PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kan de impasse in Pan Moen Djon doorbroken worden? Goederenvervoer alleen gebaat bij vrije veren M BILT Kantlijn ZWARE EXPLOSIE EN BRAND IN PHILIPSFABRIEKEN Vandaag VERWACHT: 195e Jaargang-No. 147 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 Juni 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—S regels t 1.—. Iodere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. Oostburg: Finlandstraat 2, telet 16. Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zlerikzee: N. Bogcrdstr. C i60. teL26. EEN PLAN EN EEN TEGENSPRAAK. Men zou krijgsgevangenen naar India willen overbrengen Amerika, Engeland en India zouden, volgens een Reuter-bericht uit Wasliington, op het ogenblik een nieuw plan bespreken ter verbreking van de impasse by de bestandsonderhandelingen in Korea. Men zou de commu nisten willen aanbieden de Noordelijke krijgsgevangenen, die weigeren naar huis terug te keren, naar India te zenden. Volgens gezaghebbende bronnen te Washington wil men het plan laten gelden voor gevangenen aan beide zyden, die niet gerepatrieerd wensen te worden. De gevangenen zouden dan in India onder neutraal toezicht van de Indische regering beslissen of z(J in India willen biyven, naar huis willen terugkeren of naar een ander land willen gaan, dat bereid is hen op te nemen. Waarnemers zijn van mening, dat dit plan door de Chinese communis ten kan worden aanvaard zonder dat zij hun gezicht verliezen, gezien de betrekkelijk vriendschappelijke ver houding tussen China en India. India Japan vraagt om toelating als lid tot de Ver. Naties. ingediend, als lid tot de organisatie der Ver Naties te worden toegela ten. De Japanse consul-generaal te New York Sjimadzoe, deed het hoofd kwartier der Ver. Naties drie docu menten toekomen: le. een verzoek om toelating tot het lidmaatschap; 2e. een verklaring, dat Japan de in het handvest vervatte verplichtingen aanvaardt; 3e. geloofsbrieven voor Sjimadzoe als waarnemer bij de Vei ligheidsraad. heeft grote ervaring in repatriërings problemen. By de deling van Brits- Indië in India en Pakistan moesten immers millioenen mensen worden uitgewisseld en gerepatrieerd. Hoewel Reuter berichtte, dat pre mier Nehroe het voorstel gunstig ge zind zou zijn en slechts zekerheid zou verlangen, dat het met succes kan worden uitgevoerd, heeft een officiële woordvoerder te New-Delhi het be staan van een dergelijk plan tegenge sproken. ,,Een dergelijk voorstel is niet aan de autoriteiten in India ge daan of te hunner kennis gebracht", aldus deze woordvoerder. By alle verkiezingspamfletten, die de laatste weken de brievenbus sen zyn ingedwarreld, bevond er zich dezer dagen ook een, dat gee: verkiezingspamflet was. Althans het wekte niet op om op een bepaal de partij te stemmen. Maar het was in wezen wel degelijk een verkie zingspamflet. Het was een door de Vredesraad uitgegeven vlugschrift, waarin ds. Hugo van Dalen zijn mening over de kerkenconferentie in Moskou weer gaf. Hy doet dat in dit pamflet in zo danige bewoordingen, dat een arge loos mens wel tot de conclusie moet komen, dat hij het welzijn van mens en wereld slechts op één wijze kan bevorderen, n.l. door bij de verkiezin gen van morgen op de communisti sche lijst te stemmen. Hierdoor wordt de vrees bewaar heid, die wij in de Kantlijn vóór de reis van ds. van Dalen naar Moskou tot uiting brachten, n.l. dat de predi kant van Colynsplaat zich, bewust of onbewust, voor het propagandawa- gentje van Moskou zou laten span nen. De terminologie, die in het bovenbe doelde pamflet gehanteerd wordt, is die van de Stalinistische propaganda. Dat ds. van Dalen haar hanteert en zijn pennevrucht op dit moment laat gebruiken voor een verkapte verkie zingspropaganda, achten wy niet slechts onjuist, maar ook zeer ge vaarlijk. Degenen, die tevoren geroepen heb ben, dat dit zou gebeuren, hebben gelijk gekregen. Helaas. En de mede delingen, die ds. van Dalen over Sov jet Rusland en het kerkelijk leven daar via ons blad deed, verliezen daardoor aanzienlijk aan waarde. Er is nog iets. Wij hebben destijds ds. van Dalen over zyn ervarin gen in Rusland en de conferen