NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN SCHERPE VERKLARING IN DE RAAD VAN RILLAND-BATH Wissel Zeeuws -Vlaander ZATERDAG 21 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eindexamen Goesse Lyceum Vrijdag zijn aan net Goese Lyce- um geslaagd voor het examen H.B. S.-B. de volgende leerlingen: M. Bur ger, P. F. Colijn, A. van Egeraat, E. van den Pol, R. M. T. Verwer en J. P. E. Wessels, allen te Goes. P. van der Endt, Yerseke; K. L. Hulsbergen, Hoedekenskerke; D. J. Nieuwenhuij- zen en C. J. Polderman, beiden Krui- ningen. P. M. Verburg, Colijnsplaat; P. Zuidweg, Heinkenszand. Afgewe zen 4. Flessentrekker werd veroordeeld De rechtbank te Middelburg ver oordeelde Vrijdagmorgen de Amster damse kantoorbediende en muziekle raar G. B., die zich in Zeeland had schuldig gemaakt aan „flessentrekke rij" tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan zes maanden onvoorwaardelijk met aftrek van het voorarrest en zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Le ger des Heils. K.V.P.-vergadering te Hulst. BELASTING EXPERT DR. A. LUCAS SPRAK. Het was jammer, dat de opkomst voor de causerie van het bekende Tweede Kamerlid, Dr. A. Lucas, zo gering was en de heer Alb. Lockefeer, die met een kort woord opende sprak er zijn bevreemding over uit, dat de middenstand zo slecht vertegenwoor digd was, temeer omdat men van die zijde erop aangedrongen had om de heer Lucas naar Hulst te laten ko men. Allereerst gaf de heer Lucas een korte politieke beschouwing, waarbij hij tot uiting bracht, dat de macht van de K.V.P. nodig is om een stabiel re geringsbeleid te verzekeren en tegen het grote gevaar dat ons bedreigt van de C.P.N. Er is critiek op de K.V.P., omdat ze aan de leiband van de P.v.d.A. zou lo pen en omdat het volk zwaarder on der de belastingdruk gehouden wordt, dan noodzakelijk zou zijn. Wat het eerste verwijt betreft kan worden op gemerkt, dat K.V.P. en P.v.d.A. veel gemeen hebben, maar dat er toch be langrijke verschillen bestaan, die re gelmatig tot uiting komen. Met voor beelden toonde spreker aan, dat op de departementen beheerd door een P.v. d. Administer niet altijd bereikt wordt wat zo'n bewindsman wenst, omdat in de Kamer de K.V.P. soms lijnrecht tegenover de P.v.d.A. staat. Met me dewerking van de K.V.P. werd de On- derneinersbelasting afgeschaft, werd verkregen ,dat de verhoogde succes siebelasting voor de rechte linie niet doorging, terwijl eveneens de nationa lisatie van bedrijven en mijnen niet kon worden doorgevoerd. Jammer genoeg werd de strijd voor het grote gezin verloren, maar dit kwam omdat practisch alle andere partijen de K. V.P. alleen lieten staan. Over Weiter zeide spreker, dat hij een bekwaam man is, maar een gevaar voor de een heid, terwijl hij in de Kamer zelf geen enkele invloed kan uitoefenen. De be- lastingpolitiek van de regering werd speciaal onder de loupe genomen. Er wordt naar gestreefd om de of fers zo billijk mogelijk te verdelen, maar men moet niet vergeten, dat ieder stelsel fouten heeft, die niet on middellijk kunnen gewijzigd worden. Vervolgens gaf hij een economisch overzicht over de defensie, het rijks budget, de betalingsbalans en de kas- positie. De belastingpolitiek zoals ze nu gevoerd wordt was noodzakelijk om ons land voor inflatie en onder gang te behoeden, terwijl nu reeds duidelijk wordt, dat men op de goede weg is. De positie van Nederland op inter nationaal gebied is zeer verbeterd, de betalingsbalans komt langzaam maar zeker in evenwicht, naar productie verhoging wordt gestreefd, omdat er geen welvaart is, als de arbeidende bevolking zelf geen welvaart kent. De heer Lockefeer dankte met een kort