NIEUWS UIT ZEELAND Zijpe Zivtn Sport en wedstrijden WISSEL SCHOUWEN „STAD EN LANDE" BEZOCHT NIEWERKERK EN OOSTERLAND MAANDAG 23 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuwse smeden bespraken hun problemen. De Zeeuwse en West-Brabantse af delingen van de Smedenbond hielden Zaterdag in „De Prins van Oranje" te Goes een gecombineerde vergadering onder voorzitterschap van de heer A J. Schieman uit Axel. Behalve enkele verslagen, o.m. over het provinciaal boekhoudbureau, kwamen tal van vraagstukken als de materiaalpositie, de voortschrijdende mechanisatie van. de landbouw en de vakopleiding ter sprake. Over een en ander werd druk van gedachten gewisseld. De vergade ring werd ook bijgewoond door het Zeeuwsche hoofdbestuurslid, de heei Hillebrand uit Sint Laurens. EXAMEN HANDWERKEN RIJKSKWEEKSCHOOL MIDDELBURG. Zaterdag slaagden aan de Rijks kweekschool te Middelburg voor de aantekening handwerken, de dames: G. Engelsma, Midde.lburg; E. Kom- mers, Middelburg; E. R. Mos, Middei- burg; K. C. Verburg, Kloetinge; H. A. Haverhoek, Goes en H. A. de Vos. Er werden geen candidaten afgewezen. 1 FRUITMOTJE EN BLADROLLERS VRAGEN DE AANDACHT. Gedurende de laatste week zijn en kele vluchten van het fruitmotje waargenomen. Hoewel er nog geen sprake was van een hoofdvlucht, is het aantal eitjes dat afgezet werd van zodanige betekenis, dat de Waarschuwingsdienst van de N.F.O. de fruittelers adviseert, in de loop van deze week hiertegen een bespui ting uit te voeren. Sinds enige tijd zijn er ook weer jonge larven van de bladrollers te vinden, doch tevens komen nog ei- spiegels en proppen voor. Op bedrij ven waar aantasting van betekenis te verwachten is, zal daarom niet met één bespuiting volstaan kunnen worden ter bestrijding van deze ge neratie. Het tijdstip voor de eerste bespuiting valt echter gelijk met die van het fruitmotje (dus ook 1621 Juni) en ook de tweede bespuiting, die ca. 10 dagen later uitgevoerd moet worden, zal tegen beide para sieten effectief zijn. Meestal zal men tevens bloedluis en spint willen be strijden. Men is dan aangewezen op parathion-bevattende middelen, want DDT werkt de uitbreiding van spint juist in de hand en loodarsenaat werkt alleen voldoende tegen het fruitmotje. DUIVELANDSE OUDHEDEN. Gerestaureerde kerken bezichtigd. Zaterdag vergaderde te Nieuwerkerk de vereniging „Stad en Lande van Schouwen en Duiveland" in het gemeentelijk -verenigingsgebouw. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester A. A. van Eeten. Hjj meende, dat zün dorp weinig meer te bieden had aan liefhebbers van oude dingen, hetgeen in de komende jaren (of beter: eeuwen) vermoedelijk zal verbete ren. Wat nog aanwezig is, dat is ook de trots der gemeentenaren, aldus de burgemeester, namelijk de nu gedeeltelijk gerestaureerde kerk. Spr. deed enige grepen uit de plaatselijke geschiedenis van het schor- en krekenland, schap en wees op de vorming van vlietbergen nabij het vroegere kasteel „Swanenburg". De voorzitter, dr. J. J. Westendorp- Boerman, beantwoordde deze toe spraak met een woord van dank voor de vriendelijke ontvangst en zeide, dat hij gaarne in dit door de laatste oorlog geschonden gebied wilde ver gaderen, om wat nog overgebleven is „als relequiën te vereren". Was 13 Juli 1576 een zwarte dag voor dit dorp, toen waarschijnlijk een gedeelte van zijn kerk door de Span jaarden werd verwoest, in de laatste oorlog werd het sierlijke, zeskanten torentje opgeblazen en werd in ge heel Duiveland ook alle landschaps- schoon door inundatie vernietigd. Met nog een greep uit de bijzondere rechtsgeschiedenis van de Vier Ban nen, over „gepootte honden en katten met afgesneden oren", verklaarde hij de vergadering voor geopend. DE DORPSKERK. Tenslotte hield ds. M. G. Wester hof een causerie over de geschiede nis van de dorpskerk in