Onder de gasten bevonden zich ook de Amerikaanse ambassadeur, John Muccio, en functionarissen van de V. N. Volgens de politie behoort de aan valler tot de geheime "communistische organisatie „Vaderlands bloed". Deze organisatie hield zich indertijd bezig met aanslagen op Japanse bezoekers tijdens de Japanse bezetting van China. De toenmalige leider, Kim. Won Song, is thans de Noordkore- aanse minister van defensie. De politie heeft drie leden van de democratische nationalistische partij.' kort na de aanslag onder huisarrest gesteld. Een van hen is Poeh Sang II, vice-voorzit ter van de partij en in tiem vriend van de aanvaller. Syngman Rhee, president van Zuld-Korea. Westduitse politie naar „zenuwpunten". Om grenscorrecties van Russen te voorkomen. Naar de West-Duitse grenspolitie heeft medegedeeld, is een afdeling van deze politie naar de plaats Offleben bij de Oost-Duitse grens, gezonden om „de bevolking een gevoel van veilig heid" te verschaffen. Nog twee andere „zenuwpunten" aan .de grens tussen Oost- en West-Duitsland werden door West-Duitse grenswachten bezet om een herhaling van Oost-Duitse pogin gen tot „correctie" van de grens te voorkomen. Grensbeambten verklaren, dat er geen klaarheid heerst over de loop van de grens in sommige sectoren, doordat kort na de oorlog afspraken zijn gemaakt tussen de geallieerden en de Russen betreffende de ruil van stukken land. Russische militairen en leden van de Oost-Duitse volkspolitie hebben een West-Duitse radio-verslaggever, die zich op West-Duits gebied in Beieren doch slechts enkele meters van de zo- negrens bevond, gearresteerd. Daritm Islam wilde Djakarta aanvallen. Plannen werden verijdeld. De Indonesische politie heeft docu menten in handen gekregen over plannen van de Darum Islam om Dja" karta aan te vallen en vooraanstaan de personen uit de weg te ruimen. Volgens deze documenten en volgens ontvangen inlichtingen zouden te Djakarta, gewapende benden zijn ge ïnfiltreerd met het doel relletjes te ontketenen. De plannen werden ver ijdeld doordat de regering uitvoerige voorzorgsmaatregelen had genomen. Een gewapende bende van 200 man, behorende tot de Darum Islam, die in het Zuidelijk gedeelte van Groot- Djakarta was doorgedrongen, sloeg op de vlucht toen ter plaatse politie patrouilles verschenen. Over het algemeen is de Lebaran- viering in Indonesië rustig verlopen. Een woordvoerder van de regering heeft verklaard, dat indien de aan slag gelukt zou zijn, veel bloedver gieten het gevolg zou zijn geweest. Ook in Japan is het op de tweede verjaardag van de Koreaanse oorlog tot ongeregeldheden gekomen. In Tokio wierp een grote menigte, be staande uit studenten, arbeiders en Noord-Koreanen, stenen naar de auto's van buitenlanders. Een „Molotof cocktail" werd ge worpen naar de auto waarin de Ame rikaanse bevelhebber van het Zuid westelijk gebied, generaal Carter Clark, gezeten was. De generaal liep slechts lichte verwondingen op. De demonstranten bezetten daarna een trein. Dertig politiemannen wer den gewond. De politie van Tokio heeft documenten ontdekt, waarin de 600.000 Koreanen in Japan worden opgeroepentegen de Japanse autori teiten te ageren. Van deze Koreanen, aldus de politie, behoort tenminste een goed georganiseerde kern van 50.000 tot de „vijfde colonne". In Hiraka zijn gevechten- geleverdl tussen 600 Koreanen 'en Japanse en Amerikaanse politie, die een Japanse fabriek bewaakten, welke oorlogsma teriaal voor Korea vervaardigt. GEREED VOOR DE STRIJD. De bevelhebber van het Ameri kaanse achtste leger, generaal Van Pleet, heeft verklaard, dat iedere nieuwe aanval van de Noordelijken afgeslagen zal worden. „Wij hopen, dat de Noordelijke aan valler komt. Wij zouden de tegen stander op het prikkeldraad opho pen en mogelijk een einde aan de oorlog maken". De secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie, heeft te Londen