woord. Tijdens het debat informeerde de heer Everaerd, hoe de fractie stond tegenover de heffing van de Omzet belasting bij de bron. De heer Lucas antwoordde, dat de fractie tegen het thans gevolgde cascadestelsel is en dat er gegronde hoop bestaat, gezien de toezeggingen van minister Lief- tinck. dat vóór 12 Juli nog een wets wijziging aan de Kamer wordt voor gelegd, waradoor de middenstand van veel administratieve rompslomp zal bevrijd worden. De heer F. de Meurichy vroeg o.m. belangstelling voor de kleine midden stander, die het moeilijk heeft. De heer Lucas gaf toe dat de kleine middenstander geholpen moet worden, maar de doorsnee middenstander heeft het niet zo slecht als hij voorgeeft. Zijn mueilijkheden schuilen in het te kort aan liquide middelen. Er wordt echter gewerkt om credieten te ver schaffen. De middenstander, die nu klaagt, dat hij teveel belasting over vele jaren moet betalen, vergeet, dat hij deze gelden al die jaren gebruikt heeft om zijn zaak gedeeltelijk te fi nancieren en dat hij dikwijls niet ge reserveerd heeft, toen dit mogelijk was. De heer F. Barbé brak een lans voor de verzorging van de ouden van dagen. De heer E. Wauters bracht de pacht- en huurpolitiek van de rege ring naar voren, terwijl hij ook de vrije veren aansneed. De heer Schil- lemans wisselde van gedachten over de P.B.O. Het was al laat, toen voor zitter Alb. Lockefeer met een harte lijk dankwoord de bijeenkomst sloot. G. CAMMAERT DAMKAMPIOEN VAN HULST Na een zeer spannende strijd wist de heer G. Cammaert, sinds kort lid van de damclub „De Goede Zet", het Hulsters damkampioenschap te beha len. De strijd is tot het laatst toe spannend geweest. De partij tussen de heren Cammaert en L. de Booy bracht de beslissing. In een geani meerde bfeenkomst van „De Goede Zet" werd de heer Cammaert een bronzen medaille uitgereikt. „De Goede Zet" zal binnenkort een inter nationaal tournooi organiseren. Axel BUURTVERENIGINGEN OP REIS De Axelse buurtverenigingen maak ten deze week vacantieuitstapjes. De buurtvereniging Prins Hendrikstraat en Omstreken maakte een tweedaag se reis naar Luxemburg. De buurt vereniging Kijk-\it bezocht Valken burg en het Geuldal. De „Axelse Sas sing" maakte een trip per autobus naar het Maasdal en de Belgische Ar dennen. Oostburg LEZING OVER AUSTRALIë. Voor enkele scholen voor voortge zet onderwijs te Oostburg hield de heer Dijstra een lezing over Austra lië met lichtbeelden. De heer Dijstra, die als journalist geheel Australië be reisd heeft, wist de leerlingen te boeien door de vele bijzonderheden en aardige voorvallen die hij op pret tige wijze voordroeg. Het is goed, dat de leerlingen onzer scholen eens een man horen praten over dit land, dat zozeer in de belangstelling staat. De heer Dijstra was wel enthousiast, maar toch door zijn beroep gedwongen een nuchter oordeel te geven. Merkwaar dig was zijn raad aan de leerlingen om zeker nooit als landbouwer naar dit land van belofte te gaan. Ga als werkman, monteur, technicus, inge nieur, maar niet als agrariër was zijn raad aan de jeugd. De plaatjes, meest eigen opnamen, waren goed. Het was een leerzaam uurtje voor de jeugd. DE OOSTBURGSE KERMIS. Vrijdag 26 Juni zal de Oostburgse kermis geopend worden. Ze heeft dit jaar ongeveer dezelfde omvang als verleden jaar, terwijl er weer in de diverse café's gelegenheid zal zijn tot Ter gelegenheid van de kermis zal Zondag 27 Juni in het Gemeentelijk Sportpark een sportfeest worden ge houden. Er zullen boksdemonstraties worden gegeven en een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen de voet balverenigingen Goes en Axel. Tot slot zal een gymnastiekuitvoering worden gegeven