de rooms- katholielce tijd en na de reformatie, eindigende met de mededeling, dat de in de laatste oorlog verdwenen zilve ren avondmaalsbeker werd terugge vonden in het' gebouw van het Loods wezen te Brouwershaven. Daarna be zichtigde men de kerk, waarvan de Westgevel in een bouwkundig verant woorde vorm is opgetrokken, doch waarvan de kleur van het interieur weinigen bevredigde. Bij de rondgang door het dorp werd nog een aantrekkelijk interieur met een tegeltableau van 1780 bezichtigd. Hierfia wandelde men naar Ooster- RAAD BRUINISSE. Besluit tot het aangaan van een kasgeldlening. De gemeenteraad van Bruinisse kwam in spoedeisende vergadering onder voorzitterschap van wethouder K, Geluk bijeen. Het reeds eerder ge nomen besluit tot het aangaan van een geldlening ad 200.000 tegen een rente van 2% werd ingetrok ken. waarna een nieuw besluit werd genomen tot het aangaan van een kasgeldlening ad 200.000 tegen een rente van 2 met een looptijd van één jaar. Bij de rondvraag vroeg de heer H. Jumelet (Arb.) inlichtingen over de tarieven van het havengeld voor schepen, die naar Bruinisse komen voor reparatie. De voorzitter ant woordde dat deze schepen de eerste week vrij van havengeld zyn. Dit is indertijd besloten om de industrialisa tie te 'bevorderen. De heer J- Bal (Arb.) had klach ten van omwonenden vernomen over stank, veroorzaakt door opsiag van mest in de buurt van het slachthuis. De eigenaar van de daar aanwezige varkens zal opdracht krijgen, vooral in de zomermaanden de mest geregeld te verwijderen. meer ligplaatsen voor mosselvaartuigen. De rijksetonnenlegger heeft in de af gelopen maanden, in opdracht en voor rekening van de gemeente Bruinisse. een aantal meerpalen in de haven ge plaatst. Dit werk is thans beëindigd en men heeft kunnen bereiken ,dat het aantal ligplaatsen voor mosselvaartui gen zodanig kon worden vermeerderd, dat men voor ieder vaartuig thans een ligplaats heeft, terwijl nog enkele plaatsen over zijn. Dit was voordien niet het geval. Een werk. dat in de haven nu nog zeer noodzakelijk is, is het verlengen van de loskade, door het maken van een nieuwe beschoeiing langs het haven plateau. De uitvoering daarvan stuit echter af op dehoge kosten. rectificatie. In ons verslag van de bijeenkomst over de runder T.B.C.-bestrijding op Schouwen diende mede gedeeld te worden, dat de heer A. M. Geluk als kringvoorzitter van de Z.L.M. aanwe zig was. De fout zij hiermee hersteld. land, waar burgemeester S. W. Lau- rense de gasten verwelkomde. Hij be tuigde zgn dank, dat „Stad en Lan de" deze plaats, die eens de schoon ste van Duiveland was, met een be zoek wilde vereren. De voorzitter memoreerde in zijn antwoord enige Oosterlandse bijzon derheden over o.m. de grote bouw- lust van een der ambachtsvrouwen, mevrouw Cau-Loncque, die het He renhof vernieuwde, de molen bouwde en uit haar nalatenschap nog het fraaie Oosterlandse gasthuis liet bouwen. Spr. eindigde met in herinnering te brengen, dat in 1954 Oosterland haar 600-jarig bestaan zal kunnen vieren. Hierna werd de kerk bezichtigd, waarvan de vensters van namaak- goudglas en nieuwe traceringen wer den voorzien. Na nog een bezoek aan het gast huis, was deze wel geslaagde bijeen komst ten einde. Noordgouwe SAMENSTELLING STEMBUREAUX. Tegen de gewoonte in zullen de inwoners van Noordgouwe hun stem plicht ditmaal niet in de gemeenteka mer vervullen, doch in het gymnas tieklokaal van de openbare lagere school. In het stembureau hebben de vol gende heren zitting genomen: in de voormiddag de heren A. M. Geluk (waarnemend voorzitter), C. M. Jan- se en N. J. Viergever, in de namid dag de heren burgemeester Z. Corne- lis (voorzitter), W. Adriaanse °n L. J. van Gastel Jz. Oosterland VERKIEZINGSBIJEENKOMST PARTIJ VAN DE ARBEID. Voor de afdeling Ouwerkerk van de Partij van de Arbeid