NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe Sport en wedstrijden ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wissel Zeeuws-Vlaanders, MAANDAG 23 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Zeeuwse smeden bespraken hun problemen. De Zeeuwse en West-Brabantse af delingen van de Smedenbond hielden Zaterdag in „De Prins van Oranje" te Goes een gecombineerde vergadering onder voorzitterschap van de heer A. J. Schieman uit Axel. Behalve enkele verslagen, o.m. over het provinciaal boekhoudbureau, kwamen tal van vraagstukken als de materiaalpositie, de voortschrijdende mechanisatie van de landbouw en de vakopleiding ter sprake. Over een en ander werd druk van gedachten gewisseld. De vergade ring werd ook bijgewoond door het Zeeuwsche hoofdbestuurslid, de heei Hillebrand uit Sint Laurens. EXAMEN HANDWERKEN RIJKSKWEEKSCHOOL MIDDELBURG. Zaterdag slaagden aan de Rijks kweekschool te Middelburg voor de aantekening handwerken, de dames; G. Engelsma. Midde.lburg: E. Kom- mers, Middelburg; E. R. Mos. Middel burg; K. C. Verburg, Kloelïnge; H. A. Haverhoek, Goes en H. A. de Vos. Er werden geen candidaten afgewezen. FRUITMOTJE EN BLADROLLERS VRAGEN DE AANDACHT. Gedurende de laatste week zijn en kele vluchten van het fruitmotje waargenomen. Hoewel er nog geen sprake was van een hoofdvlucht, is het aantal eitjes dat afgezet werd van zodanige betekenis, dat de Waarschuwingsdienst van de N.F.O. de fruittelers adviseert, in de loop van deze week hiertegen een bespui ting uit te voeren. Sinds enige tijd zyn er ook weer jonge larven van de bladrollers te vinden, doch tevens komen nog ei- spiegels en proppen voor. Op bedrij ven waar aantasting van betekenis te verwachten is, zal daarom niet met één bespuiting volstaan kunnen worden ter bestrijding van deze ge neratie. Het tijdstip voor de eerste bespuiting valt echter gelijk met die van het fruitmotje (dus ook 1621 Juhi) en ook de tweede bespuiting, die ca. 10 dagen later uitgevoerd moet worden, zal tegen beide para sieten effectief zijn. Meestal zal men tevens bloedluis en spint willen be strijden. Men is dan aangewezen op parathion-bevattende middelen, want DDT werkt de uitbreiding van spint juist in de hand en loodarsenaat werkt alleen voldoende tegen het fruitmotje. AMBACHTSSCHOOL TERNEUZEN Voor het examen leerlingmonteur V.A.M. aan de Ambachtsschool te Terneuzen slaagde voor theorie en practijk F. E. van Doeselaar te Sluis kil en alleen voor practijk C Heuvel man te Terneuzen. RAAD PHILIPPINE. Winkels mogen op Zondag geopend zijn. De gemeenteraad van Philippine kwam onder voorzitterschap van burgemeester P. J. L. van Hoek, bij een en besloot het gemeenteperso- neel een vakantietoeslag te verlenen. Adhaesie werd betuigd aan een motie van de raad van St. Maartensdijk be treffende de verdeling van de verple- gingskosten voor armlastige krank zinnigen en aan diverse moties voor het behoud van de vrije veren over de Westersohelde. Ten behoeve van de Braakmanwerken werd de steen glooiing langs de nu definitief ver vallen haven beschikbaar gesteld. De verordening op de heffing van keurlonen werd gewijzigd en een nieuiwe gemeenschappelijke regeling op het centraal bouw- en woning toezicht werd vastgesteld. De raad besloot tot het aangaan van een geld leningsovereenkomst met de Bank voor Nederlandse gemeenten, voor de gelden, die bij voorkeur aan Philip pine zijn toegewezen. Verdei' werd besloten tot het uitlenen van gelden aan de woningbouwvereniging voör zes reeds gestichte woningen en tot verhuur van zes woningwetwoningen. B. en W. stelden voor regelingen in het leven te roepen als bedoeld bij de Winkelsluitingswet, Van nagenoeg alle winkeliers was een verzoek ont vangen om het sluitingsuur te ver schuiven van 6 naar 7 uur 's avonds. Aldus werd besloten. De winkels mo gen tevens op Zondag geopend zijn van 9 tot 12 uur, voornamelijk ten behoeve van de inwoners buiten