NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN WALCHEREN 1852 SCHERPE VERKLARING IN DE RAAD VAN RIUAND-BATH ZATERDAG 21 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Eindexamen Goesse Lyceum Vrijdag zijn aan net Goese Lyce- um geslaagd voor het examen H.B. S.-B. de volgende leerlingen: M. Bur ger, P. P. Colijn, A. van Egeraat, E. van den Pol, R. M. T. Verwer en J. P. E. Wessels, allen te Goes. P. van der Endt, Yerseke; K. L. Hulsbergen, Hoedeltenskerke; D. J. Nieuwenhurj- zen en C. J. Polderman, beiden Krui- ningen. P. M. Verburg, Colijnsplaat; P. Zuidweg, Heinlcenszand. Afgewe zen 4. Flessentrekker werd veroordeeld De rechtbank te Middelburg ver oordeelde Vrijdagmorgen de Amster damse Kantoorbediende en muziekle raar G. B., die zich in Zeeland had schuldig gemaakt aan „flessentrekke rij" tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan zes maanden onvoorwaardelijk met aftrek van het voorarrest en zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Le ger des Heils. Bouwactiviteit in Middelburg In de Lange Delft te Middelburg is men begonnen met het dichten van een gat in de straatwand nabij de Markt. Naast het pand van de mu ziekhandel Wagenvoort werd gestart met de voorbereidende werkzaamhe den voor de bouw van een bedrijfs pand, dat voor rekening van de heer B. C. H. Robbers wordt opgetrokken. Op de begane grond komt een win kel, daarboven een woning. Architect is de heer J. B. van Wuijckhugse uit Middelburg, terwijl de aannemer D. v. d. Plas uit Katwijk aan Zee met de uitvoering is belast. Op de Rotterdamse kade werd be gonnen met de bouw van het grote zakenpand voor de firma J. J. de Vlieger Co. De bedrijfsruimte komt op de begane grond en in het souter rain met daarboven twee woningen. Dit pand, dat een frontbreedte krijgt van meer dan 14 meter, is ontworpen door de Middelburgse architect, de heer M. J. J. van Beveren. De bouw is gegund aan de aannemer S. A. Versluys te Middelburg. Walcheren in de aether Maandag a.s. om 12.59 uur zullen de klokken van de Ned. Hervormde kerk te Souburg door de aether klin ken, Woensdag a.s. de halfuur- en de uurslag van het carillon te Veere en Vrijdag a.s. de klokken van de Ned. Hervormde kerk te Biggekerke. Donderdagavond concerteert het ensemble „Vrij en Blij" onder leiding van Wessel Dekker op het kerkplein te Domburg. Dit zomeravondconcert Officiële publlicatïes - MIDDELBURG EN VLISSINGEN. UITOEFENING KIESRECHT DOOR PERSONEN, DIE IN DIENSTBETREKKING ZIJN. De burgemeesters van Middelburg en Vlissingen herinneren alle werkgevers er aan: dat zij, volgens art. I 10 des Kieswet, verplicht zijn te zorgen, dat iedere werknemer, die bij hen in dienstbetrek king is en bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tussen des voor middags acht uur en des namiddags vijf uur daartoe gelegenheid vindt: deze verplichting geldt niet ten aanzien van werknemers, die uit hoofde van him dienstbetrekking op de dag der stem ming tussen de genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in een gemeente, waar zij bevoegd zijn aan de stemming deel te nemen, of in een aangrenzende ge meente; dat zij, voor zover zij door personen van drie en twintig jaren en ouder ar beid doen verrichten in fabrieken en werkplaatsen, volgens art. I 11 der Kies wet verplicht zijn te zorgen, dat in elk arbeidslokaal gedurende ten minste twee werkdagen vóór. en op de dag der stemming op zichtbare wijze is opge hangen een door of namens de betref fende werkgever ondertekende lijst, de bovenbedoelde twee achtereenvolgende uren, vermeldende voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamen lijk; dat. volgens