tie der kerken in Moskou geïnter viewd. Achteraf blykt nu, dat deze con ferentie een aantal brieven en ma nifesten aanvaard en verspreid heeft, waarvan ds. van Dalen in het inter view, dat wij met hem hadden, geen melding maakte. Deze brieven en manifesten beloven slaafse gehoorzaamheid aan Stalin, zijn géén Niemölleriaanse poging om een synthese tussen Oost en West te vinden, maar een plomp partijkiezen vóór Rusland en tegen het Westen. Elders in onze editie van heden kan men een uitvoerig resumé vinden van de inhoud dezer verklaringen. Zy stellen de mededelingen van ds. van Dalen in hetzelfde licht, waarin het misleidende verkiezingspamflet hen plaatst. Zij maken deze medede lingen ongeloofwaardig. Als ds. van Dalen deze manifesten vermeld had in ons interview, zou reeds toen het accent daar op zijn gevallen. Want deze manifes ten zyn de vrucht van deze confe rentie, de slotsom, waartoe zij kwam. Zij waren ds. van Dalen natuurlijk bekend, toen hij met ons sprak. Hy zweeg daarover. Dat was onjuist. Misschien was het toeval. Maar het maakt niettemin, dat wij met zeer gemengde gevoe lens aan dit interview terugdenken. De lezer kan, aan de hand van wat wij heden elders publiceren over deze manifesten, zelf een oordeel vellen. Op deze plaats constateren wij slechts, dat ds. van Dalen gebruikt wordt als dekmantel voor wat wij niet andei's kunnen zien, dan als een propagandastunt van Moskou. Die men aanwendt in de Nederlandse ver kiezingsstrijd. Teruggave omzetbelasting. Nu de Eerste Kamer het ontwerp van wet tot technische herziening van enige tabellen voor de omzetbelasting heeft aanvaard en de wet in het Staatsblad is afgekondigd, ligt het in de bedoeling de daarbij voorziene be lastingverlagingen op 1 Juli a.s. in werking te doen treden. Zoals reeds eerder is te kennen ge geven zal voor de desbetreffende goe deren, welke op die datum bij de han del (kleinhandelaar, groothandelaar, grossier, importeur) in voorraad zijn, een teruggaaf' van belasting worden verleend. Vijf centrales in Noord-Korea verwoest Bij groolste luchtaanval van de gehele Koreaanse oorlog. Vijf zeer belangrijke waterkracht centrales in Noord-Korea zijn Maan dagmiddag bij de grootste luchtaan val van de gehele Koreaanse oorlog grotendeels verwoest. Meer dan 500 vliegtuigen van de vijfde luchtmacht en van de vloot hebben aan de aan val deelgenomen. Bommenwerpers hebben o.a. hydro-electrische centra les aan de Jaloe, die een groot deel van Mandsjoerije van stroom Voor zien, vernield. De luchtmacht der V. N. maakte later bekend, dat een der centrales, (op drie na de grootste ter wereld) volledig werd verwoest. Geen der ge allieerde vliegtuigen zou verloren zijn gegaan, NOORDELIJK PROTEST. De Noordelijke onderhandelaars hebben te Pan Moen Djon geprotes teerd tegen de voorgenomen vrijla ting van 27.000 geïnterneerde Zuid- Koreaanse burgers door de gealli eerden. Zij zeiden, dat zij de herclassi ficatie van deze gevangenen nooit hebben erkend. Generaal Nam II beschuldigde de Verbondenen van eenzijdig optreden. Textielfabriek te Delden in staat van faillissement. Naar wij vernemen zjjn de ven nootschap onder firma Schrader, Schneider en Tijert en Co. textielfa brieken te stad Delden en haar fir manten J. W.. F. en M. B. Schneider in staat van faillisement verklaard. De schuldenlast bedraagt ongeveer ander half millioen gulden. Enige tijd geleden was reeds uit stel van betaling verleend. Momenteel werken er meer dan honderd arbeiders op genoemde tex tielfabrieken. EINDHOVENAREN UIT SLAAP OPGESCHRIKT. Grote vernielingen aangericht Vele Eindhovenaren werden Maandagmorgen omstreeks half zes uit hun slaap opgeschrikt door een hevige slag, die tal van ruiten deed sneuvelen. Het bleek dat zich een zware ontploffing had voorgedaan b(j Philips op de vierde étage van het gebouwencomplex aan de Emmasingel. Op de explosie volgde brand die zich ernstig liet aanzien. Het vuur kon echter door snel ingrypen van de fabrieksbrandweer en de Eindhovense gemeentebrand weer ingeperkt worden en om ongeveer half acht was men de brand mees ter. Onmiddellijk na de explosie kwa men de Philips-hulpdiensten in actie en omdat