door de gymnastiek vereniging „Achilles" 'uit Middelburg. Deze vereniging behaalde met Pink steren een eerste prijs in Den Haag. Het belooft dus wat goeds te worden. De vereniging „Achilles" zal vertegen woordigd worden door haar damesaf deling junioren en de meisjes-afde ling. Tot slot van de middag zal de Oost burgse Harmonie een concert geven aan de Tol. Maandag zal in Oostburg de start en de finish zijn van de Ronde van West Zeeuwsch-Vlaanderen voor wielrij ders. Tijdens deze ronde zullen de nieuwelingen elkaar bekampen op het parcours Kroonwijksingel, Zandstraat, Noordwal over een afstand van 60 km. 'erneuzen STEMBEVOEGDE INGELANDEN OUDE ZEVENAARPOLDER In hotel Centraal te Terneuzen ver gaderde Donderdagavond de stembe voegde ingelanden van de Oude Zeve naarpolder onder voorzitterschap van dijkgraaf F. Dieleman. De rekening over 19511952, die aan ontvangsten een bedrag toont van 3.829,61 en aan uitgaven 3.556,11 met een goed slot van ƒ268,50, werd goedgekeurd. De begroting 19521953 werd vast gesteld met een bedrag van 3.946,74 aan inkomsten en uitgaven. Het drjk- geschot op 12 per hectare. STEMBEVOEGDE INGELANDEN KLEINE ZEVENAARPOLDER Onder voorzitterschap van dijk graaf D. J. Dees vergaderden Don derdagavond in hotel „Centraal" te Terneuzen de stembevoegde ingelan den der Kleine Zevenaarpolder. De re kening 19511952 werd ongewijzigd goedgekeurd met aan ontvangsten ƒ2.554,32 en aan uitgaven ƒ4.133,26. Een nadelig slot dus van .1578,94. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 12 per hectare. Eveneens werd vast gesteld de begroting 19521953 met aan inkomsten en uitgaven een be drag van ƒ4.516,90. Sluiskil OUDERAVOND KLEUTERSCHOOL Woensdagavond werd in zaal Meert de ouderavond gehouden van de twee de Kleuterschool te Sluiskil. De kleu ters van de overgangsklasse naar de lagere school voerden verscheidene aardige schetsjes op. Een voordracht- je van Anneke Starrenburg, getiteld „Broertje" werd door deze kleuter opvallend goed voorgedragen. De voorzitter gaf hierna een uitgebreid jaarverslag. In 1951 was het aantal leerlingen gegroeid van 35 tot 42. Ook feliciteerde hij mej. De Ruiter in verband met de door haar behaalde akte. Het financieel verslag gaf over 1951 een tekort aan van 150. Dit werd echter aangevuld door de op brengst van een verloting, te weten 353. Raadslid Colsen uitte namens de gemeente Terneuzen zijn vreugde over de oprichting van de kleuter school en verklaarde, dat hij zou trachten de gemeentelijke subsidies te verhogen. De voorzitter dankte de heer Col sen voor zijn waarderende woorden. De heer en mevrouw Vermeer uit Sas van Gent boden hierna de kleuters nog een poppenkastvertoning aan. Veilingvereniging Krabbendijke Het jaar 1951 is voor de veiling vereniging „Krabbendijke en Om streken" een gunstig jaar geweest. De omzet bedroeg f 2.176.448,13 en aan de reserve kon een winst van f 5.730,73 worden toegevoegd. Voor een bedrag van f 70.478,95 kon wor den afgeschreven. Slechts op het sorteren van uien werd een verlies van bijna f 3000.geleden, tengevol ge van lage tarieven en ongeregelde aanvoer. Op de onder voorziterschap van de heer W. C. van der Werff 'gehouden algemene jaarvergaderingen werd be sloten de fusthuur voor telers te ver hogen, in verband met de jaarlijks groter wordende verliezen op fust- huur. De huur voor een kist zal ver hoogd worden van 4 tot 6 cent; voor een mand van 1 tot 3 cent en voor een bessen-bakje van 1 tot 2 cent. Het bij de Coöp. Boerenleenbank te Krabbendijke aangegaan crediet zal verhoogd worden met een bedrag van f 50.000.