sprak het Tweede Kamerlid, de heer Vondeling een verkiezingstoespraak uit, waarin hij begon met de landbouwpolitiek onder minister Mansholt te Gespre ken. Vervolgens ging de heer Vonde ling uitvoerig in op de door een aan tal tegenstanders der P.v.d.A. uitge oefende critiek op het regeringsbeleid, met name inzake de belastingen, so ciale voorzieningen, woningbouw en middenstan dsbeleid. Deze punten werden door spr. stuk voor stuk be handeld waarna hij er op wees, dat de P.v.d'.A. de partij van de toekomst is; zulks in tegenstelling tot de partg van mr. Oud, aldus spreker, welke partij naar het verleden ziet. Na een uitvoerige gedachtenwisse- ling werd deze bijeenkomst besloten met het vertonen van een tweetal films. VOETBAL PROMOTIEWEDSTRIJD YERSEKE ni-MEVO I 1-4 Mevo verscheen met drie invallers, Yerseke met een. Yerseke zette di rect een aanval op, welke op mets uitliep. De Mevo-verdediging met doelman Kloet aan het hoofd kon de aanvallen van Yerseke steeds afslaan hoewel de oestermannen de wind in de rug hadden. Mevo kon enkele uit vallen doen en uit een er van wist Auweling te doelpunten. (0-1). Yer seke bleef wel aanvallen, maar Mevo verdedigde hardnekkig en slaagde er in hel doel schoon te houden ook al omdat Yerseke het spel te kort hield. De rust ging dan ook in met 0-1. Na de hervatting nam Mevo het initiatief. Bij een van de aanvallen viel Sies een speler van Yerseke iets te hard aan en een strafschop was het gevolg, welke door de rechtsbin nen in een doelpunt werd omgezet. Hierdoor aangemoedigd kwam Yerse ke weer iets meer in de aanval. Bij een aanval van Mevo brak v. d. Berg echter door en scoorde (1-2). Door dit doelpunt was Yerseke wat ont moedigd en v d. Berg maakte het derde doelpunt op keurige wijze. Me vo bleef aanvallen met als resultaat dat Hillebrand, die naar voren was gekomen ook een treffer noteerde. Door deze uitslag (1-4) promoveerde Mevo naar de eerste klasse. Winkelweek in Haamstede met uitgebreid programma. Onder voorzitterschap van de heer M. Soeters vergaderde de midden standsvereniging van Haamstede in hotel Bom. Na een openingswoord van de voor zitter, zette de heer L. Verton, voor zitter van het winkelweekcomité, het programma voor de van 19 tot 26 Juli a.s. te houden winkelweek uiteen, waarmede de vergadering accoord ging. De winkelgevels van de deelnemen de winkeliers zullen met 110 gevellam pen worden verlicht, zodat in combi natie met de gewone feestverlichting een fraai geheel kan worden verkre gen. Er zullen spandoeken worden aangebracht, bonnen voor een verlo ting worden uitgereikt, een étalage wedstrijd worden gehouden en voor de jeugd zal een ballonwedstrijd wor den georganiseerd. Voorts zal er een openluchtfilm vertoond worden en zullen er korfbalwedstrijden worden gespeeld, terwijl het harmoniegezel schap „Witte van Haemstede" aan het programma zal medewerken. Vervolgens sprak de voorzitter over de uitgifte van de Badcourant en hij gaf als zijn mening te kennen, dat naast de middenstanders, die door ad vertenties de uitgifte eigenlijk moge lijk maken, ook anderen zullen moeten medewerken. Omtrent de per 1 October a.s. van kracht wordende verplichte winkel sluiting gedurende één morgen of mid dag per week, werd besloten de slui tingstijden voor de verschillende bran ches vast te stellen, volgens de aan de gemeentebesturen van Haamstede en Burgh te richten voorstellen. Ten aanzien van de winkelweek wed nog besloten op Maandag 21 Juli een openingstocht te organiseren met medewerking van autobezitters. Aan deze tocht zullen ook niet-leden van de middenstand (dus ook badgasten) kunnen deelnemen. Op de sluitingsdag van de winkelweek zal voor de leer lingen der scholen uit het Westelijk gedeelte van het eiland een jeugd- sportmiddag worden gehouden. TMOtEN de aanvoer van vis te