TRIUMPH MAAR** INWONER VAN CLINGE STAK ZIJN HUIS IN BRAND PUROLpuur G0ESSE RAAD AANVAARDDE BURGERZIN LENINGEN Zeeuwse Almanak FIETSEND MEISJE WERD DOOR MAN MET HAMER AANGEVALLEN BELGISCHE BELANGSTELLING VOOR WEDEROPBOUW SLUIS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 JUNI 1952. RECHTBANK MIDDELBURG. Op ontploffing van benzinedampen had hij niet gerekend. „De achtergrond van deze zaak is de tegenslag, welke de verdachte heeft ondervonden, waarbij komt het gemis aan veerkracht om zich daar tegen te verzetten", aldus mr. H. B. L. Se Rechter in zijn pleidooi voor de 40-jarige vertegenwoordiger P. H. uit Clinge, die Vrydag te Middel burg terecht stond. De man had in zijn woning een brandende kaars bij een kuip met benzine geplaatst met de bedoeling brand té veroorzaken, vervolgens de verzekeringspenningen te incasseren en met dit geld de noodzakelijke vernieuwing van het dak te bekostigen. H. had vroeger een behoorlijke be trekking in een textielfabriek, doch ging zelfstandig als handelaar optre den, hoewel hij de capaciteiten voor vertegenwoordiger miste. De man ging er financieel op achteruit en werd fail liet verklaard, maar zag toch kans zijn schulden te betalen, waardoor zijn faillissement kon worden beëin digd. Door alle tegenslagen verkeerde hij in een gespannen toestand. Op 18 April j.l. kwam plotseling de ge dachte bij hem op om het bovenste Advertentie geneeskracht - gezondheid en zuiverheid voor Uw huid Er worden veel oester larven verwacht. De tijd, dat de dakpannen (collec teurs) bestemd voor het vangen van oesterbroed te water moeten, nadert weer en dr. P. Korringa de bioloog van het Instituut voor Vlsserijonder- zoek, verwacht wanneer het weer mee werkt, dit seizoen een grote lar- venproductie. Zijn menig is gebaseerd op het grote aantal moederoesters en op de goede gezondheid der oesters, die momenteel op de percelen aanwe zig zijn. Alleen een abnormaal koude zomer zou roet in het eten kunnen gooien. Dr. Korringa wijst er in dit verband op, dat de broedval op de schelpen veel moeilijker te voorspel len is, dan op de collecteurs. Een broedval-top wordt verwacht om streeks 2 Juli. Reeds nu telt men enige honderden larven per 100 liter Scheldewater, doch de watertemperatuur is nog aan de lage kant, teiwijl voor de eerst komende dagen nog steeds koel weer voorspeld wordt. In verband met deze lage watertemperatuur is de eerste 10 dagen zeker nog niet veel aanslag te wachten. Peulvruchtensiudiecommissie bezocht Zeeland De landelijke peulvruchtenstudie commissie, die Donderdag officieel door de Stichting voor de Landbouw in Vlissingen werd ontvangen, heeft Vrijdag een excursie door Zeeuwsch- Vlaanderen gemaakt. Ir. Krijns, die verbonden is aan het bureau van de rijkslandbouwconsulent voor Z.-Vlaan- deren leidde het gezelschap rond. Des morgens werd te IJzendijke een veld bezichtigd, waar zich sporen voordoen van erwtenmoeheid. Nadat de koffie gebruikt was te Philippine, werd via Axel naar Zaamslag gereden, waar een bezoek werd gebracht aan het centrale proefveld. Tenslotte werden de Braak- manwerken bezichtigd. In Hotel Rot terdam te Terneuzen werd de excursie besloten met de tradionele „grauwe erwten-lunch". De tafelpresident, de heer H. F. Huizinga uit Zaandam, wees er in een korte toespraak op. dat thans 850 leden bij de studiecommissie zijn aangesloten. Hij hoopte, dat dit aantal binnenkort tot 1000 zou aan groeien. Tenslotte sprak ook de heer T. van Heel uit Goes nog een kort woord. gedeelte van zijn woning, dat in slech te staat verkeerde, in brand te ste ken. Hij tapte benzine uit de