art. X 10 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Lijsten op te hangen in fabrieken- en werkplaatsen, als in art. I 11 bedoeld, zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar MIDDELBURG EN VLISSINGEN. STEMMING VOOR DE LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De burgemeesters van Middelburg en Vlissingen brengen Ier openbare kennis, dat op Woensdag 25 Juni 1952, van des morgen acht uur tot des namiddags vijf uur, de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal plaats hebben. De aandacht wordt gevestigd op arti kel 128 van het wetboek van strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor eer. ander uitgevende, aan een krach tens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar, Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel I 9 der Kieswet, dat hij, die volgens het kiezersregister be voegd is tot de keuze mede te werken, verplicht is zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewezen stemdistrict. De kiezer die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van een gel dige reden van verhindering blijkt, ge straft met een geldboete van ten hoogste vijf gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verlo pen sedert een vroegere veroordeling van de schuldige wegens gelijke over treding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste vijftien gulden opgelegd. sas? OPROEPIXGSKAARTEN VERKIEZINGEN. Het Gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg maakt bekend, dat alle oproepingskaarten voor de a.s. verkie zingen zijn verzonden. Zij, die menen nog een kaart te moe ten ontvangen gelieven zich voor a.s. Woensdag ten gemeentehuize te melden. zou aanvankelijk rechtstreeks door de N.C.R.V. worden uitgezonden, doch dit is in verband met de kermis, welke dan te Domburg wordt gehou den, niet mogelijk. De opname op 't plein te Domburg zal nu Woensdag avond a.s. geschieden. Middelburgse molen wordt hersteld Bouw openbare toiletten door G.S. goedgekeurd Naar wij vernemen heeft het ge meentebestuur van Middelburg Vrij dag van Gedeputeerde Staten bericht ontvangen, dat dit college geen be zwaar maakt tegen herstel van de molen op het Vlissings bolwerk. Ook hebben de Gedeputeerden de bouw van openbare toiletten op het parkeer terrein nabij de Markt te Middelburg goedgekeurd. Beide zeer noodzakelij ke werken, waartoe de gemeenteraad destijds besluiten nam, kunnen dus thans op korte termijn tot uitvoering komen. Middelburg ZILVEREN JUBILEUM A. REIJERSE Vrijdag herdacht de heer A. Rey- erse, algemeen procuratiehouder van de Amsterdamse Bank-Incassobank, de dag, waarop hg vijf en twintig jaar geleden zijn werk in de bankwereld aanving. Dit geschiedde bij Tak en Co. Na de opname van deze bank in de Amsterdamse Bank ging hg naar laatstgenoemde Bank over en na de samenvoeging van deze bank met de Incasso-Bank bleef hij bij de gecom bineerde bank werkzaam. Ter gelegenheid van zijn jubileum werd de heer Reijerse op het kantoor der bank ontvangen, in gezelschap van zijn echtgenote en kinderen. Door de directie en het personeel werden vele waarderende woorden tot hem gesproken, waarbij namens de di rectie een enveloppe met inhoud en namens het personeel een geschenk werd aangeboden. GEMEENTERAAD SOUBURG Motie over de toepassing der waterleidingtarieven. O.L.S. wordt uitgebreid met twee lokalen. In de raadsvergadering, die de Sou- burgse gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester A. H. S. Ste- merding Vrijdag hield, diende de heer A. W. Bouff bij de bespreking over de waterleidingtarieven een motie in, welke was ondertekend door verte genwoordigers van