de kom der gemeente en van 15 tot 20 uur ten behoeve van de toeristen. Voorts werden 21 werkdagen aan gewezen, waarop geen verboden zul len gelden» Hiertoe behoren o.a. de dagen vlak vóór en tijdens de ker mis, drie dagen vóór Pasen, drie da gen vóór Pinksteren en drie dagen vóór St. Nicolaas. Het woonhuis aan de Markt, dat in verband met de kerkbouw zal moeten verdwijnen en dat door ont eigening eigendom van de gemeente is geworden, zal voor het slopen van afkomfende materialen aan de bewo ners worden toegewezen. WlfclRTNNfcr: Aanraad sterkste in kermis- koers te Sluis. De tweede kermiskoers te Sluis werd gewonnen door Kees van Aan raad uit Oud-Gastel na een uitste kende rit over 100 km. in 2 uur en 42 minuten. Aan deze wedstrijd over 60 ronden namen 32 renners deel, die direct na de start er vlug vandoor gingen. De zwakkere broeders moesten al spoe dig loslaten. Ook Veeken, Piet Maas en Van Straten konden het niet bij houden, omdat het pechduiveltje hun .parten speelde. De wedstrijd zat er al voor de helft op, toen Aanraad aan zijn ontsnap pingspoging begon, die door het pe-, loton niet serieus genomen werd. Van de Elshout en Nico van Est namen weliswaar om beurten het initiatief om een achtervolging in te zetten, maar het bleef bij een poging. Toen Aanraad reeds een minuut voor sprong bezat en het einde in zicht kwam waren het dan eindelijk Ro vers en Jan Konings, die een achter volging begonnen. Deze renners won nen terrein maar hun jacht bleek toch te laat te zijn ingezet om effect te sorteren. Aanraad kon zich tot het einde handhaven samen met de door hem gedubbelde Van Est, die wegens een valparty grote achterstand opge lopen had. De uitslag luidt: 1. Aanraad (Oud- Gastel) 100 km. in 2 uur 42 min.; 2. Konings (Breda)3. Rovers (Etten) 4. v. d. Elshout (Made)5. Inghels (Sas van Gent); 6. v. d. Kloot (Zun- dert); 7. Crayse (Adeghem); 8. En- fels (Maldeghem); 9. Van Ooster- oift (Lage Zwaluwe)10. Verwrjme- ren (Terheijden) VERHELST REED IN BELGIë. Rinus Verhelst uit Axel, reed Za terdag een 120 km. koers te St. Ni klaas, waar 76 amateurs aan deelna men. Hij eindigde als twaalfde. Win naar was de Belg Ninunegeers uit Merlebeke. Zondag reed Verhelst weer in een 120 km. koers in Selzaete. Hier ein digde de Axelse favoriet als zesde. Hier werd Van der Linden uit As- senede (B.) winnaar. Oostburg AVONDVIERDAAGSE GEËINDIGD. De Avondvierdaagse te Oostburg is Zaterdag onder grote belangstel ling geëindigd. De ruim driehonderd deelnemers werden in het gemeente lijk sportpark toegesproken door de heer H. Lastdrager. De eerste prijs wei'd gewonnen door de deelnemers van de openbare lagere school te Oostburg, die daarmee de beker ver wierven. De tweede en derde prijs gingen respectievelijk naar de Chr. Nationale school te Oostburg en de openbare lagere school te Cadzand. Voorts waren er onder de deelnemers leerlingen van scholen uit Groede, Nieuwvliet en Schoondijke. Alle groe pen ontvingen een medaille, beschik baar gesteld door de gemeente Oost- burg en de firma Ouweneel, terwijl voorts persoonlijke diploma's werden uitgereikt. De burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, reikte de medailles uit. Bij deze avondvierdaagse zijn prac- tisch geën uitvallers geweest. Terneuzen NOREN IN BALDADIGE STEMMING. Zoals wij reeds eerder meldden werd Donderdagavond een ruit van het kantoor van de Rijkswaterstaat in de Nieuwstraat te Terneuzen in gegooid. Het vermoeden bleek, dat schepelingen van het Noorse schip dat in de haven verbleef, hieraan schuldig zouden zijn. Dit bleek inder daad juist. Bovendien hadden de he ren, die in 'n baldadige stemming ver keerden in de Korte Kerkstraat ge tracht een Belgische auto omver te werpen, wat hen echter niet gelukte. De zeelieden die door de marechaus see en de gemeentepolitie naar het bureau werden overgebracht, legden later in de nacht een bekentenis af, waarna zij verplicht werden de aan gerichte schade te vergoeden. Hoofdplaat WEDVLUCHT V.Z.V. De postduivenhoudersvereniging „V.Z. V." te Hoofdplaat hield een wedvlucht uit Chateauroux. Aantal vogels 98. Grootste snelhied 1306 meter per min. De volgende eigenaars behaalden een prijs: P. Sturm 1; C. Temmerman 2; G. Verstraten 3, 4 en 10; gebr. Timmer man 5. 