—. VROUWENGROEP N.V.V. De Vrouwengroep van het N.V.V. district West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft Woensdag een uitstapje gemaakt naar „Avifauna", 's Morgens om 5 uur vertrok de bus en via Dordrecht reed men naar Den Haag. Hier werd een bezoek gebracht aan de schilde rijententoonstelling van Mesdag waar na in Den Haag gegeten werd. Daar na vertrok het gezelschap naar Alphen aan de Rijn. Hier lag het hoofddoel van de reis: .Avifauna". Met grote belangstelling en stijgende bewonde ring werden alle vreemde vogels beke ken. Op de terugweg werd een rondrit door Rotterdam gemaakt waarbij vooral het grote in aanbouw zijnde handelsgebouw werd bekeken. Tot grote verwondering van de vrouwen reed de grote bus het gebouw binnen ging omhoog en verliet het gebouw aan de andere kant waarna, na een omweg, de bus weer de kelders van het gebouw inreed. Na deze voor de Zeeuwsch-yiaamse vrouwen ongewo ne sensatie' verliet men Rotterdam om over Perkpolder terug te keren. Om kwart over twaalf arriveerde men moe, maar voldaan, weer in Oostburg. Het weer had in alle opzichten mee- 1 gewerkt en de stemming had dan ook niets te wensen overgelaten. SOLISTENCONCOURS Naar wij vernemen bestaan er in Hulst plannen om te komen tot een solistenconcours voor muzikanten. Er zou een comité geformeerd zijn, dat de voorbereiding ter hand genomen heeft. De Kon. Sted. Harmonie is bij dit concours niet betrokken. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Te Terneuzen is bij spoedgevallen te bereiken de heer J. J. J. v. d. Griek, arts, Scheldekade 27, tel. 2020. Te Breskens, Groede en Schoondyke is te bereiken de heer J. E. v. d. Maas, arts te Breskens, tel. 22. Te Oostburg, Aardenburg en Eede is te bereiken de heer I. Buskop, arts te Oostburg, teL 60. Apotheek Terneuzen: Apotheek A. J. Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Centrum Kraamzorg YV.Z.V1. Te be reiken is zr Catsman te Groede, tel. 52. Afwezig van 20 Juni tot en met 4 Juli zr De Graag. Van 20 Juni tot 28 Juni: zr Catsman; van 28 Juni tot 4 Juli: zr De Jong, Cadzand. tel. 65. Dierenartsen: Te bereiken is de T,"or W. v. Veen te Oostburg, teL 141. KATHOLIEKE ARBEIDERS VROUWEN BIJEEN Woensdagavond werd in het Patro naatsgebouw te Sluiskil een ledenver gadering gehouden van de Katholieke Arbeiders Vrouwen onder voorzitter schap van mevr. v. Aerde. Voor de pauze werd een lodaline-demonstratie gegeven en een film vertoond over zeep. Na de pauze vertoonde de heer Buth uit Terneuzen nog- enkele films, waaima nog medegedeeld werd, dat in Juli een feestavond zal worden be legd in verband met het 5-jarig be staan. IJzendijke RIET HAND TUSSEN ZWIN GELMOLEN Bij het vlas zwingelen in de fabriek van wed. Coppejan te IJzendijke kwam de zwingelaar E. v. L. met zyn linkerhand tussen de zwingelmolen terecht. Hij is ter behandeling naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Hier werd hij door dokter De Jong verbonden, waarna v. L. naar huis kon terugkeren. WALCHEREN EERVOL ONTSLAG LERAAR GYMNASIUM B. en W. van Middelburg stellen de gemeenteraad voor ds. M. Enker op diens verzoek wegens vertrek naar het buitenland met ingang van 1 Mei 1952 eervol ontslag te verlenen als leraar in de Hebreeuwse taal aan het gymnasium. Advertentie. Is vacantie In Zwitserland duur? Tengevolge van de prijsstijging over de hclo wereld direct na het uitbreken van het Korea- conflict, is het voordien „dure" Zwitserland, doordat daar de prijsstijging betrekkelijk gering bleef, thans een land, dat toe ristisch gezien tot de gemiddel de prijsklasse behoort. Zwitserland heeft na een ver gelijkend onderzoek de gege vens, welke tot bovenstaande conclusie voeren, gepubliceerd. Men heeft voor de 10 belang rijkste toeristenlanden