tank van zijn auto, goot de vloeistof in een hou ten kuip enzette deze op een bed. waarna hij er een brandende kaars bij plaatste. Vervolgens reed verdachte in zijn auto naar Den Haag, waar zijn familieleden vertoefden. H. had er echter niet aan gedacht, dat op zijn handeling een ontploffing zou volgen. De daardoor ontstane brand kon spoedig worden geblust en de brandstichter werd in Den Haag van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij bekende de bedoeling te hebben gehad om in het bezit te komen van de verzekeringspremie. Het geld wilde hij gebruiken voor de vernieuwing van het dak. De president, mr. P. van Empel, merkte op, dat, wanneer alle huis eigenaren, gebukt onder lage huren en hoge kosten, op deze wijze zouden trachten hun moeilijkheden op te los sen, er een heel geknal in Nederland zou ontstaan. „Ik deed het in een wilde bui", zei verdachte. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, eiste acht maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden on voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest en vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en als bijzondere voorwaarde, dat H. zich onder toe zicht van de R. K. Reclasseringsver- eniging laat stellen. Mr. De Rechter vroeg een geringere onvoorwaardelij- ken gevangenisstraf. Uitspraak op 2 Juli. EXAMEN NUTTIGE HANDWER KEN R.K.S. MIDDELBURG Voor de aantekening- Nuttige hand werken slaagden Vrijdag de navol gende leerlingen van de Rijkskweek school te Middelburg: A. M. Q. Bax, Kloosterzande, M. E. Blankert, Vlis singen, I. Geers, Middelburg, J. Hos te, Oostburg, M. E. Janse, Et. Lau rens en E. H. Knuijt, Vlissingen. Er werden geen candidaten afgewezen. Eindexamen gymnasium Middelburg Vrijdag werd de uitslag bekend van het eindexamen, dat gehouden werd aan het gymnasium te Middelburg. Er namen 6 candidaten aan het eind examen deel. Drie daaréan verwier ven het einddiploma A namelijk: Th. P. van Belzen, Arnemuiden, J. C. Meijer, Vlissingen en J. Tevel, Mid delburg. Voorts behaalde het diplo ma B: M. J. van de Linde te Kloetin- ge. Een candidaat werd afgewezen en meteen candidaat wordt het exa men voortgezet. Eindexamen Lyceum Hulst. Voor het eindexamen H.B.S.-B aan het Janseniuslyceum te Hulst slaag den P. de Bakker, Kloosterzande; A. Borm, Biervliet; H. v. Duysse, Clinge; C. d'Hondt, Hulst; H. Maas, Over slag; en J. Mangnus te Hontenisse. Uitspraken rechtbank De rechtbank te Middelburg ver oordeelde Vrijdag de vertegenwoordi ger C. B. uit Den Haag, die teveel had gedronken en in Kruiningen een aan rijding had veroorzaakt, tot twee we ken gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van één jaar. De ketelmaker J. D. te Souburg wei'd wegens het plegen van een ze dendelict veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, ondertoe zichtstelling en f 100,boete of 25 dagen hechtenis. N.V. Eerste Zeeuwse Vlasspinnerij opgericht Met een kapitaal van f 1.000.000. verdeeld in 1000 aandelen van f 1000 is opgericht de Eerste Zeeuwse Vlas spinnerij voorheen Mariakerke N.V. te 's Gravenhage. Doel is de exploitatie van een spinnerij in de gemeente Axel (Z. Vlaanderen) en van eventueel andere op te richten vezelverwerkende be drijven in Nederland, de vervaardi ging en verwerking van garens en andere vezelproducten en het ver zichten van alle handelingen, met een en ander verband houdende, daaron der begrepen de im- en export van en de handel in deze producten. Ge plaatst zijn 300 aandelen bij de cul tuur maatschappij Bogokidoel N.V. en 150 bij de maatschappij tot exploi tatie van de suikerondernemingen