gevreesd werd, dat de ont ploffing slachtoffers had geëist ruk ten verscheidene ziekenauto's uit, maar deze behoefden gelukkig geen dienst te doen. Alleen een lid van de Philipsbrandweer brak tijdens de blussingswerkzaamhedeji 'n midden voetsbeentje. Met zes stralen bestreden de brand weren gezamenlijk het vuur. De ont ploffing deed zich voor in een labo ratorium waar op dat ogenblik niet gewerkt werd. De schade is zeer aan zienlijk, niet alleen op de verdieping waar de ontploffing plaats had, maar ook op de daarboven en daaronder gelegen verdiepingen. Er zyn grote vernielingen aangericht. Het vermoeden bestaat dat een ex- is het 300 jaar geleden, dat de befaamde Amsterdamse oud- burgemeester Andries Bicker, een der meest invloedrijke staatslieden der Republiek en opposant tegen het Oranjehuis te Amsterdam overleed. r Vliegtuigen volgen ontsnapte Braziliaanse gevangenen. Op het eiland is de rust echter hersteld. Op het gevangeniseiland Anchieta voor de Braziliaanse kust, waar hon derden gevangenen in opstand waren gekomen, is de orde thans volledig versteld. Volgens in Rio de Janeiro binnengekomen berichten is de ge vangenis door brand verwoest. Een aantal gevangenen, die naar het vas teland zyn ontsnapt, zouden nog strijd leveren tegen regeringstroepen. In genoemde berichten woi'dt verder gezegd, dat slechts 128 van de 433 opstandelingen naar het vasteland zijn overgestoken; 44 van hen waren weer gevangen genomen en enkelen ïdooa. Vliegtuigen hebben getracht de be wegingen van de ontsnapte gevange nen, die zich na de landing op het vasteland verspreidden, te volgen. Vele plaatsen zijn geterroriseerd. Een torpedobootjager zou naar de kust plaats Paraty gezonden zijn. plosief mengsel ontstaan toen Maan dagmorgen de gastoevoer in het labo ratorium, die voor het verrichten van reparaties enige tijd afgesloten is geweest, werd hersteld, tot ontplof fing is gekomen. In het complex Em masingel, waartoe het getroffen ge bouw behoort, heeft de productie slechts enkele uren stilgestaan. In de afdelingen, die door de ontploffing zyn geteisterd, wordt niet gewerkt. De uitslagen van de Tweede Kamer-verkiezing Bekendmaking per bulletin en luidspreker. Evenals bij vorige verkiezingen, heeft de Prov. Zeeuwse Courant ook nu een speciale verkiezingsdienst georganiseerd om de resultaten van de Tweede Kamerverkiezingen zo snel mogelijk bekend te maken. Wy verwachten, dat te circa zes uur Woensdagavond de eerste uitslagen van de stembureaux zullen binnenkomen en dat daarna regelmatig reeksen van uitslagen gepubliceerd kunnen worden. Te Middelburg zullen op de Markt vóór het nieuwe gebouw van de Prov. Zeeuwse Courant dat weliswaar nog niet in gebruik werd genomen, maar wel reeds voor dit doel geschikt is de uitslagen op borden en via de luidspreker bekend ge maakt worden van circa zes uur des avonds af. Hetzelfde zal gebeuren vóór het bureau van de P.Z.C. aan de Kleine Markt te Vlissingen en voor het Landbouwhuis aan de Markt te Goes. In afwisseling met het verkiezingsnieuws zal in deze drie steden gramofoonmuziek ten gehore gebracht worden. Voorts zullen de uitslagen gebulletineerd worden te Oost burg voor café De Vuyst aan de Markt en te Terneuzen voor ,,La Bellevue", Noordstraat 2. Verwacht wordt, dat de uitslagen van Zeeland reeds tame- lijk vroeg in de avond bekend zullen zyn. De landelijke eind uitslag zal waarschijnlijk pas enige tijd na middernacht gepu bliceerd kunnen worden. Opnieuw verlenging gevraagd van Hommersons gijzeling. In de raadskamer van de Amster damse rechtbank heeft de vice-presi dent, rar. B. de Gaay Fortman. Maan dag het verzoek voorgelezen van de rechter-commissaris mr. J .Knotten belt om de gijzeling van de Zaanse journalist A. H. Hommerson ander maal te verlengen. Mr. Knottenbelt motiveerde zijn verzoek met de mededeling, dat de instrictie nog niet gesloten kon wor den, omdat de dossiers rouleren bij rechtbank en hof. De officier van Justitie, mr. H. A. Wassenbergeh heeft hierna zijn be zwaren tegen de jongste beschikking van de rechtbank n.L gijzeling niet op te heffen uiteengezet. Hij wees erop, dat het onaannemelijk moet worden geacht, dat de gijzeling