PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Deze zomer geen wijziging in de veerdienst-tarieven Voorstellen inzake veertarieven komen in comité-generaal M BILT Kantlijn AANVALLEN OP KOREAANSE CENTRALES VOORTGEZET HOMMERSON EINDELIJK VRIJ 195e Jaargang-No. 148 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintljn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 Juni '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissiirgen Walstr. 58—80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2, telef. 16, Terneuzen: Brouwerljstr. 2; Zierlkzee: N. Bogerdstr. C i60. teL26, MINISTER WEMMERS DOET CONCESSIE. De kwestie wordt bewaard voor nieuwe Kamer en nieuwe minister De heer Wemmers sprak bij vergissing van de „inboorlingen van Zeeuwsch-Vlaanderen De tarieven voor de veerdiensten over de Westerschelde zullen deze zo mer niet meer gewyzigd worden. Deze concessie deed minister Wemmers Dinsdagmorgen, nadat enkele Eerste Kamerleden over deze kwestie had den geïnterpelleerd en nadat de heer J. J. Kramer (P.v.d.A.) een motie had voorgesteld, waarin de Kamer de stellige verwachting had moeten uitspre ken, dat de regering niet tot wyziging van de bestaande toestand zou over gaan, alvorens de Staten-Generaal de gelegenheid gehad zouden hebben om daaromtrent b\j de behandeling van de begroting 1953 met de regering van gedachten te wisselen. De motie werd ingetrokken, toen de minister zijn toezegging had gedaan. Minister Wemmers zeide thans het toch wel onjuist te achten om mid den in het seizoen tot tariefswijziging over te gaan en hy verklaarde zich bereid met zyn opvolger te overleggen om deze zaak uitvoerig in de begro ting te behandelen. Hy wilde het overleg voortzetten, maar niet tot tarief- wijziging overgaan, gezien ook zijn nog maar korte ambtsperiode. In zijn interpellatie herinnerde de heer Kramer er aan, dat de regering Gerbrandy zich reeds bereid verklaar de de overgang over de Westerschelde vrij te maken en de regeringScher- merhornDrees heeft duidelijk te kennen gegeven, aldus spr., die toe- Het zal met grote voldoening zijn, dat men in Zeeland kennis neemt van het debat, dat Dins dag in de Eerste Kamer is gevoerd over de veerdiensten over de wester schelde. Die voldoening zal gebaseerd zijn op de ferme wijze, waarop de inter- pellant, de heer Kramer (P.v.d.A.) de minister tot inkeer gebracht heeft, met de steun van de vertegenwoordi gers van verscheidene andere partij en. Zij zal tevens gebaseerd zijn op het resultaat, dat met deze interpel latie bereikt werd. Minister Wemmers kreeg harde no ten te kraken. Toen hij verkondigde, dat ministeriële beloften niet door op volgers van een bewindsman behoe ven te Worden gehouden, stalven en kele senatoren niet onder stoelen of banken, dat zij er andere opvattingen op na houden. En toen de heer Wemmers de be woners van Zeeuwsch-Vlaanderen als inboorlingen betitelde, werd hij venij nig op de vingers getikt, ook al cor rigeerde hij onmiddellijk zichzelf. In tegenstelling tot de minister ble ken verscheidene Kamerleden aller minst vergeten, welke offers Zeeland gebracht heeft in de stryd om de vrij heid en volmaakt oneens waren som mige sprekers het met de ministeriële opvatting, dat men, nu-het land er fi nancieel beter voorstaat dan in 1945, op grond van financiële overwegingen toen doorgevoerde regelingen mag in- Men 'ziet: het ging er behoorlijk van langs in de senaat! Het eind van het lied was, dat de minister beloofde de tariefsverhoging niet door te voeren in het toeristen seizoen, het overleg met het provin ciaal bestuur voort te zullen zetten en de kwestie door hem zelf of zijn opvolger bij de nieuwe begroting in het parlement te brengen. Dit is niet alleeü voor de heer Kra mer en zelfs niet alleen voor de Eerste Kamer, maar ook voor Zeeland een eerste succes, dat met vreugde mag worden begroet! Het begint te dagen in het parle ment. Onze van meet af aan verkon digde