alle raadsfracties en waarin de wenselijkheid werd ge uit nader overleg te plegen over de toepassing van de hogere tarieven van der W.M.Z. De voorzitter, die blij was, met de indiening van deze motie, deelde mede dat een commissie zal worden gevormd om eventuele on rechtvaardigheden te behandelen en dat ook de waterverbruikers in Sou burg bezwaren kunnen indienen te gen vermeende ongerechtigheden. De overige punten van de agenda werden in recordtempo afgehandeld. Voor de aanbouw van twee leslokalen aan de openbare lagere school werden gelden beschikbaar gesteld, evenals voor het aanschaffen van leermidde len voor deze school en verduisterings gordijnen voor de Julianaschool en Marnixschool. Tussen de Kerklaan en het Marnix- plein zal grond worden aangekocht en tevens werd voor de aanleg van een straat op dat punt geld beschik baar gesteld. Aan de Nieuwe Vlissing- seweg zullen in totaal 23 lantaarnpa len worden geplaatst, waarvoor een bedrag van 9000.werd uitgetrok ken. WONINGBOUW. De raad ging accoord met een voor stel tot het bouwen van negen wo ningen aan de Visodeweg. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeen ten werd een geldlening aangegaan van f 99.000. Rente en aflossing van een geldlening, groot f 3000, welke wordt aangegaan door de Souburgse zwemvereniging voor uitbreiding van de badinrichting, werden gegaran deerd. Bij een aantal andere punten, welke eveneens alle onder de hamer door gingen waren nog voorstellen tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer D. Koole als gemeentewerkman en tot liet toekennen van een hulde blijk bij ambtsjubilea aan het gemeen- tepei-soneeL Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de vereniging Simavi om een subsidie van 10, wat werd toe gestaan en een schrijven van de plaatselijke middenstandsvereniging, die daarin de vrees uitdrukte, dat ne ringdoenden zullen worden benadeeld wanneer een verzoek om aan de Vlis- singse straat een winkelbedrijf te mogen vestigen zou worden toege staan. Dit zal nader behandeld wor den. Bij de rondvraag betreurde de heer L. Ch. Janssen het, dat de gemeente niet was voorgegaan bij de laatste herdenking van de gevallenen en de heer Koole wees op de wenselijkheid van uitbreiding der Loskade in ver band met de vergrote bietenaanvoer. Beide zaken hebben de aandacht van B. en W. Veilingvereniging Krabbendijke Het jaar 1951 is voor de veiling vereniging „Krabbendijke en Om streken" een gunstig jaar geweest. De omzet bedroeg f 2.176.448,13 en aan de reserve kon een winst van f 5.730,73 worden toegevoegd. Voor een bedrag van f 70.478,95 kon wor den afgeschreven. Slechts op het sorteren van uien werd een' verlies van bijna f 3000.geleden, tengevol ge van lage tarieven en ongeregelde aanvoer. Op de onder voorziterschap van de heer W. C. van der Werff gehouden algemene jaarvergaderingen werd be sloten de fusthuur voor telers te ver hogen, in verband met de jaarlijks froter wordende verliezen op fust uur. De hum1 voor een kist zal ver hoogd worden van 4 tot 6 cent; voor een mand van 1 tot 3 cent en voor een bessen-bakje van 1 tot 2 cent. Het bg de Coöp. Boerenleenbank te Krabbendijke aangegaan crediet zal verhoogd worden met een bedrag van f 50.000.