prijs klassen berekend cn de le als de goedkoopste, de 10e als de duurste aangemerkt. Met vervoersprijzen (2e kl. re tour van meer dan 300 km plus maaltijd in restauratiewagen) staat Zwitserland op de 6e en in 3e kl. op de 5e plaats, on geacht de grote voordelen van een Vacantiebiljet. Op ongeveer dezelfde plaats staat het ge bruik van stadstram, -auto bussen en kleine taxi's. Op de 6e plaats de benzineprijs van Fr. -.63 per Liter. Met een verblijf in een groot kuuroord staat Zwitserland op de 4e plaats, goedkoper dus dan 6 andere landenMet hotels in de laagste prijsklasse, waar toe ruim -!i van alle bedrijven in Zwitserland behoren komt het op de 5e en .voor wat betreft de extra's op de 4e plaats. Dit onderzoek heeft wel duidelijk aangetoond, dat Zwitserland een reisland met gemiddelde prijzen is. Denk daarbij aan het unieke land schap, de uitmuntende hotels pensions, vervoersmiddelen etc. en zo ooit dan geldt nu wel: het vacantieparadijs Zwitser land biedt de toerist waar voor z'n geldEn wanneer U bij een erkend reisbureau een hotelarrangement van minstens 6 dagen boekt, profiteert U tevens van de goedkope trei- VERWIJDERDE STRAATNAAMBORDEN. Burgemeester J. A. de Goffau over een installatierede te Borssele De raad der gemeente Rilland Bath kwam onder voorzitterschap van burgemeester J. A De Goffau byeen. Na opening en vaststellen der notulen deelde de voorzitter het volgende mede: Enige weken geleden is door de nieuw benoemde burgemeester van Bors sele by het aanvaarden van zyn ambt, zoals gebrulkeiyk, een openbare in stallatierede uitgesproken. Daarin werd o.a. het wijzigen van een straat naam gelaakt. Ik ben dan ook genoodzaakt hierover iets te zeggen. My pcrsooniyk werd op ongepaste en brutale wyze kwaiyk genomen, uitvoe. ring te hebben helpen geven aan het betreffende raadsbesluit. Deze man geeft domweg te kennen niet op de hoogte te zyn van het bestaande ge meenterecht. Immers volgens de betreffende bepalingen, voorkomende in de gemeen tewet is de burgemeester c.q. burgemeester en wethouders met de uitvoe. ring van een dergelijk besluit belast en gaat het niet aan, zich daaraan te onttrekken. De man in kwestie is, zoals U weet, indertijd alhier uit zijn functie ontslagen. Dat hy nu, na ruim 6 Jaar elders -zyn werk weer mocht opnemen, het zy hem met zyn gezin gegund, maar het was dan te verwach ten geweest, dat voor deze bijzondere gunst enkel en alleen welgemeende dankbaarheid van hem zou zijn gehoord. Echter valt hij midden in zijn ogen schijnlijk bewogen toespraak lelijk uit de toon en na overmoedige zelf verheffing volgen persoonlijke hate lijkheden, die totaal misplaatst zijn en ook het verhaaltje van het z.g. „met schroom" accepteren indertijd van zijn bewuste straatnaam is be scheiden maar leugenachtig voorge steld. Wat het verwijderen der straat naamborden (110 x 25 c.m.) betreft geeft hij ook hier weer een verkeerde voorstelling en ik kan ter geruststel ling hieraan toevoegen, dat ze niet van de muur zyn gerukt, doch dat dit op voorzichtige en deskundige wy'ze is geschied, zodat ze heus niet zijn beschadigd! Ik kan U, mijne heren, gelukkig meedelen, dat men allerwegen het wangedrag van D. in deze heeft af gekeurd; ook de hogere autoriteiten Zeeuwsch-Vlaanderen ZONDAG 22 JUNI 1952. Ned. Herv. Kerk. Aardenburg 10.30 ds. Blom; Axel 10 ds. Pennings, 2.30 ds. Fourier; Biei-viiet 10 ds. Wie bosch; Breskens 10 ds. Scholten, 6.30 ds. v. d. Graaff; Cadzand 10 ds. ten Cate; Groede 9.30 ds. Boere; Hoek 10 ds. ten Haaft, 2.30 ds. Starren- burg; Hoofdplaat 10 ds. Eygendaal; Hontenisse 9.30 ds. Verbeek; Hulst 10.30 ds. Homan; Nieuwvliet 10 ds. GroenveldOostburg 9.30 