tiiolen. De aanvoer van bot te Tholen, was in de week van 16 tot 21 Juni j.lr, op een enkele uitzondering na. goed te noemen. De vangsten der kuilvisserij waren lonend, doch zouden beter kun nen zijn in verband met de lage prij zen voor de export voor garnalen. De vangsten van kreeft worden iedere week minder, doch de prijzen zijn goed. De besommingen in de weervis- serij zijn zeer goed. Vooral ansjovis en makreel werden in flinke hoeveelheid aangevoerd, De vangst van aal in fui ken was zeer slecht. Scherpenisse avondvierdaagse De avondvierdaagse te Scherpenis se is een groot succes geworden ver geleken bij het vorig jaar Toen wa- ,rn er 40 deelnemers, nu waren er 84. De jeugd was goed vertegen woordigd. Wel had het Rode Kruis het druk met blaren doorprikken, waaruit bleek, dat er meer geoefend moet worden. Groepsprijzen werden toegekend en W. S. V. Op Stap junioren, twee- aan: G. V. St. Maartensdijk, de G. V. maal en de W.S.V. Op Stap senioren tweemaal. Bij de uitreiking van de medailles werd bekend gemaakt, dat op 26 Juli a.s grote wandeltochten gehouden zuilen worden voor scholen en geno digden. Opstand van Braziliaanse gevangenen. Op het Braziliaanse schiereiland Ancnieta, ongeveer 250 km. ten Zui den van Rio ae Janeiro, zijn J50 zwa re misdadigers in opstand gekomen. Zö slaagden er aanvankelijk in zich meester te maken van enige schepen en bedreigden ecu tegenover net schiereiland gelegen stad. Later slaagde ae Braziliaanse poli tie er in ongeveer 200 van de opstan delingen te overmeesteren; de strijd met ae overigen duurde Zondagavond nog voort. De misdadigers moeten ongeveer 100 van hun „kameraden" hebben aan de opstand mee te doen. Aan de zijde van de bewakers en de politie gedood omdat zij hadden geweigerd vielen 15 doden. Een zeldzame vogel te Borssele In de „vaat" op het dorpsplein, te Borssele vertoefde dezer dagen een Kuifduiker (Podiceps auritus) een tot de Futen behorende kleine water vogel, die volgens de Avifauna van Vleugel, Wilmink en Warren op Zuid Beveland een zeer zeldzame door trekker is. Volgens „De Nederlandse Vogels" van dr. C. Eykman c.s. (1941) is van deze vogelsoort nog maar éénmaal een zomerwaarneming gedaan, en wel op 1 Juni 1935 te Eernewoude, een exemplaar in prachtkleed. Ook het Borsselse exem- Slaar was in prachtkleed met twee rede oranjebruine kuiven boven de ogen. De dichtsbijzijnde broedplaat sen van deze vogel bevinden zich in Schotland. ADMISSIE-EXA^IEN THEOLOGISCHE SCHOOL DER GER. GEMEENTE. Bij het deze week gehouden admis sie-examen voor toelating tot de studie in de theologie aan de Theolo gische school van de Gereformeerde Gemeente te Rotterdam, werden van de acht candidaten zeven afgewezen. Toegelaten werd de heer C. Mole naar te Herkingen. De heer Molenaar is 33 jaar oud en ouderling bij de Ge reformeerde Gemeente te Herkingen. eindexamen goesse lyceum. Voor het eindexamen aan het Goesss Lyceum, afdeling Gymnasium B. is geslaagd: A. J. Beenhakker te Kloe tinge. DE WEG HULST—DE PAAL Gedeputeerde Staten hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld thans over te gaan tot oprichting van een wegschap voor de weg HulstDe Paal. In een vorige zitting werd dit voorstel door de Staten aangehouden, omdat men verwachtte, dat de be langhebbenden overeenstemming zou den bereiken over de verdeling van de kosten (50 pet. voor de gemeenten en 50 pet. voor de polders en water schappen). Waar thans gebleken is, dat de gemeenteraden slechts 46% pet, willen betalen, stellen G. S- voor niet langer" op deze overeenstemming te wachten. AUTO KANTELDE NA AANRIJDING Zondagmiddag kwam op de hoek Zanddijk-Rijksweg te Kruiningen een auto, bestuurd door de heer K. te Schore in botsing met een uit de richting Bergen op Zoom komende volkswagen, welke bestuurd werd door de neer S. uit Vlissingen. De heer