7. 15 en 32; C. Soulemans 6 en 29; Ch. Hoogerwerf 8; A. Antheunis 9. Dezelfde vereniging hield een wed vlucht uit Breteuil. Hier werden de prij zen als volgt behaald: C. Soulemans 1, 2, 8 en 37; J. Spinnewün 3 en 40; C. de Ruijsscher 4 en 36; J. Pijcke 5; C. Syne- sael 6 en 25; gebr. de Smit 7; R. Lecluij- ze 9 en 39; gebr. de Poorter 10 en 18. ZUID-BEVELAND Goesenaren zagen nieuwe sport: motorvoetbal. Nog nimmer in de Goese voetbal geschiedenis zag men op het gemeen telijk sportterrein een motorpolo- weastrijd Honderden toeschouwers waren Zaterdagavond getuige van een door de Motor- en autoclub „In- terscaldes" georganiseerd motor voetbalmatch tussen „The Red De vils" uit Dordrecht en „The Tigers" uit Maassluis. Dq motoren waren van 125 cc en zelfs 98 cc. met handscha keling. Als kijkspel is deze sport vol spanning en sensatie en hieraan heeft het, Zaterdagavond niet ontbroken. De show en vooral de behendigheid van de motorrijders dwong veel be wondering af. De wedstrijd was nog slechts een minuut oud toen „The Red Devils" met een goed gericht schot de doel man van „The Tigers" het nakijken gaf (1-0). Er ontwikkelde zich hierna een snelle strijd, doch spoedig bleek, |dat de Dordtenaren het sterkst wa- j ren. Zij verhoogden de voorsprong tot 2-0. De speeltijd in deze wedstrijd was 2 maal 20 en 2 maal 10 minuten met pauzes van 5 minuten en van 10 minuten na 30 minuten spelen. In de laatste helft bereikte de strijd zijn hoogtepunt, want nadat „The Red Devils" er 3-0 van gemaakt hadden, kwamen de Maassluizenaren er be ter in. Na hard zwoegen slaagden zij er in de eer te redden (3-1). Hier mede kwam het einde. Dit was de eerste motorvoetbal wedstrijd, welke in Zeeland werd ge speeld. NOORD-BEVELAND Colijnsplaat KNAAPJE IN DE HAVEN Het 4-jarige knaapje M. M. C. te Colijnsplaat geraakte bij het spelen in een Kano in de haven van het dorp. Mej. K. de K. wonende op 't motor schip „Addy Terneuzen", welk schip in deze haven lag, kon 't knaapje nog I bijtijds redden. Prof. van Niftrik voor de Chr. Hist. Unie te Axel. In hotel „Het Gulden Vlies" te Axel hield de afdeling Axel Van de Chr. Hist. Unie zijn jaarvergadering. Als spreker trad op prof. G. C. Nif trik met als onderwerp „Ons stembil jet". Spreker stelde de vraag, waar om er zoveel drukte gemaakt wordt met allerlei papieren met verkiezings leuzen, die wij geregeld in onze brie venbus vinden. Zouden eventuele ver anderingen ingrijpend werken en zelfs al zouden er zeer beduidende veranderingen komen, is het dan nog niet zo, dat niet Den Haag het groot ste woord heeft, maar Washington? Spreker wees op de verantwoordelijk heid en op het feit, dat de voorge nomen heropvoeding van Duitsland door Engeland en Amerika niet is felukt en deze landen ook niet heb- en duidelijk gemaakt, wat in wer kelijkheid democratie is. De ware vrijheid is zijn inziens daarin gele gen, dat ale geovigen priesters moeten zijn, onderworpen aan de fun damentele Christelijke beginselen Op deze manier slechts kan de democra tie inhoud worden geschonken. De verantwoordelijkheid van de enkeling wordt echter steeds meer naar de staat verschoven. Spreker beantwoordde de vraag af wijzend of er nu een derde macht moet komen. Hij vroeg sechts voor de CHU, die de soepelheid bezit om gezond te reageren, in tegenstelling tot de AR-partij, het vertrouwen van het volk. Als het goed zal zijn, zul len wij in het licht van het Evangelie ons moeten kanten tegen de zo~ vu rig nagestreefde nivellering. Is onze banier zo zwak, zo vroeg spreker zich af, omdat wij ons in zo 'velerlei opzicht stellen