resultaat zal opleveren. Donderdag a.s. te elf uur wordt de heer Hommerson voor het Amster damse gerechtshof gehoord in ver band met het door mr. Wassenbergh aangetekende appél tegen de genoem de afwijzende beschikking van de rechtbank. Syngman Rhee's ambtstermijn verlengd. De Zuidkoreaanse assemblee heeft Maandag een wetsontwerp goedge keurd, waarbij president Syngman Rhee's ombtstermijn wordt verlengd tot de verkiezing van een nieuwe pre sident. Het wetsontwerp is aangenomen met 62 tegen nul stemmen, by 35 ont houdingen. Volgens de oppositieleiders is de stemming ongrondwettig. Een lid van de oppositie zei later dat de meeste van de 86 afwezige afgevaardigden of in de gevangenis zijn of zich verbor gen houden. Relletjes in centrum van Brussel. Vlamingen slaags met tegenbetogers. Na afloop van een zangfeest van het Vlaamse „Algemeen Nederlands Zang verbond", is het Zondagavond in het centrum van Brussel tot vrij ernstige ongeregeldheden gekomen. Toen de deelnemers aan het zang feest zich in optocht en onder het zingen van Vlaamse liederen van het Sportpaleis naar het centrum van de stad begaven, werden zij nabij het Brouckereplein opgewacht door een aantal lieden, die een zeer vijandige houding tegen hen aannamen. De kre ten van de leden van het Algemeen Zangverbond: „Amnestie, amnestie" werden beantwoord met scherpe op merkingen aan het adres van de Vlaamse leiders tijdens de oorlog en al spoedig kwam het hier en daar tot een handgemeen. Opschriften, die in de stoet van het Zangverbond werden meegedragen werden door de tegende- monstranten verscheurd. Nadat de po litie tussenbeide was gekomen, trok ken ae leden van het A.N.Z. zich te rug op een clublokaal in de Lakense- straat, gevolgd door een vijandige me nigte. Nog voordat de politie had kun nen optreden, werden de ramen van dit café verbrijzeld. Een vlag met de Vlaamse leeuw werd, nadat de me nigte in koor „De vlag naar beneden" had geroepen, ingehaald. Overal in de binnenstad was de politie versterkt, terwijl zelfs overvalauto's van de gendarmerie rondreden. DE 25.000 ER UIT. In de 1516e staatsloterij, 3e klasse le lijst, is de prijs van f 25.000 geval len op no. 3823. Een foto van de ravage, welke door de ontploffing bij Philips in Eindhoven werd aangericht. West-Duitse arbeiders weer vrijgelaten. De 43 West-Duitse arbeiders, die Zondag by Hohnsleben aan de zöne- grens door Oost-Duitse volkspolitie werden aangehouden en naar de Sowjet-zöne overgebracht, zijn weer vrijgelaten. De arbeiders werden aan gehouden wegens het „illegaal be treden van Oost-Duits grondgebied." Maandagochtend vroeg betrokken detachementen Britse troepen en West-Duitse grenspolitie de wacht langs het deel van de zöne-grens, waar het incident is voorgevallen. Het innemen van deze posities ge schiedde zonder incidenten. E.V.O. EN „WEGTRANSPORT" TOT MINISTER Lange wachttijden zijn reeds een belasting De provinciale afdelingen van de Nationale organisatie van beroepsgoe- derenvervoerders „Wegtransport" en van de Algemene verladers en ver voerdersorganisatie E.V.O. te Middelburg hebben schriftelyk een ernstig beroep gedaan op de minister van Verkeer en Waterstaat om niet tot we derinvoering van volledige tarieven, in geen geval voor het goederenver keer, over te gaan. Verhoging van veertarieven is naar de mening van de adressanten niet alleen onrechtvaardig, omdat dit in strijd is met vroeger gedane toezeggingen, maar is tevens economisch onverantwoord, omdat dit het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen weer zal bevorderen. De provinciale afdelingen van bei de organisaties schrijven met be zorgdheid kennis te hebben geno men van de dagbladberichten volgens welke de minister aan het college van Gedeputeerde Staten van Zee land zou hebben bericht, dat het de wens van de regering is, weer te komen tot herinvoering van een volledig tarief voor de Westerschel- de-veerdiensten. Ook het antwoord, dat de minister op vragen van het Kamerlid de heer Kramer, over deze kwestie gesteld, heeft deze bezorgd heid niet weggenomen, integendeel, heeft deze nog doen toenemen. E.V.O. en „Wegtransport" zijn van mening, dat zij in deze