K. kwam van Yerseke en ver zuimde voorrang te geven aan de op deRijksweg- naderende volkswagen. Hoewel de volkswagen bij de botsing kantelde, liepen de inzittenden geen letsel op'. De auto werd aan de voor zijde vrij ernstig beschadigd en moest door 'n kraanwagen worden wegge sleept. De volkswagen had vrijwel geen schade. ZWEMMEN Nieuws uit de Zeeuwse zwemwereid. kringkampioenschappen op 16 augustus a.s. Vijf Zeeuwse zwemverenigingen zul len dit jaar aan de zwemcompptitie van de kring Zeeland der K.N.Z.ET deelnemen. Het zijn „De Bruinvis" (Sas van Gent), „De Schelde" (Ter- neuzen), „De Zeehond" (Vlissingen), „S.Z.V." (Souburg en „Luctor" (Mid delburg). De eerste competitiewed strijd, werd Zaterdag j.l. reeds te Sas van Gent verzwommen. De verdere wedstrijden worden gehouden te Aar denburg op Zaterdag 28 Juni, te Bres- kens op Zaterdag 12 Juli, te Sluis op Zaterdag 2 Augustus en te Terneuzen od Zaterdag 30 Augustus a.s. *De Zeeuwse kringkampioenschappen worden dit jaar door „De Schelde" te Terneuzen georganiseerd en wel op Zaterdag 16 Augustus. Verder staan nog op het programma een waterpolo toumooi te Terneuzen op Zaterdag 5 Juli, de Scheldcbekerzwemwedstrijd te Vlissingen op Zaterdag 19 Juli, de internationale 2 km.-zwemwedstrijden te Terneuzen op Zaterdag 26 Juli en de z.g. Ronde van Sas van Gent over 2 km. op Zaterdag 6 September. Ver der zijn er dan nog de ontmoetingen Zeeland—Scarborough en Luctor— Folkestone. De data hiervoor zijn nog niet definitief vastgesteld. Voor de Zeeuwse waterpolocompe- titie werden tot nu toe de volgende wedstrijden gespeeld: heren: Bruinvis II—Zeehond 0—9; Luctor—S.Z.V. 8—1; Schelde—Luctor 2—4; Bruinvis II—S. Z.V. 2—5. Dames: Schelde—Zeehond 2—3; Luctor—S.Z.V. 1—5; Luctor H— S.Z.V. n 1—0; Schelde—Luctor 30. Goede prestatie van Tony Hom te Loosdrecht. 2 KM. WEDSTRIJD IN 34.10,3 Ondanks de slechte weersomstan digheden waren ruim 200 zwemmers en zwemsters Zaterdagmiddag naar Nieuw-Loosdrecht gekomen om deel te nemen aan de traditionele 2 km zwemwedstrijd, welke door „De Rob ben" georganiseerd werd. Op hei nummer vrije slag wera ae RobDenzwemmer Kayser ook dit jaar overwinnaar in 28 min. 1,4 sec. Bij de dames ontbrak Geertje Wie- lema, die reeds 2 jaar achtereen won, wegens ziekte. De 14-jarige Tim van Brenk. een opkomend Robben-sterre tje behaalde nu met ruim 100 meter voorsprong in de keurige tijd van 30 mm 8.3 sec. de overwinning. Op dé schoolslag zegevierde bij de heren Arnold van Neptunus uit Am- hem in 34 min. 4,6 sec. De Hilver- sumse zwemster Tonny Hom leverde een fraaie prestatie door slechts en kele seconden na Arnold te eindigen. Haar tijd was 34 min. 10.3 sec. VAN TOT Te Duivendijke werden 4 jongelui in geschreven voor de dienstplicht, lichting 1953. De ouden van dagen van Oosterland zullen Donderdag a.s. een reisje naar de Olsterwijkse Vennen maken. De timmerman W. B. te Oosterland kwam met zijn hand tussen de zaagma chine terecht. Drie vingers werden ern stig gewond. Mej. G. E. Fleman. waarnemend hoofd van de openbare kleuterschool te Kats, slaagde voor het examen kleuter- onderwijzeres A. Vrijdagavond hield de harmonie Con cordia te Axel door Plan West een mu zikale wandeling. Zaterdag slaagden te Bergen op Zoom voor het examen algemene ontwikkeling de dames: C. H, Beije en M. C. Steen- poorte uit Oosterland, A. J. den Boer uit Zierikzee, J. H. Overbeeke uit Tholen en de heren: G. van Ast uit Scherpenisse. C. L. Fierens, P. M. van Gorsel en C. J. Moerland uit Stavenisse, M. J. Gouds waard uit Dreischor, H. H. Jobse uit Poortvliet en J. A. Schiellekalte uit Nieu werkerk. Te Yerseke wordt een reisje voor de ouden van dagen georganiseerd. Vermoe delijk zal het gaan naar Oisterwïjk en wellicht wordt ook nog een fabriek in Tilburg of Breda bezocht, De heer J. L. M. Bruynzeel te