Sentanen Lor, Brankal en Dinoyo N.V. Directeur is de heer G. J. Schroder en commissarissen zijn mr. J. M, van Bosse en de heer G. Es- cliauzier, beiden directeuren van de Nederl. Indische Suiker Unie. BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot heeft Vrijdag een bezoek ge bracht aan Retranchement en Schoon- dijke, waar hij audiëntie verleende en zich liet voorlichten over gemeente lijke belangen. Des avonds heeft in Schoondijke het muziekcorps een mu zikale wandeling gemaakt ter gelegen heid van dit bezoek. Mej. T. van Es werd als 600ste lid ingeschreven. Ze ontving bloemen er foto: het lachende 600ste lid. van de Sonburgse zwemvereniging i een aardig souvenir. Links op de NA KORT DEBAT De sociale rechtvaardigheid De gemeenteraad van Goes heeft Vrijdagavond na enige discussie de twee geldleningen tot een totaalbedrag van f 280.000 voor woningbouw van de Stichting „Goesse Burgerzin" aanvaard, terwijl op het adres van de „Nieuwe Koers" zal worden bericht dat de hierin geopperde bezwaren niet worde»- gedeeld. ALS VADERS.... I-Iet zon overdreven zijn om te be weren, dat Zeeland door de verkie zingskoorts geteisterdwordt, maar nu er dan volgende week gestemd zal moeten worden, begint de stemming er toch wel een weinig in te komen. Vanuit ons venster blikken wij op een stabiele reclamecampagne; een houten bord op poten en op dat bord vraagt een vriendelijke, wat bezorgd kijkende heer om ons vertrouwen en ach, wij zijn wel geneigd hem dat te schenken. Ons vertrouwen zouden wij tenslotte met genoegen aan nog vele andere heren schenken, mits zij wat bezorgd kijken en daardoor blijk ge ven van een zekere bezinning op de dingen des dagelijksen leven Wat wij met ons vertrouwen doen, kan tenslotte zo lang wij onze (po litieke) stem niet verhef jen van weinig invloed zijn op de gang van zaken en daarom: gij hebt ons vertrou wen'. Alle bezorgd kijkende heren heb ben dat Er blikken ook andere heren op u neer: heren, met trieste gelaatstrekken, met de Zorg om 's Lands Welzijn ge schreven in elke lijn van hun gezicht. Zó zorgelijk kijken deze voormannen der partijen, dat het ons soms zelfs be nauwt. Dan wenden wij ons maar weer tot die andere heren, die ook wel be zorgd kijken, maar die tenminste nog een sprankje vriendelijkheid ten toon spreiden. Zo gaan wij in deze dagen door net Zeeuwse land, links en rechts aange staard door Mannen met de Beste Be doelingen. Zij kijken zo allemaal hetzelfde, zo'n tikkeltje vermanend; de een meerde ander minder, maar toch allemaal wel een beetje zoals vaders naar hun zoon wanneer de knaap met een slecht rap port is thuisgekomen Hebben wij kiezers zo'n slecht Mrmwt' Wegens ontstentenis van burge meester Ten Kate stond de vergade ring onder leiding van wethouder J. j. van Melle (C.H.). Ook de raadsle den, de heren drs. J. J. Knibbe, A. de Roo en J. S. Visscher waren afwezig. De heer Haverhoek (P.v.d.A.) open de de discussie over het adres van „de Nieuwe koers" met de opmerking dat er in de Stichting „Goesse Bur gerzin" voor hem geen aantrekkelijk heid meer zit. Destijds was er geen geld om te bouwen, doch thans is er volgens hem volop geld te krijgen. Op de lijst komen veelal ongehuw- den en voorts mensen van buiten de gemeente voor. Wie aan de rand van de gemeente woont en f 1000.kan geven, krijgt een woning, doch wie verder af en in Goes zelf woont, en geen geld heeft, komt niet in aanmer king. Hij kon daarom zijn stem niet aan het voorstel geven. De heer Vroome (K.V.P.) was echter van mening dat de'wachttijd voor ande ren hierdoor wordt bekort, terwijl men zelfs