—. Middelburgs Muziekcorps heeft interhfibestuur Oude bestuur en directeur namen ontslag In een Vrijdagavond gehouden bui tengewone ledenvergadering heeft het bestuur van de Vereniging tot in standhouding van het Middelburgs Muziekkorps medegedeeld in verband met de recente moeilijkheden in het korps af te treden. De vergadering besloot met algemene stemmen een interimbestuur te benoemen, gevormd door drie leden van het dagelijks be stuur van „Uit het Volk-Voor het Volk", die de weg zullen banen naar een nieuwe bestuursverkiezing en een wijziging van statuten en huis houdelijk reglement. Mazure, mede, dat de directeur, de heer Jan Kuiler, reeds op 10 Mei schriftelijk ontslag vroeg, hetgeen hem eervol werd verleend. Tegelijker tijd legden de bestuursleden, wier standpunt ten aanzien van de leiding van het korps uiteraard ongewijzigd bleef, hun functies neer. Men stelde zich in verbinding met het dagelijks bestuur van „Uit het Volk", waar mede altgd nauw is samengewerkt en vond dit bereid mede te werken om het korps, één der oudste in ons land, voor ondergang te behoeden. Thans werd aan de vergadering voorgesteld de heren L. A. Schenk, L. Helder en J. P. van 't Hof tot tijdelijk bestuur te benoemen; het aftredende bestuur achtte dit de weg om uit de huidige impasse te geraken. De heer Schenk zeide te menen, dat een vereniging van contribuanten en van werkende leden, die gesalarieerde krachten zijn, in deze tijd niet meer past. Een nieuw bestuur dient mede door de werkende leden te worden ge kozen en deze moeten ook zeggen schap hebben in de benoeming van een directeur. Het interimbestuur wil op zich nemen in overleg met een commissie van werkende leden statu ten en huishoudelijk reglement te moderniseren; na goedkeuring daar van kan dan een definitief bestuur worden gekozen, b.v. van vijf leden, van wie twee te kiezen door de muzi kanten en drie door de donateurs, be nevens een lid-vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. De vergadering ging accoord met de benoeming van de drie heren. De heer Mazure dankte hierna zgn mede bestuursleden, van wie de heer B. Hesselink herinnerde aan de moeite, die de soheidende voorzitter zich 20 jaar voor het korps heeft getroost en de animo, waarmede hij dit deed. Spreker dankte de heer Mazure daar voor en tevens voor zijn besluit om de vele banden, welke hem aan het korps binden, vrijwillig te verbleken in het belang van dat korps. Scherpe critiek op P.v.d.A. door prof. dr. S. M. Zuidema In een Vrijdagavond voor de Cen trale Anti-Revolutionnaire Kiesver eniging „Middelburg" in de Hofplein- kerk te Middelburg gehouden verkie zingsrede, heeft prof. dr. S. M. Zui dema uitvoerig het beleid van de Par ty van de Arbeid gecritiseerd en met nadruk gewaarschuwd tegen het naar zijn mening dreigende gevaar van het staatssocialisme. Prof. Zuidema begon mét te wijzen op de sterk veranderde stand van za ken, in vergelijking met de toestand voor de bezettingsjaren: Nederland kreeg een „vernieuwingspartij", ge worteld in de oude S.D.A.P., maar de ze partij, aldus spr., begon met de S. j D.AP. te begraven. Er is, zo yervolg- de professor Zuidema, slechts één par tij. die krachtig weerstand kan bie den aan de P.v.d.A. en dat is de A.R. De K.V.P. heeft gevaren in het kiel zog van de P.v.d.A. en de C.H.U. liet zich door deze partij exploiteren. Bij de a.s. verkiezingen zal het er om gaan, of de P.v.d.A., die zeven jaren de lakens uitdeelde, haar positie zal be houden. Spr. somde een aantal tegenstellin gen op tussen de oude S.D.A.P. en de huidige P.v.d.A. en behandelde voorts uitvoerig het staatssocialisme, dat in het geheel niet nieuw is, maar reeds door Marx als een utopie werd ver worpen, aldus de heer Zuidema. Hij wees op het streven van deze partij naar het economische beschikkings recht, dat naar zijn mening zou moe ten leiden tot een staat, die men als grootkapitalist moet qualificeren. Spr. laakte de door de P.v.d.A. gevoerde Indonesië-politiek, waarmede het ge zag van H. M. de Koningin werd on dermijnd, aldus professor Zuidema. Sprekende over de sociale wetge ving, die volgens geluiden uit P.v.d.A.