ds. Four- nier; Philippine 2.30 ds. Honders; Retranchement 2 bev. en intrede ds. van Bork; Sas van Gent 10 ds. Hon ders; Schoondijke 9.30 de heer Schut te; Sluis 9.30 ds. v. d. Graaff; Sluis kil 10 ds. Starrenburg, 2.30 ds. ten Haaft; St. Anna ter Muiden 11 ds. v. d. Graaff; St. Kruis 9 ds. Blom; Terneuzen 10 ds. v. d. Vlugt, 2.30 ds. Scholten; 10 „Bethel" de heer v. Koo- ten (voor jongeren)Waterlandkerk je 11 ds. Schopenhauer; Uzendyke 10 ds. Blomaard; Zaamslag 9.30 en 2.30 ds. Jansma; Zuidzande 10 Geref. Kerk. Aardenburg 10 en 3 ds. Ringnalda (H.A. en Dankz.); Axel 10 en 3 ds. Couvée; Breskens 10 en 3 ds. Slingenberg; Hoek 10 en 2.30 ds. Pijlman (H.A. en Dankz.); Oostburg 10 en 2.30 ds. v. Mechelen; Terneuzen 10 en 4.30 ds. Pestman; Schoondijke 9.30 en 2.30 ds. Lambers Heerspink; Zaamslag 9.30 en 2.30 ds. Booy; Zoutespui 10 en 2.30 ds. Derck- sen. Geref. Gem. Axel 10 en 2.30 lees- dienst; Hoek 9.30 en 2 leesd.; Oost burg 9.30 en 2.30 leesd.; Terneuzen 9.30, 2 en 6 leesdienst. Oud-Geref. Gem. Oostburg 10 en 2.30 leesd.; Terneuzen 9.30, 2 en 6 leesdienst. Vrij Evang. Gem. Breskens 9.30 ds. Praas; Cadzand 6.30 ds. Praas; Nieuwvliet 10 ds. v. d. Vrie; Retran chement 2 30 ds. v. d. Vrie. Evang. Luth. Kerk. Groede 10 da. Stol. De onlangs te Zonnemairc gehouden collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis, waaraan ook het plaatselijk mu ziekgezelschap „Nut en Uitspanning" zijn medewerking verleende, bracht het zeer mooie bedrag van f 133,72 op. De te Tholen gehouden collecte ten ba te van het. Ned. Rode Kruis heeft f 748.60 opgebracht. Het derde twaafltal van de korfbalver eniging Burgh won met 11—1 van Zwalu wen H. Zwaluwen nam zowaar de lei ding, maar daarbij bleef het. De doelpun ten bij Eurgh werden gemaakt door J. Eikenhout (4), Brinkman (2), Nellie Bak ker (2), Jannie v. d. Weele (2) en C. Kooman (1). De leerlingen en het onderwijzend personeel van de U.L.O.-school te Tholen maakten Vrijdag jl. per touringcar een reisje naar Amsterdam, waar o,m. een bezoek werd gebracht aan Schiphol, Ar- lis, Indisch Meuseum en een boottocht door de havens werd gemaakt. De collect ten bate van het Bode Kruis heeft te Sint Annaland het mooie bedrag van ruim f 405.— opgebracht De eerste maandelijkse collecte ten bate van „Kinderzorg" heeft te Sint An naland ruim f 96.— opgebracht In het vervolg zal er door enkele meisjes één maal per maand met een busje worden rondgegaan. De muziekvereniging te IJzendijke zal op Zondag 6 Juli a.s. deelnemen aan het Federatief concours te Valkenburg Zij zal uitkomen in de afdeling uitmun tendheid. De collecte ten bate van het Ned. Ro de Kruis bracht te Schoondijke f 327.10 op. De Chr. damesvereniging te Hoofd plaat maakte per autobus een uitstapje. De dames brachten een bezoek aan Alfen aan de Rijn en Den Haag. Aan het instituut Cuppens-Geurs te Eindhoven slaagde voor leares coupeuse mej. N. de Visser te Zaamslag en behaal den een huishoud-dlploma de dames L. Bekker en J. v. Doeselaar te Axel; B. v. Drongelen te Terneuzen en F. Overdulve te Zaamslag. Mej. C. v. d, Hoofd uit Biervliet slaag de voor het examen begincursus coupeu se en lerares modevak bij liet instituut Coppens te Eindhoven. Aan het bevolkingsonderzoek voor T.B.C. te Nisse is deelgenomen door 319 personen. In aanmerking nemende het aantal personen dat onder regelmatige contróle staat, betekent dit een percenta ge van 73,5 der bevolking. De jeugd van Kruiningen heeft het plan opgevat in Juli een terrein-cross te houden. Jongens van 1217 jaar zullen elkaar op een weiland per fiets bekam pen. Er bestaat voor deze „wielerwed strijd" reeds nu vrij grote belangstelling. Temidden van zijn