tegenover de Partij van de Arbeid, en van oordeel zijn, dat bv. sociale verzekering zulk een geweldig zware last op ons volk legt Nederland kan internationaal gezien echter onmogelijk een luchtledig of een vacuum zijn. Wat wy willen, al dus spreker, is geen Amerikanisme, doch zelfstandigheid. Onze hoop voor de toekomst is ongetwijfeld een na tionaal kabinet. De CHU doet geen beloften, doch vraagt het vertrouwen van de kiezers. Op verzoek van de heer P J. van Bendegem sloot prof. v Niftrik deze belangrijke vergadering met gebed. Opstand van Braziliaanse gevangenen. Op het Braziliaanse schiereiland Anchieta, ongeveer 250 km. ten Zui den van Rio de Janeiro, zijn J50 zwa re misdadigers in o is tand gekomen. Zij slaagden er aanvankelijk in zich meester te maken van enige schepen en bedreigden een tegenover net schiereiland gelegen stad. Later slaagde de Braziliaanse poli tie er in ongeveer 200 van de opstan delingen te overmeesteren; de strijd met de overigen duurde Zondagavond nog voort. De misdadigers moeten ongeveer 100 van hun „kameraden" hebben aan de opstand mee te doen. Aan de zijde van de bewakers en de politie gedood omdat zy hadden geweigerd vielen 15 doden. Biervliet KERKELIJK FEEST. In de parochiekerk te Biervliet droeg de heer F. O. Buijsse. afkomstig van Biervliet, zijn eerste H. Mis op. Voor dit kerkelijk feest bestond zeer grote belangstelling. Pastoor Burm sprak een feestrede uit, waarin hij de heiligheid vdn 't priesterschap beklem toonde. Na de mis werd in de kleuter school gelegenheid tot felicitatie gege ven voor de neomist en,zijn naaste fa milie. Sluis SLUIS WON VAN ESPEKO. Ter gelegenheid van de jaarlijkse kermis speelde het eerste elftal van F.C. Sluis op het gemeentelijke sport-" terrein een vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen R.C. „Espero" I uit Brugge. Nadat aanvankelijk de gas ten een duidelijk veldoverwicht had den gedemonstreerd en met 21 voor Espero de rust inging, herstelde Sluis zich in de tweede helft volkomen eh wist het een verdiende 43 overwin ning uit het vuur te slepen. Na deze, vooral van de zijde der Bruggelingen, tamelijk fors gespeelde wedstrijd, bracht men de rest van de dag geza menlijk op de gezellige kermis door- Een zeldzame vogel te Borssele In de „vaat" op het dorpsplein te Borssele vertoefde dezer dagen een Kuifduiker (Podiceps auritus) een tot de Futen behorende kleine water vogel, die volgens de Avifauna van Vleugel, Wilmink en Warren op Zuid Beveland een zeer zeldzame door trekker is. Volgens „De Nederlandse Vogels" van dr. C. Eykman c.s. (1941) is van deze vogelsoort nog maar éénmaal een zomerwaarneming gedaan, en wel op 1 Juni 1935 te Éernewoude, een exemplaar in prachtkleed. Ook het Borsselse exem plaar was in prachtkleed met twee brede oranjebruine kuiven boven de ogen. De dichtsbijzynde broedplaat sen van deze vogel bevinden zich in Schotland. ADMISSEE-EXAMEN THEOLOGISCHE SCHOOL DER GER. GEMEENTE. Bij het deze week gehouden admis- sie-examen voor toelating tot de studie in de theologie aan de Theolo gische school van de Gereformeerde Gemeente te Rotterdam, werden van de acht candidaten zeven afgewezen. Toegelaten werd de heer C. Mole naar te Herkingen. De heer Molenaar is 33 jaar oud en ouderling bij de Ge reformeerde Gemeente te Herkingen. EINDEXAMEN GOESSE LYCEUM. Voor het eindexamen aan het Goesss Lyceum, afdeling Gymnasium B, is geslaagd: A. J. Beenhakker te Kloe- tinge. DE WEG HULST—DE PAAL Gedeputeerde Staten hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld thans over te gaan tot oprichting van een wegschap voor de weg HulstDe Paal. In een vorige zitting werd dit voorstel door de Staten aangehouden, omdat men verwachtte, dat de be langhebbenden overeenstemming zou den bereiken over de verdeling van de kosten (50 pet. voor de gemeenten en 50 pet. voor de polders en water schappen). Waar thans gebleken is, dat de gemeenteraden slechts 