- kringen door de AJt. belemmerd zou zijn, zeide spr., dat de A. R. nimmer tegen een sociale wet had gestemd. De Noodwet-Drees de enige onder het P.v.dA.-beleïd tot stand geko men sociale wet noemde spr. „Ar menzorg"; de A. R- wil sociale gerech tigheid, aldus prof. Zuidema, die be sloot met op te'merken: „wie als aard se macht de hemel op aarde wil bren gen, brengt de hel, want God duld geen concurrentie". Is vacantie In Zwitserland duur? Tengevolge van de prijsstijging over de hele wereld direct na het uitbreken van het Korea- conflict, is het voordien „dure" Zwitserland, doordat daar de prijsstijging betrekkelijk gering bleef, thans eenland, dat toe ristisch gezien tot de gemiddel de prijsklasse behoort. Zwitserland heeft na een ver gelijkend onderzoek de gege vens, welke tot bovenstaande conclusie voeren, gepubliceerd. Men heeft voor de 10 belang rijkste toeristenlanden prijs klassen berekend en de le als de goedkoopste, de 10e als de duurste aangemerkt. Met vervoersprgzen (2e kl. re tour van meer dan 300 km plus maaltijd in restauratiewagen) staat Zwitserland op de 6e en in 3e kl. op de 5e plaats, on geacht de grote voordelen van een Vacantiebiljet. Op ongeveer dezelfde plaats staat het ge bruik van stadstram, -auto bussen en kleine taxi's. Op de 6e plaats de benzineprijs van Fr. -.63 per Liter. Met een verblijf in een groot kuuroord staat Zwitserland op de 4e plaats, goedkoper dus dan 6 andere landenMet hotels in de laagste prijsklasse, waar toe ruim 3A van alle bedrijven in Zwitserland behoren komt het op de 5e en voor wat betreft de extra's op de 4e plaats. Dit onderzoek heeft wel duidelijk aangetoond, dat Zwitserland een reisland met gemiddelde prijzen is. Denk daarbij aan het unieke land schap,, de uitmuntende hotels pensions, vervoersmiddelen etc. en zo ooit dan geldt nu wel: het vacantieparadijs Zwitser land biedt de toerist waar voor z'n geldEn wanneer U bij •een erkend reisbureau een hotelarrangement van minstens 6 dagen boekt, profiteert U tevens van de goedkope trei- VERWIJDERDE STRAATNAAMBORDEN. Burgemeester J. A. de Goffau over een installatierede te Borssele De raad der gemeente Rilland Bath lcwam onder voorzitterschap van burgemeester J. A. De Goffau bijeen. Na opening en vaststellen der notulen deelde de voorzitter het volgende mede: Enige weken geleden is door de nieuw benoemde burgemeester van Bors sele bij het aanvaarden van zijn ambt, zoals gebruikelijk, een openbare in stallatie redo uitgesproken. Daarin werd o.a. het wijzigen van een straat naam gelaakt. Ik ben dan ook genoodzaakt hierover Iets te zeggen. Mjj persoonlijk werd op ongepaste en brutale wjjze kwalijk genomen, uitvoe ring te hebben helpen geven aan het betreffende raadsbesluit. Deze man geelt domweg te kennen niet op de hoogte te zijn van het bestaande ge meenterecht. Immers volgens de betreffende bepalingen, voorkomende in de gemeen tewet is de burgemeester c.q. burgemeester en wethouders met do uitvoe ring van een dergelijk besluit belast cn gaat het niet aan, zich daaraan te onttrekken. De man in kwestie is, zoals U weet, indertijd alhier uit zyn functie ontslagen. Dat hy nu, na ruim 6 jaar elders zijn werk weer mocht opnemen, het zij hem met zijn gezin gegund, maar het was dun te verwach ten geweest, dat voor deze bijzondere gunst enkel en alleen welgemeende dankbaarheid van hem zou zijn gehoord. Echter valt hij midden in zgn ogen schijnlijk bewogen toespraak lelijk uit de toon en na overmoedige zelf verheffing volgen persoonlijke hate lijkheden. die totaal misplaatst zijn en ook