gelijkertijd een huis zal kunnen krijgen. Van de 35 te bouwen wonin gen kunnen er immers nog 12 aan anderen worden toegewezen. Hij kon het systeem daarom niet veroordelen. Nieuwe R.K. school te Middelburg De Investeringscommissïe heeft via Gedeputeerde Staten van Zeeland aan het gemeentebestuur van Middelburg bericht, dat zij géén bezwaren heeft tegen een verstrekking van een cre- diet van naar raming f 130.000. voor de nieuw te bouwen R.K. school aan het Bachten Steene. De gemeenteraad verleende hier voor reeds in 1942 medewerking. Naar wij vernemen is de aanbeste ding van de bouw thans op zeer kor te termijn te verwachten. Maatregelen om het Vlissingse strand te behouden Te Vlissingen is men begonnen met het uitbaggeren van de Sardjjn- geul, waarvan het zand op het bad- strand wordt gedeponeerd. Hiertoe werd enige maanden geleden door de gemeenteraad van Vlissingen beslo ten teneinde te trachten het strand te behouden. Voor deze maatregel werd een crediet van f 35.000 gevo teerd. TOELATING R.H.B.S. VLISSINGEN Alsnog is geslaagd voor het toela tingsexamen der RH.B.S. 1 een: Marina Loekemeyer. te Vlissin- Misschien is de Stichting thans tij delijk overbodig, doch in de toekomst kan zij mogelijk wel nodig zijn. De heer Zuidema (A.R.) was een zelfde mening toegedaan en kon geen so ciale onrechtvaardigheid ontdekken. Hg juichte het toe dat het particulier initiatief zich hier laat gelden. Ook de heer Polderman (C.H.) betuigde zijn instemming evenals de heer Ver- maire (Midd. Partij). De heer de Munck (P.v.cLA.) wilde ook zij het met tegenzin, zijn stem aan het voor stel geven. De Stichting die begon te werken toen er geen geld was, lean nu niet voor het hoofd worden gesto ten. Hij vroeg hiermee echter geen precedenten voor de toekomst te scheppen. Weth. Buys motiveerde zijn stem tegen het voorstel met de opmerking, dat er mensen werden geweigerd die economisch wel met Goes zijn verbonden, doch die men lie ver niet ziet. Dit vond hij geen bur gerzin, Nadat weth. v. Melle en weth. Roose (K.V.P.) het voorstel nog had den verdedigd en enkele sprekers in tweede instantie het woord hadden gevoerd, waarbij o.m. de heer Vroome vroeg voor de toewijzing van wonin gen de lèeftijdsgrens te laten vallen, werd het voorstel inzake het adres en dat tot het aangaan van de lening z.h.s. aangenomen, met aantekening dat de heren Buys en Haverhoek ge acht worden te hebben tegengestemd. Bij de rondvraag deelde de loco- burgemeester op een vraag van de heer Merison (Midd. Partij) nog me de, dat het plaatsen van kramen op Zaterdagmiddag, met vergunning van B. en W. plaats vindt. Drie maanden geëist tegen Temeuzense verzamelaar. „Pieter Ouboter, diaken der Gereformeerde kerk" Voor de Rotterdamse rechtbank stond terecht de 69-jarige M. A. P. uit Terneuzen, die een Rotterdams postzegelhandelaar had opgelicht voor een bedrag van ruim 2800. Hg had zich uitgegeven voor „Pieter Ouboter, diaken van de Gereformeer de Kerk". De postzegelhandelaar had hem op grond van deze verklaring ze gels meegegeven, doch nooit betaling ontvangen. P. was reeds eerder in moeilijkheden gekomen door zijn ver zamelwoede en onder curatele gesteld. De officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat het nodig was deze verdachte ondanks zijn leeftijd maar eens een „flinke duw" moet krijgen. Hij eiste drie maanden gevangenis straf. De verdediger bepleitte clemen tie en vroeg een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. Rusthuis „St. Willibrord" te Middelburg OP 1 AUGUSTUS IN GEBRUIK, Naar wij vernemen zal het nieuwe grote R. K. rusthuis „St. Willibrord'' te Middelburg op 1 Augustus in ge bruik worden genomen. Het zal ver moedelijk nadien officieel worden ge opend. De R.K. Stichting voor Bejaarden zorg op Walcheren heeft reeds zo veel opgaven ontvangen, dat het te huis voor 70 bezet is. De verple ging zal niet door religieuzen, doch door lekenzusters geschieden. Er is reeds enig personeel aangenomen, doch een directrice is nog niet be noemd. Voorlopig geen veerdienst Duivendijke-Ouddorp Zoals is gemeld, was de heer J. Berrevoets Hzn. te Zierikzee voorne mens een geregelde motordienst over de Grevelingen te openen per 1 Juli a.s., drie maal per dag vice versa. Van Duivendijke-haven naar Oud dorp-haven. Thans is echter gebleken, dat de haven van Duivendgke te on diep is voor het te" gebruiken motor schip, zodat de veerdienst voors hands niet zal worden geopend. Er woi'dt nog onderzocht op welke wijze aan het diepgangbezwaar zal kunnen worden tegemoet gekomen, maar de kans op deze veerdienst schijnt voor lopig verkeken. altijd Wint VIRGINIA RECHTBANK MIDDELBURG. Zij moest in ziekenhuis worden opgenomen. Toen een 21-jarig meisje uit Nieuw-Namen, dat een bezoek had ge bracht aan haar vader in het ziekenhuis te Hulst, naar huis terug fiet ste, reeil een man haar voorbij en verminderde vervolgens vaart. Op het moment, dat zy hem passeerde, gaf hy haar onverhoeds een harde klap met een hamer op het hoofd. Het gillende meisje kwam te vallen en ont ving nog enige slagen op het hoofd en in het gelaat. Terwijl zij uit alle macht om hulp riep, vex-weerde zij zich hevig tegen de aanvaller, omdat zij vreesde doodgeslagen te worden. Een passe rende motorrijder bemerkte echter niets Korte tijd later naderde een wielrijder en nadat het meisje kans had gezien zich los te worstelen, vloog zij op deze man af en klampte zich aan hem vast. De man met de hamer maakte zich uit de voeten en verdween in de richting van Hulst. Het meisje moest met vrij ernstige verwondingen in een ziekenhuis wor den opgenomen. Het was voor de politie uiteraard niet gemakkelijk aan de hand van de gegevens de dader te vinden, doch hij Scbouwen zal in 1953 vrij van runder t.b.c. zijn. In het Huis van Nassau te Zierik zee werd Donderdag een vergadering gehouden onder leiding van de heer A. J. Bolijn xxit Ouwerkerk, welke door meer dan honderd belangstellen den uit kringen van de C. M. M. C., de Z. L. M., de C. B. T. B. en andere landbouw- en veeteeltinstanties werd bezocht. Het doel van deze bijeenkomst was te komen tot een vervroegde vrijma king van Schouwen en Duiveland van runder-t.b.c. Dit zou aanvankelijk ge schieden in een vijfjarenplan, dat op 1 November 1955 zou eindigen. Dr G. Wagenaar, directeur van de gezond heidsdienst voor dieren gaf aan de hand van cijfermateriaal een over zicht van hetgeen tot nu toe is be reikt. Op grond daarvan kwam men tot het besluit om in vavolging van andere gebieden van het vijfjarenplan af te wijken en in versneld tempo te wéx-ken,'zodat 1 Mei 1953 Schouwen en Duiveland t.b.c.-vrij zal zijn. Dr Wagenaar bracht ook op deze vergadering de motieven van het voorstel met klem naar voren om in navolging van Tholen en Noord-Beve land deze maatregel uit te voeren, waarna de opzichter van het kring- bestuur van dé Z. L. M., de heer A. M. Geluk, een warm pleidooi hield om deze vooi'stellen te aanvaarden. Hij was van mening, dat wanneer het nu gebeurde, het én voor de boer én voor het rijk financieel voordeel zou bete kenen. Hg zag dan ook de uitslag van dit vérstrekkende voorstel met ver- trouwen tegemoet. Zijn vertrouwen werd niet beschaamd, want met ver bluffende