46% pet. willen betalen, stellen G. S. voor niet langer op deze overeenstemming te wachten. AUTO KANTELDE NA AANRIJDING Zondagmiddag kwam op de hoek Zanddijk-Rijksweg te Kruiningen een auto, bestuurd door de heer K. te Schore in botsing met een uit de richting Bergen op Zoom komende volkswagen, welke bestuurd werd door de heer S. uit Vlissingen. De heer K. kwam van Yerseke en ver zuimde voorrang te geven aan de op deRijksweg naderende volkswagen. Hoewel de volkswagen bij de botsing kantelde, liepen de inzittenden geen letsel op. De auto werd aan de voor zijde vrij ernstig beschadigd en moest door 'n kraanwagen worden wegge sleept. De volkswagen had vrijwel geen schade. ZWEMMEN Nieuws uit de Zeeuwse zwemwereld. KRINGKAMPIOENSCHAPPEN OP 16 AUGUSTUS A.S. Vijf Zeeuwse zwemverenigingen zul len dit jaar aan de zwemcompetitie van de kring Zeeland der K.N.Z.B. deelnemen. Het zijn „De Bruinvis" (Sas van Gent), „De Schelde" (Ter neuzen), „De Zeehond" (Vlissingen), „S.Z.V." (Souburg en „Luctor" (Mid delburg). De eerste competitiewed strijd, werd Zaterdag j.l. reeds te Sas van Gent verzwommen. De verdere wedstrijden worden gehouden te Aar denburg op Zaterdag 28 Juni, te Bres- kens op Zaterdag 12 Juli, te Sluis op Zaterdag 2 Augustus en te Terneuzen op Zaterdag 30 Augustus a.s. De Zeeuwse kringkampioenschappen worden dit jaar door „De Schelde" te Terneuzen georganiseerd en wel op Zaterdag 16 Augustus. Verder staan nog op het programma een waterpolo tournooi te Terneuzen op Zaterdag 5 Juli. de Scheldebekerzwemwedstrija te Vlissingen op Zaterdag 19 Juli, de internationale 2 km.-zwemwedstrijden te Terneuzen op Zaterdag 26 Juli en de z.g. Ronde van Sas van Gent over 2 km. op Zaterdag 6 September. Ver der zijn er dan nog de ontmoetingen ZeelandScarborough en Luctor— Folkestone. De data hiervoor zijn nog niet definitief vastgesteld. Voor de Zeeuwse waterpolocompe- titie werden tot nu toe de volgende wedstrijden gespeeld: heren: Bruinvis IIZeehond 0—9; LuctorS.Z.V. 8i; Schelde—Luctor 24; Bruinvis II—S. Z.V. 25. Dames: ScheldeZeehond 2—3; LuctorS.Z.V. 1—5; Luctor H— S.Z.V. n 1—0; Schelde—Luctor 3—0. Goede prestatie van Tony Hom te Loosdrecht. 2 KM. WEDSTRIJD EN 34.10,8 Ondanks de slechte weersomstan digheden waren ruim 200 zwemmers en zwemsters Zaterdagmiddag naar Nieuw-Loosdreeht gekomen om deel te nemen aan de traditionele 2 km zwemwedstrijd, welke door „De Rob ben" georganiseerd werd. Op hei nummer vrije slag werd de Roboenzwemmer Kayser ook dit jaar overwinnaar in 28 min. 1,4 sec. Bij de dames ontbrak Geertje Wie- lema, die reeds 2 jaar achtereen won, wegens ziekte. De 14-jarige Tini van Brenk, een opkomend Robben-sterre tje behaalde nu met ruim 100 meter voorsprong in de keurige tijd van 30 min. 8.3 sec. de overwinnmg. Op de schoolslag zegevierde bij de heren Arnold van Neptunus uit Arn hem in 34 min. 4,6 sec. De Hilver- sumse zwemster Tonny Hom leverde een fraaie prestatie door slechts en kele seconden na Arnold te eindigen. Haar tijd was 34 min. 10.3 sec. VAN tot Te Duivendijke werden 4 jongelui in geschreven voor de dienstplicht, lichting 1953. De ouden van dagen van Oosterland zullen Donderdag a.s. een reisje naar de Oisterwijkse Vennen maken. De timmerman W. B. te Oosterland kwam met zijn hand lussen de zaagma chine terecht. Drie vingers werden ern stig gewond. Mej. G. E. Fleman, waarnemend hoofd van de openbare kleuterschool te Kats, slaagde voor het examen kleuter onderwijzeres A. Vrijdagavond hield de harmonie Con cordia te Axel door Plan West een mu zikale wandeling. Zaterdag slaagden te Bergen 'op Zoom voor het examen algemene ontwikkeling de dames: C. H. Beije en M. C. Steen- poorte uit Oosterland, A. J. den Boer uit Zierikzee, J. H. Overbèeke uit Tholen en de heren: G. van Ast uit Scherpenisse, C. L. Fierens, P. M. van Gorsel en C. J. Moerland uit Stavenisse, M. J. Gouds waard uit Dreischor, H. H. Jobse uit Poortvliet en