verklaard, dat de voortzetting van de paal is voor een hernieuwde poging Koreaanse oorlog de grootste hinder- tot het vestigen van de wereldvrede. Het was zeer ontmoedigend, dat de onderhandelaars na een jaar van on derhandelen nog geen overeenkomst konden bereiken, maar desondanks moesten de onderhandelingen worden voortgezet, aldus Lie. Een wapen stilstand zal in de eerste plaats be tekenen een rechtvaardiging van het beginsel van collectieve veiligheid te genover agressie. Het vraagstuk van een vrij, verenigd en onafhankelijk Korea zal nog altijd bestaan. Daar achter doemen de grotere vraagstuk ken van het Verre Oosten op". Communistische reactie te Pan Moen Djon. Bombarderen van centrales een „uitdagend optreden". De leider van de Chinese delegatie bij de wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjon heeft Woensdag ver klaard, dat het bombarderen door de Ver. Naties van de krachtcentrales aan de Jaloe een „uitdagend optreden" vormt doch geen verandering in de houding van de Chinees-Noord-Kore- aanse delegatie bü de wapenstilstands besprekingen teweeg zal brengen. Waarnemers zien in deze uitlating een aanduiding, dat 't communistische commando geen hervatting van de vij andelijkheden in de naaste toekomst in de zin heeft. De verbondenen hebben de commu nisten verzocht, onverwijld rapport uit te brengen over 1801 krijgsgevan genen die niet op de in December j.l. verstrekte lijsten voorkomen, alsmede nadere gegevens over vier krijgsge vangenenkampen. De Moskouse bladen van Woensdag hebben grote aandacht gewijd aan het feit, dat twee jaar geleden de oorlog op Korea is uitgebroken. Tot dusver is evenwel nog geen melding gemaakt van 't bombarderen van de electrische centrales aan de Jaloe. TOUR DE FRANCE GESTART. Dekkers achtste, Wagtmans dertiende en Van Est zeventiende in de eerste etappe. Het grootste wielergebeuren van het jaar, de Tour de France, is begon nen. 122 renners startten Woensdagmorgen om tien uur te Brest voor de eerste étappe van Brest naar Rennes, een afstand van 246 km. Het is we liswaar geen Nederlandse overwinning geworden, maar het rijden van on ze landgenoten in deze étappe heeft bewezen, dat zij nog heel wat in hun mars hebben en zeker nog wel voor verrassingen kunnen zorgen. Dat be wijzen wel de uitlooppogingen, succesvolle en niet-succesvolle, waaraan vrywel steeds een Nederlandse renner meedeed. De Belg Rik van Steen bergen, sprinter by uitnemendheid, won tenslotte de eerste étappe, nadat hij met zyn landgenoot Maurice Blomme en de Fransman Pardsen er op 90 a 100 k.m. voor de finish te Rennes vandoor gegaan was. Met zijn drieën kwamen zij de „velodröme" te Rennes binnenrijden. Blomme reed voorop, maar „Rik" klopte de Belg tenslotte in de sprint. De tijd van Van Steenbergen over 246 Icm. bedroeg 6 uur, 27 minuten en 81 seconden. Hans Dekkers werd achtste, Wout Wagtmans dertiende en Wim van Est zeventiende. i-edi, Close en Carle. Ongeveer negen tig kilometer voor de finish trokken van Steenbergen, Blomme en Par doen er tussen uit, gevolgd door een groepje van vier renners, onder wie Lauredi. Daarna kwam de kopgroep, o.a. aangevoerd door Jan Nolten met 6% minuut achterstand op de koplo pers. Wout Wagtmans en de Belg van der Stockt waren intussen uitgelopen maar konden het leidend trio niet meer inhalen. Van Steenbergen won tenslotte de sprint. Reeds na de eerste 20 k.m. tracht ten de Franse regionaal Canavese en de Italiaan Martini een ontsnap pingspoging te forceren, welke ech ter onmiddellijk in de kiem werd ge smoord. By het stadje St. Thegonnec op 44 k.m. na de start zaten de ren ners nog allen bij elkaar. Precies vol gens het tijdschema werd Morlaix (57 k.m.) bereikt. Hier reden Decaux (Parijs), Baroni (Italië) en Rolland (Frankrijk),een honderdtal meters voor het peloton uit. Na 65 k.m. de den enkele renners van de Franse na tionale ploeg, onder wie