Wilhel- minadorp slaagde voor het examen ge meente-administratie. Het echtpaar Goedhart-Zuidweg te Wilhelmlnadorp herdacht zijn 60-jarige echtvereniging. Burgemeester Schipper complimenteerde hen beiden. De heer J. Bruynzeel te Yerseke slaag de in Den Haag voor het examen ge meente-administratie. De Rode Kruis-collecte bracht te Sou- burg £848.01 op. De muziekvereniging „Vlijt en Volhar ding" gaf Donderdag- en Vrijdagavond een mars door de gemeente Souburg, waarbij het nieuwe vaandel werd meege voerd. Te Ritthem werd voor het Rode Kruis gecollecteerd. De opbrengst bedroeg f 112,39. De zangvereniging „Uitspanning door Inspanning", het dameskoor „Con Amo- en het Souburgs Mannenkoor gaven in de tent op het Oranjeplein te Souburg een concert, dat door veel publiek werd bijgewoond. De opbrengst van de Rode Kruis-col lecte te Nieuw- eu Sint Joosland bedroeg f 270.50. De reisvereniging „Ons Genoegen" uit Haamstede maakte haar jaarlijkse reis ditmaal naar Volendam en Amsterdam, waarvan de 40 deelneemsters-en deelne mers erg genoten hebben. Al is de competitie achter de rug, dat wil niet zeggen, dat de voetbal niet meer rolt. In Sluiskil kwamen het kantoor personeel van de C.N.A. en de douane sportvereniging S.V.A.D. tegen elkaar in het veld. Deze aantrekkelijke wedstrijd eindigde in een 33 gelijk spel. In Heinkenszand zullen de plaatselijke ambtenaren hedenavond laten zien, dat zij niet alleen met dossiers, maar ook met het befaamde „bruine monster" vlot kun nen omspringen. Zij spelen een wedstrijd tegen „Het Halve Maentje" uit Goes. Ten bate van het plaatselijk comité voor uitzending van kinderen naar her stellingsoorden speelt een elftal van „De Jonge Kerk" Zaterdagavond a.s. een wed strijd tegen leden van de middenstands vereniging „Handelsbelangen" te Kapelle. De heer M. J. Leune te Stavenisse werd benoemd tot hoofd van de Bevoi- kingsbescherming aldaar. Irr dezelfde ge meente zijn voor de lichting 1953 van de vijf dienstplichtige inwoners drie goed gekeurd. Eén jongeman werd afgekeurd en In één geval werd de beslissing aan gehouden. De heer J. Duijnhouwer te Scherpe nisse slaagde aan ae R.H.B.S. te Bergen op Zoom voor het eindexamen. De korfbalvereniging „Eendracht" te Tholen speelde op eigen terrein tegen een twaalftal van de Landbouwjongerenge- meenschap. „Eendracht" won deze wed strijd met 8—2. De heer W. C. Klippel, ambtenaar ter secretarie in Sint Annaland, slaagde voor het examen gemeente-administratie L De heer C. Bazen, vroeger in Sint Annaland woonachtig, slaagde in Den Haag voor het examen assistent bij 's Rijks Belastingen. Ook de heer Jac. v. d. Maas Czn., tweede ambtenaar ter secretarie van Oos- ter land behaalde het diploma gemeente administratie I. De sociëteit Zeelandia te Ovezande hield de jaarlijkse koningsschieting. Voor de derde maal wist de heer C, Westdijk zijn titel te behouden. Hij werd tot keizer gekozen. Het koningsschap werd behaald door de heer C. Rijk. De collecte ten bate van de ontspan ning der ouden van dagen in Oosterland heeft f300 opgebracht. De schat van kapitein Kidd gevonden Volgens ht Japanse blad „Matni- tsj'i" neeft een groep Japanners op het eiland Jokoatedjima de schat van captain Kidd gevonden. De organisator van de „schatgra- vers-exDeditie", Mashiro Nagasjima, zou de "gehele schat ter waarde van één milliard gulden aan de Japanse staat schenken. De broer van de organisator heeft medegedeeld, dat hij op het onbe- woonae eiland een verborgen grot heeft ontdekt, waarin een groot aan tal stalen kisten stond. Bij openmg bleken deze zilveren staven, gouden munten en andere kostbaarheden te bevatten. Cantain William Kidd, die sn 164o in Schotland werd geboren, was een berucht zeerover, die in 1701 in Lon den wegens moord met de strop ter dood werd gebracht, hoewel hij vol hield onschuldig te