Willem II behaalde ongeslagen de hoogste titel Baankampioenschappen door regen in de war gestuurd ITAUAAN ASCARl WINNAAR GROTE PRIJS VAN EUROPA MAANDAG 23 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 RECORDPRESTATIE DER TILBURGERS. Excelsior promoveert - Nog geen beslissing tussen S.C. Emma en T.E.C. Door de overtuigende 62 zege op Haarlem heeft Willem n na het veroveren van het landskampioensschap tevens een recordprestatie ver richt, die nog niet in de gescliiedenis van het Nederlandse voetbal is voorgekomen. Deze zesde zege in successie betekende het maximum aantal punten, een prestatie die in de jaren 1898 tot en met 1913 slechts werd verricht door de verenigingen: RAP, HVV, HBS en Sparta, terwjjl na 1913 geen enkele club er meer in slaagde alle kampioenswedstrijden te winnen. De Tilburgers hadden na 12 minu ten reeds een 20 voorsprong, maar Haarlem wist door aarzelingen in de Tilburgse achterhoede gelijk te ma ken. Na de rust legde Willem H alle Haarlemse linies lam; het viertal ge- scoorde doelpunten vormde slechts een vage afspiegeling van de Til burgse overmacht. Voor een handjevol toeschouwers hebben Hermes D.V.S. en Ajax in het Feijenoord-stadion in hun laatste kampioenswedstrijd de punten eer lijk gedeeld. Met dit gelijke spel be haalden de Amsterdammers hun eer ste winstpunt in de competitie, doch gezien het vertoonde spel, vooral na de rust, kregen zij mipder dan hun toekwam. De rust ging in met 1—1. EXCELSIOR PROMOVEERT. In Breda streden Excelsior en Hel- mondia om een plaatsje in de le klas se, aangezien zij gelijk waren geëin- VOETBAL Mevo promoveerde naar eerste klasse. Mevo uit Zierikzee slaagde er In haar laatste promotiewedstrijd tegen de concurrent Yerseke III te winnen en daardoor te promoveren naar de eerste klasse van de Zeeuwse Zater dagvoetbalcompetitie. In de beslis sende strijd tegen Yerseke III bleven de Schouwenaren met 41 in de meerderheid. Terneuzense Boys ver sloeg 's Heer Arendskerke II met 81. De stand luidt nu: Mevo I 6 3 3 0 9 18-12 Yerseke Hl 5 2 1 2 5 13-13 Tern. Boys I 5 2 2 1 6 21-15 'sH. Arendskerke n 6 1 0 5 2 11-23 Burgh behaalde verdiende zege op Luctor. De promotiewedstrijd tussen Luctor en Burgh heeft alles gebracht wat een promotiewedstrijd maar kan bren gen. Er was veel spanning, maar het vertoonde voetbal was nauwelijks het aankijken waard. Deze wedstrijd,' die te Goes op het Roburterrein werd ge speeld, werd ondanks het slechte weer aoor een behoorlijk aantal toe schouwers bijgewoond. Burgh be haalde een volkomen verdiende 2-0 overwinning. Voor de rust was het al Burgh wat de klok sloeg. Na een half uur spe len profiteerde Burgh van een fout in de Luctor-verdediging. Steur gaf zijn club met 1-0 de leiding. Even la ter was het dezelfde speler, die met een onhoudbaar schot de stand on 2-0 bracht. Met deze stand ging dë rust in. Na de rust kwam er een herboren Luctor in bet veld, zodat de verdedi ging van Burgh alle zeilen moest nij- zetten om doelpunten te voorkomen. Schoten van Zuidweg, Vermue en Ver- meule kwamen tegen lat en paal maar het Kurgh-doel bleef gesloten. Onder grote spanning verstreek de tijd en was Burgh gepromoveerd naar de vierde klasse van de KNVB. SCHAKEN INDELING SCHAAKCOMPETITIE De competitie-indeling van de Kon. Ned. Schaakbond is dezer dagen be kend gemaakt. Wat de schaakvereni ging „Middelburg" betreft, deze is in de tweede klasse D ingedeeld met de volgende clubs: Den Bosch, Max Euwe (Breda), Maastricht. Kerkrade, Heerlen en Philips (Eindhoven). Sport pick-upies ■X- Te Helsinki werd de Finse marathon gelopen, welke door de Fin Uolaka werd gewonnen in 2 uur 29 min. en 2 sec. De voetbalwedstrijd FinlandHongarije werd door Hongarije gewonnen met 1—6. ■X- De voetbalclub Stuttgart- werd Zondag voetbalkampioen van Duitsland en Ju- ventus behaalde de hoogste titel in, Italië. -X- De voetbalwedstrijd ZwedenDene marken, welke in Stockholm werd ge speeld, werd door Zweden met 43 ge wonnen. ■X- De landenwedstrijd Zwitser land—Oostenrijk eindigde in een 1—1 ge lijk spel. Het K.N.G.V. heeft een da- mssploeg samengesteld welke de eer In Helsinki zal trachten hoog te houden. Ook de Nederlandse roeibond heeft het N.O.C. enkele ploegen voorgesteld voor een afvaardiging naar Helsinki. -X- De in Den Bosch gespeelde voetbalwedstrijd tus sen B.V.V. en de Olympische ploeg van de Nederlandse Antillen werd door B V.V. met 5—1 gewonnen. De ruststand was 3—0. Brazilië en Pakistan- hebben zich candidaat gesteld de Spelen van 1960 te organiseren .Bovendien zou Pakistan ook de winterspelen voor dat jaar willen or ganiseren. Spakenburg is door een 2—3 overwinning op N.S.V.V. kampioen van Nederland Zaterdagvoetbal geworden, -x- De Spanjaard Domingo heeft het tournooi om het Europees kampioenschap klassieke kunststoten gewonnen. Onze landgenoot Kruythof werd in dit tournooi, dat in Bordeaux werd gehouden vijfde. Zater- werd voor de vijfde maal de „Internatio nale haringrit" naar Vlaardingen gehou den, welke was georganiseerd door de M.A.C. „Vlaardingen". Ruim duizend auto's, motoren, scooters en bromfietsers namen er aan deeL digd in de promotie-competitie. Het werd een kleine zege voor de Rotter dammers, maar voldoende om het volgend seizoen in de le klasse le kunnen uitkomen. Sportclub Emma en T.E.C. kwa men op het V.V.V.-terrein in Venlo tegen elkaar uit. Na deze beslissings wedstrijd is nog niet bekend, wie naar de le klasse overgaat, aangezien de wedstrijd eindigde in een 2—2 ge lijk spel en de beide verlengingen van tweemaal H'2 minuut nog niet het gewenste doelpunt voor een van de clubs bracht. Hier is dus nog een tweede beslissingswedstrijd nodig. De eindstand competitie luidt: in de kampioens- Willem II 6 6 Hermes D.V.S. 6 3 Haarlem 6 2 Ajax 6 0 21— 9 10—10 12—15 1 8—17 De uitslagen waren: Kampioenscompetitie: Willem II Haarlem 62; Hermes D.V.S.Ajax 2—2. Promotie-competitie: Beslissings wedstrijden: Excelsior—Helmondia 10; Sportclub EmmaT.E.C. 22. DAMMEN Nog geen beslissing in tournooi om Nederlandse damtitel. De wedstrijden om het persoonlek damkampioenschap van Nederland krygen nog een staartje. De drie canaidaten voor de titel, Keller, W. Roozenburg en Van Dijk behaalden in een halve competitie elk iy2 punt, zodat deze weer overgespeeld zal moeten worden om de landskam pioen aan te wijzen. Op 12 Juli a.s. zal deze in het Domhotel te Utrecht worden gespeeld. Zo gaat Amerika naar Helsinki. In Amerika heeft men er al iets op gevonden om te zorgen, dat de athleten naar Helsinki kunnen gaan Door mede te werken aan een „tele thon' of „televisiemarathon" van' kust tot kust hebben Bing Crosby, Bob Hope, Dorothy Lamour en nog een aantal andere kopstukken uit de