stelling, dat de veerdiensten over de Westerschelde in Benelux - verband gelijk moeten worden gesteld aan de Moerdijkbrug, de Rotterdamse tunnel en de Velser ponten, wint ein delijk veld. Dinsdag werd althans niet meer, zoals bij een vorige gelegen heid, Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn belangrijke industrie, vergeleken met «en Waddeneiland. Dat Zeeland zich hersteld heeft van alle slagen, geloven ook de leden der Eerste Kamer niet. En men vrage het de zakenlieden, wier bedrijven ver woest werden, dan ook maar eens. Zij zullen kunnen bewijzen, dat zij voor dermate hoge lasten zitten, dat zij als concurrent ver achter liggen bij be drijven, die geen schade opliepen. Ook dit inzicht breekt baan. Helaas heeft minister Wemmers zich een ernstige verspreking veroor looft, toen hij de Zeeuwsch-:Vlamin gen „inboorlingen" noemde. De bewindsman bedoelde het na tuurlijk niet zo scherp. Maar een mi nister mag zich niettemin niet aan een dergelyke achteloosheid schuldig maken. Verondersteld dat een minister de Friezen inboorlingen noemde. Er zou een kreet van verontwaardiging op gaan in Friesland, ook al zou het achteloos zyn geschied. In Zeeuwsch-Vlaanderen wonen ge moedelijke mensen, die begrip hebben voor eens anders vergissingen. Daar om zal de reactie rustiger zijn. Maar de Zeeuwsch-Vlamingen zijn ook mensen, die zich hun Nederlan derschap sterker bewust zijn dan de bewoners van menig ander deel van ons land. Het zijn mensen, die het ge voel hebben, dat „Holland" hen ten onrechte, maar niettemin als onbe langrijk beschouwt, hoewel zij op kra nige prestaties kunnen wijzen. Juist om deze redenen maakt de verspre king van minister Wemmers op de zegging te willen inlossen. In 1949 is de toenmalige regering van stand punt veranderd. Bij de behandeling van de begro ting 1950 is in de Tweede Kamer op nieuw gebleken, dat zij op het stand punt stond, dat niet tot her-invoering der tarieven moest worden overge gaan. Toen is het echter gelukt de Tweede Kamer er toe te brengen ge noegen te nemen tot gedeeltelijke in voering van de tarieven. De Eerste Kamer evenwel handhaafde haar op vatting, dat niet tot invoering der ta rieven moest worden overgegaan, om dat zij van oordeel was, dat de toezeg ging van de regeringen Gerbrandy en SchermerhornDrees gestand moest worden gedaan. Ter zake werd een motie aangenomen. Wanneer nu de Kamer uit de pers moet vernemen, dat toch tot een gedeeltelijk tarief wordt overgegaan, getuigt dat niet van een juiste houding jegens de Kamer, meende de heer Kramer. Spreker vroeg of het juist was, dat de regering van de provincie Zeeland verwacht, dat deze in het tekort een bijdrage van f 300.000 zal verlenen. Voorts of het juist was, dat er bespre kingen gaande zijn over de vraag, dat als de provincie niet bereid of in staat is deze bijdrage te verlenen, bespre kingen gevoerd zullen worden over de vraag of de exploitatie der veren uit handen der provincie genomen zal worden en gesteld zal worden in han den van het rijk. Ten aanzien van de te verwachten bijdrage en tekorten vroeg hij nadere gegevens, opmerkend, dat 's ministers handelingen getuigen van weinig dif ferentie jegens de Kamer. Spr. vroeg wat de bewindsman gedaan had om de mening der Kamer over dit vraag stuk te vernemen. De aangelegenheid is z.i. over het gehele land van belang en ze kan niet worden gezien, los van toezeggingen Dr. Adenauer moest zwichten Ratificatie der verdragen tot na de. vacantie verschoven. Dr. Adenauer heeft thans gecapi tuleerd voor de drang in zyn eigen coalitie om achter de ratificering van de Europese verdragen geen spoed te zetten, doch het parlement gelegenheid te geven voor een gron dig onderzoek. Aldus is van de zijde van de liberale partij verklaard. De kanselier heeft er tijdens de Dins dag gehouden zitting van het kabi net van afgezien zijn tijdschema, dat een ratificering nog voor de parle mentaire vacantie voorzag, aan te