Gauthier, Robic, en waarbij zich ook onze land genoot Voorting bevond, 'n poging uit te lopen, maar het peloton slaag de er in deze poging te niet te doen. De renners bleven zich echter roeren. Met 10 minuten voorsprong op het tijdschema passeerde een groep van een vijftigtal renners, onder aanvoe ring van Coppi, Géminiani, Van Est en Voorting de bevoorradingspost van Guingamp (111 k.m.), waarna vier minuten later de tweede groep door kwam met Blomme en Carrea aan de kop. Tydens de klim naar St. Brieuc, 143 km. van het beginpunt, wisten vijf renners zich los te maken uit het pe loton, namelijk Pardoen, Papazian, Blomme, Corrieri en Vivier. Zij na men 20 sec. voorsprong op het pelo ton, dat aangevoerd werd door Lau-, Twintig jaar geëist tegen verdachten in roofmoordzaak Oude man werd in auto tussen Enschede en Hengelo vermoord. Tegen twee van de drie verdach ten, die voor de Almelose rechtbatak terecht stonden, omdat zij er van ver dacht werden op 28 Februari j.l. de 61-jarige heer B. uit Zutphen te heb ben vermoord, werd een gevangenis straf van twintig jaar geëist. De 30-jarige J. C. v. S. uit Zutphen, die in geldnood verkeerde had het plan opgevat om B. te beroven, nadat S. met een oude kennis, de 23-jarige Sp. een en ander had besproken. Men zou het plan uitvoeren tijdens een autotochtje, waarop ook het vrien dinnetje van Sp., de 23-jarige C. C. M., zou meegaan. Ook B.. die v. S. eerder in een hotel had ontmoet, was bereid mee te gaan. Het meisje werd in Hengelo achtergelaten en tussen Enschede en Hengelo werd B. ver moord. Het lijk werd ergens onder takken verborgen, waar het later door een dame werd gevonden. De buit was gering: een gouden horloge, een portemonnaie met bijna negen gulden, een pijp en een tabaksdoos. In Hengelo werd het meisje opgehaald en naar Zutphen gebracht. De man nen ruilden de huurauto in Arnhem, bij welke transactie zij f 700 overhiel den. Het meisje verklaarde voor de rechtbank dat zij niets van het plan afwist, maar men was van oordeel, dat zij wel degelijk afwist van de plannen. Zij hoorde anderhalf jaar te gen zich eisen. AFSLUITING BRAAKMAN IN ZICHT. Nieuwe objecten in Noord-Zeeland bij Rijkswaterstaat in studie. Indien alles volgens de plannen verloopt zal nog deze week een einde komen aan het bestaan van de ruim vyfhondcrd jaar oude Braakman en zal er 1350 HA nieuw land bedijkt zijn. Na zes jaar van voorbereiding kon in Februari j.l. met het werk aan de lijk begonnen worden en Zaterdag a.s. zal een aanvang gemaakt worden met de afsluiting, die Maandag voltooid kan zyn. Dat is dus anderhalve naand vroeger, dan verwacht werd. De eerste twee jaar na de sluiting zal er geen sprake zijn van regel matige verkaveling. Naar ir H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswater staat, mededeelde is het de bedoeling een nieuwe weg BiervlietHoek door de Braakman aan te leggen. Dit betekent dus, dat de Noordweg er niet zal komen. Zaterdagmorgen vroejj* zal de voor de afsluiting benodigde betonnen Phoenix-ponton vanuit Sluiskil naar de Braakman worden opgesleept en omstreeks 12 uur in de middag zal deze ponton aan de Oostelijke zijde op de plaats van bestemming worden ge legd, dwars over de Braakman. De tweede ponton zal Maandag 30 Juni worden aangebracht aan de Weste lijke kant. Daarna komt het er op aan om voldoende zand aan te voeren minstens 90.000 m3 per week om de caissons op hun plaats te houden. Vlismar-staf komt in Vlïssingen jubileum vieren. Naar wij vernemen, zal een gezel schap van ongeveer 50 personen, te zamen vormende de staf van de N.V. Vlismar te Rotterdam, naar Vlissingen komen om in hotel Noordzeeboulevard het 25-jarig bestaan van de maatschap pij te herdenken. Weliswaar is het bedrijf op het ogen blik in Rotterdam gevestigd, maar men stelde er toch prijs op het jubi leum in de ..bakermat" van de Vlis mar. Vlissingen, te vieren. Eindexamen