het verhaaltje van het z.g. „met schroom" accepteren indertyd van zijn bewuste straatnaam is be scheiden maar leugenachtig voorge steld. Wat het verwijderen der straat naamborden (110 x 25 c.m.) betreft geeft hij ook hier weer een verkeerde voorstelling en ik kan ter geruststel ling hieraan toevoegen, dat ze niet van de muur zijn gerukt, doch dat dit op voorzichtige en deskundige wg'ze is geschied, zodat ze heus niet zijn beschadigd! Ik kan U, mijne heren, gelukkig meedelen, dat men allerwegen het wangedrag van D. in deze heeft af gekeurd; ook de hogere autoriteiten WALCHEREN ZONDAG 22 JUNI 1952. Ned. Herv. Kerk. Aagtekevke 10 ds. Theunissen, 2.30 de heer Bar nard; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Ho- vius; Biggekerke 10 de heer Wijs man, 2 ds. Durkstra; Domburg 10 ds. v. Willenswaard, 7 ds v. d. Wind; Gapinge 10 ds. de Boer; Grgpskerke 10 en 2.30 ds. v. Win terswijk; Kleverskerke 2 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Durkstra, 2.30 ds. v. Dijl, 10 Jeugdk.; Vlissingse weg 7 ds. Kloosterman; 't Zandt 10 ds. v. Dgl, 7 ds. Durkstra, 10.15 Jeugdk.; Meliskerke 10 de heer Bar nard, 2.30 ds. Theunissen; Middel burg (Oostkerk) 10 ds. v. Woerden, 7 ds. Smits; Concertzaal 10 ds. Don van Abbenes; Electro-bioscoop 10 ds. Smits (Jeugdk.); Nieuw- en St. Joos- lanó 10 ds. v. Empel, 2.30 ds. v. Woerden; Oost- en West-Souburg 9.30 (voorber. H.A.) en 11 (voorber. H.A.) ds. Kloosterman; 7 ds. v. Dijl (H.A.)9.30 „Rehoboth" (Jeugdk.); Oostkapelle 10 ds. Richard, 7 ds. Wa- gener (Jeugdd.); Ritthem 10 ds. Maas, 2.30 ds. Muller; Serooskerke 10 ds. v. d. Wind, 2.30 ds. Kalkman; St. Laurens 10 ds. Kalkman, 7 ds. Kalk man (Jeugdd.); Veere 10 ds. Otte; Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. Hartjes (voorber. H.A.), 7 ds Maas; Engelse kerk 9.30 voor jongeren; Noorderkapel 9 en 10.30 ds. Sickesz; Havendorp 10 ds. Muller; Vrouwen polder 2 ds. de Boer; Westkapelle 9.30 leesd., 2.30 ds. Richard; Zoute- lande 9:30 (H.A.) en 2.30 ds. Wage- ner. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Scheele; Domburg 10 ds. Pontier, 2.30 leesd.; Gapinge 9.30 en 2 ds. Spoelstra; Grgpskerke 10 en 2.30 dienst; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. Lammens (voorber. H.A.); Mid delburg (Hofplein) 9.30 ds. v. Til, 2.30 ds. Meister; (Noorderkerk) 9.30 ds. Meister, 5 ds. v. Til; (Lutherse kerk) 7.15 ds. Meister; Oost- en WesU-Souburg 9.30 en 2.30 ds. v. d. Sohaaf; Oostkapelle 10 ds. v. Wouwe, 2.30 ds. Sohut; Serooskerke 10 ds. Schut, 2.30 ds. v. Wouwe; St. Lau rens 10 en 2.30 ds. de Groot; Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Verschoor; Vrouwen polder (Ned. Herv. Kerk) 9.30 en 4 ds. Veldhuijzen; Westkapelle 9.30 leesd., 2.30 ds. Pontier. Eglise Wallonne. Middelburg 10.15 dans l'Eglise mennonite Monsieur le Pasteur J. Risseeuw. Geref. Kerk (art. 31). Souburg 9.45 en 2.30 ds. Keizer; Vlissingen Gemeente Middelburg gaat geldlening aan Het bestuur van de Nutsspaarbank heeft zich bereid verklaard de ge meente Middelburg een bedrag van f 100.000.ter leen te. verstrekken, gedurende 25 jaren, tegen een rente van 4 De voorwaarden, waar onder deze lening wordt aangeboden, voldoen geheel aan de regeringsvoor schriften. B. en W., die dit geld wil len gebruiken voor nieuwbouw van woningen en wat daarmede samen hangt, stellen de gemeenteraad voor deze aanbieding te aanvaarden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Bij spoedgevallen is te Vlisingen te bereiken de heer J. Vader, arts, Bad huisstraat 88, tel. 2472. Te Middel burg is te bereiken de heer W. Feike- ma, arts, Dam 16, tel. 2993. Te Veere, Serooskerke en Oostkapelle is te be reiken de heer P. J. Bom, arts te Oostkapelle, Dorpsstraat 2, tel. K 1188 276. Te Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle is te bereiken de heer H. Frima, arts te Zoutelande, tel. K 1186 282. Apotheken Vlissingen: Apotheek Singel 5, tel. 2730; Middelburg: Apo theek Nonhebei, Lange Delft 133, tel. 2538. 