zijn. Het verhaal gaat, dat hij „ergens" een grote schat heeft verborgen, '3 er tot dusver nog nor5* deze schat te vinden. Belgische spoorwegen worden duurder. Met ingang van 1 Juli zuilen de tarieven der Belgische spoorwegen worden verhoogd. De retuorbilietten ondergaan een verhoging met 10 pro cent, behalve voor de tweede klas. Het tarief voor een enkele reis blijft ongewijzigd. Abonnementen worden met 5 tot 25 procent verhoogd. De tarieven voor het goederenverkeer stjjgen met gemiddeld 10 procent- KERKNIEUWS INTREDE EN BEVESTIGING DS. VAN BORK. Zondagmiddag deed ds. J. B. van Bork zijn intrede als predikant der Ned. Herv. gemeente te Retranchement. Hij werd verwelkomd door ds. B. Gast uit Zwolle, die als tekst had gekozen Joh. 4: „Ik heb U uitgezonden om te maaien, hetgeen gij niet gearbeid hebt". Na de handoplegging betrad ds. Van Bork de kansel. Hij had als tekst uit de Handelingen der Apostelen: „Petrus dan werd in de gevangenis gehouden". Ds. J. C. v. d. Graaf van Nieuwdorp sprak namens het moderamen van de classis IJzendljke, ds. A. C. W. ten Cate van Cadzand namens de ring Sluis en mede als consulent. Ouderling J. A. Hen- nekey sprak namens de kerkeraad en kerkvoogdij. Burgemeester J. A. Leen- houts deed dit namens het gemeentebe stuur vau Retranchement en de heer M. Koopman uit Leiden namens vrienden •an as. Van Bork. Op verzoek van de consulent werd aan de nieuwe leraar staande gez. 180:1: „Beveel gerust Uw wegen" toegezongen. Onder de aanwezigen bevonden zich col lega's van ds. Van Bork en vele kerke- raadsleden van naburige gemeenten. Met de bevestiging van ds. J. B. van Bork, is de combinatie der Herv. Gemeen ten Sluis, Sint Anna ter Muiden en Re tranchement een feit geworden. De situa tie is nu zo, dat er twee predikanten on der deze combinatie ressorteren. Voor de duur van de combinatie is Sint Anna ter Muiden opgeheven. Ds. L. P. W. Groen veld. voorheen consulent te St. Aanna ter Muiden is daar nu predikant geworden. Het streekmoderamen van de class's IJzendijke sprak zijn vreugde uit over het tot stand komen van deze combinatie. WIELRENNEN Ronde van Zwitserland voor de Italiaan Fomara. De overwinning in de Ronde van Zwitserland is nu eens niei terecht gekomen bij een Kubler, een Koblet, een Coppi of een Bartaü, maar bij de tot voor kort onbekende Italiaanse renner Fomara. Zijn totaaltijd over dc ongeveer 1600 km lange wedstrijd was 4b uur, 13 minuten en 25 secon den. De Zwitser Kubler werd tweede in 46.18,22 en de Italiaan Clerici der de in 46.20,21. Ferdinand Kubler werd winnaar van de grote bergprijs met 56 punten voor zyn landgenoot Metzgar met 42 punten en Fornara met 41. Wagtmans bij de favorieten voor de Tour de France. Tijdens een bijeenkomst van pers en officials van de Tour de France, welke van 25 Juni tot cn met 19 Ju li wordt gehouden, werden de aan wezigen door de directeur van de Tour, Jacques Goddet, uitgenodigd een voorspelling te doen, wie de Ronde dit jaar naar hun' mening zou winnen. Coppi kwam met 29 stemmen als favoriet uit de bus, gevolgd door Ge- miniani en Bartali met ieder 26 stem men. eVrvolgens kwamen: Roblc en Ockers 17 stemmen, Koblet 16 stem men, Dotto cn Lauredi 14, Lucien Lazarides 11, Magni 9. Wagtmans 6. Beroepsrenners rijden te Sint Jansteen. In verband met het feit, dat op 28 Juni a,s. ook in Kruiningen een wie lerkoers voor amateurs en nieuwelin gen gehouden wordt, heeft dc K.N.W. U. het nodig geoordeeld aan Sint Jan- steen geen vergunning, voor het hou den van een amateursboers op dezelf de dag te geven. Dit was een lelijke streep door de rekening van het orga niserend comité, maar men heeft di rect de hoofden bij elkaar gestoken en getracht te komen tot een koers voor beroepsrenners. Hoewel de tijd van voorbereiding erg kort was, is men toch zover gekomen, dat dit evene