meerderheid werd het voor stel aanvaard. De heer Bolijn dankte aan het slot de heer Wagenaar voor zgn medewerking en de vergadering vóór het vertrouwen dat zij in het al gemeen beleid had gesteld. VRIJSPRAAK GEEIST De veekoopman J. M. uit Zaamslag stond Vrijdag te Middelburg terecht onder beschuldiging een vrachtauto te hebben bestuurd,terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Verdachte ontkende dronken te zijn geweest. De officier van justitie acht te het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak over twee weken. NA EEN CONGRES IN HEYST Enig juiste wijze werd gekozen Leden van de Belgische Bond van steden en gemeenten brachten ter ge legenheid van het zgn. urbanisatie-congres te Heyst een bezoek aan Sluis ter nadere bestudering van de wederopbouw in deze stad. Aauvankelijk lag het in de bedoeling een rondrit door geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen te maken, doch dit bleek niet mogelijk biixnen het opgestelde tijdschema. Na een welkomstwoord ten stad- huize door de burgemeester' P. F. van Hootegem, vex'klaarde de viee-voor- zitter van deze bond, de heer Jean de Ruyttex', schepen van Doornik, dat het in de bedoeling lag van de bezoe kers de wederopbouw van Sluis te toetsen aan de bestaande plannen in België. Ir F. Klokke, stedebouwkun- dige, die het herbouwplan voor Sluis ontwierp, gaf hierna een overzicht van de stedebouwkundige ontwikke ling van deze stad en gaf een toelich ting op de huidige wederopbouw. Na deze interessante beschouwing maak ten de gasten onder leiding van het voltallig college van B en W. een wandeling langs de herrezen en ge restaureerde panden, teneinde de praetische uitwerking met de theore tische beschouwing te kunnen verge lijken. Na afloop van deze wandeling bood het gemeentebestuxxr aan de gasten een veifrissing aan in hotel Sanders- De Pauw. De algemene indi-uk van de gasten was zeer bevredigend. Wij hadden een gesprek met de heer Jan R. van Hoenaickei', bouwkundige uit Antwerpen, die o.a. het ontwerp had op de plaats van het misdrijf een bril achtergelaten en na enig zoeken vond men bovendien een brilleglas, dat afweek van de normaal in ge bruik zijnde glazen. De rechercheurs ontdekten al spoedig de opticien, die dergelijke glazen had afgeleverd aan een zekere W. L. v. d. O., te Hulst, een 26-jarige chef-machinist. Nadat deze man aan de tand was gevoeld, bekende hg het misdrijf te hebben gepleegd. Hij was in een „pest bui", zoals hij zelf verklaarde en had, toen hij van huis ging, een ha mer bij zich gestoken om daarmee een vrouw te slaan. Op dat moment had hij nog rxiet'de bedoeling oneer bare handelingen te plegen. De ver dachte, die al eerder met de rechter in aanraking is geweest, kon niet zeg gen, of het zijn bedoeling was ge weest, het meisje te doden. Hij ver telde wel, in een neerslachtige, bui te hebben verkeerd, zoals wel vaker voorkwam. Vrijdag werd voor de rechtbank te Middelburg ontslag van rechtsvexvol- ging geëist, aangezien men hem het feit niet kan aanrekenen, alsmede voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering met een proef- tijd van drie jaar en als bijzondere voorwaarden, dat hij zïeh onder toe zicht stelt van de Centi'ale Vereni ging te Utrecht en zich laat opnemen in de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede. De rechtbank deed direct uitspraak. Zij achtte zware mishan deling bewezen en veroordeelde V. d. O. conform de eis. maakte voor de bekende Antwerpse wolkenkrabber „De Boerentoren". Het deed hem prettig aan, dat het oude type te Sluis was weergekeerd, maar hij