houden. Reeds tweemaal had de raad der oudsten van het parlement zich er tegen verzet en de kanselier wil het risico ontlopen dat zijn tijdplan Donderdag door de Bondsdag zou worden verworpen, hetgeen als een overwinning der oppositie zou kun nen worden beschouwd. Hertog van Edinburgh heeft geelzucht. De echtgenoot van koningin Eliza beth van Engeland, de hertog van Edinburgh, lijdt aan geelzucht en heeft alle afspraken afgezegd, zo is officieel medegedeeld. Zeeuwsdh-Vlamingen niet alleen, maar op alle Zeeuwen toch een iet wat pijnlijke indruk. Ten slotte heeft minister Wemmers het bij herhaling over zijn „over- leg" met ons provinciaal bestuur gehad. Het spijt ons, maar wij kunnen uit de mededelingen, die Commissaris der Koningin en leden van Gedepu teerde: Staten hebben gedaan, mets anders concluderen, dan dat aan dit „overleg" zeer veel ontbroken heeft. Ook daarom mag men de Eerste Kamer dankbaar zijn voor haar vast houdendheid. Er komt nu tenminste tijd voor overleg. Van tariefsherzie ning in de zittingsperiode der tegen woordige Kamers zal geen sprake zijn. Moge dit ook voor ons provinciaal bestuur een aanmoediging zijn, een prikkel om vastbesloten voor Zee- lands belang op de bres te blijven staan. der regering en uitspraken der Kamer. De gevolgde handelwijze was naar zijn opvatting niet aanvaardbaar. PAAL EN PERK... Minister Wemmers meende dat mi nisters hun opvolgers niet kunnen binden, anders dan op grond van con tracten. Z.i. zou niet verder gegaan kunnen worden dan de opvatting, dat de ambtsvoorganger een bepaald oor deel had. Met het oog op de toestand van 's lands financiën moet paal en perk ge steld worden aan de tekorten der ve ren, zo meenden de minister van fi nanciën en spr. in een bespreking. Ged. Staten is er op gewezen, dat de tekorten moesten worden beperkt en dat aan tariefsverhoging niet viel te ontkomen. In Mei heeft spr. bespre kingen met Ged. Staten gevoerd en voorstellen gedaan over invoering van tarieven en over verdeling van het exploitatietekort tussen rijk en provincie. Daarop is nog geen ant woord ontvangen. Spr. stelde vast, dat er geregeld overleg is geweest. Het exploitatietekort zal door wij ziging der tarieven f 1.360.000 bedra gen daarvan zou f 272.000 door de provincie moeten worden gedragen. INBOORLINGEN. Toen de minister betoogde, dat de sterk toegenomen verkeersintensivi- teit tot gevolg heeft gehad, dat iedere Zeeuwsch-Vlaming thans gemiddeld 35 maal per jaar over de Schelde trekt, gebruikte hy de woorden: „Inboorlin gen van Zeeuwsch Vlaanderen" De minister herstelde zich echter terstond, door van het woord inboor ling „inwoner" te maken De minister merkte verder op, dat de interpellatie werd gehouden, ter wijl het overleg met Ged. Staten nog gaande is. Hij gaf te kennen, dat de toestand van heden niet meer te ver gelijken is met de toestand in 1945. dat was een noodtoestand. Daarbij komt de slechte financiële toestand van dit ogenblik. Spr. zeide volledig begrip te hebben voor de gevolgen der tariefswijziging voor de bevolking. De hoogte van het tarief en de kosten van een billijk abonnement doen z.i. echter volledig recht aan de morele kant van de toe zeggingen. (Zie verder pag. 2» Twee jaar voor Piet Bruin De rechtbank te Amsterdam heeft Dinsdag de 22-jarige ex-ambtenaar van publieke werken der gemeente Amsterdam, P. J. Bruin, wegens het voortgezette misdrijf van opzettelijke verduistering, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, te ondergaan in de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden te Zutphen. Tegen liem was vier jaar met aftrek geëist. Piet Bruin had, zoals bekend, in Mei 1951 in dienstbetrekking een bedrag van 113.000, toebehorende aan de gemeente, verduisterd. Hij ver valste kwitanties van de girodienst en wekte daarmee de schijn volgens op dracht geldbedragen bij de dienst te hebben gestort. Die bedragen behield hij intussen voor zich. In de subsidiair