wereld der film en sport er voor ge zorgd, dat de kas van het Amerikaan se Olympische Comité gestijfd zal worden met ruim een millioen dol lar, tweemaal het bedrag dat nog ontbrak aan de som, welke nodig is voor de uitzending van de Ameri kaanse ploeg naar Helsinki. De voor stelling duurde 14% uur en werd ujt- fezonaen door 68 televisiestations in 8 steden. Met tussenpozen werd het publiek aangemaand om telegrafisch of per post in te schrijven voor het Olympisch fonds. Toen de voorstel ling eindigde waren toezeggingen ontvangen tot een bedrag van meer dan een millioen dollar. Het tweede twaalftal van de korfbalvereniging ELTO te Kapelle-Biezelin. ge, dat uitkomt in de derde klasse D van de Zeeuwse Korfbalbond. Staande v.l.n.r. de heren J. de Roo, J. Bruinzeel, H. Blankenburgh, F. Visscher, W. F. v. d. Leek en J. v. d. L-eek; knielend v.l.n.r. de dames P. v. d. Schraaf, H. v. d.Leek. J. Bruinzeel, D. Nieuwenhuijze, T. Blankenburgh, J. Zuidweg. FINALES VOOR ONBEPAALDE TIJD UITGESTELD. Daan de Groot amateurkampioen in 50-km. wedstrijd Hoewel in Zeeland Zondag zo hier en daar een buitje viel, schijnt het in Amsterdam nog al geregend te hebben, want de organisatoren van de wielerbaankampioenschappen van Nederland, welke voor Zaterdag en Zondag in het Olympische Stadion te Amsterdam gehouden zouden wor den, zagen zich genoodzaakt deze voor een deel, het programma voor Zondag, af te gelasten. Slechts een kampioenstitel werd daardoor behaald en wel door Daan de Groot, die eerste werd in de 50 km. wedstrijd voor amateurs. Zondag 'zouden de halve finales en de finales van het achtervol- gingskampioenschap voor profs worden verwerkt, waarvoor Wïm van Est een van de grote favorieten is. Omdat hy echter Zondagavond met de Tour de Franee-ploeg naar Brest moest vertrekken, zal dit kampi oenschap op een nader te bepalen datum na de Tour de France worden afgewerkt. Ook het kampioenschap over 50 km. zal dan worden verreden. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, voordat- de talrijke liefhebbers voor het kampioenschap der amateurs op de 50 km. zonder gangmaking aan de start konden ver schijnen. Zaterdagmiddag werd de ze wedstrijd wegens regen uitgesteld en des avonds om acht uur regende het nog steeds. Toen het echter een half uur later droog werd( toog men met man en macht aan het werk om de haan droog te maken. Pas even over half tien gingen de amateurs van start. Toen na 55 van de 100 ronden een vrij ernstige val partij ontstond, maakten zeven ren ners zich los en wisten enige voor sprong te verkrijgen. Elf ronden later kregen zij aansluiting met het pelo ton. Intussen was echter nog een ze vental weggesprongen, dat 6 km. voor het einde het peloton dubbelde en zodoende de kopgroep op veertien renners bracht. Zij gingen de laatste vijf kilometer allen over de baaai, want de anderen hadden de baan moeten verlaten. In de laatste ronde werd eerst Plantaz en later Vreeswijk uit de baan geduwd, zodat zij in de eind sprint geen invloed meer konden uit oefenen. Daan. de Groot uit Amster dam ging als eerste over de eind streep, maar kreeg de kampioenstrui zijn eerste pas nadat een pro test "van Piet Peters tegen de Am sterdammer, die in de laatste bocht gehinderd zou hebben, was afgewe zen. Tijdens deze wedstrijden zyn nog al wat valpartijen voorgekomen. De renner Ouwerkerk