8 (H.A.) en 4.45 (HA.) ds. Keizer. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Zaterdag 21 Juni 19 ds. Die- leman; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Rijksen; Oostkapelle 10 en 2.30 lees- dienst; Vlissingên 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 lees- dienst. Chr. Geref. Kerk. Arnemuiden 6.15 leesd.; Middelburg 10 leesd., 2.30 ds. de Vuijst; Vlissingen 9.30 en 5 ds. de Vurjst. Ver. van Vrijz, Herv. Middelburg 7 ds. Metz; Vlissingen geen dienst. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10.30 ds. Johannes; Vlissingen 9 ds. Johannes. Doopsgez. Gein. Middelburg geen dienst; Vlissingen 10 ds. de Zeeuw. Herst. Apost. ZendLngsgcm. Vlis singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst Herst. Apost. Zendingskerk. Vlis singen (Kasteelstr. 5) 10 en 5 voorg. Ossebaar. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil. samerik., 4 openl. samenk., 7.30 verloss. samenk.; Vlissingen 10 Heil. dienst, 3.30 openl. samenk., 7.30 verl. samenk. oJ-v? kapt. Ranselaar. Het Kruisleger. Middelburg 10 Wij- dingsa., 7.30 Evang. samenk. Woens dag 8 Evang. samenk. Zaterdag 8 Bidstond o.l.v. stafkapt. Bakker. FILMS iN ZEELAND Geen medailles voor spionnen. Geen medailles voor spionnen. (De- cision before Dawneen Amerikaan se film van Anatole Litvak. Een voortreffelgk, zeer spannend en eerlijk filmdocument over het werk van twee Duitse krijgsgevange nen, die op het laatst van de oorlog, na daarvoor een speciale opleiding te hebben ontvangen, voor de Amerika nen sponnagediensten verrichten. Niet dikwijls komt Hollywood met 'n zo uitstekend samengesteld scenario (gebaseerd op de roman „Call it tre ason" van George Howe) voor de dag en ook de verfilming door de ex-Frans- man Litvak en het spel van Richard Basehart, Gary Merill, Oskar Wemel en Hidegarde Neff zijn zodanig, dat deze film een warme aanbeveling wel verdient. (Alhambra, Vlissingen). Operatie Venus (Appointment with Venus), een Engelse film van Betty Box. Een dwaas en spannend avontuur, dat zich in oorlogstijd afspeelt op één van die peuterige Britse Kanaal eilandjes, dat door de Duitsers is be zet, Daar graast het stamboekrund Venus, oogappel van het ministerie. Hoe deze koe onder de ogen van de vijand door een Engels commando van het eilandje wordt gekidnapt, toont dit Engelse blijspel, waarin Da vid Niven en Glynis Johns de hoofd rollen vertolken, met zeer veel humor. (Luxor, Vlissingen). Doorbraak (Breakthrough), een Amerikaanse film van Lewis Seiler. Nóg een oorlogsfilm, maar van het ernstige genre. „Doorbraak", al eer der door ons besproken, is de geschie denis van de grote climax in de jong ste oorlog, de invasie van Europa door de Amerikanen. David Brian. John Agar en Frank Love joy geven geloofwaardig spel N zien in deze boeiende historie, welke tal van ou de herinneringen weer boven doet komen. (Schouwburg, Middelburg). Sirocco, een Amerikaanse film van Curtis Bernhardt. Een échte Humphrey Bogart-film, welke wij eveneens reeds bespraken. Bogart, die een acteur van formaat is, speelt hier de rol van een Ameri kaanse avonturier,' die zich in het Syrië van 1925 bezig houdt met de wapensmokkelarij en dat niet op,een bepaald nette wijze. Juist wanneer hij laat merken, dat hij ook edelmoe dig kan zgn, maakt een hem nage worpen