ten laste gelegde „valsheid in geschrifte" werd de of ficier van justitie niet ontvankelijk verklaard, omdat in het uitleverings- i verzoek aan Frankrijk alleen de uit- I levering was gevraagd terzake van „verduistering in dienstbetrekking". Taft „Dat hadden we veel eerder moeten doen". Engelse oppositie vreest echter, dat de wereldvrede in gevaar gebracht zou worden. Nieuwe aanvallen zijn Dinsdag gedaan op vier van de vtff hydro-electrische eentrales aan de Jaloe in No'ord-Korea, die ook Maandag reeds werden aan gevallen. De vyfde centrale, die van Sjoeiho, was toen reeds volledig ver woest. Men neemt aan, dat nn weer drie centrales volledig uitgeschakeld zyn. De aanval werd uitgevoerd met byna 200 zware bommenwerpers, die van vliegdekschepen voor de Koreaanse kust waren opgestegen. Iteeds na de eerste aanval waren grote gebieden van Mandsjoerije en Noord-Korea zonder stroom geraakt. In Tokio werd verklaard, dat de Britse minister van defensie, Alexan der, tijdens zijn jongste bezoek aan de opperbevelhebber der Ver. Naties, generaal MacClark, de Britse bezwa ren tegen het bombarderen van de krachtcentrales aan de Jaloe, waar- „HIJ DÉÉD ZIJN PLICHT Nederlandse volk koos in dit conflict de zijde van de journalist. Na zeven weken in gijzeling te hebben doorgebracht, is de Zaanse journa list A. H. Hommerson Dinsdag eindelijk in vrijheid gesteld. Dit is mogelijk geworden doordat de Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. H. A. Wassenbergh, besloten heeft af te zien van een verdere vervol ging tegen de onbekende N.N., wiens naam de heer Hommerson weigerde bekend te maken. Onmiddellijk na zijn invrijheidstelling is de heer Hommerson in het ge bouw van zijn krant, „Het Vrije Volk", toegesproken door chefs en collega's, die zoals zijn hoofdredacteur, de heer K. Voskuil, het uitdrukte de journalist Hommerson niet wilden huldigen, maar hun waardering wilden uitspreken voor de wijze, waarop deze eenvoudig zijn plicht als journalist heeft vervuld. In het begin hebben wij, aldus de heer Voskuil, het de rechter-commis- saris niet eens kwalijk genomen, dat je gegijzeld werd. Wij vonden het slechts een domme maatregel, die tot niets zou leiden. Wij erkennen, dat de rechter moet doorgaan met zijn onderzoek, tot hij de bron heeft, maar de zwijgplicht, welke door de wet niet erkend wordt, betekent voor óns een Ongeveer vier km. van de Afsluitdyk ter hoogte van Breezand is het weg dek nog niet van beton voorzien. Thans wordt begonnen ook op dit gedeelte een betonnen wegdek aan te brengen. Naast het bestaande wegdek is men bezig een tweebaans weg aan te leggen teneinde het verkeer normaal doorgang te doen vinden. kwestie van beroepseer. Spr. zeide te geloven, dat de journalisten het de justitie wél moeten kwalijk nemen, dat Hommerson's gijzeling volkomen onnodig en zonder zin werd verlengd. Hei botsen van de prestiges in de rechterlijke macht en de ernstige fou ten, .-welke in de loop van dit geding werden gemaakt, hebben niet bijge dragen tot handhaving van het aan zien van dé rechterlijke macht. BESCHAMEND Verder werd nog het woord gevoerd door de heer J. J. F. van den Bergh, secretaris van de Ned. Journalisten kring. die de verwachting uitsprak, dat deze zaak „het gewenste gevolg" zou hebben. Het is beschamend, dat dit moest gebeuren. Spr. meende, dat dit besef thans ook in de hoogste krin gen is doorgedrongen. Mogelijk heeft collega Hommerson er de stoot toe ge geven, dat in gezamenlijk overleg een uitweg wordt gevonden uit het pro bleem van het verschoningsrecht van de journalist. Nadat nog enige sprekers het woord hadden gevoerd, waarbij de heer Hommerson namens zijn directie een vacantiereis met zijn vrouw aangebo den kreeg, sprak het „slachtoffer" enige woorden -van dank, waarin hij o.m. constateerde, dat het Nederlandse volk in dit conflict tussen de jour nalistiek en de justitie aan de kant van de joxirnalist heeft gestaan. PROVINCIALE