brak daarbij een sleutelbeen. Van der Kamer en Coo per liepen vermoedelijk lichte her senschuddingen op. Zij werden naar ziekenhuizen te Amsterdam vervoerd. De uitslag luidde: 1 Daan de Groot, Amsterdam, 1 uur, 6 min. 14 sec.; 2 Patsy Willekes, Amsterdam; 3 Koch, Utrecht; 4 Van 't Hof, Haarlem; 5 Sieveking, Amsterdam. ACHTERVOLGING PROFS. Onmiddellijk hierna werd een be- tn gemaakt met de achtste finales .er achtervolgingswedstryden voor profs over maximaal 5 km. D.e uit slagen hiervan luiden: eerste rit: 1 Peters, 7 min. 18 sec.; 2 Vinken, 7 min. 29,2 sec.; tweede rit: 1 Derk- sen, 6 min. 57,6 sec.; 2 Smits, 7 min. 12,8 sec; derde rit: 1 Lakeman, 7 min. 1,4 sec.; 2 Schoenmakers, 7 min. 2,4 sec.; vierde rit: 1 Van der Kamp, 6 min. 55 sec.; 2 Roks 7 min. 15 sec.; vijfde rit: 1 Dekkers, 7 min. 14,4 sec.; 2 Bijster, 7 min. 24 sec.; zesde rit: 1 Voorting, 7 min. 3,6 sec.; 2 Van Elderen, 7 min. 19,4 sec.; zevende rit: 1 Van Est 6 min. 59 sec.; 2 Eenhoorn, 7 min. 30,6 sec.; achtste rit: 1 Dielis sen, 7 min. 4 sec.; 2 Wagtmans, 7 min. 10 sec. In de kwartfinales, welke Zater dagmiddag nog werden verreden, werden zeer snelle tijden gemaakt. In de eerste rit versloeg Peters in 7 min. 4 sec. Dielissen, waarna Derk- sen in de tweede rit de snelste tijd van de dag maakte met 6 min. 49,6 sec. Dekkers werd met 7 min. 7,8 sec., tweede. Van der Kamp won op fraaie wijze de derde rit in 6 min. 52,4 sec van Voorting. Van Est ver sloeg in de vierde rit met 6 min. 52 sec. Lakeman. ON- De sprintwedstrijden voor profs en onafhankelijken over 550 meter wer den Zaterdagmiddag door ongeveer 1000 toeschouwers bijgewoond. Win naars in de verschillende ritten wer den van Vliet, Derksen, Bijster, Pe ters. Faanhof, Vinken, Van de Vijver en Tolen, waarna Van As, Lakeman en Van Oers zioh door overwinnin gen in de herkansing eveneens wis ten te plaatsen voor de volgende ronde. Bij de amateur-sprintwedstrijden zegevierden Hijzelendoorn, Schotman, Mahn, Rijnders, Willekes, Kleefstra, Cantineau en P. Willekes in hun se ries, waarna Wierstra, v. d. Koch, v. d. Kamer en Wils zich via de her kansing wisten te plaatsen. Zijn vader won in 1925 op hetzelfde circuit de grote prijs van België. Op het circuit van Spa-Francorchamps gingen Zondagmiddag 22 cou reurs van start voor de grote Prjjs van Europa, de derde wedstrijd, wel ke meetelde voor het wereldkampioenschap 1952. De coureurs moesten 36 ronden rijden, overeenkomend met een afstand van ongeveer 508 km. Win naar werd de Italiaan Ascari met Fcrrarri In 3 uur, 3 minuten en 46,8 sec. Zyn gemiddelde snelheid bedroeg 165.961 km. per uur. Ondanks het regenachtige weer was de publieke belangstelling overweldi gend. Na 9 ronden had de favoriet voor deze Grote Prijs, Ascari, 12 van zijn concurrenten gelapt. Ken Whar ton, de zo welbekende coureur ui: de Tulpen-Rallye had het strijdperk moe ten verlaten wegens mankement aan zijn racewagen. Na 18 ronden, dus hal verwege de wedstrijd, waren er nog slechts drie renners niet door Ascari gelapt, die ondertussen zijn voor sprong op zijn concurrent Far ma. eveneens met Ferrari, steeds meer vergrootte. Nog 16 coureurs bleven in de course na de 18e ronde. Na de 21e 4THLETIEK Rootsaerts tweede op 1500 meter in Den Haag. Op de sintelbaan aan de Laan van oot in Den Haag werden de Haagse alhletiekkampioenschappen gehouden