J. A. Schiettekatte uit Nieu- werkerk. Te Yerseke wordt een reisje voor de ouden van dageq georganiseerd. Vermoa- delijk zal het gaan naar Oisterwijk en wellicht wordt ook nog een fabriek, in Tilburg of Breda bezocht. De heer J. L. M. Bruynzeel te Wilhel- minadorp slaagde voor het examen ge meente-administratie. Het echtpaar Goedhart-Zuidweg te Wilhelminadorp herdacht zijn 60-jarige echtvereniging. Burgemeester Schipper complimenteerde hen beiden. De heer J. Bruynzeel te Yerseke slaag de ln Den Haag voor het examen ge meente-administratie. De Rode Kruis-collecte bracht te Sou burg f848,01 op. De muziekvereniging „Vlijt en Volhar ding" gaf Donderdag- en Vrijdagavond een mars door de gemeente Souburg, waarbij het nieuwe vaandel werd meege voerd. Te Ritthem werd voor het Rode Knus gecollecteerd. De opbrengst bedroeg f 112,39. De zangvereniging „Uitspanning" door Inspanning", het dameskoor „Con Amo- re" en het Souburgs Mannenkoor gaven in de tent op het Oranjeplein te Souburg een concert, dat door veel publiek werd bijgewoond. De opbrengst van de Rode Kruis-col- lecte te Nieuw- en Sint Joosland bedroeg f 270,50. De reisvereniging „Ons Genoegen" uit Haamstede maakte haar jaarlijkse reis ditmaal naar Volendamen Amsterdam, waarvan de 40 deelneemsters en deelne mers erg genoten hebben. Al is de competitie achter de rug, dat wil niet zeggen, dat de voetbal niet meer relt. In. Sluiskil kwamen het kantoor personeel van de C.N.A. en de douane sportvereniging S.V.A.D. tegen elkaar in het veld. Deze aantrekkelijke wedstrijd eindigde in een 3—3 gelijk spel. In Heinkenszand zullen de plaatselijke ambtenaren hedenavond laten zien, dat zij niet alleen met dossiers, maar ook met het befaamde „bruine monster" vlot kun nen omspringen. Zij spelen een wedstrijd tegen „Het Halve Maentje" uit Goes. Ten bate van het plaatselijk comité voor uitzending van kinderen naar her stellingsoorden speelt een elftal van „De Jonge Kerk" Zaterdagavond a.s. een wed strijd tegen leden van de middenstands- vereniging „Handelsbelangen" te Kapelle. De heer M. J. Leune te Stavenisse werd benoemd tot hoofd van de Bevol kingsbescherming aldaar. In dezelfde ge meente zijn voor de lichting 1953 van de vijf dienstplichtige inwoners drie goed gekeurd. Eén jongeman werd afgekeurd en in één geval werd de beslissing aan gehouden. De heer J. Duijnhouwer te tsclierpe- nisse slaagde aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom voor het eindexamen. De korfbalvereniging „Eendracht" te Tholen speelde op eigen terrein tegen een twaalftal van de Landbouwjongerenge- meenschap. „Eendracht" won deze wed strijd met 82. De heer W. C. Klippel, ambtenaar ter secretarie in Sint Annaland, slaagde voor het examen gemeente-administratie L De heer C, Bazen, vroeger in Sint Annaland woonachtig, slaagde in Den Haag voor het examen assistent bij 's Rijks Belastingen. Ook de heer Jac. v. d. Maas Czn., tweede ambtenaar ter secretarie van Oos- ter land behaalde het diploma gemeente administratie L De sociëteit Zeelandia te Ovezande hield de jaarlijkse koningsschieting. Voor de derde maal wist de heer C. Westdijk zijn titel te behouden. Hij werd tot keizer gekozen. Het koningsschap werd behaald door de heer C. Rijk. De collecte ten bate van de ontspan ning der ouden van dagen in Oosterland heeft f300 opgebracht De schat van kapitein Kidd gevonden Volgens ht Japanse blad „Maini- tsji" heeft een groep Japanners op het eiland Jokoatedjima de schat van captain Kidd gevonden. De organisator van de „schatgra vers-expeditie", Mashiro Nagasjima, zou de gehele schat ter waarde van één milliard gulden aan de Japanse staat schenken. De broer van de organisator heeft medegedeeld, dat hij op het onbe woonde eiland een verborgen grot heeft ontdekt, waarin een groot aan tal stalen kisten stond. Bij opening bleken deze zilveren staven, gouden munten en andere kostbaarheden te bevatten. Captain William