STATEN IN ZOMERZITTING. Contactcommissie Stoombootdiensten met spoed bijeen door ook communistisch China zou worden getroffen, heeft laten varen. Men meende, dat een dergelyke aan val het enige middel zou zijn om de Noordelijke delegatie te Pan Moen Djon er toe te brengen haar houding te wijzigen. Waarnemers in Londen meenden de aanval zelfs als het begin van een ommekeer in de Koreaanse oorlog te mogen beschouwen. LABOUR PROTESTEERT. Intussen heeft de Labour-opposttie in het Engelse Lagerhuis bezwaar ge maakt tegen het uitvoeren van de grote aanvallen op de centrales bij de Jaloe door Amerikaanse vliegtui gen zonder dat daarover tevoren met Engeland overleg zou zijn gepleegd. Premier Churchill verklaarde hierop terwyl de oppositie leden „schan de" liepen dat deze aanvallen geen uitbreiding van de tot dusver uitge voerde operaties schenen te beteke nen. De centrales voorzien de vlieg velden in Mandsjoerije, van waaruit vliegtuigen in Korea opereren, van stroom. Derhalve behoren zij tot ge- zag3gebied van de opperbevelhebber der Ver. Naties. De leider van de lin- ker-vleugel van Labour, Bevan, sprak van een „onverantwoordelijke daad", die „gevolgen voor de wereldvrede" zou kunnen hebben. Hierover denkt de republikeinse Amerikaanse senator en adspi- rant-eandidaat-president van de Ver. Staten Robert Taft, blijkbaar anders. Op een persconferentie in Pennsylvania verklaarde bij althans, dat de aanvallen op de centrales naar zijn mening niet tot een derde wereldoorlog zullen leiden. „Wij had den dit al lang geleden moeten doen", aldus Taft, die voorts zeide van oor deel te zijn, dat de bases der commu nistische legers in Mandsjoerije recht streeks dienen te worden aangevallen. Intussen heeft de Amerikaanse mi nister van oorlog Lovett in Washing ton verklaard, dat de commissie van stafchefs der Ver. Naties toestem ming zal kunnen geven bases in Mandsjoerije te bombarderen zonder voorafgaand overleg met de V.N. In de Dinsdag geopende zomerzitting der Provinciale Staten van Zeeland heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, mede gedeeld, dat het college van Gedeputeerde Staten acht a tien dagen geleden van de minister van verkeer en waterstaat, Wemmers, voorstellen heeft ontvangen inzake de tarieven en herziening der tarieven bij de veerdiensten over de Wester-Schelde. Ged. Staten zyn voornemens deze voorstellen voorzien van een toelichting en opmerkingen aan de Staten toe te zenden. Op 29 of 30 Juli kunnen de Staten dan in Comité-Generaal over deze voor stellen beraadslagen en overwegen of het noodzakelyk is daarna in open bare zitting deze kwestie te bespreken. Mr. W. F. E. baron van der Feltz (C.H.) deelde naar aanleiding hier van mede een niet malse motie over herziening der tarieven in por tefeuille te hebben. De kwestie „zit hem tot hier" en hij meende, dat er in ieder geval iets gezegd moet worden, vooral omdat vandaag ook in de Eerste Kamer deze kwestie ter sprake komt. Hij was evenwel bereid zijn motie vast te houden, waarbij hij erop rekent, dat de Sta ten na het comité generaal gelegen heid krijgen hun mening te zeggen. De heer L. F. du Bois (P. v. d. A.) sloot zich bij de woorden van de heer Van der Feltz aan, en ook hy had een motie meegebracht. De heer J. Hommes (A.R.) meende evenwel, dat nu spreken prematuur zou zijn. Ook de heer A. H. S. Ste- merding' (C.H.) was van oordeel, dat de ttjd niet rijp is voor een open bare bespreking en ried aan de mo ties te bewaren. De heer P. V. M. Vercautei'en (K.V.P.) was het hier mede eens en nadat de voorzitter op een vraag van mevr. E. J. v. o. Broecke-dfi Man (P. v. d. A.) geant woord haa, dat de minister geen beslissingen zou nemen voor de Sta ten hebben gesproken, werd het voorstel van Ged. Staten aangeno men. De Staten benoemden de heer A. H. S. Stemerding tot lid der Staten, bedoeld in artikel 89 der Provincia le Wet. De mededeling van G. S. in zake het onderzoek naai* de gang