Door de bijzonder slechte weersom standigheden bleven de prestaties slechts aan de matige kant en op di verse nummers verschenen talrijke athleten niet aan de atart. Saat won de 200 meter in 22.5 sec.; op de 1500 meter werd Govers eer ste in 4.16 achter hem eindigde Root saerts. vroeger van De Gazelle uit Aardenburg in 4.16,8. Loes v. d. Mey- aen werd Dij de dames eerste op de 200 meter in 27,2 sec. Staf Dobbelaere goede tweede te Oudenaarde. Na een spannende race is de Schoondijkse Marathon-man. Staf Dobbelaere, tijdens de athletiek-wed- strijden te Oudenaarde in België op de 1500 meter tweede geworden ach ter de Belg Leenaerts Op 120 meter vóór de finish liep Dobbelaere nog aan kop, maar hier werd hy onver hoeds gepasseerd door Leenaerts die zeer tactisch zijn kans had afge wacht. Verbeten vechtend wist Staf pas na pas op de 20 meter uitgelopen Belg te winnen maar de afstand was te klein en met ruim twee nieter voorsprong zegevierde Leenaerts in de tijd 4.14,4 direct daarna finishte Dobbelaere in fraaie stijl met een tijd van 4.16, eens temeer zijn uitstekende vorm van dit seizoen demonstrerend. BOKSEN Vijf Nederlandse boksers naar Helsinki. Nadat het bestuur van het N.O.C. besloten had, dat vijf Nederlandse boksers onze kleuren te Helsinki zou den verdedigen, heeft het hoofdbe stuur van de Nederlandse Boksbond zich Zaterdagmiddag beraden over de samenstelling van de Olympische equipe. Na langdurig overleg werd beslo ten dat de ploeg uit de volgende bok sers zal bestaan: VlieggewichtH. van der Zee (Noord-Holland)licht- weltergewicht: P. van Klaveren (Zuid-Holland); weltergewicht: M. Linneman (Noord-Holland)midden gewicht: L. Jansen (Zuid-Holland); half zwaargewicht: A. Pastor (Noord- Holland). ENGLEBERT ronde had Ascari 59 seconden voor sprong op Farina. Toen hij zijn 30e ronde had volbracht brak er een flin ke regenbui los. De renners waren ge noodzaakt vaart te minderen. Het tem po van Ascari was echter zo hoog, dat hij nog steeds op de anderen uitliep. Aan de kop kwam tenslotte geen ver andering meer in de positie en Alher- to Ascari die van het begin tot het einde de leiding had gehad, won de Grote Prijs van Europa op hetzelfde circuit, waar zijn vader Antonio ge zegevierd had in de Grote Prijs van België in 1925, het jaar, waarin hij het leven zou verliezen bij wedstrijden op het circuit van Monthlery. De uitslag luidt: 1. Ascari, Italië, met Ferrari, 508.120 km. in 3'uur 3 min. 46.8 sec.; 2. Farina, Italië, met Ferrari, 3 uur 5 min. 41,5 sec.: 3. Manzon, Frankrijk, met Goraini, 3 uur 8 min. 14,7 sec. HANDBAL Marathon op tweede plaats in promotiewedstrijden. Woensel-heren naar eerste klasse. Onder ongunstige weersomstan digheden heeft Marathon in Breda de promotiewedstrijden voor de le klas se gespeeld De heren lootten voor de eerste wedstrijd tegen Woensel uit Eindhoven en de dames tegen Bra- bantia eveneens uit Eindhoven. Ma rathon begon goed en na vrij_ korte tijd was door aoelpi doelpunten van Smeer dijk ën Weststraetè (2maal) de stand tót 3-0 in het voordeel van de Vli3- singers opgevoerd. De linksbuiten van de gastheren zorgde vóór de rust voor het eerste tegenpunt. Na de rust werden door doelpunten van respectievelijk de rechts- en de links- bulten van Woensel de partijen op gelijke voet gebracht. (3-3). Nadat Weststraete er nog in was geslaagd