Kidd, die in 1645 in Schotland werd geboren, was een berucht zeerover, die 1701 in Lon den wegens moord met de strop ter dood werd gebracht, hoewel hij vol hield onschuldig te zijn. Het verhaal gaat, dat hij „ergens" een grote schat heeft verborgen, maar men is er tot dusver nog nr— in geslaagd deze schat te vinden. Belgische spoorwegen worden duurder. Met ingang van 1 Juli zullen de tarieven der Belgische spoorwegen wórden verhoogd. De retuorbiljetten ondergaan een verhoging met 10 pro cent, behalve voor de tweede klas. Het tarief voor een enkele reis blijft ongewijzigd. Abonnementen worden met 5 tot 25 procent verhoogd. De tarieven voor het goederenverkeer stijgen met gemiddeld 10 procent. KERKNIEUWS INTREDE EN BEVESTIGING DS. VAN BORK. Zondagmiddag deed ds. J. B. van Bork zijn intrede als predikant der Ned. Herv. gemeente te Retranchement. Hij werd verwelkomd door ds. B. Gast uit Zwolle, die als tekst had gekozen Joh. 4: „Ik heb U uitgezonden om te maaien, hetgeen gij niet gearbeid hebt". Na de handoplegging betrad ds. Van Bork de kansel. Hij had als tekst uit de Handelingen der Apostelen: „Petrus dan werd in de gevangenis gehouden". Ds. J. C. v. d. Graaf van Nieuwdorp sprak namens het moderamen van de classis IJzendijke, ds. A. C. W. ten Cate van Cadzand namens de ring Sluis en mede als consulent. Ouderling J. A. Hen- nekey sprak namens de kerkeraad en kerkvoogdij. Burgemeester J. A. Leen- houts deed dit namens het gemeentebe stuur van Retranchement en de heer M. Koopman uit Leiden namens vrienden van ds. Van Bork. Op verzoek van de consulent werd aan de nieuwe leraar staande gez. 180 :1: „Beveel gerust Uw wegen" toegezongen. Onder de aanwezigen bevonden zich col lega's van ds. Van Bork en veie kerke- raadsleden van naburige gemeenten. Met de bevestiging van ds. J. B. van Bork, is de combinatie der Herv. Gemeen ten Sluis, Sint Anna ter Muiden en Re tranchement een feit geworden. De situa tie is nu zo. dat er twee predikanten on der deze combinatie ressorteren. Voor de duur van de combinatie is Sint Anna ter Muiden opgeheven. Ds. L. F. W. Groen veld, voorheen consulent te St. Aanna ter Muiden is daar nu predikant geworden. Het streekmoderamen van de class's IJzendijke sprak zyn vreugde uit over het tot stand komen van deze combinatie. WIELRENNEN Ronde van Zwitserland voor de Italiaan Fornara. De overwinning in de Ronde van Zwitserland is nu eens niet terecht gekomen bij een Kubler, een Koblet, een Coppi of een Bartaü, maar by de tot voor kort onbekende Italiaanse renner Fornara. Z\Jn totaaltijd over de ongeveer 1600 km lange wedstrijd was 46 uur, 13 minuten en 25 secon den. De Zwitser Kubler werd tweede in 46.18,22 en de Italiaan Clerici der de in 46.20,21. Ferdinand Kubler werd winnaar van de grote bergprijs met 56 punten voor zy'n landgenoot Metzger met 42 punten en Fornara met *1. Wagtmans bij de favorieten voor de Tour de France. Tydens een bijeenkomst van pers en officials van de Tour de France, welke van 25 Juni tot en met 19 Ju li wordt gehouden, werden de aan wezigen door de directeur van de Tour, Jacques Goddet, uitgenodigd een voorspelling te doen, wie de Ronde dit jaar naar hun mening zou winnen. Coppi kwam met 29 stemmen als favoriet uit de bus, gevolgd door Ge- miniani en Eartali met ieder 26 stem men. eVrvolgens kwamen: Robic en Ockers 17 stemmen, Koblet 16 stem men, Dotto en Lauredi 14, Lucien Lazarides 11, Magni 9. Wagtmans 6. Beroepsrenners rijden te Sint Jansteen. In verband met het feit, dat op 28 Juni a.s. ook in Kruiningen een wie lerkoers voor amateurs en nieuwelin gen gehouden wordt, heeft de K.N.W. U. het nodig geoordeeld aan Sint Jan steen geen vergunning, voor het hou den van een amateurskoers op dezelf de dag te geven. Dit was een lelijke streep door de rekening vah het orga niserend comité, maar men heeft di rect de hoofden bij elkaar gestoken en getracht te komen tot een koers voor