van zaken by het E.T.I. werd naar de afdelingen verwezen. Gedeputeerde C. Hamelink (P. v. d. A.) deelde mede, dat het eventu eel doen van proefnemingen met an dere systemen van waterwinning in de gemeente Koudekerke nog in studie is. PLANOLOGISCHE DIENST EN LANDBOUW. Naar aanleiding van een verzoek, in een vorige vergadering gedaan door de heer C. de Putter (A.R.), om de vaste commissie van de Pla nologische Dienst uit te breiden met 3 agrarische leden in overleg met de Stichting van de Landbouw, deel de de heer Hamelink mede, dat Ged. Staten daartoe niet bereid zijn. De samenstelling der commissie behoort tot de bevoegdheden van Ged. Sta ten. Wel is door Ged. Staten een lid uit de agrarische sector aan de com missie toegevoegd, nl. ir. M. A Geu ze, waardoor ook Tholen daarin ver tegenwoordigd is. De heer C. de Putter verklaarde teleurgesteld te zijn en betreurde het in de vorige vergadering geen stem ming te hebben gevi-aagd. Hy blijft vasthouden aan zijn wensen en vraagt alsnog een uitspraak der Staten. Op verzoek van de heer Stemer ding werd daarna besloten de mede deling van de heer Hamelink te ver menigvuldigen en alsnog in een vol gende vergadering ter discussie te stellen. De aftredende vertegenwoordigers der Provincie in de aandeelhouders vergadering van de P.Z.E.M. werden herkozen, evenals hun plaatsvervan gers. CONTACTCOMMISSIE STOOMBOOTDIENSTEN. Tot leden van de nieuw ingestelde Contactcommissie Stoombootdiens ten werden benoemd mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man en de heren J. M. A. C. v. Dongen, A. J. Cambier, A. Vermaire, C. de Putter, H. Flik- weert en C. A. Kaan. Tot plaatsvervangende leden de zer commissie werden benoemd de heren A. H. Vermeulen, J. de Kruy- ter, D. Kodde, J. L. Verhagen, A. A. v. Eeten, E. F. Poppe en AL den Boer. Gedeputeerde Lockefeer deelde nog mede, dat de Contactcommissie Maandag 30 Juni voor de eerste maal bijeen zal komen. Vervolg op pag. 2) Compromis-plan voor ontwapening Jules Moch deed voorstel in V.N.-commissie. De Fran&e voorzitter van de ont wapeningscommissie der Verenigde Naties, Jules Moch, heëft Dinsdag een voorstel ter tafel gebracht, dat beoogt een compromis te bereiken tussen de opvattingen van de Wes telijke mogendheden en die van de Sowjet-Unie. Volgens het plan van Moch moet de ontwapening in drie étappes ver lopen. In de eerste étappe moet een einde gemaakt worden aan de bewa peningswedloop door het beperken van zowel dé strijdkrachten als de militaire uitgaven. Vervolgens moet men komen tot een verbod van uit breiding van de conventionele wa pens, waarna tenslotte hetzelfde be reikt moet worden ten aanzien van atoomwapens, gepaard gaand met of gevolgd door de vernietiging van de bestaande voorraden van deze wa pens. Dit program moet, aldus Moch, strikt worden uitgevoerd en voort durend worden gecontroleerd door een internationaal lichaam, waarvoor bijv. de Veiligheidsraad zou kunnen fungeren. Vervolgens sprak de Nederlandse vertegenwoordiger, Von Balluseck. die zeide, dat de comnyssie in dè loop van de vier maanden van haar werkzaamheden zekere voortgang heeft gemaakt. Men beschikt thans over voorstellen, die als grondslag voor komende onderhandelingen kun nen dienen. Koning Talal morgen naar Jordanië, Koning Talal van Jordanië zal Donderdag Zwitserland verlaten en per schip uit een Italiaanse haven naar zijn land vertrekken, aldus is Dinsdag uit van gewoonlijk betrouw bare zijde vernomen. Intussen is nog niets bekend van de plannen van koningin Zaïn. Zij heeft zich voor haar echtgenoot schuil gehouden sinds deze ongeveer Veer- en dagen geleden in Lausanne ar- VERWACHTt VRIJ VEEL BEWOLKING. Geldig tot Woensdagavond. Half tot zwaar bewolkt met in het Noord-Oosten van het land aanvan kelijk nog énige regen. Overigens overwegend droog weer. Afatige tot vrij krachtige wind uit Westelijke richtingen. Iets warmer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1