andermaal Marathon de leiding te geven (3-4) was het met de weer stand van de Vlissingers gedaan en zonder él te veel moeite won Woen sel met 6-4. Reeds van de aanvang af was het duidelijk, dat de Marathon-dames aan snelheid aanmerkelijk tekort kwamen bij het tempo van hun Eindhovense tegenstanders. Bovendien was Bra- bantia veel beter op schot. Toch ging slechts met 1-0 achterstand voor de Vli&singse dames de rust in. Na de rust werd een fout in de Marathon verdediging door de Brabantia-links- buiteh met een doelpunt gestraft. (2-0). Nadat de midvoor van de gas ten de voorsprong tot 3-0 had opge voerd, slaagde Elve er tenslotte :n eer te redden. (3-1). Hierna speelden de heren van Woensel tegen Soa, welke match met 10-6 door Woensel werd gewonnen, zodat deze club naar de eerste klasse promoveerde. De dameswedstrijd Brabantia- EBHV werd door de Eindhovense dames gewonnen met 4-1, hetgeen eveneens een promotie naar de le klasse opleverde. De Marathon-heren kwamen toen in het veld tegen het Soa-team. Het was weer Smeerdijk die voor Mara thon de score opende. (0-1). Het werd zelfs 0-2 door Zwigtman eer de midvoor van Soa het eerste tegen punt maakte. Meyer maakte er hierna met een laag schot 1-3 van. De rust ging met 2-d in. Door Smeerdijk en Meyer werd het 2-7, waarna de mid voor van Soa er 3-7 van maakte. Evenals de eerste werd ook de twee de helft gekenmerkt door vele doel punten; met 10-6 voor Marathon :wam het einde De laatste wedstrijd werd tenslotte gespeeld tussen de dames van Mara thon en EBHV. Na een goed begin, waarbij een 4-1 voorsprong kon wor den behaald, bleken de Marathon-da mes te zeer vermoeid om hun tegen standsters de pas af te snijden naar een gelijkspel. De match eindigde in een "4-4 gelijk spel, waarmee beide teams op de tweede plaats eindigden. Middelburg handbalde beter dan E.M.M. EEN 11—7 OVERWINNENG VOOR DE GROEN-WITTEN. Het eerste elftal van de voetbalver eniging Middelburg speelde Zater dagavond op het gemeentelijk sport terrein aan de Nadorstweg te Mid delburg een handbalwedstrijd tegen het eerste elftal van de Middelburg se handbalvereniging EMM. Er be stond voor deze wedstrijd, waarvan de baten bestemd waren voor de sportuitwisseling MiddelburgFolke stone, vrij veel belangstelling. Tegen de verwachting wonnen de voetbal lers met 117, nadat zij met de rust met 32 achter hadden gestaan. De techniek stond hij EMM natuur lijk op een hoger peil, maar de voet ballers kregen er naarmate de tïid verstreek, steeds rneer zin in en ble ken ook zeer snel te zijn, waardoor zij de handbal-verdediging nog al eens uit elkaar speelden. Van Hercules opende de score voor Middelburg, Seugeling maakte gelijk, Wondergem de voorsprong tot 31 vergrootte. Beckx verkleinde nog voor de rust de achterstand tot 32. Na de rust was het weer Beckx, die gelijkmaakte (3—3). Munnik no teerde 43 voor EMM, maar Beckx bracht weer de balans in evenwicht (44). Met twee fraaie goals bracht v. d. Klink daarna de stand op 64, waarna Ravenschot en v. Hercules er zelfs 84 voor Middelburg van maakten. Heystek zorgde voor 85 maar v. Hercules deed Middelburg weer uitlopen tot 105. Seugeling verkleinde de achterstand tot 10—6, Van Hercules zorgde daarna weer voor 116 en Heystek bracht daarna de stand op 117, waarmee het ein de kwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7