betreurde het, dat men te veel had vastgehouden aan het oude stx'atenplan. Ir J. Warniers, stadsingenieur uit St Truyden, zei, dat de herbouw twee mogelijkheden biedt, het ultra-mo derne of het teruggrijpen 0p het oude. Het histoi'ische karakter van een plaats bepaalt hier de keuze. Het oude bleek in Sluis de enige mogelijke weg. Bepaalde punten als de Brand weerkazerne de Kade enz., noemde hij schilderachtig. Bij een gesprek met andere ingenieurs en burgemees ters uit steden en dorpen van Vlaan deren en Wallonië bleek, dat ook bg onze Zuiderburen twee opvattingen bestaan ten aanzien van de weder opbouw. Die opvattingen zou men kunnen vergelijken met de zgn. Delft- se school en de moderne richting in Nedex'land. De algemene indruk van het overgrote deel der gasten was echter, dat voor de wederopbouw van Sluis de enig juiste wijze werd ge kozen. Minister Peters naar Middelburg? Ierse gezante woont St. Adelbergsdag bij. Naar wij vernemen bestaat de mo gelijkheid, dat de minister van Unie- zaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, op 23 Juli naar M'burg komt om daar de door de St. Adel- bergsverenigingen van Nederland en België in het kader van de Oost- Vlaams© manifestatie te organiseren St. Adelbergsdag by te wonen. De St. Adelbergsvereniging is een organisatie van leidinggevend^ Rooms-Katholieken. Het staat reeds vast, dat de Ierse gezante, mevrouw Josephine Mc. Neill, de Benelux-dag, in Middelburg zal meemaken en ook de landelijke voorzitter, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst zal aan wezig zijn. In totaal zullen bijna hon- dex'd leden op de 23e Juli in Middel burg tezamen zijn. Veel belangstelling voor proefboerderij „De Scheldemonden" De Proefboerderij „De Scheldemon- den" te Bruinisse, van de Stichting Proefboerderijen" Zeeland, die nu zijn derde jaar ingaat, trekt ieder jaar meer de aandacht van eilandbewoner, landgenoot én vreemdeling, voor zo ver die bg de landbouw zgn betrok ken. Er is ook thans weer heel wat te zien en te leren. Zo vindt men op het intexiand-proefveld van het Naco- brouw 11 rassen zomergerst, terwijl daarnaast een zaaitijdenproei met zomergerst (de eerste zaaitgd 28 Fe bruary de laatste 25 April) met 3 rassen en 5 zaaitgden zeer interessant is. Op het gebied van uien vindt men zowat alles, wat mogelijk is, rassen- proeven met 22 rassen, plantuienproe- ven met 8 rassen, buitenlandse plant- uien, rijenafstandproeven, buiten landse rassen en kruisingen, zaai- zaadbehandelingspx'oeven, onltx'uidbe- strijdingsproeven met diverse midde len en proeven met oud zaad. Men vindt er verder rassenproeven met 12 rassen tarwe, 10 rassen stam- bonen, 8 rassen suikerbieten, 8 rassen kleine groene- en 4 rassen schokker- erwten, alsmede 6 rassen rozijnen erwten en capucijners. Het vlasproefveld telt eveneens 8 rassen, het nxaisproefveld 18 rassen, ook hier rijafstandproeven en be- mestingsproeven. De aardappelen zijn er vertegen woordigd in vroege aardappelen met 12 rassen en een observatieproef met 28 rassen, alsmede 10 rassen late aardappelen De luisbestrijdingsproef en de proef met verschillende bewa- ringsmethoden, zal iedere aardappel teler interesseren. Geen wonder, dat het bezoek ook nu reeds zeer druk begint te worden en jaarlgks sterk vooruit gaat. Het bedrijf is 20 hectare groot men vindt er proefvelden van de Rijks- vooi'lichtingsdienst op de Zeeuwse eilanden (de Stichting Nederlandse uienfedèratie (enig in Nederland) het Nacobrouw (eveneens enig in Ne derland) en de keuringsdienst Zee land van het N.A.C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2