kinderen en klein kinderen vierde het echtpaar Verschure— Boone te Yerseke zijn 50-jarig huwe lijksfeest. Voor deze gelegenheid hadden de buurtbewoners de vlag uitgestoken. De afdeling Yerseke van de Ned. Chr. Vrouwenbond maakte Woensdag een autotocht naar Walcheren. Zaterdag 21 Juni a.s. des avonds om 8 uur, zal de muziekvereniging „Concor dia" te Krabbendijke een concert geven in de muziektent. De collecte gehouden in de gemeente 's Heer Abtskerke ten bate van de Stich ting 1940—'45, heeft f 234.50 opgebracht. Vergadering; der Gelov. Breskens 10 en 5.30 dienst. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9.30 en 2.30 ds. Slagboom. Marktberichten VEILING KAPELLE. 20 Juni. Grote veiling: kruisbessen 17— 750, Aardbeien: Jucunda 63.5064.30, M. Moutot 60.70—63.90. Kleine veiling: Kersen: Hollanders 36— 61, Meikersen 2145, Early Rivers 42—63, Markiezen 4548, Vroege v. Werdcr 25— 58. Elton 3740, Vroege witte 18—19, Sul- kerkers 32—35. Bessen: Prolific 25—62, Jkhr. v. Tets 26—62, diversen: frambozen 771.45, kasperziken 616, kaspruimen 85, Aardbeien 4575, Groenten: Eerstelingen 1013, doperw ten 49—58, rabarber 8.5, Saxas-bor.en 1.03 —1.16, sjalotten 8.5—10, sav. kool 13—18. peulen 1.05, dubb. princ. bonen 1.13, poot- uien 20 per kg.. 13 per bos, bosselderi) 14 bospeen 1018. kroten 8.5—11 per bos. bloemkool 1037, kropsla 210, beide per stuk. VEILING „ZUID-BEVELAND". 20 JunL Grote veiling: Kruisbessen 6.507.20. Jucunda voor het vat 62.10— 63, Mad. Moutot voor het vat 59.70, alles per 100 kg. Kleine veiling: Rode bessen 2562. Frambozen 50—120, Aardbeien 45—76, Hol landers 37—63, Meikersen 2946. Early Rivers 4259, Luikenaars 815, alles per 100 kg.. Perziken 11—18 Pruimen (kasj 8. beide per 100 stuks. Groenten: Komkommers 1020, Bloem kool 932. Kropsla 28. beide per 100 stuks, Uien 1319, Bospeen 15—27, Bos- selderij 67, Kroten 38, alles per 100 bos, Dubb. princessebonen 132, Stamsnij- bonen 96—110. Doperwten 39—50, Tuin bonen 41, Rabarber 915. Postelein 18. Tomaten 85. Nieuwe aardappelen 11—14, idem drielingen 10—12, idem kriel 6—9. Oude aardappelen 4. alles per 100 kg. VEILING KRABBENDIJKE. 20 JunL Kruisbessen 6.307, Aardbeien. Mad. Moutot 57, Jucunda 62.7064, Rode bessen: Jkhr v. Tets 3063, Prolific 25— 59. VEILING THOLEN. 20 Juni. Aardappelen: bonken 14, ge wone 14.3114.80, poters 21, kriel 12.12. Aanvoer: 34 ton. VEILING „WALCHEREN". 20 Juni. Aardbeien: Mad. Moutot 45— 66, Jucunda 45—65. Framboos Aardbei 52 77, Climax 62—63, Rode bessen 2863, witte bessen 43. Perziken 214, Tomaten 6887, Frambozen 48 per doos, Kersen: Hollanders 5964. Meikers 2441, Early Rivers 5659. Aardappels. Aanvoer 36 ton. Bonken 1114, groten 1114. drielingen 613, kriel 4—11. Groenten: Sla 9—15. Andijvie 43—52, Bloemkool A 1841, idem B 14—28, idem C 8—16, Postelein 20—52, Tuinbonen 33— 42, Rijijsdoppers 61—68, Stamdoperwten 42 —51, Rabarber 6—15, Pootuien 10—19, Spinazie 1330, Snijbiet 26. Sla. kg.. 31— 38. Peulen 1.22—1.41, Spitskool 11—16, Savoyekool 10—14. Komkommers A 14— 22. idem B 13—20, idem C 11—17, Bos peen 1641. Boskroten 410, Dubbele princes 831.13, Snijbonen 601, Saxa's 76—77. VEILING ST. ANNALAND. 20 Juni. Eerstelingen, gewone 13.77, drielingen 13.50, Doré: gewone 14.62 14.11, drielingen 13.50, kriel 10.91. bonken 14.07. Aanvoer: 11 ton. VEILING TERNEUZEN. 