lyceum Zierikzee. Aan het Lyceum te Zïerikzee slaag den voor het eindexamen H.B.S. b-af- deling: mej. P. W. A. de Ruijter te Burgh, mej. C. van Waveren te Haam stede, D. Brand, J. van Duivendijk, W. J. Kleinwassink, jhr. G. W. Verspyck, allen te Zierikzee, A. P. v. d. Cingei te Noordgouwe, C. v. d. Panne te Scharendijke en J. A. C. Smallegange te Dreischor. Twee candidaten werden afgewezen. Eindexamen H.B.S. Vlissingen. Voor het eindexamen, afdeling A, R.H.B.S. Vlissingen zijn geslaagd: Suus Aersens, Marina Baard. Joop Dek, Piet Geljon, Betty Herman. Joop Kamp man, Rini Meijer, Cor Mol, Piet Quite, Pimmy Salverda, Johan Weststrate. Afgewezen: één. Burgess en McLean op Pools schip naar O.-Europa Volgens het Westberlijnse blad ..Der Telegraf" zijn de Britse diplomaten Burgess en McLean op het Poolse schip „Warmia" naar Oost-Europa overgebracht. Hierachter zou de spion- nage-organisatie „Wollweber" staan, genaamd naar de leider. Volgens ge noemd blad is in Lübeck een zekere Edmund Wegner gearresteerd, die be kend zou hebben deel te hebben uit gemaakt van deze organisatie, die ha venarbeiders, zeelieden en zakenlie den omvatte in Oost- en West-Duitse, Nederlandse, Belgische en Franse ha vens. Via deze organisatie zouden agenten en propagandamateriaal over gebracht zijn. Defect motorjacht in Vlissingse haven. Ér zyn heel wat mensen, die maan delijks of wekelijks een klein bedrag op zij leggen om daarvan 's zomers een reisje te betalen. Zo veel mensen, dat na de oorlog de toeristen-onder nemingen, welke reisjes door Neder land en naar het buitenland organi seren. bij tientallen uit de grond ver rezen zijn om de kleine man te ont lasten van zijn reispenningen en hem daarvoor de nodige „service" te bie den. Niet altijd gaat het goed met die reizen. In de haven van Vlissingen liep Dinsdagavond een motorjacht binnen van de Fa. Jacóbi uit Delft. Deze firma organiseert ..waterreisjes" naar Parijs, de Rivièra en Corsica. Op de eerste reis is het met dat bootje al mis gegaan en daardoor zijn een aantal vacantiegangers gestrand in Vlissingen. Ze werden met een auto bus Woensdagmorgen teruggevoerd naar de plaats van afvaartZe zit ten met een bedorven vacantie, want het zal voor velen niet doenlijk zijn direct een andere reis te organiseren. Dat is heel erg. Het motorjacht type oude Duitse „schnellboot" ligt met een defecte schroef en een verbo gen schroefas in de Vlissingse vissers haven. Het zal naar een werf moeten om gerepareerd te worden. Het is een vrij groot en zeewaardig schip. Er kunnen 40 man onderdeks geborgen worden. De eigenaar van de boot stond Woens dagmorgen bij zijn vaartuig. Enthousi ast was hij over de houding van de passagiers, die het ongeval heel kalm hadden opgenomen. Toen we hém ver zekerden, dat de passagiers niet zo kalm waren als hij voorgaf en dat ze ernstig gedupeerd waren, gaf hij dat laatste toe. Wellicht kan dit geval voor over heidsinstanties aanleiding zijn om na te gaan in hoeverre toeristen-onder nemingen méér garanties dienen te bieden aan vacantiegangers, voor wier vervoer zij zorgen. Brand in motorhuis te Oostkapelle. Dinsdagavond omstreeks 6 uur ont stond brand in het motorhuis van de molenaar Minderhoud te Oostkapelle. Deze had een benzinelamp schoonge maakt en bij het in gebruik stellen hiervan vatten enige op de vloer aan wezige lappen vlam, welke met ben zine doordrenkt waren. De eigenaar probeerde nog met een minimax de brand te blussen, doch deze weigerde dienst zodat de hulp der brandweer werd ingeroepen: deze was spoedig ter plaatse en wist met een slang op de waterleiding het vuur te bedwingen. De schade bleel beperkt tot de in het gebouw aanwezige machine. Vermoedelijk wordt de schade door verzekering gedekt. Horlogediefstal te Middelburg opgelost. De diefstal van een groot aantal horloges uit de étalage van een winkel aan de Lange Delft te Mid