beroepsrenners. Hoewel de tijd van voorbereiding erg kort was, is men toch zover gekomen, dat dit evene ment doorgang zal vinden, zodat tal van beroepsrenners op 28 Juni in Sint Jansteen zullen starten. Onder hen be vinden zich H. Smit, P. de Vries, H. de Hoog en vele andere Nederlandse renners benevens tal van Belgen. Het organiserend comité heeft het aantal inschrijvingen beperkt tot 40. Er zal 130 km. gereden worden, verdeeld over 80 ronden. Het parcours is met zorg gekozen en ligt in het dorp zelf. Ringrijderijen op Walcheren W. KOOLE STAK TE VLISSINGEN DE MEESTE RINGEN. Voor de ringrijderij, welke de Vlissingse ringrijdersvereniging Za terdagmiddag in samenwerking met de VW op de Nieuwendijk organi seerde, bestond veel belangstelling. Hoewel het weer niet zo medewerk te, hebben de deelhenmrs toch met veel enthousiasme de Sng gestoken. Deze ringrijderswedstryden golden als voorwedstrijden voor de Zeeuwse ringrijderijkampioenswedstrijden. wel ke op 16 Augustus a.s. te Vlissingen georganiseerd zullen worden. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: 1. w. Koole; 2. J. Reijnierse; 3. D. v. d. Voorde; 4. A. de Lange; 5. L. de Pagter; 6. J. Koole; 7. A. Kluijf- hout; 8. Jac. Vos; 9. G. de Visser; 10. A. Ovaa; 11. C. Koole; 12. M. Vos; 13. G. v. d. Voorde: 14. C. Schout; 15. J. Vos; 16. R. Gel jon: 17. C. Daane; 18. C. D. Kodde; 19. J Baart. De wisselbeker Celta Gent werd ge wonnen door W. Koole; de beker, be schikbaar gesteld door VW, door J. Reijnierse; D. v. d. Voorde verwief de beker van de heer Voermans, terwijl A. Kluy'fhout de zilveren paardekop kreeg. De medaille van VW kwam in het bezit van A. Ovaa, de pollepel kwam terecht bij M. Vos. P. BRASSER WON. Zaterdagmiddag werd in Klevers- kerke de traditionele ringrijderij ge houden, welke de bekende ringsteker P. Brasser nieuwe lauweren bracht. De uitslag luidde als volgt: le prijs P. Brasser (32 ringen), 2. A. Brasser (31), 3. B. de Nooijer (25), 4. L. P. Brasser (23), 5. A. van Dalen (21), 6. C. Crucq (21), 7. J. Nijsse (20), 8. H. P. Janse (17), 9. P. Francke (17), 10. P. Lous (15), 11. K Brasser (15), 12. W. Duvekot (13), 13. J. Kasse (13), 14. I. Boone (12), 15. A. Reijn- houdt (10), 16. J. Maljers (9). 17. J. Corré (4). 18. R. Coppoolse (3). Om de ereprijzen werd acht maal gereden. De eerste prijs, een beker van de fa. Coomans, was voor P. Brasser (7 ringen), de tweede, een beker van de burgerij, voor A. van Dalen (6), de derde, een beker van de fa. De Jonge, voor A. Brasser (5), de vierde, een medaille van de fa. Van Eenennaam, voor L. P. Brasser (5), de vijfde, een medaille van de heer J. J. Huy'ssen, voor P. Lous (5) en de zesde, een medaille van de heer P. Brasser, voor C. Crucq (4). A. Brasser veroverde de pollepel. MESU EERSTE IN VEERE. Op het terrein bij de Campveerse toren te Veere werd een ringryderi) gehouden, waarvoor vrij grote be langstelling bestond. De uitslag was: I. J. Mesu, 30 r.; 2. L. P. Brasser 29 r.; 3. J. Maljers, 27 r.; 4. P. Maljers, 19 r.; 5. G. Koppejan. 16 r.; 6. A. de Nood, 15 r.; 7. J. Gideonse. 15 r.; 8. L. Maljers. 14 r.; 9. A. Huibregtse, 14 r.; 10. J. de Nood, 14 r.; 11. I. van Wallenburg, 12 r.; 12. F. Vos, 11 r.; 13. J. Maljers. 10 r.; 14. C. de Looff, 10 r.; 15. A. Wielemaker, 10 r.; 16. D. de Bree, 8 r. De zilveren wisselbeker, beschikbaar gesteld door jhr. L F. den Beer Poortugael, burgemeester van Veere, werd gewonnen door L. Maljers, een andere beker kwam in het bezit van A. de Nood. Een lau wertak en een lauwerkrans werden respectievelijk gewonnen door D. de Bree en J. Mesu. De traditionele nol- lepel was voor L. P. Brasser. Meeste volgringen, J. Mesu. Na afloop van de weastryd reikte de burgemeester de talrijke prijzen uit. Op Zaterdag 28 Juni zal in de „Vijf Gemeten" te Gapinge een ringrijderij worden ge houden, waarvoor reeds 14 deelne mers hebben ingeschreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11