ment doorgang zal vinden, zodat tal van beroepsrenners op 28 Juni in Sint Jansteen zullen starten. Onder hen be vinden zich H. Smit, P. de Vries, H. de Hoog en vele andere Nederlandse renners benevens tal van Belgen. Het organiserend comité heeft het aantal inschrijvingen beperkt tot 40. Er zal 130 km. gereden worden, verdeeld over 80 ronden. Het parcours is met zorg gekozen en ligt in het dorp zelf. Ringrijderijen op Walcheren W. KOOLE STAK TE VLISSINGEN DE MEESTE RINGEN. Voor de ringrijderij, welke de Vlissingse ringrijtlersveremging Za terdagmiddag in samenwei-king met de VVV op de Nleuwend ijk organi seerde, bestond veel belangstelling. Hoewel het weer niet zo medewerk te, hebben de deelnemers toch met veel enthousiasme de ring gestoken. Deze ringrrjderswedstrijaen golden als voorwedstrijden voor de Zeeuwse ringrijderijkampioenswedstrijden. wel ke op 16 Augustus a.s. te Vlissingen georganiseerd zullen worden. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: l._ W. Koole; 2. J. Reijnierse; d. Voorde; 4. A. de Lange; 5. L. de Pagter; 6. J. Koole; 7. A. Kluijf- hout; 8. Jac. Vos; 9. G. de Visser; 10. A. Ovaa; 11. C. Koole: 12. M. Vos; 13. G. v. d. Voorde; 14. C. Schout; 15. J. Vos; 16. R. Gel jon; 17. C. Daane; 18. C. D. Kodde; 19. J. Baart. De wisselbeker Celta Gent werd ge wonnen door W. Koole; de beker, be schikbaar gesteld door VW, door J. Reijnierse; D. v. d. Voorde verwie f de beker van de heer Voermans, terwijl A. Kluijfhout de zilveren paardekop kreeg. De medaille van VW kwam in het bezit van A. Ovaa, de pollepel kwam terecht bij M, Vos. P. BRASSER WON. Zaterdagmiddag werd in Klevers- kerke de traditionele ringrijderij ge houden. welke de bekende ringsteker P. Brasser nieuwe lauweren bracht. De uitslag luidde als volgt: le prijs P. Brasser (32 ringen), 2 A. Brasser (31). 3. B. de Nooijer (25), 4. L. P. Brasser (23), 5. A. van Dalen (21), 6. C. Crucq (21), 7. J. Nrjsse (20). 8. H. P. Janse (17). 9. P. Francke (17), 10. P. Lous (15), 11. K Brasser (15), 12. W. Duvekot (13), 13. J. Kasse (13). 14. I. Boone (12), 15. A. Regn- houdt (10), 16. J. Maljers (9). 17. J. Corré (4). 18. R. Coppoolse (3). Om de ereprijzen werd acht maal gereden. De eerste prijs, een beker van de fa. Coomans, was voor P. Brasser (7 ringen), de tweede, een beker van de burgerij, voor A. van Dalen (6), de derde, een beker van de fa. De Jonge, voor A. Brasser (5), de vierde, een medaille van de fa. Van Eenennaam, voor L. P. Brasser (5), de vijfde, een medaille van de heer J. J. Huijssen, voor P. Lous (5) en de zesde, een medaille van de heer P. Brasser, voor C. Crucq (4). A. Brasser veroverde de pollepel. MESU EERSTE IN VEERE. Op het terrein bij de Campveerse toren te Veere werd een ringrijderij gehouden, waarvoor vrij grote be langstelling bestond. De uitslag was: I. J. Mesu, 30 r.; 2. L. P. Brasser 29 r.; 3. J. Maljers, 27 r.; 4. P. Maljers, 19 r.; 5. G. Koppejan, 16 r.; 6. A. de Nood. 15 r.; 7. J. Gideonse, 15 r.; 8. L. Maljers, 14 r.; 9. A. Huibregtse, 14 r.; 10. J. de Nood, 14 r.; 11. I. van Wallenburg, 12 r.; 12. F. Vos, 11 r.; 13. J. Maljers, 10 r.; 14. C. dc Looff, 10 r.; 15. A. Wielemaker, 10 r.; 16. D. de Bree. 8 r. De zilveren wisselbeker, beschikbaar gesteld door jhr. I. F. den Beer Poortugacl, burgemeester van Veere, werd gewonnen door L. Maljers, een andere beker kwam in het bezit van A. de Nood. Een lau wertak en een lauwerkrans werden respectievelijk gewonnen door D. de Bree en J. Mesu. De traditionele pol lepel was voor L. P. Brasser. Meeste volgringen, J. Mesu. Na afloop van de idstrijd reikte de burgemeester de talrijke prijzen uit. Op Zaterdag 28 Juni zal in de „Vijf Gemeten' te Gapinge een ringrijderij worden ge houden, waarvoor reeds 14 deelne mers hebben ingeschreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13