delburg is opgelost. De dader, zeke re H. V uit Middelburg, die met een steen dè ruit van de étalage had vernield, heeft een bekentenis afge legd. Van de 31 vermiste horloges zijn er 27 teruggevonden. Veertien dagen na de sluiting, wan neer het extfa hoog water is, zal moeten blijken of er zand genoeg is aangevoerd; dit zal een hoeveelheid van minstcjis 180-000 m3 moeten zijn. Bij de sluiting zullen acht sleepbo ten en drie of vier zuigers worden ingeschakeld. LANDAANWINNING De afsluiting van de Braakman is 'n onderdeel van de Jandaanwinnings- werken, aldus ir Dibbits. Deze wer ken kunnen ondèrscheiden worden in drie typen, namelijk die binnen de wa terkeringen; die binnen een gebied waar geen getij (meer) is, en tenslot te die in gebieden waar nog wel ge tij is. Tot de laatste behoort de Braak man en daartoe zullen in de toekomst de Wadden behoren. Het Waddenge bied zal dan misschien uit zes polders bestaan, waarvan de kleinste een op pervlakte kan hebben van 23.500 HA en de grootste van 61.000 HA. Dit ge bied is in studie, evenals verscheidene gebieden in Zeeland, in het Noorden van de provincie en bij Walcheren en Noord-Beveland. Zoals is gezegd, zal de Braakman ongeveer dertienhonderd vyftig hec tare grond opleveren. Deze grond heeft een productie-niveau van 70 hetgeen wil zéggen, dat de 1350 na overeenkomt met 1000 ha goede grond. Tweehonderdvyftig hectare van de Braakman blijft water. Even belangryk als de landaanwinning, is de afwatering van 12.000 ha van Bel gië, die door de afsluiting van de Braakman wordt verbeterd. Ook ongeveer 7.000 ha Nederlands grondgebied kan nu een betere afwa tering worden gegeven. Verder zal de nieuwe dijk slechts twee en een halve kiloifiêter lang zijn, hetgeen een vermindering betekent van 25 kilo meter zeedijk. Deze vermindering past in het streven van de Nederland se regering om de lengte van de zee dijken van 1900 km in de loop der tij den terug te brengen tot 500 km. Middelburg adresseert over verenkwestie. B. en W. van Middelburg hebben de gemeenteraad voorgesteld het volgen de adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat te zenden: „In opdracht van de raad dezer ge meente wenden wij ons tot uwe excel lentie met het volgende: Naar uit diverse persberichten bleek is de regering voornemens voor de veren over de Wester-Schelde weder om (verhoogde) tarieven in te voe ren. Afgezien van het feit, dat destijds nadrukkelijk de tarieven werden afge schaft en dus wederinvoering intrek king zou betekenen van een gedane toezegging, meent de raad dezer ge meente dat wederinvoering van ta rieven voor deze gemeente schade lijke gevolgen zal hebben. Het toe ristenverkeer naar'deze gemeente toch is zeer belangrijk, vooral ook vanuit België en dit verkeer zal ongetwijfeld na invoering van bedoelde tarieven teruglopen. Daarnaast wordt onze stad zeer veel bezocht door inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, die alhier in kopen doen: door genoemde tarief heffing zal de trek naar Middelburg ongetwijfeld sterk teruglopen, waar van de Middelburgse middenstand be langrijke schade zal ondervinden. Op grond van deze overwegingen droeg de raad ons op. ons tot uwe excellentie te wenden met het drin gend verzoek op uw aanvankelijke beslissing terug te komen en geen ver andering te brengen in bedoelde re geling". UITWISSELING WATERSCHAP SE R V AR EN" GEN Vorig jaar bezochten dijkgraaf en heemradenvan. 't waterschap Schou wen WestZeeuwjsch Vlaanderen en het waterschap Het Vrije van Sluis, waarbij de divèrse werken in ogen schouw werden genomen, Maandag brachten dijkgraaf C. M. v. d. Broecke en bestuursleden van het Vrije van Sluis een tegenbezoek aan Schouwen. Zowel op technisch alk administratief gebied werden er varingen uitgewisseld, terwijl een be zoek gebracht werd aan gemalen duikers enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5