20 Juni. Sla 6—750. bloemkool 9—39. gr. komkommers 14—18, witte idem 14— 18, selderij 11. peen 15—26, kroten 6—10, uien 1518, sjalotten 7—9, aardappelen le srt. 11—20, 2e srt. 4—7, asperges f 1. j&in- cessebonen 1.42—1.50, wagenaars 1.27— 1.31 tuinbonen 26. doperwten 3550. peu len 7680. savoye kool 11—18, aardbeien 45—85, kersen 44—63, rode bessen 25—28. hebben het hem zeer kwalijk geno men. Laat hij begrijpen, dat noch het gemeentebestuur van Rilland-Bath, noch ikzelf ons iets in de schoenen zullen laten schuiven waaraan we niet schuldig zfln of waarmee we niet belast behoren te worden. Na deze verklaring werd overge gaan tot afhandeling van de raads- agenda. KERKNIEUWS NED. BEBV. KERK. Beroepen te Zierikzee (toezegging) ds. C. J. van Royen, voorganger van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Amersfoort GER. KERKEN voor Ping cand. J. Melse te OosU- Mariniers willen weer het blauwe uniform. De voorzitter van de militaire be langenvereniging van beroepsschepe lingen bij de zeemacht (V.B.Z.) heeft tijdens het tweedaags congres te Hil versum uitdrukking gegeven aan het verlangen van de mariniers om weer het blauwe marine-uniform te mo gen dragen, maar dan een modem uniform met open kraag. Thans is voor de buitenstaander de marinier veelal niet van een militair der K.L. te onderscheiden, aldus de heer Tae- kema. VOETBAL Hoogspanning in Breda en Venlo Excelsior, Helmondia, S.C Emma en T.E.C. verdringen zich voor de poort dei eerste klasse De room van de wedstrijden om het %'oetbalkampioenEchap van Ne derland is er af .De beslissing is im mers gevallen, maar toch zullen de inwoners van Schiedam en Tilburg met veel belangstelling en enthousi asme hun favorieten aanvuren. Wel iswaar speelt Hermes-DVS niet in Schiedam, doch in het Feyenoord Stadion maar toch zal de wedstrijd alle aandacht vragen, temeer daar Ajax thans een herboren elftal blijkt te zijn. In Tilburg is landskampioen Willem n de gastheer van Haarlem. De roodbroeken zullen ongetwijfeld goed partij geven, maar toch geloven we, dat de tricolores in deze kampi oenscompetitie zonder puntenverlies blijven. Verder worden er in Breda en Venlo beslissingswedstrijden ge speeld om een plaats in de eerste klasse. In de Baroniestad speelt Ex celsior tegen Helmondia en in Venlo komen Sportclub Emma en TEC te gen elkaar uit. Over de uitslag van deze wedstrijden valt natuurlijk na genoeg niets te voorspellen. NederlandBrazilië op 16 Juli te Turku. De wedstrijden voor de voorronde van het Olympisch voetbaltournooi zullen op 15 en 16 Juli a.s. in verschil lende Finse steden worden gespeeld. Het Nederlands voetbalelftal speelt op Woensdag 16 Juli te Turku tegen Brazilië. Turku ligt aan de Westkust van Finland aan de Botnische Golf, 175 km ten Westen van Helsinki. Mexico heeft de wedstrijd tegen Noor wegen reeds gewonnen gegeven. AUTOMOBILISME ITALIAANSE COUREUR FAGIOLI OVERLEDEN De Italiaanse coureur Luigi Fagioli is Vrijdag in het hospitaal van Mona co overleden. In dit hospitaal werd hij verpleegd na znn ongeluk tijdens dc training voor de grote prijzen van Monaco. VEILING ZU1D-HOLL. EILANDEN. 19 Juni. Aardbeien 45—73 per kg., idem zonder dop I 8370—69.10, idem II 64,20— 64,30, beide per 100 kg.. Rode bessen 15— 19, per doos, idem 2757, zwarte bessen 98, beide per kg., Perziken 10—31, per stuk. Pruimen 37—1.13, Kersen 44—59. bei de per kg. Aardappelen: grote 13—15, poters 11— 13, kriel 6—9, alles per kg. Groenten: Andijvie 16—18, Bloemkool I A 1232, idem n B 816. Snijbonen 81— 1.14, Stamprincessen 1.10—L2I. Tuinbo nen 17—23, Doperwten 41—49. Peulen 79 —1.11, Komkommers 17—23, Kroten 20— 28, Kroten 8.10—9.10 per 100 bos. Postelein 11—13, Sla 2.00—8.70, per 100 stuks. Spits kool 7—14. Bospeen 16—22. Wasp een 15— 21. Rabarber 7.70—10.00 per 100 kg.. Sel derij 2.10—4.90. per 100 kg.. Sjalotten 9— 18, Stoofsla 10—19, Spinazie 13—22. To maten A 93. Idem B 91, Uien 10—23, alles per kg., per stuk. of per bos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11