affaire, waar mede zulke grote economische belan gen van het bedrijfsleven in al zyn en groepen, doch wel in het bijzonder die van het goederen vervoer, gemoeid zijn, hun stand punt bekend moeten maken. Zy willen daarbij niet in herhaling tre den, doch de aandacht van de mi nister vestigen op de economische motieven. De ligging van handel en industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen is excen trisch. Werd vroeger de keuze van vestigingsplaats bepaald door lig ging van winplaatsen voor grond stoffen, thans treedt de verkeers- economische ligging meer en meer op de voorgrond. Bij herinvoering van volledige tarieven, in het bijzon der voor het goederenvervoer, zal een verdere ontwikkeling van dit ge bied worden geremd. Door de aan wezigheid van veerdiensten worden toch al lange wachttijden gemaakt, hetgeen eveneens hoge kosten mee brengt. SCHERPE KOSTPRIJS LEVENSKWESTIE. In het kader van herbouw en uit bouw van handel en industrie is een scherpe kostprijs levenskwestie. Wan neer de overheid vergroting van de productiviteit wil zien, zal zy toch zeker niet een bepaald gebied door bepaalde maatregelen moeten isole ren door een éénzijdige belasting van de Zeeuwsch-Vlaamse handel en in dustrie. Het wagenpark en de bedrijfsge bouwen van in Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigde bedrijven zijn afgestemd op het vrije vervoer. Een extra zwa re belasting van het goederenver keer zal het moeizaam gewonnen terrein weer spoedig verloren doen gaan, tenzy de betrokkenen zich ho ge kosten getroosten. De ontwikke ling van het verkeer gaat in 't al gemeen naar het vrije vervoer. Het beroepsgoederenvervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen verkeert thans reeds in moeilijke omstandigheden en deze moeilijkheden zullen ongetwij feld nog sterk toenemen, wanneer de herinvoering van verhoogde ta rieven een vermindering van het goederenverkeer tot gevolg heeft. In het adres wordt tenslotte nog opgemerkt, dat bij de aanleg van noodzakelijke wegen en de bouw van bruggen en tunnels, ondanks de bouw- en onderhoudskosten, ook niet over eventuele verliezen wordt ge praat. Deze kosten worden betaald door de gemeenschap. Het wegver keer alleen brengt al viermaal meer geld op dan de staat voor de wegen nodig heeft. De Saar hef eerste land onder de Raad van Europa Saarlands politicus ianceerde een nieuwe gedachte De heer Kirn. voorzitter van de sociaal-democratische partij in Saar land. die voor enkele dagen in ons land vertoeft, heeft in een persbijeen komst een en ander over de omstan digheden in Saarland verteld. Hij zei. dat men de kwestie Saarland niet als een grensprobleem kan oplossen, maar dat men haar moet zien als een Europees probleem. Hij zou zich kun nen voorstellen, dat de oplossing ge vonden werd door het Saarland het eerste Europese land te doen zijn on der de Raad van Europa. Dit zou dan een nieuwe internationale staatsrech terlijke vorm worden. In dit verband merkte de heer Kirn op, dat is gesuggereerd de verdediging van het Saarland te doen vallen on der de Franse defensie. Hij zou zich kunnen voorstellen, dat die verdedi ging een aangelegenheid wordt van het Europese leger. Het Saarland zou dan in die internationaal staatsrech terlijke vorm onder controle kunnen staan van een lichaam, waarvan bijv. de president van het Internationale Gerechtshof voorzitter was en waar in voorts leden van de Raad van Eu ropa zitting hadden. De heer Kirn achtte voldoende mogelijkheden aan wezig om de kwestie in deze zin op te lossen. Betaalde vacantie in de landbouw Op de internationale arbeïdsconfe- rentie te Genève is een conventie betreffende betaalde vacantie in de landbouw aanvaard met 110 tegen 17 stemmen, bij 32 onthoudingen. De tekst gaat nu naar een ontwerp- commissie, waarna de volledige ver gadering van de Int. Landbouw-Or- ganisatie zich opnieuw over de con ventie moet uitspreken. AANVANKELIJK ZONNIG. Geldig tot Dinsdagavond: Aanvankclyk vrij zonnig In de loop van de dag toenemende bewol king maar overwegend droog weer. Meest matige Westelijke wind. De zelfde temperaturen of iets hogere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1