handgranaat een einde aan zijn leven (Electro, Middelburg). hebben het hem zeer kwalijk geno men. Laat hg begrijpen, dat noch het gemeentebestuur van Rilland-Bath, noch ikzelf ons iets in de schoenen zullen laten schuiven waaraan we niet schuldig zyn of waarmee we niet belast behoren te worden. Na deze verklaring werd overge gaan tot afhandeling van de raads- agenda. VOETBAL Hoogspanning in Breda en Venlo Excelsior, Helmondia, S.C Emma en T.E.C. verdringen zich voor de poort dei eerste klasse De room vande wedstrijden om het voetbalkampioenschap van Ne derland is er af .De beslissing is im mers gevallen, maar toch zullen de inwoners van Schiedam en Tilburg met vee! belangstelling en-enthousi asme Juin favorieten aanvuren. Wel iswaar' speelt Hermes-DVS niet in Schiedam, doch in het Feyenoord Stadion maar toch zal de wedstrijd alle aandacht vragen, temeer daar Ajax thans een herboren elftal blijkt te zijn. In Tilburg is landskampioen Willem n de gastheer van Haarlem. De roodbroeken zullen ongetwijfeld goed partij geven, maar toch geloven we, dat de tricolores in deze kampi oenscompetitie zonder puntenverlies blijven. Verder worden er in Breda en Venlo beslissingswedstrijden ge speeld om een plaats in de eerste klasse. In de Baroniestad speelt Ex celsior tegen Helmondia en in Venlo komen Sportclub Emma en TEC te gen elkaar uit. Over de uitslag van deze wedstrijden valt natuurlijk na genoeg niets te voorspellen. NederlandBrazilië op 16 Juli te Turku. De wedstrijden voor de voorronde van het Olympisch voetbaltournooi zullen op 15 en 16 Juli a.s. in verschil lende Finse steden worden gespeeld. Het Nederlands voetbalelftal speelt op Woensdag 16 Juli te Turku tegen Brazilië. Turku ligt aan de Westkust van Finland aan de Botnische Golf, 175 km ten Westen van Helsinki. Mexico heeft de wedstrijd tegen Noor wegen reeds gewonnen gegeven. AUTOMOBILISME De Italiaanse coureur Luigi Fagioli is Vrijdag in het hospitaal van Mona co overleden. In dit hospitaal werd hij verpleegd na zijn ongeluk tijdens de traming voor de grote prijzen van Monaco. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepep te Zierikzee (toezegging! ds. C. J. van Royen, voorganger van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Amersfoort GER. KERKEN Bedankt voor Pingjum en Zurig cand. J. Melse te Oostkapelle. Marktberichten VEILING „WALCHEREN". 20 Juni. Aardbeien: Mad. Moutot 45 66, Jucunda 45—65, Framboos Aardbei 52 —77, Climax 62—63, Rode bessen 28—63, witte bessen 43, Perziken 2—14, Tomaten 6887, Frambozen 48 per doos, Kersen: Hollanders 59—64, Meikers 2441. Early Rivers 5659. Aardappels. Aanvoer 36 ton. Bonken 1114, groten 1114, drielingen 613, kriel 411. Groenten: Sla 9—15, Andijvie 43—52, Bloemkool A 1841. idem B 14—28, idem C 816, Postelein 2052, Tuinbonen 33 42, Rjjjjsdoppers 61—68, Stamdoperwten 42 —51, Rabarber 615, Pootuien 1019. Spinazie 1330, Snijblet 26, Sla, kg., 31— 38, Peulen 1.22—1.41, Spitskool 11—16, Savoyekool 1014. Komkommers A 14 22. idem B 13—20, idem C 11—17, Bos- peen 1641. Boskroten 4—10, Dubbele princes 83—1.13, Snijbonen 60—1, Saxa's 76—77. Mariniers willen weer het blauwe uniform. De voorzitter van Ge militaire be langenvereniging van oeroepsschepe- lingen bij de zeemacht (V-B.Z.) heeft tijdens het tweedaags congres te Hil versum uitdrukking gegeven aan het verlangen van de mariniers om weer het blauwe marine-uniform te mo gen dragen, maar dan een modern uniform met open kraag. Thans is voor de buitenstaander de marinier veelal niet van een militair der K.L. te onderscheiden, aldus de heer Tae- kema.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3